BAR B Q (BAR.B.Q)

Meat Restaurants

Ελ. Βενιζέλου 46, Ν. Σμύρνη [Χάρτης]
  210 9319675

Πολλά και διάφορα κρεατικά. Και μεσημέρι ανοιχτό.

Meat Restaurants - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Βράδυ καθημερινής, μας βρίσκει να ψάχνουμε απεγνωσμένα για παρκινγκ στα στενά της Νέας Σμύρνης που έχει κοπεί στα δύο από τις γραμμές του τραμ το οποίο εδώ κι αρκετά χρόνια περνάει από τα σωθικά της. Όταν το είχα πρωτοδεί κάπου με είχε ξενίσει το αποτέλεσμα, τώρα μάλλον το έχω συνηθίσει αφού δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση.

Η περιοχή αυτή ήταν πάντα από τις πολύ αγαπημένες μου αν και κάποιες παλαιότερες απόπειρές μου να μετακομίσω εκεί είχαν απέβη άκαρπες, κυρίως λόγω των τσιμπημένων ενοικίων.

Αφού βολέψαμε το αυτοκίνητό μας κάτω από νερατζιές και δίπλα από γιασεμί που ξεχείλιζε από διπλανό μπαλκόνι και μας έσπαγε τα ρουθούνια με τις μυρωδιές του, κατευθυνθήκαμε προς το Bar b q.

Η ώρα ήταν ακόμα 8:30 και στον ομολογουμένως μεγάλο και προσεγμένο χώρο τους υπήρχαμε εμείς και μία ακόμα παρέα. Όμως δεν έλειπαν γύρω μας τα καπαρωμένα με reserve τραπέζια που όσο πέρναγε η ώρα φιλοξενούσαν την όλο και αυξανόμενη πελατεία τους.
Διαλέξαμε τραπέζι στον εξωτερικό τους χώρο και μάλιστα σε σημείο που από πίσω μας να μην υπάρχει τοίχος ώστε να απολαμβάνουμε την πολυπόθητη δροσιά και το ευχάριστο αεράκι. Το τραπέζι μας είχε από την μία πλευρά καναπεδάκι κι από την άλλη μεμονωμένα καθίσματα τα οποία ήταν πάρα πολύ βολικά.

Από το σημείο που καθόμασταν, χαζεύαμε τον επίσης πολύ όμορφα διακοσμημένο εσωτερικό τους χώρο με την κουζίνα τους που συχνά-πυκνά τραβούσε την προσοχή μας με τις φωτιές που ξεπηδούσαν από αυτή. Ευφάνταστα βρήκα και τα παράξενα φωτιστικά τους με τα λευκά ομοιώματα από ζώα που κρέμονταν από αυτά.

Γρήγορα ήρθε στο τραπέζι μας μια χαμογελαστή νεαρή και μας έφερε εμφιαλωμένο νερό που ζητήσαμε να αντικατασταθεί με νερό της βρύσης. Έτσι λίγο αργότερα επέστρεψε με μία μεταλλική κανάτα και σέρβιρε στα ποτήρια μας παγωμένο νερό.

Αντί των συνηθισμένων ντιπ-κερασμάτων, ήρθε στο τραπέζι μας ένα σκεύος με νοστιμότατη φάβα και φρυγανισμένο ψωμί με ελαιόλαδο. Το ψωμί ήταν γύρω στις 2 φέτες ανά άτομο και μας κόστισε συνολικά στα 3,6€ (1,8 Χ2). Στην τιμή αυτή ίσως συμπεριλαμβανότανε και το «κέρασμα» της φάβας.
Ο κατάλογός τους πολύ περιποιημένος και με αρκετές επιλογές, άλλες προσιτές οικονομικά ενώ άλλες ψιλοξέφευγαν.
Για όσους δεν είναι φίλοι του κρέατος, υπάρχουν προτάσεις για να καλύψουν και τα δικά σας γούστα και ορέξεις.
Την κυρίως εξυπηρέτησή μας ανέλαβε άλλος νεαρός ο οποίο ήταν το ίδιο χαμογελαστός και άμεσος. Σε κάποια στιγμή που ζητήσαμε την συμβολή και συμβουλή του, μας είπε την άποψή του και οφείλω να ομολογήσω ότι δεν απογοητευτήκαμε από την πρότασή του.

Από σαλάτες (που έχεις την δυνατότητα να επιλέξεις μικρή ή μεγάλη μερίδα), διαλέξαμε αυτή με το σπανάκι, τα μανιτάρια και το καπνιστό χοιρομέρι. Εκτός από το σπανάκι, τα υπόλοιπα υλικά ήταν ψιλοκομμένα σε πολύ μικρά κομματάκια. Ίσως να προτιμούσα τα μανιτάρια σε μεγαλύτερα κομμάτια για να είναι πιο ευδιάκριτα. Το σύνολο συμπλήρωναν ψημένα ψωμάκια με brie στο μέγεθος και τη λογική του κρουτόν και dressing βινεγκρέτ μελιού και μπαλσάμικου. Αξιοπρεπέστατη μερίδα και πραγματικά νόστιμη σαλάτα. Τώρα που το ξανασκέφτομαι ίσως να μην ήταν και πολύ καλή επιλογή μας γιατί μάλλον την κατατάσσω στις χειμερινές σαλάτες. Δόξα τω Θεώ, ο κατάλογός τους έχει πιο καλοκαιρινές και δροσερές προτάσεις. Αυτό όμως έχει να κάνει με το γούστο και τις προτιμήσεις του καθενός. Επιλέξαμε την μεγάλη μερίδα που κόστισε στα 9,9€ ενώ αν είχαμε πάρει την μικρή θα καταβάλαμε το ποσό των 6,9 €.

Είχα πάει με την προοπτική να πάρω σκαλοπίνια με σπανάκι για τα οποία είχα διαβάσει εκθειαστικά σχόλια σε μία από τις κριτικές τους, όμως όταν τα έψαξα στον κατάλογο δεν κατάφερα να τα εντοπίσω στα κυρίως τους και απογοητεύτηκα. Θεώρησα ότι απλά έχουν αλλάξει το menu τους. Σε δεύτερες ματιές που έριξα, παρατήρησα ότι το συγκεκριμένο πιάτο υπάγεται στα ορεκτικά τους.
Τελικά την προσοχή μας κέρδισε το ορεκτικό με τα τρία είδη λουκάνικου, συνοδευμένα αντιστοίχως με τρεις διαφορετικές μουστάρδες.

Η τιμή των 9,20€ που κόστισαν ίσως να ήταν τσιμπημένη αλλά τα λουκάνικα ήταν εξαιρετικά. Πολύ σωστά ψημένα και επιλεγμένα έτσι ώστε να ξεφεύγουν από αυτά που συναντάς ως συνήθως. Ταίριαξαν απόλυτα με τις προτεινόμενες μουστάρδες τους, τις μπύρες μας και την διάθεσή μας. Ένα πιάτο που θα ξαναπαράγγελνα με κλειστά τα μάτια και το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Από κυρίως πήραμε:

• Χοιρινή μπριζόλα μαριναρισμένη σε μουστάρδα Παπαδημητρίου και σως από ντοματίνια και κάπαρη. Ο πουρές που την συνόδευε ήταν καλοδουλεμένος αλλά ευχάριστα συμπαγής, εμπλουτισμένος με λιαστή ντομάτα. Ήταν λίγο βαρύ σαν πιάτο (λόγω του πουρέ) αλλά άκρως απολαυστικό. Δεν θα με χάλαγε να ήταν λίγο μεγαλύτερο το κομμάτι της μπριζόλας και με λίγο λιπάκι στο σημείο του κόκκαλου της. Πάντως το κομμάτι ήταν παχύ και αριστοτεχνικά ψημένο. Η τιμή του πιάτου στα 13,90€.

