Ανοιχτό από το πρωί με καφέ, όλη μέρα με μεξικάνικες σπεσιαλιτέ.

07 Νοε 2017

Οι πολλές πρόσφατες κριτικές για το Dos Hermanos (αφού ήταν από τα εστιατόρια που συμμετείχαν στην εβδομάδα «καλοφαγάδων») μου δημιούργησαν την επιθυμία να ξαναεπισκεφθώ - μετά από πάρα πολύ καιρό - ένα μεξικάνικο εστιατόριο. Και αφού δυστυχώς η Κηφισιά μου έπεφτε λίγο μακρυά, είπα για αρχή να δοκιμάσω την τύχη μου για αρχή με το πιο εύκολα προσβάσιμο για μένα AMIGOS VAMOS στη Νέα Σμύρνη.

Άφιξη λοιπόν δύο ατόμων στην Νέα Σμύρνη μεσημεράκι Παρασκευής, παραμονή 28ης Οκτωβρίου. Οι κριτικές στο ask4food αρκετές για το AMIGOS VAMOS (οι περισσότερες μάλιστα θετικές), ενώ και η δυνατότητα παραγγελίας ειδικού οικοξομικού μενού (για τις καθημερινές μεταξύ 12.00 και 18.00) προσφέρει εναλλακτική επιλογή για κάποιον που δεν θέλει να ξεφύγει με το λογαριασμό.

Η πρώτη εικόνα άκρως θετική. Τόσο ο εσωτερικός χώρος (που είναι μη καπνιστών αυστηρά) όσο και ο περιμετρικός χώρος που είναι ωστόσο και αυτός στεγασμένος για προφύλαξη από τις χαμηλές θερμοκρασίες είναι πολύ περιποιημένοι, πεντακάθαροι, με μεγάλα άνετα ξύλινα τραπέζια, ενώ το όλο σκηνικό έρχεται να συμπληρώσει η ταιριαστή μουσική σε ιδανική ένταση.

Από το πολυάριθμο προσωπικό επίσης δεν συνάντησα κάποιο παράπονο. Κάποιος θα σε υποδεχθεί στην είσοδο με χαμόγελο και θα σε βοηθήσει να καθίσεις σε όποιο τραπέζι επιθυμείς, ενώ η ίδια ευγενική συμπεριφορά υπάρχει και κατά τη διάρκεια του γεύματος αλλά και κατά την αποχώρησή μας από το AMIGOS VAMOS. Ίσως το service θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί κάπως αμήχανο και όχι τόσο «χαλαρό» (τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα), για αυτό και μείον μία ντοματούλα. Κατά τα λοιπά, απόδειξη εκδόθηκε κανονικά, η πληρωμή έγινε με κάρτα, ενώ στο τέλος κεραστήκαμε και 2 δροσερά σφηνάκια σορμπέ λεμόνι.

Ως προς το φαγητό, για αρχή ήρθε στο τραπέζι εμφιαλωμένο νερό (2,30 €) καθώς και nachos με salsa rachera (3,70 €), κατόπιν ωστόσο ερώτησης και για τα δύο. Εξάλλου, στο μαγαζί είδα να κυκλοφορούν αρκετές κανάτες με νερό. Για τα νάτσος, δεν έχω να πω κάτι ιδιαίτερο, νόστιμα ήταν και η συνοδευτικά σάλτσα ελαφρώς καυτερή, ό, τι πρέπει για αρχή. Η ποσότητα ικανοποιητική.

Λόγω παραμονής 28ης Οκτωβρίου, το οικονομικό μενού δεν ήταν διαθέσιμο. Σε κάθε περίπτωση, σας ενημερώνω ότι αυτό περιλαμβάνει στην πολύ προνομιακή τιμή των 14,50 € ανά άτομο 1 σαλάτα (μεταξύ 4 επιλογών), 1 κυρίως πιάτο (μεταξύ πάλι 4 επιλογών), 1 γλυκό και 1 μπύρα corona ή ποτήρι sangria ή ένα αναψυκτικό.

Εμείς λοιπόν παραγγείλαμε:
σαλάτα De Pollo, σε τραγανή φωλιά από τορτίγια, με διάφορα λαχανικά, κοτόπουλο και γκουακαμόλε (9,90 €). Γευστικότατη, πολύ ωραία ψημένο και γευστικό το κοτόπουλο, ενώ και η γκουακαμόλε έδενε ιδανικά το τελικό αποτέλεσμα. Σαλάτα που προτείνεται.
Από κυρίως, η σύζυγος παρήγγειλε Burrito Classico με κιμά και κόκκινα φασόλια (11,50 €) και εγώ Chimichanga με κοτόπουλο (11,60 €). Και τα δύο πιάτα σερβιρίστηκαν με ρύζι, καλαμπόκι και sour cream, ήταν νόστιμα, καλομαγειρεμένα και αρκετά χορταστικά (κυρίως το burrito). Σίγουρα δεν ήταν κάτι που δεν είχες ξαναδοκιμάσει σε μεξικανική κουζίνα, η εκτέλεσή τους και το συνολικό αποτέλεσμα δεν μας άφησαν παραπονεμένους.

