AMIGOS VAMOS

Μεξικό - Κούβα

Μεγ. Αλεξάνδρου 70, Ν. Σμύρνη [Χάρτης]

Ανοιχτό από το πρωί με καφέ, όλη μέρα με μεξικάνικες σπεσιαλιτέ.

Μεξικό - Κούβα - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Και να λοιπόν που μετά από χρόνια, ξαναέκανα επίσκεψη σε μεξικάνικο. Ομολογώ πως η μεξικάνικη κουζίνα αποτελούσε την αγαπημένη μου το διάστημα 2001-2004. Ήταν ένα μικρό μαγαζάκι δίπλα από την 34η Συντάγματος Πεζικού σε ένα μικρό δρομάκι με αρχαία ευρήματα και γι'αυτό τελικά και έκλεισε. Δεν θυμάμαι την ονομασία, θυμάμαι πως η μητέρα μου με πήγαινε εκεί και περνούσαμε πολύ καλά. Μάλιστα ένα πιάτο που θυμάμαι χαρακτηριστικά ήταν το buergo blanco, με διάφορα πιπέρια κλπ που πολύ το ευχαριστιόμουν, όπως φυσικά και τα chimichangas κλπ. Πάντοτε ήταν ακριβή κουζίνα αλλά δεν μας ένοιαζε. Λεφτά υπήρχαν, κέφι δεν μου χαλούσαν... όλα καλά!

Τα χρόνια πέρασαν και αφού έκλεισε εκείνο το καταπληκτικό μαγαζάκι, πλέον μεξικάνικη κουζίνα (έστω tex-mex) έβρισκες και σε μαγαζιά που δεν ήταν η ειδικότητα τους, βλέπε Craft ή Kitchenbar. Τα χρόνια περνούσαν, πάντα υπήρχαν κάποιες σποραδικές επισκέψεις, μέχρι που έφαγα στο Buffalo Bill's 2-3 φορές. Η τελευταία ήταν το 2010 όταν και λύσσαξα από το αλάτι και σταμάτησα να ενδιαφέρομαι. Ήταν και υπερτιμημένη...

Σε πρόσφατο ταξίδι μου στο εξωτερικό, ξαναδοκίμασα σε mall και κάτι με έκανε να νοσταλγήσω εκείνες τις επισκέψεις. Πάντα μου άρεσε μια ζουμερομαλακή πίτα με λιωμένα τυριά, sour cream και κιμά. Το είχα βάλει στη λίστα και τι καλύτερο από μια επίσκεψη στο Vamos Amigos που ήταν και σχετικά κοντά, ενώ και με τα μενού θα μας ερχόταν οικονομικά. Βρήκαμε την ευκαιρία λοιπόν, Παρασκευή 22/4 και ώρα 14.30 μετά από επίσκεψη της αδελφής μου στο ΡΕΑ για μια εξέταση. Οι επιλογές ήταν Amigos ή Cookούτσι. Το δεύτερο άνοιγε μετά τις 15.00... οπότε να η ευκαιρία!

Για το πάρκινγκ στη Νέα Σμύρνη δεν χρειάζεται να πω πολλά, δράμα κατάσταση. Η τύχη ήταν με το μέρος μου όμως και πάρκαρα ακριβώς απέναντι. Το μαγαζί βρίσκεται 2-3 δρόμους κάτω από την κεντρική πλατεία της Νέας Σμύρνης, αρκετά χρόνια τώρα και με σταθερή πελατεία αν κρίνω πως κατά τις 15.30 άρχισαν αρκετές παρέες να μπαίνουν στο μαγαζί. Παρατήρησα μάλιστα πως δεν είχαν παραγγείλει και από το συγκεκριμένο οικονομικό μενού, αφήνοντας μου θετική εντύπωση.

Αρχικά λοιπόν υπήρχαν ελάχιστες παρέες οπότε είχαμε αρκετές επιλογές στο που θα καθίσουμε. Χώρος πολιτισμένος με ωραία ξύλινα τραπεζοκαθίσματα καλής ποιότητας, μα ο καναπές που καθίσαμε ήταν στενός και με δυσκολία βόλεψα τα πόδια μου. Διακριτικές πινελιές που παραπέμπουν σε Μεξικό αλλά καμία υποψία κίτς. Ωραίες κορνίζες, τοιχογραφίες με κάκτους, γενικότερα ένα κλίμα χαλαρής μεσημεριανής σιέστας! Νομίζω πως μια καλοκαιρινή επίσκεψη θα σας χαλαρώσει. Ο φωτισμός κατά τη διάρκεια της ημέρας μπορεί εύκολα να προσαρμοστεί σύμφωνα με τη διάθεση σας, αφού χαμηλώνουν οι περσίδες. Τέλος, εντύπωση μου έκανε ένας χώρος δίπλα από την tequileria. Έμοιαζε εμφανώς απομονωμένος, σαν να είσαι σε διακεκριμένη θέση (ακούγεται υπερβολικό κάπως).

Το σέρβις επαγγελματικό και καλού επιπέδου. Άμεσο, χωρίς ξίνισμα λόγω προσφοράς. Το μόνο πταίσμα είναι πως άλλες φορές μας απευθύνονταν στον ενικό και άλλες στον πληθυντικό. Κατά τα άλλα, υπήρχαν αρκετά άτομα στον χώρο χωρίς μεγάλες καθυστερήσεις και με καλή γνώση του τι προσφέρει το κατάστημα. Εδώ να αναφέρω πως σε αυτό μάλλον συμβάλει θετικά και η επιχείρηση που μετά από τόσα χρόνια έχει αποκτήσει know-how και ξέρει που θα δώσει το βάρος για να είναι αξιοπρεπής. Μάλιστα φαίνεται να το παλεύουν αρκετά, με πλήρως ενημερωμένο σάιτ, χωρίς να αποκρύπτουν την τιμολόγηση αλλά και με αρκετά events.

Παρουσιάζουν ενδιαφέρον για παράδειγμα οι live salsa nights κάθε Τετάρτη και Πέμπτη βράδυ σε Νέα Σμύρνη και Γλυφάδα αντίστοιχα με λατινοαμερικάνους χορευτές και άφθονη Frozen Cuervo Margarita μόνο με 5€. Ότι πρέπει για καλοκαιρινές βραδιές.

Στα του φαγητού τώρα. Αρκετά εκτενής κατάλογος με τις κλασικές επιλογές, συν ζυμαρικά (τυπου μπολονέζ, creamy philadelphia) σε τσουχτερές τιμές,11-13 ευρώ. Επίσης υπάρχουν και μπέργκερς που και αυτά ξεκινούν κοντά στο δεκάρικο (cheeseburger). Αν πατήσετε στον κατάλογο τους στο ίντερνετ, θα δείτε σε κάποια πιάτα και τις αντίστοιχες φωτό. Γενικότερα πάντως οι τιμές ξεκινούν από τα 6.9 ευρώ στα onion rings και ανεβαίνουν ως τα 22.5 για το grilled fillet.

