LA PASTERIA

Ιταλία

Κασσαβέτη 9, Κηφισιά [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Ένα απο τα πολλά της αλυσίδας εστιατορίων με εξειδίκευση σε pasta και κλασικές ιταλικές σάλτσες. Και το μεσημέρι ανοιχτά.
Γράψε τη δική σου κριτική

Ιταλία - Κηφισιά, Αθήνα

Χτες αποφασίσαμε να επισκεφτούμε το La Pasteria καθώς το βράδυ περιελάμβανε θερινό σινεμά (βρίσκεται ακριβως απέναντι από το εστιατόριο) οπότε οι συνθήκες ήταν λείαν ευνοϊκές. Όπως εύκολα αντιλαμβάνεται κανείς από την εισαγωγή, δεν είχα την καλύτερη δυνατή άποψη για την αλυσίδα, θεωρώντας πως η ποιότητα έχει πέσει κατακόρυφα σε σε σχέση με τα πρώτα χρόνια λειτουργίας της.

Ο χώρος είναι αρκετά καλαίσθητος και το πίσω μπαλκονάκι σου μεταδίδει απλόχερα μια καλοκαιρινή αύρα. Το προσωπικό είναι πολύ προθυμο, χαμογελαστό και ευγενές. Σαν κουβέρ ήρθαν τέσσερα ψωμάκια με ντιπ και ελιές. Τα ψωμάκια ήταν πραγματικά άθλια, σχεδόν απολιθωμένα, σκληρά και άγευστα.

Η παραγγελία μας ήταν μια πίτσα μαργαρίτα με προσούτο και μια μακαρονάδα με λεμόνι, πέστο και κοτόπουλο.

Πρώτη επιεικώς απαράδεκτη πρακτική ήταν η χρέωση της πίτσας ως πίτσα με μανιτάρια και προσούτο. Αυτό γιατί το εστιατόριο δεν αποδέχεται (?) την πλέον συνήθη πρακτική η πίτσα μαργαρίτα να αποτελεί την βάση με προσθήκη υλικών - με ανάλογη προσαύξηση της τιμής - αλλά αντιθέτως χρέωσε την αμέσως επόμενη στον κατάλογο πίτσα (με μανιτάρια και προσούτο). Προφανέστατα, το θέμα δεν είναι η διαφορά στην τιμή αλλά η πραγματικά εξοργιστική και αναχρονιστική τακτική. Αναφορικά δε με την πίτσα τα πράγματα είναι εξαιρετικά απλά: αν είχε τυρί και προσούτο ενδεχομένως να ήταν μια πολύ καλή πίτσα καθώς το ζυμάρι ήταν λεπτό και τραγανό. Ως ζυμάρι με ντομάτα και δείγματα τυριού-προσούτο δεν μπορεί καν να αξιολογηθεί ως πίτσα.

Η σύζυγος πήρε το σπαγγέτι με λεμόνι, πέστο και κοτόπουλο το οποίο είχε υπερβολικό λεμόνι και πάρα πολύ σκόρδο. Ειδικά το σκόρδο ήταν πραγματικά σε επίπεδα σκορδαλιάς και όχι μακαρονάδας. Ακόμα και ένα spaghetti aglio e olio λιγότερο θα είχε. Ως γενική εντύπωση η εμπειρία θεωρείται απογοητευτική, δεν μπορεί να σταθεί σε σύγκριση έστω με μια μετρίου επιπέδου αυθεντική ιταλική τρατορία.

Αυτή ήταν -δεδομένα- η τελευταία φορά που επισκέφτηκα την εν λόγω αλυσίδα.

Ιταλία - Κηφισιά, Αθήνα

Σε la pasteria είχα χρόνια να πάω. Ακολούθησα την παρέα μια Παρασκευή και λέω να καταθέσω τις εντυπώσεις μου.

Γενικά επισκέπτομαι όλων των κατηγοριών τα εστιατόρια, με μια προτίμιση στα value for money. Η la pasteria σίγουρα δεν εμπίπτει σε αυτή την κατηγορία.

