CHINA´S FOOD AND FANTASY

Κίνα & Ν. Ασία

Λ. Συγγρού 207, Ν. Σμύρνη [Χάρτης]
  210 9345271, 210 9345137
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Γράψε τη δική σου κριτική

2017

Είχα αρκετό καιρό να πάω σε κινέζικο και η ιδέα γυρόφερνε η αλήθεια είναι στο μυαλό μου το τελευταίο διάστημα. Οπότε όταν είδα μια προσφορά σε εκπτωτικό site για το China’ s Food and Fantasy, το οποίο είχα επισκεφθεί και αρκετά χρόνια πριν με αρκετά καλές εντυπώσεις, σκέφτηκα γιατί όχι, ας κάνουμε μία δοκιμή. Οπότε αγορά του κουπονιού, την επόμενη μέρα τηλέφωνο για κράτηση και Σάββατο βράδυ βρισκόμαστε 2 άτομα έξω από το China’ s Food and Fantasy.

Το China’ s βρίσκεται στον παράδρομο της Λ. Συγγρού, στο ύψος περίπου της πλατείας της Ν. Σμύρνης. Αν και δεν απέχει πολύ από την πολυσύχναστη πλατεία, η τοποθεσία στην οποία βρίσκεται πιστεύω ότι κάπως το αδικεί, δεδομένου ότι η περιοχή είναι αρκετά σκοτεινή και χωρίς κίνηση. Τέλος πάντων, το αυτοκίνητο, εύκολα ή δύσκολα, κάπου θα το βολέψετε και μπαίνοντας μέσα, ο χώρος θα σας κερδίσει.

Μπαίνοντας, λοιπόν, αντικρίζεις έναν μεγάλο χώρο, περιστοιχισμένο από τζαμαρία, ο οποίος προορίζεται για τους καπνιστές-πελάτες. Τα τραπέζια είναι κάπως κοντά το ένα στο άλλο, σε φυσιολογικό ωστόσο βαθμό. Αν και δεν υπήρχε κάτι αρνητικό να του προσάψω, περισσότερο ελκυστικός μου φάνηκε ο κυρίως εσωτερικός χώρος, στον οποίο και καθίσαμε. Αυστηρά για μη καπνιστές, άνετος, με ωραίο φωτισμό, μεγάλα τραπέζια (ακόμη και αυτά των δύο ατόμων), χωρίς στοιχεία υπερβολής, προσωπικά με κέρδισε. Σε σχέση με την παλιότερη επίσκεψή μου, το καινούριο στοιχείο ήταν ένας πάγκος στη μια γωνιά του χώρου που χρησιμοποιείται για την προετοιμασία του σούσι. Στα συν επίσης οι πεντακάθαρες τουαλέτες αλλά και η γενικότερη καθαριότητα του χώρου.

Η εξυπηρέτηση επίσης άψογη, άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις. Όλα τα άτομα του service ήταν χαμογελαστά και ευγενικά, τόσο κατά την είσοδο μας στο μαγαζί όσο και κατά τη διάρκεια του φαγητού αλλά και την αποχώρησή μας. Δεν ξέρω πάντα εκτιμώ όταν, κατά την είσοδο, κάποιος θα έρθει να σε υποδεχθεί με χαμόγελο ενώ και με το ίδιο χαμόγελο θα σε αποχαιρετήσει και όταν φεύγεις. Στα συν επίσης το κέρασμα στο τέλος λικέρ μαστίχας (αταίριαστο ενδεχομένως, καλοδεχούμενο σε κάθε περίπτωση) και fortune cookies, ενώ απόδειξη κόπηκε νομιμότατα για όλο το ποσό και όχι μόνο για το εκτός κουπονιού ποσό (όπως δυστυχώς συνηθίζεται).
Από τον πραγματικά εκτενή κατάλογο, παραγγείλαμε δύο άτομα:
- βιετναμέζικα spring rolls με χοιρινό κιμά, λαχανικά και γλυκόξινη σάλτσα (4,90 €)
- κοτοπιτάκια sammosa με λαχανικά και κάρι (5,90 €)
- τηγανητό ρύζι με αβγό και λαχανικά (5,00 €)
- κοτόπουλο με κινεζικα μανιτάρια και μπαμπού (12,80 €)
- noodles με λαχανικά και διάφορα κρεατικά (8,50 €).
Από τα ορεκτικά ξεχώρισα τα κοτοπιτάκια που είχαν πολύ ωραία γέμιση (ελαφρώς καυτερή) και ήταν ελαφριά τηγανισμένα, καθώς τα βιετναμέζικα spring rolls μας φάνηκαν κάπως βαριά στη γεύση. Κατά τα λοιπά, νοστιμότατο ήταν το τηγανητό ρύζι και πλούσιο σε ποσότητα, αρκετά νόστιμα και τα noodles (ενδεχομένως την επόμενη φορά να τα προτιμούσα με απλά λαχανικά), κάπως πιο αδιάφορο το κοτόπουλο, χωρίς να είναι άσχημο σε κάθε περίπτωση.
Για ποτό, προτιμήσαμε, ένα μπουκάλι ροζέ κρασί Άκρες, Κτήμα Σκούρα (14,00 €), οικονομικό κρασί, προσωπικά ωστόσο μου αρέσει αρκετά, οπότε συχνά το προτιμώ. Γενικά να αναφέρω ότι από μια γρήγορη ματιά που έριξα στην λίστα με τα εμφιαλωμένα κρασιά, οι τιμές μου φάνηκαν αρκετά λογικές.

