Ένα απο τα πολλά της αλυσίδας εστιατορίων με εξειδίκευση σε pasta και κλασικές ιταλικές σάλτσες. Και το μεσημέρι ανοιχτά.

11 Μαι 2017

Κυριακή 7 Μαΐου, χαζεύουμε τρεις φίλοι στην Ανθοκομική Έκθεση και τα ανοιχτά μαγαζιά των Εμπορικών Κέντρων της Κηφισιάς, καταλήγοντας πεινασμένοι στις 2 μ. μ. στην κλασική LA PASTERIA, που βρίσκεται στην κεντρική διασταύρωση Κασσαβέτη και Κυριαζή, στο κέντρο της Κηφισιάς.

Η PASTERIA (P), η γνωστή μας αλυσίδα με 15 τρατορίες ήδη σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη (η πρώτη είχε ανοίξει στην Τσακάλωφ, στο Κολωνάκι το 1995), εκπροσωπείται επάξια στην Κηφισιά, με συνεχή αναβάθμιση επιλογών και μενού, υπό την καθοδήγηση των δύο άξιων σεφ της, του Βασίλη Ψιμούλη και του Χρήστου Τσάβε. Οι γνωστοί σεφ, ειδικοί στις τοπικές κουζίνες της Ιταλίας, έχουν παρουσιάσει στο παρελθόν, μεταξύ άλλων, τις σπεσιαλιτέ της Σαρδηνίας, όπως π. χ. την τοπική τονοσαλάτα με τον μαριναρισμένο τόνο και βινεγκρέτ πορτοκαλιού κ. λπ.

Την P, απ’ το 2010 και για κάποια χρόνια είχε αναλάβει γαστρονομικά ο σεφ Μποτρίνι, ως εξωτερικός συνεργάτης, ο οποίος έδωσε και κατευθύνσεις στους επιμέρους συνεργάτες μαγείρους των καταστημάτων της αλυσίδας.

Η Κηφισιώτικη τρατορία, που μέσα σε λίγα λεπτά έσφυζε από κόσμο κάθε ηλικίας, μέσα και έξω, είναι ένα καθιερωμένο στέκι απαιτήσεων, όπου θα απολαύσεις καλομαγειρεμένα ιταλικά εδέσματα για κάθε γούστο. Λειτουργεί καθημερινά από τις 13.00 μέχρι 01.00 τη νύχτα, και βρίσκεται στο συγκεκριμένο σημείο απ’ το 2013, στη θέση που μέχρι τότε απολαμβάναμε τα παγωτά KAYAK, ενώ την προηγούμενη δεκαετία είχε ξεκινήσει λίγο πιο κάτω στην Κασσαβέτη, δίπλα ακριβώς απ’ το ιστορικό ζαχαροπλαστείο ΒΑΡΣΟΣ!

Η ωραία γωνιακή αυλή χωράει περί τα 70 άτομα, ενώ η εσωτερική αίθουσα περί τα 50. Εμείς μπήκαμε απ’ την είσοδο του εμπορικού κέντρου, θαυμάζοντας τον φωτεινό χώρο με τα λευκά πλακάκια και τους καφέ ρόμβους στο δάπεδο της αίθουσας, όπως και τα μαύρα ή μπεζ τετράγωνα τραπέζια με τα αναπαυτικά καθίσματα, και στο βάθος την ανοιχτή σχεδόν κουζίνα με τους μαγείρους σε οργασμό. Πρέπει να υπήρχαν περί τα 12 άτομα προσωπικού (σεφ, βοηθοί, μαιτρ και σερβιτόροι), όλα τους ευγενέστατα και ενήμερα!

Τελικά επιλέξαμε λόγω ζέστης την εξωτερική αυλή με τις 2 τεράστιες ομπρέλες-υπόστεγα, και τα τραπέζια με τα κλασικά ιταλικά κόκκινα καρό τραπεζομάντιλα, σε μικρά και μεγάλα τραπέζια. Είδαμε αμέσως ότι τις Τετάρτες έχουν έκπτωση 50% στις μεγάλες μερίδες των κύριων πιάτων τους.