Κατ αρχάς ο χώρος. Στην Κηφισιά το εστιατόριο είναι υπέροχο σαν χώρος, προσεκτικά διακοσμημένο, θυμίζει έντονα και πετυχημένα Ιταλικές τρατορίες. Το μπαλκονάκι πίσω μόνο θυμίζει λίγο καφετέρια, αλλά αυτό δεν είναι κακό, είμαι σίγουρος πως το καλοκαίρι είναι πολύ πιο όμορφα.

Στο κουβέρ που δεν θυμάμαι αν χρεώνεται ήταν ελιές και μια λευκή σαλτσούλα. Οι ελιές πολύ άνοστες, τελευταίας ποιότητας, και η σαλτσούλα για τα ψωμάκια νερουλή αλλά με καλή γεύση. Να σταθώ εδώ στα ψωμάκια, που οκ, είναι κατεψυγμένα, αλλά το ψωμάκι με την παπαρούνα είχε μια απαίσια επίγευση σαν αμμωνία.

Επί της ουσίας, πήραμε δύο διαφορετικές σαλάτες και τέσσερα κυρίως καθώς ήταν βράδυ. Η ceasars ήταν πολύ καλή. Η σαλάτα με το τυρί όχι. Η ρόκα ήταν ξερή και το σπανάκι μαραμένο. Το μανούρι ειδικά α-παί-σιο.

Το κυρίως που πήρα ήταν ταλιατέλες arrabbiata. Η σάλτσα του ήταν απλά εντάξει. Η γεύση του σκέτου ζυμαρικού ήταν πολύ μέτρια. Ο ένας από την παρέα απόλαυσε πάρα πολύ το linguini του.

Να σταθώ ότι το σέρβις ήταν εξαιρετικό και τα κορίτσια πολύ πρόθυμα να εξυπηρετήσουν και γρήγορα. Φαίνεται πως κάνουν πολύ δουλειά πάνω σε αυτό από την αλυσίδα και μπράβο τους. Η κουζίνα στην ώρα αιχμής αργούσε να βγάλει τα πιάτα.

Μακρυγόρησα.
Αν βρίσκεστε στο κέντρο της Κηφισιάς και δεν έχετε που να πάτε (έχετε) καθίστε στον όμορφο χώρο. Αν όχι, καλά θα κάνετε να ψάξετε Ιταλικό αλλού. Η ποιότητα των υλικών αυτού του εστιατορίου είναι πραγματικά κακή.

Ιούλ

Στο La Pasteria πηγαίνω χρόνια θεωρώντας ότι διαθέτει την καλύτερη carbonara της Αθήνας (τουλάχιστον για τα χρήματα που δίνω εγώ). Στη Κηφισιά έχω πάει και στη νέα και στη παλιά του θέση.

Tι έχω δοκιμάσει πρόσφατα:

Από ορεκτικά:
Μανιτάρια με κρέμα γάλακτος. Τα καλύτερα.
Ριζότο με μανιτάρια και τρούφα. Πολύ καλό. Άλλωστε η τρούφα δίνει πόντους σε κάθε περίπτωση,
Κροκέτες ριζότο με μανιτάρια. Πολύ γευστικές, εξαιρετικές, αλλά μόνο δύο.

Από κυρίως:
Carbonara. Simply the best. Μου άρεσε περισσότερο αυτή που είχαν βγάλει σε κάποιο διάστημα με το αυγό, που ήταν και αλμυρούτσικη. Τα μακαρόνια συνήθως από μέτρια βρασμένα έως al dente.

Πάστα μίστα. Ένα mix ζυμαρικών, σε καλή μερίδα, και καλή γεύση.
Πίτσα προσούτο με μανιτάρια. Για όσους τους αρέσει αυτό το είδος πίτσας, αρκετά καλή γευστικά. Θα μπορούσε να είναι σε μεγαλύτερο μέγεθος και με περισσότερο προσούτο.

Σπαγγέτι με κατσικίσιο τυρί (Caprino con Aglio), Πολύ καλύτερο από ότι ακούγεται. Η γεύση/μυρωδιά του τυριού έντονη, αλλά ταυτόχρονα ικανοποιητική.