Για τα παραπάνω, πληρώσαμε περίπου 34 €, χωρίς το κουπόνι ο λογαριασμός θα ήταν κοντά στα 50 €. Συμπερασματικά, το φαγητό δεν μας ξετρέλανε, ωστόσο βρισκόταν σε αρκετά ικανοποιητικό επίπεδο, ενώ πάνω – κάτω τα ίδια ισχύουν και για το κόστος της εξόδου (λαμβάνοντας φυσικά υπόψη τη συνολική τιμή χωρίς το κουπόνι). Μια βαθμολογία στο «2,5» πιστεύω θα ήταν δικαιότερη, τόσο για τη γεύση όσο και για τη σχέση ποιότητας τιμής, οπότε θα βαθμολογήσω με «2» τη γεύση και με «3» τη σχέση ποιότητας-τιμής, για να είναι πιο αντιπροσωπευτική η συνολική βαθμολογία.

Συμπερασματικά, το όμορφο περιβάλλον και η άψογη εξυπηρέτηση είναι για μένα από μόνα τους ικανά για να προτιμήσω το China’ s σε μελλοντική μου έξοδο, μολονότι οι γεύσεις δεν ήταν ξεχωριστές. Εξάλλου, κάθε Τετάρτη βράδυ και Κυριακή πρωί, σερβίρεται και μπουφές, ο οποίος θα ήταν μια καλή ευκαιρία για να δοκιμάσει κάποιος περισσότερες γεύσεις, για να έχει πιο ολοκληρωμένη εικόνα. Θα ξαναπάω...

2017

Κινέζικο? Μα φυσικά και θέλω να πάω σε κινέζικο..... πόσο καιρό έχω να φάω κινέζικο.... γιατί δεν πάω συχνά -πια- σε κινέζικο?
Με αυτές τις ιαχές αποδέχτηκα πρόταση φίλης για το τελευταίο Σάββατο του Απρίλη.
Στο China's foods & fantasy είχαμε πάει κανα 2 φορές στο παρελθόν και οι εντυπώσεις ήταν καλές αλλά το κόστος πιο πάνω από το budget.

Η κράτηση ήταν για 4 άτομα στο χώρο για καπνιστές (ναι έχει μείνει ο ένας και μοναδικός πλέον καπνιστής στην παρέα) ο οποίος είναι αρκετά κομψός και ευτυχώς δεν έχει καμία σχέση με το κλασσικό περιβάλλον λοιπών κινέζικων εστιατορίων, με ωραίο φωτισμό, καθίσματα με μαξιλάρια που δεν έχουν ¨πέσει", μουσικές επιλογές σε jazz, swing σε τέτοια ένταση που η συνομιλίες γίνονται αβίαστα!
Μπράβο που έχουν αποστασιοποιηθεί από τη ¨λούμπα" του κινέζικου με τα φαναράκια, κόκκινα τραπεζομάντηλα κλπ. κινέζικα παραδοσιακά χαρακτηριστικά.

Ο πιο μέσα χώρος (μη καπνιστών) επίσης πολύ ωραίος, καθαρός, τα τραπέζια σε καλή απόσταση μεταξύ τους, νέα προσθήκη το sushi bar.

