Πολλά και διάφορα κρεατικά. Και μεσημέρι ανοιχτό.

03 Σεπ 2016

Βράδυ καθημερινής, μας βρίσκει να ψάχνουμε απεγνωσμένα για παρκινγκ στα στενά της Νέας Σμύρνης που έχει κοπεί στα δύο από τις γραμμές του τραμ το οποίο εδώ κι αρκετά χρόνια περνάει από τα σωθικά της. Όταν το είχα πρωτοδεί κάπου με είχε ξενίσει το αποτέλεσμα, τώρα μάλλον το έχω συνηθίσει αφού δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση.

Η περιοχή αυτή ήταν πάντα από τις πολύ αγαπημένες μου αν και κάποιες παλαιότερες απόπειρές μου να μετακομίσω εκεί είχαν απέβη άκαρπες, κυρίως λόγω των τσιμπημένων ενοικίων.

Αφού βολέψαμε το αυτοκίνητό μας κάτω από νερατζιές και δίπλα από γιασεμί που ξεχείλιζε από διπλανό μπαλκόνι και μας έσπαγε τα ρουθούνια με τις μυρωδιές του, κατευθυνθήκαμε προς το Bar b q.

Η ώρα ήταν ακόμα 8:30 και στον ομολογουμένως μεγάλο και προσεγμένο χώρο τους υπήρχαμε εμείς και μία ακόμα παρέα. Όμως δεν έλειπαν γύρω μας τα καπαρωμένα με reserve τραπέζια που όσο πέρναγε η ώρα φιλοξενούσαν την όλο και αυξανόμενη πελατεία τους.
Διαλέξαμε τραπέζι στον εξωτερικό τους χώρο και μάλιστα σε σημείο που από πίσω μας να μην υπάρχει τοίχος ώστε να απολαμβάνουμε την πολυπόθητη δροσιά και το ευχάριστο αεράκι. Το τραπέζι μας είχε από την μία πλευρά καναπεδάκι κι από την άλλη μεμονωμένα καθίσματα τα οποία ήταν πάρα πολύ βολικά.

Από το σημείο που καθόμασταν, χαζεύαμε τον επίσης πολύ όμορφα διακοσμημένο εσωτερικό τους χώρο με την κουζίνα τους που συχνά-πυκνά τραβούσε την προσοχή μας με τις φωτιές που ξεπηδούσαν από αυτή. Ευφάνταστα βρήκα και τα παράξενα φωτιστικά τους με τα λευκά ομοιώματα από ζώα που κρέμονταν από αυτά.

Γρήγορα ήρθε στο τραπέζι μας μια χαμογελαστή νεαρή και μας έφερε εμφιαλωμένο νερό που ζητήσαμε να αντικατασταθεί με νερό της βρύσης. Έτσι λίγο αργότερα επέστρεψε με μία μεταλλική κανάτα και σέρβιρε στα ποτήρια μας παγωμένο νερό.

Αντί των συνηθισμένων ντιπ-κερασμάτων, ήρθε στο τραπέζι μας ένα σκεύος με νοστιμότατη φάβα και φρυγανισμένο ψωμί με ελαιόλαδο. Το ψωμί ήταν γύρω στις 2 φέτες ανά άτομο και μας κόστισε συνολικά στα 3,6€ (1,8 Χ2). Στην τιμή αυτή ίσως συμπεριλαμβανότανε και το «κέρασμα» της φάβας.
Ο κατάλογός τους πολύ περιποιημένος και με αρκετές επιλογές, άλλες προσιτές οικονομικά ενώ άλλες ψιλοξέφευγαν.
Για όσους δεν είναι φίλοι του κρέατος, υπάρχουν προτάσεις για να καλύψουν και τα δικά σας γούστα και ορέξεις.
Την κυρίως εξυπηρέτησή μας ανέλαβε άλλος νεαρός ο οποίο ήταν το ίδιο χαμογελαστός και άμεσος. Σε κάποια στιγμή που ζητήσαμε την συμβολή και συμβουλή του, μας είπε την άποψή του και οφείλω να ομολογήσω ότι δεν απογοητευτήκαμε από την πρότασή του.

Από σαλάτες (που έχεις την δυνατότητα να επιλέξεις μικρή ή μεγάλη μερίδα), διαλέξαμε αυτή με το σπανάκι, τα μανιτάρια και το καπνιστό χοιρομέρι. Εκτός από το σπανάκι, τα υπόλοιπα υλικά ήταν ψιλοκομμένα σε πολύ μικρά κομματάκια. Ίσως να προτιμούσα τα μανιτάρια σε μεγαλύτερα κομμάτια για να είναι πιο ευδιάκριτα. Το σύνολο συμπλήρωναν ψημένα ψωμάκια με brie στο μέγεθος και τη λογική του κρουτόν και dressing βινεγκρέτ μελιού και μπαλσάμικου. Αξιοπρεπέστατη μερίδα και πραγματικά νόστιμη σαλάτα. Τώρα που το ξανασκέφτομαι ίσως να μην ήταν και πολύ καλή επιλογή μας γιατί μάλλον την κατατάσσω στις χειμερινές σαλάτες. Δόξα τω Θεώ, ο κατάλογός τους έχει πιο καλοκαιρινές και δροσερές προτάσεις. Αυτό όμως έχει να κάνει με το γούστο και τις προτιμήσεις του καθενός. Επιλέξαμε την μεγάλη μερίδα που κόστισε στα 9,9€ ενώ αν είχαμε πάρει την μικρή θα καταβάλαμε το ποσό των 6,9 €.

Είχα πάει με την προοπτική να πάρω σκαλοπίνια με σπανάκι για τα οποία είχα διαβάσει εκθειαστικά σχόλια σε μία από τις κριτικές τους, όμως όταν τα έψαξα στον κατάλογο δεν κατάφερα να τα εντοπίσω στα κυρίως τους και απογοητεύτηκα. Θεώρησα ότι απλά έχουν αλλάξει το menu τους. Σε δεύτερες ματιές που έριξα, παρατήρησα ότι το συγκεκριμένο πιάτο υπάγεται στα ορεκτικά τους.
Τελικά την προσοχή μας κέρδισε το ορεκτικό με τα τρία είδη λουκάνικου, συνοδευμένα αντιστοίχως με τρεις διαφορετικές μουστάρδες.

Η τιμή των 9,20€ που κόστισαν ίσως να ήταν τσιμπημένη αλλά τα λουκάνικα ήταν εξαιρετικά. Πολύ σωστά ψημένα και επιλεγμένα έτσι ώστε να ξεφεύγουν από αυτά που συναντάς ως συνήθως. Ταίριαξαν απόλυτα με τις προτεινόμενες μουστάρδες τους, τις μπύρες μας και την διάθεσή μας. Ένα πιάτο που θα ξαναπαράγγελνα με κλειστά τα μάτια και το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Από κυρίως πήραμε:

• Χοιρινή μπριζόλα μαριναρισμένη σε μουστάρδα Παπαδημητρίου και σως από ντοματίνια και κάπαρη. Ο πουρές που την συνόδευε ήταν καλοδουλεμένος αλλά ευχάριστα συμπαγής, εμπλουτισμένος με λιαστή ντομάτα. Ήταν λίγο βαρύ σαν πιάτο (λόγω του πουρέ) αλλά άκρως απολαυστικό. Δεν θα με χάλαγε να ήταν λίγο μεγαλύτερο το κομμάτι της μπριζόλας και με λίγο λιπάκι στο σημείο του κόκκαλου της. Πάντως το κομμάτι ήταν παχύ και αριστοτεχνικά ψημένο. Η τιμή του πιάτου στα 13,90€.

