Πολλά και διάφορα κρεατικά. Και μεσημέρι ανοιχτό.

02 Νοε 2017

Κλείσαμε τραπέζι για βραδάκι Παρασκευής. Η περιοχή δυσκολη στο παρκαρισμα αλλα σταθήκαμε τυχεροί.

Το μαγαζί μπροστά στο δρόμο κεντρικά της Ν. Σμύρνης και βλέπεις και το τραμ να περνά. Ο χωρος μεγάλος χωρισμένος σε καπνιστών και μη αλλα αρκετά απροσωπος και κρύος για τα γούστα μου. Η κουζίνα ανοιχτή με τζαμαρία και το προσωπικό γρήγορο, ευγενικό και χαμογελαστό χωρίς υπερβολές.

Ο κατάλογος αρκετός με επιλογές για όλα τα γούστα. Δοκιμάσαμε τη σαλάτα με σπανάκι, απάκι, λιαστή ντομάτα κσι τυρι μυζήθρα. Η μικρή μερίδα πολύ ικανοποιητική σε ποσότητα στα 7,5 ευρώ. Ήταν νόστιμη, δροσερή και ισορροπημένη με vinaigrette.

Στην αρχή έφεραν 3 ψημένα ψωμάκια με λάδι και φάβα το οποίο χρεωνόταν στα 1,80 το άτομο. Προτείνω να σταματήσουν να προσφέρουν τη φάβα η οποία δεν ταιριάζει καθόλου και να μην χρεώνουν το ψωμί ή τουλάχιστον να ρωτούν αν το θέλουν οι πελάτες.
Το κρασί χύμα λευκό sauvignon μια χαρά.

Το πιάτο με τα μανιτάρια και το τυρί γκοργκοντζολα καλό σε μερίδα στα 9,2 με οξύτητα και νοστιμιά αλλά το τυρί περιττό στο πιάτο.
Πολύ ευγευστο το πιάτο ορεκτικό με τα τακάκια με χοιρινό και λαχανικά, πικάντικο και αρκετό στα 7,5 αν θυμάμαι καλά.

Τέλος δοκιμάσαμε τη μοσχαρίσια limousin 450 γρ. στα 17,9 ευρώ με πατατούλες ψητές baby. Σερβιριστηκε άψογα ψημένη MR, μαλακή και καλής ποιότητας το κρέας. Ευτυχώς μας έφεραν χοντρό καπνιστό και απλό αλάτι για να συνοδεύσουμε. Δυστυχώς οι 2 σάλτσες που είχε ήταν απόλυτα αποτυχημένες στην παρασκευή τους. Οι πατάτες τέλειες και σωστά ψημένες.

Αστοχία το εμφιαλωμένο νερό στα 2 ευρώ και συνολικά πληρώσαμε 53 ευρώ.
Σίγουρα τίμια προσπάθεια στην ποιότητα, οι τιμές θα μπορούσαν να ειναι χαμηλότερες.
Το περιβάλλον όμως δε σε κρατά πολύ, είναι να φας και να φύγεις. Θεωρώ θέλει κάτι να το κάνει πιο ζεστό.

Η αληθεια ειναι οτι αλλη κριτικη ειχε χρονικη προτεραιοτητα, αλλα γυρισα σπιτι τοσο πυρ και μανια, που το πραμα δεν παιρνει αναβολη. Και επειδη το μαγαζι εχει συλλεξει τοσο καλα λογια απο πραγματικα αξιοπιστους και, κυριως αντικειμενικους χρηστες, των οποιων τη γνωμη σεβομαι και με εχει καλοταΐσει πληθωρα φορων, ξυνω το μαλλιαγκουρικο κεφαλι μου με ειλικρινη απορια. Οχι, απο ψειρες, φαρμακογλωσσες.

Χριστουγεννα. Οταν εμεις κανουμε σχεδια, ο θεος γελα. Ποσω μαλλον οταν δεν κανουμε. Καθοτι ο συντροφος μου δεν ειχε ρεπο και το βραδυ Θα ιδρωνε ως τις πρωτες πρωινες ωρες για ενα μεροκαματο, αποφαισαμε να κανουμε μια βολτα Νεα Σμυρνη πριν εγω φυγω για οικογενειακα μαζωματα κ αυτος για να ξεθεωθει.

