02 Απρ 2017

Είχα αρκετό καιρό να πάω σε κινέζικο και η ιδέα γυρόφερνε η αλήθεια είναι στο μυαλό μου το τελευταίο διάστημα. Οπότε όταν είδα μια προσφορά σε εκπτωτικό site για το China’ s Food and Fantasy, το οποίο είχα επισκεφθεί και αρκετά χρόνια πριν με αρκετά καλές εντυπώσεις, σκέφτηκα γιατί όχι, ας κάνουμε μία δοκιμή. Οπότε αγορά του κουπονιού, την επόμενη μέρα τηλέφωνο για κράτηση και Σάββατο βράδυ βρισκόμαστε 2 άτομα έξω από το China’ s Food and Fantasy.

Το China’ s βρίσκεται στον παράδρομο της Λ. Συγγρού, στο ύψος περίπου της πλατείας της Ν. Σμύρνης. Αν και δεν απέχει πολύ από την πολυσύχναστη πλατεία, η τοποθεσία στην οποία βρίσκεται πιστεύω ότι κάπως το αδικεί, δεδομένου ότι η περιοχή είναι αρκετά σκοτεινή και χωρίς κίνηση. Τέλος πάντων, το αυτοκίνητο, εύκολα ή δύσκολα, κάπου θα το βολέψετε και μπαίνοντας μέσα, ο χώρος θα σας κερδίσει.

Μπαίνοντας, λοιπόν, αντικρίζεις έναν μεγάλο χώρο, περιστοιχισμένο από τζαμαρία, ο οποίος προορίζεται για τους καπνιστές-πελάτες. Τα τραπέζια είναι κάπως κοντά το ένα στο άλλο, σε φυσιολογικό ωστόσο βαθμό. Αν και δεν υπήρχε κάτι αρνητικό να του προσάψω, περισσότερο ελκυστικός μου φάνηκε ο κυρίως εσωτερικός χώρος, στον οποίο και καθίσαμε. Αυστηρά για μη καπνιστές, άνετος, με ωραίο φωτισμό, μεγάλα τραπέζια (ακόμη και αυτά των δύο ατόμων), χωρίς στοιχεία υπερβολής, προσωπικά με κέρδισε. Σε σχέση με την παλιότερη επίσκεψή μου, το καινούριο στοιχείο ήταν ένας πάγκος στη μια γωνιά του χώρου που χρησιμοποιείται για την προετοιμασία του σούσι. Στα συν επίσης οι πεντακάθαρες τουαλέτες αλλά και η γενικότερη καθαριότητα του χώρου.

Η εξυπηρέτηση επίσης άψογη, άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις. Όλα τα άτομα του service ήταν χαμογελαστά και ευγενικά, τόσο κατά την είσοδο μας στο μαγαζί όσο και κατά τη διάρκεια του φαγητού αλλά και την αποχώρησή μας. Δεν ξέρω πάντα εκτιμώ όταν, κατά την είσοδο, κάποιος θα έρθει να σε υποδεχθεί με χαμόγελο ενώ και με το ίδιο χαμόγελο θα σε αποχαιρετήσει και όταν φεύγεις. Στα συν επίσης το κέρασμα στο τέλος λικέρ μαστίχας (αταίριαστο ενδεχομένως, καλοδεχούμενο σε κάθε περίπτωση) και fortune cookies, ενώ απόδειξη κόπηκε νομιμότατα για όλο το ποσό και όχι μόνο για το εκτός κουπονιού ποσό (όπως δυστυχώς συνηθίζεται).
Από τον πραγματικά εκτενή κατάλογο, παραγγείλαμε δύο άτομα:
- βιετναμέζικα spring rolls με χοιρινό κιμά, λαχανικά και γλυκόξινη σάλτσα (4,90 €)
- κοτοπιτάκια sammosa με λαχανικά και κάρι (5,90 €)
- τηγανητό ρύζι με αβγό και λαχανικά (5,00 €)
- κοτόπουλο με κινεζικα μανιτάρια και μπαμπού (12,80 €)
- noodles με λαχανικά και διάφορα κρεατικά (8,50 €).
Από τα ορεκτικά ξεχώρισα τα κοτοπιτάκια που είχαν πολύ ωραία γέμιση (ελαφρώς καυτερή) και ήταν ελαφριά τηγανισμένα, καθώς τα βιετναμέζικα spring rolls μας φάνηκαν κάπως βαριά στη γεύση. Κατά τα λοιπά, νοστιμότατο ήταν το τηγανητό ρύζι και πλούσιο σε ποσότητα, αρκετά νόστιμα και τα noodles (ενδεχομένως την επόμενη φορά να τα προτιμούσα με απλά λαχανικά), κάπως πιο αδιάφορο το κοτόπουλο, χωρίς να είναι άσχημο σε κάθε περίπτωση.
Για ποτό, προτιμήσαμε, ένα μπουκάλι ροζέ κρασί Άκρες, Κτήμα Σκούρα (14,00 €), οικονομικό κρασί, προσωπικά ωστόσο μου αρέσει αρκετά, οπότε συχνά το προτιμώ. Γενικά να αναφέρω ότι από μια γρήγορη ματιά που έριξα στην λίστα με τα εμφιαλωμένα κρασιά, οι τιμές μου φάνηκαν αρκετά λογικές.