• Μία μοσχαρίσια μπριζόλα Limousin, 450 γραμμαρίων. Ήταν ένα κομμάτι κόντρα μπριζόλας με κόκκαλο, σως peppercorn και ψητές baby πατάτες. Ένα επίσης νόστιμο και προσεγμένο πιάτο που όμως είχε την αστοχία να μη μας έρθει σε σωστή θερμοκρασία αφού όταν μας σερβιρίστηκε είχε ήδη αρχίσει να κρυώνει. Κόστος στα 17,9 €. Φυσικά όταν ένα πιάτο έχει αυτή την τιμή (αν και στον κατάλογό τους υπάρχουν σαφώς πιο ακριβές προτάσεις), θα πρέπει να σου σερβιριστεί αψεγάδιαστο. Θα μπορούσαμε κι εμείς να πούμε κάτι στο service τους αλλά προτιμήσαμε να το αποσιωπήσουμε. Δεν ξέρω αν τελικά ήταν σωστή η τακτική που επιλέξαμε, αλλά δεν θέλαμε να χαλάσουμε την ωραία διάθεση που είχαμε ήδη δημιουργήσει.

Κλείσαμε το γεύμα μας με σοκολάτα πραλίνα που συνοδεύονταν από σπιτικό παγωτό βανίλια. Ήταν ιδανικό για να κλείσει όμορφα ένα τόσο επιτυχημένο γεύμα. Δύο κομμάτια, όσα άτομα είχε και οι παρέα μας, ώστε να αποφευχθούν οι έριδες μεταξύ μας. Μου θύμισε λίγο σεμιφρέδο, ίσως λόγω της πυκνότητας και της θερμοκρασίας του. Τα συγχαρητήρια μου σε όποιον το ετοίμασε γιατί θα ήταν απογοητευτικό αν το τραπέζι μας έκλεινε με μέτριες ή κακές εντυπώσεις από το γλυκό τους. Στην περίπτωσή μας, η γεύση του μας συνόδευσε γατζωμένη στον ουρανίσκο μας για αρκετή ώρα μετά και για όσο συζητάγαμε για το πόσο όμορφα περάσαμε εκείνο το βράδυ.

Κλείνω κι αυτή την κριτική μου λοιπόν, αναφέροντας ότι το BAR B Q είναι μια πάρα πολύ καλή πρόταση για την φάση που ο κυνόδοντάς σας θέλει να μπηχτεί σε νόστιμη και καλοψημένη σάρκα, παραδίδοντάς σας στα αρχέγονα ένστικτα του κυνηγού-θηλαστικού. Θεωρήσαμε τις τιμές του τσιμπημένες, αλλά την καλή ποιότητα ακολουθεί συνήθως και το αντίστοιχο αντίτιμο. Ένα κούρεμά τους πάντως, θα ήταν ευπρόσδεκτο και για τα δικά μου δεδομένα απαραίτητο για να με κερδίσουν ως μόνιμο πελάτη τους.

Η αληθεια ειναι οτι αλλη κριτικη ειχε χρονικη προτεραιοτητα, αλλα γυρισα σπιτι τοσο πυρ και μανια, που το πραμα δεν παιρνει αναβολη. Και επειδη το μαγαζι εχει συλλεξει τοσο καλα λογια απο πραγματικα αξιοπιστους και, κυριως αντικειμενικους χρηστες, των οποιων τη γνωμη σεβομαι και με εχει καλοταΐσει πληθωρα φορων, ξυνω το μαλλιαγκουρικο κεφαλι μου με ειλικρινη απορια. Οχι, απο ψειρες, φαρμακογλωσσες.

Χριστουγεννα. Οταν εμεις κανουμε σχεδια, ο θεος γελα. Ποσω μαλλον οταν δεν κανουμε. Καθοτι ο συντροφος μου δεν ειχε ρεπο και το βραδυ Θα ιδρωνε ως τις πρωτες πρωινες ωρες για ενα μεροκαματο, αποφαισαμε να κανουμε μια βολτα Νεα Σμυρνη πριν εγω φυγω για οικογενειακα μαζωματα κ αυτος για να ξεθεωθει.

Μεσημερι ηταν, πεινα εκανε, κοσμο δεν ειχε πουθενα, το επιχειρησαμε. Κυριως γιατι ηταν το μονο ανοιχτο. Τι το θελαμε??

Φταιει κ αυτο. Μας ξεγελασε. Εξωτερικα δειχνει ομορφο, στυλατο, οτι ξερει τι ειναι και τι σερβιρει. Και ο εξωτερικος χωρος, περικλειστος με τζαμαρια, ειναι φωτεινος, δειχνει καλαισθητος. Στον μεσα, ομως, που καθησαμε, το στυλ πηγε περιπατο. Ημουν και πλατη στην ανοιχτη κουζινα, οποτε βασικα ατενιζα τα κιτς κουρτινακια στα περιμετρικα παραθυρα και τους αλλους θαμωνες.

Αν σε αυτο προσθεσω μια αδιανοητη πονοκεφαλιαστικη βαβουρα και τις ατημελητες τουαλετες στο υπογειο, μπορω να γινω κακια και να βαλω 2. Οι πολυελαιοι με τα κρεμασμενα ζωντανα ειναι πολυ ενδιαφεροντες για παιδικο δωματιο, σε μαγαζι που χρεωνει 20€ ενα κομματακι κρεας ειναι ακαιροι. Ισως να δινα 2.5 αν ημουν λιγοτερο θερμοκεφαλη, αλλα ξερετε κατι? Μου καναν τα χριστουγεννα μανταρα. Δικαιουμαι να θυμωσω.

Το σερβις ο ορισμος του αλλου βαρουν τα τυμπανα, αλλου χορευει η νυφη. Ενα τεταρτο αφοτου καθισαμε ασχοληθηκαν μαζι μας, η παραγγελια δοθηκε σε μια λιγομιλητη, φουριοζα κοπελιτσα που απαντουσε κοφτα με υφος "τελειωνετε, δε φτανει που ειμαι εδω χριστουγεννιατικα, θελετε και διευκρινισεις?" ενω τα αδεια πιατα των πρωτων κατασκηνωσαν στο τραπεζι για τα καλα αφοτου αδειασαν. Καμια τυπικη, εστω, ερωτηση πως μας φανηκαν, καμια απολυτως λεξη γενικα.

Μη μιλησω για τις εξτρα χρεωσεις γιατι θα ανατιναχτει το κρανιο μου σαν τα καρτουν. 2€ το εμφιαλωμενο που δεν προλαβαινεις να αρνηθεις και ο γιος του ανεμου να εισαι. Η κοπελιτσα με το σιδηρουν προσωπειο το ειχε ηδη ανοιξει καθ οδον και ειχε γεμισει τα ποτηρια μας εν κινησει. Λετε να καθιερωθηκε ολυμπιακο αθλημα "αύραθλον" και να την κακολογω αδικως? Και παει στο καλο, τα 2€ τα καταπινεις, το ντεμεκ καλωσορισμα με 3 ψημενες φετες ψωμι και λιγη φαβα στα 3.20€ (1.60 x 2) πως παει κατω? Ειδικα οταν η φαβα ειναι νιανια απο το μουλτι, αναλατη, μαλωμενη με το λεμονι, αλαδη, ανευρη και χθεσινη, η πιεση πιανει ταβανι! (Ισως γι αυτο ειναι αναλατη, κοινωνικο εργο επιτελουν οι ανθρωποι και γω γκρινιαζω). Κακο ξεκινημα με 5.20€ για το τιποτα.

