Ανακαινισμενος χωρος με νεες προτασεις στον καταλογο από τον σεφ Μιχάλη Ντουνέτα με προτασεις Γεύσεις και μεζέδες σε κρεας κ ψαρι από όλη την Ελλάδα. Πλούσια λίστα κρασιών ποικιλία μεγάλη ούζου κ αποστάγματα.

Σερβίρουμε Δεύτερα –Σαββάτο από 12 το μεσημέρι έως 01.00 το βραδυ Κυριακή από 10πμ έως 19.30μμ

Έχει parking
Φιλικό προς χορτοφάγους
Take away
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

31 Αυγ 2017

Πολύ ωραίο εστιατόριο.... Τα γκαρσόνια ευγενικά, εξυπηρετικά, τσακίζονταν για ό, τι τους ζητήσουμε, το φαγητό πολύ καλό, καθαρά και καλοψημένα τα κρέατα (πήραμε ένα κοτόπουλο και ένα ψαρονέφρι), ζωντανή η ντομάτα στους ντοματοκεφτέδες και το κολοκύθι στους κολοκυθοκεφτέδες...

Πραγματικά προσεγμένα όλα τα πιάτα που δοκιμάσαμε, ήταν καλή κλασσική ελληνική κουζίνα.

Ο χώρος είχε αυλή και τέντες και καθόσουν άνετα το μεσημέρι. Πολύ ευχάριστο μαγαζί, θα ξαναπήγαινα άνετα

02 Ιουν 2017

Εχθρός του καλού δεν είναι το κακό. Είναι το μέτριο.

Το «Εν Ελλάδι» είναι ένα από τα αναρίθμητα μεζεδοπωλεία της Κηφισιάς που δείχνουν σαν να έχουν επιβιώσει από μια άλλη εποχή, αλλά σε αντίθεση με συγγενικά και γειτονικά μαγαζιά έχει γίνει σημαντική προσπάθεια εκμοντερνισμού. Ο χώρος «φωνάζει» για την παλαιότητα του αλλά είναι ανακαινισμένος και καλόγουστος, ειδικά ο εσωτερικός, ο οποίος χωρίζεται στα δύο, σε μια ψηλοτάβανη καλαίσθητη αίθουσα με προσοχή στη λεπτομέρεια (π. χ. τα μικρά φωτιστικά στους τοίχους που έχουν στην πλάτη τους πιάτα! ) και σε μια πιο prive και ήσυχη γωνίτσα... Εμείς προτιμήσαμε ένα από τα τραπέζια που έχουν και καναπέ.

Το προσωπικό ήταν ευγενέστατο και μας παρότρυνε να διαλέξουμε μόνοι μας που θα κάτσουμε αφού δούμε όλες τις επιλογές, είναι το μεγάλο πλεονέκτημα άλλωστε που σου δίνει η περίσταση να βγαίνεις για φαγητό απόγευμα καθημερινής. Όχι βέβαια ότι δεν έχει τύχει να πάμε σε παρακείμενο μαγαζί που ήταν άδειο και να μας υποδείξουν με το ζόρι το πιο άβολο τραπέζι, δεν είναι αυτονόητο λοιπόν.

Αφού στρογγυλοκαθίσαμε και χρεωθήκαμε άμεσα γύρω στα 5 € για νερό, ψωμάκι και ντιπ, παραγγείλαμε:

