Ανοιχτό από το πρωί με καφέ, όλη μέρα με μεξικάνικες σπεσιαλιτέ.

07 Νοε 2017

Οι πολλές πρόσφατες κριτικές για το Dos Hermanos (αφού ήταν από τα εστιατόρια που συμμετείχαν στην εβδομάδα «καλοφαγάδων») μου δημιούργησαν την επιθυμία να ξαναεπισκεφθώ - μετά από πάρα πολύ καιρό - ένα μεξικάνικο εστιατόριο. Και αφού δυστυχώς η Κηφισιά μου έπεφτε λίγο μακρυά, είπα για αρχή να δοκιμάσω την τύχη μου για αρχή με το πιο εύκολα προσβάσιμο για μένα AMIGOS VAMOS στη Νέα Σμύρνη.

Άφιξη λοιπόν δύο ατόμων στην Νέα Σμύρνη μεσημεράκι Παρασκευής, παραμονή 28ης Οκτωβρίου. Οι κριτικές στο ask4food αρκετές για το AMIGOS VAMOS (οι περισσότερες μάλιστα θετικές), ενώ και η δυνατότητα παραγγελίας ειδικού οικοξομικού μενού (για τις καθημερινές μεταξύ 12.00 και 18.00) προσφέρει εναλλακτική επιλογή για κάποιον που δεν θέλει να ξεφύγει με το λογαριασμό.

Η πρώτη εικόνα άκρως θετική. Τόσο ο εσωτερικός χώρος (που είναι μη καπνιστών αυστηρά) όσο και ο περιμετρικός χώρος που είναι ωστόσο και αυτός στεγασμένος για προφύλαξη από τις χαμηλές θερμοκρασίες είναι πολύ περιποιημένοι, πεντακάθαροι, με μεγάλα άνετα ξύλινα τραπέζια, ενώ το όλο σκηνικό έρχεται να συμπληρώσει η ταιριαστή μουσική σε ιδανική ένταση.

Από το πολυάριθμο προσωπικό επίσης δεν συνάντησα κάποιο παράπονο. Κάποιος θα σε υποδεχθεί στην είσοδο με χαμόγελο και θα σε βοηθήσει να καθίσεις σε όποιο τραπέζι επιθυμείς, ενώ η ίδια ευγενική συμπεριφορά υπάρχει και κατά τη διάρκεια του γεύματος αλλά και κατά την αποχώρησή μας από το AMIGOS VAMOS. Ίσως το service θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί κάπως αμήχανο και όχι τόσο «χαλαρό» (τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα), για αυτό και μείον μία ντοματούλα. Κατά τα λοιπά, απόδειξη εκδόθηκε κανονικά, η πληρωμή έγινε με κάρτα, ενώ στο τέλος κεραστήκαμε και 2 δροσερά σφηνάκια σορμπέ λεμόνι.

Ως προς το φαγητό, για αρχή ήρθε στο τραπέζι εμφιαλωμένο νερό (2,30 €) καθώς και nachos με salsa rachera (3,70 €), κατόπιν ωστόσο ερώτησης και για τα δύο. Εξάλλου, στο μαγαζί είδα να κυκλοφορούν αρκετές κανάτες με νερό. Για τα νάτσος, δεν έχω να πω κάτι ιδιαίτερο, νόστιμα ήταν και η συνοδευτικά σάλτσα ελαφρώς καυτερή, ό, τι πρέπει για αρχή. Η ποσότητα ικανοποιητική.

Λόγω παραμονής 28ης Οκτωβρίου, το οικονομικό μενού δεν ήταν διαθέσιμο. Σε κάθε περίπτωση, σας ενημερώνω ότι αυτό περιλαμβάνει στην πολύ προνομιακή τιμή των 14,50 € ανά άτομο 1 σαλάτα (μεταξύ 4 επιλογών), 1 κυρίως πιάτο (μεταξύ πάλι 4 επιλογών), 1 γλυκό και 1 μπύρα corona ή ποτήρι sangria ή ένα αναψυκτικό.