Στα του φαγητου που απεσπασε τον δυσαποκτητο ασσο μου, που φυλαω μονο για εξαιρετικες περιπτωσεις ή για ποκερ, η απογοητευση μας ηρθε κατα κυματα.

Ξεκινησαμε με:

-Σαλατα μαρουλι, αισμπεργκ, ραντιτσιο και καροτο με πρασινωπη sweet chili βινεγκρετ και λωριδες κοτοπουλο παναρισμενο σε παρμεζανα. Κοιτα τωρα τι γινεται. Οι σαλατες εχουν 2 μεγεθη: μικρο για 1-2 ατομα και μεγαλο της παρεας. Εμεις, οντας 2 ατομα που τρωνε σαν παρεα, προφανως πηραμε τη μεγαλη. Και ηταν μεγαλη. Μεγαλη απατη. Σε ενα πιατο μεγαλα κομματια μαρουλιων και βασικα ραντιτσιο, μερικα λεπτα νουντλς καροτου, λιγη σως ανακατεμενη στις φυλλωσιες και 4 λεπτουτσικες λωριδες κοτοπουλο. Και αντε, η γελοια ποσοτητα παει και ερχεται. Η πικραδα που μας αφηνε η καθε μπουκια πως ξεπλενεται? Το μονο που ηταν οντως πραγματικα πολυ νοστιμο ηταν το κοτοπουλο, αλλα με 50γρ. σε ολο το πιατο πως να το χαρεις? (12.70€) που θα τα κλαιω ως την αλλαγη του χρονου)

Μετα το διαλειμμα για διαφημισεις ηρθαν και τα κυριως.

-Burger με μπιφτεκι προβατινας, παστραμι δραμας, ροκα, αγγουρι και aioli κυμινο. (10.90€) Η aioli τους μαρανε. Μου ρθε και μενα μια πιαταρα με ενα πολυ εμφανισιμο μπεργκερ με χοντρες φετες παστραμι και μπιφτεκι με ογκο σοβαρο, με τις ψιλες φρεσκιες πατατιτσες του και τη σως την ατομικη που εφερνε καπως σε τζατζικι sour cream και λεω εδω ειμαστε. Ενθουσιαστηκα. Οι πατατες αψογες, το σωσακι επισης.

Και μετα ηρθαν οι μελισσες. 2 μπουκιες εφαγα ολες και ολες, πριν καλεσουμε την υπευθυνη και το παρει κακην κακως. Δεν θα επεκταθω μη φαω κοκκινη καρτα απο τους κανονισμους του σαιτ, παντως η απροσεξια ηταν ανεπιτρεπτη και μου ανακατωσε τα σωθηκα με την κουταλα του Μαμαλακη. Απο γευση, οσο δοκιμασα και μπορω να κρινω ηταν παραψημενο, στεγνο Και θεοπικρο. Δεν με πληγωσε η απωλεια οταν μου το πηραν οπως οπως και προφανως δεν ζητησα αντικατασταση. Το στομαχι μου χορευε το χορο της ανακατωμενης κοιλιας.

-Black Angus burger με μπεικον, τσενταρ, μαρουλι και ντοματα, πατατιτσες και μια μπαρμπεκιου σως, τυφλα να χει το marmite. Αν δεν εχετε δοκιμασει marmite, να ευχαριστειτε τη μεγαλοχαρη. (10.90€) Μετα το επικο φιασκο του προβατοpatty, o παντα μεγαλοψυχος συνοδος μου εκοψε το δικο του θεοστεγνο, ξενερωτο μπεργκερ στη μεση και μου εδωσε το ενα κομματι, για να μουρμουραμε παρεα για το κρυο μπαγιατικο μπριος και το παραψημενο αποτελεσμα. Τι να σας πω, το πανηγυρησαμε το πραμα.

Εν τελει η υπευθυνη, που ηταν και η μονη επαγγελματικη πινελια στο ολο εγχειρημα, αφαιρεσε το δικο μου πιατο απο τον τελικο λογαριασμο, ο οποιος ανηλθε στα 30€ για ενα δειγμα σαλατας και ενα μπεργκερ. Ειπατε κατι? Θα μου πεις, 30€ ειναι πολλα? Για τη Χρυση Βαρδινογιαννη οχι, για το ανεργο Χρυσανθεμο, ομως, που προσεχει πολυ που εναποθετει τα υπερελαχιστα κονδυλια της και, υποπτευομαι, για το μεσο Ελληνα που ο μισθος του ανερχεται σε 14-15 τετοια 30€ μηνιαιως, ναι.

Κυριως ομως, δε τους τα χρωσταμε αυτα τα 30€ για να τα χαρισουμε ετσι, και τελικα να φυγουμε νηστικοι και θυμωμενοι. Αν τα ειχα να μου περισσευουν, καλλιο να τα δινα σε εναν αστεγο να κανει καλα Χριστουγεννα.

Γενικα παντως, οικονομικο δεν το λες με τιποτα. Μεγαλες σαλατες γυρω στα 12€, ολα τα κυριως γυρω στα 15€ και πολυ ανω με ελαχιστες εξαιρεσεις, ποτα σκανδαλωδως ακριβα και αναψυκτικα 250ml 3€. Και να τα αξιζαν...

Και, για να πω και το παραπονο μου, οταν αφηνεις τον αλλο νηστικο και υπεραπογοητευμενο, κανεις και μια κινηση καλης θελησης με ενα μικροκερασμα. Δεν ζητησα να μου φερουν τον ουρανο με τα αστρα, αλλα στην τελικη, ενα λικερ ή ενα γλυκο μετα απο τοση πικρα, του κερατα, το κερνας. Αν εχεις επαγγελματισμο και καλους τροπους. Τι ζηταω τωρα ε?

Πίκρα. Κατι το ραντιτσιο, κατι η ροκα, κατι η σερβιτορα... Πίκρα στο τετραγωνο. Επειδη φοβουμαι οτι αυτη θα ειναι η τελευταια μου κριτικη για το μπαμπεσικο 2016, ευχομαι καο ελπιζω η νεα χρονια να μας μπει με το δεξι επαγγελματικα, προσωπικα, οικογενειακα, οικονομικα και, αν δεν ξαναπαμε στο bar. B. Q. ευελπιστω και διατροφικα.

Καλη χρονια σε ολους!

09 Μάρ 2016

Μετά από ένα χρόνο απουσίας από το BAR. B. Q επέστεψα δριμύτερος, ένα μαγαζί που το επισκεπτόμουν το πολύ κάθε δυο βδομάδες μέχρι πέρυσι, αλλά για διάφορους λόγους και λόγο του ότι άρχισα να ψάχνομαι και για άλλα μαγαζιά το παραμέλησα. Όμως μόλις μία φίλη το πρότεινε εννοείται πως πέταξα την σκούφια μου. Έτσι λοιπόν Σάββατο 30/01/2016 κατά της 21:30 και μετά από τηλεφωνική κράτηση εγώ η κοπέλα μου και η φίλη μας κατευθυνθήκαμε προς Ν Σμύρνη.

Το BBQ βρίσκεται πάνω στην Βενιζέλου κεντρικό δρόμο της Ν Σμύρνης και λίγο πιο κάτω από την πλατεία, οπότε όπως καταλαβαίνετε μπορεί να είναι εύκολη η πρόσβαση αλλά το πάρκινγκ είναι μανίκι, ειδικά πσκ και ώρες που είναι ανοιχτά τα μαγαζιά εξοπλιστείτε με μπόλικη υπομονή.