Από ποτά εγώ δοκίμασα στην αρχή μία παγωμένη μαργαρίτα λεμόνι (7, 10 €), συμπαθητική, ενώ στη συνέχεια πήραμε ½ λίτρο λευκό κρασί (6,20 €). Καλό ήταν και αυτό, σε αδικαιολόγητα υψηλά τιμή σίγουρα.

Για τα παραπάνω ο λογαριασμός ήρθε στα 52,30 €, σίγουρα όχι οικονομικά. Αντιθέτως, δεδομένων και των υλικών που δεν είναι κάτι ιδιαίτερο ή δυσεύρετο (κιμάς, κοτόπουλο, ρύζι κλπ. ), η τιμολόγηση φαντάζει αρκετά υψηλή. Αυτό βέβαια συμβαίνει κατά κανόνα σε όλα τα μαγαζιά που σερβίρουν ξένη κουζίνα (οπότε ένα κλικ παραπάνω στις τιμές είναι εν μέρει αποδεκτό). Συνεπώς, εάν και η βαθμολογία μου θα ήταν «2», τα παραπάνω σε συνδυασμό με το αρκετά οικονομικό μενού που προσφέρεται τις καθημερινές, θα ανεβάσουν την αξιολόγηση της σχέσης ποιότητας/τιμής στο «3».

Η επίσκεψη, μετά από καιρό, σε εστιατόριο μεξικανικής κουζίνας στέφθηκε με επιτυχία, οπότε με την επιφύλαξη ως προς τις τιμές (κυρίως) το AMIGOS VAMOS προτείνεται.

04 Φεβ 2017

Μετά απο 1 αποτυχημένη προσπάθεια να βρούμε τραπέζι Σάββατο βράδυ το επισκεφθηκαμέ Κυριακή αργά το απόγευμα.

Χώρος (4/4):

Καθαρός, προσεγμένος με διακοσμητικά στοιχεία που θυμίζουν Μεξικό και μεγάλα άνετα τραπέζια. Απ' ότι είδα δεν διαθέτει κάποιον εξωτερικό χώρο για το καλοκαίρι. (Ή τουλάχιστον δεν τον είδα).

Γεύση (3/4):

Το μενού κλασικό Tex-Mex με αρκετή ποικιλία. Είμασταν 7 άτομα οπότε πήραμε αρκετά πιάτα αλλά δυστυχώς κάποια δεν τα συκράτησα.

Nachos (βαθμολογία 7.5/10)

Quesadillas με τυρί (8/10)

Πατάτες τηγανιτές (7.5/10)

Σαλάτα Mixta (7/10)

Σαλάτα Caesars (7.5/10)

Fajitas κοτόπουλο (7/10)

Burritos (7.5/10)

Φιλέτο κοτόπουλο (8/10)

Bacon cheeseburger (7/10)

Εξυπηρέτηση (3/4):

Πολυάριθμο προσωπικό, εξυπηρετικό χωρίς υπερβολικές καθυστερήσεις αλλά ούτε με απίστευτη γρηγοράδα.
Έλειπε όμως το προσωπικό στοιχείο, μια οικειότητα, του έλειπε αυτό το κάτι!

Value for money (3/4):

Για τον χώρο, την ποσότητα και την ποιότητα καθώς και συγκρίνοντας με άλλα μεξικάνικα θα έλεγα ότι οι τιμές είναι λογικές.

Απο την άλλη 25 ευρώ με 35 ευρώ το άτομο για την εποχή και για το φαγητό δεν ειναι και τσάμπα πράγμα. Για παράδειγμα τα κυρίως κοστίζουν απο 10 εώς 19 ευρώ, οι σαλάτες απο 9 εώς 11 ευρώ και τα ορεκτικά απο 7 εώς 9 ευρώ.

Συμπέρασμα:

Ένα καλό μαγαζί, συνήθως γεμάτο απο κόσμο τα ΣΚ με αρκετά καλή Μεξικάνικη κουζίνα.

05 Μαι 2016

Και να λοιπόν που μετά από χρόνια, ξαναέκανα επίσκεψη σε μεξικάνικο. Ομολογώ πως η μεξικάνικη κουζίνα αποτελούσε την αγαπημένη μου το διάστημα 2001-2004. Ήταν ένα μικρό μαγαζάκι δίπλα από την 34η Συντάγματος Πεζικού σε ένα μικρό δρομάκι με αρχαία ευρήματα και γι'αυτό τελικά και έκλεισε. Δεν θυμάμαι την ονομασία, θυμάμαι πως η μητέρα μου με πήγαινε εκεί και περνούσαμε πολύ καλά. Μάλιστα ένα πιάτο που θυμάμαι χαρακτηριστικά ήταν το buergo blanco, με διάφορα πιπέρια κλπ που πολύ το ευχαριστιόμουν, όπως φυσικά και τα chimichangas κλπ. Πάντοτε ήταν ακριβή κουζίνα αλλά δεν μας ένοιαζε. Λεφτά υπήρχαν, κέφι δεν μου χαλούσαν... όλα καλά!