• Μία μοσχαρίσια μπριζόλα Limousin, 450 γραμμαρίων. Ήταν ένα κομμάτι κόντρα μπριζόλας με κόκκαλο, σως peppercorn και ψητές baby πατάτες. Ένα επίσης νόστιμο και προσεγμένο πιάτο που όμως είχε την αστοχία να μη μας έρθει σε σωστή θερμοκρασία αφού όταν μας σερβιρίστηκε είχε ήδη αρχίσει να κρυώνει. Κόστος στα 17,9 €. Φυσικά όταν ένα πιάτο έχει αυτή την τιμή (αν και στον κατάλογό τους υπάρχουν σαφώς πιο ακριβές προτάσεις), θα πρέπει να σου σερβιριστεί αψεγάδιαστο. Θα μπορούσαμε κι εμείς να πούμε κάτι στο service τους αλλά προτιμήσαμε να το αποσιωπήσουμε. Δεν ξέρω αν τελικά ήταν σωστή η τακτική που επιλέξαμε, αλλά δεν θέλαμε να χαλάσουμε την ωραία διάθεση που είχαμε ήδη δημιουργήσει.

Κλείσαμε το γεύμα μας με σοκολάτα πραλίνα που συνοδεύονταν από σπιτικό παγωτό βανίλια. Ήταν ιδανικό για να κλείσει όμορφα ένα τόσο επιτυχημένο γεύμα. Δύο κομμάτια, όσα άτομα είχε και οι παρέα μας, ώστε να αποφευχθούν οι έριδες μεταξύ μας. Μου θύμισε λίγο σεμιφρέδο, ίσως λόγω της πυκνότητας και της θερμοκρασίας του. Τα συγχαρητήρια μου σε όποιον το ετοίμασε γιατί θα ήταν απογοητευτικό αν το τραπέζι μας έκλεινε με μέτριες ή κακές εντυπώσεις από το γλυκό τους. Στην περίπτωσή μας, η γεύση του μας συνόδευσε γατζωμένη στον ουρανίσκο μας για αρκετή ώρα μετά και για όσο συζητάγαμε για το πόσο όμορφα περάσαμε εκείνο το βράδυ.

Κλείνω κι αυτή την κριτική μου λοιπόν, αναφέροντας ότι το BAR B Q είναι μια πάρα πολύ καλή πρόταση για την φάση που ο κυνόδοντάς σας θέλει να μπηχτεί σε νόστιμη και καλοψημένη σάρκα, παραδίδοντάς σας στα αρχέγονα ένστικτα του κυνηγού-θηλαστικού. Θεωρήσαμε τις τιμές του τσιμπημένες, αλλά την καλή ποιότητα ακολουθεί συνήθως και το αντίστοιχο αντίτιμο. Ένα κούρεμά τους πάντως, θα ήταν ευπρόσδεκτο και για τα δικά μου δεδομένα απαραίτητο για να με κερδίσουν ως μόνιμο πελάτη τους.

Meat Restaurants - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Το Bar bq δεν πρέπει να μετράει πάνω από 6-7 χρόνια παρουσίας στη Νέα Σμύρνη. Δεν θυμάμαι να είχε κάνει τόση διαφήμιση ώστε να μου αποτυπωθεί στο μυαλό.

Από τα "αθόρυβα" καταστήματα του είδους, σε ένα κόνσεπτ όχι πολύ εύκολο, ακόμα και για την περιοχή της Νέας Σμύρνης. Αναζητώντας στην ιστοσελίδα του πληροφορίες, τσέκαρα πως το 2008 είχε πέσει βάρος στην διαφήμιση αλλά με τα χρόνια οι αναφορές δεν ήταν τόσες πολλές. Ίσως είχε κερδίσει το κοινό του και δεν χρειαζόταν κάτι παραπάνω.

Το κόνσεπτ περιλαμβάνει μεγάλη αναφορά στο κρέας αλλά όχι μπριζολές, παϊδάκια, κοτόπουλο και λουκάνικα. Δηλαδή όχι με την έννοια της ψησταριάς. Υπάρχει ταρτάρ μοσχαρίσιο, μοσχαρίσιες σπαλομπριζόλες από Ισπανία-Αργεντινή-ΗΠΑ, κιλότο στη σχάρα κλπ. Ειδικός στις κοπές δεν είμαι.

Ο κατάλογος με πολλές επιλογές αλλά σε επίπεδο να μη σε κουράζει αλλά να σου ανοίγει την όρεξη, σίγουρα ο οποιοσδήποτε δεν θα δυσκολευτεί να βρει κάτι για να φάει. Παίζει με 8-9 σαλάτες σε 2 μεγέθη 1 ή 2 ατόμων αλλά αν είστε 2 άτομα θα ικανοποιηθείτε με τη μικρή μια χαρά. Ξεχωριστή αναφορά στις πατάτες με 5 επιλογές, ενώ δεν λείπουν επιλογές και σε ζυμαρικά αλλά και 2 πιάτα με γαρίδες και ένα με σολωμό. Αρκετά εκτενής λίστα κρασιών, χωρίς να γνωρίζω τη διαθεσιμότητα.

Ο χώρος πολιτισμένος και καθαρός, με αύρα όχι κιτσάτου κυριλέ, αλλά με σεβασμό στον πελάτη. Οι αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών για τα γούστα μου είναι σαν να έχει υπολογιστεί με μαθηματική ακρίβεια ώστε να μην ενοχλείς και να έχεις την ιδιωτικότητα σου. Στον χώρο που βλέπει προς τη λεωφόρο θα μπορέσετε να δείτε την περατζάδα και το τραμ. Βρίσκεται αρκετά κοντά από την πλατεία. Το πάρκινγκ το μεσημέρι καθημερινών είναι πιο εύκολο απ'ότι το βράδυ, νομίζω.

Τα τραπέζια είναι ξύλινα αλλά καλοδιατηρημένα, οι καρέκλες επαρκείς για ένα 2ωρο παραμονής, ενώ υπάρχουν χάρτινα σουπλά και 2 σειρές μαχαιροπίρουνων. Ο πιο εσωτερικός χώρος είναι πιο όμορφος και χαλαρωτικός (εγώ λόγω ώρας έκατσα σε αυτόν δίπλα στη τζαμαρία στο πεζοδρόμιο). Η κουζίνα είναι ανοικτή και δεν έχει κάτι να κρύψει, υπάρχει ψυγείο με εμφανή τα κρέατα και το είδος τους ενώ υπάρχουν και ράφια φωτισμένα ιδανικά για να σου τονίζουν πως μπορείς να συνδυάσεις το κρέας με καλό κρασί.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή από έναν κύριο γύρω στα 30-33 έτη. Γνώστης του μενού, άνετος και διακριτικός, γνώριζε καλά τη δουλειά του. Εμείς κάναμε την επίσκεψη μας,2 άτομα γύρω στις 13:45 την Παρασκευή 17/4/2015. Υπήρχε μόλις μια παρέα ακόμα αλλά με το πέρασμα την ώρας μέτρησα περίπου 8-9 τραπέζια γύρω στις 16:00 που έφευγα, αριθμός ικανοποιητικός για την ώρα αν και το μαγαζί φαινόταν στο 30-35% της πληρότητας του. Εκείνη την ώρα σημειώθηκαν κάποιες μικροκαθυστερήσεις λόγω του ότι εξυπηρετούσε μόνος του (απ'όσο κατάλαβα) αλλά ο χώρος ήταν χαλαρωτικός και αν έχεις καλό συνομιλητή δεν θα αισθανθείς παραμελημένος.

Εμείς παραγγείλαμε:

- Στην αρχή έρχεται ψωμί φρυγανισμένο με λαδάκι και φάβα. Δεν το ζητήσαμε αλλά η τιμολόγηση είναι στο 1.5 ευρώ το άτομο. Παρ'όλα αυτά αν δεν πολυπεινάτε και είναι του γούστου σας η φάβα, κρατήστε το. Είναι κρεμώδης και νόστιμη. Με 3 ευρώ τα 2 άτομα μπορείτε να "γλιτώσετε" κάποιο έξτρα ορεκτικό, μιλάμε για μια κανονική ποσότητα ορεκτικού.