•Κεφτεδάκια με δυόσμο και σάλτσα γιαουρτιού με πάπρικα (6,2 €). Πολύ νόστιμα. ΑΛΛΆ: Τη λογική να βάζουμε μόνο 6 κεφτεδάκια σε ένα τεράστιο πιάτο και να χρεώνουμε 1 € το ένα, ποτέ δεν την κατάλαβα, πολλοί το κάνουν τελευταία αυτό και το βαφτίζουν «gourmet». Κρίμα, χαλάει η εικόνα σε κάτι που είναι γευστικά άψογο.
•Κρητική ceasar με απάκι, κρουτόν και γραβιέρα Κρήτης (7,5 €). OK. Επίσης μικρή ποσότητα όμως.
•Φρέσκες πατάτες τηγανιτές. Όντως φρέσκες και κομμένες στο χέρι.
•Ριζότο με ντομάτα, σταμναγκάθι, λεμόνι και γραβιέρα Κρήτης (9,5 €). Δεν σας κρύβω ότι μετά από αυτό το πιάτο ανέτρεξα στο google με την απορία «τι είναι το ριζότο» γιατί πραγματικά τόσο καιρό νόμιζα ότι είναι κάτι άλλο. Συγκεκριμένα νόμιζα ότι το ρύζι πρέπει να είναι πιο μαλακό και βρασμένο έτσι ώστε να μην ξεχωρίζουν εύκολα με το πιρούνι οι κόκκοι μεταξύ τους αλλά από ότι κατάλαβα το θέμα ποικίλει και εγώ δεν είμαι επαγγελματίας για να το ψάξω παραπάνω. Για αυτό που είμαι σίγουρος όμως είναι ότι μου έπεσε πολύ βαρύ.
•Ψαρονέφρι σχάρας με ψητή ντομάτα και μαριναρισμένο με πάπρικα και θυμάρι (10,00 €). Εδώ έχω να πω μόνο καλά λόγια (πως το έπαθα)! Γενικά έμεινα με την αίσθηση ότι στο «Εν Ελλάδι» πας για να φας καλής ποιότητας κρεατικά.

Στο τέλος μας κέρασαν και χωνευτικό γλυκό κρασί. Και το κρίσιμο ερώτημα μετά από κάθε γαστρονομική περιπέτεια είναι πάντα: Ξαναπάμε ή όχι ?

Έλα ντε, mixed feelings που λένε και στο χωριό μου, το Βόλο.
Maybe Υes, Μaybe No παραφράζοντας ένα πανέμορφο άσμα των Scorpions ("Maybe I, Maybe You") που κυκλοφόρησε πριν δέκα περίπου χρόνια και είμαι σίγουρος πως δεν το ξέρει κανένας. Ίσως ναι για να δοκιμάσουμε και άλλα πιάτα (για πιο σφαιρική εικόνα) και να απολαύσουμε τον χώρο και το επαγγελματικό service, ίσως όχι γιατί το στομάχι μας λίγες ώρες μετά δεν έστελνε και τα καλύτερα σήματα.

Τελικά ίσως αυτή είναι και η καλύτερη τακτική και συμβουλή, άκου το στομάχι σου!

19 Φεβ 2016

Ένα εστιατόριο που ανακαλυψαμε πρόσφατα με τον σύζυγο, καλύπτει γευστικα και τους δυο μας. Περιβαλλον απλό, καθαρο, λζεστό με μια υπεροχή μικρη αυλή, που θυμίζει τις παλιές ταβερνουλες της γειτονιας μια ευχαριστη εκπληξη, που πραγματικα σε ταξιδεύει.

Στα υπέρ του σίγουρα είναι οτι εχει ξεχωριστό χώρο για τους καπνιστες και μη καπνιζοντες, πραγματικά μπορείς να ευχαριστηθεις το φαγητό σου, χωρίς να πνιγεσαι απο τα τσιγάρα. Το προσωπικό είναι το ατού του στο συγκεκριμένο εστιατόριο. Ευγενικοι, κινούνται με άνεση στο χώρο, είναι γνωστές του μενού και κυρίως είναι κοντά σου με ένα νευμα, κατι που δεν το συναντας συχνά, ειδικά αν σκεφτείς τι ενεργεία καταναλωνουμε εμεις οι ερμοι πελάτες για να τραβηξουμε την προσοχή τους.