Τα χρόνια πέρασαν και αφού έκλεισε εκείνο το καταπληκτικό μαγαζάκι, πλέον μεξικάνικη κουζίνα (έστω tex-mex) έβρισκες και σε μαγαζιά που δεν ήταν η ειδικότητα τους, βλέπε Craft ή Kitchenbar. Τα χρόνια περνούσαν, πάντα υπήρχαν κάποιες σποραδικές επισκέψεις, μέχρι που έφαγα στο Buffalo Bill's 2-3 φορές. Η τελευταία ήταν το 2010 όταν και λύσσαξα από το αλάτι και σταμάτησα να ενδιαφέρομαι. Ήταν και υπερτιμημένη...

Σε πρόσφατο ταξίδι μου στο εξωτερικό, ξαναδοκίμασα σε mall και κάτι με έκανε να νοσταλγήσω εκείνες τις επισκέψεις. Πάντα μου άρεσε μια ζουμερομαλακή πίτα με λιωμένα τυριά, sour cream και κιμά. Το είχα βάλει στη λίστα και τι καλύτερο από μια επίσκεψη στο Vamos Amigos που ήταν και σχετικά κοντά, ενώ και με τα μενού θα μας ερχόταν οικονομικά. Βρήκαμε την ευκαιρία λοιπόν, Παρασκευή 22/4 και ώρα 14.30 μετά από επίσκεψη της αδελφής μου στο ΡΕΑ για μια εξέταση. Οι επιλογές ήταν Amigos ή Cookούτσι. Το δεύτερο άνοιγε μετά τις 15.00... οπότε να η ευκαιρία!

Για το πάρκινγκ στη Νέα Σμύρνη δεν χρειάζεται να πω πολλά, δράμα κατάσταση. Η τύχη ήταν με το μέρος μου όμως και πάρκαρα ακριβώς απέναντι. Το μαγαζί βρίσκεται 2-3 δρόμους κάτω από την κεντρική πλατεία της Νέας Σμύρνης, αρκετά χρόνια τώρα και με σταθερή πελατεία αν κρίνω πως κατά τις 15.30 άρχισαν αρκετές παρέες να μπαίνουν στο μαγαζί. Παρατήρησα μάλιστα πως δεν είχαν παραγγείλει και από το συγκεκριμένο οικονομικό μενού, αφήνοντας μου θετική εντύπωση.

Αρχικά λοιπόν υπήρχαν ελάχιστες παρέες οπότε είχαμε αρκετές επιλογές στο που θα καθίσουμε. Χώρος πολιτισμένος με ωραία ξύλινα τραπεζοκαθίσματα καλής ποιότητας, μα ο καναπές που καθίσαμε ήταν στενός και με δυσκολία βόλεψα τα πόδια μου. Διακριτικές πινελιές που παραπέμπουν σε Μεξικό αλλά καμία υποψία κίτς. Ωραίες κορνίζες, τοιχογραφίες με κάκτους, γενικότερα ένα κλίμα χαλαρής μεσημεριανής σιέστας! Νομίζω πως μια καλοκαιρινή επίσκεψη θα σας χαλαρώσει. Ο φωτισμός κατά τη διάρκεια της ημέρας μπορεί εύκολα να προσαρμοστεί σύμφωνα με τη διάθεση σας, αφού χαμηλώνουν οι περσίδες. Τέλος, εντύπωση μου έκανε ένας χώρος δίπλα από την tequileria. Έμοιαζε εμφανώς απομονωμένος, σαν να είσαι σε διακεκριμένη θέση (ακούγεται υπερβολικό κάπως).

Το σέρβις επαγγελματικό και καλού επιπέδου. Άμεσο, χωρίς ξίνισμα λόγω προσφοράς. Το μόνο πταίσμα είναι πως άλλες φορές μας απευθύνονταν στον ενικό και άλλες στον πληθυντικό. Κατά τα άλλα, υπήρχαν αρκετά άτομα στον χώρο χωρίς μεγάλες καθυστερήσεις και με καλή γνώση του τι προσφέρει το κατάστημα. Εδώ να αναφέρω πως σε αυτό μάλλον συμβάλει θετικά και η επιχείρηση που μετά από τόσα χρόνια έχει αποκτήσει know-how και ξέρει που θα δώσει το βάρος για να είναι αξιοπρεπής. Μάλιστα φαίνεται να το παλεύουν αρκετά, με πλήρως ενημερωμένο σάιτ, χωρίς να αποκρύπτουν την τιμολόγηση αλλά και με αρκετά events.

Παρουσιάζουν ενδιαφέρον για παράδειγμα οι live salsa nights κάθε Τετάρτη και Πέμπτη βράδυ σε Νέα Σμύρνη και Γλυφάδα αντίστοιχα με λατινοαμερικάνους χορευτές και άφθονη Frozen Cuervo Margarita μόνο με 5€. Ότι πρέπει για καλοκαιρινές βραδιές.

Στα του φαγητού τώρα. Αρκετά εκτενής κατάλογος με τις κλασικές επιλογές, συν ζυμαρικά (τυπου μπολονέζ, creamy philadelphia) σε τσουχτερές τιμές,11-13 ευρώ. Επίσης υπάρχουν και μπέργκερς που και αυτά ξεκινούν κοντά στο δεκάρικο (cheeseburger). Αν πατήσετε στον κατάλογο τους στο ίντερνετ, θα δείτε σε κάποια πιάτα και τις αντίστοιχες φωτό. Γενικότερα πάντως οι τιμές ξεκινούν από τα 6.9 ευρώ στα onion rings και ανεβαίνουν ως τα 22.5 για το grilled fillet.