Εμείς με το μενού είχαμε συγκεκριμένες επιλογές με μικρή ποικιλία σε πιάτα αλλά σε χορταστική τελική ποσότητα. Σαλάτα, κυρίως, ποτό και γλυκό στα 14.5 ευρώ.3 άτομα ξεκινήσαμε με:

- Σαλάτα του Καίσαρα (με προσθήκη κοτόπουλου) και 2 σαλάτες taco που υπήρχε η επιλογή να την κάνεις chili con carne ή κοτόπουλο αν θυμάμαι. Χορταστικές με τραγανή πίτα τάκο που και να μην υπήρχε, πάλι θα σε χόρταινε μια χαρά. Μου άρεσε ιδιαίτερα η μίξη των λιωμένων τυριών με τη sour cream και τον ζουμερό κιμά, σε καλή θερμοκρασία. Λίγο πικάντικη που με τον συνδυασμό με μπύρα sol, έφερναν ένα ωραίο αποτέλεσμα.

Και η σίζαρς επίσης πλούσια σε ποσότητα, γευστική, με φρέσκα λαχανικά και ζουμερό κοτόπουλο.

- Έξτρα ορεκτικό taquitos στα 8.6 ευρώ. Τραγανές φλογέρες σαν σπρίνγκ ρόλς που όμως ήταν επιεικώς μέτρια. Σε αυτό οφείλεται η κακή και άνοστη γέμιση κοτόπουλου που ήταν παντελώς στεγνή και με μηδενική γεύση. Η sour cream δεν μπορούσε να προσφέρει κάτι στο αποτέλεσμα, ίσως μια κόκκινη σάλτσα ήταν καλύτερη. Δεν θα το πρότεινα.

- Τσιμιτσάνγκα με κότοπουλο για μένα. Τραγανή πίτα με ωραία γέμιση από τυρί, με μέτριο σε γεύση και αρκετά στεγνό κοτόπουλο. Αν θυμάμαι καλά συνοδευόταν και από ρύζι με καλαμπόκι. Το πρόβλημα ήταν πως το πιάτο ήταν αρκετά βαρύ και πολύ λαδερό, οπότε δεν το ευχαριστήθηκα.

- Μπουρίτο με κιμά για τις άλλες 2. Καλύτερη επιλογή λόγω κιμά. Και αυτό οπτικά μου φάνηκε λαδερό, ίσως πρέπει να το κοιτάξουν. Η μαλακή πίτα σε συνδυασμό με τα τυριά και τον κιμά, κάνουν καλύτερο και πιο ζουμερό αποτέλεσμα.

- 2 μπύρες Sol 330 ml συν μία ακόμα στα 4.5 ευρώ.
- Αναψυκτικό Kόκα Κόλα.

- Κλείσιμο με τσίζκεικ βατόμουρο (με μια αμφιβολία μήπως τελικά το μετέτρεψαν σε φράουλα). Πλούσιο γευστικά, με ισορροπία σε μπισκότο και κρέμα και όσο πρέπει γλυκό σιρόπι χωρίς να λιγώνεσαι καθόλου. Από τα καλύτερα τσίζκεικ που έχω δοκιμάσει. Μας έφεραν 2 μεγάλα πιάτα αντί για 3 μικρότερα για να μοιραστούμε.

- Μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό στα 2.3 ευρώ.

Σύνολο στα 60 ευρώ περίπου για 3 άτομο, καλή εμπειρία με το μεσημεριανό μενού.

Τα συμπεράσματα μου είναι πως:

Πρόκειται για μια καλοστημένη επιχείρηση που έχει το τρικ με το μεσημεριανό μενού για να τους γνωρίσεις. Έχει αρκετά δυνατά σημεία, όπως ο χώρος και η όλη ατμόσφαιρα που μόνο προχειροφτιαγμένη δεν τη λες. Από εκεί και πέρα, δεν είναι για όλα τα εισοδήματα αφού και η περιοχή που βρίσκεται είναι πιο high από άλλες.

Το αρνητικό που βρίσκω είναι στις τιμές λοιπόν, όπου θα μπορούσαν να προσφέρουν κάποια μενού για συγκεκριμένες μη εμπορικές ημέρες και το βράδυ, είτε να μειώσουν την ποσότητα και την τιμή αντίστοιχα στα πιάτα για να ύπάρχει ευελιξία.

Το όλο στήσιμο πάντως είναι θελκτικό και αν μη τι άλλο, κάποια στιγμή μπορεί να με τραβήξει και πάλι προς τα εκεί. Αυτή τη φορά στη Γλυφάδα για ωραία μουσικούλα και ποτό ένα καλοκαιρινό βράδυ...

Μεξικό - Κούβα - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Θα ξεκινήσω λέγοντας ότι δεν είμαι μεγάλη φαν της μεξικανικής κουζίνας (όπως αυτή βέβαια παρουσιάζεται εκτός Μεξικού - εντός δεν έχω δοκιμάσει, πιθανολογώ θα είναι καλή όπως οι περισσότερες κουζίνες του κόσμου). Ο λόγος είναι ότι όλα τα πιάτα μου φαίνονται τα ίδια, δηλαδή με διαφορετικό στήσιμο των ίδιων υλικών. Παρόλα αυτά, καθότι πάντα πρόθυμη να δοκιμάσω νέα μέρη, πήγα με μεγάλο ενδιαφέρον στο μαγαζί.

Ο χώρος είναι πολύ όμορφος. Ωραία μουσική στην σωστή ένταση, άνετα τραπέζια, ωραία χρώματα και διακόσμηση. Η εξυπηρέτηση πολύ καλή επίσης και τα πιάτα σε σωστές χρονικές αποστάσεις μεταξύ τους. Το μαγαζί ήταν γεμάτο, επομένως μπράβο τους για την οργάνωση.

Το μενού τυπικό μεξικανικό του είδους: Πίτες, κιμάς καυτερός, φασόλια, καλαμπόκι, ρύζι. Υπήρχαν και ψητά που φαινόταν ωραία και ξέφευγαν από τον κανόνα αν κάποιος θέλει να δοκιμάσει κάτι διαφορετικό. Εμείς δεν ξεφύγαμε. Το φαγητό ήταν αρκετά καλό και τα πιάτα νόστιμα με καλές αναλογίες υλικών. Από όλα τα μεξικανικά που έχω κατά καιρούς δοκιμάσει, νομίζω πως ήταν ένα από τα καλύτερα. Συνοδεύσαμε με μία κανάτα σαγκρία, η οποία ήταν επίσης καλή. Στο τέλος μοιραστήκαμε και ένα επιδόρπιο με τηγανιτό παγωτό - αρκετά γλυκό για τα γούστα μου αλλά καλή εκτέλεση και αυτό.

Ο λογαριασμός ήρθε στα €17/άτομο (μαζί με το ποτό), αλλά δεδομένου ότι οι περισσότεροι παραγγέλνουν πιο πολλά πράγματα από εμάς, ίσως χρειαστείτε κάτι παραπάνω.

