25 Σεπ 2017

-Ασπασια δε νιωθω καλα..
-Φτιαξε ενα bloody Mary.. τι επαθες παλι?
- Ε να ξερεις καταραμενη Δευτερα.. κ ολες αυτες οι ειδησεις pff.. γεμισαμε μαζουτ!
-Κ μετα κοροιδευεις εμενα που βλεπω μονο μουρμουρα..
-Παμε για κανα ουζαρισμα?
-Για που λες?
-Ε να καπου κοντα. Παμε στον Ηλια στο πεδιον του αρεως?
-Καλε που το θυμηθηκες? Πανε 100 χρονια απ'την τελευταια φορα που πηγαμε.. Υπαρχει ακομη?
-Φυσικα! τα λεμε εκει οποτε γυρω στις 8΄30.

Καπως ετσι βρεθηκαμε στον Ηλια 1958 στο πεδιον του αρεως, μετα απο περιπου 5 χρονια..

Το μερος το ιδιο νοσταλγικο, ατμοσφαιρικο οπως παντα.. σαν να μην περασε μια μερα..
Το ουζερι-μεζεδοπωλειο του Ηλια βρισκεται χαμηλα στη μπουσγου λιγο πριν συναντησει την αλεξανδρας, διπλα του ακριβως βρισκεται το ANADOLU.

Με το που φτανουμε εμφανιστηκε ενας ευγενεστατος κυριος που μαλλον αν δεν απατωμαι πρεπει να'ναι ο Ηλιας(υποθετω.. ).
Μας ειδε που προβληματιζομασταν που θα καθισουμε(το αιωνιο προβλημα μου) καθως ειμασταν μονο 2 ατομα κ μας ειπε απλα καθιστε οπου θελετε..
Αν και το μαγαζι ηταν αδειο ακομη (σε καμια ωριτσα γεμισε βεβαια) βρηκα την κινηση αυτη πολυ ενταξει. Μαρεσει να το ακουω αυτο γενικα.

Ο καταλογος του μαγαζιου ηταν απεριττος, κατι που εκτιμω πολυ.
Παραγγειλαμε λιγα πραγματα καθως πηγαμε πιο πολυ για ουζακι κ κατι συνοδευτικο για τσιμπολογημα θελαμε κ μια χαρα θα'μασταν..
Ετσι λοιπον πηραμε τα παρακατω:

-1 ντακο=5. αυτο δεν ηταν ντακος,,, ηταν ΝΤΑΚΑΡΑ!! Μεγαλη ποσοτητα και πολυ νοστιμο. Η ροκα που ειχε γυρω στο πιατο το εκανε ακρως ξεχωριστο! Μαρεσε, δεν τοχω πετυχει ξανα σ'αυτη τη μορφη. Το παξιμαδι ειχε ποτισει αρκετα. Αριστο πιατο. Ευγε!

-1 μελιτζανοσαλατα=2.50. χειροποιητη με μια γλυκια διαφορετικη επιγευση. πολυ smooth κ νοστιμοτατη. Αριστος ουζομεζες κ' οχι μονο.
Γενικα μας ενημερωσαν οτι ολες οι αλοιφες τους ειναι χειροποιητες(μπραβο)

-Τελος επιλεξαμε και 1μπεκρη μεζε=6. Ενταξει ωραια εμφανιση, καθως ηρθε σε πηλινο αλλα απο γευση δεν τρελαθηκα, κατι δεν μου αρεσε στο χοιρινο κρεας,, δε ξερω τι.. κατι του ελειπε.. ζουμερο ηταν ωστοσο με τις πιπεριτσες κ' την ωραια σαλτσουλα του..

-ουζακι πηραμε χυμα του Ηλια οπως ανεφερε ο καταλογος.5.50 τα 200 ml. Ωραιοτατο, δεν ειχε τιποτα να ζηλεψει απο τα γνωστα του εμποριου.. (τα οποια απ'οτι τσεκαρα ηταν στα 6.50)

* Ετσι λοιπον πληρωσαμε συνολικα 20ε μαζι με το κουβερ που ηταν 2χ0.50=1ε*

Στο τελος μας κερασανε ωραιοτατο χαλβαδακι σιμιγδαλι με γλυκο κυδωνι απο πανω.! Ακριβως ο, τι χρειαζονταν για να κλεισουμε τη βραδια..

Ηταν ενα ομορφο κ' χαλαρωτικο βραδι διπλα στο παρκο..
Ο Ηλιας 1958 σε κανει να ξεφευγεις απ'τη χαοτικη κ' αποπνικτικη ατμοσφαιρα του κεντρου. Σε χαλαρωνει πανω στο μεγαλο πεζοδρομιο ακουγοντας τους ηχους της φυσης.. Κ επισης ειναι αρκετα δροσερα..

Ειτε για ουζακι, ειτε για κρασακι.. περαστε μια βολτα..
Θα νιωσετε καλυτερα, αληθεια!

Μπούσγου 2, Πεδίον 'Αρεως