Μεσημερι ηταν, πεινα εκανε, κοσμο δεν ειχε πουθενα, το επιχειρησαμε. Κυριως γιατι ηταν το μονο ανοιχτο. Τι το θελαμε??

Φταιει κ αυτο. Μας ξεγελασε. Εξωτερικα δειχνει ομορφο, στυλατο, οτι ξερει τι ειναι και τι σερβιρει. Και ο εξωτερικος χωρος, περικλειστος με τζαμαρια, ειναι φωτεινος, δειχνει καλαισθητος. Στον μεσα, ομως, που καθησαμε, το στυλ πηγε περιπατο. Ημουν και πλατη στην ανοιχτη κουζινα, οποτε βασικα ατενιζα τα κιτς κουρτινακια στα περιμετρικα παραθυρα και τους αλλους θαμωνες.

Αν σε αυτο προσθεσω μια αδιανοητη πονοκεφαλιαστικη βαβουρα και τις ατημελητες τουαλετες στο υπογειο, μπορω να γινω κακια και να βαλω 2. Οι πολυελαιοι με τα κρεμασμενα ζωντανα ειναι πολυ ενδιαφεροντες για παιδικο δωματιο, σε μαγαζι που χρεωνει 20€ ενα κομματακι κρεας ειναι ακαιροι. Ισως να δινα 2.5 αν ημουν λιγοτερο θερμοκεφαλη, αλλα ξερετε κατι? Μου καναν τα χριστουγεννα μανταρα. Δικαιουμαι να θυμωσω.

Το σερβις ο ορισμος του αλλου βαρουν τα τυμπανα, αλλου χορευει η νυφη. Ενα τεταρτο αφοτου καθισαμε ασχοληθηκαν μαζι μας, η παραγγελια δοθηκε σε μια λιγομιλητη, φουριοζα κοπελιτσα που απαντουσε κοφτα με υφος "τελειωνετε, δε φτανει που ειμαι εδω χριστουγεννιατικα, θελετε και διευκρινισεις?" ενω τα αδεια πιατα των πρωτων κατασκηνωσαν στο τραπεζι για τα καλα αφοτου αδειασαν. Καμια τυπικη, εστω, ερωτηση πως μας φανηκαν, καμια απολυτως λεξη γενικα.

Μη μιλησω για τις εξτρα χρεωσεις γιατι θα ανατιναχτει το κρανιο μου σαν τα καρτουν. 2€ το εμφιαλωμενο που δεν προλαβαινεις να αρνηθεις και ο γιος του ανεμου να εισαι. Η κοπελιτσα με το σιδηρουν προσωπειο το ειχε ηδη ανοιξει καθ οδον και ειχε γεμισει τα ποτηρια μας εν κινησει. Λετε να καθιερωθηκε ολυμπιακο αθλημα "αύραθλον" και να την κακολογω αδικως? Και παει στο καλο, τα 2€ τα καταπινεις, το ντεμεκ καλωσορισμα με 3 ψημενες φετες ψωμι και λιγη φαβα στα 3.20€ (1.60 x 2) πως παει κατω? Ειδικα οταν η φαβα ειναι νιανια απο το μουλτι, αναλατη, μαλωμενη με το λεμονι, αλαδη, ανευρη και χθεσινη, η πιεση πιανει ταβανι! (Ισως γι αυτο ειναι αναλατη, κοινωνικο εργο επιτελουν οι ανθρωποι και γω γκρινιαζω). Κακο ξεκινημα με 5.20€ για το τιποτα.

Στα του φαγητου που απεσπασε τον δυσαποκτητο ασσο μου, που φυλαω μονο για εξαιρετικες περιπτωσεις ή για ποκερ, η απογοητευση μας ηρθε κατα κυματα.

