Ανοιχτό από το πρωί με καφέ, όλη μέρα με μεξικάνικες σπεσιαλιτέ.

07 Νοε 2017

Οι πολλές πρόσφατες κριτικές για το Dos Hermanos (αφού ήταν από τα εστιατόρια που συμμετείχαν στην εβδομάδα «καλοφαγάδων») μου δημιούργησαν την επιθυμία να ξαναεπισκεφθώ - μετά από πάρα πολύ καιρό - ένα μεξικάνικο εστιατόριο. Και αφού δυστυχώς η Κηφισιά μου έπεφτε λίγο μακρυά, είπα για αρχή να δοκιμάσω την τύχη μου για αρχή με το πιο εύκολα προσβάσιμο για μένα AMIGOS VAMOS στη Νέα Σμύρνη.

Άφιξη λοιπόν δύο ατόμων στην Νέα Σμύρνη μεσημεράκι Παρασκευής, παραμονή 28ης Οκτωβρίου. Οι κριτικές στο ask4food αρκετές για το AMIGOS VAMOS (οι περισσότερες μάλιστα θετικές), ενώ και η δυνατότητα παραγγελίας ειδικού οικοξομικού μενού (για τις καθημερινές μεταξύ 12.00 και 18.00) προσφέρει εναλλακτική επιλογή για κάποιον που δεν θέλει να ξεφύγει με το λογαριασμό.

Η πρώτη εικόνα άκρως θετική. Τόσο ο εσωτερικός χώρος (που είναι μη καπνιστών αυστηρά) όσο και ο περιμετρικός χώρος που είναι ωστόσο και αυτός στεγασμένος για προφύλαξη από τις χαμηλές θερμοκρασίες είναι πολύ περιποιημένοι, πεντακάθαροι, με μεγάλα άνετα ξύλινα τραπέζια, ενώ το όλο σκηνικό έρχεται να συμπληρώσει η ταιριαστή μουσική σε ιδανική ένταση.

Από το πολυάριθμο προσωπικό επίσης δεν συνάντησα κάποιο παράπονο. Κάποιος θα σε υποδεχθεί στην είσοδο με χαμόγελο και θα σε βοηθήσει να καθίσεις σε όποιο τραπέζι επιθυμείς, ενώ η ίδια ευγενική συμπεριφορά υπάρχει και κατά τη διάρκεια του γεύματος αλλά και κατά την αποχώρησή μας από το AMIGOS VAMOS. Ίσως το service θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί κάπως αμήχανο και όχι τόσο «χαλαρό» (τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα), για αυτό και μείον μία ντοματούλα. Κατά τα λοιπά, απόδειξη εκδόθηκε κανονικά, η πληρωμή έγινε με κάρτα, ενώ στο τέλος κεραστήκαμε και 2 δροσερά σφηνάκια σορμπέ λεμόνι.

Ως προς το φαγητό, για αρχή ήρθε στο τραπέζι εμφιαλωμένο νερό (2,30 €) καθώς και nachos με salsa rachera (3,70 €), κατόπιν ωστόσο ερώτησης και για τα δύο. Εξάλλου, στο μαγαζί είδα να κυκλοφορούν αρκετές κανάτες με νερό. Για τα νάτσος, δεν έχω να πω κάτι ιδιαίτερο, νόστιμα ήταν και η συνοδευτικά σάλτσα ελαφρώς καυτερή, ό, τι πρέπει για αρχή. Η ποσότητα ικανοποιητική.

Λόγω παραμονής 28ης Οκτωβρίου, το οικονομικό μενού δεν ήταν διαθέσιμο. Σε κάθε περίπτωση, σας ενημερώνω ότι αυτό περιλαμβάνει στην πολύ προνομιακή τιμή των 14,50 € ανά άτομο 1 σαλάτα (μεταξύ 4 επιλογών), 1 κυρίως πιάτο (μεταξύ πάλι 4 επιλογών), 1 γλυκό και 1 μπύρα corona ή ποτήρι sangria ή ένα αναψυκτικό.

