20 Ιαν 2015

Πήγαμε στον ψαρά την προηγούμενη Κυριακή για πρώτη φορά παρόλο που συχνάζουμε στην ευρύτερη περιοχή. Φτάνοντας ένας ευγενέστατος κύριος σου κάνει νεύμα να πάρει το ιχ, αν και η αλήθεια είναι ότι παρκινγκ βρίσκεις εύκολα εάν δεν σε πειράζει να περπατήσεις 2-3 λεπτά. Κράτηση δεν είχαμε κάνει αλλά μας βόλεψε η υπεύθυνη (λίγο ξινή) σε ένα τραπέζι για 2 άτομα στον εξωτερικό χώρο. Και η 2 χώροι του εστιατορίου είναι περιποιημένοι και γενικότερα η όλη διακόσμηση σου δίνουν μια καλή αίσθηση.

Με το που κάτσαμε μας ρώτησαν εάν θα φάμε ψάρι, και στην θετική ανταπόκριση μας, μας οδήγησαν στην κουζίνα για να επιλέξουμε. Η ποικιλία ψαριών μεγάλη, τα οποία φαίνονταν φρέσκα (δεν θα έλεγα ότι είμαι και εξπέρ των ψαριών) και επιλέξαμε μια συναγρίδα 1,4 κιλά.

Κατόπιν της επιλογής ψαριού η αλήθεια είναι ότι περιμέναμε αρκετά μέχρι να έρθει ένας σερβιτόρος για να μας φέρει καταλόγους και να συμπληρώσουμε την παραγγελία για ορεκτικά και ποτά. Η ώρα ήταν 14:00-14:30 περίπου το μαγαζί ήταν μισογεμάτο και υπήρχαν μόνο 2 σερβιτόροι να εξυπηρετούν όλα τα τραπέζια που προφανώς δεν αρκούσε.

Όταν κάποια στιγμή έκανε την εμφάνιση του ο σερβιτόρος για να παραγγείλουμε, τον κοιτάξαμε με απορία διότι ακόμα δεν είχαμε ούτε καταλόγους, οπότε πήγε να φέρει και έφερε, που συνεπάγεται και πάλι να περιμένουμε να ξανάρθει ώστε να παραγγείλουμε επιτέλους!! Εμφανίστηκε μετά από λίγο ο σερβιτόρος (ευγενέστατος οφείλω να ομολογήσω) και του παραγγείλαμε μια ποικιλία ορεκτικών για 2 και χύμα λευκό κρασί.

Η ποικιλία ορεκτικών πλούσια σε ποσότητα και ωραίες γεύσεις, υπερ-αρκετή για 2 άτομα και το χύμα κρασί πολύ καλό. Το ψάρι ήρθε ακριβώς την κατάλληλη στιγμή μόλις είχαμε τελειώσει τα ορεκτικά, το οποίο το είχαν ήδη ξεκοκαλίσει. Εμένα προσωπικά δεν με πειράζει, αλλά υπάρχουν πελάτες που θέλουν πρώτα να δουν το ψάρι και εάν δεν επιθυμούν να το ξεκοκαλίσουν μόνοι τους να το κάνει ο σερβιτόρος.

Η συναγρίδα ήταν ωραία ψημένη και φρεσκότατη, οπότε όπως καταλαβαίνετε δεν έμεινε τίποτα.

Επειδή είχαμε σκάσει από το φαγητό δεν θέλαμε ούτε επιδόρπιο ούτε καφέ παρά μόνο να πληρώσουμε και να φύγουμε για να πάμε να αράξουμε στον καναπέ στο σπίτι. Και πάλι αναμονή για τον λογαριασμό ο οποίος όταν ήρθε ήταν ο αναμενόμενος για τέτοιο μαγαζί.

Με εξαίρεση την καθυστέρηση στην εξυπηρέτηση, δεν χάθηκε ο κόσμος να προσλάβουν έναν ακόμη σερβιτόρο, είναι ενα καλό εστιατόριο και μια καλή επιλογή για ψάρι στα βόρεια προάστια.

28 Απρ 2014

Μετα την ανακαινιση εχει αλλάξει το υφος και μοιαζει περισσότερο με εστιατοριο παρα ψαροταβερνα.

Χαρακτηριστικο παράδειγμα τα ειδικα πανελ στους τοιχους που απορροφουν τους ηχους και οι καρέκλες που ειναι εξαιρετικα αναπαυτικές.

Το φαγητό ειναι στο ιδιο πολυ καλο επιπεδο με βελτιώσεις στα συνοδευτικα πιατα. Το σερβις και αυτο βελτιωμενο, εξυπηρετικό και ευγενικο.

Οι τιμες βεβαια παραμενουν σε εξαιρετιμα υψηλα επιπεδα. Ψαρι με λιγα συνοδευτικα και κρασι πληρώσαμε 75 ευρω/ατομο.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη vassilis.

07 Μάρ 2014

Έχω επισκεφτεί το συγκεκριμένο εστιατόριο πολλες φορές.
Ίσως η καλύτερη "ψαροταβέρνα" της Αθήνας. Λιτό menu, ποιότητα φαγητού άψογη. Η κακαβιά είναι εξαιρετική και τα ψάρια τους.

Όλα τα πιάτα είναι σαν να έχουν μαγειρευτεί στην "κουζίνα της μαμάς"!!!!!

