Αυθεντικές ταϋλανδέζικες γεύσεις. Κυριακή & μεσημέρι.

27 Μάρ 2015

Επισκέφτηκα το συγκεκριμένο εστιατόριο στις 13/3/2015 και γενικά μου άφησε καλές εντυπώσεις.

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη, τα φαγητά ήταν νόστιμα και ήρθαν στην ώρα τους και η σερβιτόρα ευγενέστατη και καλοντυμένη.

Ο Χώρος είχε κάποια προβλήματα με την θέρμανση αλλά η γενική εικόνα του εστιατορίου ήταν καλή.
Πιστεύω αξίζει να πάτε για μια βόλτα με χρήση κουνουπιού βέβαια όπου μας ήρθε στα 15€ περίπου το άτομο.

28 Φεβ 2015

Επισκεφτήκαμε το εν λόγω εστιατόριο περί τα τέλη Δεκεμβρίου του 2014 (περίοδος που είχε ρίξει χιόνι).

Δυστυχώς η όλη μας εμπειρία δεν ήταν διόλου ευχάριστη. Το εστιατόριο, αν και μας είπαν ότι είχαν στο turbo τον κλιματισμό, ήταν σαν ψυγείο! Χαρακτηριστικό παράδειγμα ότι οι 3 παρέες που βρισκόταν εκεί, ήταν όλοι με τα μπουφάν τους. Κατά καλή μας τύχη, στην παρέα μας μόνο, προσέφεραν μια πριβέ σόμπα και έτσι κατέστη δυνατή η παραμονή μας εκεί. Τα φαγητά από πλευράς γεύσης ήταν συμπαθητικά αλλά δυστυχώς από πλευράς ποιότητας, επιεικώς απαράδεκτη. Την ίδια εντύπωση αποκόμισε και άλλο μέλος της παρέας.

Δεν μπορώ να παραγνωρίσω όμως το θέμα της εξυπηρέτησης. Οι δύο Ασιάτισσες κυρίες, πραγματικά έκαναν ότι μπορούσαν για να εξυπηρετήσουν, αν και οι ίδιες αντιλαμβάνονταν πως οι συνθήκες ήταν πραγματικά δύσκολες.

Δυστυχώς λόγω του ότι έχει περάσει καιρός από τότε που το επισκέφτηκα, δεν θυμάμαι τι πιάτα παραγγείλαμε, αλλά νομίζω ότι δεν έχει και σημασία μετά το αποτέλεσμα…. Σε κανέναν δεν θα το συνιστούσα, ούτε καν για δοκιμή.

10 Φεβ 2015

Την Δευτέρα 02/02/2015 το πρωί, ψάχνοντας μια καλή προσφορά για κάποιο εστιατόριο στην Αθήνα, έπεσα πάνω σε ένα κουπόνι για το συγκεκριμένο εστιατόριο! Η προσφορά παρείχε, επιλογή μιας σούπας ανά άτομο ανάμεσα σε 3 σούπες, 4 fix ορεκτικά, (τα οποία είναι 2 τεμάχια από το καθένα), 1 κυρίως πιάτο από 5 που είχαμε επιλογή, συνοδευτικό ρύζι για τον καθένα και 1 γλυκό/2 άτομα στην τιμή των 29.90 ευρώ!

Θα ξεκινήσω, λοιπόν λέγοντας ότι η κράτηση ήταν για τις 22:00 και εμείς φτάσαμε 22:30 και παρόλο που αργήσαμε τόσο, η κυρία που μας υποδέχτηκε και μας σέρβιρε ήταν ευγενέστατη! Επίσης, επειδή έχει τύχει στο παρελθόν να ξανά επισκεφθώ ταυλανδέζικο, η συγκεκριμένη κυρία είναι από τις πιο ευγενικές και πρόθυμες σερβιτόρες που έχω συναντήσει! (Γι'αυτό, άλλωστε η εξυπηρέτηση αξιολογήθηκε με 4/4)!

Το δείπνο ξεκίνησε, με την κυρία να μας σερβίρει το νερό, και τις ζεστές πετσέτες για να σκουπίσουμε τα χέρια!
Όσο για το φαγητό τώρα! Από σούπες δοκιμάσαμε τις:
-Crub corn Soup, η οποία ήταν λίγο πηχτή, αλλά εμένα με ενθουσίασε σαν γεύση
και την
-Τοm Yum Chicken, η οποία ήταν πικάντικη και καταπληκτική!
Ήταν το ιδανικό ξεκίνημα!

