29 Μάρ 2018

Την ηλιόλουστη Τρίτη 20/3 το μεσημέρι, διασχίζοντας το Πεδίο του Άρεως, βρέθηκα στην οδό Μπούσγου, στο άνω όριο του πάρκου, οπότε κατευθύνθηκα για φαγητό στο μεζεδοπωλείο ΗΛΙΑΣ 1958.

Στον συγκεκριμένο χώρο, μεταξύ Μπούσγου και Λεωφόρου Αλεξάνδρας, υπήρχε ο ιστορικός θερινός κινηματογράφος ΣΙΝΕ ΝΙΝΟΝ, απ’ το 1934 μέχρι το 1966. Το 1939 άνοιξε, προς την πλευρά της Αλεξάνδρας και δίπλα στο ΝΙΝΟΝ, το καφέ-ταβερνείο του Λαμέρα, το οποίο απ’ το 1958 πέρασε στα χέρια του Ηλία (εξ ού και η ονομασία: ΗΛΙΑΣ 1958), πατέρα του σημερινού ιδιοκτήτη κ. Χρήστου Τζιβάρα.

Όταν το 1966 κατεδαφίστηκε το ΝΙΝΟΝ, ο Ηλίας -με καταγωγή απ’ τη Γραβιά της Φωκίδας- μετέφερε το ταβερνάκι του στη σημερινή του θέση στην οδό Μπούσγου, λειτουργώντας το μέσα αλλά και έξω προς την πλευρά του πάρκου και, χάρη στα μεζεδάκια με το ουζάκι του, έγινε γνωστός στην ευρύτερη περιοχή, αποκτώντας πληθώρα πελατών και φίλων. Αφότου στα 1998 έφυγε απ’ τη ζωή, το έργο του συνεχίζει ακούραστα ο γιος του Χρήστος. Φέτος μάλιστα θα γιορτάσουνε τα 60 χρόνια του μαγαζιού και οι σχετικές πληροφορίες θα αναρτηθούν προσεχώς στο Facebook, όπως μου είπε ο Χρήστος.

Το μαγαζί, που λειτουργεί καθημερινά από 13.30-01.30, έκανε την τελευταία του ανακαίνιση το 2016-17, αποκτώντας παράλληλα και νέο σεφ, τον Κωστή Μακρινό, που ανανέωσε το μενού, με πολλά και νόστιμα πιάτα.
Τους χειμερινούς μήνες έχουν και live ελληνική μουσική τα Σαββατόβραδα, αλλά και τα μεσημέρια της Κυριακής.

Δυο λόγια τώρα για τον εσωτερικό χώρο, λιτό αλλά πεντακάθαρο, που καθώς έφτασα στο άνοιγμα γύρω στις 2 μ. μ., μου προξένησε μια ευχάριστη αύρα, σε συνδυασμό με τη λαμπρή αυτή μέρα της εαρινής ισημερίας και της έναρξης της Άνοιξης στο βόρειο ημισφαίριο.
Μπαίνοντας υπάρχει προθάλαμος και στο βάθος του ένα μικρό ξύλινο μπαρ, πίσω απ’ το οποίο διακρίνονται τα διάφορα αποστάγματα, ενώ δεξιά του, τα ράφια της κάβας με κάποια κρασιά τους.
Προς τα δεξιά, μια πόρτα οδηγεί στην κλειστή κουζίνα, ενώ προς τα αριστερά βρίσκεται η καλαίσθητη αίθουσα εστίασης, με τους λευκούς τοίχους γεμάτους κάδρα της παλιάς Αθήνας, καθώς και πολλά ξύλινα στοιχεία (μικρά δοκάρια της οροφής, δάπεδα και επενδύσεις σε κολόνες και γωνιές).
Τα ξύλινα τραπέζια (γύρω στα 20 για 80 περίπου θαμώνες) είναι όλα στρωμένα με όμορφα καρό σιελ τραπεζομάντιλα.
Η πρόσοψη της Μπούσγου φωτίζεται από μεγάλα παράθυρα, με καλαίσθητα λευκά κουρτινάκια, που έχουν τοποθετηθεί χαμηλά, δηλ. σε ύψος περίπου 1.20 μ., ούτως ώστε να μην κρύβεται η πανέμορφη θέα του Πεδίου του Άρεως, μια όαση πρασίνου στην καρδιά της Πρωτεύουσας!
Στο βάθος της σάλας υπάρχουν τα πεντακάθαρα WC, ανδρικό και γυναικείο, επενδεδυμένα με ομοιόμορφα ανοιχτόχρωμα πλακίδια, τόσο στους τοίχους όσο και στο δάπεδο.