Εξάλλου, οι κατάλογοι έχουν 3 μενού: Το κλασικό, με μια σαλάτα, κύριο πιάτο και επιδόρπιο, στα 13 €, το σπέσιαλ, αντίστοιχα στα 16.50 €, και το αποκλειστικό, στα 19 €, με εκτενέστερη επιλογή, καθώς και burgers.

Ο κανονικός κατάλογος περιλαμβάνει 7 ορεκτικά (5.5-11 €), 8 πίτσες (10-15 €), 9 σαλάτες, σε νορμάλ ή μεγάλες μερίδες (7-13 €), 2 ριζότο περί τα 10 €, 9 πιάτα με ζυμαρικά επιλογής σας, σε νορμάλ και μεγάλες μερίδες (8-14 €), 10 διεθνείς γεύσεις ζυμαρικών, αντίστοιχα, από 7-16 €, 8 κρεατικά και ψάρια, από 14-18 € (για τον σολομό σχάρας), 6 γλυκά (5-6.50 €), αναψυκτικά, καφέδες, λικέρ και αποστάγματα.

Απ’ τον επίσης ενημερωμένο κατάλογο κρασιών, αναφέρω ενδεικτικά:
• Λευκό Μαντίνεια Νασιάκου, στα 14.50 €
• Λευκό Κτήμα Άλφα, Sauvignon Blanc, στα 27 €
• Κόκκινο Chianti, στα 20 €
• Κόκκινο ΑΒΑΤΟΝ Γεροβασιλείου, στα 29.50 €
• Κόκκινο Chateau Julia Λαζαρίδη, στα 26 €
• Διάφορα ποτήρια κρασιού, από 4.00-6.50 € (το Chateau Julia Λαζαρίδη)

Εμείς λοιπόν καταλήξαμε στις ακόλουθες επιλογές:

• Ήρθε εξαρχής εμφιαλωμένο νερό Αύρα, στα 2.55 €.
• Πανέρι με έξι ολόφρεσκα στρογγυλά ψωμάκια -πολύσπορα ή γλυκάνισου- συνοδευμένα από σος γιαουρτιού και λάδι. Εξαιρετικά νόστιμα, έκλεψαν κυριολεκτικά την παράσταση! Τιμή 3Χ1.65 = 4.95 €.
• Ένα νόστιμο ριζότο Μιλανέζε με σαφράν, και μπόλικη τριμμένη παρμεζάνα απ’ τον σερβιτόρο (έτριψε σε όλα τα ζυμαρικά). Τιμή 9.40 €.
• Μία νορμάλ μερίδα πέννες με αυγοτάραχο (penne con bottarga), σπεσιαλιτέ της Σαρδηνίας, με μικρές ροδέλες κόκκινης πιπεριάς. Ήταν νόστιμο, αν και υπερίσχυε η έντονη γεύση του αυγοτάραχου. Τιμή 9 €.
• Εγώ δοκίμασα μια νορμάλ μερίδα καρμπονάρα, με ριγκατόνι, μπόλικη κρέμα και προσούτο Πάρμας. Απλά ικανοποιητικό. Τιμή 8.50 €.
• Εντέλει μοιραστήκαμε μία σοκολατόπιτα με παγωτό βανίλια, καθώς και σιρόπι ζεστής σοκολάτας. Ήτανε δυο μεγάλα κομμάτια σοκολατόπιτας και δυο μπάλες βανίλια, με διακόσμηση λωρίδων από σιρόπι σοκολάτας και άχνη ζάχαρη. Επίσης καταπληκτικό δείγμα της ζαχαροπλαστικής τέχνης των δύο σεφ, που κυριολεκτικά το τσακίσαμε!! Τιμή 6.20 €.

Πληρώσαμε 40.60 €, δηλαδή κατηγορία 10/16 € το άτομο, χωρίς να πιούμε ποτά.
Θεωρώ πως η τιμή ήταν εντάξει, αλλά, γενικά κρίνοντας τα τρία τους μενού, καθώς και ορισμένες σαλάτες, πίτσες, κύρια πιάτα και κάποια ποτά, πιστεύω ότι έχουν σαφή περιθώρια συμπίεσης τιμών. Για τον λόγο αυτό, θα είμαι αυστηρός στο value for money, βαθμολογώντας το με 2 στα 4 (ειδικά εν μέσω κρίσης), ενώ σε όλα τα άλλα θα βάλω 3 στα 4, αφού άλλωστε πρόκειται για γεύσεις μιας απλής τρατορίας και όχι ενός καταστήματος πολυτελείας.