Το μενου εξαιρετικο!!!! Μπορει να καλυψει κάθε ουρανισκο. Απλο μενου με κάποιες ιδιαιτερες πινελιες του σεφ που απογειωνει το πιάτο. Πιάτα γεμάτα ελλαδα.... απο το συνοδευτικο που έρχεται με το που παραγγελνεις, τα ντιπ με πιπερια Φλωρίνης, το πατε ελιάς και το απλο " έλαιο" ελιάς που συνοδεύουν το υπεροχο ψωμι προζυμης, που δεν τσιγγουνευονται καθόλου, αλλά που όμως δεν ειναι πότε αρκετό, μέχρι το ψαρονεφρι σχαρας, το οποίο παρήγγειλε και ο σύζυγος και ηταν πραγμάτικα εξαιρετικό. Τόσο ζουμερο και προσεγμενο με τις Φρεσκες τραγανες πατατουλες διπλα σε ξεχωριστό σκεύος, μια πραγματικά καλή σκεψη του σεφ, γιατί ετσι δεν κολυμπαει το πιατο σου στο λάδι απο τις πατάτες, που θα μπορούσε να ευχαριστηθει και παιδί, αν μπορούσε να φαει τόσο η δυο παιδιά ( πραγματικά πλούσια μερίδα).

Εγω προτίμησα κατι πιο Ιδιαίτερο όπως χοιρινο φιλετο με δαμασκηνα και αποξηραμενα βερυκοκα κ πουρε γλυκοπατατας και δεν με απογοητευσε καθόλου, πολυ φινα γεύση.

Επίσης εξαιρετική και η σαλατα, που παραγγειλαμε στα πρώτα, σιζαρ με απακι, μια πραγμάτικα καλη ελληνική εκδοχη της σιζαρ. Εχει μια πολυ καλη λιστα κρασιων και αποσταγματων, αν και δεν παραγγειλαμε κάποιο ποτό.

Τέλος όσον αφορά τις τιμές σε σχεση με αυτό που προσφέρει ηταν πέραν του δεοντος καλές. Θα το πρότεινα ανεπιφυλακτα, ακόμα και για μικρές εκδηλώσεις. Το προσωπικό πραγματικά " πετάει ", δεν θα ημουν υπερβολική αν ελεγα ότι θα το ήθελε κάθε επιχειρηματίας.

05 Ιαν 2015

Επιτέλους ένα καλο εστιατόριο με καλές γεύσεις και πόλη καλη εξυπηρέτηση.

Πολυ καλές επιλογές τα φαγητά εκτός καταλόγου ( κοτόσουπα, κλοκυθοσουπα, ψαρονέφρι γεμιστό με τυρί και δαμάσκηνα ) καθώς και το δικό του λευκό κρασί.

07 Δεκ 2014

Είχα κάποια χρόνια να επισκεφθώ το συγκεκριμένο μαγαζί και χθες (ΠΑ 5/12/2014) που ξαναπήγα σε χειμερινή περίοδο, με ένα συγγενικό ζευγάρι, είδα, με ικανοποίηση, ότι έχει ανακαινιστεί και, όπως είναι λογικό, κάθε ανακαίνιση έχει μεν ένα σημαντικό κόστος για την επιχείρηση αλλά βοηθάει, τουλάχιστον τους παλαιούς πελάτες, να νιώσουν ότι βρίσκονται σε ένα περιβάλλον που τους προσέχει.

Η δεύτερη έκπληξη ήταν η ευγένεια με την οποία προσεγγίζουν τους πελάτες οι ομοιόμορφα και κομψά ντυμένοι σερβιτόροι. Νιώθεις αμέσως ότι βρίσκεται σε ένα οικείο περιβάλλον που όλοι έχουν σαν μοναδικό στόχο να σε κάνουν να περάσεις ευχάριστα το χρόνο που έχεις σκοπό να διαθέσεις κοντά τους.

Και η τρίτη έκπληξη ήταν οι πολλές και νόστιμες προτάσεις για να ικανοποιηθεί και η γεύση. Αποφασίσαμε να μην παραγγείλουμε ατομικές μερίδες αλλά να μοιραστούμε διάφορα πιάτα, για να δοκιμάσουμε όσες μπορούμε περισσότερες γεύσεις. Αυτό, βέβαια, αποδείχτηκε λάθος, στο τέλος γιατί παρασυρθήκαμε και παραγγείλαμε πιάτα, μερικά εκ των οποίων, ήταν περιττά. Ξεκινήσαμε με φάβα (4,70 ευρώ), σαλάτα-πανδαισία με πολλά συστατικά (7,80), μελιτζανοσαλάτα (5,20), χόρτα (5,50) που αποδείχτηκαν ότι ήθελαν περισσότερο βράσιμο, λαχανοντολμάδες (7,80), πατάτες τηγανιτές (3,30) που αποδείχτηκαν περιττές αφού μερικά πιάτα συνοδεύονταν από πατάτες, παστουρμαδόπιτα (6,50) και ένα κότσι μοσχαρίσιο (12) που ήταν φέτα με το αντίστοιχο κόκκαλο με μεδούλι και πολύ καλά μαγειρεμένο κρέας γύρω από το κόκκαλο.