Σε κάθε περίπτωση, είναι μία καλή επιλογή. Εγώ θα το ξαναπροτιμήσω.

Μεξικό - Κούβα - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Η προιστορια μου με το Amigos ειναι λιγο κωμικοτραγικη. Καθιστε αναπαυτικα, παρτε το ποπ κορν μπροστα σας, περιμενω εγω, γιατι εχουμε ιστορικη αναδρομη. Το πηρατε? Ξεκιναμε.

Ηταν θαρρω στα μεσα του '15, οταν με τον τοτε φιλο μου ψαχναμε οικονομικες λυσεις για φαγητο ανα την Αττικη, γιατι ειχαμε και οι 2 τη σταμπα του καλοφαγα, αλλα κανενας απο τους δυο δεν ειχε μαζι και τη σταμπα του καλοπληρωμενου. Ενα βραδυ, λοιπον, που ειχα πεθυμησει κατι διαφορετικο, και ξεροντας την αδυναμια του φιλου μου στα fajitas, καταφευγω στο παντοδυναμο google, μηπως και βρω καμιαν ακρη. Η λεξη κλειδι ηταν "οικονομικο μεξικανικο στην αθηνα" και το πρωτο αποτελεσμα που μου εδωσε ηταν το amigos.

Ανοιγω κατενθουσιασμενη τη σελιδα, εδω ειμαστε λεω, τσεκαρω το μενου και παθαινω μια συμφορηση. Αν αυτο ειναι το οικονομικο μεξικανικο, το ακριβο προαπαιτει πωληση του νεφρου σου για να καλυψεις το ποσο? Και εκει που παω να το κλεισω, με την απογοητευση να εχει τσακισει τα φτερα της αισιοδοξιας μου, βλεπω ενα πρασινο δεικτη με την ετικετα "Julia's menu". Το παταω επιφυλακτικα, λεω θα μου ζητησουν και τις καλτσες αυτοι, και τα φτερα μου ξαναπηραν τα πανω τους.

Το Julia's menu ηταν ενα προεπιλεγμενο μενου με σαλατα ατομικη με 3 επιλογες, 1 κυριως με 4 επιλογες, 1 γλυκο και ενα ποτηρι σανγκρια στην αδιανοητη τιμη των 13 ευρω. Ισχυε μονο καθημερινες, 13.00-18.00 και εδειχνε υπερβολικα καλο για να ειναι αληθινο. Σα το happy hour του καλοφαγα ενα πραμα. Εχοντας στο πισω μερος του μυαλου μου οτι πιθανοτατα θα μας ριξουν στο φαγητο ταβορ, θα μας κοιμησουν και θα κανουν πειραματικες επεμβασεις πανω μας στο πισω μερος της κουζινας πανω στους παγκους με τα μοσχαρια, προτεινα στον φιλο μου να παμε. Συγνωμη δηλαδη, αλλα εσεις θα πιστευατε οτι σε ενα μαγαζι που το μεσο κυριως κοστιζει 15 ευρω, σου δινουν το μισο τους ψυγειο για λιγοτερα?

4 ατομα, μια Τεταρτη αργα το μεσημερι, περασαμε το κατωφλι του μαγαζιου, αφου κοντεψαμε να φτασουμε Φαληρο για να παρκαρουμε. Τι πραγμα και αυτο με τη Νεα Σμυρνη, πιο ευκολα βρισκεις φλεβα ουρανιου, παρα παρκινγκ. Τελος παντων, στο θεμα μας.

Ο χωρος, με την τριμερη διαιρεση του, ικανοποιει νομιζω ολα τα ειδη πελατων. Χωρος καπνιστων, διπλα στις τζαμαριες που ανοιγουν οταν ο καιρος το επιτρεπει, χωρος μη καπνιστων με υπεροχα, τεραστια ξυλινα τραπεζια με καναπεδες, χωρος του μπαρ για τους πιο μοναχικους. Γενικως, απο χωρους αλλο τιποτα. Τα χρωματα ποικιλλουν μεταξυ ωχρας, κιτρινου και μουσταρδι, με ευδιακριτες μεξικανικες πινελιες παντου, ενω αποθεωση ειναι ο τεραστιος κακτος που συναντας κατα την εισοδο.

Τα παιδια που σε υποδεχονται, ενα αγορι και ενα κοριτσι, ευγενεστατα, εξυπηρετικα, μου εκαναν πολυ καλη εντυπωση. Μας τοποθετησαν σε ενα απο αυτα τα υπεροχα, απλωτα, φαρδια καναπεδατα τραπεζια, και δε στριμωχτηκαμε καθολου. Αμεσως ενας ευγενικος και πολυ γρηγορος σερβιτορος μας εφερε σουπλα με βουκολικες σκηνες καθημερινοτητας στο Μεξικο, ενω ο καθενας ειχε απο 2 μαχαιροπηρουνα, για σαλατα και για φαγητο. Τους ρωτησα καποια πραγματα για την προσφορα, μου επιβεβαιωσαν οτι ισχυουν οσα διαβασα, αλλα και παλι, δεν πολυπειστικα. Περιμενα να μας φερουν τσουρουτικες ποσοτητες και απαραδεκτη ποιοτητα, για να ισοφαρησουν τη χασουρα.

Στην αρχη μας φερνουν μια μεριδα tortilla chips με μια κοκκινη ντοματενια γλυκεια σαλτσα σε μπολακι. Θεωρητικα αποτελει καλωσορισμα, πρακτικα χρεωνεται 3.50 ευρω, τιμη που δεν ειναι βεβαια απαγορευτικη, αλλα νομιζω οτι θα επρεπε να υπαρχει μια ενημερωση στον πελατη, γιατι με τον τροπο που γινεται ο τελευταιος πιστευει αυθαιρετα οτι ειναι μικροκερασμα. Που, δικη μου αποψη ειναι, οτι θα επρεπε να ειναι, θα ηταν ενα πολυ ενθαρρυντικο ξεκινημα. Ο σερβιτορος μας εφερε ενα μπουκαλι ντροπιαστικα ακριβο εμφιαλωμενο, και εμεις ζητησαμε να αλλαχθει με κανατα. Κανατα δεν παραθεριζε στα περιξ, μας εφεραν ομως ποτηρια νερο, τα οποια ανανεωσαν οταν ζητηθηκε χωρις κανενα σχολιο.