Σε σχέση με το παρελθόν, η PASTERIA έχει εμπλουτίσει και αναβαθμίσει τη γαστρονομική γκάμα των εδεσμάτων που μας προσφέρει ευγενικά μέσα σε ένα ωραίο περιβάλλον. Είμαι της γνώμης ότι στο παρελθόν είχε παρεξηγηθεί κάπως, αλλά νομίζω ότι πήρε το μήνυμα και σταδιακά βελτιώθηκε, αρκεί να συμπιέσει ακόμα τις τιμές της, και ΠΡΟΠΑΝΤΟΣ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΕΣ ΚΕΡΑΣΜΑ – ΛΙΚΕΡΑΚΙ Κ. ΛΠ!!

Αξίζει, πάντως, να της δώσετε μια ευκαιρία, όταν βρεθείτε προς τα ‘κει!!

14 Ιουν 2017

Στη La Pasteria έχω πάει αρκετές φορές, εχω δοκιμάσει πολλά πιατα και γενικά την θεωρώ μια ενδιαφέρουσα, αλλα και ακριβή πρόταση για ιταλική κουζίνα.

Το κατάστημα της Κηφισιάς πρώτη φορά το επισκέφτηκα.

Σάββατο βράδυ και δεν έβρισκες τραπέζι ελεύθερο, αφού στο εσωτερικό, αλλα και στις δυο αυλές, επικρατούσε το αδιαχώρητο.

Κατευθυνθήκαμε στην πίσω αυλή και κάτσαμε λίγο στο μπαρ περιμένοντας να αδειάσει κάποιο τραπέζι.
Όταν καθήσαμε επιτέλους, μας έφεραν το γνωστό ορεκτικό με τα ψωμάκια και το ντιπ γιαουρτιού.
Παλιότερα έφερναν και ελίτσες, αλλα το αντικατέστησαν με σκέτο λαδάκι, δίπλα στο γιαούρτι.
Αυτό χρεώνεται 3,3€.
Μας ρώτησαν αν θέλουμε εμφιαλωμένο νερό, είπαμε ναι και μας έφεραν πλαστικό μπουκάλι λίτρου. (2,55!! )

Πήραμε για αρχή κάποια ορεκτικά τα οποία προσφέρονται με το τεμάχιο(0,85€ έκαστο) και μας φάνηκε καλή ιδέα, έστω για ποικιλία.
Ονόματα στα ιταλικά, δεν θυμάμαι, αλλα θα τα περιγράψω στα ελληνικά.

Κεφτεδάκια μοσχαρίσια με μαρμελάδα τομάτας, περασμένο σε ξυλινο πηρουνάκι, μαζί με ένα τοματίνι, εντός ποτηριού(! ).
Πρωτότυπη ιδέα, αλλα απο γεύση, ήταν εντελώς άγευστο και επίπεδο.

Κομματάκια ιταλικού λουκάνικου με σάλτσα.

Μου θύμισε σπετσοφάϊ, αλλα στο πιο ήπιο..
Οκ, καλό ήταν, όχι κάτι ιδιαίτερο...

Κροκέτες κοτόπουλου, οι οποίες ήταν σκληρές, αλλα αρκετά γευστικές..

Λαζάνια με σπανάκι..
Μου θύμισε μαλακή σπανακόπιτα με μακαρόνι.
Η ποσότητα ήταν καλή.

Πήραμε ένα ριζότο milanese με σαφραν και παρμεζάνα που, φυσικά την έτριψαν μπροστά μας. (9,4€).

Μου φάνηκε ανάλατο χωρίς κάτι ιδιαίτερο, κάτι που να θυμίσει ξεχωριστή γεύση..

Συνεχίσαμε με το μενού των 16,5€ και προτιμήσαμε τη γνωστή ατομική ceasers, χωρίς κοτόπουλο, το ψαρονέφρι με πένες(εξαιρετικό!! ) και φυσικα την μοναδική επιλογή για γλυκό, το τιραμισού, το οποίο ήταν πολύ μικρό... συμβολικό θα έλεγα..