Εμείς με το μενού είχαμε συγκεκριμένες επιλογές με μικρή ποικιλία σε πιάτα αλλά σε χορταστική τελική ποσότητα. Σαλάτα, κυρίως, ποτό και γλυκό στα 14.5 ευρώ.3 άτομα ξεκινήσαμε με:

- Σαλάτα του Καίσαρα (με προσθήκη κοτόπουλου) και 2 σαλάτες taco που υπήρχε η επιλογή να την κάνεις chili con carne ή κοτόπουλο αν θυμάμαι. Χορταστικές με τραγανή πίτα τάκο που και να μην υπήρχε, πάλι θα σε χόρταινε μια χαρά. Μου άρεσε ιδιαίτερα η μίξη των λιωμένων τυριών με τη sour cream και τον ζουμερό κιμά, σε καλή θερμοκρασία. Λίγο πικάντικη που με τον συνδυασμό με μπύρα sol, έφερναν ένα ωραίο αποτέλεσμα.

Και η σίζαρς επίσης πλούσια σε ποσότητα, γευστική, με φρέσκα λαχανικά και ζουμερό κοτόπουλο.

- Έξτρα ορεκτικό taquitos στα 8.6 ευρώ. Τραγανές φλογέρες σαν σπρίνγκ ρόλς που όμως ήταν επιεικώς μέτρια. Σε αυτό οφείλεται η κακή και άνοστη γέμιση κοτόπουλου που ήταν παντελώς στεγνή και με μηδενική γεύση. Η sour cream δεν μπορούσε να προσφέρει κάτι στο αποτέλεσμα, ίσως μια κόκκινη σάλτσα ήταν καλύτερη. Δεν θα το πρότεινα.

- Τσιμιτσάνγκα με κότοπουλο για μένα. Τραγανή πίτα με ωραία γέμιση από τυρί, με μέτριο σε γεύση και αρκετά στεγνό κοτόπουλο. Αν θυμάμαι καλά συνοδευόταν και από ρύζι με καλαμπόκι. Το πρόβλημα ήταν πως το πιάτο ήταν αρκετά βαρύ και πολύ λαδερό, οπότε δεν το ευχαριστήθηκα.

- Μπουρίτο με κιμά για τις άλλες 2. Καλύτερη επιλογή λόγω κιμά. Και αυτό οπτικά μου φάνηκε λαδερό, ίσως πρέπει να το κοιτάξουν. Η μαλακή πίτα σε συνδυασμό με τα τυριά και τον κιμά, κάνουν καλύτερο και πιο ζουμερό αποτέλεσμα.

- 2 μπύρες Sol 330 ml συν μία ακόμα στα 4.5 ευρώ.
- Αναψυκτικό Kόκα Κόλα.

- Κλείσιμο με τσίζκεικ βατόμουρο (με μια αμφιβολία μήπως τελικά το μετέτρεψαν σε φράουλα). Πλούσιο γευστικά, με ισορροπία σε μπισκότο και κρέμα και όσο πρέπει γλυκό σιρόπι χωρίς να λιγώνεσαι καθόλου. Από τα καλύτερα τσίζκεικ που έχω δοκιμάσει. Μας έφεραν 2 μεγάλα πιάτα αντί για 3 μικρότερα για να μοιραστούμε.

- Μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό στα 2.3 ευρώ.

Σύνολο στα 60 ευρώ περίπου για 3 άτομο, καλή εμπειρία με το μεσημεριανό μενού.

Τα συμπεράσματα μου είναι πως:

Πρόκειται για μια καλοστημένη επιχείρηση που έχει το τρικ με το μεσημεριανό μενού για να τους γνωρίσεις. Έχει αρκετά δυνατά σημεία, όπως ο χώρος και η όλη ατμόσφαιρα που μόνο προχειροφτιαγμένη δεν τη λες. Από εκεί και πέρα, δεν είναι για όλα τα εισοδήματα αφού και η περιοχή που βρίσκεται είναι πιο high από άλλες.

Το αρνητικό που βρίσκω είναι στις τιμές λοιπόν, όπου θα μπορούσαν να προσφέρουν κάποια μενού για συγκεκριμένες μη εμπορικές ημέρες και το βράδυ, είτε να μειώσουν την ποσότητα και την τιμή αντίστοιχα στα πιάτα για να ύπάρχει ευελιξία.

Το όλο στήσιμο πάντως είναι θελκτικό και αν μη τι άλλο, κάποια στιγμή μπορεί να με τραβήξει και πάλι προς τα εκεί. Αυτή τη φορά στη Γλυφάδα για ωραία μουσικούλα και ποτό ένα καλοκαιρινό βράδυ...

18 Οκτ 2016

Θα ξεκινήσω λέγοντας ότι δεν είμαι μεγάλη φαν της μεξικανικής κουζίνας (όπως αυτή βέβαια παρουσιάζεται εκτός Μεξικού - εντός δεν έχω δοκιμάσει, πιθανολογώ θα είναι καλή όπως οι περισσότερες κουζίνες του κόσμου). Ο λόγος είναι ότι όλα τα πιάτα μου φαίνονται τα ίδια, δηλαδή με διαφορετικό στήσιμο των ίδιων υλικών. Παρόλα αυτά, καθότι πάντα πρόθυμη να δοκιμάσω νέα μέρη, πήγα με μεγάλο ενδιαφέρον στο μαγαζί.