Σε λιγοτερο απο δεκα λεπτα μας φερνουν τις ατομικες σαλατες. Πολιτισμικο σοκ. Καθε ντεμεκ ατομικη σαλατα ειχε φαει αποβραδις, ειχε καρδαμωσει, ειχε ξεχειλωσει μη σου πω και με τα παμπολλα, πλουσια υλικα της, την ομορφη παρουσιαση της και τον απολαυστικο συνδυασμο της αναπαυοταν μεσα σε μια μεγαλη, τραγανη, πεντανοστιμη τηγανιτη τορτιγια. Eιχε μεσα μαρουλι και iceberg, καλαμποκι, καροτο, φρεσκο κρεμμυδι, πιπεριες κοκκινες, φασολια κοκκινα, κιτρινο χοντροτριμμενο τυρι, αγγουρακι και ντοματα και απο πανω σκεπαζοταν απο μια πολυ γενναιοδωρη κουταλια sour cream. Η ιδια η σαλατα ηταν καπως στεγνη, αλαδη αλλα σωστα αλατισμενη, θα προτιμουσα μια σταλια ξιδι μεσα. Οι υπολοιποι πηραν ceasar's σε τορτιγια, αντιστοιχου μεγεθους και ποιοτητας. Οταν αντικρισα τις σαλατες να καταφθανουν με ελουσε κρυος ιδρωτας. Περιμενα οτι κατι εχει γινει λαθος και στο τελος θα πρεπει να πουλησουμε το σπιτι για να ξεχρεωσουμε.

Στα κυριως πιατα, ο φιλος μου πηρε τα πολυποθητα φαχιτας με κοτοπουλο, η φιλη μου ενα μπουριτο, ο ετερος φιλος ενα πιατο chili con carne, και εγω, σαν εμπνευση της στιγμης, το μεξικανικο μπεργκερ. Σκοπος ηταν να παρουμε τη μεγαλυτερη δυνατη ποικιλια.

-Τα fajitas σερβιριστηκαν τμηματικα, πρωτα το γνωστο καυτο μαντεμενιο σκευος γεματο λωριδες ζουμερου καλοψημενου κοτοπουλου, πολυχρωμες πιπεριες και κρεμμυδια stir fry, να κρατανε στο δοντι τοσο οσο, ενα ψαθινο καλαθι με 2 τορτιγιες, νομιζω χρειαζοταν και μια τριτη με τετοια ποσοτητα υλικων, ενα πιατο θαμμενο κατω απο ενα βουνο ρυζι με μπαχαρικα cajun, με διασπαρτα μπολακια, pico de gallo, sour cream, κιτρινο τυρι, guacamole, iceberg και καλαμποκι. Η ποσοτητα ηταν εξωφρενικη για εναν ανθρωπο, ακομα και για τον συγκεκριμενο ανθρωπο που δεν τον δυσκολευουν τα λουκουλλεια γευματα, και απο γευσεις, μου ειπε οτι ολα ηταν πολυ καλα, ισως τα λαχανικα ηταν καπως ανοστα. Εμενα προσωπικα μου αρεσαν, αλλα και παλι, εγω ειμαι η αναλατη της παρεας.

-Μπουρι-το, ονομα και πραγμα, πολυ μεγαλο, γεματο υλικα και συνοδευομενο απο τα ιδια νατσος με αυτα της αρχης. Η φιλη μου το ζητησε πικαντικο, και μαλιστα πολυ και το τονισε, ειναι απο αυτους τους ανθρωπους που θεωρουν το ταμπασκο ροφημα, αλλα οποία η απογοητευση της. Οπως ειπε χαρακτηριστικα, αυτοι εχουν μπερδεψει το τσιλι με την κετσαπ. Οντως, μετα απο δοκιμη επιβεβαιωνω οτι δεν ειχε καμια αψαδα, και προσωπικα τα πικαντικα τα αποφευγω οπως ο νεοελληνας την εφορια.

-Το chili con carne μου εφερε στο μυαλο παλετα ζωγραφου. Σε ενα πλατυ ασπρο πιατο υπηρχε μια σειρα απο μεταλλικα κουβαδακια, γεμισμενα με πικαντικο κιμα, καλαμποκι, φασολια, κομματακια πικαντικου κρεατος και ενα σωρο αλλα, πανομοιοτυπα με των φαχιτας υλικα, οπως επισης μικρα μαλακα πιτακια τακος για γεμισμα, 4 στον αριθμο. Ο φιλος ενθουσιαστηκε με το πιατο του, ειπε ομως οτι και παλι το πικαντικο δεν ειχε ιδιαιτερη ενταση. Εμενα μου φανηκε ενα τσακ πιο αναγνωρισιμο απο το μπουριτο, αλλα πραγματι ηταν πιατο που μεχρι και εγω μπορουσα να καταναλωσω.

-Το μπεργκερ δε μπορω να πω οτι ενθουσιασε κανεναν, ηταν καλοψημενο αλλα θα το προτιμουσα πιο ζουμερο, τα υλικα αναμενομενα, χωρις καποια ιδιαιτερη γευστικη εκπληξη, Οι πατατουλες λεπτοκομμενες και χειροποιητες, ηταν αρκετα καλες, αλλα οχι και κατι τρομερο. Δεν νομιζω να το επελεγα ξανα, ειδικα με τοσα πιο ενδιαφεροντα πιατα.

Αφου τελειωσαμε, με πολυ κοπο, το περισσοτερο των πιατων μας, σαν καλοκουρδισμενες μηχανες οι σερβιτοροι αντικατεστησαν τα πιατα μας με αλλα, στο κεντρο των οποιον εστεκε περηφανα απο μια πανακοτα. Ο καθενας τη ζητησε με διαφορετικο... καπελο, σοκολατα, καραμελα. φραουλα και κερασι, το κερασι το καταχεριασα, καθοτι δικη μου επιλογη και το αγαπημενο μου φρουτο, αλλα η ιδια η πανακοτα μαλλον ετοιμο μιγμα ηταν. Βεβαια ηταν αφρατη και αναλαφρη, αλλα δεν προκαλουσε και καμια γευστικη εξαρση. Το γευμα εκλεισε με ενα κερασμενο σφηνακι σορμπε λεμονακι, το γνωστο palette cleanser, για να σου φυγει η οποια λιπαροτητα απο το στομα.

Μεχρι ο σερβιτορος να φερει το λογαριασμο, θυμαμαι επαιζα νευρικα με το ποδι μου κατω απο το τραπεζι. Τετοιο αγχος, ουτε στις πανελληνιες δεν ειχα. Τελικα, οπως αποδειχθηκε, η προσφορα ηταν υπαρκτη, και οντως ζητηθηκε απο τον καθενα μας το ποσο των 13 ευρω, + το καλωσορισμα της αρχης και τιποτα, τιποτα αλλο. Ηθελα να βγω στο Συνταγμα να πανηγυρισω, οπως οταν πηρε η εθνικη το Euro στην Πορτογαλια.