Τα ορεκτικά, εκτός του ότι ήταν πολύ νόστιμα, όταν ήρθαν νομίζαμε ότι θα χρειαστούμε συμπλήρωμα, αλλά καμία σχέση! Η ποσότητα ήταν όση έπρεπε για να χορτάσεις, αλλά να έχεις χώρο και για το κυρίως! (Όποτε και να πάτε, με κουπόνι ή χωρίς να παραγγείλετε οπωσδήποτε Seafood Rangoon!!! Ότι και να σας πω είναι λίγο! )
Μία μικρή παρένθεση, εγώ παρήγγειλα και τα γνωστά τσιπς με γεύση γαρίδα, από τα οποία μου πρόσφεραν 10 τεμάχια εντελώς δωρεάν!

Από κυρίως επιλέξαμε:
-Royal Thai Beef
και το
-Sweet and Sour Pork, τα οποία αν και ήταν πεντανόστιμα, οφείλω να πω πως το 2ο απλά κάνει την διαφορά! Είναι πολύ ωραίο πιάτο!

Τέλος, το γλυκό ήταν πολύ νόστιμο και παραγγείλαμε μαζί και τηγανιτό παγωτό, το οποίο στο συγκεκριμένο εστιατόριο, πραγματικά αξίζει!
Τέλος, από ποτά πήραμε, μια μπύρα και ένα ποτήρι κρασί! Και η κυρία μας γέμιζε τα ποτήρια με νερό κάθε λίγη ώρα!

Πληρώσαμε, λοιπόν και άλλα 13,5 ευρώ για τα έξτρα! (Νερό 2 ευρώ, μπύρα 2,5 ευρώ, κρασί 4 ευρώ, τηγανιτό παγωτό 5 ευρώ)
Συνολικά, δηλαδή περίπου 22 ευρώ το άτομο! Την οποία θεωρώ πολύ λογική τιμή σε σχέση με όλα αυτά που φάγαμε!

Το μοναδικό αρνητικό ήταν ότι ήμασταν μόνοι μας, αλλά όπως με ενημέρωσε η κυρία, τις Κυριακές έχουν μπουφέ όλο το μεσημέρι, και έτσι το βράδυ δεν έχει πολύ κόσμο!
Θεωρώ ότι το συγκεκριμένο εστιατόριο είναι πολύ ωραίο και αξίζει να το επισκεφθείτε!

12 Μάρ 2014

Πρωτοεπισκέφτηκα το συγκεκριμένο εστιατόριο πριν από ένα περίπου χρόνο με την αδερφή μου, έχοντας κάνει χρήση εκπτωτικού κουπονιού. Είχαμε μείνει αρκετά ικανοποιημένες, όχι όμως τόσο ώστε να ξαναπάμε βάσει των κανονικών (και αρκετά τσιμπημένων) τιμών.

Όταν όμως προέκυψε νέα προσφορά αποφασίσαμε με ταχείες διαδικασίες να την κλείσουμε και να ξαναγευτούμε ταϋλανδέζικες νοστιμιές χωρίς να βάλουμε βαθιά το χέρι στην τσέπη. Όπερ και εγένετο. Κάναμε την επίσκεψή μας βράδυ καθημερινής, την πρώτη εβδομάδα του Μαρτίου.

Θυμόμασταν από πέρυσι ότι το εστιατόριο δεν σφύζει από κόσμο. Καμία σχέση όμως με φέτος, όπου μπήκαμε σε ένα τελείως άδειο μαγαζί. Για πολύ ώρα δεν υπήρχε κανείς άλλος πέρα από εμάς τις δυο, μόνο αρκετά αργότερα προστέθηκαν ακόμα δύο άτομα. Η αλήθεια είναι ότι στενοχωρηθήκαμε, γρήγορα όμως λύθηκε η απορία μας για τις αιτίες!

Ο χώρος είναι ίσως λίγο too much από άποψη "φορτώματος", σίγουρα όμως ενδεικτικός του είδους του εστιατορίου. Βαρύς διάκοσμος, ατμόσφαιρα Ασίας και διακριτική πολυτέλεια!

Όσον αφορά το σέρβις: όλη την ευθύνη είχε ένα μόνο άτομο, μια συμπαθέστατη, γλυκύτατη και αυθεντικά ευγενής Ασιάτισσα! Λεπτομέρειες όπως οι ζεστές αρωματικές πετσετούλες για τα χέρια πριν το φαγητό κάνουν τη διαφορά, παρ 'ολα αυτά υπήρχαν αρκετές ελλείψεις λόγω της ιδιαίτερης αργοπορίας στο σερβίρισμα των πιάτων.

Το δείπνο ήταν αργό, νωχελικό, ενώ η κυρία συχνά εξαφανιζόταν για αρκετή ώρα. Αν σκεφτεί κανείς ότι η πελατεία αποτελούταν από δύο παρέες όλες και όλες, εντάξει, ήταν λίγο υπερβολικό αυτό!