Ο χώρος είναι πολύ όμορφος. Ωραία μουσική στην σωστή ένταση, άνετα τραπέζια, ωραία χρώματα και διακόσμηση. Η εξυπηρέτηση πολύ καλή επίσης και τα πιάτα σε σωστές χρονικές αποστάσεις μεταξύ τους. Το μαγαζί ήταν γεμάτο, επομένως μπράβο τους για την οργάνωση.

Το μενού τυπικό μεξικανικό του είδους: Πίτες, κιμάς καυτερός, φασόλια, καλαμπόκι, ρύζι. Υπήρχαν και ψητά που φαινόταν ωραία και ξέφευγαν από τον κανόνα αν κάποιος θέλει να δοκιμάσει κάτι διαφορετικό. Εμείς δεν ξεφύγαμε. Το φαγητό ήταν αρκετά καλό και τα πιάτα νόστιμα με καλές αναλογίες υλικών. Από όλα τα μεξικανικά που έχω κατά καιρούς δοκιμάσει, νομίζω πως ήταν ένα από τα καλύτερα. Συνοδεύσαμε με μία κανάτα σαγκρία, η οποία ήταν επίσης καλή. Στο τέλος μοιραστήκαμε και ένα επιδόρπιο με τηγανιτό παγωτό - αρκετά γλυκό για τα γούστα μου αλλά καλή εκτέλεση και αυτό.

Ο λογαριασμός ήρθε στα €17/άτομο (μαζί με το ποτό), αλλά δεδομένου ότι οι περισσότεροι παραγγέλνουν πιο πολλά πράγματα από εμάς, ίσως χρειαστείτε κάτι παραπάνω.

Σε κάθε περίπτωση, είναι μία καλή επιλογή. Εγώ θα το ξαναπροτιμήσω.

25 Οκτ 2016

Amigos, μεξικανικο εστιατοριο στη ν σμυρνη.
Χωμενο σε ησυχο σημειο διπλα αλλα κ μακρυα απτη βουη της πλατειας, καλοφτιαγμενο ντεκορ με δεντρα κ φωτισμος.

Ο χωρος παραπεμπει σε αμερικανικο καφε με τα ακινητα τραπεζοκαθισματα, οπου κ κει καπως ξεγελιεσαι οτι ειναι οικονομικο μαγαζι.
Εξυπηρετηση εστιατοριου σβελτη τυπικη φιλικη κ σωστη.

Ενιοτε εχει κ λαιβ με μεξικανους μουσικους/χορευτριες τραγουδιστες, το οποιο αν κ θεαματικο παιζει πολυ δυνατα κ καποιος που θελει να φαει ησυχα, δε θα του αρεσει.

Γευσεις ιδιαιτερες, που θελουν αναλογα γουστα. Καλοφτιαγμενα αν σκεφτεις τον ογκο του μαγαζιου. ρωτηστε πριν παραγγειλετε γιατι καποια ειναι πολυ εντονα κ ισως δεν αρεσουν. Τορτιγιες, φασολια, ρυζια, σαλτσες πρασινες κοκκινες, πικαντικα κ κρεατικα γενικα οτι εχει η μεξικανικη κουζινα.

Για τις τιμες κρατηστε μια επιφυλαξη, κ αν ειστε πολυ πεινασμενοι δυο, γιατι αν παραγγειλετε "αερατα" ο λογαριασμος θα εκτοξευθει.

Στα θετικα η προσφορα κανατας frozen μαργαριτα με 20ε οποτε μαζι με καποια σαλατα τη βγαζουν 2 ατομα οικονομικα "για ποτο".

Σε καθε αλλη περιπτωση το 30αρι ειναι στο τσεπακι, καθως απο τα παραπανω αν κ συχνος επισκεπτης, με παρεα 3 ατομων, οπου ξεγελαστηκαμε κ πηραμε 3 κυριως 2 κανατες μια σιζαρς κ κατι πατατακια τορτιγιας στην αρχη, δωσαμε 35 το ατομο. Χορτασαμε αλλα πολυ ακριβο για τους καιρους μας, αντικειμενικα.

Θα ξαναπαω, αλλα θα φροντισω να ειμαι σχετικα χορτατος γιατι δεν ειναι για "χορταση".

Διαταυτα, ευχαριστη εμπειρια, ισως ακριβο για καποιους.

ΥΓ. Μερικες προσφορες μενου θα ηταν χρησιμες κ σαφως επιβαλλονται.

Η προιστορια μου με το Amigos ειναι λιγο κωμικοτραγικη. Καθιστε αναπαυτικα, παρτε το ποπ κορν μπροστα σας, περιμενω εγω, γιατι εχουμε ιστορικη αναδρομη. Το πηρατε? Ξεκιναμε.