Με αυτά, συν δυο μπουκαλάκια 375 ml λευκό κρασί(9€ έκαστο), πληρώσαμε 60€, τα οποία θεωρώ πάααρα πολλά για αυτά που φάγαμε και για την ποιότητα των υλικών..

Αξίζει όμως να πάει κάποιος, για τον εντυπωσιακό χώρο και την άψογη εξυπηρέτηση.

14 Μάρ 2016

Σε la pasteria είχα χρόνια να πάω. Ακολούθησα την παρέα μια Παρασκευή και λέω να καταθέσω τις εντυπώσεις μου.

Γενικά επισκέπτομαι όλων των κατηγοριών τα εστιατόρια, με μια προτίμιση στα value for money. Η la pasteria σίγουρα δεν εμπίπτει σε αυτή την κατηγορία.

Κατ αρχάς ο χώρος. Στην Κηφισιά το εστιατόριο είναι υπέροχο σαν χώρος, προσεκτικά διακοσμημένο, θυμίζει έντονα και πετυχημένα Ιταλικές τρατορίες. Το μπαλκονάκι πίσω μόνο θυμίζει λίγο καφετέρια, αλλά αυτό δεν είναι κακό, είμαι σίγουρος πως το καλοκαίρι είναι πολύ πιο όμορφα.

Στο κουβέρ που δεν θυμάμαι αν χρεώνεται ήταν ελιές και μια λευκή σαλτσούλα. Οι ελιές πολύ άνοστες, τελευταίας ποιότητας, και η σαλτσούλα για τα ψωμάκια νερουλή αλλά με καλή γεύση. Να σταθώ εδώ στα ψωμάκια, που οκ, είναι κατεψυγμένα, αλλά το ψωμάκι με την παπαρούνα είχε μια απαίσια επίγευση σαν αμμωνία.

Επί της ουσίας, πήραμε δύο διαφορετικές σαλάτες και τέσσερα κυρίως καθώς ήταν βράδυ. Η ceasars ήταν πολύ καλή. Η σαλάτα με το τυρί όχι. Η ρόκα ήταν ξερή και το σπανάκι μαραμένο. Το μανούρι ειδικά α-παί-σιο.

Το κυρίως που πήρα ήταν ταλιατέλες arrabbiata. Η σάλτσα του ήταν απλά εντάξει. Η γεύση του σκέτου ζυμαρικού ήταν πολύ μέτρια. Ο ένας από την παρέα απόλαυσε πάρα πολύ το linguini του.

Να σταθώ ότι το σέρβις ήταν εξαιρετικό και τα κορίτσια πολύ πρόθυμα να εξυπηρετήσουν και γρήγορα. Φαίνεται πως κάνουν πολύ δουλειά πάνω σε αυτό από την αλυσίδα και μπράβο τους. Η κουζίνα στην ώρα αιχμής αργούσε να βγάλει τα πιάτα.

Μακρυγόρησα.
Αν βρίσκεστε στο κέντρο της Κηφισιάς και δεν έχετε που να πάτε (έχετε) καθίστε στον όμορφο χώρο. Αν όχι, καλά θα κάνετε να ψάξετε Ιταλικό αλλού. Η ποιότητα των υλικών αυτού του εστιατορίου είναι πραγματικά κακή.

16 Ιουν 2016

Χτες αποφασίσαμε να επισκεφτούμε το La Pasteria καθώς το βράδυ περιελάμβανε θερινό σινεμά (βρίσκεται ακριβως απέναντι από το εστιατόριο) οπότε οι συνθήκες ήταν λείαν ευνοϊκές. Όπως εύκολα αντιλαμβάνεται κανείς από την εισαγωγή, δεν είχα την καλύτερη δυνατή άποψη για την αλυσίδα, θεωρώντας πως η ποιότητα έχει πέσει κατακόρυφα σε σε σχέση με τα πρώτα χρόνια λειτουργίας της.