Ήπιαμε 2 κ. κρασί κόκκινο (2*5) και ένα καραφάκι (200 ml) τσίπουρο (5,50) και σαν επιδόρπιο ζητήσαμε ένα εκμέκ-παγωτό (4,20), μια καρυδόπιτα (4,20) με παγωτό (2,50) και ένα εσπρέσο (2,70). Οι 4 μαστίχες-σφηνάκια που παραγγείλαμε προσφέρθηκαν από το μαγαζί. Εκτός από τα χόρτα, και οι λαχανοντολμάδες δεν μας ενθουσίασαν (ίσως επειδή το λάχανο δεν είναι κατάλληλο αυτή την περίοδο) αλλά τα υπόλοιπα πιάτα ήταν γευστικότατα αλλά και.. πάρα πολλά.

Ο λογαριασμός ήρθε στα 90 ευρώ με τα ποτά (22,50/ άτομο) και 74,50 χωρίς αυτά (18,60/ άτομο), αλλά και πάλι σημειώνω ότι παραγγείλαμε περισσότερα πιάτα από ότι έπρεπε.

Η εξυπηρέτηση άψογη και όλο το προσωπικό ήταν με το χαμόγελό και πάντα πρόθυμο να βοηθήσει. Η μουσική είχε ίσως λίγη περισσότερη ένταση από όση έπρεπε αλλά αυτό δεν ήταν κάτι που επηρέασε τη συζήτηση μεταξύ μας και, κυρίως, την απολαυστική βραδιά.

12 Μαι 2014

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους και όλες!

Ναι! καιρό είχαμε να εμφανιστούμε. Γενικά έχουμε ξενερώσει τον τελευταίο καιρό. Και αυτο γιατί, στην προσπάθειά μας να βρούμε καλά και αξιόλογα εστιατόρια πέσαμε πολλές και απανωτές φορές σε σαβουρομάγαζα που δεν μπαίνουμε καν στον κόπο να σχολιάσουμε.

Αυτή η φορά είναι εντελώς διαφορετικά τα πράγματα. Μπήκε άνοιξη και η τύχη ήταν με το μέρος μας. Σε έναν δρόμο σημείο αναφοράς για εμάς, καθώς τον διαβαίνουμε συνέχεια για τις γευστικές μας απολαύσεις και ψώνια, (βλ. Σούπερ Μάρκετ Θανόπουλος, Όμικρον, Καστελόριζο Κηφισιάς, Ψαρού κλπ. ), βρίσκεται το 'Εν Ελλάδι. Χωρίς να θέλω να υπερβάλλω, και με γνώμονα οτι δεν είναι στην φύση μας το ψέμα, θα σας πώ -όσο πιό αντικειμενικά γίνεται- τις πρόσφατες εμπειρίες μας απο το εν λόγω εστιατόριο.

Την περασμένη Παρασκευή 2/5 και ώρα 10:15 επισκεφτηκα με την σύζυγό μου αυτό το υπέροχο εστιατόριο. Τέτοια ποιότητα εξυπηρέτησης, τέτοια προθυμία, και τέτοια ποιότητα φαγητού δεν θα βρείς πουθενά στην Αθήνα. Τα κρεάτα του δε, σκάλες ανώτερα από πολλά φημισμένα ψητοπωλεία και ταβέρνες των Αθηνών.

Ολόφρεσκα προϊόντα που δεν μένουν ποτέ για την επόμενη μέρα. Όπως μας διαβεβαίωσε και ο ίδιος ο σερβιτόρος (πολύ ευγενικός και πρόθυμος) κάθε μέρα αγοράζονται συγκεκριμένες ποσότητες για να φεύγουν και να μη μένει τίποτα. Πολιτική του εστιατορίου το ολόφρεσκο.