Η υποδοχή ευγενική, μας οδήγησαν στο τραπέζι μας όπου μας περίμενε στρωμένο και με εμφιαλωμένο νερό!
Στον αντίποδα, με χαρά διαπιστώσαμε ότι πλέον έχει και house wine παραγωγής Λαφαζάνη στην αρκετά τσιμπημένη τιμή των 14,00 euro το κιλό. Επιλέξαμε το λευκό, το οποίο ήταν αρκετά συμπαθητικό και καταφέραμε 2 1/2 κιλά 4 άτομα....

Έπεσε αρκετή μελέτη στο menu για να πάρουμε τις αποφάσεις μας:

Σαλάτα με τόφου και λαχανικά (δοκιμάσαμε κι εμείς βρε παιδί μου αυτό το τόφου που τόσα ακούμε και τίποτε δεν ξέρουμε.... η αλήθεια είναι ότι μόνο αυτό περίσσεψε από όλη τη σαλάτα! )

Τηγανητό ρύζι με αυγό - και χωρίς την αίσθηση "λαδίλας" που συνήθως συναντώ.
Νουντλς και παρόλο που δεν είναι αγαπημένο μου πιάτο, εδώ το παρασκευάζουν νοστιμότατο, εξ ου και δεν έμεινε τί-πο-τε.

Στα κυρίως παίξαμε στην κλασσική και πάντοτε της μόδας πάπια πεκίνου, δεν έχω λόγια -παρόλο που τα πουλερικά δεν είναι στη γευστική γκάμα μου- μας ήρθε τραγανή, με πραγματικα φρεσκότατα υλικά, η συνοδευτική σάλτσα της επική!

Ακόμη ένα "σιγουράκι" γλυκόξυνο χοιρινό, ένα καταπληκτικό πιάτο πάνω από το οποίο έγινε η σχετική μάχη ποιος θα φάει τι και πόσο-άστο κάτω αυτό είναι δικό μου!

Μοσχάρι με λαχανικά, ίσως το μοναδικό αδιάφορο πιάτο και το μοναδικό που έμεινε χωρίς να καταναλωθεί....

Σε όλη τη διάρκεια του δείπνου το service ήταν διακριτικό, ευγενικό και άμεσο.
Σημειώνω -σαν το μοναδικό αρνητικό- τη μεγάλη καθυστέρηση στο σερβίρισμα των πιάτων -εξ ου και οι 3 ντοματούλες στην εξυπηρέτηση.

Στο τέλος κέρασμα λικέρ μαστίχα (ελληνική πινελιά σε κινέζικο) παρέα με τα γνωστά fortune cookies.

Ο λογαριασμός (με απόδειξη) στα euro 100,00 και κάτι.
Ειλικρινά αμφιταλαντεύομαι να αποφασίσω εάν είναι vfm... και καταλήγω πως ναι είναι σε επίπεδο φαγητού, μιας και προσφέρει πολύ καλή ποιότητα και ποσότητα σε πολύ ευχάριστο περιβάλλον.
Ας επανεξετάσει τη χρέωση των ποτών...... για να είναι πιο προσιτό.

Τα συγχαρητήριά μου στο μάγειρα Κιμ (ο οποίος για τα πρακτικά σημειώνω ότι είναι Ταυλανδέζος και ουχί κινέζος!!!! )

Κίνα & Ν. Ασία - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Ο Δολοφόνος γύρω απο το θύμα του γυρίζει....

Ετσι θα περιέγραφα τον εαυτό μου αφου μετα απο τόσες επισκέψεις σε διαφορα κινέζικα εστιατόρια, καταλήγω παλι εκει, τα τελευταία 12 χρόνια.... Μιλάμε για μεγάλη εμπειρια!

Αυτη τη φορά ομως έχω λόγους να νιώθω και θύμα, γιατι δε βρηκα σε κάποια σταθερά πιάτα, τα αναμενόμενα.

Ας πάρουμε ομως τα πράγματα απο την αρχή, βάζοντας τα σε μια λογικη σειρά.

Στο συγκεκριμενο εστιατοριο μαζευόμαστε περίπου 2-3 φορές το χρόνο, απο το 2004. Έχω λοιπόν πολλή εμπειρια για να εξηγήσω επακριβώς τη βαθμολογία μου σε όλους τους τομείς.