Ηταν θαρρω στα μεσα του '15, οταν με τον τοτε φιλο μου ψαχναμε οικονομικες λυσεις για φαγητο ανα την Αττικη, γιατι ειχαμε και οι 2 τη σταμπα του καλοφαγα, αλλα κανενας απο τους δυο δεν ειχε μαζι και τη σταμπα του καλοπληρωμενου. Ενα βραδυ, λοιπον, που ειχα πεθυμησει κατι διαφορετικο, και ξεροντας την αδυναμια του φιλου μου στα fajitas, καταφευγω στο παντοδυναμο google, μηπως και βρω καμιαν ακρη. Η λεξη κλειδι ηταν "οικονομικο μεξικανικο στην αθηνα" και το πρωτο αποτελεσμα που μου εδωσε ηταν το amigos.

Ανοιγω κατενθουσιασμενη τη σελιδα, εδω ειμαστε λεω, τσεκαρω το μενου και παθαινω μια συμφορηση. Αν αυτο ειναι το οικονομικο μεξικανικο, το ακριβο προαπαιτει πωληση του νεφρου σου για να καλυψεις το ποσο? Και εκει που παω να το κλεισω, με την απογοητευση να εχει τσακισει τα φτερα της αισιοδοξιας μου, βλεπω ενα πρασινο δεικτη με την ετικετα "Julia's menu". Το παταω επιφυλακτικα, λεω θα μου ζητησουν και τις καλτσες αυτοι, και τα φτερα μου ξαναπηραν τα πανω τους.

Το Julia's menu ηταν ενα προεπιλεγμενο μενου με σαλατα ατομικη με 3 επιλογες, 1 κυριως με 4 επιλογες, 1 γλυκο και ενα ποτηρι σανγκρια στην αδιανοητη τιμη των 13 ευρω. Ισχυε μονο καθημερινες, 13.00-18.00 και εδειχνε υπερβολικα καλο για να ειναι αληθινο. Σα το happy hour του καλοφαγα ενα πραμα. Εχοντας στο πισω μερος του μυαλου μου οτι πιθανοτατα θα μας ριξουν στο φαγητο ταβορ, θα μας κοιμησουν και θα κανουν πειραματικες επεμβασεις πανω μας στο πισω μερος της κουζινας πανω στους παγκους με τα μοσχαρια, προτεινα στον φιλο μου να παμε. Συγνωμη δηλαδη, αλλα εσεις θα πιστευατε οτι σε ενα μαγαζι που το μεσο κυριως κοστιζει 15 ευρω, σου δινουν το μισο τους ψυγειο για λιγοτερα?

4 ατομα, μια Τεταρτη αργα το μεσημερι, περασαμε το κατωφλι του μαγαζιου, αφου κοντεψαμε να φτασουμε Φαληρο για να παρκαρουμε. Τι πραγμα και αυτο με τη Νεα Σμυρνη, πιο ευκολα βρισκεις φλεβα ουρανιου, παρα παρκινγκ. Τελος παντων, στο θεμα μας.

Ο χωρος, με την τριμερη διαιρεση του, ικανοποιει νομιζω ολα τα ειδη πελατων. Χωρος καπνιστων, διπλα στις τζαμαριες που ανοιγουν οταν ο καιρος το επιτρεπει, χωρος μη καπνιστων με υπεροχα, τεραστια ξυλινα τραπεζια με καναπεδες, χωρος του μπαρ για τους πιο μοναχικους. Γενικως, απο χωρους αλλο τιποτα. Τα χρωματα ποικιλλουν μεταξυ ωχρας, κιτρινου και μουσταρδι, με ευδιακριτες μεξικανικες πινελιες παντου, ενω αποθεωση ειναι ο τεραστιος κακτος που συναντας κατα την εισοδο.

Τα παιδια που σε υποδεχονται, ενα αγορι και ενα κοριτσι, ευγενεστατα, εξυπηρετικα, μου εκαναν πολυ καλη εντυπωση. Μας τοποθετησαν σε ενα απο αυτα τα υπεροχα, απλωτα, φαρδια καναπεδατα τραπεζια, και δε στριμωχτηκαμε καθολου. Αμεσως ενας ευγενικος και πολυ γρηγορος σερβιτορος μας εφερε σουπλα με βουκολικες σκηνες καθημερινοτητας στο Μεξικο, ενω ο καθενας ειχε απο 2 μαχαιροπηρουνα, για σαλατα και για φαγητο. Τους ρωτησα καποια πραγματα για την προσφορα, μου επιβεβαιωσαν οτι ισχυουν οσα διαβασα, αλλα και παλι, δεν πολυπειστικα. Περιμενα να μας φερουν τσουρουτικες ποσοτητες και απαραδεκτη ποιοτητα, για να ισοφαρησουν τη χασουρα.

Στην αρχη μας φερνουν μια μεριδα tortilla chips με μια κοκκινη ντοματενια γλυκεια σαλτσα σε μπολακι. Θεωρητικα αποτελει καλωσορισμα, πρακτικα χρεωνεται 3.50 ευρω, τιμη που δεν ειναι βεβαια απαγορευτικη, αλλα νομιζω οτι θα επρεπε να υπαρχει μια ενημερωση στον πελατη, γιατι με τον τροπο που γινεται ο τελευταιος πιστευει αυθαιρετα οτι ειναι μικροκερασμα. Που, δικη μου αποψη ειναι, οτι θα επρεπε να ειναι, θα ηταν ενα πολυ ενθαρρυντικο ξεκινημα. Ο σερβιτορος μας εφερε ενα μπουκαλι ντροπιαστικα ακριβο εμφιαλωμενο, και εμεις ζητησαμε να αλλαχθει με κανατα. Κανατα δεν παραθεριζε στα περιξ, μας εφεραν ομως ποτηρια νερο, τα οποια ανανεωσαν οταν ζητηθηκε χωρις κανενα σχολιο.

