GOLDEN PHOENIX

Κίνα & Ν. Ασία

Χαρ. Τρικούπη & Γορτυνίας, Κεφαλάρι, Κηφισιά [Χάρτης]

Κλασική κινέζικη κουζίνα, πάπια Πεκίνου και διάφορες σπεσιαλιτέ. Και sushi bar. Ανοιχτά κάθε βράδυ.

Κίνα & Ν. Ασία - Κηφισιά, Αθήνα

Αν έπρεπε να βάλω ένα τίτλο στην κριτική μου γι’ αυτό το εστιατόριο, ο μόνος που θα ταίριαζε θα ήταν «ΜΑΖΙΚΗ ΕΣΤΙΑΣΗ».

Κυριακή μεσημέρι πήγαμε τρία άτομα για φαγητό στο GOLDEN PHOENIX όπου υπάρχει το σύστημα του buffet όπου το κάθε άτομο πληρώνει 24 ευρώ (χωρίς τα ποτά) και σερβίρεται όσες φορές θέλει, τρώγοντας όση ποσότητα αντέχει από μια μεγάλη ποικιλία φαγητών του είδους.

Ο χώρος μεγάλος, διακοσμημένος στο κλασσικό κινέζικο στυλ, λίγο φθαρμένος από τα πολλά χρόνια λειτουργίας και κατάμεστος από κόσμο.
Όταν μπήκαμε ο υπεύθυνος μας οδήγησε στο τραπέζι μας όπου αμέσως μας σέρβιραν εμφιαλωμένο νερό, γιατί δίπλα στο κάθε τραπέζι βρισκόταν μια παγωνιέρα που περιείχε δύο μπουκάλια. Δώσαμε παραγγελία για τα ποτά από λίστα, που μας προσφέρθηκε, η οποία περιείχε μπύρες, αναψυκτικά και εμφιαλωμένα κρασιά που η τιμή τους ξεκινούσε από τα 16 ευρώ, (κρασί Μαντίνειας σε προσφορά) και ανέβαινε ανάλογα με την ετικέτα.

Οι πάγκοι με τα σερβιριζόμενα είδη βρίσκονταν στο μπροστινό μέρος της αίθουσας όπου και υπήρχε μια τεράστια ουρά από πελάτες που ήθελαν να διαλέξουν για να γεμίσουν τα πιάτα τους.

Το φαγητό δεν μπορώ να το περιγράψω αναλυτικά γιατί δεν υπήρχε κατάλογος, απλά στο κάθε είδος υπήρχε ταμπελάκι με το όνομά του. Το μόνο που μπορώ να πω ήταν ότι σερβίρονταν σχεδόν τα πάντα. Υπήρχαν δύο είδη σούπας, spring rolls, χοιρινό – κοτόπουλο – μοσχάρι – γαρίδες όλα σε διάφορα στυλ μαγειρέματος, ρύζι, noodles, sushi ακόμα και πάπια Πεκίνου.
Τέλος υπήρχε μικρότερος πάγκος με φρούτα, φρουτοσαλάτα και διάφορα γλυκά.

Η ποιότητα του φαγητού δεν ήταν κακή (αυτό φαινόταν περισσότερο στα τηγανιτά είδη που δεν είχαν τη βαριά έντονη γεύση όπως θα φοβόταν κανείς), αλλά δεν υπήρχε και κάποιο είδος που θα μπορούσαμε να ξεχωρίσουμε σαν πιο καλό από τα άλλα. Το μόνο που δεν άρεσε στους δύο της παρέας – εγώ δεν το δοκίμασα γιατί δεν το τρώω και έτσι δεν έχω άποψη- ήταν το sushi. Τους φάνηκε πολύ κατώτερο σε ποιότητα σε σχέση με άλλων εστιατορίων του είδους.

Αυτό που με κούρασε πολύ και μου προκάλεσε εκνευρισμό κατά την διάρκεια του φαγητού μας ήταν το ατέλειωτο πήγαινε- έλα των πελατών μέσα στην αίθουσα λόγω του buffet, και με όλη αυτή τη φασαρία δεν είχες τη δυνατότητα να κάνεις κάποια συζήτηση με τους συνδαιτυμόνες σου.
Η αίσθηση που είχα ήταν να φάω και να φύγω.