Το μαγαζί ειδικεύεται στο κρέας, θα βρείτε από κιλότο και rib eye black angus και διάφορες άλλες κοπές μέχρι πιο απλά πιάτα όπως μπριζόλα και κοτόπουλο, επίσης έχει και κάποια ψαρικά και 2-3 πιάτα με μακαρόνια.

Ο χώρος χωρίζεται σε 2 μέρη, ο εσωτερικός που είναι και ο πιο ωραίος, πολύ όμορφα και λυτά διακοσμημένος, σε βιομηχανικό στυλ με γήινα χρώματα, η κουζίνα του είναι ανοιχτή (μια τζαμαρία την χωρίζει απ το υπόλοιπο μαγαζί) και ακριβώς δίπλα υπάρχει μια μπάρα για ποτάκι ή αν θες να περιμένεις μέχρι να αδειάσει κάποιο τραπέζι, επίσης αυτός ο χώρος είναι για μη καπνίζοντες. Ο έξω χώρος είναι κλειστός με τζάμια, το καλοκαίρι το πάνω μέρος ανοίγει. Τα τραπέζια είναι σε σωστές αποστάσεις και οι τουαλέτες του που βρίσκονται στο υπόγειο του μαγαζιού πεντακάθαρες και πολύ ντιζαινάτες για τουαλέτες.

Η εξυπηρέτηση στα χρόνια που το επισκέπτομαι ήταν πάντα άψογη απ όλα τα παιδιά που σερβίρουν και τον ιδιοκτήτη του μαγαζιού, όλοι τους πολύ επεξηγηματικοί σε ότι απορία έχω με άψογη γνώση του μενού, εντάξει έχουν υπάρξει μέρες που γίνεται πανικός και ίσως καθυστερήσουν λίγο αλλά νομίζω αυτά γίνονται παντού. Πάντα η απόδειξη έρχεται μαζί με κάθε πιάτο που παραγγέλνω.

Στην μάσα τώρα... έχω φάει διάφορα πιάτα στις τόσες φορές που έχω πάει αλλά θα αναφερθώ σε αυτά που φάγαμε στην τελευταία επίσκεψη.

Στην αρχή μας ήρθε φρυγανισμένο ψωμί με φάβα (πολύ πλούσια ποσότητα) νοστιμότατη αλλά δεν είναι κέρασμα 1,80€ το άτομο.

Σαλάτα με ρόκα, απάκι, μυζήθρα, λιαστή ντομάτα και οξύμελο. Πολύ καλή, με φρέσκα υλικά, με πολύ νόστιμο το απάκι και πολύ πλούσια ποσότητα, εδώ να επισημάνω ότι οι σαλάτες χωρίζονται σε αυτές που είναι για δυο άτομα και της παρέας, εμείς πήραμε της παρέας (3/4) (10,50€)

Τραγανά ρολάκια Καισαρείας με παστουρμά και κασέρι, αρκετά καλό ορεκτικό, στους υπόλοιπους αρέσει πολύ το πέρναμε και παλιότερα εγώ δεν πεθαίνω κιόλας, νόστιμα είναι αλλά θα ήθελα λίγο παραπάνω παστουρμά και όχι τόσο κασέρι η σάλτσα που είναι στρωμένη κάτω από τα ρολάκια είναι φανταστική. (2/4) (6,90€)

Σκαλοπίνι σε τορτίγια με πέστο τομάτας, σπανάκι και κατσικίσιο τυρί. Ξετρελάθηκα, θα μπορούσα να τα φάω όλα μόνος μου, ήταν μία τορτίγια κομμένη σε 4 κομμάτια, με πολύ μπαμπάτσικη γέμιση, θα τα ξαναπάρω σίγουρα. (4/4) (8,90€)

Χοιρινά μπριζολάκια λαιμού στη σχάρα με στραπάτσα (ψητή πατάτα λιωμένη με τυριά και μυρωδικά), τα μπριζολάκια ήταν τέλεια ψημένα και αρκετά νόστιμα, αλλά έχω φάει και καλύτερα,3 στον αριθμό και η στραπάτσα πολύ καλή δεν είχα ξανά φάει (3/4) (10,60€)

Συκώτι γάλακτος ψητό με σοταρισμένο σπανάκι και ψητές πατάτες, αυτό το πιάτο πήρα εγώ και πραγματικά ήταν υπέροχο, απίστευτη νοστιμιά, το έγλειψα το πιάτο, τέλεια ψημένο χωρίς ίνες και πολύ πλούσια μερίδα (4/4) (13,80€)

Κότσι αρνίσιο με πλιγούρι και σως δεντρολίβανου, λου-κου-μα-κι, μετάνιωσα που δεν το πήρα και εγώ, μιας και έχω ένα συναισθηματικό δέσιμο με τα κότσια. Τέλεια μαγειρεμένο και μαριναρισμένο το έκοβες με το κουτάλι. Και το πλιγούρι που το συνόδευε πολύ νόστιμο. (4/4) (13,90€)

Ήπιαμε και ένα λίτρο λευκό ημίγλυκο χύμα, πολύ καλό (3/4) (4.40€ το ένα)

Στο σύνολο πληρώσαμε 74,40€ τουτέστιν 26 κάτι το άτομο, είναι κάπως τσιμπημένα.. μέχρι πέρσι είχαμε κάρτα από ένα άλλο σαιτ και μας έβγαινε κάπου 20% φθηνότερα, πάντως υπάρχει ακόμα η προσφορά αυτή.

Εν κατακλείδι θεωρώ πως το BBQ είναι ένα πολύ καλό μαγαζί (που έχει ακόμα περιθώρια βελτίωσης) ειδικά για σαρκοφάγα, θα το συνιστούσα με μεγάλη άνεση. Εγώ ξανά πήγαινα με μεγάλη ευκολία. Η απόφαση δική σας...

19 Οκτ 2015

Είμαι σε μια φάση λοιπόν που ανακαλύπτω τα meat restaurants. Ξαφνικά συνειδητοποιώ ότι όσο χρήσιμο είναι να γνωρίζεις 2-3 καλές ψαροταβέρνες το καλοκαίρι, άλλο τόσο χρήσιμο είναι να έχεις υπόψη 2-3 εστιατόρια με καλό κρέας το χειμώνα.

Ασχέτως ότι είμαι πιο πολύ φίλος του ψαριού και των θαλασσινών και δεν δελεάζομαι ιδιαίτερα από ένα steak αμερικάνικου τύπου στις 10 το βράδυ (ούτε μπορώ να το καταφέρω μόνη μου... ), έχω προσέξει πως όποτε προτείνω εστιατόριο με καλό κρέας, όλοι τσιμπάνε και αμέσως οργανώνεται παρέα για έξοδο.

Οπότε, στο προκείμενο: Βar B Q Νέας Σμύρνης. Η δοκιμή έγινε μια Τρίτη βράδυ, 2 άτομα. Το εστιατόριο βρίσκεται πάνω στη Βενιζέλου, λίγο πιο κάτω από την πλατεία Νέας Σμύρνης. Κεντρικό σημείο με πρόσβαση σχετικά εύκολη- και με τραμ- και με παρκάρισμα λίγο δύσκολο. Εμείς βέβαια Τρίτη βράδυ, βρήκαμε σχεδόν απέξω. Είχα διαβάσει κάπως αντιφατικές κριτικές εδώ, αλλά θετικές ως προς το φαγητό, με πιο πρόσφατη αυτή του VAGELIS. Σε συνδυασμό με τις καλές συστάσεις ενός φίλου γέννημα-θρέμμα Νεοσμυρνιώτη (και καλοφαγά), είπα να το δοκιμάσουμε.