Το φαγητό τώρα είναι μια πονεμένη ιστορία. Διαπιστώσαμε ότι η ποιότητα έχει πέσει αισθητά και το ότι οι γεύσεις δεν ξεφεύγουν από τη χρυσή μετριότητα. Πιο συγκεκριμένα πήραμε τα εξής:

Από μια σούπα (επιλέξαμε την ίδια, με καβούρι και νομίζω καλαμπόκι): απλά συμπαθής, χωρίς ιδιαίτερα αρώματα, ρίξαμε κάμποσο αλατοπίπερο για να της δώσουμε ένταση.

Σαλάτα με καρότο, λάχανο, κρεμμύδι, μάνγκο και σως από lime: τα υλικά είναι ψιλοκομμένα σε λωρίδες, ενώ το μάνγκο και η σως έχουν πολύ ξεχωριστή γεύση, κυρίως για όσους αγαπούν την αίσθηση του γλυκού στη σαλάτα. Παρ' όλα αυτά η ποιότητα δεν ήταν τόσο καλή όσο πέρυσι.

Ποικιλία ορεκτικών: περιλάμβανε spring rolls, φτερούγες κοτόπουλου και τηγανιτό "πιτάκι" με γαρίδες. Τα παραπάνω συνοδεύονταν από μία κόκκινη σάλτσα. Πολύ μεγάλη ποσότητα, η ποιότητα όμως αρκετά μέτρια.

Από ένα κυρίως. Εγώ επέλεξα το Koh Samui Chicken, σωταρισμένα κομμάτια κοτόπουλο με λαχανικά και κάσιους, σερβιρισμένα σε φωλιά πατάτας. Το κοτόπουλο ήταν απλά συμπαθές, χωρίς ιδιαίτερη ένταση (τα κάσιους βοηθούσαν κάπως), αλλά το τρελό φάουλ ήταν η φωλιά πατάτας. Πραγματικά χάλια και μπαγιάτικη! Δοκιμάσαμε και οι δύο και είπαμε το ίδιο. Καλύτερα να σέρβιραν το πιάτο συνοδεία σαλάτας ή σκέτο, η φωλιά πάντως δεν θα έπρεπε επουδενί να εμφανιστεί.

Η αδερφή μου πήρε το Thai Chicken Curry, κοτόπουλο με κάρυ δηλ., αρκετά εύγεστο, με έντονη τη γεύση της καρύδας.

Τα κυρίως συνοδεύονταν από ρύζι, το οποίο ήταν λασπωμένο και γενικώς πολύ μέτριο, έφαγα ελάχιστο!

Από επιδόρπιο επιλέξαμε την Kashew Nut Pie, κάτι σαν σεμιφρέντο σοκολάτα σε βάση με ξηρούς καρπούς. Πέρυσι μας είχε αρέσει, φέτος απογοητευτήκαμε. Πρέπει να είχε βγει ελάχιστη ώρα πριν από την κατάψυξη και αφενός δεν κοβόταν με τίποτα, αφετέρου τα δόντια μας υπέφεραν στην προσπάθειά μας να μασήσουμε τα σκληρά παγωμένα κομμάτια!

Τα παραπάνω συνοδεύτηκαν απλά από μπουκάλι νερό στα 2.5. Η απόδειξη ήταν συνολική και ήρθε κανονικά. Εμείς πληρώσαμε λίγο κάτω από 40 (και οι δυο μαζί) για το menu, με τις κανονικές τιμές το ποσό ανεβαίνει minimun στο εύρος που αναφέρω στην κριτική.

Γενικώς απογοήτευση. Δεν ξέρω αν θα ξαναπήγαινα, ίσως μετά από καιρό να δω αν έχουν γίνει κάποιες βελτιώσεις και πάντα με προσφορά (γενικώς παίζουν προσφορές, μας έδωσαν και ένα κουπόνι για μελλοντική χρήση). Στην παρούσα φάση σίγουρα όχι, η ποιότητα δεν με ικανοποίησε και θεώρησα ότι το μαγαζί βρίσκεται σε φάση παρακμής. Ελπίζω να επανακάμψει, καθώς έχει αποδείξει ότι έχει δυνατότητες.

22 Ιουν 2013

Αυτο το εστιατόριο το έχω σταμπαρει τόσα χρόνια που βρίσκεται στην ίδια περιοχη,αλλα ποτε τελικα δεν είχα καταφέρει να πάω.Με αφορμή την προσφορα που έβγαλε σε κουπόνι σε deal site αποφασίσαμε ένα βράδυ Κυριακης να το επισκεφθούμε.

Πρέπει να ομογησω ότι ο world για άλλη μια φορα με κάλυψε στην κριτική του για ότι είχα να πω για το συγκεκριμένο εστιατόριο,οπότε θα αναφέρω μονο μερικές δικές μου εντυπώσεις,όπου υπάρχουν τυχόν διαφοροποιήσεις.