Στο δια ταύτα λοιπόν! Δοκιμάσαμε για αρχή μια Κρητική Σίζαρ σαλάτα με φρέσκο απάκι, γραβιέρα σε φλέικς και υπέροχη σως σίζαρς με κρουτον, χαλούμι ψητό στη σχάρα (χωρίς πίτα-λίγο αλμυρό), γαρίδες σαγανάκι, και για κυρίως μια μοσχαρίσια σπαλομπριζόλα. Ομολογουμένως δεν έχουμε φάει καλύτερο κρέας στην Αθήνα. Η σαλάτα ήταν ε-ξ-α-ι-ρ-ε-τ-ι-κ-ή!

Το συνοδευτικό πιλάφι στη σπαλομπριζόλα, βάλσαμο!!! Με βούτυρο γάλακτος και όχι προετοιμασμένο! Εκείνη την ώρα όλα!!! Και για κέρασμα γλυκό, ψητό μήλο με παγωτό καιμάκι! Τέτοιο παγωτό δεν πρόκειται να ξαναβρείτε. Χειροποίητο γίνεται στο μαγαζί με μεράκι και ολόφρεσκη πρώτη ύλη, όπως και όλα άλλωστε. Και για το τέλος 2 σφηνάκια κυδώνι σπέσιαλ! 53 ευρώ ο λογαριασμός!!!!

Δεύτερη επίσκεψη! Χθές 9/5 και περίπου την ίδια ώρα ξανά εγώ με την γυναίκα μου.

Για αρχή ήρθε ενα ντίπ όπως και την προηγούμενη φορά που περιείχε τα εξής (3) ντίπ: ντιπ καπνιστής πάστας ελιάς με πορτοκάλι, ντίπ πιπεριάς φλωρίνης με φιλαδέλφεια, αγουρέλαιο με ψωμί αγιορείτικο ολικής και μη (φοβερό ψωμί αξίζει να το δοκιμάσετε).

Παραγγείλαμε ανεπιτυχώς αυτή τη φορά την Κρητική σίζαρ με εξτρά απάκι και γραβίερα καθώς το Iceberg μαρούλι ήταν εκτός εποχής, πικρό. Μια μερίδα μετσοβόνε τυρί καπνιστό (γενναιόδωρη μερίδα) ολόφρεσκο όπως πάντα, και 2 φιλέτα μοσχαρίσια κυρίως γεύματα.

Το ένα φιλέτο κανονικά ως έχει και το άλλο τους ζητήσαμε να το κάνουν σουβλάκι με ντομάτα, πιπεριά, και κρεμμύδι. Τι να πούμε? Βάλσαμο το φαγητό. Σου φέρνουν και φλέικς από μαύρο αλάτι με μελάνι σουπιάς (τρομερό) και συνοδεύτικη σώς για το φιλέτο της συζύγου μου. Το ζήτησε με ψητά λαχανικά. Εγώ κλασσικά με το θεσπέσιο ρύζι και τηγανιτές πατάτες.

Για τέλος πήραμε και γλυκό τσουρέκι εκμέκ σιροπιαστό με μια μεγάλη μπάλα καϊμάκι παγωτό για 2 άτομα. Όλα αυτά μαζί με 500+250ml εξαιρετικό κόκκινο κρασί χύμα και 2 μπουκάλια 1lt νερό, 68 Ευρώ. Θεωρώ πως σε αυτή τη τιμή δεν θα φάς πουθενά τέτοιο αληθινό φαγητό στην εποχή μας.

Στους δύσκολους καιρούς που περνάμε, ένα υπέροχο και ταπεινό μαγαζί στην Κηφισιά, ανέβασε τον πήχη ψηλά αλλά όχι την μύτη. Σας το προτείνω ανεπιφύλακτα χωρίς δεύτερη κουβέντα. Enjoy!!

13 Μάρ 2014

Είχα περάσει πολλές απέξω από το εστιατόριο αλλά μέχρι πρόσφατα δεν είχα σταματήσει ποτέ για φαγητό.

Το πρώτο πράγμα που μου κέντρισε το ενδιαφέρον είναι η αυλή του, η οποία τα καλοκαιρινά βράδια θα πρέπει να είναι εκπληκτική.