- Μικρή σαλάτα σίζαρς στα 6.7 ευρώ. Όπως ανέφερα και παραπάνω, είναι αρκετή για 2 άτομα. Φρεσκότατα λαχανικά και ντρέσινγκ τόση-όση χρειάζεται για να μην επισκιάζει τα υπόλοιπα υλικά. Η παρμεζάνα νόστιμη και σε καλή ποσότητα, με τα κρουτόν διακριτικα. Τη ζητήσαμε με πικάντικο λουκάνικο, που το καταλάβαινες στην τελική επίγευση. Ήρθε σε μορφή τσίπς και ήταν ευχάριστα αλμυρούτσικο.

- Ρολάκια Καισαρείας στα 6.4 ευρώ. Νοστιμότατο πιάτο που φαγώθηκαν σε χρόνο dt! Τραγανά και χρυσαφένια κομμένα σε διαγώνιες λωρίδες, με πλούσια γέμιση κασεριού που δεν σε μπούχτιζε, ενώ ο παστουρμάς ήταν τραγανός και αισθητός όπως πρέπει. Συνοδεύονταν από μια πολύ γευστική σαλτσούλα που δεν μπορώ να περιγράψω ακριβώς την αίσθηση της. Μου έδινε την αίσθηση της λιαστής τομάτας, σχετικά όξινη.

- Bar bq burger με φρέσκο μοσχαρίσιο μπιφτέκι, τσένταρ, μπέικον, μαρούλι, τομάτα στα 9.8 ευρώ. Συνοδευόταν από φρέσκιες και πολλές τηγανιτές πατάτες, νόστιμες ενώ η σως ήρθε συνοδευτική σε μπολάκι. Ενώ μου αρέσει γενικά η μπάρμπεκιου σως και ήταν καπνιστή, θα την ήθελα πιο γλυκιά (καθαρά θέμα προσωπικού γούστου). Το μπιφτέκι ενώ ήταν φρέσκο και καλής ποιότητας, παραήταν κρεατένιο και στιβαρό. Θα το ήθελα πιο αφράτο. Το ψωμάκι νόστιμο αλλά το τσένταρ είχε κολλήσει με το μπέικον, ίσως θα έπρεπε να σκεφτούν κάποια άλλη τοποθέτηση για να μην μοιάζει μετά από ώρα σαν στόκος. Μπορεί η περιγραφή μου να μην δελεάζει αλλά δεν ήταν κακό πιάτο. Απλώς υπάρχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης στο συγκεκριμένο πιάτο.

- Ταλιατέλες μπολονέζ με κιμά από φρέσκο λουκάνικο salsiccia στα 10.9 ευρώ. Αρκετά "χωριάτικο" πιάτο με πολύ πλούσια ποσότητα. Καλομαγειρεμένα τα ζυμαρικά, όχι αλ ντέντε αλλά ούτε και νερουλά. Ο κιμάς αλμυρός λόγω λουκάνικου αλλά ευχάριστος και με ζουμερά κομμάτια. Προσθέστε αρκετό τυρί. Πιάτο ειδικά για χειμώνα.

- Νερό εμφιαλωμένο ενός λίτρου στα 1.7 ευρώ, αλλά σημειώστε πως ερωτηθήκαμε αν το επιθυμούμε.

- House wine στα 8.8 ευρώ το ένα λίτρο. Ευκολόπιοτο ακόμα και για εμένα που μετά από 2 ποτηράκια τα "παρατάω". Αγιωργίτικο, διακριτικό και αρωματικό.

- Για το τέλος πήραμε ένα γλυκό για να αλλάξουμε γεύση. Προτιμήσαμε τη σοκολάτα πραλίνα με σπιτικό παγωτό βανίλια στα 5.9 ευρώ. Επαρκέστατη ποσότητα για 2 άτομα καθώς λιγώνει. Τραγανή βάση γκοφρέτας, νόστιμη και αρωματική πραλίνα που θυμίζει γευστικά μερέντα. Το παγωτό γευστικότατο και όντως όχι ετοιματζίδικο, θα ήθελα περισσότερη ποσότητα για να "σβήνει" καλύτερα την πληθωρικότητα της πάστας.

Σύνολο στα 53.2 ευρώ αλλά με την κάρτα Αθηνοράματος είχαμε έκπτωση 20% και πληρώσαμε 42.5 ευρώ.

Κατέληξα πως πρόκειται για ένα εστιατόριο που σέβεται τον πελάτη αλλά και τον ΕΑΥΤΟ του. Λειτουργεί πολύ επαγγελματικά, εμένα προσωπικά μου έφτιαξε πολύ τη διάθεση και με κάνει να θέλω να το ξαναεπισκεφθώ. Ναι, μπορεί να είναι λιγάκι πιο ακριβό από τα συνηθισμένα αλλά δεν έχει τοποθετήσει το εαυτό του στα συμβατικά, αλλά όχι και στα άπιαστα. Το Vfm θα το χαρακτήριζα κοντυνότερα στο 2.5.

Μπορεί να φιλοξενήσει το μεσημέρι άνετα μια παρέα συνεργατών που κάνουν ένα ποιοτικό διάλειμμα, αλλά και να σου προσφέρει ένα πλούσιο δείπνο. Εμείς προτιμήσαμε πιο... "συμβατικά" πιάτα, όμως σίγουρα υπάρχουν πιο θελκτικές επιλογές και ο βαθμός ποιότητας φαγητού μπορεί να ανέβει πάνω από το 3.5/4.

Βάση της επίσκεψης μου το βαθμολογώ με 3.3-3.4, βαθμός διόλου ευκαταφρόνητος. Για εμένα ΝΑΙ, αξίζει την επίσκεψη.

Μου έδωσε την εικόνα μια καλολαδωμένης μηχανής σε όλα τα επίπεδα, με καλό επίπεδο οργάνωσης.

................................................................................................................................

Προσθέτω λοιπόν πως επειδή μας άρεσε αρκετά το μαγαζί... Το ξαναεπισκεφθήκαμε! Μόλις γράφω από την επιστροφή μου,20/4/2015 για να προσθέσω πως...

- Τα ρολάκια Καισαρείας ήταν πάλι πολύ νόστιμα και καυτά.

- Αυτή τη φορά επέλεξα μαριναρισμένο κιλότο (Trip tip sirloin) στη σχάρα, ολόκληρο και κομμένο σε φέτες, φυσικής ωρίμανσης, προέλευσης Κάνσας ΗΠΑ στα 46 ευρώ το κιλό. Με την έκπτωση το κιλό έβγαινε στα 36.8 ευρώ. Τα 400 γραμμάρια που "κατάπια" διαμόρφωσαν το κόστος στα 14.72 ευρώ. Άξιζε τα χρήματα του, ζουμερότατο συνοδεία μιας πιπεράτης σάλτσας σε μπολάκι και με 2 ειδών αλάτια. Ερωτήθηκα πως το επιθυμούσα και ήρθε στα μέτρα μου. Δεν υπήρχε κάποιο συνοδευτικό αλλά μάλλον καλύτερα γιατί δεν αλλοιώθηκε η γεύση μου!

- Χοιρινά φιλετάκια στο wok με capellini στα 10.9 ευρώ. Τα ζυμαρικά μοιάζουν πολύ με νούντλς, τα φιλετάκια σε μικρά κομμάτια αλλά νοστιμότατα. Οι πιπεριές δεν πολυάρεσαν αλλά θεωρώ πως γλύκιζαν το γευστικό αποτέλεσμα. Ξεκίνησα απλώς με μια πιρουνιά για να το δοκιμάσω αλλά με σταμάτησαν στις 4. Θα συνέχιζα είναι η αλήθεια.

Η ποιότητα φαγητού γυροφέρνει στο 4. Αν είχαν και κάποιο μικρό κερασματάκι στο τέλος θα κέρδιζαν αυτό το κάτι παραπάνω....

Θα ξαναπάω!

Meat Restaurants - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Μετά από ένα χρόνο απουσίας από το BAR. B. Q επέστεψα δριμύτερος, ένα μαγαζί που το επισκεπτόμουν το πολύ κάθε δυο βδομάδες μέχρι πέρυσι, αλλά για διάφορους λόγους και λόγο του ότι άρχισα να ψάχνομαι και για άλλα μαγαζιά το παραμέλησα. Όμως μόλις μία φίλη το πρότεινε εννοείται πως πέταξα την σκούφια μου. Έτσι λοιπόν Σάββατο 30/01/2016 κατά της 21:30 και μετά από τηλεφωνική κράτηση εγώ η κοπέλα μου και η φίλη μας κατευθυνθήκαμε προς Ν Σμύρνη.