Εμείς λοιπόν παραγγείλαμε:
σαλάτα De Pollo, σε τραγανή φωλιά από τορτίγια, με διάφορα λαχανικά, κοτόπουλο και γκουακαμόλε (9,90 €). Γευστικότατη, πολύ ωραία ψημένο και γευστικό το κοτόπουλο, ενώ και η γκουακαμόλε έδενε ιδανικά το τελικό αποτέλεσμα. Σαλάτα που προτείνεται.
Από κυρίως, η σύζυγος παρήγγειλε Burrito Classico με κιμά και κόκκινα φασόλια (11,50 €) και εγώ Chimichanga με κοτόπουλο (11,60 €). Και τα δύο πιάτα σερβιρίστηκαν με ρύζι, καλαμπόκι και sour cream, ήταν νόστιμα, καλομαγειρεμένα και αρκετά χορταστικά (κυρίως το burrito). Σίγουρα δεν ήταν κάτι που δεν είχες ξαναδοκιμάσει σε μεξικανική κουζίνα, η εκτέλεσή τους και το συνολικό αποτέλεσμα δεν μας άφησαν παραπονεμένους.

Από ποτά εγώ δοκίμασα στην αρχή μία παγωμένη μαργαρίτα λεμόνι (7, 10 €), συμπαθητική, ενώ στη συνέχεια πήραμε ½ λίτρο λευκό κρασί (6,20 €). Καλό ήταν και αυτό, σε αδικαιολόγητα υψηλά τιμή σίγουρα.

Για τα παραπάνω ο λογαριασμός ήρθε στα 52,30 €, σίγουρα όχι οικονομικά. Αντιθέτως, δεδομένων και των υλικών που δεν είναι κάτι ιδιαίτερο ή δυσεύρετο (κιμάς, κοτόπουλο, ρύζι κλπ. ), η τιμολόγηση φαντάζει αρκετά υψηλή. Αυτό βέβαια συμβαίνει κατά κανόνα σε όλα τα μαγαζιά που σερβίρουν ξένη κουζίνα (οπότε ένα κλικ παραπάνω στις τιμές είναι εν μέρει αποδεκτό). Συνεπώς, εάν και η βαθμολογία μου θα ήταν «2», τα παραπάνω σε συνδυασμό με το αρκετά οικονομικό μενού που προσφέρεται τις καθημερινές, θα ανεβάσουν την αξιολόγηση της σχέσης ποιότητας/τιμής στο «3».

Η επίσκεψη, μετά από καιρό, σε εστιατόριο μεξικανικής κουζίνας στέφθηκε με επιτυχία, οπότε με την επιφύλαξη ως προς τις τιμές (κυρίως) το AMIGOS VAMOS προτείνεται.

04 Φεβ 2017

Μετά απο 1 αποτυχημένη προσπάθεια να βρούμε τραπέζι Σάββατο βράδυ το επισκεφθηκαμέ Κυριακή αργά το απόγευμα.

Χώρος (4/4):

Καθαρός, προσεγμένος με διακοσμητικά στοιχεία που θυμίζουν Μεξικό και μεγάλα άνετα τραπέζια. Απ' ότι είδα δεν διαθέτει κάποιον εξωτερικό χώρο για το καλοκαίρι. (Ή τουλάχιστον δεν τον είδα).

Γεύση (3/4):

Το μενού κλασικό Tex-Mex με αρκετή ποικιλία. Είμασταν 7 άτομα οπότε πήραμε αρκετά πιάτα αλλά δυστυχώς κάποια δεν τα συκράτησα.

Nachos (βαθμολογία 7.5/10)

Quesadillas με τυρί (8/10)

Πατάτες τηγανιτές (7.5/10)

Σαλάτα Mixta (7/10)

Σαλάτα Caesars (7.5/10)

Fajitas κοτόπουλο (7/10)

Burritos (7.5/10)

Φιλέτο κοτόπουλο (8/10)

Bacon cheeseburger (7/10)

Εξυπηρέτηση (3/4):

Πολυάριθμο προσωπικό, εξυπηρετικό χωρίς υπερβολικές καθυστερήσεις αλλά ούτε με απίστευτη γρηγοράδα.
Έλειπε όμως το προσωπικό στοιχείο, μια οικειότητα, του έλειπε αυτό το κάτι!

Value for money (3/4):

Για τον χώρο, την ποσότητα και την ποιότητα καθώς και συγκρίνοντας με άλλα μεξικάνικα θα έλεγα ότι οι τιμές είναι λογικές.

Απο την άλλη 25 ευρώ με 35 ευρώ το άτομο για την εποχή και για το φαγητό δεν ειναι και τσάμπα πράγμα. Για παράδειγμα τα κυρίως κοστίζουν απο 10 εώς 19 ευρώ, οι σαλάτες απο 9 εώς 11 ευρώ και τα ορεκτικά απο 7 εώς 9 ευρώ.

Συμπέρασμα:

Ένα καλό μαγαζί, συνήθως γεμάτο απο κόσμο τα ΣΚ με αρκετά καλή Μεξικάνικη κουζίνα.