01 Μάρ 2014

Μπορώ να πω ότι το εστιατόριο αυτό είναι από τα πιο αξιόλογα που έχω επισκεφθεί χρόνια τώρα !λιτό μενού με τα πιάτα να έχουν όχι πολύ ψαγμένα πράγματα αλλά πολύ ουσιαστικά εύγευστα και με εξαιρετική παρουσία αλλά και ποιότητα! ο χώρος είναι πολύ ωραίος και σε γεμίζει!

Το service είναι άψογο! με η χωρίς άγχος όλα τα άτομα που έχουν σερβίρει εμένα και την παρέα μου μας μετέδωσαν - τρομερη ευγένεια εξυπηρετικότητα και σεβασμό! θα ξαναπάω με μεγάλη μου χαρά! τα 3 αστέρια στο φαγητό τα έβαλα λόγω του λιτού και σχετικά μικρού μενου αλλά διόλου άσχημου!-(γιουβέτσι με γαρίδες το καλύτερο πιάτο)

05 Φεβ 2013

Τίμια ψαροταβέρνα με πολύ καλό και φιλικό service που δημιουργεί προσωπική επαφή με τον πελάτη.

Ακολουθεί δυστυχώς την τιμολογιακή πολιτική των Β.Π. με αποτέλεσμα τρεις μπουκιές καραβιδόψιχας να κοστίζουν 12 ευρώ.

Πάντως αποτελεί μια ακριβούτσικη επιλογή η οποία όμως θα σας δικαιώσει με καλής ποιότητας ψαρικά. Όλα τα ανωτέρω σε έναν απλό και ζεστό χώρο τυπικός νεοταβέρνας με οικογενειακές πινελιές.

21 Απρ 2011

Πήγα πολύ πρόσφατα στον Ψαρά με μια παρέα φίλων και αυτό που μας έμεινε όλους ήταν η πολύ καλή εξυπηρέτηση από το προσωπικό και τα πολύ φρέσκα ψάρια παρόλο που το φοβηθήκαμε στην αρχή επειδή είμασταν εμείς και άλλες δύο παρέες(συνήθως μαγαζιά χωρίς κατανάλωση δεν έχουν και τα φρεσκότερα ψάρια)και όμως ήταν πολύ καλά.

Οι τιμές του μόνο θέλουν λίγη προσαρμογή στην παρούσα συγκυρία ίσως έτσι να εξηγείται και ο λίγος κόσμος για τόσο καλό φαγητό.

09 Δεκ 2010

O Ψαράς είναι από τις καλύτερες κλασικές ψαροταβέρνες στα Βόρεια Προάστια, όπου μπορεί να βρει κανείς πάντοτε φρέσκο ψάρι και οι πρώτες ύλες που χρησιμοποιούνται στην κουζίνα είναι άριστης ποιότητας.

Από τα ορεκτικά ξεχωρίζουν η πλούσια ανάμικτη σαλάτα, φρεσκοκομμένη και δροσερή, το φρέσκο καλαμάρι σχάρας, όποτε υπάρχει, η καραβιδόψιχα, η ταραμοσαλάτα, ενώ για κυρίως θα επιλέξετε ψάρι στη σχάρα - αν τυχόν βρείτε συναγρίδα ή τσιπούρα, μη διστάσετε. Ο χώρος είναι συμπαθητικός χωρίς κάτι ιδιαίτερο και χρειάζεται μία ανανέωση, προτιμούμε πάντως την αυλή.

Το σέρβις δεν είναι πάντα αυτό που πρέπει, καθώς σε ώρες αιχμής υπάρχουν καθυστερήσεις και λάθη στις παραγγελίες, όμως όλοι οι σερβιτόροι είναι φιλικοί και ευγενείς. Με δεδομένη την ποιότητα των πρώτων υλών, η σχέση με τις τιμές είναι πολύ καλή.

09 Ιούλ 2010

Πήγαινα συχνά για την καταπληκτική ψαρόσουπα,τις απλές, ξεκάθαρες γεύσεις στα πιάτα του και το τέλειο ψήσιμο στο ψάρι. Με χάλασε όταν μια μέρα παραπονέθηκα για τις καραβίδες που δεν βρήκα καθόλου φρέσκιες και ενώ δεν τις φάγαμε, στο τέλος μας τις χρέωσαν κανονικά και ούτε μια συγνώμη.. Κι αυτό σε πελάτες του 2-3 φορές το μήνα όλο τον χρόνο. Δεν ξαναπήγα, κρίμα.

06 Μαι 2008

Οι βαθμολογίες αυτής της κριτικής δεν προσμετρώνται πια στην συνολική βαθμολογία του εστιατορίου. πιο πρόσφατη κριτική

για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη vassilis.

Κλασσική παλαιού τύπου ψαροταβέρνα με περιορισμένες επιλογές συνοδευτικών. Ψάρι και σαλάτα, τίποτα άλλο.

Τα ψάρια εξαιρετικά τις περισσότερες φορές όχι όμως και ο λογαριασμός που είναι αρκετά αλμυρός για ταβέρνα αυτού του είδους. Αξίζει πάντως για την ποιότητα των ψαριών και εφόσον δεν ενδιαφέρεστε για άλλες γεύσεις.