Το BBQ βρίσκεται πάνω στην Βενιζέλου κεντρικό δρόμο της Ν Σμύρνης και λίγο πιο κάτω από την πλατεία, οπότε όπως καταλαβαίνετε μπορεί να είναι εύκολη η πρόσβαση αλλά το πάρκινγκ είναι μανίκι, ειδικά πσκ και ώρες που είναι ανοιχτά τα μαγαζιά εξοπλιστείτε με μπόλικη υπομονή.

Το μαγαζί ειδικεύεται στο κρέας, θα βρείτε από κιλότο και rib eye black angus και διάφορες άλλες κοπές μέχρι πιο απλά πιάτα όπως μπριζόλα και κοτόπουλο, επίσης έχει και κάποια ψαρικά και 2-3 πιάτα με μακαρόνια.

Ο χώρος χωρίζεται σε 2 μέρη, ο εσωτερικός που είναι και ο πιο ωραίος, πολύ όμορφα και λυτά διακοσμημένος, σε βιομηχανικό στυλ με γήινα χρώματα, η κουζίνα του είναι ανοιχτή (μια τζαμαρία την χωρίζει απ το υπόλοιπο μαγαζί) και ακριβώς δίπλα υπάρχει μια μπάρα για ποτάκι ή αν θες να περιμένεις μέχρι να αδειάσει κάποιο τραπέζι, επίσης αυτός ο χώρος είναι για μη καπνίζοντες. Ο έξω χώρος είναι κλειστός με τζάμια, το καλοκαίρι το πάνω μέρος ανοίγει. Τα τραπέζια είναι σε σωστές αποστάσεις και οι τουαλέτες του που βρίσκονται στο υπόγειο του μαγαζιού πεντακάθαρες και πολύ ντιζαινάτες για τουαλέτες.

Η εξυπηρέτηση στα χρόνια που το επισκέπτομαι ήταν πάντα άψογη απ όλα τα παιδιά που σερβίρουν και τον ιδιοκτήτη του μαγαζιού, όλοι τους πολύ επεξηγηματικοί σε ότι απορία έχω με άψογη γνώση του μενού, εντάξει έχουν υπάρξει μέρες που γίνεται πανικός και ίσως καθυστερήσουν λίγο αλλά νομίζω αυτά γίνονται παντού. Πάντα η απόδειξη έρχεται μαζί με κάθε πιάτο που παραγγέλνω.

Στην μάσα τώρα... έχω φάει διάφορα πιάτα στις τόσες φορές που έχω πάει αλλά θα αναφερθώ σε αυτά που φάγαμε στην τελευταία επίσκεψη.

Στην αρχή μας ήρθε φρυγανισμένο ψωμί με φάβα (πολύ πλούσια ποσότητα) νοστιμότατη αλλά δεν είναι κέρασμα 1,80€ το άτομο.

Σαλάτα με ρόκα, απάκι, μυζήθρα, λιαστή ντομάτα και οξύμελο. Πολύ καλή, με φρέσκα υλικά, με πολύ νόστιμο το απάκι και πολύ πλούσια ποσότητα, εδώ να επισημάνω ότι οι σαλάτες χωρίζονται σε αυτές που είναι για δυο άτομα και της παρέας, εμείς πήραμε της παρέας (3/4) (10,50€)

Τραγανά ρολάκια Καισαρείας με παστουρμά και κασέρι, αρκετά καλό ορεκτικό, στους υπόλοιπους αρέσει πολύ το πέρναμε και παλιότερα εγώ δεν πεθαίνω κιόλας, νόστιμα είναι αλλά θα ήθελα λίγο παραπάνω παστουρμά και όχι τόσο κασέρι η σάλτσα που είναι στρωμένη κάτω από τα ρολάκια είναι φανταστική. (2/4) (6,90€)

Σκαλοπίνι σε τορτίγια με πέστο τομάτας, σπανάκι και κατσικίσιο τυρί. Ξετρελάθηκα, θα μπορούσα να τα φάω όλα μόνος μου, ήταν μία τορτίγια κομμένη σε 4 κομμάτια, με πολύ μπαμπάτσικη γέμιση, θα τα ξαναπάρω σίγουρα. (4/4) (8,90€)

Χοιρινά μπριζολάκια λαιμού στη σχάρα με στραπάτσα (ψητή πατάτα λιωμένη με τυριά και μυρωδικά), τα μπριζολάκια ήταν τέλεια ψημένα και αρκετά νόστιμα, αλλά έχω φάει και καλύτερα,3 στον αριθμό και η στραπάτσα πολύ καλή δεν είχα ξανά φάει (3/4) (10,60€)

Συκώτι γάλακτος ψητό με σοταρισμένο σπανάκι και ψητές πατάτες, αυτό το πιάτο πήρα εγώ και πραγματικά ήταν υπέροχο, απίστευτη νοστιμιά, το έγλειψα το πιάτο, τέλεια ψημένο χωρίς ίνες και πολύ πλούσια μερίδα (4/4) (13,80€)

Κότσι αρνίσιο με πλιγούρι και σως δεντρολίβανου, λου-κου-μα-κι, μετάνιωσα που δεν το πήρα και εγώ, μιας και έχω ένα συναισθηματικό δέσιμο με τα κότσια. Τέλεια μαγειρεμένο και μαριναρισμένο το έκοβες με το κουτάλι. Και το πλιγούρι που το συνόδευε πολύ νόστιμο. (4/4) (13,90€)

Ήπιαμε και ένα λίτρο λευκό ημίγλυκο χύμα, πολύ καλό (3/4) (4.40€ το ένα)

Στο σύνολο πληρώσαμε 74,40€ τουτέστιν 26 κάτι το άτομο, είναι κάπως τσιμπημένα.. μέχρι πέρσι είχαμε κάρτα από ένα άλλο σαιτ και μας έβγαινε κάπου 20% φθηνότερα, πάντως υπάρχει ακόμα η προσφορά αυτή.

Εν κατακλείδι θεωρώ πως το BBQ είναι ένα πολύ καλό μαγαζί (που έχει ακόμα περιθώρια βελτίωσης) ειδικά για σαρκοφάγα, θα το συνιστούσα με μεγάλη άνεση. Εγώ ξανά πήγαινα με μεγάλη ευκολία. Η απόφαση δική σας...

Meat Restaurants - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Είμαι σε μια φάση λοιπόν που ανακαλύπτω τα meat restaurants. Ξαφνικά συνειδητοποιώ ότι όσο χρήσιμο είναι να γνωρίζεις 2-3 καλές ψαροταβέρνες το καλοκαίρι, άλλο τόσο χρήσιμο είναι να έχεις υπόψη 2-3 εστιατόρια με καλό κρέας το χειμώνα.

Ασχέτως ότι είμαι πιο πολύ φίλος του ψαριού και των θαλασσινών και δεν δελεάζομαι ιδιαίτερα από ένα steak αμερικάνικου τύπου στις 10 το βράδυ (ούτε μπορώ να το καταφέρω μόνη μου... ), έχω προσέξει πως όποτε προτείνω εστιατόριο με καλό κρέας, όλοι τσιμπάνε και αμέσως οργανώνεται παρέα για έξοδο.

Οπότε, στο προκείμενο: Βar B Q Νέας Σμύρνης. Η δοκιμή έγινε μια Τρίτη βράδυ, 2 άτομα. Το εστιατόριο βρίσκεται πάνω στη Βενιζέλου, λίγο πιο κάτω από την πλατεία Νέας Σμύρνης. Κεντρικό σημείο με πρόσβαση σχετικά εύκολη- και με τραμ- και με παρκάρισμα λίγο δύσκολο. Εμείς βέβαια Τρίτη βράδυ, βρήκαμε σχεδόν απέξω. Είχα διαβάσει κάπως αντιφατικές κριτικές εδώ, αλλά θετικές ως προς το φαγητό, με πιο πρόσφατη αυτή του VAGELIS. Σε συνδυασμό με τις καλές συστάσεις ενός φίλου γέννημα-θρέμμα Νεοσμυρνιώτη (και καλοφαγά), είπα να το δοκιμάσουμε.