Εμείς λοιπόν παραγγείλαμε:
σαλάτα De Pollo, σε τραγανή φωλιά από τορτίγια, με διάφορα λαχανικά, κοτόπουλο και γκουακαμόλε (9,90 €). Γευστικότατη, πολύ ωραία ψημένο και γευστικό το κοτόπουλο, ενώ και η γκουακαμόλε έδενε ιδανικά το τελικό αποτέλεσμα. Σαλάτα που προτείνεται.
Από κυρίως, η σύζυγος παρήγγειλε Burrito Classico με κιμά και κόκκινα φασόλια (11,50 €) και εγώ Chimichanga με κοτόπουλο (11,60 €). Και τα δύο πιάτα σερβιρίστηκαν με ρύζι, καλαμπόκι και sour cream, ήταν νόστιμα, καλομαγειρεμένα και αρκετά χορταστικά (κυρίως το burrito). Σίγουρα δεν ήταν κάτι που δεν είχες ξαναδοκιμάσει σε μεξικανική κουζίνα, η εκτέλεσή τους και το συνολικό αποτέλεσμα δεν μας άφησαν παραπονεμένους.

Από ποτά εγώ δοκίμασα στην αρχή μία παγωμένη μαργαρίτα λεμόνι (7, 10 €), συμπαθητική, ενώ στη συνέχεια πήραμε ½ λίτρο λευκό κρασί (6,20 €). Καλό ήταν και αυτό, σε αδικαιολόγητα υψηλά τιμή σίγουρα.

Για τα παραπάνω ο λογαριασμός ήρθε στα 52,30 €, σίγουρα όχι οικονομικά. Αντιθέτως, δεδομένων και των υλικών που δεν είναι κάτι ιδιαίτερο ή δυσεύρετο (κιμάς, κοτόπουλο, ρύζι κλπ. ), η τιμολόγηση φαντάζει αρκετά υψηλή. Αυτό βέβαια συμβαίνει κατά κανόνα σε όλα τα μαγαζιά που σερβίρουν ξένη κουζίνα (οπότε ένα κλικ παραπάνω στις τιμές είναι εν μέρει αποδεκτό). Συνεπώς, εάν και η βαθμολογία μου θα ήταν «2», τα παραπάνω σε συνδυασμό με το αρκετά οικονομικό μενού που προσφέρεται τις καθημερινές, θα ανεβάσουν την αξιολόγηση της σχέσης ποιότητας/τιμής στο «3».

Η επίσκεψη, μετά από καιρό, σε εστιατόριο μεξικανικής κουζίνας στέφθηκε με επιτυχία, οπότε με την επιφύλαξη ως προς τις τιμές (κυρίως) το AMIGOS VAMOS προτείνεται.

04 Φεβ 2017

Μετά απο 1 αποτυχημένη προσπάθεια να βρούμε τραπέζι Σάββατο βράδυ το επισκεφθηκαμέ Κυριακή αργά το απόγευμα.

Χώρος (4/4):

Καθαρός, προσεγμένος με διακοσμητικά στοιχεία που θυμίζουν Μεξικό και μεγάλα άνετα τραπέζια. Απ' ότι είδα δεν διαθέτει κάποιον εξωτερικό χώρο για το καλοκαίρι. (Ή τουλάχιστον δεν τον είδα).

Γεύση (3/4):

Το μενού κλασικό Tex-Mex με αρκετή ποικιλία. Είμασταν 7 άτομα οπότε πήραμε αρκετά πιάτα αλλά δυστυχώς κάποια δεν τα συκράτησα.