Σε κάποια από τα μενού που έχει βγάλει κατά καιρούς είχα δοκιμάσει εξαιρετικά μύδια αχνιστά (καλή ποσότητα) και εξαιρετική μαρινάρα (μέτρια μερίδα).

Τα γλυκά τους θεωρώ ότι είναι αποτυχία. Στοο καλτσόνε με σοκολάτα και μασκαρπόνε, το ζυμάρι κυριαρχεί, ενώ το τιραμισού απλά το τρως χωρίς να σου λείπει αν δεν το ξαναδοκιμάσεις.

Συνήθως πίνουμε σαγκρία. Γευστικά απλά ικανοποιητική και σχετικά ακριβή, πρόβλημα είναι πάντα η κανάτα, που με δυσκολεύει να μη πιτσιλίσω το τραπέζι. Το εμφιαλωμένο νερό σε ρωτάνε πριν το ανοίξουν.

Στο τέλος δεν έχει κάποιο κέρασμα (πλέον).

Απόδειξη έρχεται κανονικότατα.

Εξυπηρέτηση:
Στην εξυπηρέτηση κάποιες φορές υπάρχει πρόβλημα, Σάββατο βράδυ ή Κυριακή μεσημέρι, έχω περιμένει πάνω από μισή ώρα για παραγγελία, και πάνω από 1 ώρα και 15 λεπτά για το πρώτο πιάτο. Βέβαια υπήρχε απίστευτος κόσμος. Σε άλλες μέρες "φυσιολογικής" κίνησης η εξυπηρέτηση είναι γρήγορη. Τα γκαρσόνια ευγενικά, αν και την τελευταία φορά, που μας περιγράφανε το μενού Campania, πλησιάσανε τη γραφικότητα.

Χώρος:
Ο νέος χώρος πολύ καλύτερος από τον παλιό. Ειδικά η πίσω αυλή είναι πολύ όμορφη.

Για τη στάθμευση ισχύουν τα γνωστά της Κηφισιάς.

Τιμές:
Αν τα μενού σε βολέψουν τρως φθηνά. Αν όχι τότε οι τιμές εκτοξεύονται. Οι μερίδες στα ζυμαρικά μεγάλες, στα άλλα εξαρτάται από το πιάτο. Αναψυκτικά, νερό, μπύρες, σαγκρία ακριβά.

Πολύ καλή πρόταση εξόδου εκτός Σαββάτου και Κυριακής μεσημέρι.

Ιταλία - Κηφισιά, Αθήνα

Από τις πρώτες αγροτικές κοινωνίες που άρχισε να δομείται το κατασκεύασμα του σημερινού αστικού πολιτισμού ο άνθρωπος είχε κάποιες περιόδους μικρές ή μεγάλες που έτρεχε και δεν έφτανε με την δουλειά του. Αρχικά ήταν η περίοδος του θέρους, αλλά με την εξέλιξη της κοινωνίας φτάσαμε σήμερα στην Καθαρά Δευτέρα που τρέχουν οι φουρνάρηδες να πουλήσουν λαγάνες, στο απόγευμα μετά την λαϊκή όπου τρέχουν οι σκουπιδιάρηδες να μαζέψουν τα σάπια ζαρζαβατικά, στον Παρμενίωνα και τις νατοϊκές αξιολογήσεις όπου οι τρέχουν γενικώς οι στρατιωτικοί, στην ημέρα της μητέρας όπου τρέχουν οι λουλουδάδες να πουλήσουν γλαστράκια, στις εκλογές όπου τρέχουν οι πολιτικοί να πουν τα ΘΑ τους και φυσικά στην ημέρα της γυναίκας που τρέχουν οι κακόμοιροι στρίπερ να ικανοποιήσουν τις λυσσάρες. Σε μία δική μου τέτοια πιεσμένη περίοδο ελλείψει χρόνου είπα "αποφάσισε που θα πάμε σήμερα, το αφήνω πάνω σου". Και ο κλήρος έδειξε την Παστερία.

Η Κηφησιά πάσχει γενικώς από πάρκινγκ οπότε το "park far, park good" είναι μονόδρομος. Όσους βολεύει το τρενάκι να το προτιμήσουν, είναι ωραία και η διαδρομή για προμενάδα.