Ξεκινησαμε με:

-Σαλατα μαρουλι, αισμπεργκ, ραντιτσιο και καροτο με πρασινωπη sweet chili βινεγκρετ και λωριδες κοτοπουλο παναρισμενο σε παρμεζανα. Κοιτα τωρα τι γινεται. Οι σαλατες εχουν 2 μεγεθη: μικρο για 1-2 ατομα και μεγαλο της παρεας. Εμεις, οντας 2 ατομα που τρωνε σαν παρεα, προφανως πηραμε τη μεγαλη. Και ηταν μεγαλη. Μεγαλη απατη. Σε ενα πιατο μεγαλα κομματια μαρουλιων και βασικα ραντιτσιο, μερικα λεπτα νουντλς καροτου, λιγη σως ανακατεμενη στις φυλλωσιες και 4 λεπτουτσικες λωριδες κοτοπουλο. Και αντε, η γελοια ποσοτητα παει και ερχεται. Η πικραδα που μας αφηνε η καθε μπουκια πως ξεπλενεται? Το μονο που ηταν οντως πραγματικα πολυ νοστιμο ηταν το κοτοπουλο, αλλα με 50γρ. σε ολο το πιατο πως να το χαρεις? (12.70€) που θα τα κλαιω ως την αλλαγη του χρονου)

Μετα το διαλειμμα για διαφημισεις ηρθαν και τα κυριως.

-Burger με μπιφτεκι προβατινας, παστραμι δραμας, ροκα, αγγουρι και aioli κυμινο. (10.90€) Η aioli τους μαρανε. Μου ρθε και μενα μια πιαταρα με ενα πολυ εμφανισιμο μπεργκερ με χοντρες φετες παστραμι και μπιφτεκι με ογκο σοβαρο, με τις ψιλες φρεσκιες πατατιτσες του και τη σως την ατομικη που εφερνε καπως σε τζατζικι sour cream και λεω εδω ειμαστε. Ενθουσιαστηκα. Οι πατατες αψογες, το σωσακι επισης.

Και μετα ηρθαν οι μελισσες. 2 μπουκιες εφαγα ολες και ολες, πριν καλεσουμε την υπευθυνη και το παρει κακην κακως. Δεν θα επεκταθω μη φαω κοκκινη καρτα απο τους κανονισμους του σαιτ, παντως η απροσεξια ηταν ανεπιτρεπτη και μου ανακατωσε τα σωθηκα με την κουταλα του Μαμαλακη. Απο γευση, οσο δοκιμασα και μπορω να κρινω ηταν παραψημενο, στεγνο Και θεοπικρο. Δεν με πληγωσε η απωλεια οταν μου το πηραν οπως οπως και προφανως δεν ζητησα αντικατασταση. Το στομαχι μου χορευε το χορο της ανακατωμενης κοιλιας.

-Black Angus burger με μπεικον, τσενταρ, μαρουλι και ντοματα, πατατιτσες και μια μπαρμπεκιου σως, τυφλα να χει το marmite. Αν δεν εχετε δοκιμασει marmite, να ευχαριστειτε τη μεγαλοχαρη. (10.90€) Μετα το επικο φιασκο του προβατοpatty, o παντα μεγαλοψυχος συνοδος μου εκοψε το δικο του θεοστεγνο, ξενερωτο μπεργκερ στη μεση και μου εδωσε το ενα κομματι, για να μουρμουραμε παρεα για το κρυο μπαγιατικο μπριος και το παραψημενο αποτελεσμα. Τι να σας πω, το πανηγυρησαμε το πραμα.

Εν τελει η υπευθυνη, που ηταν και η μονη επαγγελματικη πινελια στο ολο εγχειρημα, αφαιρεσε το δικο μου πιατο απο τον τελικο λογαριασμο, ο οποιος ανηλθε στα 30€ για ενα δειγμα σαλατας και ενα μπεργκερ. Ειπατε κατι? Θα μου πεις, 30€ ειναι πολλα? Για τη Χρυση Βαρδινογιαννη οχι, για το ανεργο Χρυσανθεμο, ομως, που προσεχει πολυ που εναποθετει τα υπερελαχιστα κονδυλια της και, υποπτευομαι, για το μεσο Ελληνα που ο μισθος του ανερχεται σε 14-15 τετοια 30€ μηνιαιως, ναι.