Έκανα κράτηση, όπως συνηθίζω παντού, αλλά φτάνοντας εκεί, διαπίστωσα ότι δεν χρειαζόταν. Το εστιατόριο είναι αρκετά μεγάλο, κι εκείνο το βράδυ σχεδόν άδειο. Καθίσαμε λοιπόν σχεδόν μόνοι μας στον εσωτερικό χώρο. Ο οποίος, πρέπει να πω, είναι καλόγουστος, σε τόνους που ταιριάζουν στο στιλ της κουζίνας του (λίγο ξύλο, λίγο μέταλλο, μια τεράστια κάβα στον πίσω τοίχο, σωστός φωτισμός κτλ). Η κουζίνα είναι σχεδόν ορατή στους πελάτες, πίσω από μια τζαμαρία. Η μουσική πολύ πετυχημένη, καινούρια τραγουδάκια μιξαρισμένα σε πιο ροκ τόνους.

Εν ολίγοις, ο εσωτερικός χώρος είναι πλήρως εναρμονισμένος με τον τύπο του meat restaurant, όχι εξεζητημένος, όχι παραφορτωμένος, νιώθεις άνετα. Μου άρεσε. Υπάρχει βεβαίως και ο "έξω χώρος", πάνω στη Βενιζέλου που κλείνει με τζαμαρία, για όσους θέλουν να έχουν επαφή με την κίνηση.

Ο κατάλογός του πλούσιος σε επιλογές, προσανατολισμένες στο κρέας. Μπορείς να φας gourmet comfort food (burger, μπριζολάκια, μπιφτέκια, σουβλάκι κτλ) με 10-15 ευρώ, ή πλήρες γεύμα με ορεκτικά, σαλάτες, ζυμαρικά κι επιλογή από ενδιαφέρουσες κοπές κρέατος, προέλευσης Αργεντινής, ΗΠΑ, Ισπανίας. Φαίνεται ότι έχει γίνει δουλειά στο μενού.

Οι σαλάτες προσφέρονται και σε ατομικό μέγεθος σε μικρότερη τιμή. Πιστέψτε με, η μικρή είναι υπεραρκετή για 2 άτομα. Εμείς πήραμε:

- την σαλάτα με μαρούλι και κοτόπουλο σε κρούστα παρμεζάνας (περ. στα 8 ευρώ). Ήταν πολύ νόστιμη. Σχεδόν χόρτασα μόνο με αυτήν. 3/4

Στα ορεκτικά είχαμε διχογνωμία, γιατί στο συνοδό δεν αρέσουν οι ανάμεικτες γεύσεις. Οπότε υποχώρησα στα λουκάνικα, υποχώρησε στα πιτάκια με κιμά και φέτα.

- 3 είδη λουκάνικα με 3 είδη μουστάρδας: μου είπε ότι του άρεσαν και τα 3. Δε δοκίμασε καμία μουστάρδα. Εγώ, για να έχω άποψη βεβαίως-βεβαίως, δοκίμασα μια μπουκιά απ' όλα (μαζί με μουστάρδες). Οκ, λουκάνικα ήταν, δεν ξετρελάθηκα. 3/4

- τα πιτάκια ανατολίτικα με κιμά, φέτα και κουκουνάρι φαίνονταν πολλά υποσχόμενα. Στην πράξη όμως, δλδ στη γεύση, δεν μου άρεσαν. Έφερναν πιο πολύ σε πίτσα με αλμυρό τυρί, παρά σε κάτι ανατολίτικο. Το πιο αδύναμο πιάτο 1/4.

- από τα Steak specials μοιραστήκαμε μια "LIMOUSIN...... (450 gr) 17.90€

Μοσχαρίσια κόντρα μπριζόλα με κόκκαλο, με σως peppercorn, BAR. BQ και baby ψητές πατάτες" (αντιγράφω απ το μενού).
Ήταν μαλακή, νοστιμότατη, ζουμερή και βουτυράτη. Τα συνοδευτικά της νόστιμα και ταιριαστά. Την ευχαριστηθήκαμε. 4/4 χαλαρά.

Ως προς τις μερίδες ήταν πολύ ικανοποιητικές, μάλλον προσανατολισμένες σε παρέες, και πολύ καλά κάνουν. Όπως καταλαβαίνετε τα μισά πιτάκια έμειναν στο πιάτο, το ίδιο και η μισή φάβα που προσφέρεται ως καλωσόρισμα (ωραίο ντιπ για αρχή) και σίγουρα θα έμενε και το μισό όποιου άλλου ορεκτικού παραγγέλναμε, γιατί οι μερίδες ήταν μεγάλες και είχαμε σκάσει.

Η εξυπηρέτηση, από νεαρούς σερβιτόρους, μια χαρά. Ο νεαρός που πήρε παραγγελία, κάθισε και μας εξήγησε τι κομμάτι κρέας επιλέξαμε, μας πρότεινε τρόπο ψησίματος και έδειξε ενδιαφέρον για το αν μας άρεσε. Βάζω όμως στην εξυπηρέτηση 3/4 γιατί πήγα πρώτη φορά και κρατάω μια μικρή επιφύλαξη αν θα είναι το ίδιο εξυπηρετικοί όταν το εστιατόριο είναι γεμάτο.

Για τον ίδιο λόγο της πρώτης φοράς, βάζω 3/4 και στο φαγητό, με βάση τα όσα δοκιμάσαμε. Χωρίς να αμφιβάλλω ότι κι άλλα πιάτα του πρέπει να είναι πολύ επιτυχημένα. Άλλωστε οι επιλογές είναι τόσες πολλές!

Ως προς την τιμή, υπάρχει μεγάλη διακύμανση, που εξυπηρετεί μάλλον όλα τα βαλάντια. Μπορεί κανείς να μείνει στα 15-20 ευρώ με τις επιλογές comfort food που προανέφερα, να ανέβει στα 27-30 αν επιλέξει την μικρή μερίδα από ένα special steak ( η τιμή πάει ανάλογα με το κιλό ή τα γραμμάρια) ή να εκτοξευτεί σε τιμές μισελινάτου εστιατορίου αν προτιμήσει μία απ τις 2-3 ακριβότερες κοπές. Πραγματικά δεν γνωρίζω την σπανιότητα του black angus και του sirloin ΗΠΑ, αλλά νομίζω ότι η τιμή τους παραείναι υψηλή (40- 60 ευρώ/κιλό) για το μέσο πορτοφόλι στην παρούσα φάση.

Για το λόγο αυτό αποφεύγω να δώσω μ. ο. τιμής στη βαθμολογία μου.

Σε κάθε περίπτωση, αν θέλετε να δοκιμάσετε το black angus και τα λοιπά εκλεκτά (να η ευκαιρία σας! ) και να σας έρθει πιο οικονομικά, μπορείτε πάντα να μοιραστείτε την μερίδα. Κρίνοντας απ τη δικιά μας, είναι αρκετά μεγάλες. Εμείς πληρώσαμε γύρω στα 60 ευρώ για όσα πήραμε, συνυπολογίζοντας 2 ποτήρια κρασί (3,5 ευρώ το ποτήρι, πολύ συμφέρον), το εμφιαλωμένο νερό και το τιπ.

Η όλη εμπειρία στο BAR B Q είναι θετική. Σίγουρα θα πέσει στο τραπέζι στην επόμενη εξόρμηση κρεατοφαγίας. Σημειώστε ότι είναι ανοιχτό και μεσημέρια και το μενού υπάρχει αναλυτικά στην ιστοσελίδα τους.