Το μαγαζί είναι σε ένα κτίριο που θυμίζει πύργο. Μέσα το μαγαζί είναι όμορφα διακοσμημένο ενώ η κουζίνα σε κοινή θέα με όλες τις φλόγες που κατά καιρούς βγάζουν οι μάγειροι δίνουν ένα ζεστό τόνο στο χώρο. Μουσική δεν μπορώ να την αξιολογήσω καθώς όντας εποχή καρναβαλιού το ρεπερτόριο κυμαίνονταν από το κετελαπόνγκο μέχρι το μπαμπολέιρο. Στα συν ο χώρος λοιπόν.

Καρναβάλι λοιπόν και ήρθαν διάφοροι σερβιτόροι/ες μασκαρεμένοι. Γενικά το προσωπικό είχε επαγγελματισμό που φαινόταν ότι είχε περάσει από κάποιου είδους μάθημα/παντόφλα και ήταν ευγενικό και επαγγελματικό αν και λίγο απρόσωπο.

Στα του φαγητού λοιπόν ήρθε μία κοπελιά και μας ρώτησε εάν θέλουμε τα κλασσικά ορεκτικά ψωμάκια, που δεν μου πολυάρεσε σαν κίνηση, προφανώς το θέλουμε, σε λίγο θα μας ρωτήσεις τι κάνουν και οι αρκούδες στο δάσος. Το ψωμί, ακόμα και αυτό που σερβιρίστηκε που φώναζε κατεψυγμενίλα από μακριά, μαζί με μία μπουκάλα νερό πρέπει να είναι το αυτονόητο σε οποιοδήποτε τραπέζι με κουζίνα που θέλει να λέγεται μεσογειακή, πόσο μάλλον όταν σερβίρεται στην Ελλάδα.

Πιάνοντας τον κατάλογο διαπιστώνω ότι φάτσα κάρτα έχει ένα μικρότερο κατάλογο κολλημένο αλά μπαμπούσκα. Μέσα είχε τρία μενού των 12/15/18 ευρώ. ΟΚ δεν μου αρέσουν τα μενού ας συνεχίσω στον κανονικό να διαλέξουμε καμία σαλάτα. Ανοίγοντας τις σαλάτες βλέπω διψήφια νούμερα και εκείνη τη στιγμή με τρόμο αντιλαμβάνομαι ότι πρέπει να συνεχίσω με το μενού. Θα το πω ξεκάθαρα, δεν μου αρέσουν τα μενού και όποιος ταβερνιάρης σέβεται τον εαυτό του και τους πελάτες του πρέπει να τα καταργήσει.

Θες να έχεις κόσμο την καθημερινές? Κόψε ένα 20%, Θες να κατευθύνεις τους πελάτες προς λίγα και καλά πιάτα όπως πρέπει? Απλά περιόρισε τον κατάλογο και γλίτωσε χρόνο από τη ζωή σου. Θες να αυξήσεις τις παραγγελίες ανά άτομο? Βάλε κλιμακωτή χρέωση αλά εφορία. Με το μενού νιώθω να χειραγωγούμαι σαν πρόβατο Νέας Ζηλανδίας που το σπρώχνουν για κούρεμα, νιώθω μία καταπίεση σαν πορδή σε στολή αστροναύτη ένα πράγμα. Το ίδιο ισχύει και για το κλείσιμο τραπεζιού, αλλά αυτά είναι θέματα προσφοράς και ζήτησης που δεν ρυθμίζονται εύκολα αλλιώς ή δημιουργούν καθυστερήσεις οπότε είναι κάπως αποδεκτά. Το μενού όμως για κανένα λόγο δεν πρέπει να υπάρχει, είναι ασέβεια προς τον καταναλωτή.

Με τα πολλά ήρθαν τα σαλατικά, δύο μινιόν ατομικά σαλατάκια για την ακρίβεια. Το ένα ήταν η κλασσική μαρουλοειδής σαλάτα με μία λευκή τυρένια σως, συμπαθητική αλλά χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. Στη δεύτερη είπαμε να ζήσουμε με επικίνδυνα και πήραμε κάτι απροσδιόριστο με μελιτζάνα που ήταν κάπως σαν ιμαμ μπαιλντί με ξηρό καρπό που εάν ήταν σε σεβαστή ποσότητα θα έκανε ωραίο κρασομεζέ αλλά όχι για σαλάτα που θέλει να δροσίσει. Μιλώντας για κρασιά δεν υπάρχει χύμα αλλά υπάρχουν αρκετές οικονομικές επιλογές. Εγώ τίμησα την βαρελίσια Fischer πάντως.