Και ερχομαστε εν ταχει στο παρον.
Εχοντας πλεον κλεισει μιση ντουζινα επισκεψεις, μπορω επετειακα να αναφερω μερικα πραγματα που εμαθα απο το εν λογω εστιατοριο. Πρωτιστως, ειναι κραμμα μεξικανικου και tex mex. Ο Ελληνας ακουει μεξικανικο και σκεφτεται fajitas και μπουριτο. Οσο αυτα ειναι μεξικανικα, ειναι και το σουσι κινεζικο και το αμαξι μου ατρακαριστο. Tex mex ειναι η κουζινα τoυ σημερινου Τεξας, οπου καποτε κατοικουσαν Μεξικανοι, εχοντας εγκαθιδρυσει τα ηθη, τα εθιμα και την τοπικη τους κουζινα. Αλλα ολα τα καλα πραγματα κρατανε λιγο και με την ελευση των αποικιοκρατων, ηρθαν και νεα τροφιμα, καθολου διαδεδομενα στο Μεξικο, οπως το σταρενιο αλευρι, το μοσχαρι, το κιτρινο τυρι (βλ. τσενταρ), το κυμινο και τα μαυρα φασολια. Ολα αυτα τα υλικα, που εχουμε στενα συνδεδεμενα στο μυαλο μας με την μεξικανικη κουζινα, ηταν αμερικανικες προσθηκες που σταδιακα δημιουργησαν μια νεα κουζινα, την οποια συνανταμε κατα πλειοψηφια και στα δικα μας "μεξικανικα εστιατορια". Βεβαια το Αmigos σερβιρει και αμιγως μεξικανικα πιατα, διοτι, μεταξυ μας, οσο τρελοι και αν ειναι οι Αμερικανοι, σαλατα με κακτο δεν ειχαν την εμπνευση να φτιαξουν.

Επισης, οι ανθρωποι ξερουν απο ποτο. Και δε μιλαω για τους Μεξικανους, που δωρισαν στην ανθρωποτητα αυτο το εκ αγαυης προερχομενο μικρο θαυμα, την οσια τεκιλα τη μεγαλομαρτυρα, αλλα για τους μπαρμεν του Amigos. Εξαιρετικα κοκτειλ και σανγκρια πλουσια σε αρωματα, αντιστοιχη της ειχα πιει στην Καταλονια και ηθελα να βουτηξω μεσα στο μπολ που την περιειχε οπως ο Οβελιξ στη χυτρα μικρος. Αν τυχει να πατε, θυμηθειτε να τιμησετε το μπαρ τους, θα το εκτιμησετε.

Το μενου των 13 ευρω εχει αλλαξει, πλεον, λογω αναπροσαρμογης ΦΠΑ υποψιαζομαι, κοστιζει 14.5 ευρω και περιλαμβανει διαφορετικα πιατα, ομως οι ποσοτητες, η ποιοτητα και η γευση παραμενουν στα ιδια υψηλα γευστικα επιπεδα. Πως το ξερω? Μα προφανως, λειπει ο Μαρτης απο τη Σαρακοστη? Πηγα και το τσεκαρα, καστανα δε χαριζουμε εδω, και περασε και η εποχη τους.
Πηρα ξανα την υπεροχη σαλατα Amigos, στην πιο ομαδικη ατομικη εκδοχη που εγινε ποτε, ενα πολυ καλο πιατο chimichangas, που δεν αφηνει λαδιλα στο στομα και αυτο ειναι ενα συχνο προβλημα με αυτο το πιατο και τελος ενα cheesecake μαυρο βατομουρο, το οποιο εχει μια εμφανως τυποποιημενη γευση. Δε σε χαλαει, δε σε συναρπαζει. Τα ξεπλυνα με ενα ποτηρι σανγκρια που τοσο καλα παρασκευαζουν.

Κατι που παρατηρησα απο τις αλλες κριτικες ειναι ο σχολιασμος της τιμης. Πραγματι, ειδικα στα ορεκτικα, ο καταλογος δαγκωνει αγρια, και πρεπει κανεις να ελεγχει τι ξοδευει για να μην ξαφνιαστει δυσαρεστα στο τελος. Αυτο ομως που πιστευω ειναι πως οι πολυ, πολυ πληθωρικες ποσοτητες ισοσκελιζουν την τιμη.

Με ενα ορεκτικο, μια σαλατα και ενα κυριως χορταινουν 2 ανθρωποι απολυτα, δεν υπαρχει αναγκη και για δευτερο κυριως. Ετσι καπως η τιμη οριοθετειται, και ο πελατης δεν πληρωνει για ενα γευμα που δεν καταφερνει να καταναλωσει λογω ποσοτητας. Ειναι η αληθεια οτι το συγκεκριμενο εστιατοριο ειναι πολυ μακρια απο την πρακτικη μεζεδοπωλειου, αν 2 ανθρωποι θελουν να δοκιμασουν πολλες διαφορετικες γευσεις, θα πρεπει να προετοιμαστουν ψυχικα να αποχωριστουν το μισο τους νοικι. Αντιθετα, με μια συνετη επιλογη, ο λογαριασμος δεν θα συνοδευεται απο τα απαραιτητα ηρεμιστικα. Εγω βαζω 3/4 για τις τιμες του μενου ως εχουν, για το μεσημεριανο της Τζουλια στα 14.5 ευρω, το 4/4 ειναι τσιγκουνια.

Ευχομαι οι επαγγελματικες σας υποχρεωσεις να επιτρεψουν καποια στιγμη να πετυχετε αυτη την προσφορα, ειναι ιδανικη για να δοκιμασει κανεις πολλα πιατα οικονομικα.

Αυτα απο μενα. Τα γραψα και πεινασα παλι!

Μεξικό - Κούβα - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Η μεξικάκινη κουζίνα είναι εξαιρετικά δημοφιλής στη χώρα μας, ίσως μετά την ιταλική να είναι η δημοφιλέστερη, και στην Αθήνα υπάρχουν αρκετοί εκπρόσωποι. Τυπικότερο ίσως παράδειγμα να είναι το vamos amigos, το οποίο βρίσκεται εκεί, στη Νέα Σμύρνη, περισσότερα από 20 χρόνια.

Οι γεύσεις κλασσικές (tacos, burritos, enchilladas, quesadillas, nachos), η ποσότητα μάλλον υπερέχει της ποιότητας αλλά το συνολικό αποτέλεσμα ευχάριστο.
Δεν έχω πιάτο που θα πρότεινα ως "do not miss" καθώς και η lime salad ως ορεκτικό, η taquiza και η enchillada ως κυρίως, ήταν απλώς ικανοποιητικές επιλογές χωρίς εντάσεις, εξάρσεις ή κορυφώσεις.

Παραδόξως το καλύτερο πιάτο, βάσει άτυπης ψηφορίας μεταξύ των μελών της παρέας μου, ήταν το plain φιλέτο κοτόπουλο στη σχάρα (όχι και τόσο μεξικάνικο ωστόσο: ) ).

Το κλίμα ευχάριστο αν και η επιλογή για Σάββατο μεσημέρι, μάλλον θύμιζε επιλογή σε παιδικό πάρτυ. Η μουσική uptempo, salsa ιδιαίτερα ευχάριστη (τις Τετάρτες μάλιστα γίνονται και party για χορό) δημιουργεί αντίστοιχη διάθεση.

Οι τιμές αναμενόμενες (17 ευρώ ανά άτομο) και το service επαγγελματικό, καθιστούν το amigos μια αξιοπρεπή, αλλά μάλλον εύκολη, επιλογή.

