Ανοιχτό από το πρωί με καφέ, όλη μέρα με μεξικάνικες σπεσιαλιτέ.

26 Ιούλ 2019

Amigos vamos
Vamos a la playa?

Βαθύς, πικρός, αναστεναγμός! Πολύ θα το ήθελα αλλά αργεί ακόμα. Αφήστε που φέτος θα είναι “λίγο πολύ λίγο” σαν το φιλάκι του παλιού τραγουδιού που μου λέει ο τα πάντα όλα της ζωής μου από όταν ήμουν μικρή.

Καταραμένες Πανελλαδικές (ή όπως αλλιώς ονομάζονται πλέον). Δε φτάνει που τις έζησα ως υποψήφια, όχι ότι ζορίστηκα κιόλας ομολογώ, τώρα πρέπει να τις ζήσω και ως μάνα υποψήφιας. Η οποία υποψήφια αν ήξερε τι θέλει να κάνει στη ζωή της … θα έκανε τη δική μου ευκολότερη. Αλλά όλα εδώ πληρώνονται. Κι εγώ διάλεξα τη Νομική δια της μεθόδου αποκλεισμού των υπολοίπων σχολών κατεύθυνσης. Το outcome της επιλογής μεταφράζεται στο ότι αν, ποτέ, θελήσετε κάποιον να σας υπερασπιστεί μην πάει ο νους σας σε μένα. Στην καλύτερη θα φάτε τρις ισόβια στη χειρότερη θα επανισχύσει η θανατική ποινή.

Το αντίδοτο για τα ανωτέρω είναι οι αστραπιαίες αποδράσεις. Ακόμα και για ώρες. Κάτι που μου απέδωσε με δόξα και τιμή το καινούργιο nick name speedy Gonzales! Που εκτός από cartoon είναι και τραγούδι του Pat Boone το οποίο, αφενός, με κάνει να γελώ, πάντα, και, αφετέρου, ταιριάζει γάντι στην κριτική.

Πραγματικά στο Amigos ήταν όλα speedy. Από την ώρα που δόθηκε η παραγγελία για τα ορεκτικά και τη σαλάτα μεσολάβησε, περίπου, ένα λεπτό μέχρι της προσγείωσης στο τραπέζι μας. Μου δημιουργήθηκαν υποψίες, δε μπορώ να πω, αλλά δε δικαιώθηκαν. Οπότε, μα την Παναγία, θα ήθελα να μπω στην κουζίνα τους να δω πως τα καταφέρνουν.

Δε αργήσαμε αλλά μας είχαν προλάβει οι οικοδεσπότες μας για να διασφαλίσουν τραπέζι προφανώς. Βλέπετε το μαγαζί δε δέχεται κρατήσεις. Μόνο εμένα με χαλάει αυτό ή ζουν κι άλλοι ανάμεσά μας?

Το εντοπίσαμε εύκολα, παρκάραμε απέξω ελέω μηχανής, είδαμε παρέες μαζεμένες στα εξωτερικά stands που υπάρχουν, μας υποδέχθηκε ένας κύριος, του είπαμε ότι μας περιμένουν. Λόγω της παράλογης τακτικής μας είπε, φυσικά, να ψάξουμε μόνοι μας. Διασχίσαμε λοιπόν το εσωτερικό χώρο που είναι στεγασμένος με αρκετά στριμωγμένα τραπέζια. Σαφώς με φυτά τριγύρω και couleur locale διακοσμητικά στοιχεία αλλά εμένα μου έδωσε την εντύπωση μιας θεματικής καφετέριας. Το δικό μας τραπέζι αρκετά άνετο για τα άτομα που είμαστε όμως με τον διπλανό εκ δεξιών μου ήρθα τόσο κοντά που το λες και δεσμό.

Βρήκαμε να μας περιμένουν οι κατάλογοι και κάτι nachos με μία κόκκινη, καθόλου καυτερή, σαλτσούλα. Η μοναδική έκπληξη που έκρυβαν οι πρώτοι ήταν η ύπαρξη albondigas, τα δεύτερα ήταν αναμενόμενα.

Τα αγόρια ήπιαν μπύρες, κι όχι μόνον αφού στο τέλος το έριξαν στα σφηνάκια Jagermeister (τα οποία σας προτείνω να αποφύγετε διότι είναι, εξόχως, χωνευτικά μεν αλλά θεόπικρα plus βαράνε άσχημα και κάτι ξέρω που σας το λέω), η εορτάζουσα sangria, εγώ ξεκίνησα κλασσικά με lime margarita η οποία δεν ήταν, ιδιαιτέρως, επιτυχημένη αφού υπερίσχυε το αλάτι και συνέχισα με sangria η οποία ήταν, απλά, ok. Στο θέμα του φαγητού τώρα διαλέξαμε:

• Tacos salad. Σε μπολ τορτίγιας. Με κιμά. Λαχανικά. Sour cream on top. Συμπαθητική. Φρέσκια. Χωρίς εντάσεις.

• Onion rings. Ok! Τι να πεις γι αυτό το πιάτο? Το μόνο που έχω να σχολιάσω είναι ότι ήρθε ωραία παρασκευασμένο για ετοιματζίδικο.