Στα κυρίως πήραμε μία πίτσα σπέσιαλ και ένα πιάτο με ψαρονέφρι με μία λεμονάτη σως. Γενικά μου αρέσει η πίτσα και δεν πολυτρελαίνομαι για το μακαρόνι, για αυτό και απέφυγα το μακαρόνι. Αντικρίζοντας την πίτσα άρχισαν να μου δημιουργούνται περίεργες σκέψεις. Η ζύμη ήταν λεπτή και η διάμετρος μικρή. Λες να πέσει πείνα σκέφτομαι? Δύσκολο λέω. Η πίτσα σπέσιαλ θέλει ειδικούς χειρισμούς για να αστοχήσει στη γεύση και έτσι και αυτή στάθηκε στο ύψος της αναφορικά με τη γεύση, χωρίς όμως να ξεχωρίσει ιδιαίτερα από την άλλη μεριά.

Στην ποσότητα όμως υπήρχε τεράστιο πρόβλημα, πιθανότατα λόγω ζύμης, που ξέφευγε από την κλασσική λαδωμένη αμερικάνικου τύπου πίτσα χωρίς όμως να είναι η ζύμη που θα πάει το νου σου πιο γρήγορα και από Concorde στην Ιταλία. Συμπλήρωσα ελαφρώς και με ένα κομμάτι από το ψαρονέφρι, αλλά απογοήτευση. Το πρόβλημα δεν ήταν μόνο η μικρή μερίδα του, αλλά και η ατονία του που θύμιζε μέτριο μαζικό φαγητό κατασκήνωσης, με τη λεμονίλα να κυριαρχεί.

Ναι, είχαν τελειώσει τα κυρίως και ήμουν ακόμη πεινασμένος. Απογοήτευση και οδύνη με κυρίευσαν και εναπόθεσα όλες μου τις ελπίδες στο γλυκό ελπίζοντας να φτάσω στο κλίκ παραπάνω που απλώς δεν χορταίνεις. Και τότε ήρθε το τιραμισού...

Με το τιραμισού κατάλαβα ότι είχα ένα φοβερό υλικό για να δημιουργήσω. Θα μπορούσα να δημιουργήσω ανθρωπάκια για την ανεψιά μου, με μεγαλύτερες ποσότητες θα μπορούσα να φτιάξω σπιτάκια ακόμα. Σε πιο πρακτικές χρήσεις θα μπορούσα να το βάλω κάτω ένα βαρύ ψυγείο για να γλιστράει πιο εύκολα κατά την μεταφορά του, να γρασάρω τους μεντεσέδες στο αυτοκίνητο ή με μεγαλύτερες ποσότητες να ενισχύσω την μόνωση της καλύβας μου στην παγωμένη σιβηριανή τούνδρα. Ήταν ένα μουλιασμένο ψωμί με άρωμα καφέ και ζάχαρη. Ναι αυτό ακριβώς, τίποτα παραπάνω, πολλά παρακάτω: (

Βαθμολογώντας...

Γεύση 2/4
Ναι η πίτσα ήταν καλή, αλλά η πίτσα σπέσιαλ απλά για εμένα δεν χάνει από πουθενά (ΟΚ εξαίρεση η pizza hut/Domino όπου εκεί και το νερό το αποψύχουν). Το κακό ήταν πως κανένα φαγητό δεν ξεχώρισε, με το ψαρονέφρι να είναι κάτω από το μέσο όρο και το τιραμισού να σκάβει με βυθοκόρο τον πάτο της λίστας των γλυκών που έχω κατά καιρούς φάει. Το χειρότερο όμως όλων είναι ότι μπήκα μετά από πολύ καιρό στην μικρή λευκή βάρκα του Πι χαμένος στον ωκεανό της πείνας, εγκλωβισμένος στο νηνεμία του ισοπεδωτικού μενού.