Κυριως ομως, δε τους τα χρωσταμε αυτα τα 30€ για να τα χαρισουμε ετσι, και τελικα να φυγουμε νηστικοι και θυμωμενοι. Αν τα ειχα να μου περισσευουν, καλλιο να τα δινα σε εναν αστεγο να κανει καλα Χριστουγεννα.

Γενικα παντως, οικονομικο δεν το λες με τιποτα. Μεγαλες σαλατες γυρω στα 12€, ολα τα κυριως γυρω στα 15€ και πολυ ανω με ελαχιστες εξαιρεσεις, ποτα σκανδαλωδως ακριβα και αναψυκτικα 250ml 3€. Και να τα αξιζαν...

Και, για να πω και το παραπονο μου, οταν αφηνεις τον αλλο νηστικο και υπεραπογοητευμενο, κανεις και μια κινηση καλης θελησης με ενα μικροκερασμα. Δεν ζητησα να μου φερουν τον ουρανο με τα αστρα, αλλα στην τελικη, ενα λικερ ή ενα γλυκο μετα απο τοση πικρα, του κερατα, το κερνας. Αν εχεις επαγγελματισμο και καλους τροπους. Τι ζηταω τωρα ε?

Πίκρα. Κατι το ραντιτσιο, κατι η ροκα, κατι η σερβιτορα... Πίκρα στο τετραγωνο. Επειδη φοβουμαι οτι αυτη θα ειναι η τελευταια μου κριτικη για το μπαμπεσικο 2016, ευχομαι καο ελπιζω η νεα χρονια να μας μπει με το δεξι επαγγελματικα, προσωπικα, οικογενειακα, οικονομικα και, αν δεν ξαναπαμε στο bar. B. Q. ευελπιστω και διατροφικα.

Καλη χρονια σε ολους!

03 Σεπ 2016

Βράδυ καθημερινής, μας βρίσκει να ψάχνουμε απεγνωσμένα για παρκινγκ στα στενά της Νέας Σμύρνης που έχει κοπεί στα δύο από τις γραμμές του τραμ το οποίο εδώ κι αρκετά χρόνια περνάει από τα σωθικά της. Όταν το είχα πρωτοδεί κάπου με είχε ξενίσει το αποτέλεσμα, τώρα μάλλον το έχω συνηθίσει αφού δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση.

Η περιοχή αυτή ήταν πάντα από τις πολύ αγαπημένες μου αν και κάποιες παλαιότερες απόπειρές μου να μετακομίσω εκεί είχαν απέβη άκαρπες, κυρίως λόγω των τσιμπημένων ενοικίων.

Αφού βολέψαμε το αυτοκίνητό μας κάτω από νερατζιές και δίπλα από γιασεμί που ξεχείλιζε από διπλανό μπαλκόνι και μας έσπαγε τα ρουθούνια με τις μυρωδιές του, κατευθυνθήκαμε προς το Bar b q.

Η ώρα ήταν ακόμα 8:30 και στον ομολογουμένως μεγάλο και προσεγμένο χώρο τους υπήρχαμε εμείς και μία ακόμα παρέα. Όμως δεν έλειπαν γύρω μας τα καπαρωμένα με reserve τραπέζια που όσο πέρναγε η ώρα φιλοξενούσαν την όλο και αυξανόμενη πελατεία τους.
Διαλέξαμε τραπέζι στον εξωτερικό τους χώρο και μάλιστα σε σημείο που από πίσω μας να μην υπάρχει τοίχος ώστε να απολαμβάνουμε την πολυπόθητη δροσιά και το ευχάριστο αεράκι. Το τραπέζι μας είχε από την μία πλευρά καναπεδάκι κι από την άλλη μεμονωμένα καθίσματα τα οποία ήταν πάρα πολύ βολικά.

Από το σημείο που καθόμασταν, χαζεύαμε τον επίσης πολύ όμορφα διακοσμημένο εσωτερικό τους χώρο με την κουζίνα τους που συχνά-πυκνά τραβούσε την προσοχή μας με τις φωτιές που ξεπηδούσαν από αυτή. Ευφάνταστα βρήκα και τα παράξενα φωτιστικά τους με τα λευκά ομοιώματα από ζώα που κρέμονταν από αυτά.