• Guacamole. Ομοίως χωρίς ένταση. Συμπαθές.

• Chili con carne. Ζητήθηκε πιο καυτερό. Έγιναν διαπραγματεύσεις σχετικά με τον βαθμό. Συμφωνήθηκε το 2 σε κλίμακα Ταϊλανδέζικης κάψας. Αυτό που ήρθε ήταν υπό του μηδενός σε οποιαδήποτε κλίμακα.

• Enchiladas με κιμά. Αρκετή σάλτσα και τυρί που το καθιστούσε βαρύ και μονότονο αφού έλειπαν τα φρέσκα μυρωδικά που θα το έκαναν πιο ενδιαφέρον. Ο κιμάς λασπωμένος και ακριβώς ίδιος και στα τρία πιάτα που τον περιείχαν.

• Ψητό φιλέτο κοτόπουλου με ανανά. Το συγκεκριμένο μιλούσε απταίστως την Κινεζικήν. Στα ισπανικά δεν τα κατάφερνε τόσο καλά.

• Μπιφτέκι. Δε θυμάμαι αν είχε κάποια σάλτσα. Το κομματάκι που δοκίμασα ήταν σκέτο και καλούτσικο.

Από την εξυπηρέτηση μείναμε χωρίς παράπονα μάλιστα, ίσως λόγω του τελικού ποσού του λογαριασμού, ο οποίος έφθασε τα 186e (καλά διαβάσατε), μας κέρασαν τα δύο γλυκά που διαλέξαμε ήτοι:

• Τηγανητό παγωτό το οποίο αφήνω ασχολίαστο και,
• Churros τα οποία χωρίς να είναι άσχημα είχαν περισσότερο αλάτι στη ζύμη από ότι έπρεπε συν του ότι ήρθαν με πραλίνα. Μα πραλίνα? Όταν το σήμα κατατεθέν τους είναι η πικρή σοκολάτα?

Το δόγμα της ημέρας:
Η ουδετερότητα ταιριάζει, γάντι, στην Ελβετία. Όχι στο Μεξικό.

Η συμβουλή της ημέρας:
Μη μαδάτε μαργαρίτες καλοκαιριάτικο. Πιείτε τις καλύτερα.

Η απολογία της ημέρας:
H βαθμολογία είναι αυστηρή. Δυστυχώς έφαγα τρεις μέρες μετά σε άλλο μεξικάνικο και η σύγκριση ήταν συντριπτική από όλες τις απόψεις.

07 Νοε 2017

Οι πολλές πρόσφατες κριτικές για το Dos Hermanos (αφού ήταν από τα εστιατόρια που συμμετείχαν στην εβδομάδα «καλοφαγάδων») μου δημιούργησαν την επιθυμία να ξαναεπισκεφθώ - μετά από πάρα πολύ καιρό - ένα μεξικάνικο εστιατόριο. Και αφού δυστυχώς η Κηφισιά μου έπεφτε λίγο μακρυά, είπα για αρχή να δοκιμάσω την τύχη μου για αρχή με το πιο εύκολα προσβάσιμο για μένα AMIGOS VAMOS στη Νέα Σμύρνη.

Άφιξη λοιπόν δύο ατόμων στην Νέα Σμύρνη μεσημεράκι Παρασκευής, παραμονή 28ης Οκτωβρίου. Οι κριτικές στο ask4food αρκετές για το AMIGOS VAMOS (οι περισσότερες μάλιστα θετικές), ενώ και η δυνατότητα παραγγελίας ειδικού οικοξομικού μενού (για τις καθημερινές μεταξύ 12.00 και 18.00) προσφέρει εναλλακτική επιλογή για κάποιον που δεν θέλει να ξεφύγει με το λογαριασμό.

Η πρώτη εικόνα άκρως θετική. Τόσο ο εσωτερικός χώρος (που είναι μη καπνιστών αυστηρά) όσο και ο περιμετρικός χώρος που είναι ωστόσο και αυτός στεγασμένος για προφύλαξη από τις χαμηλές θερμοκρασίες είναι πολύ περιποιημένοι, πεντακάθαροι, με μεγάλα άνετα ξύλινα τραπέζια, ενώ το όλο σκηνικό έρχεται να συμπληρώσει η ταιριαστή μουσική σε ιδανική ένταση.

Από το πολυάριθμο προσωπικό επίσης δεν συνάντησα κάποιο παράπονο. Κάποιος θα σε υποδεχθεί στην είσοδο με χαμόγελο και θα σε βοηθήσει να καθίσεις σε όποιο τραπέζι επιθυμείς, ενώ η ίδια ευγενική συμπεριφορά υπάρχει και κατά τη διάρκεια του γεύματος αλλά και κατά την αποχώρησή μας από το AMIGOS VAMOS. Ίσως το service θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί κάπως αμήχανο και όχι τόσο «χαλαρό» (τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα), για αυτό και μείον μία ντοματούλα. Κατά τα λοιπά, απόδειξη εκδόθηκε κανονικά, η πληρωμή έγινε με κάρτα, ενώ στο τέλος κεραστήκαμε και 2 δροσερά σφηνάκια σορμπέ λεμόνι.