Εξυπηρέτηση 3/4
Επαγγελματισμός από το σέρβις χωρίς όμως κάποια επαφή με τον πελάτη ώστε να δικαιολογεί το 4άρι.

Χώρος 3/4
Ναι, θα αρέσει στην συντριπτική πλειοψηφία του τρέντυ κόσμου.

VFM 1/4
Τι περιμένατε δηλαδής? Να πληρώσω πάνω από 20 ευρώ το κεφάλι όντας εξαναγκασμένος να πάρω μενού, να φύγω γράφοντας στο μέτωπο μου το χαρακτηρισμό του username μου, να έχω φάει ένα άθλιο γλυκό (που και να ήμουν γλυκατζής) και όλα τα υπόλοιπα πιάτα να πιο επίπεδα και από τα βουνά της Ολλανδίας και να είμαι ευχαριστημένος για τα λεφτά που έδωσα?

Θα ξαναπήγαινα...
... την ημέρα την ημέρα που η Ούμα Θέρμαν με την αεκτζήδικη στολή της από το Kill Bill θα με κυνηγούσε με το κατάνα στο ένα χέρι και δωροκουπόνια για το παστερία στο άλλο, μία freaky Friday που θα ξυπνήσω ως 15χρονη ανορεξική παιδίσκη, που νομίζει ότι έτσι γίνει αστέρι του τρέντυνες επειδή φεύγει πεινασμένη από ένα εστιατόριο που είναι στην Κηφισιά, την ημέρα που ο Μάνγκουα από τον τελευταίο των Μοϊκανών θα κράδαινε το τόμαχοκ του προκειμένου να μου πάρει το σκάλπ ώστε να αναγκαστώ να είμαι ασορτί με τον μονίμως καπελωμένο τηλεμάγειρα ριάλιτι που διευθύνει την υπόψη αλυσίδα ιταλοφανών εστιατοριών.

Δεν μπορεί να είναι αυτό ιταλικό φαγητό, οι άνθρωποι έχουν κατακτήσει τον κόσμο 2000 χρόνια πριν δημιουργώντας τα θεμέλια των σύγχρονων τυποποιημένων έργων μεγάλης κλίμακας, έκαναν την πρωτεύουσα τους κούκλα όταν στην βόρεια Ευρώπη τρώγαν ρίζες, στη συνέχεια τράβηξαν την Ευρώπη από το Μεσαίωνα δημιουργώντας την υπερκουλτούρα της αναγέννησης, σήμερα συμμετέχουν σε διαστημικά προγράμματα, η Piaggio φτιάχνει από παπιά μέχρι πολυτελή επιχειρηματικά αεροσκάφη, η Ferrari φτιάχνει τετράτροχα κοσμήματα για τους τυχερούς της γης και όμορφα μικρά οικονομικά αμαξάκια για όλους τους υπόλοιπους μέσω συγγενών κλάδων της και τέλος κυριαρχούν στην βιομηχανία της μόδας όντας μάστορες των ονείρων και της απάτης ε γιατί η μόδα είναι και λίγο απάτη. Είναι ντροπή για όλους μας πραγματικά να επιβιώνουν τέτοια μαγαζιά και μάλιστα να αποτελούν αλυσίδα με τη μέθοδο του franchise.

Ένα μαγαζί έντεχνα ακριβό, που φεύγεις πεινασμένος με γεύσεις πιο χλωμές και από τους καουμπόηδες στο Λούκυ Λουκ δεν έχει νόημα ύπαρξης στην Αθήνα της κρίσης. Την επόμενη μέρα πήγα σε ένα σουβλατζίδικο για να δω μπάλα (ΟΚ το φαΐ και την καλή παρέα είχα στο νου να πω την αλήθεια) και αυτός ο κρύος γύρος που έφαγα ήταν κάτι το εξαιρετικό, κάτι μοναδικό μπροστά σε αυτό που είχα φάει την προηγούμενη μέρα και μάλιστα σε ένα κλάσμα της τιμής. Πρέπει σε αυτή τη χώρα επιτέλους να ξεκομπλαριστούμε, να απολαύσουμε αυτό που μας αρέσει ασχέτως ταμπέλας. Και εδώ δυστυχώς ο μόνος λόγος που τραβάει κόσμο αυτό το μαγαζί είναι η ταμπέλα.