Γρήγορα ήρθε στο τραπέζι μας μια χαμογελαστή νεαρή και μας έφερε εμφιαλωμένο νερό που ζητήσαμε να αντικατασταθεί με νερό της βρύσης. Έτσι λίγο αργότερα επέστρεψε με μία μεταλλική κανάτα και σέρβιρε στα ποτήρια μας παγωμένο νερό.

Αντί των συνηθισμένων ντιπ-κερασμάτων, ήρθε στο τραπέζι μας ένα σκεύος με νοστιμότατη φάβα και φρυγανισμένο ψωμί με ελαιόλαδο. Το ψωμί ήταν γύρω στις 2 φέτες ανά άτομο και μας κόστισε συνολικά στα 3,6€ (1,8 Χ2). Στην τιμή αυτή ίσως συμπεριλαμβανότανε και το «κέρασμα» της φάβας.
Ο κατάλογός τους πολύ περιποιημένος και με αρκετές επιλογές, άλλες προσιτές οικονομικά ενώ άλλες ψιλοξέφευγαν.
Για όσους δεν είναι φίλοι του κρέατος, υπάρχουν προτάσεις για να καλύψουν και τα δικά σας γούστα και ορέξεις.
Την κυρίως εξυπηρέτησή μας ανέλαβε άλλος νεαρός ο οποίο ήταν το ίδιο χαμογελαστός και άμεσος. Σε κάποια στιγμή που ζητήσαμε την συμβολή και συμβουλή του, μας είπε την άποψή του και οφείλω να ομολογήσω ότι δεν απογοητευτήκαμε από την πρότασή του.

Από σαλάτες (που έχεις την δυνατότητα να επιλέξεις μικρή ή μεγάλη μερίδα), διαλέξαμε αυτή με το σπανάκι, τα μανιτάρια και το καπνιστό χοιρομέρι. Εκτός από το σπανάκι, τα υπόλοιπα υλικά ήταν ψιλοκομμένα σε πολύ μικρά κομματάκια. Ίσως να προτιμούσα τα μανιτάρια σε μεγαλύτερα κομμάτια για να είναι πιο ευδιάκριτα. Το σύνολο συμπλήρωναν ψημένα ψωμάκια με brie στο μέγεθος και τη λογική του κρουτόν και dressing βινεγκρέτ μελιού και μπαλσάμικου. Αξιοπρεπέστατη μερίδα και πραγματικά νόστιμη σαλάτα. Τώρα που το ξανασκέφτομαι ίσως να μην ήταν και πολύ καλή επιλογή μας γιατί μάλλον την κατατάσσω στις χειμερινές σαλάτες. Δόξα τω Θεώ, ο κατάλογός τους έχει πιο καλοκαιρινές και δροσερές προτάσεις. Αυτό όμως έχει να κάνει με το γούστο και τις προτιμήσεις του καθενός. Επιλέξαμε την μεγάλη μερίδα που κόστισε στα 9,9€ ενώ αν είχαμε πάρει την μικρή θα καταβάλαμε το ποσό των 6,9 €.

Είχα πάει με την προοπτική να πάρω σκαλοπίνια με σπανάκι για τα οποία είχα διαβάσει εκθειαστικά σχόλια σε μία από τις κριτικές τους, όμως όταν τα έψαξα στον κατάλογο δεν κατάφερα να τα εντοπίσω στα κυρίως τους και απογοητεύτηκα. Θεώρησα ότι απλά έχουν αλλάξει το menu τους. Σε δεύτερες ματιές που έριξα, παρατήρησα ότι το συγκεκριμένο πιάτο υπάγεται στα ορεκτικά τους.
Τελικά την προσοχή μας κέρδισε το ορεκτικό με τα τρία είδη λουκάνικου, συνοδευμένα αντιστοίχως με τρεις διαφορετικές μουστάρδες.

