23 Ιαν 2015

Old classics French restaurant, that travels you to the past from the moment you enter it.
Thanks to the owner and staff for the ability to adapt to today's high demands and still keep the touch of yesterday. Warm, cozy decor and atmosphere inside, a fabulous garden outside with plenty of space to sit customers at the rounded tables with comfort.

Welcoming staff, most of them are oldies that are probably being loyal to this place for many years, thus knowing how to serve and make the client happy, in a slow manner of course, but it does not matter at all and matches the whole philosophy and concept of Blue Pine.

The dishes are Haute cuisine - bringing my special compliments to the chef. I would suggest to try it all, but my favorites are - Foie Gras with fig sauce, asparagus with eggs, Entrecôte Cafe de Paris with delicious French fries, beef liver in Apple sauce.

The wine list is very good offering French and Greek wine. Nice assortment of desserts to complete the lovely meal.

One of my favorite restaurants in Athens, highly recommend to visit it for delicious experience. Bon appetit!

26 Ιαν 2014

Σχετικά με το φαγητό τα λόγια είναι περιτά!
Ίσως η καλύτερη εκπροσώπηση Γαλλικού εστιατορείου στην Αθήνα!
Μη χάσετε το ταρτάρ από εξαιρετικό μοσχαρίσιο φιλέτο που κάβει ο ίδιος ο κος Σωτήρης μπροστά σου! δεν έρχεται έτοιμο σε μορφή κιμά...

Εντρεκότ καφέ ντε παρι ειναι απλά συγκλονιστικό μαζι με τις εξαιρετικές πατατες τηγανιτες!!!!
Δοκιμάστε σατονμπριαν με μπερνεαζ σπιτική και το εξαιρετικο πατε φουα γκρα.

Προβλέψτε χώρο για τα γλυκά! ξεχωρίζουν κρεπ σουζετ και σουφλε σοκολά!!!!!!!
Δυνατό σημείο ο κήπος το καλοκαιρι, το χειμωνα η αίθουσα αν και υστερεί, τη ξεχνας τρωγοντας,

27 Αυγ 2013

Απο τα καλύτερα εστιατόρια της περιοχής.
Οι τιμές του λογικές γι αυτό που προσφέρει.

Αγαπημένα μου cafe de paris και ταρτάρ, και τα δύο ειναι μοναδικά.

26 Μάρ 2013

Πρωτοπήγα στο Blue Pine πρίν από τρία χρόνια περίπου και βρέθηκα εκεί αναζητώντας λίγη δροσιά μεσούντος του αθηναϊκού καύσωνα. Μετά από αυτήν την πρώτη επίσκεψη έγινα φανατική πελάτισσα.

Έχω πάει χειμώνα, καλοκαίρι, μεσημέρι, βράδυ, σε άσημες καθημερινές και γιορτινές ημέρες.

Το φαγητό του είναι πάντα υπέροχο, και ειδική μνεία οφείλω να κάνω στο φιλέτο ταρτάρ που είναι κατά την γνώμη μου το καλύτερο Αθηνών και περιχώρων, καθώς δεν φτιάχνεται από κιμά, αλλά μπροστά στα μάτια μας και με δεξιοτεχνία, ένα λαχταριστό φιλέτο κόβεται και αναμειγνύεται στο εξαιρετικό αυτό πιάτο. Εξαιρετικά επίσης άλλα κλασικά πιάτα της γαλλικής κουζίνας.

Η ατμόσφαιρα είναι κλασική, βασικά αισθάνεται κανείς ότι άνοιξε την πόρτα και μπήκε στην δεκαετία του '70 κι από κάπου θα πεταχντεί η Μαίρη Αρώνη- Πάστα Φλόρα. Το καλοκαίρι ο δροσερός κήπος με τα φερ φορζέ έπιπλα είναι ένα αριστούργημα.

Η εξυπηρέτηση είναι πάντα άψογη, ακόμη κι αν το εστιατόριο είναι τίγκα.

Οι τιμές είναι λογικότατες για τέτοιας ποιότητας εστιατόριο, δηλαδή περίπου 40 ευρώ το άτομο με λογικές καταναλώσεις αλκοολ. Αλλά και τα κρασιά του είναι σε πολύ καλές τιμές, οπότε πιείτε ελεύθερα!

29 Οκτ 2012

Πήγαμε με τον φίλο μου στην επέτειό μας και έφαγα-δεν έφαγα, ένα απο τα χειρότερα φαγητά που έχω ποτέ δοκιμάσει!

Κοτόπουλο a la creme πήρα, η σάλτσα ήταν μια σκέτη κρέμα γάλακτος πάνω στο κοτόπουλο με τεράστια μανιτάρια κονσέρβας-τραγικό! Ο φίλος μου δεν θυμάμαι τι είχε παραγγείλει αλλά δεν το είχε φάει ούτε εκείνος!

Επίσης δεν μου άρεσε καθόλου η τόσο βαριά και παλαιά διακόσμηση, και φυσικά οι τιμές που δεν συμβαδίζανε ούτε κατά διάνοια με την ποιότητα και τη γεύση!

22 Μαι 2012

Φαγαμε εκει Δευτερα 21-5-12. Συνηθως παμε απο παλια εκει σε καποιες ξεχωριστες στιγμες μας γιατι δεν μπορεις να δινεις συχνα 56 ευρω το ατομο! (χωρις κρασι).