Στην επόμενη πιεσμένη περίοδο θα πρέπει να προωθήσω το σενάριο του καλού σουβλατζίδικου μου φαίνεται, και όση και πίεση και εάν υπάρχει να το στηρίξω σθεναρά...

Ιταλία - Κηφισιά, Αθήνα

Μου είχε λείψει πολύ το Ιταλικό και μιας και βρέθηκα στην Κηφισιά αποφάσισα να πάω στο la pasteria, (μια διευκρίνηση έχω ζήσει 5 χρόνια στην Ιταλία και έχω δουλέψει σε διάφορα εστιατόρια) τελικά αποδείχτηκε κακή ιδέα...

Πήραμε μια σαλάτα ρόκα παρμεζάνο η οποία ήταν αρκετά καλή.
Από τα ορεκτικά πήραμε τα μανιτάρια trifolati τα οποία ήταν πάρα πολύ στεγνά, τσιγαρισμένα στο όριο του καμένα, με την χαρακτηριστική πικράδα του καμένου σκόρδου χωρίς καθόλου αρωματικά βότανα, τουλάχιστον δεν ήταν κονσέρβα...

Πήραμε την salsicia "ιταλικό λουκάνικο", το αστείο είναι ότι όταν το είδα γραμμένο στον κατάλογο η χαρά που πήρα ήταν απερίγραπτη, τόσο που σκεφτόμουν να πάρω και πακέτο, SALSICIA επιτέλους..... όταν ήρθε μου έφυγε και η χαρά και η όρεξη, ένα ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΟ λουκάνικο όπου αν το έτρωγα στου κυρ Μήτσου θα ήμουν ευτυχισμένος, αλλά όχι salsicia ρε φίλε, έλεος πια....

Η σύζυγος μου πήρε μια pasta al salmone που ήταν καλή μπορώ να πω σε σχέση με όλα τα άλλα και εγώ πήρα pasta al forno.... από που να ξεκινήσω και που να τελειώσω από το ότι μέσα στο πυρεξάκι είχε τορτελίνι, πένες, φαρφάλες, ταλιατέλες, σπαγγέτι και ότι άλλο τους είχε μείνει? τα οποία δεν μπήκαν καν στον κόπο να τα βράσουν χώρια, να είναι τουλάχιστον σωστά βρασμένα, όλα χύμα στο ίδιο καζάνι? τι να πω??? μια σάλτσα μπολονέζ, το τυρί με το σταγονόμετρο και φούρνο για γκρατινάρισμα? χωρίς τυρί τι να γκρατινάρεις μου λες??? και γω να σου πώ ότι οι Ιταλοί έτσι το κάνουν στα σπίτια τους, ok!!! αλλά ρε φίλε στα σπίτια τους και για οικονομία, όχι σε μαγαζί για 14 ευρώ. Ντροπή,,,

55 ευρώ με δυο μπύρες και νερό... για αυτήν την ποιότητα υπερβολικό!!!

Ευτυχώς που φεύγοντας έπεσα πάνω στο ζαχαροπλαστείο Despoina όπου και φάγαμε το καλύτερο μιλφέιγ ever!!! μας έφτιαξε την βραδιά!!!

Ιταλία - Κηφισιά, Αθήνα

Επισκεφτήκαμε το εστιατόριο την Κυριακή 14/02, ανοίγοντας τον κατάλογο είδαμε δυο τιμές, το normale και το lapasteria classico, όταν ήρθε ο σερβιτόρος για την παραγγελία μας ρώτησε αν θέλαμε τις κανονικές μερίδες και είπαμε ναι, θεωρώντας απο τα ελάχιστα ιταλικά που γνωρίζουμε ότι εννοούσαμε όλοι το normale.