Τραγούδι για Σάββατο Μεσημέρι:

Tony Vega - Aparentemente

https: //www. youtube. com/watch?v=olvKoDaNc9s

Μεξικό - Κούβα - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Επισκεφτήκαμε το Amigos Σάββατο βράδυ και ήμασταν 4 άτομα.

Κατ' αρχάς να σας ενημερώσω πως καθώς το κατάστημα δεν πραγματοποιεί κρατήσεις, καλό είναι να πάτε από νωρίς (δηλαδή γύρω στις 8 μιση - 9 παρά). Εμείς φτάσαμε 9 και τέταρτο και δεν βρήκαμε τραπέζι, με αποτέλεσμα να περιμένουμε στο μπαρ μέχρι 10 και 20, οπότε και περάσαμε στο εστιατόριο.

Ο χώρος είναι πολύ ωραίος, πολύ ζεστός, με καλή μουσική και ευδιάθετο κόσμο.
Η εξυπηρέτηση επίσης ικανοποιητική.

Στα του φαγητού τώρα, ενώ όλα ήταν καλά, η αίσθηση που σου μένει είναι του υπερεκτιμημένου.

Πιο συγκεκριμένα:

Παραγγείλαμε την ποικιλία ορεκτικών (onion rings, chicken wings, κροκέτες, sauce, πατάτες με τσένταρ και μπέικον). Ήταν καλή (3/4) όμως η ποσότητα δεν ήταν μέτρια και το πιάτο στοίχισε γύρω στα 17,5 ευρώ.

Ένα μπουρίτο με κιμά σερβιρισμένο με ρυζι και καλαμπόκι (3/4) στα 11 ευρώ.

Μία σαλάτα pollo (με κοτόπουλο και ξινόμηλο, μέσα σε φωλιά τορτίγιας) επίσης νόστιμη (3/4) στα 9 ευρώ.

Για τα παραπάνω, 4 virgin cocktail (πολύ ωραία, 4 ευρώ το ένα), 2 μαγαρίτες (επίσης ωραίες, 8 ευρώ η μία), νερό και κουβέρ (στο οποίο περιλαμβάνονται και τορτίγιες με σως) δώσαμε συνολικά 80 ευρώ.

Γενικά θα το σύστηνα καθώς είναι πολύ ευχάριστο το περιβάλλον (κι απ' ότι είδα τις Τετάρτες έχει και Latin Live) αλλά όχι απαραίτητα για φαγητό.
Την επόμενη φορά θα προτιμήσω το μπαρ για κοκτέιλ και κάποιο μικρό πιάτο για συνοδευτικό.

Μεξικό - Κούβα - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Amigos, μεξικανικο εστιατοριο στη ν σμυρνη.
Χωμενο σε ησυχο σημειο διπλα αλλα κ μακρυα απτη βουη της πλατειας, καλοφτιαγμενο ντεκορ με δεντρα κ φωτισμος.

Ο χωρος παραπεμπει σε αμερικανικο καφε με τα ακινητα τραπεζοκαθισματα, οπου κ κει καπως ξεγελιεσαι οτι ειναι οικονομικο μαγαζι.
Εξυπηρετηση εστιατοριου σβελτη τυπικη φιλικη κ σωστη.

Ενιοτε εχει κ λαιβ με μεξικανους μουσικους/χορευτριες τραγουδιστες, το οποιο αν κ θεαματικο παιζει πολυ δυνατα κ καποιος που θελει να φαει ησυχα, δε θα του αρεσει.

Γευσεις ιδιαιτερες, που θελουν αναλογα γουστα. Καλοφτιαγμενα αν σκεφτεις τον ογκο του μαγαζιου. ρωτηστε πριν παραγγειλετε γιατι καποια ειναι πολυ εντονα κ ισως δεν αρεσουν. Τορτιγιες, φασολια, ρυζια, σαλτσες πρασινες κοκκινες, πικαντικα κ κρεατικα γενικα οτι εχει η μεξικανικη κουζινα.

Για τις τιμες κρατηστε μια επιφυλαξη, κ αν ειστε πολυ πεινασμενοι δυο, γιατι αν παραγγειλετε "αερατα" ο λογαριασμος θα εκτοξευθει.

Στα θετικα η προσφορα κανατας frozen μαργαριτα με 20ε οποτε μαζι με καποια σαλατα τη βγαζουν 2 ατομα οικονομικα "για ποτο".

Σε καθε αλλη περιπτωση το 30αρι ειναι στο τσεπακι, καθως απο τα παραπανω αν κ συχνος επισκεπτης, με παρεα 3 ατομων, οπου ξεγελαστηκαμε κ πηραμε 3 κυριως 2 κανατες μια σιζαρς κ κατι πατατακια τορτιγιας στην αρχη, δωσαμε 35 το ατομο. Χορτασαμε αλλα πολυ ακριβο για τους καιρους μας, αντικειμενικα.

Θα ξαναπαω, αλλα θα φροντισω να ειμαι σχετικα χορτατος γιατι δεν ειναι για "χορταση".

Διαταυτα, ευχαριστη εμπειρια, ισως ακριβο για καποιους.

ΥΓ. Μερικες προσφορες μενου θα ηταν χρησιμες κ σαφως επιβαλλονται.

Μεξικό - Κούβα - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Μετά από ένα μεγάλο διάλειμμα στην καταχώρηση κριτικών, αλλά όχι και στην καθημερινή σχεδόν ενημέρωση από το site, είπα να γράψω για το συγκεκριμένο μεξικάνικο εστιατόριο στο οποίο βρεθήκαμε οικογενειακώς καλεσμένοι σε γενέθλια συγγενικού προσώπου.

Η επίσκεψή μας έγινε την Κυριακή 16/10 το μεσημεράκι. Η κράτηση ήταν για έντεκα άτομα στον "έξω" στεγασμένο και κλεισμένο χώρο στον οποίο επιτρέπεται το κάπνισμα. Υπάρχει και ο μέσα χώρος στον οποίο ανεβαίνεις κάποια σκαλάκια και υπάρχουν και οι τουαλέτες. Αν επιτρέπεται και εκεί το κάπνισμα δεν πρόσεξα για να είμαι ειλικρινής. Πάντως αν και κατά την διάρκεια της παραμονής μας το μαγαζί γέμισε ασφυκτικά δεν επικράτησε τσιγαρίλα, ούτε και τα ρούχα μας μύρισαν.

Το ύφος, η διακόσμηση και το όλο στυλ εννοείται οτι παραπέμπει στο Μεξικό. Δεν είναι παραφορτωμένο όμως και καθώς περικλείεται από τζαμαρίες είναι ιδιαίτερα φωτεινό και ευχάριστο.

Η παραγγελία έγινε από τον εορτάζοντα έτσι δυστυχώς δεν ξέρω τις ακριβείς ονομασίες και τις τιμές τους.

Πήραμε αρκετά πιάτα και ξεκινάω:

Δύο σαλάτες: η μία με κοτόπουλο και η άλλη με φασόλια και καλαμπόκι, εύγευστες και οι δύο.