Χωρος:

Περασμένα μεγαλεία!! Δειχνει καθαρος ο χωρος, φαίνεται ότι παλια είχαν διατεθεί λεφτα και απλα πλέον παρακμαζει. Ο εξωτερικός χωρος σχεδόν ανυπαρκτος, με μικρο χωρο για 4 τραπεζάκια αλλα καμμια ιδιαίτερη αίσθητικη.

Ποιότητα φαγητου:

Απο τον μεγάλο σε ποικιλία κατάλογο (όπως ακριβώς και στα κινέζικα) είχαμε λόγω του κουπονιου μια συγκεκριμένη επιλογη.Δοκιμασαμε τα ορεκτικα που μας αρεσανε πολυ,η σαλατα επισης παρα πολυ καλη. Για κυρίως πηραμε ένα χοιρινο με μικρα καλαμπόκια και διάφορα λαχανικα βραστο (ήταν καλο αλλα δεν μπορω να πω ότι με ενθουσίασε) βαθμολογία πιατου 6/10.
Αλλα το πιο πετυχημένο πιάτο σε παρουσίαση σερβιρισματος αλλα και γεύση ήταν η πάπια (βαθμολογία 8/10).
Για γλυκο πηραμε τούρτα παγωτο με σοκολάτα,κάτι μέτριο σε γεύση και σίγουρα όχι τόσο παραδοσιακο (βαθμολογία 5/10)

Εξυπηρέτηση:

Εμεις δεν φέραμε καμμια αντίσταση στα πανάκριβα εμφιαλωμένο νερα όπως ο world οπότε δεν είχαμε τριβές στο σημείο αυτο με το service (εαν και εχει απόλυτο δίκιο ο world στο συγκεκριμένο θεμα)
Εμάς μας σέρβιρε μια ανατολικό-ευρωπαια ντυμένη με ταυλανδεζικη παραδοσιακή ενδυμασία.Ευγενικη αρκετα εαν και λίγο κρύα στην συμπεριφορά της, δηλαδη αγελαστη με σπαστα σχετικα Ελληνικα, πήρε την παραγγελία μας
Τα φαγητα ήρθαν σε σωστο χρόνο χωρίς μεγάλη αναμονή και όπως προανέφερα πολυ ωραία σερβιρισμενα.

Value for Money:

Το φαγητο ήταν νόστιμο και διαφορετικο,ήμουν λίγο πιο αυστηρός κριτής καθώς έχω φάει αυθεντικό Ταυλανδεζικο σε πολυ καλα εστιατόρια στην Ταυλανδη,και μπορω να πω ότι ήταν πολυ κοντα στις γεύσεις που δοκίμασα εκει.
Το φαγητο καλο,το περιβάλλον μέτριο (δεν με ενθουσίασε) αλλα οι τιμές υπερβολικα ακριβες για την εποχη. Δηλαδη χωρίς κουπόνι δεν αξίζει να πάτε, τα 40 ευρω σχεδόν το άτομο δεν τα αξίζει σε καμμια περίπτωση.

Συμπέρασμα:

(+) καλο και διαφορετικο σχετικα φαγητο
(-) Άσχημος εξωτερικός χωρος,μέτριος απο πλευράς διακοσμητης εσωτερικός χωρος,πολυ ακριβο

11 Ιουν 2013

Και ναι!! Κατά ομολογία της αμήχανης-εκνευρισμένης υπεύθυνης του 'Royal Thai' ήμουν ο πρώτος πελάτης στα χρονικά του μαγαζιού που γύρισα πίσω το εμφιαλωμένο και απαίτησα νερό βρύσης. Ταράχτηκε η σερβιτόρα, 'δε μας το επιτρέπουν' μας είπε, 'στείλτε μου τον υπεύθυνο αν έχει πρόβλημα' της λέω εγώ. Και τσουκ η υπεύθυνη Ταϊλανδή με δύο ποτήρια νερό, σαστισμένη, να μας εξηγήσει ότι πρώτη φορά το κάνει αυτό και ότι ποτέ δε σερβίρει νερό βρύσης.

Ότι η προσφορά της Groupon είναι πολύ φθηνή και αν κάθε πελάτης ζητάει δωρεάν νερό (που χρεώνεται 2,5€ όπως μας είχε προειδοποιήσει η Rose_Tyler) τότε η επιχείρηση θα πέσει έξω.

Μη βάζετε προσφορές επομένως κυρία μου αν είναι να μας φέρνετε με το ζόρι πλαστικά εμφιαλωμένα με 2,5€ και ποτήρια κρασί με 6€, τα οποία βέβαια είναι εκτός κουπονιού και σας τα πληρώνουμε a la carte.