οι μακαρονάδες μας καθώς και η σαλάτα ήταν σαν μερίδες ικανοποιητικές, αλλά όχι κάτι που δεν έχουμε αντικρίσει και σε άλλα εστιατόρια και τα πιάτα σαν γεύση μέτρια έως παντελώς αδιάφορα, όταν ήρθε ο λογαριασμός βλέποντας το ποσό κοιτάξαμε τις τιμές οι οποίες ήταν της κατηγορίας lapasteria classico, φωνάξαμε τον σερβιτόρο που μας πήρε την παραγγελία κ μας είπε οτι αυτό παραγγείλαμε μιας κ είπαμε κανονικές και οτι οι άλλες είναι οι μικρές μερίδες για τα παιδιά. επειδή όμως καμία φορά λάθη γίνονται στην συνεννόηση δεν θα έγραφα κριτική αν έστω έμενα ικανοποιημένη γευστικά.

Οι τιμές τους σχετικά με αυτά που προσφέρουν είναι εξωφρενικές και το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα επισκεφτώ ξανά το συγκεκριμένο εστιατόριο.

Ιούλ

Επισκεφθήκαμε με παρέα το συγκεκριμένο μαγαζί Κυριακή μεσημέρι.

Ωραίος χώρος, μέσα και έξω.

Το φαγητό γευστικά τίποτα ιδιαίτερο. Τα ζυμαρικά και οι πίτσες σαν να έχεις κάνει μια επιτυχημένη απόπειρα μόνος σου στο σπίτι, τα δε κρεατικά απίστευτα λαδερά (;;;....... ).

Ως προς το value for money, εκτός από τα 3 menu, όλα τα άλλα είναι (για αυτό που τρως) εως και ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ ακριβά.

Στο θέμα της εξυπηρέτησης τώρα, όλοι οι σερβιτόροι είναι πολύ γρήγοροι και ευγενικοί. Το 1/4 οφείλεται στον μετρ/υπεύθυνο του μαγαζιού, ο οποίος είναι αγενέστατος και είρωνας σε βαθμό εγκλήματος.
Μας έβαλε να κάτσουμε σε ένα τραπέζι, το οποίο μετά απο 15-20 λεπτά το έβρισκε ο ήλιος, και παρόλο που είχαμε 5 παιδάκια μαζί (από 40 ημερών εως 3 ετών), ουσιαστικά ΔΕΝ μας εξυπηρέτησε, παρά αρκέστηκε στο να μας δίνει ειρωνικές οδηγίες ως προς το πώς να αποφεύγουμε τον ήλιο ανάλογα με τον αν τον κρύβουν τα σύννεφα ή όχι.

Δεν ξέρω αν είναι ο μοναδικός που καλύπτει την συγκεκριμένη θέση σε αυτό το κατάστημα, αλλά καλό θα ήταν να αντικατασταθεί, διοτι χαλάει όλη την κατά τα άλλα πολύ καλή εικόνα του προσωπικού.

Ιταλία - Κηφισιά, Αθήνα

Πήγαμε στο κατάστημα Σάββατο βραδυ τέσσερα άτομα χωρίς κράτηση! γνωριζαμε πως ενδεχομένως θα χρειαζόταν κάποιος χρόνος αναμονής για τον οποίο ενημερωθήκαμε από την κοπέλα στην πόρτα πως θα ηταν περίπου 15 λεπτά!

αντι αυτού περιμέναμε μισή ωρα ίσως και παραπάνω για να μας οδηγήσει η εμφανώς αγχωμένη και πρωτάρα στην υποδοχή νεαρή κυρία σ ένα τραπέζι όπου μόλις είχαν σηκωθεί μια παρέα αρον αρον και βρεθήκαμε πάνω από ένα τραπέζι το οποίο ειχε ακόμη τα πιάτα των προηγούμενων μιας και αποχωρούσαν την ιδια στιγμή που είχαμε ήδη οδηγηθεί στο τραπέζι! απλα θυμήθηκα την ταβέρνα της γειτονιάς μου!

απο εκει και έπειτα ολα κύλησαν καλα μιας και οι σερβιτόροι αμέσως μας ετοίμασαν το τραπέζι μας εξυπηρέτησαν με ευγένεια και διάθεση και το φαγητό όπως πάντα μας άφησε ευχαριστημένους! δε θα έλεγα το ίδιο και για τις τιμές!