Ο χωρος εινα εξαιρετικός. Μοντέρνος, πεντακάθαρος, προσεγμένος, σε καμία περίπτωση παραδοσιακό κινεζικο εστιατοριο. Μπαίνοντας, υπαρχει ο χωρος υποδοχής, κλεισμένος το χειμώνα, που προορίζεται για τους καπνίζοντες. Το κακο βεβαια, ειναι ο έντονος θόρυβος απο τη Λ. Συγγρού. Προχωρώντας στα ενδοτερα, τα τραπέζια ειναι τοποθετημένα σε ικανοποιητική απόσταση μεταξύ τους, ξύλινα και βαριά, απο μικρα τετράγωνα μέχρι και μεγάλες Ροτόντες, έτοιμες να φιλοξενήσουν μεγάλες παρέες. Ο φωτισμός επαρκής απο φώτα με ριζόχαρτο σε μεγάλο αριθμό.

Θετική η ανανέωση του χώρου, και η μεταφορά του μπουφέ στην αριστερή πλευρα, και με μια προσθήκη μιας υποτυπώδους κουζίνας, που φτιάχνει σούσι. Οι τουαλέτες πεντακάθαρες, και η ατμόσφαιρα ζεστη και καθαρή. Ουτε ίχνος τσιγάρου, το οποίο απαγορεύεται, και τηρείται, ουτε ίχνος μυρωδιάς απο την κουζίνα. 4/4 στο χωρο, λοιπόν, δικαιωματικά.

Η εξυπηρετηςη εχει αλλάξει. Εκτός απο τον υπεύθυνο. Ειναι εκει λιγο περισσότερο απο οτι είμαστε εγώ και η παρέα μου. Μας ξέρει πια. Έρχεται μας μιλάει, ειναι ευγενικός, ελέγχει τα παντα, χωρις να κανει εμφανείς παρατηρήσεις στο προσωπικό, οπως συνηθίζουν άλλοι υπεύθυνοι. Οι σερβιτόροι ευγενικοί, Έλληνες, μια μονο Κινέζα είδα αυτη τη φορά, άμεσοι, και γρήγοροι.

Όσον αφορά το φαγητο, εγώ πηγαινω συνήθως στο μπουφέ της Κυριακής. Αν κα έχω φάει και άσχετη μέρα χωρις μπουφέ, η αληθεια ειναι οτι δεν το προτιμώ γιατι ειναι τσιμπημένο. Ο μπουφές εχει μεγάλη ποικιλια και περιλαμβανει

Σούπες. Μια πικάντικη και μια με καλαμπόκι και κοτόπουλο. Η πικάντικη εκτιμήθηκε σε υπερθετικό βαθμό απο τη μισή παρέα που αρέσκεται στα καυτερά, ενώ η άλλη εκτιμήθηκε απο τους υπόλοιπους που λατρεύουν τις ήπιες γεύσεις. Πολυ καλή.

Φιογκακια με καβούρι Φιλαδέλφεια και spring rolls. Όσα χρονια κι αν πηγαινω ειναι το ιδιο καλα, και δεν αλλάζουν. Για όποιον του αρεσουν, ειναι εξαιρετική επιλογή.

Γλυκόξινο κοτόπουλο και κοτόπουλο με λεμόνι και ανανα. Κομματια τηγανητού κοτόπουλου και έξτρα προσθήκη των σος που επιθυμεί ο καθένας. Αρκετα καλα, ειδικά το γλυκόξινο.

Φτερούγες κοτόπουλο με σος τεριγιακι. Αυτη τη φορά, οι φτερούγες ηταν λιγο πιο σκληρές, σε σύγκριση με προηγούμενες επισκέψεις.

Μοσχάρι σε σάλτσα στρειδιών. Αγαπημένο πιάτο, αλλα αυτη τη φορά ηταν κάτω του μετρίου. Σκληρά τα κομματια του κρέατος, κανενα σωστό δέσιμο η σάλτσα. Απογοητεύτηκα.

Πικάντικες γαρίδες, πολυ καλές αν και πικάντικες. Γευστικές ομως και ιδιαίτερες.

Σαλάτες δροσερές, έξτρα τριμμένο καροτο και βραστό καλαμπόκι δεσπόζουν στην αρχή του μπουφέ.

Δυο ειδών νουντλς τα γνωστά vermicelli και τα κανονικά με ανάμεικτα λαχανικά. Ο μπουφές αλλάζει κατα καιρούς, και άλλοτε ειναι με λαχανικά και άλλοτε και με γαρίδες. Χθες πετύχαμε αυτα με τις γαρίδες. Σχετικα καλα, άλλες φορές πιο πετυχημένα.