Στο ακριβό ταϊλανδικό της Κηφισιάς αποφασίσαμε να πάμε λόγω των προσφορών που δίνει, διαφορετικά οι τιμές του καταλόγου είναι πολύ υψηλές για τα δικά μου μέτρα και σίγουρα το στυλ του εστιατορίου δεν ταιριάζει στο στυλ που συνήθως επιλέγω. Εννοώ ότι είναι αρκετά στυλιζαρισμένο, με άχρωμα άτομα στο σέρβις και γενικώς μία ατμόσφαιρα λίγο παγερή που σε καμία περίπτωση δε δένει με τις τόσο εξωτικές και ζωηρές γεύσεις της κουζίνας που εκπροσωπεί στην Ελλάδα.

Μία φράση ήρθε στο μυαλό μου αμέσως μόλις μπήκα στην αυλή του 'Royal Thai': 'περασμένα μεγαλεία'. Μου θύμισε τα περίφημα Ξενία σε πόλεις της επαρχίας, τα οποία παλιά απολάμβαναν πλούτου και λάμψης, στην πορεία των ετών όμως άρχισαν να φθίνουν και έφτασαν να αποπνέουν παρακμή και εγκατάλειψη. Έτσι και το 'Royal Thai'.

Παρόλα αυτά έχει πολύ περιποιημένο εσωτερικό χώρο με διάφορα διακοσμητικά από την Ασία και είναι εμφανής η προσπάθεια να μοιάζουν όλα απόλυτα τακτοποιημένα και επίσημα. Στα τραπέζια υπάρχουν όμορφα μεγάλα πιάτα με χρωματιστές ψηφίδες μέσα στα οποία τοποθετούνται τα πορσελάνινα πιάτα του φαγητού.

Ένα χειρόγραφο χαρτάκι με κάποιους αριθμούς μας πληροφόρησε από ποια πιάτα του καταλόγου μπορούμε να κάνουμε τις επιλογές μας. Ελάχιστα τα πιάτα που μπορούσαμε να πάρουμε, να μην ξεφεύγουμε βέβαια και από τα κόστη μας και μπαίνει μέσα το μαγαζί για του λαϊκούς Αθηναίους που ανέβηκαν ως την Κηφισιά για να φάνε με προσφορά..

>>ποικιλία 4 ορεκτικών με 2 τεμάχια από το καθένα, spring rolls, γαρίδες παναρισμένες σε σουσάμι, σουβλάκια κοτόπουλου και κάτι σαν παϊδάκια με σως πάνω τους, ήταν όλα πολύ καλά φτιαγμένα με καλύτερα τα σουβλάκια κοτόπουλου και τα παϊδάκια

>>πικάντικη σαλάτα με ψιλοκομμένο χοιρινό, ήταν κατά βάση αγγούρια με λωρίδες χοιρινού και πρωταγωνιστή το κόλιανδρο, το χοιρινό είχε αρκετά λίπη και μας κακοφάνηκε φυσικά, συνολικά η σαλάτα ήταν αρκετά καλή

>>πάπια με μανιτάρια, πιπεριές και κίτρινο κάρυ, κυρίως πιάτο πάνω σε αναμμένο κερί, γευστική η πάπια, ωραία η σάλτσα, όχι κάτι ιδιαίτερο συνολικά για κυρίως πιάτο και για την τιμή που είδαμε στον κατάλογο, και οι μπουκιές της πάπιας μετρημένες

>>ψητές λωρίδες χοιρινού με σάλτσα λεμονόχορτου, το δεύτερο κυρίως πιάτο μας, πολύ ωραία ψημένο το χοιρινό γιατί η γεύση του θύμιζε ψήσιμο στα κάρβουνα, πολύ καλή η σάλτσα του λεμονόχορτου, αλλά το πιάτο ήταν μια σταλιά, μερικές λωρίδες χοιρινού και ένα ντιπάκι με τη σως, πραγματικά ελάχιστη ποσότητα και πολύ απλό για κυρίως πιάτο

>>στο ρύζι ατμού που συνόδευσε τα πιάτα μας χύσαμε στο τέλος τη σάλτσα της πάπιας που περίσσεψε για να νοστιμήσει και να το φάμε κι αυτό

>>για επιδόρπιο είχαμε δύο αδιάφορες επιλογές στην προσφορά και πήραμε τηγανητή μπανάνα με παγωτό, ένα ασιάτικο επιδόρπιο που ποτέ δε μου έχει αρέσει ιδιαίτερα, στο 'Royal Thai' τουλάχιστον ήταν σε πολύ καλή εκτέλεση.

Το εύρος τιμής 26-36 είναι το κατάλληλο για ένα γεύμα a la carte χωρίς προσφορά, αφού οι τιμές στα κυρίως πιάτα κινούνται τουλάχιστον στα 15€ και με τόσο ακριβά ποτά ίσως γίνεται και 30-40 η τιμή κατ'άτομο.

