Ανοιχτό από το πρωί με καφέ, όλη μέρα με μεξικάνικες σπεσιαλιτέ.

07 Νοε 2017

Οι πολλές πρόσφατες κριτικές για το Dos Hermanos (αφού ήταν από τα εστιατόρια που συμμετείχαν στην εβδομάδα «καλοφαγάδων») μου δημιούργησαν την επιθυμία να ξαναεπισκεφθώ - μετά από πάρα πολύ καιρό - ένα μεξικάνικο εστιατόριο. Και αφού δυστυχώς η Κηφισιά μου έπεφτε λίγο μακρυά, είπα για αρχή να δοκιμάσω την τύχη μου για αρχή με το πιο εύκολα προσβάσιμο για μένα AMIGOS VAMOS στη Νέα Σμύρνη.

Άφιξη λοιπόν δύο ατόμων στην Νέα Σμύρνη μεσημεράκι Παρασκευής, παραμονή 28ης Οκτωβρίου. Οι κριτικές στο ask4food αρκετές για το AMIGOS VAMOS (οι περισσότερες μάλιστα θετικές), ενώ και η δυνατότητα παραγγελίας ειδικού οικοξομικού μενού (για τις καθημερινές μεταξύ 12.00 και 18.00) προσφέρει εναλλακτική επιλογή για κάποιον που δεν θέλει να ξεφύγει με το λογαριασμό.

Η πρώτη εικόνα άκρως θετική. Τόσο ο εσωτερικός χώρος (που είναι μη καπνιστών αυστηρά) όσο και ο περιμετρικός χώρος που είναι ωστόσο και αυτός στεγασμένος για προφύλαξη από τις χαμηλές θερμοκρασίες είναι πολύ περιποιημένοι, πεντακάθαροι, με μεγάλα άνετα ξύλινα τραπέζια, ενώ το όλο σκηνικό έρχεται να συμπληρώσει η ταιριαστή μουσική σε ιδανική ένταση.

Από το πολυάριθμο προσωπικό επίσης δεν συνάντησα κάποιο παράπονο. Κάποιος θα σε υποδεχθεί στην είσοδο με χαμόγελο και θα σε βοηθήσει να καθίσεις σε όποιο τραπέζι επιθυμείς, ενώ η ίδια ευγενική συμπεριφορά υπάρχει και κατά τη διάρκεια του γεύματος αλλά και κατά την αποχώρησή μας από το AMIGOS VAMOS. Ίσως το service θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί κάπως αμήχανο και όχι τόσο «χαλαρό» (τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα), για αυτό και μείον μία ντοματούλα. Κατά τα λοιπά, απόδειξη εκδόθηκε κανονικά, η πληρωμή έγινε με κάρτα, ενώ στο τέλος κεραστήκαμε και 2 δροσερά σφηνάκια σορμπέ λεμόνι.

Ως προς το φαγητό, για αρχή ήρθε στο τραπέζι εμφιαλωμένο νερό (2,30 €) καθώς και nachos με salsa rachera (3,70 €), κατόπιν ωστόσο ερώτησης και για τα δύο. Εξάλλου, στο μαγαζί είδα να κυκλοφορούν αρκετές κανάτες με νερό. Για τα νάτσος, δεν έχω να πω κάτι ιδιαίτερο, νόστιμα ήταν και η συνοδευτικά σάλτσα ελαφρώς καυτερή, ό, τι πρέπει για αρχή. Η ποσότητα ικανοποιητική.

Λόγω παραμονής 28ης Οκτωβρίου, το οικονομικό μενού δεν ήταν διαθέσιμο. Σε κάθε περίπτωση, σας ενημερώνω ότι αυτό περιλαμβάνει στην πολύ προνομιακή τιμή των 14,50 € ανά άτομο 1 σαλάτα (μεταξύ 4 επιλογών), 1 κυρίως πιάτο (μεταξύ πάλι 4 επιλογών), 1 γλυκό και 1 μπύρα corona ή ποτήρι sangria ή ένα αναψυκτικό.