Για τα παραπάνω, πληρώσαμε περίπου 34 €, χωρίς το κουπόνι ο λογαριασμός θα ήταν κοντά στα 50 €. Συμπερασματικά, το φαγητό δεν μας ξετρέλανε, ωστόσο βρισκόταν σε αρκετά ικανοποιητικό επίπεδο, ενώ πάνω – κάτω τα ίδια ισχύουν και για το κόστος της εξόδου (λαμβάνοντας φυσικά υπόψη τη συνολική τιμή χωρίς το κουπόνι). Μια βαθμολογία στο «2,5» πιστεύω θα ήταν δικαιότερη, τόσο για τη γεύση όσο και για τη σχέση ποιότητας τιμής, οπότε θα βαθμολογήσω με «2» τη γεύση και με «3» τη σχέση ποιότητας-τιμής, για να είναι πιο αντιπροσωπευτική η συνολική βαθμολογία.

Συμπερασματικά, το όμορφο περιβάλλον και η άψογη εξυπηρέτηση είναι για μένα από μόνα τους ικανά για να προτιμήσω το China’ s σε μελλοντική μου έξοδο, μολονότι οι γεύσεις δεν ήταν ξεχωριστές. Εξάλλου, κάθε Τετάρτη βράδυ και Κυριακή πρωί, σερβίρεται και μπουφές, ο οποίος θα ήταν μια καλή ευκαιρία για να δοκιμάσει κάποιος περισσότερες γεύσεις, για να έχει πιο ολοκληρωμένη εικόνα. Θα ξαναπάω...

Κινέζικο? Μα φυσικά και θέλω να πάω σε κινέζικο..... πόσο καιρό έχω να φάω κινέζικο.... γιατί δεν πάω συχνά -πια- σε κινέζικο?
Με αυτές τις ιαχές αποδέχτηκα πρόταση φίλης για το τελευταίο Σάββατο του Απρίλη.
Στο China's foods & fantasy είχαμε πάει κανα 2 φορές στο παρελθόν και οι εντυπώσεις ήταν καλές αλλά το κόστος πιο πάνω από το budget.

Η κράτηση ήταν για 4 άτομα στο χώρο για καπνιστές (ναι έχει μείνει ο ένας και μοναδικός πλέον καπνιστής στην παρέα) ο οποίος είναι αρκετά κομψός και ευτυχώς δεν έχει καμία σχέση με το κλασσικό περιβάλλον λοιπών κινέζικων εστιατορίων, με ωραίο φωτισμό, καθίσματα με μαξιλάρια που δεν έχουν ¨πέσει", μουσικές επιλογές σε jazz, swing σε τέτοια ένταση που η συνομιλίες γίνονται αβίαστα!
Μπράβο που έχουν αποστασιοποιηθεί από τη ¨λούμπα" του κινέζικου με τα φαναράκια, κόκκινα τραπεζομάντηλα κλπ. κινέζικα παραδοσιακά χαρακτηριστικά.

Ο πιο μέσα χώρος (μη καπνιστών) επίσης πολύ ωραίος, καθαρός, τα τραπέζια σε καλή απόσταση μεταξύ τους, νέα προσθήκη το sushi bar.

Η υποδοχή ευγενική, μας οδήγησαν στο τραπέζι μας όπου μας περίμενε στρωμένο και με εμφιαλωμένο νερό!
Στον αντίποδα, με χαρά διαπιστώσαμε ότι πλέον έχει και house wine παραγωγής Λαφαζάνη στην αρκετά τσιμπημένη τιμή των 14,00 euro το κιλό. Επιλέξαμε το λευκό, το οποίο ήταν αρκετά συμπαθητικό και καταφέραμε 2 1/2 κιλά 4 άτομα....