Οι μερίδες που είδα σε όλα τα πιάτα δεν είναι μεγάλες και τα κρεατικά είναι κάπως τσιγκουνεμένα. Οι γεύσεις που δοκιμάσαμε ήταν αξιοπρεπείς χωρίς κάποια να ξεχωρίζει. Πιθανόν άλλα πιάτα του καταλόγου τα οποία δεν είχαμε εμείς στην προσφορά μας να είναι καλύτερα. Για τέτοιες τιμές θεωρώ τις γεύσεις μέτριες.

Όταν στον Πειραιά υπάρχει το αγαπημένο 'Rouan Thai' που τόσες φορές έχω παινέψει και εγώ και άλλοι συνάδελφοι στο site, όπου ό,τι δοκιμάσεις σε πάει κατευθείαν σε μέρη εξωτικά, σίγουρα είναι μακράν η ιδανική επιλογή για ταϊλανδική κουζίνα στην Αθήνα. Rouan-Royal 1-0 με άνεση!!

31 Μάρ 2013

Τις έθνικ κουζίνες τις αγαπώ πολύ και δεν χορταίνω ποτέ να δοκιμάζω καινούργιες, εξωτικές γεύσεις και περίεργους για τις συνήθειές μου συνδυασμούς. Μέσα από την εθνική του κουζίνα είναι άπειρα αυτά που μπορείς να ανακαλύψεις για έναν λαό και έτσι πάντα βρίσκω αστείρευτο ενδιαφέρον στις γευστικές αναζητήσεις.

Η ταϋλανδέζικη, συγκεκριμένα, είναι από τις κουζίνες που είχα την τύχη ν’ ανακαλύψω μέσα από τα μαγειρέματα συμφοιτήτριας Ταϊλανδής και να την λατρέψω, δυστυχώς όμως δεν έχω εντρυφήσει σ’ αυτήν, αν και πολύ θα τό θελα. Θα έρθει όμως η στιγμή που θα πάω στην Ταϊλάνδη, δεν θα ρθει; Και τότε να με δείτε, δεν θα τα τελειώνω με τα ταϊλανδέζικα! Μέχρι τότε, όμως…

Με το που έσκασε η κουπονοπροσφορά για το Royal Thai (γνωστό για το πόσο υπερπανάκριβο είναι) αδράξαμε με την αδερφή μου την ευκαιρία και έτσι βρεθήκαμε το βραδάκι της περασμένης Τετάρτης στο Κεφαλάρι με μεγάλη όρεξη για ταϊλανδέζικο και συγκρατημένο ενθουσιασμό, καθώς δεν είχαμε αφήσει τις προσδοκίες μας να εκτιναχθούν στα ύψη, τα σχόλια φίλων που είχαμε ακούσει μας είχαν προϊδεάσει για κάτι μέτριο. Τελικά όμως τα πράγματα ήταν πολύ πολύ καλύτερα από το προσδοκώμενο.

Ο χώρος χρειάζεται ειδική μνεία. Είναι πολυτελώς έθνικ, με κολαριστά λινά τραπεζομάντηλα, πετσέτες κατάλευκες να μοσχοβολάνε καθαριότητα, προσεγμένα σερβίτσια, μικρούς βούδες από δω και από εκεί και λοιπές σχετικές λεπτομέρειες. Από την άλλη βέβαια σε χαλαρή ένταση παίζει μουσική που σε παραπέμπει σε λόμπι ξενοδοχείου, ενώ και ο φωτισμός και τα ταβάνια σου ξυπνούν αντίστοιχες μνήμες. Εμένα όλο αυτό μου άρεσε, το βρήκα ενδιαφέρον.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή. Το σέρβις όλους του μαγαζιού, που ήταν χαλαρό από πλευράς κόσμου, σε καμία όμως περίπτωση ψόφιο, το είχε αναλάβει μία συμπαθητική και ευγενική ασιάτισσα, της οποίας τα ελληνικά ήταν μεν περιορισμένα, εντούτοις μπορούσες να συνεννοηθείς μια χαρά. Αυτή μας πήγε στο τραπέζι μας, αυτή μας πήρε παραγγελία, μας έφερε ζεστές πετσετούλες για τα χέρια μας πριν ξεκινήσουμε το φαγητό και τέλος πάντων, αυτή έκανε τα πάντα για τους πάντες. Προφανώς υπήρξαν κάποιες μικροκαθυστερήσεις, δεν ήταν όμως ενοχλητικές.

Έτσι λοιπόν, στην φάση που άρχισαν να καταφθάνουν τα φαγητά ήδη είχαμε μπει στο σωστό mood και με πολύ θετική διάθεση ξεκινήσαμε να δοκιμάζουμε την μεγάλη ποικιλία από γεύσεις που μας επέτρεπε το κουπόνι μας.