Έκανα κράτηση, όπως συνηθίζω παντού, αλλά φτάνοντας εκεί, διαπίστωσα ότι δεν χρειαζόταν. Το εστιατόριο είναι αρκετά μεγάλο, κι εκείνο το βράδυ σχεδόν άδειο. Καθίσαμε λοιπόν σχεδόν μόνοι μας στον εσωτερικό χώρο. Ο οποίος, πρέπει να πω, είναι καλόγουστος, σε τόνους που ταιριάζουν στο στιλ της κουζίνας του (λίγο ξύλο, λίγο μέταλλο, μια τεράστια κάβα στον πίσω τοίχο, σωστός φωτισμός κτλ). Η κουζίνα είναι σχεδόν ορατή στους πελάτες, πίσω από μια τζαμαρία. Η μουσική πολύ πετυχημένη, καινούρια τραγουδάκια μιξαρισμένα σε πιο ροκ τόνους.

Εν ολίγοις, ο εσωτερικός χώρος είναι πλήρως εναρμονισμένος με τον τύπο του meat restaurant, όχι εξεζητημένος, όχι παραφορτωμένος, νιώθεις άνετα. Μου άρεσε. Υπάρχει βεβαίως και ο "έξω χώρος", πάνω στη Βενιζέλου που κλείνει με τζαμαρία, για όσους θέλουν να έχουν επαφή με την κίνηση.

Ο κατάλογός του πλούσιος σε επιλογές, προσανατολισμένες στο κρέας. Μπορείς να φας gourmet comfort food (burger, μπριζολάκια, μπιφτέκια, σουβλάκι κτλ) με 10-15 ευρώ, ή πλήρες γεύμα με ορεκτικά, σαλάτες, ζυμαρικά κι επιλογή από ενδιαφέρουσες κοπές κρέατος, προέλευσης Αργεντινής, ΗΠΑ, Ισπανίας. Φαίνεται ότι έχει γίνει δουλειά στο μενού.

Οι σαλάτες προσφέρονται και σε ατομικό μέγεθος σε μικρότερη τιμή. Πιστέψτε με, η μικρή είναι υπεραρκετή για 2 άτομα. Εμείς πήραμε:

- την σαλάτα με μαρούλι και κοτόπουλο σε κρούστα παρμεζάνας (περ. στα 8 ευρώ). Ήταν πολύ νόστιμη. Σχεδόν χόρτασα μόνο με αυτήν. 3/4

Στα ορεκτικά είχαμε διχογνωμία, γιατί στο συνοδό δεν αρέσουν οι ανάμεικτες γεύσεις. Οπότε υποχώρησα στα λουκάνικα, υποχώρησε στα πιτάκια με κιμά και φέτα.

- 3 είδη λουκάνικα με 3 είδη μουστάρδας: μου είπε ότι του άρεσαν και τα 3. Δε δοκίμασε καμία μουστάρδα. Εγώ, για να έχω άποψη βεβαίως-βεβαίως, δοκίμασα μια μπουκιά απ' όλα (μαζί με μουστάρδες). Οκ, λουκάνικα ήταν, δεν ξετρελάθηκα. 3/4

- τα πιτάκια ανατολίτικα με κιμά, φέτα και κουκουνάρι φαίνονταν πολλά υποσχόμενα. Στην πράξη όμως, δλδ στη γεύση, δεν μου άρεσαν. Έφερναν πιο πολύ σε πίτσα με αλμυρό τυρί, παρά σε κάτι ανατολίτικο. Το πιο αδύναμο πιάτο 1/4.

- από τα Steak specials μοιραστήκαμε μια "LIMOUSIN...... (450 gr) 17.90€

Μοσχαρίσια κόντρα μπριζόλα με κόκκαλο, με σως peppercorn, BAR. BQ και baby ψητές πατάτες" (αντιγράφω απ το μενού).
Ήταν μαλακή, νοστιμότατη, ζουμερή και βουτυράτη. Τα συνοδευτικά της νόστιμα και ταιριαστά. Την ευχαριστηθήκαμε. 4/4 χαλαρά.

Ως προς τις μερίδες ήταν πολύ ικανοποιητικές, μάλλον προσανατολισμένες σε παρέες, και πολύ καλά κάνουν. Όπως καταλαβαίνετε τα μισά πιτάκια έμειναν στο πιάτο, το ίδιο και η μισή φάβα που προσφέρεται ως καλωσόρισμα (ωραίο ντιπ για αρχή) και σίγουρα θα έμενε και το μισό όποιου άλλου ορεκτικού παραγγέλναμε, γιατί οι μερίδες ήταν μεγάλες και είχαμε σκάσει.

Η εξυπηρέτηση, από νεαρούς σερβιτόρους, μια χαρά. Ο νεαρός που πήρε παραγγελία, κάθισε και μας εξήγησε τι κομμάτι κρέας επιλέξαμε, μας πρότεινε τρόπο ψησίματος και έδειξε ενδιαφέρον για το αν μας άρεσε. Βάζω όμως στην εξυπηρέτηση 3/4 γιατί πήγα πρώτη φορά και κρατάω μια μικρή επιφύλαξη αν θα είναι το ίδιο εξυπηρετικοί όταν το εστιατόριο είναι γεμάτο.

Για τον ίδιο λόγο της πρώτης φοράς, βάζω 3/4 και στο φαγητό, με βάση τα όσα δοκιμάσαμε. Χωρίς να αμφιβάλλω ότι κι άλλα πιάτα του πρέπει να είναι πολύ επιτυχημένα. Άλλωστε οι επιλογές είναι τόσες πολλές!

Ως προς την τιμή, υπάρχει μεγάλη διακύμανση, που εξυπηρετεί μάλλον όλα τα βαλάντια. Μπορεί κανείς να μείνει στα 15-20 ευρώ με τις επιλογές comfort food που προανέφερα, να ανέβει στα 27-30 αν επιλέξει την μικρή μερίδα από ένα special steak ( η τιμή πάει ανάλογα με το κιλό ή τα γραμμάρια) ή να εκτοξευτεί σε τιμές μισελινάτου εστιατορίου αν προτιμήσει μία απ τις 2-3 ακριβότερες κοπές. Πραγματικά δεν γνωρίζω την σπανιότητα του black angus και του sirloin ΗΠΑ, αλλά νομίζω ότι η τιμή τους παραείναι υψηλή (40- 60 ευρώ/κιλό) για το μέσο πορτοφόλι στην παρούσα φάση.

Για το λόγο αυτό αποφεύγω να δώσω μ. ο. τιμής στη βαθμολογία μου.

Σε κάθε περίπτωση, αν θέλετε να δοκιμάσετε το black angus και τα λοιπά εκλεκτά (να η ευκαιρία σας! ) και να σας έρθει πιο οικονομικά, μπορείτε πάντα να μοιραστείτε την μερίδα. Κρίνοντας απ τη δικιά μας, είναι αρκετά μεγάλες. Εμείς πληρώσαμε γύρω στα 60 ευρώ για όσα πήραμε, συνυπολογίζοντας 2 ποτήρια κρασί (3,5 ευρώ το ποτήρι, πολύ συμφέρον), το εμφιαλωμένο νερό και το τιπ.

Η όλη εμπειρία στο BAR B Q είναι θετική. Σίγουρα θα πέσει στο τραπέζι στην επόμενη εξόρμηση κρεατοφαγίας. Σημειώστε ότι είναι ανοιχτό και μεσημέρια και το μενού υπάρχει αναλυτικά στην ιστοσελίδα τους.

Ευκαιρίας δοθείσης λοιπόν, θα ξαναπάω.

Ιούλ

Έπειτα από μια μακρά περίοδο απουσίας λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων αλλά με αρκετές σημειώσεις και γαστριμαργικές εμπειρίες στο ενεργητικό μου επιστρέφω δριμύτερη (τρέμετε κόσμε χαχαχα!!!! ).
Παρακολουθούσα πάντα όμως τις κριτικές των πρώτων διδασκόντων του είδους....