06 Σεπ 2017

Πολυ ωραιος ανετος χωρος να φας. Καλη ποιοτητα φαγητου. Πολυ καλη εξυπηρέτηση. Χορταστικές μεριδες ακομα κ οι σαλατες, με ωραια εκτελεση.

Τιμές λιγο τσιμπημένες αλλα αξιζει κατα τη γνωμη μου. Οι τιμες ανα ατομο εξαρτωνται απο το ποσο τρωει ο καθενας.

Συγκεκριμενα πηραμε μια ceasar's φοβερη( βρασμενο κοτοπουλο κ ωραια σως) η οποια ηταν για 4 ατομα κυριολεκτικα, μια ντακος με κιμα 4 τμχ, κ μια μεριδα κοτοπουλο παρμεζανα με πουρε εξαιρετικο κ αυτο το πιατο (μεριδα για 2 ατομα).

Θεωρω οτι το συγκεκριμενο μαγαζι ειδικευεται στο κοτοπουλο.
Θα ξαναπαω σιγουρα καποια στιγμη.

06 Ιαν 2017

Η προηγούμενη επαφή με μεξικάνικη κουζίνα ήταν πολύ άσχημη και αρκετά νωπή μπορώ να πω. Μετά από προτροπή φίλου μου επισκέφθηκα την Κυριακή της πρωτοχρονιάς το συγκεκριμένο εστιατόριο μιας και οι κριτικές από τον περίγυρό μου ήταν αρκετά ενθαρρυντικές. Μπαίνοντας, μας υποθέχθηκαν άτομα του προσωπικού τα οποία ήταν ιδιαίτερα φιλικά. Καθήσαμε σε ένα τραπέζι στο χώρο των καπνιστών δίπλα στο τζάμι γιατί μου άρεσε ο εξωτερικός χώρος με τα φυτά. Είχε αρκετό κόσμο αλλά λόγω του ότι το εστιατόριο είναι αρκετά μεγάλο δεν ήταν ενοχλητικό οπότε κάθε τραπέζι είχε το χώρο του.

Αρχικά μας έφεραν τον κατάλογο και ύστερα μας άφησαν στο τραπέζι nachos με την κλασσική κόκκινη σάλτσα. Εννοείτε ότι μέχρι να καταλήξουμε στην παραγγελία, τα είχαμε φάει όλα! Παραγγείλαμε λοιπόν μία Lime salad, ένα Mexican Torre, ένα Τaquiza και μία κανάτα Margarita classic (1L).

Η σαλάτα ήρθε πρώτη μαζί με την μαργαρίτα και ήταν απλή και δροσερή όπως την θέλαμε. Είχε ντομάτα και μαρούλι ψιλοκομμένα μέσα σε μία τραγανή τηγανητή φωλιά πίτας. Στη συνέχεια ήρθε το Mexican Torre το οποίο βρισκόταν σε ένα πήλινο σκεύος όπου στην ουσία ήταν πικάντικος κιμάς με λιωμένο τυρί. Τέλος ήρθε το Taquiza. Ήταν ένα πιάτο με τηγανιτές μεξικάνικες πιτούλες η μία πάνω στην άλλη με ενδιάμεσες στρώσεις γέμισης κοτόπουλου και μανιταριών και ρύζι ως συνοδευτικό.

Μπορώ να πω ότι δεν τα φάγαμε όλα καθώς ήταν αρκετά για δύο άτομα. Η margarita συνόδευσε ευχάριστα τις πικάντικες γεύσεις και δεν έμεινε ούτε γουλιά. Ο λογαριασμός για μία σαλάτα, δύο κυρίως, μία κανάτα margarita και ένα νερό ήρθε στα 65 ευρώ. Το μόνο που με ενόχλησε κατά την παραμονή μου στο εστιατόριο ήταν ότι το πράθυρο δίπλα μας ''έμπαζε'' και κρύωνα οπότε θα ήταν καλύτερο αν είχαμε επιλέξει ένα τραπέζι πιο μέσα ή στο χώρο των μη καπνιστών.

Σε όσους αρέσει η μεξικάνικη κουζίνα προτείνω το συγκεκριμένο εστιατόριο άφοβα. Σύμφωνα με το δικό μου προσωπικό γούστο, κατέληξα στο οτι η μεξικάνικη κουζίνα είναι αρκετά λιπαρή και βαριά, οπότε δεν νομίζω να την ξαναπροτιμήσω. Είναι πολύ πιθανό όμως να κάνω μία στάση στο Amigos για margarita ή να δοκιμάσω κάποια από τις πολλές ετικέτες τεκίλας που διαθέτει.