Ευκαιρίας δοθείσης λοιπόν, θα ξαναπάω.

10 Φεβ 2016

Στο συγκεκριμένο μαγαζί έχω βρεθεί αρκετές φορές...... από καιρό ήθελα να πω κανα δυό πραγματάκια αλλά το αμελούσα. Μετά την τελευταία μου μεσημεριανή επίσκεψη..... έκανα μια σούμα και σας τα παρουσιάζω.......

Θα ξεκινήσω με τα θετικά.... Το κρέας και οι κοπές του είναι εξαιρετικά με σωστά ψησίματα κατά κανόνα και για μένα προσωπικά είναι και ο βασικός λόγος επίσκεψης. Σερβίρουν ευγενικά και με γνώση του καταλόγου παιδιά...... όπου στο τέλος κερνάνε τα γλυκά που εσύ επιλέγεις καθώς και δυο ηδύποτα σε σαμπανιέρα με τα μπουκάλια τους, να πιείς κατά βούληση.....

Και συνεχίζω...... λέγοντας ότι είναι ένα αρκετά ακριβό μαγαζί εάν και εφόσον πας για να φας καλό κρέας ( Rib eye, Αργεντινής, Αμερικής κλπ¨,27 ευρώ τα 330 γρμ ή 39 η 49 τα 500γρμ -δυστυχώς δεν θυμάμαι ακριβώς). ¨Εχει και πιο οικονομικές προτάσεις φυσικά (μπιφτέκια σχάρας, μοσχάρι ραγού με πουρέ, σουβλάκια ψαρονέφρι ή μοσχαρίσιο, συκώτι κλπ) αλλά νομίζω ότι αντίστοιχα πιάτα βρίσκεις εύκολα και αλλού. Προσωπικά θεωρώ ότι με τις συγκεκριμένες τιμές αυτόματα προκύπτουν και κάποιες έξτρα υποχρεώσεις. Πρώτα απ όλα ναι μεν το προσωπικό ήταν εξυπηρετικό και ευγενικό ενίοτε όμως τους έψαχνες οπτικά. Για τα πιάτα που πήραμε 3 άτομα την τελευταία φορά έχω να πω αναλυτικά.......

Σαλάτα Σπανάκι με Μπρι, κρουτόν και κάποιο αλλαντικό σε κύβους...... αρκετή σε ποσότητα.... αλλά.... όταν διαλέγουμε σπανάκι για σαλάτα προσέχουμε να πάρουμε μόνο τα πιο μικρά και τρυφερά φύλλα αυτά που σχεδόν δε θέλουν κόψιμο. Σαφώς χρειάζεται δε παραπάνω ντρέσινκ.....

Πιτάκια Καισαρείας..... αρκετή ποσότητα, τραγανά καυτά και νόστιμα με όλα τα υλικά σε αρμονία και τον παστουρμά να ακούγεται όμορφα χωρις να ενοχλεί.....

Πιτάκια με Κιμά...... ένα πιάτο που δε θα έλειπε.... αν έλειπε.... Πιττάκια από σουβλάκια μικρά με καβουρντισμένο κιμά με μπαχαρικά και λιωμένο τυρί από πάνω.... Όλο το σύνολο, παρά το τυρί παραμένει ενοχλητικά στεγνό. Ο κιμάς δεν είναι στοιχειωδώς ζουμερός, τα πιττάκια στεγνά και το τυρί δε σώζει την κατάσταση. Κατά την γνώμη μου το συγκεκριμένο πιάτο χρειάζεται είτε ντοματούλα κονκασέ από πάνω ( θα λειτουργούσε και σαν γαρνιτούρα ) είτε κάποιο μείγμα ντομάτας μυρωδικών είτε αν στρώμα, είτε σε μπολάκι.

Και φυσικά το υπέροχο Ταρτάρ που παρά τα 13 και κάτι ευρώ που κοστίζει και την μικρή του ποσότητα..... αξίζει τον κόπο για όσους λατρεύουν το συγκεκριμένο έδεσμα.

Ακολουθήσαν τα φιλέτα όπου ήρθαν σωστά ψημένα.... όμως....... συνοδεύονται από λίγες πατάτες baby σωτέ με κρεμμύδια και δύο μπολάκια με pepercorn sauce και barbeque. Δεν υπάρχουν άλλες επιλογές σε sauce πράγμα το οποίο για μένα είναι μεγάλο μείον καθώς και η έλλειψη όποιας άλλης γαρνιτούρας. Και είναι αλήθεια κρίμα γιατί οι επιλογές είναι άπειρες πλέον και με την τιμή του πιάτου θα έπρεπε να υπάρχει τουλάχιστον η επιλογή ( ακόμα και αν υπήρχε έξτρα χρέωση)..... Προσωπικά ένα τέτοιο κομμάτι κρέας θα το απολάμβανα περισσότερο με κάποιο αρωματικό βούτυρο η μια επιλογή από λαχανικά ( ψητά, βραστά κλπ) Η δε barbeque ακόμα αι αν είναι σπιτική θεωρώ ότι υποβαθμίζει αυτόματα το περιεχόμενο του πιάτου μου.

Έχουν μα συνοπτική αλλά καλή λίστα κρασιών με επιλογές από 20 ευρώ περίπου που δένουν πολύ αρμονικά με το μενού....

Τέλος πρέπει να πω πως ο χώρος αν και έχει πολύ ιδιαίτερα στοιχεία, μοντέρνα, έξυπνα, παιχνιδιάρικα....... έχει κακοπέσει από το ίδιο το προσωπικό και την χρήση που του κάνουν...... πχ το μπάρ υπάρχει και δεν υπάρχει. Είναι συνήθως κατειλημμένο από μπασκέτες πλυντηρίου πιάτων (ακόμα και πάνω στα σκαμπό;;;;;) και είναι κρίμα γιατί τέτοια μαγαζιά μια μπάρα έστω και μικρή την χρειάζονται. Επίσης κάτι είναι κάτω όπου αναγκάζει συνέχεια το προσωπικό της κουζίνας να περνά γαιδουροφορτωμένο με διάφορα σκεύη και υλικά ανάμεσα από τον κόσμο. Αρνητική εικόνα ότι τις πιο πολλές διαδρομές με βαρύ φορτίο της έκανε μια κοπέλα( αλλά αυτό είναι πολύ προσωπική άποψη).

Εν κατακλείδι είναι ένα μαγαζί που δεν θα έπρεπε να επαναπαύεται στην όποια επιτυχία προς στιγμήν έχει. Δεν είναι δύσκολο να διορθωθούν κάποια πράγματα έτσι ώστε να 160 ευρώ του λογαριασμού να καλύπτουν μια συνολικά μοναδική εμπειρία. Δεν είναι εύκολο στις μέρες μας αυτό το ποσό ( που εύκολα πιάνει ο λογαριασμός) κάντε κάτι ώστε κάθε ευρώ του, να αξίζει.

Τέλος να πω ότι έχουν μα συνοπτική αλλά καλή λίστα κρασιών με επιλογές από 20 ευρώ περίπου που δένουν πολύ αρμονικά με το μενού....

24 Φεβ 2016

Καλημέρα! Την περασμένη Κυριακή καθώς είχε και ωραία μέρα ορεχτήκαμε σαν παρέα (4 ατόμων) να βγούμε έξω και να φάμε ωραίο κρέας.

Έχοντας δοκιμάσει πολλάκις την κουζίνα σε εξαιρετικό κρεατάδικο του Μπουρναζίου είπαμε να δοκιμάσουμε και κάποιο άλλο εστιατόριο έτσι για να έχουμε και μια άλλη άποψη.