Αρχίσαμε με σούπες. Εγώ επέλεξα την σούπα από καβούρι και καλαμπόκι, η οποία δεν ήταν κάτι εξαιρετικό, ήταν όμως ένα ομολογουμένως καλό ξεκίνημα. Η αδερφή μου από την άλλη ενθουσιάστηκε με τη δική της επιλογή, την σούπα tom kha gai, με γάλα καρύδας και κοτόπουλο. Το γάλα καρύδας έδινε μία χαρακτηριστική γεύση στην σούπα και όπως ήταν αναμενόμενο γλύκιζε εντόνως, ήταν όμως πράγματι μία ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα γευστικά επιλογή.

Συνεχίσαμε με μία καταπληκτική σαλάτα, που ενθουσίασε και τις δυό μας. Ήταν μία φρεσκότατη σαλάτα με ψιλοκομμένα λάχανα και καρότα και μάνγκο, με την υπέροχη γεύση του μάνγκο να δεσπόζει και να έχει δέσει εκπληκτικά με το δροσερό και νοστιμότατο ντρέσινγκ από λάιμ. Σε καλή ποσότητα. Γιαμ-γιαμ.

Στην συνέχεια ακολούθησε μία ποικιλία από ορεκτικά, το καθένα επί δύο, τα πολύ κλασικά ορεκτικά που βρίσκει κανείς σε ασιατικά μαγαζιά. Είχε δηλαδή την κλασική μαριναρισμένη κοτοπουλίσια φτερούγα (νόστιμη), το κλασικό spring roll (αδιάφορο, πάντα όμως τα σπρινγκ ρολς με αφήνουν αδιάφορη), πιτάκι τύπου γουόν-τον (μου άρεσε πάρα πολύ) και ένα τύπου πιτάκι που ουσιαστικά είχαν τυλίξει μια γαρίδα σε φύλο και το ‘χαν τηγανίσει, τίποτα ιδιαίτερο. Πάντως θα πρέπει να πω ότι απ’ όλα τα παραπάνω έλειπε η έντονη λαδίλα, παρά το τηγανιτό της υπόθεσης παρέμεναν σχετικά ελαφριά και αυτό ήταν καλό και μ’ άρεσε.

Όταν ήρθε η ώρα η μεγάλη των κυρίως πιάτων, τα βάλαμε κι αυτά στην μέση και δεν το μετανιώσαμε. Πήραμε την πάπια με μανιτάρια λίτσι και λοιπά λαχανικά, η οποία ήταν καλή και νόστιμη, στην αδερφή μου άρεσε περισσότερο, ενώ αντίθετα εγώ προτίμησα το κοτόπουλο σε σάλτσα από πράσινο κάρυ (που υποτίθεται πως είναι χαρακτηριστικό ταϋλανδέζικο πιάτο). Μου άρεσε επειδή σου άφηνε και μία ελαφριά αίσθηση πικάντικου, ενώ η σάλτσα του ήταν απαλή και γευστική, με πολύ ωραία υφή. Το αρωματισμένο με γιασεμί ρύζι συνόδευσε πετυχημένα τα πιάτα (κυρίως το κοτόπουλο, καθώς η πάπια δεν είχε σάλτσες να τα ρίξεις όλα μαζί να γίνει χαμός) και έτσι παρόλο που από μόνο του το ρύζι δεν ήταν να τρελαίνεσαι, τελικά δεν έμεινε ούτε κόκκος.

Το όλο γεύμα ολοκληρώθηκε πολύ πετυχημένα με ένα γλυκό που στο μενού το ονόμαζαν cashew nut pie, ήταν όμως κάτι αρκετά διαφορετικό. Μας θύμισε τούρτα παγωτό, σοκολάτα με κάτι άλλο, που δεν καταλάβαμε τι ήταν, όχι όμως κάσιους. Ήταν ανέλπιστα καλό, έκλεισε με πολύ καλό τρόπο την όλη φάση, παρόλο που δεν το λεγες και παραδοσιακή ταϊλανδέζικη συνταγή. Σε γενικές πάντως γραμμές μείναμε πολύ ικανοποιημένες, περάσαμε ευχάριστα και φάγαμε καλά. Η βαθμολογία μου για το φαγητό είναι στο 2,5, βάζω όμως τρία λόγω της γενικότερα ιδιαιτέρως ευχάριστης και χαλαρής βραδιάς.