Ως προς το φαγητό, για αρχή ήρθε στο τραπέζι εμφιαλωμένο νερό (2,30 €) καθώς και nachos με salsa rachera (3,70 €), κατόπιν ωστόσο ερώτησης και για τα δύο. Εξάλλου, στο μαγαζί είδα να κυκλοφορούν αρκετές κανάτες με νερό. Για τα νάτσος, δεν έχω να πω κάτι ιδιαίτερο, νόστιμα ήταν και η συνοδευτικά σάλτσα ελαφρώς καυτερή, ό, τι πρέπει για αρχή. Η ποσότητα ικανοποιητική.

Λόγω παραμονής 28ης Οκτωβρίου, το οικονομικό μενού δεν ήταν διαθέσιμο. Σε κάθε περίπτωση, σας ενημερώνω ότι αυτό περιλαμβάνει στην πολύ προνομιακή τιμή των 14,50 € ανά άτομο 1 σαλάτα (μεταξύ 4 επιλογών), 1 κυρίως πιάτο (μεταξύ πάλι 4 επιλογών), 1 γλυκό και 1 μπύρα corona ή ποτήρι sangria ή ένα αναψυκτικό.

Εμείς λοιπόν παραγγείλαμε:
σαλάτα De Pollo, σε τραγανή φωλιά από τορτίγια, με διάφορα λαχανικά, κοτόπουλο και γκουακαμόλε (9,90 €). Γευστικότατη, πολύ ωραία ψημένο και γευστικό το κοτόπουλο, ενώ και η γκουακαμόλε έδενε ιδανικά το τελικό αποτέλεσμα. Σαλάτα που προτείνεται.
Από κυρίως, η σύζυγος παρήγγειλε Burrito Classico με κιμά και κόκκινα φασόλια (11,50 €) και εγώ Chimichanga με κοτόπουλο (11,60 €). Και τα δύο πιάτα σερβιρίστηκαν με ρύζι, καλαμπόκι και sour cream, ήταν νόστιμα, καλομαγειρεμένα και αρκετά χορταστικά (κυρίως το burrito). Σίγουρα δεν ήταν κάτι που δεν είχες ξαναδοκιμάσει σε μεξικανική κουζίνα, η εκτέλεσή τους και το συνολικό αποτέλεσμα δεν μας άφησαν παραπονεμένους.

Από ποτά εγώ δοκίμασα στην αρχή μία παγωμένη μαργαρίτα λεμόνι (7, 10 €), συμπαθητική, ενώ στη συνέχεια πήραμε ½ λίτρο λευκό κρασί (6,20 €). Καλό ήταν και αυτό, σε αδικαιολόγητα υψηλά τιμή σίγουρα.

Για τα παραπάνω ο λογαριασμός ήρθε στα 52,30 €, σίγουρα όχι οικονομικά. Αντιθέτως, δεδομένων και των υλικών που δεν είναι κάτι ιδιαίτερο ή δυσεύρετο (κιμάς, κοτόπουλο, ρύζι κλπ. ), η τιμολόγηση φαντάζει αρκετά υψηλή. Αυτό βέβαια συμβαίνει κατά κανόνα σε όλα τα μαγαζιά που σερβίρουν ξένη κουζίνα (οπότε ένα κλικ παραπάνω στις τιμές είναι εν μέρει αποδεκτό). Συνεπώς, εάν και η βαθμολογία μου θα ήταν «2», τα παραπάνω σε συνδυασμό με το αρκετά οικονομικό μενού που προσφέρεται τις καθημερινές, θα ανεβάσουν την αξιολόγηση της σχέσης ποιότητας/τιμής στο «3».

Η επίσκεψη, μετά από καιρό, σε εστιατόριο μεξικανικής κουζίνας στέφθηκε με επιτυχία, οπότε με την επιφύλαξη ως προς τις τιμές (κυρίως) το AMIGOS VAMOS προτείνεται.

06 Σεπ 2017

Πολυ ωραιος ανετος χωρος να φας. Καλη ποιοτητα φαγητου. Πολυ καλη εξυπηρέτηση. Χορταστικές μεριδες ακομα κ οι σαλατες, με ωραια εκτελεση.

Τιμές λιγο τσιμπημένες αλλα αξιζει κατα τη γνωμη μου. Οι τιμες ανα ατομο εξαρτωνται απο το ποσο τρωει ο καθενας.

Συγκεκριμενα πηραμε μια ceasar's φοβερη( βρασμενο κοτοπουλο κ ωραια σως) η οποια ηταν για 4 ατομα κυριολεκτικα, μια ντακος με κιμα 4 τμχ, κ μια μεριδα κοτοπουλο παρμεζανα με πουρε εξαιρετικο κ αυτο το πιατο (μεριδα για 2 ατομα).

Θεωρω οτι το συγκεκριμενο μαγαζι ειδικευεται στο κοτοπουλο.
Θα ξαναπαω σιγουρα καποια στιγμη.

Μεγ. Αλεξάνδρου 70, Ν. Σμύρνη