Εμείς λοιπόν παραγγείλαμε:
σαλάτα De Pollo, σε τραγανή φωλιά από τορτίγια, με διάφορα λαχανικά, κοτόπουλο και γκουακαμόλε (9,90 €). Γευστικότατη, πολύ ωραία ψημένο και γευστικό το κοτόπουλο, ενώ και η γκουακαμόλε έδενε ιδανικά το τελικό αποτέλεσμα. Σαλάτα που προτείνεται.
Από κυρίως, η σύζυγος παρήγγειλε Burrito Classico με κιμά και κόκκινα φασόλια (11,50 €) και εγώ Chimichanga με κοτόπουλο (11,60 €). Και τα δύο πιάτα σερβιρίστηκαν με ρύζι, καλαμπόκι και sour cream, ήταν νόστιμα, καλομαγειρεμένα και αρκετά χορταστικά (κυρίως το burrito). Σίγουρα δεν ήταν κάτι που δεν είχες ξαναδοκιμάσει σε μεξικανική κουζίνα, η εκτέλεσή τους και το συνολικό αποτέλεσμα δεν μας άφησαν παραπονεμένους.

Από ποτά εγώ δοκίμασα στην αρχή μία παγωμένη μαργαρίτα λεμόνι (7, 10 €), συμπαθητική, ενώ στη συνέχεια πήραμε ½ λίτρο λευκό κρασί (6,20 €). Καλό ήταν και αυτό, σε αδικαιολόγητα υψηλά τιμή σίγουρα.

Για τα παραπάνω ο λογαριασμός ήρθε στα 52,30 €, σίγουρα όχι οικονομικά. Αντιθέτως, δεδομένων και των υλικών που δεν είναι κάτι ιδιαίτερο ή δυσεύρετο (κιμάς, κοτόπουλο, ρύζι κλπ. ), η τιμολόγηση φαντάζει αρκετά υψηλή. Αυτό βέβαια συμβαίνει κατά κανόνα σε όλα τα μαγαζιά που σερβίρουν ξένη κουζίνα (οπότε ένα κλικ παραπάνω στις τιμές είναι εν μέρει αποδεκτό). Συνεπώς, εάν και η βαθμολογία μου θα ήταν «2», τα παραπάνω σε συνδυασμό με το αρκετά οικονομικό μενού που προσφέρεται τις καθημερινές, θα ανεβάσουν την αξιολόγηση της σχέσης ποιότητας/τιμής στο «3».

Η επίσκεψη, μετά από καιρό, σε εστιατόριο μεξικανικής κουζίνας στέφθηκε με επιτυχία, οπότε με την επιφύλαξη ως προς τις τιμές (κυρίως) το AMIGOS VAMOS προτείνεται.

06 Σεπ 2017

Πολυ ωραιος ανετος χωρος να φας. Καλη ποιοτητα φαγητου. Πολυ καλη εξυπηρέτηση. Χορταστικές μεριδες ακομα κ οι σαλατες, με ωραια εκτελεση.

Τιμές λιγο τσιμπημένες αλλα αξιζει κατα τη γνωμη μου. Οι τιμες ανα ατομο εξαρτωνται απο το ποσο τρωει ο καθενας.

Συγκεκριμενα πηραμε μια ceasar's φοβερη( βρασμενο κοτοπουλο κ ωραια σως) η οποια ηταν για 4 ατομα κυριολεκτικα, μια ντακος με κιμα 4 τμχ, κ μια μεριδα κοτοπουλο παρμεζανα με πουρε εξαιρετικο κ αυτο το πιατο (μεριδα για 2 ατομα).

Θεωρω οτι το συγκεκριμενο μαγαζι ειδικευεται στο κοτοπουλο.
Θα ξαναπαω σιγουρα καποια στιγμη.