Nachos (βαθμολογία 7.5/10)

Quesadillas με τυρί (8/10)

Πατάτες τηγανιτές (7.5/10)

Σαλάτα Mixta (7/10)

Σαλάτα Caesars (7.5/10)

Fajitas κοτόπουλο (7/10)

Burritos (7.5/10)

Φιλέτο κοτόπουλο (8/10)

Bacon cheeseburger (7/10)

Εξυπηρέτηση (3/4):

Πολυάριθμο προσωπικό, εξυπηρετικό χωρίς υπερβολικές καθυστερήσεις αλλά ούτε με απίστευτη γρηγοράδα.
Έλειπε όμως το προσωπικό στοιχείο, μια οικειότητα, του έλειπε αυτό το κάτι!

Value for money (3/4):

Για τον χώρο, την ποσότητα και την ποιότητα καθώς και συγκρίνοντας με άλλα μεξικάνικα θα έλεγα ότι οι τιμές είναι λογικές.

Απο την άλλη 25 ευρώ με 35 ευρώ το άτομο για την εποχή και για το φαγητό δεν ειναι και τσάμπα πράγμα. Για παράδειγμα τα κυρίως κοστίζουν απο 10 εώς 19 ευρώ, οι σαλάτες απο 9 εώς 11 ευρώ και τα ορεκτικά απο 7 εώς 9 ευρώ.

Συμπέρασμα:

Ένα καλό μαγαζί, συνήθως γεμάτο απο κόσμο τα ΣΚ με αρκετά καλή Μεξικάνικη κουζίνα.

06 Σεπ 2017

Πολυ ωραιος ανετος χωρος να φας. Καλη ποιοτητα φαγητου. Πολυ καλη εξυπηρέτηση. Χορταστικές μεριδες ακομα κ οι σαλατες, με ωραια εκτελεση.

Τιμές λιγο τσιμπημένες αλλα αξιζει κατα τη γνωμη μου. Οι τιμες ανα ατομο εξαρτωνται απο το ποσο τρωει ο καθενας.

Συγκεκριμενα πηραμε μια ceasar's φοβερη( βρασμενο κοτοπουλο κ ωραια σως) η οποια ηταν για 4 ατομα κυριολεκτικα, μια ντακος με κιμα 4 τμχ, κ μια μεριδα κοτοπουλο παρμεζανα με πουρε εξαιρετικο κ αυτο το πιατο (μεριδα για 2 ατομα).

Θεωρω οτι το συγκεκριμενο μαγαζι ειδικευεται στο κοτοπουλο.
Θα ξαναπαω σιγουρα καποια στιγμη.

18 Οκτ 2016

Θα ξεκινήσω λέγοντας ότι δεν είμαι μεγάλη φαν της μεξικανικής κουζίνας (όπως αυτή βέβαια παρουσιάζεται εκτός Μεξικού - εντός δεν έχω δοκιμάσει, πιθανολογώ θα είναι καλή όπως οι περισσότερες κουζίνες του κόσμου). Ο λόγος είναι ότι όλα τα πιάτα μου φαίνονται τα ίδια, δηλαδή με διαφορετικό στήσιμο των ίδιων υλικών. Παρόλα αυτά, καθότι πάντα πρόθυμη να δοκιμάσω νέα μέρη, πήγα με μεγάλο ενδιαφέρον στο μαγαζί.

Ο χώρος είναι πολύ όμορφος. Ωραία μουσική στην σωστή ένταση, άνετα τραπέζια, ωραία χρώματα και διακόσμηση. Η εξυπηρέτηση πολύ καλή επίσης και τα πιάτα σε σωστές χρονικές αποστάσεις μεταξύ τους. Το μαγαζί ήταν γεμάτο, επομένως μπράβο τους για την οργάνωση.