Φτάνοντας στο εστιατόριο πολύ ωραία πρώτη εικόνα, λιτή διακόσμηση, καθαρό, καθόλου μυρωδιές και τραπέζια σε πολύ ικανοποιητική απόσταση μεταξύ τους.
Ε αυτό ήταν το μόνο καλό κατά την προσωπική μου άποψη.

Καθίσαμε στο τραπέζι και το καλοσώρισμα ήταν πέραν του εμφιαλωμένου νερού, (όπου δε σου προτείνουν την δυνατότητα για νερό βρύσης παρά μόνο αν το ζητήσεις), μας έφεραν ένα πιάτο με μετρημένες φετούλες ψημένου ψωμιού μία για κάθε άτομο δηλαδή και σε ένα πιατάκι φάβα. Ωραία η φάβα νόστιμη, το ψωμί όμως;; Μία φέτα στο άτομο;;

Ας μιλήσουμε και για τα πιάτα τώρα.

Αναλυτικά η παραγγελία μας περιελάμβανε:
- Σαλάτα με σπανάκι, βινεγκρέτ μελιού, σάλτσα βαλσαμικό Παπαδημητρίου, καπνιστό χοιρομέρι, μανιτάρια, φρυγανισμένα ψωμάκια και τυρί brie.
Νόστιμη σαλάτα, αλλά τόσο μικρή μερίδα.
Ναι αντιλαμβάνομαι ότι η σαλάτα δεν είναι για χόρταση αλλα δεν είναι και για μία πιρουνιά για το κάθε άτομο.

- Πατάτες τηγανιτές με σάλτσα τυριού τσένταρ και μπέικον. Νόστιμες οι πατάτες με το τυρί και το τσένταρ αλλά όχι φρεσκοτηγανισμένες ήταν εμφανώς πανιασμένες και επίσης πολύ μικρή μερίδα.

Κυρίως πιάτα:
2 κόντρα μοσχαρίσιες μπριζόλες με κόκκαλο Limousin. Νόστιμο κρέας όπως το ζητήσαμε μέτρια ψημένο αλλά χλιαρό και για συνοδευτικό πατάτες baby κρύες!!!

1 μοσχαρίσια σπαλομπριζόλα Rib Eye Black Angus επίσης μέτρια ψημένη όπως τη ζήτησα αλλά επίσης χλιαρή με κρύες πατάτες...

Ε όχι... απαιτώ τουλάχιστον τα πιάτα μου να είναι φρεσκοψημένα και αχνιστά πόσο μάλλον όταν κοστίζουν 17,90€ η κάθε Limousin και 27,30€ το Rib Eye!!
Επιεικώς α-π-α-ρ-α-δ-ε-κ-τ-ο!!!

Το μοναδικό νόστιμο και φρεσκοψημένο πιάτο ήταν ο μοσχαρίσιος σιδηρόδρομος Short Rib-Eye Black Angus συνοδευόμενος από νόστιμο πουρέ πατάτας.
Ήταν το μόνο που άξιζε τα 19,70€

Δεν μας έφτασε όμως που τα 3/4 των πιάτων ήταν σχεδόν κρύα, ήτοι μαγειρεμένα ή ψημένα από πριν, το σέρβις ήταν ευγενικό αλλά ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΑΡΓΟ!
Μετά τη σαλάτα περιμέναμε πάνω από 25 λεπτά για να φάμε το κρύο μας φαγητό!

Τελευταίο και δυστυχώς επίσης αρνητικό, δεν υπήρχαν όλα τα επιδόρπια που αναγράφονταν στον κατάλογο...

Συνοψίζοντας λοιπόν, γεύση, εξυπηρέτηση και vfm έχουμε ένα χάλι μαύρο.
Το μόνο θετικό ήταν ο χώρος που ήταν προσεγμένος αλλά δεν αρκεί.
Φύγαμε οι περισσότεροι χορτασμένοι από κακό φαγητό.
Δεν το προτείνω σε καμία περίπτωση και δεν θα ξαναπάω.

25 Αυγ 2015

Κυριακή 16 Αυγούστου, η Αθήνα ήρεμη και η Ν. Σμύρνη ακόμα πιο πολύ. Εύκολο παρκάρισμα στην Ομήρου και επίσκεψη στο BAR B Q με άλλα 4 άτομα. Μετά από πολλές επισκέψεις είναι η κατάλληλη ευκαιρία να γράψω την κριτική μου.

Όλες τις φορές η αξιόλογηση της παρέας πλησιάζει το άριστα σε ότι αφορα τα κρεατικά. Όλα αυτά τα χρόνια μόλις μία μέτρια εκτέλεση σε πιάτο (κάποιο ριζότο αν θυμάμαι καλά) που φυσικά δεν αμαυρώνει την πολύ καλή εικόνα. Η ποιότητα και η παρασκευή των κρεατικών είναι άψογη, ενω ακόμη και η σχετικά λιπαρή πανσέτα εμένα προσωπικά με βρίσκει θετικό, όντας της αρεσκείας μου.
Mix Grill κρεάτων (21,9 ευρώ) για 2 άτομα που όμως έφτανε για περισσότερους ήταν το μοναδικό κύριο πιάτο αυτή τη φορά.

Τα υπόλοιπα: ψωμάκια ψημένα με ωραία φάβα, της οποίας είμαι λάτρης (1,8 ευρώ/άτομο), σαλάτα με ρόκα (10,8 ευρώ) σε ικανοποιητική ποσότητα, χοιρινά κεφτεδάκια (6,9 ευρώ)-5 στον αριθμό, ένα για τον καθένα, ποικιλία από λουκάνικα (9,2 ευρώ)-άρεσαν σε όλους μας, πιτάκια ανατολίτικα (6,9 ευρώ), κρασί λευκό αγιωργίτικο-πολύ καλό για τα γούστα της παρέας (8,8 ευρώ το κιλό) και από γλυκά σουδάκια με γέμιση τυριού (4,3 ευρώ) και έτερο έδεσμα με κρέμα μαστίχας (5,2 ευρώ)-οι κυρίες της παρέας τα λάτρεψαν.

Στην αρχή ερώτηση αν επιθυμούμε εμφιαλωμένο νερό και στο δικό μας ναι έφτασε στο τραπέζι Ιόλη με τιμή 2 ευρώ το λίτρο. Τις περισσότερες φορές στη δική μου περίπτωση υπάρχει κέρασμα (λιμοντσέλο ή ενίοτε γλυκό), έτσι και αυτή τη φορά με το που έμαθαν ότι η κυρία μου γιορτάζει έφτασε μία τετράδα μπουκαλιών (το γνωστό λιμοντσέλο συν μαστίχα χιώτικη, τσίπουρο και μοσχάτο σαμιώτικο) για να πιούμε όσο θέλουμε! Και μόνο σαν κίνηση μέτρησε πολύ!

Κάθε, μα καθε φορά εξαιρετική από τον ευγενέστατο κύριο που αναλαμβάνει να μας εξηγήσει το μενού και δεν ξεχνάει ποτέ τίποτα! Το σέρβις γρήγορο, στους σωστούς χρόνους αν και λόγω της ημέρας ο κόσμος ήταν λιγοστός.

Μεγάλος, με τα τραπέζια σε σωστή απόσταση, αναπαυτικές καρέκλες και θέα το τραμ στην Ελ. Βενιζέλου. Το χειμώνα έχω καθίσει και στον εσωτερικό χώρο χωρίς ποτέ να έχω ένσταση για κάτι (καπνός, θόρυβος).