Για όλα τα παραπάνω λόγω κουπονιού μας πήγε συνολικά 39 ευρώ. Άνευ κουπονιού θεωρητικά θα μας πήγαινε 78. Μάλιστα μας χρεώθηκε επιπλέον το εμφιαλωμένο νερό που μας άνοιξαν (στα 2,5 ευρώ), ενώ μια ματιά στην λίστα με τα κρασιά μας έπεισε να μην συνοδεύσουμε το δείπνο μας ούτε καν με ένα ποτήρι κρασί (το φθηνότερο στα 6 ευρώ, γενικά μεγάλη υπερκοστολόγηση). Θεωρώ λοιπόν ότι είναι ιδιαίτερα ακριβό μαγαζί και έτσι με τις κανονικές του τιμές, όσο παραμένουν σε αυτά τα ύψη, δυστυχώς δεν θα ξαναπήγαινα. (σημειώνω ότι το εύρος τιμής που βάζω είναι ίσως για ένα πιο λιτό μενού από αυτό που παρουσίασα παραπάνω).

11 Δεκ 2012

Το χω επισκεφτεί 2 φορες, η τελευταία ήταν πριν ένα μήνα, με τον πατέρα μου. Βρίσκεται σε στενό κάτω απ την Κηφισίας. Το πάρκιν δεν αποτελεί πρόβλημα. Ο χώρος πολύ όμορφος με καρέκλες απο μπαμπού, αρκετά φωτεινός, ωραία διακοσμημένος με το βασιλικό ζευγάρι της Ταυλάνδης να δεσπόζει σε κορνίζες-φωτογραφίες απέναντι απ την είσοδο. Πήγαμε Κυριακή όπου έχει μπουφέ.

Πιστεύω ότι σε τέτοια εστιατόρια πρέπει να δοκιμάζει κανείς διάφορα κι αρκετά πιάτα. Πάπια Πεκίνου με κρεπούλα, σούπα καυτερή, σπέαρ ρίμπς πολύ καλά,ρύζι γουόντον το κορυφαίο πιάτο του μπουφέ, σπρινγκ ρολς αρκετά καλά. Το αξιοπερίεργο ήταν ότι εκτός από παπάγια στα γλυκά είχε και πάστα σοκολάτα και κρεμ μπριλέ. Το προσωπικό σε διαρκή κίνηση.

Το αφεντικό ένας μεσήλικας Ασιάτης κλασικά με το χαμόγελο στα χείλη. Η τιμή 58 ευρώ τα 2 άτομα για φαΐ (μπουφέ) όσο θες και 2 μπίρες. Θα ξαναπάω σε πρώτη ευκαιρία.

16 Οκτ 2012

Μια κλασική αξία υπο αμφισβήτηση! Επισκεφθήκαμε το Royal Thai τέσσερα άτομα ημέρα Παρασκευή.Μετά τις δέκα το βράδυ το μαγαζί ήταν άδειο. Πιο πριν υπήρχαν περίπου τρεις παρέες. Αυτό φυσικά και δεν είναι τυχαίο...Η ποιότητα του φαγητού φθίνουσα. Δοκίμασα crispy duck η οποία ήταν πολύ μέτρια. Οι υπόλοιποι διάλεξαν ένα άλλο πιάτο πάπιας απο τον κατάλογο- νομίζω αυτό με την γλυκόξινη σάλτσα- το οποίο ήταν κάπως πιο νόστιμο.

Οι δε τιμές απαράδεκτες για την σημερινή εποχή και κυρίως δυσανάλογες της ποιότητας του φαγητού.Πληρώσαμε 25 ευρώ το άτομο για τέσσερα κυρίως πιάτα και τέσσερα ποτήρια κρασί,χωρίς σαλάτα και χωρίς γλυκό!!
Το σέρβις αργό και "βαρύ". Το περιβάλλον- η διακόσμηση- κλασικά άψογο αλλά δεν αρκεί.....

07 Μάρ 2012

Μπορω να πω σιγουρα οτι οντως ειναι ταιλανδεζικο εστιατοριο με αυθεντικες γευσεις που τις εκτιμας αν σου αρεσει το συγκεκριμενο φαγητο, δεν ειναι ασιατικο μπερδεμα και το καταλαβαινεις απο τον τροπο μαγειρεματος και υλικων.

Η σουπα τομ γιαμ με γαριδες ανοιγουν το αναπνευστικο σου συστημα,ειναι λιγο καυτερη. Ξεχωριζεις το μοσχαρι με τα λαχανικα οπως και τα πλατια νουντλς. Υπαρχουν βεβαια και τα κλασικα ρυζι με οτι θες, παπια και γαριδες.

Ο χωρος ειναι απλος με λιτη διακοσμιση και δεν σε μπερδευει.
Η εξυπηρετηση ειναι αρκετα καλη και παντα με χαμογελο.
Το κοστολογιο ειναι κανονικο εως και ακριβο αλλα αυτα τα μαγαζια σε αυτες τιμες κυμαινονται.
Μπορεις να το επισκεφτεις κυριακη μεσημερι που εχει μπουφε και τρως οσο θες με 25 ευρω, αξιζει.