Παρότι δεν συνέπεσα με τα lives του Σ/Κ, αποζημιώθηκα πλήρως με την εξαιρετική ελληνική μουσική από παλιά ελαφρολαϊκά της δεκαετίας του 70 στη σωστή ένταση, με τον αξέχαστο Γιάννη Καλατζή που έφυγε πέρσι. Ανάμεσά τους τα κλασικά ακούσματα: Επιπόλαιο με λες, Δελφίνι-δελφινάκι, ο Σταμούλης ο λοχίας, Κυρά Γιώργαινα, Παραμυθάκι μου, Άσπρα θα φορέσω, Και η ζωή συνεχίζεται, Στη Χονολουλού, κ. λπ.!!

Στον εξωτερικό χώρο, λόγω εποχής, ήταν στρωμένα μερικά μόνο τραπέζια στο πεζοδρόμιο. Τους καλοκαιρινούς μήνες, ωστόσο, τα τραπέζια γεμίζουν, εκτός απ’ το πεζοδρόμιο, και τον απέναντι χώρο προς το πάρκο: περίπου για 120 άτομα, όπως μου εξήγησε ο Χρήστος, ο οποίος εκείνη τη στιγμή που άνοιξαν δεν πνιγόταν ακόμα στη δουλειά και έτσι είχε την ευχέρεια να μου πει δυο λόγια για το κατάστημα και την ιστορία του και να μου σερβίρει τα φαγητά.

Όσον αφορά το μενού, αυτό περιλαμβάνει:
12 ορεκτικά, όπως σαγανάκια, πίτες, μελιτζάνα.. ~ 5 €, 5 πιάτα ημέρας (χουνκιάρ μπεγεντί, σπετσοφάι, χοιρινό κρασάτο…, από 6-8.50 €, τα κλασικά πιάτα της ώρας από 7-8 €, καθώς και ποικιλία για 2, στα 18 €. Σερβίρουν επίσης 8 πιάτα με θαλασσινά, καλαμαράκια, γαρίδες, γαριδομακαρονάδα…, από 8-12 €, τις κλασικές σαλάτες στα 6-8 €, καθώς και τις γνωστές αλοιφές, στα 2.50 €.

Από ποτά, έχουν αναψυκτικά στα 2 €, μπύρες και μισόλιτρο χύμα κρασί στα 3 €, και αποστάγματα των 200 ml στα 7 €. Έχουν επίσης και εμφιαλωμένο κρασί στα 15 € το μπουκάλι.

Προσωπικά δοκίμασα τα εξής:

• Στην αρχή μου έφεραν νερό βρύσης σε ευπαρουσίαστο μπουκάλι ΙΟΛΗ, καθώς και αρκετές φέτες φρεσκότατου λευκού ψωμιού με σουσάμι.

• Κατόπιν πήρα μια γευστική μελιτζανοσαλάτα, σε τιμή 2.50 €.

• Για κυρίως πιάτο πήρα μια μερίδα χουνκιάρ μπεγεντί, το γνωστό ανατολίτικο έδεσμα με πολλά τρυφερά κομμάτια μοσχαριού και τριγύρω τους εκλεκτό πουρέ μελιτζάνας, που γλύκιζε καθότι είχε προσθήκη γλυκιάς πάπρικας, που άλλωστε ήταν διασκορπισμένη στο πιάτο μου. Ήταν ένα χορταστικό και ιδιαίτερα πετυχημένο πιάτο, σε τιμή 8.50 €.

Πλήρωσα 11 € και απόλαυσα ένα ωραίο μεσημεριανό φαγητό, σε έναν χώρο 6 δεκαετιών, που ειδικά τα βράδια, όπως ο ίδιος το έχω διαπιστώσει περνώντας απέξω με το αυτοκίνητο, σφύζει από κίνηση, τελείως δικαιολογημένα!

Μου κέρασαν ένα ποτήρι κόκκινο κρασί Αγιωργίτικο Νεμέας του Σκούρα, ενώ στο τέλος μου έφεραν ένα μικρό γυάλινο μπολάκι με χαλβά σιμιγδαλένιο και γλυκό κυδώνι. Και τα δύο ήταν ό, τι έπρεπε για να ολοκληρώσουν την καλή μου εντύπωση απ’ το γεύμα στον ΗΛΙΑ 1958!

Συμπερασματικά, ο ΗΛΙΑΣ 1958 είναι ένα καλό μεζεδοπωλείο, σε ένα ευχάριστο περιβάλλον, και προτείνεται εφόσον βρεθείτε στη συγκεκριμένη περιοχή.
Σκοπεύω να ξαναπάω με παρέα κάποιο βραδάκι καλοκαιρινό, απολαμβάνοντας τα μεζεδάκια μου στο πάρκο!