Έπεσε αρκετή μελέτη στο menu για να πάρουμε τις αποφάσεις μας:

Σαλάτα με τόφου και λαχανικά (δοκιμάσαμε κι εμείς βρε παιδί μου αυτό το τόφου που τόσα ακούμε και τίποτε δεν ξέρουμε.... η αλήθεια είναι ότι μόνο αυτό περίσσεψε από όλη τη σαλάτα! )

Τηγανητό ρύζι με αυγό - και χωρίς την αίσθηση "λαδίλας" που συνήθως συναντώ.
Νουντλς και παρόλο που δεν είναι αγαπημένο μου πιάτο, εδώ το παρασκευάζουν νοστιμότατο, εξ ου και δεν έμεινε τί-πο-τε.

Στα κυρίως παίξαμε στην κλασσική και πάντοτε της μόδας πάπια πεκίνου, δεν έχω λόγια -παρόλο που τα πουλερικά δεν είναι στη γευστική γκάμα μου- μας ήρθε τραγανή, με πραγματικα φρεσκότατα υλικά, η συνοδευτική σάλτσα της επική!

Ακόμη ένα "σιγουράκι" γλυκόξυνο χοιρινό, ένα καταπληκτικό πιάτο πάνω από το οποίο έγινε η σχετική μάχη ποιος θα φάει τι και πόσο-άστο κάτω αυτό είναι δικό μου!

Μοσχάρι με λαχανικά, ίσως το μοναδικό αδιάφορο πιάτο και το μοναδικό που έμεινε χωρίς να καταναλωθεί....

Σε όλη τη διάρκεια του δείπνου το service ήταν διακριτικό, ευγενικό και άμεσο.
Σημειώνω -σαν το μοναδικό αρνητικό- τη μεγάλη καθυστέρηση στο σερβίρισμα των πιάτων -εξ ου και οι 3 ντοματούλες στην εξυπηρέτηση.

Στο τέλος κέρασμα λικέρ μαστίχα (ελληνική πινελιά σε κινέζικο) παρέα με τα γνωστά fortune cookies.

Ο λογαριασμός (με απόδειξη) στα euro 100,00 και κάτι.
Ειλικρινά αμφιταλαντεύομαι να αποφασίσω εάν είναι vfm... και καταλήγω πως ναι είναι σε επίπεδο φαγητού, μιας και προσφέρει πολύ καλή ποιότητα και ποσότητα σε πολύ ευχάριστο περιβάλλον.
Ας επανεξετάσει τη χρέωση των ποτών...... για να είναι πιο προσιτό.

Τα συγχαρητήριά μου στο μάγειρα Κιμ (ο οποίος για τα πρακτικά σημειώνω ότι είναι Ταυλανδέζος και ουχί κινέζος!!!! )

13 Απρ 2017

Ο ανταγωνισμος ειναι εμφανης και η περιοχη της Νεας Σμυρνης που εχει να προσφερει πολλα οσων αναφορα την διασκεδαση και τις επιλογες εξοδου αποτελει ενα καλο παραδειγμα.

Το εστιατοριο μας τραβηξε την προσοχη απο το ιντερνετ αφου η προσβαση του δεν ηταν ιδιαιτερα ευκολη. Σε σκοτεινο στενακι που δεν θα περιμενες να υπαρχει μαγαζι και διπλα στο δρομο της συγγρου. Προσβασιμο 2/5

Το φαγητο χωρις να μπω σε αναλυτικη κριτικη ηταν μετριο στο συνολο. Οταν εννοουμε μετριο σημαινει πως υπαρχουν και αλλα μαγαζια αντιστοιχου περιεχομενου που μπορουν να προσφερουν τα ιδια ή και καλυτερα στην ιδια αλλα και χαμηλοτερη τιμη. Τα νουντλς ειχαν την αισθηση φιδε ενω το ρυζι ηταν παραβρασμενο. Τα κυριως φαγητα στην τιμη των 13καταμεσοορο ερχονται χωρις συνοδευτικο.

Η εξυπηρετηση ηταν αρκετα καλη. Μας ανοιξαν κατευθειαν το μπουκαλι του νερου "κλασσικα" δειχνοντας την πολιτικη του μαγαζιου να βαζει σε αυτοματο πιλοτο την αποδειξη του πελατη στην εναρξη.

Το μαγαζι ηταν ομορφο στο εξωτερικο του κομματι και ασχημο στο εσωτερικο αφου δεν ειχε καλο εξαερισμο, ζεστη και η κουζινα που ειναι ανοιχτη στο κοσμο θυμιζε ταχυφαγειο

Η συνολικη εμπειρια λεει "οχι" σε 2η επισκεψη. Η μειωση που εγινε στο λογαριασμο δεν καταφερε να εξισορροπησει τις υψηλες τιμες και προσδοκιες.

Έκπτωση μέχρι 10%

Λ. Συγγρού 207, Ν. Σμύρνη