Ένα εστιατόριο που επισκέφτηκα στα μέσα Μαίου και ειδικεύεται στο κρέας είναι το ΒΑR. B. Q στη Νέα Σμύρνη, πάνω στην Ελ. Βενιζέλου και κοντα στην πλατεία.
Το παρκάρισμα προβληματικό ως συνήθως σε αυτη την περιοχή αλλά λίγο πιο εύκολο μέσα μέσα στα στενα.... Πήγα με μια φίλη μου μετά τη δουλεία γύρω στις 7 το απόγευμα παρ'ολα αυτα είχε 2-3 τραπέζια ακόμα μολονότι εγω θεωρώ αυτη την ώρα λιγο άδεια για τα εστιατόρια.

Το εστιατόριο είναι όμορφα διακοσμημένο με ξύλο πάτωμα και ολόγυρα τζαμαρία που μάλλον ανοίγει εντελώς το καλοκαίρι ( Το Μαιο που πηγα εγω άνοιγε μόνο ένα μέρος). Ξύλινα τραπεζάκια και άνετες καρέκλες. Σε μια πλευρά του τοίχου σε ξύλινες προθήκες ήταν τα κρασιά. Σαν χώρος λοιπόν θεωρώ αρκετά design, καθαρός και άνετος.

Το μενού ήταν πλούσιο αλλά ξεκάθαρο με ποικιλία σαλατών και ορεκτικών, με ιδιαίτερη έμφαση στο κρέας αλλα και με κάποια πιάτα θαλασσινών και πάστα. Υπήρχε μία καλή ποικιλία κρασιών κυρίως ελληνικών από 15-35 ευρώ περίπου.

Στο φαγητό τώρα: Πρέπει να σας πω βέβαια ότι όλες οι τιμές που αναφέρω είναι με έκπτωση 20% ενος site εάρα όσοι δεν την έχουν πρέπει να βάλουν επιπλέον 20% στις τιμές που καταγράφω.

-φρυγανισμένο ψωμάκι με φάβα και ελαιόλαδο ξεχωριστα, το φέρνουν μόνοι τους αλλά δεν είναι κέρασμα. Πολύ νόστιμη η φάβα μη διστάσετε να το κρατήσετε (2χ1,20= 2,40)
ορεκτικα

-καπνιστή μελιτζάνα με φέτα, ντομάτα και πιπερίτσα καυτερή- αρκετά νόστιμη (4,70)

-σκαλοπίνι σε τορτίγια με πέστο ντομάτας, σπανάκι και κατσικίσιο τυρί - ίσως από τα πιο νόστιμα ορεκτικά που έχω φάει ever!!! (6,60)

-πατάτες με τη φλούδα και σως γιαουρτιού (οι πατατούλες ήταν ελάχιστες και η σως δεν ειχε καμία ιδιαίτερη γευση) ( 3,60)
κυρίως

-για τη φίλη μου σουβλακι απο ψαρονέφρι με κασέρι, προσούτο και πατάτες φούρνου (απ'οτι μου είπε, νόστιμο με καθαρό κρέας και τα υλικά ωραία δεμένα χωρίς όμως να χάνουν τη διαφορετικότητα της γεύσης τους) 10,90
-για εμενα μοσχαράκι γάλακτος στη γάστρα με πουρέ πατάτας και σάλτσα μανιταριών ( ακόμα τρέχουν τα σάλια μου όσο το σκέφτομαι, το μοσχαράκι έλιωνε στο στόμα, ο πουρές ωραία υφή και γεύση και τα μανιταράκια θεικά) 10,30

Ήπιαμε μισο κιλό κρασί κόκκινο δικό τους (3,50) εύγευστο και χωρίς παρενέργειες θα το χαρακτήριζα.
και ένα νερό ιόλη (1,35) που μας το άφησε στο τραπέζι χωρίς να ρωτήσει αλλά αυτο δυστυχώς ή ευτυχώς έχω μάθε να μην με ενοχλεί
Γλυκά δε δοκίμασα και δεν έχω άποψη...

Μας εξυπηρέτησε ένας κύριος ευγενικός και γρήγορος με καλούς χρόνους και η απόδειξη ήρθε αμέσως ( 43,35) για δύο άτομα όμως μη ξεχνάμε ότι ήταν με 20% έκπτωση και δεν πήραμε κάποιο από τα ωραία αλλά ακριβά κομμάτια κρέατος που θα δοκιμάσω την επόμενη φορά.....
γιατί.. ω ναι....

θα υπάρξει επόμενη φορά και να φανταστείτε ότι δεν ειμαι και απελπισμένη κρεατοφάγος αλλα όπως τα έβλεπα στις φωτο του μενού τα λιμπίστηκα μέχρι και εγω...
Αν λοιπόν έχω την οικονομική δυνατότητα ναι θα πάω και θα ξαναπάω στο bar b q....

Meat Restaurants - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Καλημέρα! Την περασμένη Κυριακή καθώς είχε και ωραία μέρα ορεχτήκαμε σαν παρέα (4 ατόμων) να βγούμε έξω και να φάμε ωραίο κρέας.

Έχοντας δοκιμάσει πολλάκις την κουζίνα σε εξαιρετικό κρεατάδικο του Μπουρναζίου είπαμε να δοκιμάσουμε και κάποιο άλλο εστιατόριο έτσι για να έχουμε και μια άλλη άποψη.

Φτάνοντας στο εστιατόριο πολύ ωραία πρώτη εικόνα, λιτή διακόσμηση, καθαρό, καθόλου μυρωδιές και τραπέζια σε πολύ ικανοποιητική απόσταση μεταξύ τους.
Ε αυτό ήταν το μόνο καλό κατά την προσωπική μου άποψη.

Καθίσαμε στο τραπέζι και το καλοσώρισμα ήταν πέραν του εμφιαλωμένου νερού, (όπου δε σου προτείνουν την δυνατότητα για νερό βρύσης παρά μόνο αν το ζητήσεις), μας έφεραν ένα πιάτο με μετρημένες φετούλες ψημένου ψωμιού μία για κάθε άτομο δηλαδή και σε ένα πιατάκι φάβα. Ωραία η φάβα νόστιμη, το ψωμί όμως;; Μία φέτα στο άτομο;;

Ας μιλήσουμε και για τα πιάτα τώρα.

Αναλυτικά η παραγγελία μας περιελάμβανε:
- Σαλάτα με σπανάκι, βινεγκρέτ μελιού, σάλτσα βαλσαμικό Παπαδημητρίου, καπνιστό χοιρομέρι, μανιτάρια, φρυγανισμένα ψωμάκια και τυρί brie.
Νόστιμη σαλάτα, αλλά τόσο μικρή μερίδα.
Ναι αντιλαμβάνομαι ότι η σαλάτα δεν είναι για χόρταση αλλα δεν είναι και για μία πιρουνιά για το κάθε άτομο.

- Πατάτες τηγανιτές με σάλτσα τυριού τσένταρ και μπέικον. Νόστιμες οι πατάτες με το τυρί και το τσένταρ αλλά όχι φρεσκοτηγανισμένες ήταν εμφανώς πανιασμένες και επίσης πολύ μικρή μερίδα.

Κυρίως πιάτα:
2 κόντρα μοσχαρίσιες μπριζόλες με κόκκαλο Limousin. Νόστιμο κρέας όπως το ζητήσαμε μέτρια ψημένο αλλά χλιαρό και για συνοδευτικό πατάτες baby κρύες!!!

1 μοσχαρίσια σπαλομπριζόλα Rib Eye Black Angus επίσης μέτρια ψημένη όπως τη ζήτησα αλλά επίσης χλιαρή με κρύες πατάτες...

Ε όχι... απαιτώ τουλάχιστον τα πιάτα μου να είναι φρεσκοψημένα και αχνιστά πόσο μάλλον όταν κοστίζουν 17,90€ η κάθε Limousin και 27,30€ το Rib Eye!!
Επιεικώς α-π-α-ρ-α-δ-ε-κ-τ-ο!!!