Το μενού τυπικό μεξικανικό του είδους: Πίτες, κιμάς καυτερός, φασόλια, καλαμπόκι, ρύζι. Υπήρχαν και ψητά που φαινόταν ωραία και ξέφευγαν από τον κανόνα αν κάποιος θέλει να δοκιμάσει κάτι διαφορετικό. Εμείς δεν ξεφύγαμε. Το φαγητό ήταν αρκετά καλό και τα πιάτα νόστιμα με καλές αναλογίες υλικών. Από όλα τα μεξικανικά που έχω κατά καιρούς δοκιμάσει, νομίζω πως ήταν ένα από τα καλύτερα. Συνοδεύσαμε με μία κανάτα σαγκρία, η οποία ήταν επίσης καλή. Στο τέλος μοιραστήκαμε και ένα επιδόρπιο με τηγανιτό παγωτό - αρκετά γλυκό για τα γούστα μου αλλά καλή εκτέλεση και αυτό.

Ο λογαριασμός ήρθε στα €17/άτομο (μαζί με το ποτό), αλλά δεδομένου ότι οι περισσότεροι παραγγέλνουν πιο πολλά πράγματα από εμάς, ίσως χρειαστείτε κάτι παραπάνω.

Σε κάθε περίπτωση, είναι μία καλή επιλογή. Εγώ θα το ξαναπροτιμήσω.

06 Ιαν 2017

Η προηγούμενη επαφή με μεξικάνικη κουζίνα ήταν πολύ άσχημη και αρκετά νωπή μπορώ να πω. Μετά από προτροπή φίλου μου επισκέφθηκα την Κυριακή της πρωτοχρονιάς το συγκεκριμένο εστιατόριο μιας και οι κριτικές από τον περίγυρό μου ήταν αρκετά ενθαρρυντικές. Μπαίνοντας, μας υποθέχθηκαν άτομα του προσωπικού τα οποία ήταν ιδιαίτερα φιλικά. Καθήσαμε σε ένα τραπέζι στο χώρο των καπνιστών δίπλα στο τζάμι γιατί μου άρεσε ο εξωτερικός χώρος με τα φυτά. Είχε αρκετό κόσμο αλλά λόγω του ότι το εστιατόριο είναι αρκετά μεγάλο δεν ήταν ενοχλητικό οπότε κάθε τραπέζι είχε το χώρο του.

Αρχικά μας έφεραν τον κατάλογο και ύστερα μας άφησαν στο τραπέζι nachos με την κλασσική κόκκινη σάλτσα. Εννοείτε ότι μέχρι να καταλήξουμε στην παραγγελία, τα είχαμε φάει όλα! Παραγγείλαμε λοιπόν μία Lime salad, ένα Mexican Torre, ένα Τaquiza και μία κανάτα Margarita classic (1L).

Η σαλάτα ήρθε πρώτη μαζί με την μαργαρίτα και ήταν απλή και δροσερή όπως την θέλαμε. Είχε ντομάτα και μαρούλι ψιλοκομμένα μέσα σε μία τραγανή τηγανητή φωλιά πίτας. Στη συνέχεια ήρθε το Mexican Torre το οποίο βρισκόταν σε ένα πήλινο σκεύος όπου στην ουσία ήταν πικάντικος κιμάς με λιωμένο τυρί. Τέλος ήρθε το Taquiza. Ήταν ένα πιάτο με τηγανιτές μεξικάνικες πιτούλες η μία πάνω στην άλλη με ενδιάμεσες στρώσεις γέμισης κοτόπουλου και μανιταριών και ρύζι ως συνοδευτικό.

Μπορώ να πω ότι δεν τα φάγαμε όλα καθώς ήταν αρκετά για δύο άτομα. Η margarita συνόδευσε ευχάριστα τις πικάντικες γεύσεις και δεν έμεινε ούτε γουλιά. Ο λογαριασμός για μία σαλάτα, δύο κυρίως, μία κανάτα margarita και ένα νερό ήρθε στα 65 ευρώ. Το μόνο που με ενόχλησε κατά την παραμονή μου στο εστιατόριο ήταν ότι το πράθυρο δίπλα μας ''έμπαζε'' και κρύωνα οπότε θα ήταν καλύτερο αν είχαμε επιλέξει ένα τραπέζι πιο μέσα ή στο χώρο των μη καπνιστών.