Η τιμή των 9,20€ που κόστισαν ίσως να ήταν τσιμπημένη αλλά τα λουκάνικα ήταν εξαιρετικά. Πολύ σωστά ψημένα και επιλεγμένα έτσι ώστε να ξεφεύγουν από αυτά που συναντάς ως συνήθως. Ταίριαξαν απόλυτα με τις προτεινόμενες μουστάρδες τους, τις μπύρες μας και την διάθεσή μας. Ένα πιάτο που θα ξαναπαράγγελνα με κλειστά τα μάτια και το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Από κυρίως πήραμε:

• Χοιρινή μπριζόλα μαριναρισμένη σε μουστάρδα Παπαδημητρίου και σως από ντοματίνια και κάπαρη. Ο πουρές που την συνόδευε ήταν καλοδουλεμένος αλλά ευχάριστα συμπαγής, εμπλουτισμένος με λιαστή ντομάτα. Ήταν λίγο βαρύ σαν πιάτο (λόγω του πουρέ) αλλά άκρως απολαυστικό. Δεν θα με χάλαγε να ήταν λίγο μεγαλύτερο το κομμάτι της μπριζόλας και με λίγο λιπάκι στο σημείο του κόκκαλου της. Πάντως το κομμάτι ήταν παχύ και αριστοτεχνικά ψημένο. Η τιμή του πιάτου στα 13,90€.

• Μία μοσχαρίσια μπριζόλα Limousin, 450 γραμμαρίων. Ήταν ένα κομμάτι κόντρα μπριζόλας με κόκκαλο, σως peppercorn και ψητές baby πατάτες. Ένα επίσης νόστιμο και προσεγμένο πιάτο που όμως είχε την αστοχία να μη μας έρθει σε σωστή θερμοκρασία αφού όταν μας σερβιρίστηκε είχε ήδη αρχίσει να κρυώνει. Κόστος στα 17,9 €. Φυσικά όταν ένα πιάτο έχει αυτή την τιμή (αν και στον κατάλογό τους υπάρχουν σαφώς πιο ακριβές προτάσεις), θα πρέπει να σου σερβιριστεί αψεγάδιαστο. Θα μπορούσαμε κι εμείς να πούμε κάτι στο service τους αλλά προτιμήσαμε να το αποσιωπήσουμε. Δεν ξέρω αν τελικά ήταν σωστή η τακτική που επιλέξαμε, αλλά δεν θέλαμε να χαλάσουμε την ωραία διάθεση που είχαμε ήδη δημιουργήσει.

Κλείσαμε το γεύμα μας με σοκολάτα πραλίνα που συνοδεύονταν από σπιτικό παγωτό βανίλια. Ήταν ιδανικό για να κλείσει όμορφα ένα τόσο επιτυχημένο γεύμα. Δύο κομμάτια, όσα άτομα είχε και οι παρέα μας, ώστε να αποφευχθούν οι έριδες μεταξύ μας. Μου θύμισε λίγο σεμιφρέδο, ίσως λόγω της πυκνότητας και της θερμοκρασίας του. Τα συγχαρητήρια μου σε όποιον το ετοίμασε γιατί θα ήταν απογοητευτικό αν το τραπέζι μας έκλεινε με μέτριες ή κακές εντυπώσεις από το γλυκό τους. Στην περίπτωσή μας, η γεύση του μας συνόδευσε γατζωμένη στον ουρανίσκο μας για αρκετή ώρα μετά και για όσο συζητάγαμε για το πόσο όμορφα περάσαμε εκείνο το βράδυ.

Κλείνω κι αυτή την κριτική μου λοιπόν, αναφέροντας ότι το BAR B Q είναι μια πάρα πολύ καλή πρόταση για την φάση που ο κυνόδοντάς σας θέλει να μπηχτεί σε νόστιμη και καλοψημένη σάρκα, παραδίδοντάς σας στα αρχέγονα ένστικτα του κυνηγού-θηλαστικού. Θεωρήσαμε τις τιμές του τσιμπημένες, αλλά την καλή ποιότητα ακολουθεί συνήθως και το αντίστοιχο αντίτιμο. Ένα κούρεμά τους πάντως, θα ήταν ευπρόσδεκτο και για τα δικά μου δεδομένα απαραίτητο για να με κερδίσουν ως μόνιμο πελάτη τους.