Το μοναδικό νόστιμο και φρεσκοψημένο πιάτο ήταν ο μοσχαρίσιος σιδηρόδρομος Short Rib-Eye Black Angus συνοδευόμενος από νόστιμο πουρέ πατάτας.
Ήταν το μόνο που άξιζε τα 19,70€

Δεν μας έφτασε όμως που τα 3/4 των πιάτων ήταν σχεδόν κρύα, ήτοι μαγειρεμένα ή ψημένα από πριν, το σέρβις ήταν ευγενικό αλλά ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΑΡΓΟ!
Μετά τη σαλάτα περιμέναμε πάνω από 25 λεπτά για να φάμε το κρύο μας φαγητό!

Τελευταίο και δυστυχώς επίσης αρνητικό, δεν υπήρχαν όλα τα επιδόρπια που αναγράφονταν στον κατάλογο...

Συνοψίζοντας λοιπόν, γεύση, εξυπηρέτηση και vfm έχουμε ένα χάλι μαύρο.
Το μόνο θετικό ήταν ο χώρος που ήταν προσεγμένος αλλά δεν αρκεί.
Φύγαμε οι περισσότεροι χορτασμένοι από κακό φαγητό.
Δεν το προτείνω σε καμία περίπτωση και δεν θα ξαναπάω.

Meat Restaurants - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Στο συγκεκριμένο μαγαζί έχω βρεθεί αρκετές φορές...... από καιρό ήθελα να πω κανα δυό πραγματάκια αλλά το αμελούσα. Μετά την τελευταία μου μεσημεριανή επίσκεψη..... έκανα μια σούμα και σας τα παρουσιάζω.......

Θα ξεκινήσω με τα θετικά.... Το κρέας και οι κοπές του είναι εξαιρετικά με σωστά ψησίματα κατά κανόνα και για μένα προσωπικά είναι και ο βασικός λόγος επίσκεψης. Σερβίρουν ευγενικά και με γνώση του καταλόγου παιδιά...... όπου στο τέλος κερνάνε τα γλυκά που εσύ επιλέγεις καθώς και δυο ηδύποτα σε σαμπανιέρα με τα μπουκάλια τους, να πιείς κατά βούληση.....

Και συνεχίζω...... λέγοντας ότι είναι ένα αρκετά ακριβό μαγαζί εάν και εφόσον πας για να φας καλό κρέας ( Rib eye, Αργεντινής, Αμερικής κλπ¨,27 ευρώ τα 330 γρμ ή 39 η 49 τα 500γρμ -δυστυχώς δεν θυμάμαι ακριβώς). ¨Εχει και πιο οικονομικές προτάσεις φυσικά (μπιφτέκια σχάρας, μοσχάρι ραγού με πουρέ, σουβλάκια ψαρονέφρι ή μοσχαρίσιο, συκώτι κλπ) αλλά νομίζω ότι αντίστοιχα πιάτα βρίσκεις εύκολα και αλλού. Προσωπικά θεωρώ ότι με τις συγκεκριμένες τιμές αυτόματα προκύπτουν και κάποιες έξτρα υποχρεώσεις. Πρώτα απ όλα ναι μεν το προσωπικό ήταν εξυπηρετικό και ευγενικό ενίοτε όμως τους έψαχνες οπτικά. Για τα πιάτα που πήραμε 3 άτομα την τελευταία φορά έχω να πω αναλυτικά.......

Σαλάτα Σπανάκι με Μπρι, κρουτόν και κάποιο αλλαντικό σε κύβους...... αρκετή σε ποσότητα.... αλλά.... όταν διαλέγουμε σπανάκι για σαλάτα προσέχουμε να πάρουμε μόνο τα πιο μικρά και τρυφερά φύλλα αυτά που σχεδόν δε θέλουν κόψιμο. Σαφώς χρειάζεται δε παραπάνω ντρέσινκ.....

Πιτάκια Καισαρείας..... αρκετή ποσότητα, τραγανά καυτά και νόστιμα με όλα τα υλικά σε αρμονία και τον παστουρμά να ακούγεται όμορφα χωρις να ενοχλεί.....

Πιτάκια με Κιμά...... ένα πιάτο που δε θα έλειπε.... αν έλειπε.... Πιττάκια από σουβλάκια μικρά με καβουρντισμένο κιμά με μπαχαρικά και λιωμένο τυρί από πάνω.... Όλο το σύνολο, παρά το τυρί παραμένει ενοχλητικά στεγνό. Ο κιμάς δεν είναι στοιχειωδώς ζουμερός, τα πιττάκια στεγνά και το τυρί δε σώζει την κατάσταση. Κατά την γνώμη μου το συγκεκριμένο πιάτο χρειάζεται είτε ντοματούλα κονκασέ από πάνω ( θα λειτουργούσε και σαν γαρνιτούρα ) είτε κάποιο μείγμα ντομάτας μυρωδικών είτε αν στρώμα, είτε σε μπολάκι.

Και φυσικά το υπέροχο Ταρτάρ που παρά τα 13 και κάτι ευρώ που κοστίζει και την μικρή του ποσότητα..... αξίζει τον κόπο για όσους λατρεύουν το συγκεκριμένο έδεσμα.

Ακολουθήσαν τα φιλέτα όπου ήρθαν σωστά ψημένα.... όμως....... συνοδεύονται από λίγες πατάτες baby σωτέ με κρεμμύδια και δύο μπολάκια με pepercorn sauce και barbeque. Δεν υπάρχουν άλλες επιλογές σε sauce πράγμα το οποίο για μένα είναι μεγάλο μείον καθώς και η έλλειψη όποιας άλλης γαρνιτούρας. Και είναι αλήθεια κρίμα γιατί οι επιλογές είναι άπειρες πλέον και με την τιμή του πιάτου θα έπρεπε να υπάρχει τουλάχιστον η επιλογή ( ακόμα και αν υπήρχε έξτρα χρέωση)..... Προσωπικά ένα τέτοιο κομμάτι κρέας θα το απολάμβανα περισσότερο με κάποιο αρωματικό βούτυρο η μια επιλογή από λαχανικά ( ψητά, βραστά κλπ) Η δε barbeque ακόμα αι αν είναι σπιτική θεωρώ ότι υποβαθμίζει αυτόματα το περιεχόμενο του πιάτου μου.

Έχουν μα συνοπτική αλλά καλή λίστα κρασιών με επιλογές από 20 ευρώ περίπου που δένουν πολύ αρμονικά με το μενού....

Τέλος πρέπει να πω πως ο χώρος αν και έχει πολύ ιδιαίτερα στοιχεία, μοντέρνα, έξυπνα, παιχνιδιάρικα....... έχει κακοπέσει από το ίδιο το προσωπικό και την χρήση που του κάνουν...... πχ το μπάρ υπάρχει και δεν υπάρχει. Είναι συνήθως κατειλημμένο από μπασκέτες πλυντηρίου πιάτων (ακόμα και πάνω στα σκαμπό;;;;;) και είναι κρίμα γιατί τέτοια μαγαζιά μια μπάρα έστω και μικρή την χρειάζονται. Επίσης κάτι είναι κάτω όπου αναγκάζει συνέχεια το προσωπικό της κουζίνας να περνά γαιδουροφορτωμένο με διάφορα σκεύη και υλικά ανάμεσα από τον κόσμο. Αρνητική εικόνα ότι τις πιο πολλές διαδρομές με βαρύ φορτίο της έκανε μια κοπέλα( αλλά αυτό είναι πολύ προσωπική άποψη).

Εν κατακλείδι είναι ένα μαγαζί που δεν θα έπρεπε να επαναπαύεται στην όποια επιτυχία προς στιγμήν έχει. Δεν είναι δύσκολο να διορθωθούν κάποια πράγματα έτσι ώστε να 160 ευρώ του λογαριασμού να καλύπτουν μια συνολικά μοναδική εμπειρία. Δεν είναι εύκολο στις μέρες μας αυτό το ποσό ( που εύκολα πιάνει ο λογαριασμός) κάντε κάτι ώστε κάθε ευρώ του, να αξίζει.

Τέλος να πω ότι έχουν μα συνοπτική αλλά καλή λίστα κρασιών με επιλογές από 20 ευρώ περίπου που δένουν πολύ αρμονικά με το μενού....