Σε όσους αρέσει η μεξικάνικη κουζίνα προτείνω το συγκεκριμένο εστιατόριο άφοβα. Σύμφωνα με το δικό μου προσωπικό γούστο, κατέληξα στο οτι η μεξικάνικη κουζίνα είναι αρκετά λιπαρή και βαριά, οπότε δεν νομίζω να την ξαναπροτιμήσω. Είναι πολύ πιθανό όμως να κάνω μία στάση στο Amigos για margarita ή να δοκιμάσω κάποια από τις πολλές ετικέτες τεκίλας που διαθέτει.

25 Οκτ 2016

Amigos, μεξικανικο εστιατοριο στη ν σμυρνη.
Χωμενο σε ησυχο σημειο διπλα αλλα κ μακρυα απτη βουη της πλατειας, καλοφτιαγμενο ντεκορ με δεντρα κ φωτισμος.

Ο χωρος παραπεμπει σε αμερικανικο καφε με τα ακινητα τραπεζοκαθισματα, οπου κ κει καπως ξεγελιεσαι οτι ειναι οικονομικο μαγαζι.
Εξυπηρετηση εστιατοριου σβελτη τυπικη φιλικη κ σωστη.

Ενιοτε εχει κ λαιβ με μεξικανους μουσικους/χορευτριες τραγουδιστες, το οποιο αν κ θεαματικο παιζει πολυ δυνατα κ καποιος που θελει να φαει ησυχα, δε θα του αρεσει.

Γευσεις ιδιαιτερες, που θελουν αναλογα γουστα. Καλοφτιαγμενα αν σκεφτεις τον ογκο του μαγαζιου. ρωτηστε πριν παραγγειλετε γιατι καποια ειναι πολυ εντονα κ ισως δεν αρεσουν. Τορτιγιες, φασολια, ρυζια, σαλτσες πρασινες κοκκινες, πικαντικα κ κρεατικα γενικα οτι εχει η μεξικανικη κουζινα.

Για τις τιμες κρατηστε μια επιφυλαξη, κ αν ειστε πολυ πεινασμενοι δυο, γιατι αν παραγγειλετε "αερατα" ο λογαριασμος θα εκτοξευθει.

Στα θετικα η προσφορα κανατας frozen μαργαριτα με 20ε οποτε μαζι με καποια σαλατα τη βγαζουν 2 ατομα οικονομικα "για ποτο".

Σε καθε αλλη περιπτωση το 30αρι ειναι στο τσεπακι, καθως απο τα παραπανω αν κ συχνος επισκεπτης, με παρεα 3 ατομων, οπου ξεγελαστηκαμε κ πηραμε 3 κυριως 2 κανατες μια σιζαρς κ κατι πατατακια τορτιγιας στην αρχη, δωσαμε 35 το ατομο. Χορτασαμε αλλα πολυ ακριβο για τους καιρους μας, αντικειμενικα.

Θα ξαναπαω, αλλα θα φροντισω να ειμαι σχετικα χορτατος γιατι δεν ειναι για "χορταση".

Διαταυτα, ευχαριστη εμπειρια, ισως ακριβο για καποιους.

ΥΓ. Μερικες προσφορες μενου θα ηταν χρησιμες κ σαφως επιβαλλονται.

24 Οκτ 2016

Μετά από ένα μεγάλο διάλειμμα στην καταχώρηση κριτικών, αλλά όχι και στην καθημερινή σχεδόν ενημέρωση από το site, είπα να γράψω για το συγκεκριμένο μεξικάνικο εστιατόριο στο οποίο βρεθήκαμε οικογενειακώς καλεσμένοι σε γενέθλια συγγενικού προσώπου.