25 Σεπ 2017

-Ασπασια δε νιωθω καλα..
-Φτιαξε ενα bloody Mary.. τι επαθες παλι?
- Ε να ξερεις καταραμενη Δευτερα.. κ ολες αυτες οι ειδησεις pff.. γεμισαμε μαζουτ!
-Κ μετα κοροιδευεις εμενα που βλεπω μονο μουρμουρα..
-Παμε για κανα ουζαρισμα?
-Για που λες?
-Ε να καπου κοντα. Παμε στον Ηλια στο πεδιον του αρεως?
-Καλε που το θυμηθηκες? Πανε 100 χρονια απ'την τελευταια φορα που πηγαμε.. Υπαρχει ακομη?
-Φυσικα! τα λεμε εκει οποτε γυρω στις 8΄30.

Καπως ετσι βρεθηκαμε στον Ηλια 1958 στο πεδιον του αρεως, μετα απο περιπου 5 χρονια..

Το μερος το ιδιο νοσταλγικο, ατμοσφαιρικο οπως παντα.. σαν να μην περασε μια μερα..
Το ουζερι-μεζεδοπωλειο του Ηλια βρισκεται χαμηλα στη μπουσγου λιγο πριν συναντησει την αλεξανδρας, διπλα του ακριβως βρισκεται το ANADOLU.

Με το που φτανουμε εμφανιστηκε ενας ευγενεστατος κυριος που μαλλον αν δεν απατωμαι πρεπει να'ναι ο Ηλιας(υποθετω.. ).
Μας ειδε που προβληματιζομασταν που θα καθισουμε(το αιωνιο προβλημα μου) καθως ειμασταν μονο 2 ατομα κ μας ειπε απλα καθιστε οπου θελετε..
Αν και το μαγαζι ηταν αδειο ακομη (σε καμια ωριτσα γεμισε βεβαια) βρηκα την κινηση αυτη πολυ ενταξει. Μαρεσει να το ακουω αυτο γενικα.

Ο καταλογος του μαγαζιου ηταν απεριττος, κατι που εκτιμω πολυ.
Παραγγειλαμε λιγα πραγματα καθως πηγαμε πιο πολυ για ουζακι κ κατι συνοδευτικο για τσιμπολογημα θελαμε κ μια χαρα θα'μασταν..
Ετσι λοιπον πηραμε τα παρακατω:

-1 ντακο=5. αυτο δεν ηταν ντακος,,, ηταν ΝΤΑΚΑΡΑ!! Μεγαλη ποσοτητα και πολυ νοστιμο. Η ροκα που ειχε γυρω στο πιατο το εκανε ακρως ξεχωριστο! Μαρεσε, δεν τοχω πετυχει ξανα σ'αυτη τη μορφη. Το παξιμαδι ειχε ποτισει αρκετα. Αριστο πιατο. Ευγε!

-1 μελιτζανοσαλατα=2.50. χειροποιητη με μια γλυκια διαφορετικη επιγευση. πολυ smooth κ νοστιμοτατη. Αριστος ουζομεζες κ' οχι μονο.
Γενικα μας ενημερωσαν οτι ολες οι αλοιφες τους ειναι χειροποιητες(μπραβο)

-Τελος επιλεξαμε και 1μπεκρη μεζε=6. Ενταξει ωραια εμφανιση, καθως ηρθε σε πηλινο αλλα απο γευση δεν τρελαθηκα, κατι δεν μου αρεσε στο χοιρινο κρεας,, δε ξερω τι.. κατι του ελειπε.. ζουμερο ηταν ωστοσο με τις πιπεριτσες κ' την ωραια σαλτσουλα του..

-ουζακι πηραμε χυμα του Ηλια οπως ανεφερε ο καταλογος.5.50 τα 200 ml. Ωραιοτατο, δεν ειχε τιποτα να ζηλεψει απο τα γνωστα του εμποριου.. (τα οποια απ'οτι τσεκαρα ηταν στα 6.50)

* Ετσι λοιπον πληρωσαμε συνολικα 20ε μαζι με το κουβερ που ηταν 2χ0.50=1ε*

Στο τελος μας κερασανε ωραιοτατο χαλβαδακι σιμιγδαλι με γλυκο κυδωνι απο πανω.! Ακριβως ο, τι χρειαζονταν για να κλεισουμε τη βραδια..

Ηταν ενα ομορφο κ' χαλαρωτικο βραδι διπλα στο παρκο..
Ο Ηλιας 1958 σε κανει να ξεφευγεις απ'τη χαοτικη κ' αποπνικτικη ατμοσφαιρα του κεντρου. Σε χαλαρωνει πανω στο μεγαλο πεζοδρομιο ακουγοντας τους ηχους της φυσης.. Κ επισης ειναι αρκετα δροσερα..

Ειτε για ουζακι, ειτε για κρασακι.. περαστε μια βολτα..
Θα νιωσετε καλυτερα, αληθεια!