Αυγ

Κυριακή 16 Αυγούστου, η Αθήνα ήρεμη και η Ν. Σμύρνη ακόμα πιο πολύ. Εύκολο παρκάρισμα στην Ομήρου και επίσκεψη στο BAR B Q με άλλα 4 άτομα. Μετά από πολλές επισκέψεις είναι η κατάλληλη ευκαιρία να γράψω την κριτική μου.

Όλες τις φορές η αξιόλογηση της παρέας πλησιάζει το άριστα σε ότι αφορα τα κρεατικά. Όλα αυτά τα χρόνια μόλις μία μέτρια εκτέλεση σε πιάτο (κάποιο ριζότο αν θυμάμαι καλά) που φυσικά δεν αμαυρώνει την πολύ καλή εικόνα. Η ποιότητα και η παρασκευή των κρεατικών είναι άψογη, ενω ακόμη και η σχετικά λιπαρή πανσέτα εμένα προσωπικά με βρίσκει θετικό, όντας της αρεσκείας μου.
Mix Grill κρεάτων (21,9 ευρώ) για 2 άτομα που όμως έφτανε για περισσότερους ήταν το μοναδικό κύριο πιάτο αυτή τη φορά.

Τα υπόλοιπα: ψωμάκια ψημένα με ωραία φάβα, της οποίας είμαι λάτρης (1,8 ευρώ/άτομο), σαλάτα με ρόκα (10,8 ευρώ) σε ικανοποιητική ποσότητα, χοιρινά κεφτεδάκια (6,9 ευρώ)-5 στον αριθμό, ένα για τον καθένα, ποικιλία από λουκάνικα (9,2 ευρώ)-άρεσαν σε όλους μας, πιτάκια ανατολίτικα (6,9 ευρώ), κρασί λευκό αγιωργίτικο-πολύ καλό για τα γούστα της παρέας (8,8 ευρώ το κιλό) και από γλυκά σουδάκια με γέμιση τυριού (4,3 ευρώ) και έτερο έδεσμα με κρέμα μαστίχας (5,2 ευρώ)-οι κυρίες της παρέας τα λάτρεψαν.

Στην αρχή ερώτηση αν επιθυμούμε εμφιαλωμένο νερό και στο δικό μας ναι έφτασε στο τραπέζι Ιόλη με τιμή 2 ευρώ το λίτρο. Τις περισσότερες φορές στη δική μου περίπτωση υπάρχει κέρασμα (λιμοντσέλο ή ενίοτε γλυκό), έτσι και αυτή τη φορά με το που έμαθαν ότι η κυρία μου γιορτάζει έφτασε μία τετράδα μπουκαλιών (το γνωστό λιμοντσέλο συν μαστίχα χιώτικη, τσίπουρο και μοσχάτο σαμιώτικο) για να πιούμε όσο θέλουμε! Και μόνο σαν κίνηση μέτρησε πολύ!

Κάθε, μα καθε φορά εξαιρετική από τον ευγενέστατο κύριο που αναλαμβάνει να μας εξηγήσει το μενού και δεν ξεχνάει ποτέ τίποτα! Το σέρβις γρήγορο, στους σωστούς χρόνους αν και λόγω της ημέρας ο κόσμος ήταν λιγοστός.

Μεγάλος, με τα τραπέζια σε σωστή απόσταση, αναπαυτικές καρέκλες και θέα το τραμ στην Ελ. Βενιζέλου. Το χειμώνα έχω καθίσει και στον εσωτερικό χώρο χωρίς ποτέ να έχω ένσταση για κάτι (καπνός, θόρυβος).

Τιμές/VFM
Τη συγκεκριμένη βραδιά 21 ευρώ το άτομο (105 ευρώ το σύνολο, με απόδειξη πάντα) και ένα 7/10 (άρα με αναγωγή 3/4 ντομάτες) για όλα αυτά τα χρόνια. Δεν είναι φτηνό αλλά είναι δίκαιο για ότι προσφέρει.

Συνοψίζοντας θα μπορούσα να πω είναι δικαίως ψηλά στη λίστα του ask4food για την περιοχή της Ν. Σμύρνης. Σταθερα υψηλή ποιότητα κρέατος και άψογη εξυπηρέτηση στην πορεία του χρόνου είναι αυτό που με κάνει να συνεχίζω να πηγαίνω και να το προτείνω σε άλλους.

Αυγ

Στο BAR B Q κατεληξα μαλλον "κατα τυχη" αφου το κορυφαιο meat restaurant που ηθελα να επισκεφθω ηταν κλειστο την εβδομαδα του 15-Αυγουστου και ετσι ανοιξα το ask4food και ειδα τι αλλες επιλογες ειχα.

Ευτυχως που η αρχικη μου επιλογη ηταν κλειστη... γιατι αυτο που συνεβει στο BAR B Q ηταν εκπληξη.

Xωρος.
Δεν με εξιταρισε... μπορουσε να ειναι καλυτερος για την ποιοτητα και την γευση του φαγητου που προσφερει. Γενικοτερα ειναι πολυ πανω απο τον μεσο ορο των καταστηματων της περιοχης.

Φαγητο/Μενου/Γευση
Ανοιγοντας το μενου, μου εκανε εντυπωση το ποσο καλες προτασεις κρεατοφαγιας εχει το μαγαζι. Περα απο τα παραδοσιακα T-Bone, Rib eye (σε USA & Argentinian επιλογες) προσφερει και επιπλεον κομματια και τροπους κοπης κατι το οποιο δε συναντας σε πολλα εστιατορια πλεον τα οποια επιμενουν σε μια-δυο τυπου μπριζολες και μετα πανε σε κοτοπουλακια & το πολυ κανενα κοτσι...

Παραγγειλαμε μια σαλατα, πατατες σκινς μια 500γρ αμερικανικη RibEye & 500γρ κιλοτο κομμενο σαν Ταλιατα, μετρια ψημενα ολα.

Με το που φεραν το ψωμι κομμενο σε λεπτες αλλα μεγαλες φετες, ψημμενο με συνοδεια Σαντορινιας Φαβας αλλα και στην συνεχεια η μαγικη γευση της σαλατας και η συνοδευτικη σως των σκινς, μας εδωσε μια καλη ιδεα για το τι θα ακολουθησει με τα κρεατικα.

Πραγματικα... και τα δυο κομματια που ηρθαν ηταν φανταστικα! Πραγματικο μετριο ψησιμο, ζουμερη μπριζολα, εξαισια γευση οπως θα επρεπε να εχει το κρεας σε ενα Meat Restaurant. Πραγματικα ΚΟΡΥΦΑΙΑΣ ποιοτητας κρεας & ψησιμο που με αφησε 99% ικανοποιημενο (ε, ας αφησουμε και 1% για τους τυπους).

ΤΙΜΕΣ
Οι τιμες ηταν οι αναμενομενες δεδομενης της (υψηλης) ποιοτητας των κρεατων... τουλαχιαστον για τα πιατα που διαλεξαμε, τα οποια ηταν τα πιο ακριβα του μενου & τα πηραμε σε μεγαλες ποσοτητες. Μας βγηκε 45-50Ευρω το ατομο (χωρις ποτο). Δεν θα το ελεγα ουτε ακριβο, ουτε φθηνο ομως... Οταν πας να φας τετοιο κρεας, θα πρεπει να εισαι προετοιμασμενος να πληρωσεις αναλογα, αλλιως ψησε μια μπριζολιτσα απο το σουπερ μαρκετ με 7 ευρω το κιλο.

Θα ξαναπαω αρκετες φορες... μου αρεσε πολυ
Ευχαριστω Ask4food!!

Meat Restaurants - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Πληρώσαμε STRIPLOIN STEK 40 ευρώ και δεν ξέρουν καν πως να την ψήσουν μέτρια. Μας ήρθε στέγνη σαν να τρως κυδώνι. Πατάτες και κεφτεδάκια ρυζιού χωρίς γεύση πολύ άπλα.

Ταλιατέλες βρασμένες για να λιώσουν και το μοσχάρι χωρίς γεύση. πολύ κακό μαγείρεμα.

Αδυνατώ να πιστέψω ότι είναι ακόμα ανοιχτό αυτό το μαγαζί με τέτοιες γεύσεις.