Δύο πιατέλες με ποικιλία ορεκτικών που αποτελούνταν από ροδέλες κρεμμυδιού, μοτσαρελα στικς, κοτόπουλο μπάρμπεκιου και πατάτες με την φλούδα τους με τσένταρ και μπέικον. Στο κέντρο της κάθε πιατέλας υπήρχαν 3 ντιπάκια.

Δύο πιάτα τα οποία περιείχαν από 2 τορτίγες οι οποίες ήταν αλειμμένες με πουρέ και επάνω είχα κυβάκια από λουκάνικα και διάφορα λαχανικά. Ήταν ένα αρκετά ασυνήθιστο και νόστιμο πιάτο.

Φαχίτας ανάμικτο με χοιρινό και κοτόπουλο με την συνήθη συνοδεία από πιτούλες, σαουερ κριμ, ντοματο-κρεμυδα κλπ. Καλό κι αυτό απλά μου φάνηκε λιγάκι ανάλατο και όχι ιδιαίτερα πικάντικο.

Ένα πήλινο "γιουβετσάκι" το οποίο περιείχε ρύζι, γαρίδες και μανιτάρια με μια πολύ νόστιμη και πικάντικη σάλτσα. Καθότι λάτρης των πικάντικων γεύσεων μου άρεσε πολύ.

Άλλο ένα "γιουβετσάκι" που αποτελούνταν από κιμά και τυριά με σάλτσα ντομάτας. Καλό αλλά καθόλου πικάντικο.

Τέλος, δύο πιάτα ένα με μία σούβλα κοτόπουλο και ένα με χοιρινό πολύ νόστιμα και τα δύο, ιδιαίτερα το κοτόπουλο.

Στην αρχή μας προσφέρθηκαν μπολάκια με νάτσος και κόκκινη σάλτσα και εμφιαλωμένο νερό.

Ήπιαμε πολύ καλό κόκκινο χύμα κρασί, σανγκρία και μαργαρίτες λεμόνι και φράουλα πολύ καλές.

Το σέρβις ήταν γρήγορο και ευγενικό παρά τον κόσμο που τελικά μαζεύτηκε.

Συμπερασματικά θα πω ότι περάσαμε πολυ όμορφα, φάγαμε και ήπιαμε καλά και άνετα θα ξαναπήγαινα αν και δεν είναι η μεξικάνικη από τις πολύ αγαπημένες μου κουζίνες.

Μεξικό - Κούβα - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Έχω επισκεφθεί σχεδόν όλα τα μεξικάνικα (με εξαίρεση αυτό της Κηφισιάς που αδημονώ να πάω) της Αττικής και θεωρώ ότι το AMIGOS VAMOS είναι το καλύτερο από κάθε άποψη.... τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα.... αφού το Μεξικάνικο είναι ένα ιδιαίτερο φαγητό με πολλές... διακυμάνσεις σε γεύσεις και επιδόσεις!

Λοιπόν, ας είμαστε αρκούντως περιγραφικοί για βοηθήσουμε το κοινό που αναζητά Μεξικάνικο!

Χωρος: κατ΄εμέ πάρα πολύ ωραίος χώρος. Βρίσκεται σε εύκολο σημείο στην Νέα Σμύρνη, αρκετά κεντρικό αλλά όχι σε πλατεία. Κατεβαινεις το μεγάλο δρόμο της πλατείας, μετά από 2 τετράγωνα στρίβεις αριστερά και είναι στα 30 μέτρα δεξιά. Το πάρκινγκ είναι αναλόγως της ώρας που θα πας. Μάλλον εύκολο θα το χαρακτήριζα. Το μαγαζί είναι χωρισμένο ουσιαστικά σε 3 επίπεδα. Ο εσωτερικός χώρος που δεν καπνίζεις με ωραία ξύλινα τραπεζάκια και καναπέδες με σωστή μεταξύ τους απόσταση, ωραίες παραδοσιακές ζωγραφιές στον τοίχο και γενικά μια cult αλλά ωραία εικόνα. Το δεύτερο επίπεδο είναι η είσοδος που είναι βασικά μπάρ με όρθια μεγάλα stand όπου πίνουν μαργαρίτες αλλά τρώνε κιόλας όταν το μέσα είναι γεμάτο. Πολύ ωραίος επίσης χώρος με όμορφο μπάρ που σε τραβάει να πιείς....

Ο τρίτος χώρος είναι δεξιά του κυρίως εστιατορίου περιτρυγιρισμένος από τζαμαρίες (ευτυχώς όχι πλαστικό) και υποθέτω ότι το καλοκαίρι είναι ανοιχτός για τους καπνιστές. Πάντως αν και είμαι καπνίστρια δεν αισθάνθηκα κανένα ίχνος μυρωδιάς καπνού στο συγκεκριμένο χώρο. Περιττό να σας πώ ότι έχω κάτσει και στους τρείς χώρους κατά καιρούς για πολλούς και διάφορους λόγους. προτιμώ το bar!

Eξυπηρέτηση: Πραγματικά υποδειγματική. Από την κοπέλα και το νεαρό στην πόρτα που σε υποδέχονται μέχρι το γκαρσόνι που είναι άκρως ευγενικό και κατατοπιστικό αλλά και την κουζίνα., αφού τίποτα δεν καθυστέρησε να προετοιμαστεί πάνω από 10 λεπτά (με εξαίρεση τα κυρίως) που ήρθαν περίπου 20 λεπτά μετά τα πρώτα (ακριβώς ο σωστός χρόνος για να σου δώσει την ευκαιρεία να απολαύσεις τα πρώτα). Με άνεση το κερδίζουν το άριστα! Εξάλλου ακόμα και ο μπάρμαν είναι καταπληκτικός στην παρασκευή της μαργαρίτας! η τελειότερη ever που έχω πιεί και να φανταστείτε ότι απεχθάνομαι την Τεκίλα

Γεύση: Έχω φάει τα τελειότερα με... τεράστια διαφορά από τα υπόλοιπα nachos!!!! και σε όλη την υπόλοιπη παρέα άρεσαν! Τα καλύτερα είναι τα volcano με κιμά, τσένταρ, sour cream και guacamole! Αλλά και με το κοτόπουλο και σκέτα είναι πραγματικά απόλαση. Είναι πολύ τραγανά, δεν έχουν.... παπαρώσει απο την σάλτσα και η μερίδα είναι πραγματικά τεράστια (κοστίζουν και 10 ευρώ βέβαια). Να διευκρινίσω ότι όταν κάθεσαι έρχεται (δεν κατάλαβα εάν είναι κέρασμα) ένα μικρό μπολάκι με νάτσος και κόκκινη σος. Άρα εάν δεν είσαι φάν τα δοκιμάζεις χωρίς να χρειαστεί να αγοράσεις πιάτο, Για μένα είναι λόγος να ξαναπάω. Την τελευταία φορά που πήγαμε πήραμε εντσιλάδας, φαχίτας, τακίζα, τσιμιτσάνγκας και μπουρίτο (5μελής παρέα). Η φαχίτα δεν μου άρεσε (στην φέρνουν σε σκεύος που ψήνεται με ένα ψάθινο κουτάκι που έχει τις πίτες). Η εντσιλάδας ήταν πολύ νόστιμη και την σέρβιραν με την κλασσική γαρνιτούρα τους το ρύζι το οποίο θα αξιολογούσα ως απλά αξιοπρεπές.