Ποιοτικο φαγητο οπως παντα,το περιβαλλον ηταν ελαφρυ και ομορφο , γιατι φαγαμε εξω ( αλλοιως μεσα ειναι αρκετα βαρυ...). Εξυπηρετηση θα μπορουσα να πω τελεια.Οι τιμες οπως ειπα και πριν αρκετα τσιμπημενες...(Το συκωτι ειχε 28 ευρω και το ταρταρ ειχε 35 ευρω! ).

23 Σεπ 2011

Απο τα πιο παλια και καλα εστιατορια!!!!
Η ατμοσφαιρα ειναι αρκετα βαρια, προσωπικα μετα απο τοσα χρονια (πηγαινουμε τα τελευταια 10 χρονια σε επετειους και γιορτες των πεθερικων μου και λοιπων συγγενων) θα ηθελα προς σεβασμο στον πελατη που αφηνει ουκ και λιγα χρηματα για το πραγματικα πολυ καλο και ποιοτικο φαγητό...ας μην ξεχασω και το απιστευτο service να γινει μια ριζικη ανακαινηση ανταξια στην φημη και το prestige του εστιατοριου.

το φαγητο ειναι νομιζω (αν και το menu παραμενει τοσα χρονια ιδιο)απο τα πιο ωραια....οι τιμες βεβαια ειναι τσιμπημενες!!
το προσωπικο ειναι τοσο καλα εκπαιδευμενο και ευγενικο και με παιδια που σου κανει εντυπωση!!

το ωραιο ειναι οτι θα δεις παλιο καλο κοσμο ....των βορειων προαστειων..ντυμενο αναλογα..γνωστους και επωνυμους...

01 Απρ 2011

Απο τα πιο παλιά και καλσσικα εστιατορια στην Κηφησιά. Για να καταλάβετε εδώ ερχοντουσαν και οι γονείς μου πριν απο 30 χρόνια και σήμερα έρχομαι εγώ με τα παιδιά μου( αν και δεν είναι χώρος για παιδιά).

Το φαγητό που είναι όμως και το πιο ενδιαφέρον είναι απλά καταπληκτικό ειδικά το cafe de paris είναι κάτι που δεν νομίζω οτι το βρίσκεις εύκολα στην Αθήνα. Η εξυπηρέτηση είναι πολύ καλή και ο χώρος σαν το παλιό καλό κρασί. οι τιμές του δεν είναι και οι φθηνότερες 50 ευρώ το άτομο μαζί με κρασί αλλά ίσως να είναι και από τα λίγα μαγαζιά που τα αξίζουν.

17 Φεβ 2011

Πρόκειται για ένα κλασικό γαλλικό εστιατόριο. Όταν πήγαμε ήταν πολύ καλός ο καιρός και προτιμήσαμε να καθίσουμε έξω στην αυλή, πράξη για την οποία δεν μετανοιώσαμε καθόλου.

Το προσωπικό ήταν φιλικότατο και εξυπηρετικότατο.
Όσον αφορά το φαγητό δοκιμάσαμε τα βατραχοπόδαρα, τα οποία σημειωτέον δοκίμαζα πρώτη φορά και πραγματικά ένοιωσα έκπληξη από το πόσο νόστιμα είναι, τα σαλιγκάρια Βουργουνδίας τα οποία ήταν πραγματικά αξιομνημόνευτα, το διάσημο αντρεκότ Cafe de Paris που ήταν συγκλονιστικό και φυσικά το ανεπανάληπτο στέικ ταρτάρ το οποίο έφτιαξε ενώπιον μας ο ένας από τους δύο ιδιοκτήτες με μοναδική μαεστρία.

Φυσικά, μετά από ένα τόσο λουκούλιο γεύμα δεν θα φεύγαμε χωρίς να δοκιμάσουμε τις περίφημες Κρέπ σουζέτ του μαγαζιού, οι οποίες ψήνονται και ετοιμάζονται επιτόπου και φυσικα το διάσημο σουφλέ σοκολάτας.
Πραγματικά ήταν από τις λίγες φορές που φεύγοντας από ένα εστιατόριο αισθάνεσαι την πραγματική έννοια του φαγητού ως "απόλαυση".
Οι τιμές βέβαια είναι ανάλογες της ποιότητας.

30 Ιαν 2011

Ο χώρος του εστιατορίου είναι αρκετά παλιός και δε δίνει κάποια ιδιαίτερη αίσθηση πολυτέλειας. Γενικώς, είναι αρκετά αδιάφορος. Στα θετικά της ατμόσφαιρας είναι η παντελής έλλειψη καπνού από τσιγάρα, αλλά στα αρνητικά είναι η μυρωδιά τσίκνας από κάποια στιγμή και μετά, όταν το μαγαζί ήταν γεμάτο.

Το φαγητό, κατά τη γνώμη μου, δε δικαιολογεί τις τιμές του. Προσωπικά, βρήκα τα πιάτα πολύ αλμυρά. Το κρέας ήταν πολύ καλό σε ποιότητα, αλλά όχι ιδιαίτερα γευστικό.

Η εξυπηρέτηση ήταν υποδειγματική.

Το εστιατόριο έχει σταθερούς πελάτες, αφού οι περισσότεροι γνώριζαν σχεδόν όλους όσους δούλευαν εκεί. Αυτό ίσως να έχει κάνει τους ιδιοκτήτες να έχουν επαναπαυθεί ως ένα βαθμό.