Σε λιγοτερο απο δεκα λεπτα μας φερνουν τις ατομικες σαλατες. Πολιτισμικο σοκ. Καθε ντεμεκ ατομικη σαλατα ειχε φαει αποβραδις, ειχε καρδαμωσει, ειχε ξεχειλωσει μη σου πω και με τα παμπολλα, πλουσια υλικα της, την ομορφη παρουσιαση της και τον απολαυστικο συνδυασμο της αναπαυοταν μεσα σε μια μεγαλη, τραγανη, πεντανοστιμη τηγανιτη τορτιγια. Eιχε μεσα μαρουλι και iceberg, καλαμποκι, καροτο, φρεσκο κρεμμυδι, πιπεριες κοκκινες, φασολια κοκκινα, κιτρινο χοντροτριμμενο τυρι, αγγουρακι και ντοματα και απο πανω σκεπαζοταν απο μια πολυ γενναιοδωρη κουταλια sour cream. Η ιδια η σαλατα ηταν καπως στεγνη, αλαδη αλλα σωστα αλατισμενη, θα προτιμουσα μια σταλια ξιδι μεσα. Οι υπολοιποι πηραν ceasar's σε τορτιγια, αντιστοιχου μεγεθους και ποιοτητας. Οταν αντικρισα τις σαλατες να καταφθανουν με ελουσε κρυος ιδρωτας. Περιμενα οτι κατι εχει γινει λαθος και στο τελος θα πρεπει να πουλησουμε το σπιτι για να ξεχρεωσουμε.

Στα κυριως πιατα, ο φιλος μου πηρε τα πολυποθητα φαχιτας με κοτοπουλο, η φιλη μου ενα μπουριτο, ο ετερος φιλος ενα πιατο chili con carne, και εγω, σαν εμπνευση της στιγμης, το μεξικανικο μπεργκερ. Σκοπος ηταν να παρουμε τη μεγαλυτερη δυνατη ποικιλια.

-Τα fajitas σερβιριστηκαν τμηματικα, πρωτα το γνωστο καυτο μαντεμενιο σκευος γεματο λωριδες ζουμερου καλοψημενου κοτοπουλου, πολυχρωμες πιπεριες και κρεμμυδια stir fry, να κρατανε στο δοντι τοσο οσο, ενα ψαθινο καλαθι με 2 τορτιγιες, νομιζω χρειαζοταν και μια τριτη με τετοια ποσοτητα υλικων, ενα πιατο θαμμενο κατω απο ενα βουνο ρυζι με μπαχαρικα cajun, με διασπαρτα μπολακια, pico de gallo, sour cream, κιτρινο τυρι, guacamole, iceberg και καλαμποκι. Η ποσοτητα ηταν εξωφρενικη για εναν ανθρωπο, ακομα και για τον συγκεκριμενο ανθρωπο που δεν τον δυσκολευουν τα λουκουλλεια γευματα, και απο γευσεις, μου ειπε οτι ολα ηταν πολυ καλα, ισως τα λαχανικα ηταν καπως ανοστα. Εμενα προσωπικα μου αρεσαν, αλλα και παλι, εγω ειμαι η αναλατη της παρεας.

-Μπουρι-το, ονομα και πραγμα, πολυ μεγαλο, γεματο υλικα και συνοδευομενο απο τα ιδια νατσος με αυτα της αρχης. Η φιλη μου το ζητησε πικαντικο, και μαλιστα πολυ και το τονισε, ειναι απο αυτους τους ανθρωπους που θεωρουν το ταμπασκο ροφημα, αλλα οποία η απογοητευση της. Οπως ειπε χαρακτηριστικα, αυτοι εχουν μπερδεψει το τσιλι με την κετσαπ. Οντως, μετα απο δοκιμη επιβεβαιωνω οτι δεν ειχε καμια αψαδα, και προσωπικα τα πικαντικα τα αποφευγω οπως ο νεοελληνας την εφορια.

-Το chili con carne μου εφερε στο μυαλο παλετα ζωγραφου. Σε ενα πλατυ ασπρο πιατο υπηρχε μια σειρα απο μεταλλικα κουβαδακια, γεμισμενα με πικαντικο κιμα, καλαμποκι, φασολια, κομματακια πικαντικου κρεατος και ενα σωρο αλλα, πανομοιοτυπα με των φαχιτας υλικα, οπως επισης μικρα μαλακα πιτακια τακος για γεμισμα, 4 στον αριθμο. Ο φιλος ενθουσιαστηκε με το πιατο του, ειπε ομως οτι και παλι το πικαντικο δεν ειχε ιδιαιτερη ενταση. Εμενα μου φανηκε ενα τσακ πιο αναγνωρισιμο απο το μπουριτο, αλλα πραγματι ηταν πιατο που μεχρι και εγω μπορουσα να καταναλωσω.