Τιμές/VFM
Τη συγκεκριμένη βραδιά 21 ευρώ το άτομο (105 ευρώ το σύνολο, με απόδειξη πάντα) και ένα 7/10 (άρα με αναγωγή 3/4 ντομάτες) για όλα αυτά τα χρόνια. Δεν είναι φτηνό αλλά είναι δίκαιο για ότι προσφέρει.

Συνοψίζοντας θα μπορούσα να πω είναι δικαίως ψηλά στη λίστα του ask4food για την περιοχή της Ν. Σμύρνης. Σταθερα υψηλή ποιότητα κρέατος και άψογη εξυπηρέτηση στην πορεία του χρόνου είναι αυτό που με κάνει να συνεχίζω να πηγαίνω και να το προτείνω σε άλλους.

18 Αυγ 2015

Στο BAR B Q κατεληξα μαλλον "κατα τυχη" αφου το κορυφαιο meat restaurant που ηθελα να επισκεφθω ηταν κλειστο την εβδομαδα του 15-Αυγουστου και ετσι ανοιξα το ask4food και ειδα τι αλλες επιλογες ειχα.

Ευτυχως που η αρχικη μου επιλογη ηταν κλειστη... γιατι αυτο που συνεβει στο BAR B Q ηταν εκπληξη.

Xωρος.
Δεν με εξιταρισε... μπορουσε να ειναι καλυτερος για την ποιοτητα και την γευση του φαγητου που προσφερει. Γενικοτερα ειναι πολυ πανω απο τον μεσο ορο των καταστηματων της περιοχης.

Φαγητο/Μενου/Γευση
Ανοιγοντας το μενου, μου εκανε εντυπωση το ποσο καλες προτασεις κρεατοφαγιας εχει το μαγαζι. Περα απο τα παραδοσιακα T-Bone, Rib eye (σε USA & Argentinian επιλογες) προσφερει και επιπλεον κομματια και τροπους κοπης κατι το οποιο δε συναντας σε πολλα εστιατορια πλεον τα οποια επιμενουν σε μια-δυο τυπου μπριζολες και μετα πανε σε κοτοπουλακια & το πολυ κανενα κοτσι...

Παραγγειλαμε μια σαλατα, πατατες σκινς μια 500γρ αμερικανικη RibEye & 500γρ κιλοτο κομμενο σαν Ταλιατα, μετρια ψημενα ολα.

Με το που φεραν το ψωμι κομμενο σε λεπτες αλλα μεγαλες φετες, ψημμενο με συνοδεια Σαντορινιας Φαβας αλλα και στην συνεχεια η μαγικη γευση της σαλατας και η συνοδευτικη σως των σκινς, μας εδωσε μια καλη ιδεα για το τι θα ακολουθησει με τα κρεατικα.

Πραγματικα... και τα δυο κομματια που ηρθαν ηταν φανταστικα! Πραγματικο μετριο ψησιμο, ζουμερη μπριζολα, εξαισια γευση οπως θα επρεπε να εχει το κρεας σε ενα Meat Restaurant. Πραγματικα ΚΟΡΥΦΑΙΑΣ ποιοτητας κρεας & ψησιμο που με αφησε 99% ικανοποιημενο (ε, ας αφησουμε και 1% για τους τυπους).

ΤΙΜΕΣ
Οι τιμες ηταν οι αναμενομενες δεδομενης της (υψηλης) ποιοτητας των κρεατων... τουλαχιαστον για τα πιατα που διαλεξαμε, τα οποια ηταν τα πιο ακριβα του μενου & τα πηραμε σε μεγαλες ποσοτητες. Μας βγηκε 45-50Ευρω το ατομο (χωρις ποτο). Δεν θα το ελεγα ουτε ακριβο, ουτε φθηνο ομως... Οταν πας να φας τετοιο κρεας, θα πρεπει να εισαι προετοιμασμενος να πληρωσεις αναλογα, αλλιως ψησε μια μπριζολιτσα απο το σουπερ μαρκετ με 7 ευρω το κιλο.

Θα ξαναπαω αρκετες φορες... μου αρεσε πολυ
Ευχαριστω Ask4food!!

18 Ιαν 2016

Πληρώσαμε STRIPLOIN STEK 40 ευρώ και δεν ξέρουν καν πως να την ψήσουν μέτρια. Μας ήρθε στέγνη σαν να τρως κυδώνι. Πατάτες και κεφτεδάκια ρυζιού χωρίς γεύση πολύ άπλα.

Ταλιατέλες βρασμένες για να λιώσουν και το μοσχάρι χωρίς γεύση. πολύ κακό μαγείρεμα.

Αδυνατώ να πιστέψω ότι είναι ακόμα ανοιχτό αυτό το μαγαζί με τέτοιες γεύσεις.

17 Σεπ 2015

12/9/2015

Έχοντας διαβάσει καλές κριτικές για το συγκεκριμένο εστιατόριο, αποφασίσαμε το βράδυ του Σαββάτου να πάμε με την παρέα μου εκεί. Ρίχνοντας μια γρήγορη ματιά στον κατάλογο, διαπιστώνουμε ότι έχουμε έρθει σε ένα πολύ ακριβό μαγαζί.

Βέβαια ο χώρος ήταν πολύ φιλόξενος, η εξυπηρέτηση άψογη και πολύ ευγενικοί οι σερβιτόροι και περιμέναμε ότι και τα φαγητά θα ήταν αντάξια των προσδοκιών μας.

Παραγγείλαμε παϊδάκια κοτόπουλου, τα οποία ήταν σκέτα κόκκαλα με μία σάλτσα μπάρμπεκιου(όχι κάτι το ιδιαίτερο σε γεύση), burger με μοσχαρίσιο μπιφτέκι το οποίο ήταν ωμό, συνοδευόμενο με πατάτες τηγανητές σαν αυτές τύπου Goody's. Ζητήσαμε μερίδα μπιφτέκια και αντί αυτού μας έφεραν 3 μπιφτέκια σε μέγεθος κεφτέ!! Τουλάχιστον αυτά ήταν ψημένα! Οι δε σαλάτες που λένε μικρή για δύο άτομα(δείγμα σαλάτας) και μεγάλη για 4 άτομα, που είναι για ένα άτομο, είναι και πανάκριβες 8-12 ευρώ.

Το πιο τραγικό ήταν ότι το κρασί που μας έφεραν το χρέωσαν 7 ευρώ το ποτήρι και δεν ήταν ούτε μέχρι την μέση και το ψωμί μας το χρέωσαν 1,80€ ανά άτομο.... δηλαδή πληρώσαμε για μία φέτα ψωμί σχεδόν 2 ευρώ το άτομο!!!! Α και οι χαρτοπετσέτες ήταν περιορισμένες μία για τον καθένα.

Κάναμε παράπονα για αυτά και το μόνο που έκαναν ήταν να μας επιστρέψουν τα 10 ευρώ που δώσαμε για τη μία φέτα ψωμί. Απαράδεκτο μαγαζί και δεν πρόκειται να περάσουμε ξανά ούτε απ' έξω. Και φυσικά δεν το προτείνουμε ούτε στον εχθρό μας! Ειδικά μία τέτοια εποχή είναι πολύ άτιμο να σε κλέβουν έτσι μόνο και μόνο επειδή το μαγαζί αυτό έχει μια φήμη ή ένα όνομα και μια γκλαμουριά, που στην ουσία δεν προσφέρει αυτό το οποίο δείχνει. Απο τις χειρότερες εντυπώσεις.

Ελ. Βενιζέλου 46, Ν. Σμύρνη

210 9319675