Ο χώρος εσωτερικά δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο, και τα τραπέζια ήταν πολύ στριμωγμένα.
Η εξυπηρέτηση πάρα πολύ καλή και οι σερβιτόροι ήξεραν λεπτομέρειες σχετικά με το μενού.

Από τα ορεκτικά προτείνω τα μανιτάρια και το σουφλέ κολοκυθιού. Η ποικιλία κρεατικών ήταν πολύ καλή, τα κρέατα καλοψημένα συνοδευόμενα από σως και πατάτες τηγανητές.

28 Φεβ 2014

Επισκέφτηκα το εν λόγω εστιατόριο κατά τύχη και ξαφνιάστηκα ευχάριστα! Ο χώρος προσεγμένος και ζεστός, μια αυλή που σίγουρα τα ζεστά βράδια του καλοκαιριού θα είναι υπέροχη και η μουσική υπόκρουση από παλαιά καλά ρεμπέτικα τραγούδια στη σωστή ένταση σίγουρα βοηθούσε την ηρεμία.

Το μενού ενδιαφέρον και αρκετά μεγάλο. Τελικά παρήγγειλα (καθώς ήμουν μόνη μου) μια σαλάτα με ανάμικτα τραγανά σαλατικά, ψητά λαχανικά(πιπεριά κ κολοκυθάκι), χαλούμι στη σχάρα, βινεγκρέτ κ καρύδια, η οποία ήταν εύγευστη κ χορταστική. Συνοδευόταν από 6 φέτες ζυμωτό ψωμί ψημένο με 3 γευστικά ντιπ (ελαιόλαδο, πάστα ελιάς κ μίγμα γιαούρτι-μαγιονέζα-σκόρδο κ πιπεριά φλωρίνης!!)

Το κυρίως πιάτο ήταν 4 καλοψημένα, πραγματικά φιλετάκια κοτόπουλου με συνοδεία πατάτας τηγανητής κομμένης στο χέρι, λίγης πολίτικης σαλάτας, κρεμμυδιού και ντομάτας και φυσικά παρήγγειλα επιδόρπιο-ενδιαφέρον, μοντέρνο εκμέκ- που ήταν πολίτικο τσουρέκι σιροπιασμένο με μια μπάλα από υπέροχο παγωτό καϊμάκι φτιαγμένο από τους ίδιους.

Στο τέλος με κέρασαν σφηνάκι από Μοσχάτο Λήμνου κ μου προσέφεραν μυρωδάτο μαντηλάκι για τα χέρια. Ο λογαριασμός; 23.30€. Σίγουρα θα επιλέξω το εστιατόριο αυτό όταν θέλω να φάω οικονομικά, να με σερβίρουν με ευγένεια και ταχύτητα (ο σερβιτόρος με ενημέρωσε κ για την υπηρεσία catering που παρέχουν) και να δοκιμάσω πιάτα κοντά στη γευστική μας κουλτούρα αλλά με το κάτι παραπάνω..

26 Νοε 2012

Το μαγαζι δεν το ηξερα, το έψαξα προσφατα που συμπεριληφθηκε στη λίστα του αθηνοραμα club. Το επισκεφτηκα χτες. Εχει ευκολη πρσβαση και ευκολο παρκαρισμα στη γυρω περιοχή. Εξωτερικά υπάρχει μια αυλή για τους καλοκαρινούς μήνες. Ο εσωτερικος χώρος παραπέμπει σε μοντέρνα ταβέρνα, αρκετά προσεγμενος και ζεστός. Όταν μπήκαμε μας υποδέχτηκε ενας σερβιτόρος και μας προτεινε που να καθισουμε. Στα θετικά οτι έχει χώρο μη καπνιζόντων.