Δυο είδα ρύζι, ένα καντονεζικο και ένα special fried rice. Και ενώ συνήθως δίνουν ρεσιτάλ, αυτη τη φορά κατι πήγε ´λαθος. Μέτρια πράγματα.

Δυο ειδών σούσι με καβούρι, και με λαχανικά. Αρκετα καλα, η αληθεια. Ενδεδειγμένος τρόπος για κάποιον που θελει μια πρωτη προςεγγιςη στην ιαπωνεζικη κουζίνα. Γλυκά για το τελος καθώς και τηγανητή μπανάνα.

Σε γενικές γραμμές μείναμε ευχαριστημένοι, αλλα λόγω του οτι εχουμε πετύχει καλύτερες μερες, προβληματιστήκαμε. Εδώ ομως, θέλω πραγματικά να τονίσω οτι μας δόθηκε η ευκαιρία να αναφέρουμε στον υπεύθυνο ευγενικά τα παραπονα μας. Το θετικό ηταν οτι ο ανθρωπος άκουσε πολυ προσεκτικά αυτα που είχα ένα του πουμε, και για το κρέας και για το ρύζι, και ο λόγος που το κάναμε ειναι γιατι πραγματικά θεωρώ το China's food and fantasy, ένα κινεζικο με αξιώσεις. Καταλήξαμε αμφότεροι σε μελλοντική επίσκεψη, καθώς ο υπεύθυνος είπε οτι θα μεταβιβάσει τη δυσαρέσκεια μας στην κουζίνα.

Το value for money το κατατάσσω στο 3/4 γιατι πρώτον ο μπουφές ειναι μεγάλος, εχει ποικιλία και ανανεώνεται αμέσως όταν αδειάσει κατι. Στα θετικά, επισης, οτι ενώ τελειώσει στις 16:30, τον κρατάνε μέχρι τις πέντε, επειδη έρχεται κόσμος, και συνεχίζει να εφοδιάζεται κανονικά.

Κλείνοντας, δεν ξέρω αν σας κατατοπισα. Δεν ξέρω αν πραγματικά βοηθάω έναν χρήστη να παρει απόφαση να το επισκεφτεί. Εγώ έδωσα όλες τις πληροφορίες που θα μπορούσα, βασιζόμενη στα γεγονότα, την εμπειρια και την ´οσο γινεται αντικειμενική μου κρίση, και απο εκει και πέρα η απόφαση δικη σας.

Εγώ θα το ξαναεπισκεφτω, διότι οπως έγραψα στην αρχή.... Ο δολοφόνος γύρω απο το θύμα του γυρίζει....

2017

Ο ανταγωνισμος ειναι εμφανης και η περιοχη της Νεας Σμυρνης που εχει να προσφερει πολλα οσων αναφορα την διασκεδαση και τις επιλογες εξοδου αποτελει ενα καλο παραδειγμα.

Το εστιατοριο μας τραβηξε την προσοχη απο το ιντερνετ αφου η προσβαση του δεν ηταν ιδιαιτερα ευκολη. Σε σκοτεινο στενακι που δεν θα περιμενες να υπαρχει μαγαζι και διπλα στο δρομο της συγγρου. Προσβασιμο 2/5

Το φαγητο χωρις να μπω σε αναλυτικη κριτικη ηταν μετριο στο συνολο. Οταν εννοουμε μετριο σημαινει πως υπαρχουν και αλλα μαγαζια αντιστοιχου περιεχομενου που μπορουν να προσφερουν τα ιδια ή και καλυτερα στην ιδια αλλα και χαμηλοτερη τιμη. Τα νουντλς ειχαν την αισθηση φιδε ενω το ρυζι ηταν παραβρασμενο. Τα κυριως φαγητα στην τιμη των 13καταμεσοορο ερχονται χωρις συνοδευτικο.

Η εξυπηρετηση ηταν αρκετα καλη. Μας ανοιξαν κατευθειαν το μπουκαλι του νερου "κλασσικα" δειχνοντας την πολιτικη του μαγαζιου να βαζει σε αυτοματο πιλοτο την αποδειξη του πελατη στην εναρξη.

Το μαγαζι ηταν ομορφο στο εξωτερικο του κομματι και ασχημο στο εσωτερικο αφου δεν ειχε καλο εξαερισμο, ζεστη και η κουζινα που ειναι ανοιχτη στο κοσμο θυμιζε ταχυφαγειο

Η συνολικη εμπειρια λεει "οχι" σε 2η επισκεψη. Η μειωση που εγινε στο λογαριασμο δεν καταφερε να εξισορροπησει τις υψηλες τιμες και προσδοκιες.