Ο χώρος είναι αρκετά καλαίσθητος και το πίσω μπαλκονάκι σου μεταδίδει απλόχερα μια καλοκαιρινή αύρα. Το προσωπικό είναι πολύ προθυμο, χαμογελαστό και ευγενές. Σαν κουβέρ ήρθαν τέσσερα ψωμάκια με ντιπ και ελιές. Τα ψωμάκια ήταν πραγματικά άθλια, σχεδόν απολιθωμένα, σκληρά και άγευστα.

Η παραγγελία μας ήταν μια πίτσα μαργαρίτα με προσούτο και μια μακαρονάδα με λεμόνι, πέστο και κοτόπουλο.

Πρώτη επιεικώς απαράδεκτη πρακτική ήταν η χρέωση της πίτσας ως πίτσα με μανιτάρια και προσούτο. Αυτό γιατί το εστιατόριο δεν αποδέχεται (?) την πλέον συνήθη πρακτική η πίτσα μαργαρίτα να αποτελεί την βάση με προσθήκη υλικών - με ανάλογη προσαύξηση της τιμής - αλλά αντιθέτως χρέωσε την αμέσως επόμενη στον κατάλογο πίτσα (με μανιτάρια και προσούτο). Προφανέστατα, το θέμα δεν είναι η διαφορά στην τιμή αλλά η πραγματικά εξοργιστική και αναχρονιστική τακτική. Αναφορικά δε με την πίτσα τα πράγματα είναι εξαιρετικά απλά: αν είχε τυρί και προσούτο ενδεχομένως να ήταν μια πολύ καλή πίτσα καθώς το ζυμάρι ήταν λεπτό και τραγανό. Ως ζυμάρι με ντομάτα και δείγματα τυριού-προσούτο δεν μπορεί καν να αξιολογηθεί ως πίτσα.

Η σύζυγος πήρε το σπαγγέτι με λεμόνι, πέστο και κοτόπουλο το οποίο είχε υπερβολικό λεμόνι και πάρα πολύ σκόρδο. Ειδικά το σκόρδο ήταν πραγματικά σε επίπεδα σκορδαλιάς και όχι μακαρονάδας. Ακόμα και ένα spaghetti aglio e olio λιγότερο θα είχε. Ως γενική εντύπωση η εμπειρία θεωρείται απογοητευτική, δεν μπορεί να σταθεί σε σύγκριση έστω με μια μετρίου επιπέδου αυθεντική ιταλική τρατορία.

Αυτή ήταν -δεδομένα- η τελευταία φορά που επισκέφτηκα την εν λόγω αλυσίδα.

18 Φεβ 2016

Επισκεφτήκαμε το εστιατόριο την Κυριακή 14/02, ανοίγοντας τον κατάλογο είδαμε δυο τιμές, το normale και το lapasteria classico, όταν ήρθε ο σερβιτόρος για την παραγγελία μας ρώτησε αν θέλαμε τις κανονικές μερίδες και είπαμε ναι, θεωρώντας απο τα ελάχιστα ιταλικά που γνωρίζουμε ότι εννοούσαμε όλοι το normale.

οι μακαρονάδες μας καθώς και η σαλάτα ήταν σαν μερίδες ικανοποιητικές, αλλά όχι κάτι που δεν έχουμε αντικρίσει και σε άλλα εστιατόρια και τα πιάτα σαν γεύση μέτρια έως παντελώς αδιάφορα, όταν ήρθε ο λογαριασμός βλέποντας το ποσό κοιτάξαμε τις τιμές οι οποίες ήταν της κατηγορίας lapasteria classico, φωνάξαμε τον σερβιτόρο που μας πήρε την παραγγελία κ μας είπε οτι αυτό παραγγείλαμε μιας κ είπαμε κανονικές και οτι οι άλλες είναι οι μικρές μερίδες για τα παιδιά. επειδή όμως καμία φορά λάθη γίνονται στην συνεννόηση δεν θα έγραφα κριτική αν έστω έμενα ικανοποιημένη γευστικά.

Οι τιμές τους σχετικά με αυτά που προσφέρουν είναι εξωφρενικές και το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα επισκεφτώ ξανά το συγκεκριμένο εστιατόριο.

ΑΡΧΟΝΤΙΚΟΝ
Κάθε Τετάρτη όσο φας.....
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Περιστέρι