Αμεσως μολις καθίσαμε ένας σερβιτόρος μας έφερε ενα μπουκάλι νερό και μας το σέρβιρε. Καλή η κίνηση, αλλά ας ρωτήσει πρώτα αν θέλουμε νερό ή να πιουμε κάτι άλλο. Οταν μάλιστα το νερό χρεώνεται 2 ευρω!! Μας έφεραν τον κατάλογο, όπου οι περισσοτερες μεριδες έιχαν 7-8 ευρω, αλλά τα ορεκτικα ηταν τσιμπημενα (> 5 ευρω). Πριν προλάβουμε να αποφασισουμε, ηρθε στο τραπέζι μας ενας σερβιτόρος με ένα δισκο περιέχοντας δειγματα (ετσι τουλάχιστον έλεγε) απο τα ορεκτικά. Καταρχήν, όταν λέμε δείγμα εννοουμε το πολύ 2 τεμάχια απο κάθε ορεκτικό και όχι 4-5. Δευτερον, δεν περιείχε όλα τα ορεκτικά του καταλόγου. Αν ήθελες κάτι που δεν είχε ο δίσκος, το έλεγες στον σερβιτότρο που θα έπαιρνε την ολοκληρωμενη παραγγελία.

Τριτον, δε χρειαζεται να εχεις δειγματα απο σαλάτες ή τζατζικι - τυροκαυτερη. Οποτε μάλλον όλο αυτο γίνεται για λόγους εντυπωσιασμού.

Η σαλάτα εποχης που πηραμε (λάχανο, καρότο, κτλ) είχε μεσα σέλινο που χάλαγε όλη τη γευση. Το χαλουμι σχάρας ηταν ωραιο, αλλά περιείχε 1,5 μικρη πιτα. Ποσο θα κοστιζε να έβαζαν και την άλλη μιση; Οι τηγανητές πατατες δεν ηταν προτηγανισμενες. Η ποικιλια κρεατικων που παραγγείλαμε ηταν χορταστικη σερβιρισμενη με τρια διαφορετικα dressing, αλλά η τιμή τσουχτερή (23 ευρω). Να επισημανω οτι ειχαν ξεχασει να μας φερουν την μπυρα που ειχαμε πει και την εφεραν μετα από προτροπή μας μετα την ποικιλία.

Η μουσικη υπόκρουση ηταν απο ελληνικό ραδιοφωνο και στην ένταση που έπρεπε. Προσωπικά με ευχαριστησε, διοτι τα ακουσματα ειναι αυτά. Άλλος μπορει να δυσαρεστηθει. Ο χωρος δεν ήταν θορυθωδης, παρόλου που ήταν σχεδόν γεμάτος. Οταν ζητήσαμε λογαριασμό (μας τον έφεραν μετα από δεύτερη υπενθυμιση) μας πρότειναν να παραγγείλουμε καποιο γλυκό ή να μας φερουν φρουτα. Επιλέξαμε τα φρουτα και μας εφεραν αχλάδι, μηλο και πορτοκάλι. Η αποειξη περιείχε αναλυτική κατάσταση όλων των φαγτητών.

Τελειώνοντας, ειναι μια καλη επιλογή για φαγητό για καποιον που δεν ζητάει ιδιαιτερες γευστικες συγκινήσεις και σε λογικό κόστος (αν δεν παρασυρθει με τα ορεκτικά).

23 Ιαν 2012

Πρόκειται για ένα μαγαζί χωρίς ταυτότητα, που προσπαθεί να γίνει αρεστό σε όλους. Διακόσμηση μεταξύ καλού εστιατορίου και μπιστρό, μουσική mainstream 90's από το ράδιο, και μενού ότι μπορείς να φανταστείς (από μπουρεκάκια μέχρι σαρδελομάνα, και από σολωμό μέχρι χοιρινό με σέλινο).

Τα γκαρσόνια ευγενικά μεν, αλλά με μια ευγένεια, που εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει. Η ποιότητα του φαγητού μετριότατη προς κακή, και πολύ ακριβό για αυτά που προσφέρει. Ενώ, δε, είμασταν 3 άτομα μας χρέωσαν ψωμί για 4 (4*1,8=7,20 ευρώ παρακαλώ για 6 φέτες μαύρο ψωμί συνοικιακού φούρνου, συνοδευόμενο από 7 ελιές και 2 κουταλιές της σούπας ελαιόλαδο).

Σίγουρα δεν πρόκειται να ξαναπάω.

Εμμ. Μπενάκη 22, Κηφισιά

210 8074416 210 8074668