Κίνα & Ν. Ασία - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Μαθαινεις απο τα λαθη σου.
Πηγα να δοκιμασω και αυτο το εσταιτοριο, κατοπιν συστασης. Να πω οτι εχω δοκιμασει πολλα ασιατικα εστιατορια στην αθηνα. Απο τα φθηνα εως τα πιο ακριβα. Και εχω εργαστει σε ενα, στο εξωτερικο. Λατρευω την ασιατικη κουζινα.
οποτε συχωρηστε την αυστηρη κριτικη μου.

Πηγα τεταρτη 20/01/2016 στο μπουφε. Πληρης απογοητευση. Αλλα ας μπουμε στις λεπτομεριες.
Εγω ειδα τα εξις πιατα:
Στο σουσι, δυο ειδων ρολλακια ενα με το ρυζι εξω και ενα με το ρυζι μεσα. και τα δυο με σουριμι. Πολυ μικρα, ανοστα, στεγνα και δυαλυθηκαν πριν να τα βαλω στο στομα μου. δεν το λες και μπουφε σουσι!
Στα αλλα... τα σπρινγ ρολς μεγαλα μεν οχι και πολυ καλα δε. Τα δε γουον τον... πολυ μαλακα και λαδερα. Συνηθως ειναι τραγανα και η γεμιση καπως.. νοστιμη. Η σαλτσα τωρα... επρεπε ή να την βαλεις στο πιατο ή να παρεις μπωλ απο την σουπα, εαν ηθελες.

Μια σουπα, κοτοπουλο καλαμποκι. Ο. κ, αλλα με το κοτοπουλο... στο ψαξιμο και τα δυο καμματακια που βρηκα, εμοιαζαν ψημενο ή τηγανιτο!
Τα λαχανικα τεμπουρα δεν τα δοκιμασα.
Το γλυκοξινο κοτοπουλο. (Ξεχωριστα η σαλτσα). Το κοτοπουλο ειχε πολυ κουρκουτι και αρκετα κομματακια σκετο κουρκουτι.
Φτερουγες κοπουλο τεριγιακι. Μαλλον βραστο εμοιζε, με σαλτσα... τωρα τεριγιακι ηταν... κατι σαν τεριγιακι... τι να πω?

Τα νουντλς με γαριδα... θα ελεγα επιοικως ο. κ
Το "καντονεζικο" ρυζι (τηγανιτο ρυζακι) μμμ. ετσι κι ετσι.
Σουβλακι στο γκριλ? Οχι ευχαριστω!
Μοσχαρι με πιπεριες. Εαν ηταν ζεστο θα ηταν η μονη επιτυχια.
Το κοτοπουλο καρυ με το ζορι καταπια την μια μπουκια που εβαλα στο στομα μου. Α. ναι ξεχασα την σαλατα στην αρχη. Μια ανανμεικτη λαχανικων με εξτρα καροτο, καλαμποκι και σαλτσα μανγκο. ικανοποιητικη.

Τελος το γλυκο! Υποτειθεται μπανανα με σοκολατα. Εγω εκανα φιλοτιμη προσπαθεια να καταλαβω την μπανανα μεσα απο το μαλακο, λαδωμενο κουρκουτι με την καλυψη της κρυας σοκολατας. Αλλα ματαιος κοπος.
Σε γενικες γραμμες, ολα ηταν κρυα, εκτος της σουπας, ψιλο ανοστα και λαδερα.
Υπαρχουν στην πολη πολυ καλυτερα μπουφε και πανω κατω στην ιδια τιμη. Δεν ξερω εαν τα α-λα καρτ πιατα του τι λενε, αλλα δεν εχω καμμια διαθεση να το ρισκαρω! Ηπια δυο ποτηρια σοδα να συνεφερω το στομαχι μου!

Δεν νομιζω οτι στις εποχες που ζουμε 36,00€ για δυο ατομα, για αυτο το γευμα με μια μπυρα και εμφιαλωμενο νερο (δεν το ζητησα, αλλα ηρθε) ειναι τιμια προταση!
Κριμα.