Το μπουρίτο ήταν καλό και η τακίζα το καλύτερο, γευστικότερο και επίσης πολύ ογκώδες πιάτο. πρόκειται για πιτούλες σε στρώσεις που καταλήγουν να είναι πύργος με γέμιση, κοτόπουλο, μανιτάρια και τυρί! Απλά πάρα πολύ καλό. Το Chimichangaς είναι πολύ νόστιμο (γεμάτο από τυρί και υλικό όποιο διαλέξεις εγώ το πήρα με κοτόπουλο.

Από σαλάτες έχω φάει την mixta (με φιλετο κοτόπουλο, ντομάτα, φασολια, καλαμπόκι, sour cream, cheddar) και την de pollo (ομοίως με κοτόπουλο σε φωλιά από τορτίγια γαρνιρισμένη με καρύδια εάν θυμάμαι καλά). Η mixta ήταν πραγματικά τεράστια, να φανταστείτε για 5 άτομα και δεν χρειάστηκε να πάρουμε άλλη.

Δεν έχω φάει τις άσχετες γεύσεις που έχει το μενού, δηλαδή τα burger και τα ζυμαρικά διότι όταν πάς σε μεξικάνικο.... πρέπει να φάς μεξικάνικο. Όπως τα είδα όμως στα διπλανά τραπέζια πρέπει να είναι και αυτά πολύ γευστικά....!

Από γλυκά έχω φάει μόνο oreo cheesecake το οποίο ομολογώ ότι ήταν απλά καλό, χωρίς WOW! Θέλω οπωσδήποτε να φάω και από τα υπόλοιπα αλλά δεν έχει δοθεί η ευκαιρία.

Από ποτά έχω δοκιμάσει όπως προείπα τέλεια μαργαρίτα αλλά σχεδόν πάντα όπως και την τελευταία φορά πέρνουμε λίτρο σανγκρία. Τρία άτομα 1,5 λίτρο το καθαρίζουμε με άνεση. Είναι πολύ δροσερή.... κλασσική ωραία μυρωδάτη σανγκρία!

Κερνάνε σορμπέ με λεμόνι (αρκετά δροσιστικο μετά τα chilli con carne αλλά πιστεύω ότι έπρεπε σε παρέες με μεγάλο λογαριασμό όπως κάναμε εμείς να κερνάνει και κάνα γλυκάκι. Μάλλον επειδή πρόκειται για μαγαζί αλυσίδα με πολύ κόσμο δεν είναι οικονομικά συμφέρον αλλά εάν κρίνω από τις τιμές που έχουν.,,, επιβάλλεται!

Λοιπόν, όσον αφορά τον λογαριασμό: τα κυρίως κυμαίνονται από 10-15 ευρώ, τα νάτσος περίπου 10 ευρώ, οι σαλάτες περίπου 10 ευρώ, τα κρέατα που δεν είναι αμιγώς μεξικάνικα γύρω στα 20 ευρώ και τα γλυκά γύρω στα 6 εύρω! η σανγκρία 3 ευρώ το ποτήρι και η μαργαρίτα 7 ευρώ! αρκετά τσιμπημένα δηλαδή!

Όπως καταλάβαμε όλοι είμαι fun και το μόνο σίγουρο είναι ότι όταν βρώ ευκαιρία θα ξαναπάω! εάν θέλετε ένα μεξικάνικο, όχι τόσο παραδοσιακό αλλά περισσότερο εμπορικό και με πλήθος επιλογών, θα το συνέστηνα ανεπιφύλακτα!
στον ιδιοκτήτη θα έδινα μια συμβουλή, να μειώσει λιγάκι τις τιμές σε όλα τα προϊόντα του διότι είναι αποτρεπτικός ο λογαριασμός για αρκετό κόσμο! δεν λέω, έχει καλή ποιότητα υλικών και πολύ μεγάλο προσωπικό, αλλά φαντάζομαι ότι δεν θα ενοχλούσε κανέναν λίγη αναμονή εάν ήταν η συνολική τιμή 20% κάτω@

Μεξικό - Κούβα - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Κυριακη βραδυ και τυχαια ο δρομος μας εβγαλε στο amigos! ο χωρος οκ μαρεσε η ολη φαση μεξικο επισης με το που μπαινεις εχει ενα μπαρ οπου ετσι οπως το ενιωσα εγω καθονται οι φιλοι του μαγαζιου!! (για να μην παρεξηγιθω απλα θελω να πω οτι τους ενιωσα ολους μια παρεα)

Σερβις: νεα και γρηγορα παιδια ευγενικα!! μου αρεσε που ο σερβιτορος το πηρε απανω του και μου λεει αυτο θελω να το παρεις να το δοκιμασεις! το εκτιμησα τελος παντον!! ετσι αυτο το ωραιο κ ευγενικο θρασος!!

Φαγητο: quesadilla την βρηκα αδιαφορη και με λιγα υλικα μια σαλατα με τακο καφτερη παρα πολυ καλη σ ολα της!! (η επιλογη του σερβιτορου btw)
Eνα σνιτσελ (θα μου πεις πηγες σε μεξικανικο και πηρες σνιτσελ σωστο)αλλα η παρεα ηθελε σνιτσελ να φαει τι να κανουμε..... Στο δια ταυτα!! κακο, παρα πολυ λεπτο ωστε να φενεται αρκετο αλλα το κοστολογιο να ειναι χαμηλο ελεος!!
Και μπουριτο οπου το βρηκα απλα καλο!! ηταν οκ

Για τα παραπανω μαζι με 2μπυρες και νερο 57€!! εεε δεν το λες και decent επιλογη παω στο ancho και με 57€ τρωει μια ποδοσφαιρικη ομοδα!!!

Μεξικό - Κούβα - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Εχω επισκεφτεί 3 φορές το συγκεκριμένο μαγαζί και ήρθε η ώρα να γράψω την αποψή μου.

Αρχικά να πώ πως ο χώρος είναι ''ζεστος'' και μου αρέσει αρκετά. Η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά καλή δεδομένου και της δουλείας που έχει όσες φορές έχω βρεθεί εκεί.
Και πάμε στο φαγητό.

Την πρώτη φορά που είχα πάει είχα ξετρελαθεί αλλά αυτό δεν ισχυεί για τις άλλες 2 φορες. πάρα πολύ μέτριο το φαγητό και συγκριτκά με την τιμή του που είναι τσιμπημένη δεν συμφερει. παρόλα αυτά η frozen margarita λεμόνι είναι απίστευτη και συνοδεύει τελεια τα κατευρα φαγητά.

Χρήσιμη;