Η επίσκεψή μας έγινε την Κυριακή 16/10 το μεσημεράκι. Η κράτηση ήταν για έντεκα άτομα στον "έξω" στεγασμένο και κλεισμένο χώρο στον οποίο επιτρέπεται το κάπνισμα. Υπάρχει και ο μέσα χώρος στον οποίο ανεβαίνεις κάποια σκαλάκια και υπάρχουν και οι τουαλέτες. Αν επιτρέπεται και εκεί το κάπνισμα δεν πρόσεξα για να είμαι ειλικρινής. Πάντως αν και κατά την διάρκεια της παραμονής μας το μαγαζί γέμισε ασφυκτικά δεν επικράτησε τσιγαρίλα, ούτε και τα ρούχα μας μύρισαν.

Το ύφος, η διακόσμηση και το όλο στυλ εννοείται οτι παραπέμπει στο Μεξικό. Δεν είναι παραφορτωμένο όμως και καθώς περικλείεται από τζαμαρίες είναι ιδιαίτερα φωτεινό και ευχάριστο.

Η παραγγελία έγινε από τον εορτάζοντα έτσι δυστυχώς δεν ξέρω τις ακριβείς ονομασίες και τις τιμές τους.

Πήραμε αρκετά πιάτα και ξεκινάω:

Δύο σαλάτες: η μία με κοτόπουλο και η άλλη με φασόλια και καλαμπόκι, εύγευστες και οι δύο.

Δύο πιατέλες με ποικιλία ορεκτικών που αποτελούνταν από ροδέλες κρεμμυδιού, μοτσαρελα στικς, κοτόπουλο μπάρμπεκιου και πατάτες με την φλούδα τους με τσένταρ και μπέικον. Στο κέντρο της κάθε πιατέλας υπήρχαν 3 ντιπάκια.

Δύο πιάτα τα οποία περιείχαν από 2 τορτίγες οι οποίες ήταν αλειμμένες με πουρέ και επάνω είχα κυβάκια από λουκάνικα και διάφορα λαχανικά. Ήταν ένα αρκετά ασυνήθιστο και νόστιμο πιάτο.

Φαχίτας ανάμικτο με χοιρινό και κοτόπουλο με την συνήθη συνοδεία από πιτούλες, σαουερ κριμ, ντοματο-κρεμυδα κλπ. Καλό κι αυτό απλά μου φάνηκε λιγάκι ανάλατο και όχι ιδιαίτερα πικάντικο.

Ένα πήλινο "γιουβετσάκι" το οποίο περιείχε ρύζι, γαρίδες και μανιτάρια με μια πολύ νόστιμη και πικάντικη σάλτσα. Καθότι λάτρης των πικάντικων γεύσεων μου άρεσε πολύ.

Άλλο ένα "γιουβετσάκι" που αποτελούνταν από κιμά και τυριά με σάλτσα ντομάτας. Καλό αλλά καθόλου πικάντικο.

Τέλος, δύο πιάτα ένα με μία σούβλα κοτόπουλο και ένα με χοιρινό πολύ νόστιμα και τα δύο, ιδιαίτερα το κοτόπουλο.

Στην αρχή μας προσφέρθηκαν μπολάκια με νάτσος και κόκκινη σάλτσα και εμφιαλωμένο νερό.

Ήπιαμε πολύ καλό κόκκινο χύμα κρασί, σανγκρία και μαργαρίτες λεμόνι και φράουλα πολύ καλές.

Το σέρβις ήταν γρήγορο και ευγενικό παρά τον κόσμο που τελικά μαζεύτηκε.

Συμπερασματικά θα πω ότι περάσαμε πολυ όμορφα, φάγαμε και ήπιαμε καλά και άνετα θα ξαναπήγαινα αν και δεν είναι η μεξικάνικη από τις πολύ αγαπημένες μου κουζίνες.