Πήγαμε την Τετάρτη το βράδυ στον μπουφέ των 15 Ευρώ κατ’ άτομο και
καθίσαμε στον εσωτερικό χώρο, ο οποίος με τραπέζια μεγάλα και στις σωστές αποστάσεις, ήταν πολύ λειτουργικός και ωραία διακοσμημένος

Υπήρχαν κατά τις 20:00 η ώρα, τέσσερις μόνο παρέες και έτσι εξυπηρετηθήκαμε άνετα. Το προσωπικό γρήγορο και αποτελεσματικό σε ότι χρειαστήκαμε. Η απόσυρση των τελειωμένων πιάτων από το τραπέζι μας γινόταν σε ελάχιστο χρόνο.

Από φαγητό υπήρχε αρκετή ποικιλία και ποιοτικά ικανοποιητική, το δε φινάλε έκλεινε με δύο είδη γλυκών: λουκουμάδες μπανάνας με σως σοκολάτας, πολύ ωραίοι και μους σοκολάτας έξ ίσου καλή.

Το νερό χρεώνεται με 2 Ευρώ

Το Parking για Τετάρτη βράδυ δεν παρουσίασε δυσκολία, βρήκαμε σχεδόν κοντά στο μαγαζί.

Τόσο ο εσωτερικός χώρος όσο και ο εξωτερικός, σε συνδυασμό με τα προσφερόμενα εδέσματα, προσφέρεται σε όσους αρέσκονται στο κινέζικο φαγητό.

Κίνα & Ν. Ασία - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Το ξετρυπωσα εντελως τυχαια, και οποτε επισκεπτομουν κινεζικο, αυτο ηταν το Chinas Food and Fantasy!

Συνηθιζω να επισκεπτομαι τα κινεζικα μονο τις ημερες που εχουν μπουφε, γιατι μου αρεσει να δοκιμαζω ολες τις γευσεις! Το συγκεκριμενο προσφερει μπουφε καθε κυριακη με 19 ευρω και καθε τεταρτη λιγο πιο περιορισμενα με 15 ευρω.

Καθοτι ειχα πολλες ατυχεις επιλογες σε κινεζικα τα τελευταια χρονια (τις καλες εποχες 2000-2006 ηταν τα περισσοτερα εξαιρετικα), το εστιατοριο αυτο με εξεπληξε θετικα, χωρις ουσιαστικα να ειναι κατι εξαιρετικο απο τις παλιες καλες εποχες. Απλα ισως αρκετα καλυτερο απο τα χειροτερα. Και αυτο το διαπιστωσα ιδιαιτερα τις τελευταιες 2 φορες που το τιμησα.

Στον μπουφε της Τεταρτης (το βραδυ) προσφερονται συνηθως περα απο σαλατα, μια σουπα, γουον τον με καβουρι, σπρινγκ ρολς, ρυζι, νουντλς με λαχανικα, και γλυκοξινο χοιρινο η κοτοπουλο, παπια, και αλλο ενα πιατο με κρεας η γαριδες. Ολα γευστικα, χωρις ομως πια να ξεχωριζουν ποιοτικα! Πιστευω οτι σαν να μειωσε λιγο την ποιοτητα ο ιδιοκτητης, ειδικα διαβαζοντας και τις κριτικες των υπολοιπων ask4fooders!!

Στο τελος ζητησαμε και το μπισκοτο της τυχης, το οποιο με δυσκολια το φερνουν, και απορω γιατι! Σε οσα κινεζικα με μπουφε πηγαινω, παντα φερνουν. Σιγα το κοστος..

Σαν χωρος ειναι πολυ ομορφος, με πινελιες απο Κινα αλλα εξελληνισμενος! Ειναι κρυμμενο σε παραδρομο της Συγγρου αλλα βρισκεις ευκολα θεση για παρκαρισμα!

θα το επισκεφθω ξανα αν εχω μεγαλη καψα για κινεζικο, αλλα σιγουρα θα αναζητησω και κατι καλυτερο..

Κίνα & Ν. Ασία - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Eίμαι αρκετό καιρό αναγνώστης του site και το έχω βρει πάρα πολύ χρήσιμο.

Δυστυχώς μια πολύ κακή εμπειρία σε εστιατόριο με έκανε να φτιάξω λογαριασμό για να σχολιάσω, για να αρχίσουν και οι εστιάτορες να καταλαβαίνουν ότι ο κόσμος δεν είναι αδαής.

Επισκέφθηκα το συγκεκριμένο εστιατόριο Κυριακή 22/05 μαζί με την οικογένειά μου, 2 ενήλικες και 3 έφηβοι, ο ένας εκ των οποίων δεν έφαγε.