Ο λογαριασμός τώρα, είχε την χρέωση των 24 ευρώ ανά άτομο, το κρασί και τα αναψυκτικά επιπλέον αλλά αυτό που μας προξένησε εντύπωση και μας δυσαρέστησε συγχρόνως, ήταν ότι μας χρέωσαν και τα δύο μπουκάλια εμφιαλωμένο νερό που βρίσκονταν στην παγωνιέρα, όταν μόλις και μετά βίας είχαμε καταναλώσει το ένα. Το δεύτερο μπουκάλι έμεινε σφραγισμένο αλλά χρεώθηκαν 6 ευρώ!
Σύνολο λογαριασμού για τρία άτομα 104 ευρώ.
Ούτε λόγος να μας προσφέρουν κουλουράκι της τύχης φεύγοντας.

Κίνα & Ν. Ασία - Κηφισιά, Αθήνα

Κυριακή μεσημέρι, εξαιρετική μέρα με μια λιακάδα πρόκληση για βόλτα.
Και τώρα που θα πάμε ?
Μαζεμένη όλη η οικογένεια επτά άτομα με τον κλήρο για απόφαση να πέφτει στον εγγονό ο οποίος κάνει την εκπληξη και ζητά Κινέζικο. Νικόλας βλέπετε γιορτάζει και αποφασίζει.

Εύκολη απόφαση για μια οικογένεια GOLDEN PHOENIX.
Ξέροντας πως Κυριακή έχει μπουφέ κάναμε την κράτηση τηλεφωνικώς προς αποφυγή προβλημάτων.

Είναι ένα μαγαζι που έχει γνωρίσει μεγάλες δόξες παλαιότερα έχοντας φανατική πελατεία και το θεωρούσαν πολύ καλό προορισμό σε εποχές που δεν υπήρχε πληθώρα εστιατορίων.

Φτάνοντας απ'έξω στην Χ. Τρικούπη και βλέποντας την διακόσμηση αναστενάζουμε και ανατρεχουμε σε παλιές συνάξεις σ΄αυτόν το χώρο, δεν έχει αλλάξει τίποτε απολύτως με την κόκκινη διακόσμηση με τα κινέζικα σχέδια. Ο χώρος πάλι ίδιος και με την νότα της παλιάς καλής εποχής χωρίς ζόρια.

Τα τραπέζια γεμάτα με οικογένειες ως επί το πλείστον. Πίσω στον κήπο έχουν διαμορφώσει ένα μικρό χώρο για καπνίζοντες. Ο μέτρ του καταστήματος όπως πάντα πολύ ευγενικός μας καλωσορίζει λέγοντας ότι μας έχει εξασφαλίσει πάπια για το τραπέζι μας (βέβαια σε όλους σερβιριζόταν το ίδιο).

Μπουφές όπως είπαμε, πολύ ζόρικο πράγμα η αναμονή στην ουρά το φαγητό πλούσιο με μεγάλη ποικιλία ζεστό, φρέσκες σαλάτες, σούσι, και να υπάρχει συνεχής ανεφοδιασμός σε ότι τελείωνε. Δεν αναφέρω άλλα πιάτα είχε ότι υπάρχει σ΄αυτού του είδους την κουζίνα. Εγώ πάντα παίρνω τα βραστά λαχανικά, νούντλς με λαχανικά και κοτόπουλο με κάσιους, Spring rolls. Το πρόβλημα είναι να μπορέσεις να περιοριστείς σε ότι σου αρέσει ποιο πολύ γιατί το αίσθημα της υπερπληρότητας είναι ενοχλητικό.

Στο μπουφέ με τα γλυκά μια κυρία αναρωτιότανε περιμένοντας αν θα βγάλουν το επιδόρπιο με την μπανάνα κλασσικό της εν λόγω κουζίνας να μου λέει δυσαρεστημένη τι θέση έχουν σ΄αυτήν τη κουζίνα τα ανατολίτικα σιροπιαστά και τα παστάκια. Είχε δίκιο. Όπως και σε μένα έλειψαν τα μπισκοτάκια τύχης και οι ζεστές πετσετούλες με άρωμα γιασεμιού για τα χέρια.

Τα χρήματα δεν ήταν ευκαταφρόνητα 24 ευρώ το άτομο το παιδικό νομίζω 11.
Πάντως δεν ξέρω αν θα μπορέσουν να συνεχίσουν, ο χώρος χρειάζεται οπωσδήποτε μια ανακαίνιση, ένα φρεσκάρισμα χωρις να χάνει το ύφος του.