Ο χώρος είναι ευχάριστος με μίνιμαλ διακόσμηση ενώ το προσωπικό απλά εξυπηρετικό.

Το μπουφέ που είχαν, είχε αρκετές επιλογές κυρίως από τηγανιτά ορεκτικά, γουόν τον, τεριγιάκι και spring rolls πολύ βαριά και ρύζια, νούντλς, κάποια κυρίως πιάτα όπως γλυκόξινο χοιρινό με την σάλτσα χωριστά από το κρεας ;; και ψητή πάπια η οποία ήταν κάτι καμμένα κομμάτια μόνο κόκαλα. Υπήρχε και σούσι το οποίο ήταν σουρίμι. Το φαγητό ήταν μέτριο, πολύ βαρύ και κρύο και νομίζω υπερτιμολογημένο για τα 19 ευρώ το άτομο που ζητούσε!

Φάγαμε γρήγορα γρήγορα και ζητήσαμε λογαριασμό για να φύγουμε, μας ήρθε αμέσως με κάποιο λάθος όμως στην ώρα άφιξης, ζητήσαμε τον σωστό λογαριασμό, πληρώσαμε και φύγαμε, χωρίς να μας κεράσουν fortune cookie όπως συνηθίζεται στα ασιατικά εστιατόρια.

Δεν νομίζω ότι θα το επισκεφθούμε ξανά.

Κίνα & Ν. Ασία - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Έχοντας εμπειρία απο delivery στο σπίτι, είπαμε να δοκιμάσουμε και το συγκεκριμένο. Παραγγείλαμε 2 αρχικά πιάτα και 3 κυρίως πιάτα για να δοκιμάσουμε λίγο απο όλα.

Πληρώσαμε 25€. Καταρχήν η πρώτη επαφή με τον κύριο που μας τα έφερε ήταν απαράδεκτη... Επειδή δεν είχαμε ψιλά να του αφήσουμε, όταν τον ευχαριστήσαμε και τον χαιρετίσαμε μας γύρισε την πλάτη επιδεικτικά και έφυγε χωρίς να μας ανταπαντήσει!

Απο τα αρχικά πιάτα, τα "spring rolls λαχανικών" αποτελούνταν απο το τεράστιο νούμερο των δύο (2) τεμαχίων... και αυτά πανιασμένα και προφανώς ξαναζεσταμένα και 6 πίτες ατμού χωρίς απολύτως καμία γεύση και αυτές πανιασμένες και ξαναζεσταμένες.

Απο βασικά πιάτα πήραμε "τραγανό κοτόπουλο με σάλτσα barbecue" το οποίο αποτελούνταν απο 8 κομμάτια το καθένα στο μέγεθος ενός φασολιού (... ) τα οποία για να τα μασήσεις έπρεπε να έχεις 2-3 οδοντοστοιχίες πρόχειρες στην άκρη για κάθε ενδεχόμενο. Ήταν τόσο σκληρά και προφανώς ψημένα απο το πρωί και ξαναζεσταμένα, με αποτέλεσμα να θέλεις μπλέντερ για να τα λιώσεις πριν μπορέσεις να τα μασήσεις.. Επίσης συνοδευόντουσαν απο 2-3 κομμάτια αγγούρι που προφανώς είχαν πεθάνει απο βαθιά γηρατειά... Αυτό ήταν υπενθυμίζω ένα απο τα κυρίως (και όχι πρώτο) πιάτο τους το οποίο κοστίζει 8€...

Τα 2 επόμενα κυρίως πιάτα δυστυχώς για εμάς ήταν της ίδιας ποιότητας.
"Noodle με λαχανικά" τα οποία εκτός του ότι τα λαχανικά ήθελες πολύ ώρα να τα βρεις μέσα σε μία χούφτα παστωμένο και αδικαιολόγητα λασπωμένο φιδέ με έντονη γεύση απο κύβο κρέατος. Και το 2ο κυρίως πιάτο ήταν το "Καντονέζικο ρύζι" βαφτισμένο έτσι που όμως στην πραγματικότητα ήταν ένα χυλωμένο ρύζι με καμία απολύτως γεύση στο στόμα... Άχρωμο, άγευστο, αδιάφορο...

Η χειρότερη και δυστυχώς για εμάς ή πιο απογοητευτική εμπειρία που είχαμε ποτέ....