-Το μπεργκερ δε μπορω να πω οτι ενθουσιασε κανεναν, ηταν καλοψημενο αλλα θα το προτιμουσα πιο ζουμερο, τα υλικα αναμενομενα, χωρις καποια ιδιαιτερη γευστικη εκπληξη, Οι πατατουλες λεπτοκομμενες και χειροποιητες, ηταν αρκετα καλες, αλλα οχι και κατι τρομερο. Δεν νομιζω να το επελεγα ξανα, ειδικα με τοσα πιο ενδιαφεροντα πιατα.

Αφου τελειωσαμε, με πολυ κοπο, το περισσοτερο των πιατων μας, σαν καλοκουρδισμενες μηχανες οι σερβιτοροι αντικατεστησαν τα πιατα μας με αλλα, στο κεντρο των οποιον εστεκε περηφανα απο μια πανακοτα. Ο καθενας τη ζητησε με διαφορετικο... καπελο, σοκολατα, καραμελα. φραουλα και κερασι, το κερασι το καταχεριασα, καθοτι δικη μου επιλογη και το αγαπημενο μου φρουτο, αλλα η ιδια η πανακοτα μαλλον ετοιμο μιγμα ηταν. Βεβαια ηταν αφρατη και αναλαφρη, αλλα δεν προκαλουσε και καμια γευστικη εξαρση. Το γευμα εκλεισε με ενα κερασμενο σφηνακι σορμπε λεμονακι, το γνωστο palette cleanser, για να σου φυγει η οποια λιπαροτητα απο το στομα.

Μεχρι ο σερβιτορος να φερει το λογαριασμο, θυμαμαι επαιζα νευρικα με το ποδι μου κατω απο το τραπεζι. Τετοιο αγχος, ουτε στις πανελληνιες δεν ειχα. Τελικα, οπως αποδειχθηκε, η προσφορα ηταν υπαρκτη, και οντως ζητηθηκε απο τον καθενα μας το ποσο των 13 ευρω, + το καλωσορισμα της αρχης και τιποτα, τιποτα αλλο. Ηθελα να βγω στο Συνταγμα να πανηγυρισω, οπως οταν πηρε η εθνικη το Euro στην Πορτογαλια.

Και ερχομαστε εν ταχει στο παρον.
Εχοντας πλεον κλεισει μιση ντουζινα επισκεψεις, μπορω επετειακα να αναφερω μερικα πραγματα που εμαθα απο το εν λογω εστιατοριο. Πρωτιστως, ειναι κραμμα μεξικανικου και tex mex. Ο Ελληνας ακουει μεξικανικο και σκεφτεται fajitas και μπουριτο. Οσο αυτα ειναι μεξικανικα, ειναι και το σουσι κινεζικο και το αμαξι μου ατρακαριστο. Tex mex ειναι η κουζινα τoυ σημερινου Τεξας, οπου καποτε κατοικουσαν Μεξικανοι, εχοντας εγκαθιδρυσει τα ηθη, τα εθιμα και την τοπικη τους κουζινα. Αλλα ολα τα καλα πραγματα κρατανε λιγο και με την ελευση των αποικιοκρατων, ηρθαν και νεα τροφιμα, καθολου διαδεδομενα στο Μεξικο, οπως το σταρενιο αλευρι, το μοσχαρι, το κιτρινο τυρι (βλ. τσενταρ), το κυμινο και τα μαυρα φασολια. Ολα αυτα τα υλικα, που εχουμε στενα συνδεδεμενα στο μυαλο μας με την μεξικανικη κουζινα, ηταν αμερικανικες προσθηκες που σταδιακα δημιουργησαν μια νεα κουζινα, την οποια συνανταμε κατα πλειοψηφια και στα δικα μας "μεξικανικα εστιατορια". Βεβαια το Αmigos σερβιρει και αμιγως μεξικανικα πιατα, διοτι, μεταξυ μας, οσο τρελοι και αν ειναι οι Αμερικανοι, σαλατα με κακτο δεν ειχαν την εμπνευση να φτιαξουν.

Επισης, οι ανθρωποι ξερουν απο ποτο. Και δε μιλαω για τους Μεξικανους, που δωρισαν στην ανθρωποτητα αυτο το εκ αγαυης προερχομενο μικρο θαυμα, την οσια τεκιλα τη μεγαλομαρτυρα, αλλα για τους μπαρμεν του Amigos. Εξαιρετικα κοκτειλ και σανγκρια πλουσια σε αρωματα, αντιστοιχη της ειχα πιει στην Καταλονια και ηθελα να βουτηξω μεσα στο μπολ που την περιειχε οπως ο Οβελιξ στη χυτρα μικρος. Αν τυχει να πατε, θυμηθειτε να τιμησετε το μπαρ τους, θα το εκτιμησετε.

Το μενου των 13 ευρω εχει αλλαξει, πλεον, λογω αναπροσαρμογης ΦΠΑ υποψιαζομαι, κοστιζει 14.5 ευρω και περιλαμβανει διαφορετικα πιατα, ομως οι ποσοτητες, η ποιοτητα και η γευση παραμενουν στα ιδια υψηλα γευστικα επιπεδα. Πως το ξερω? Μα προφανως, λειπει ο Μαρτης απο τη Σαρακοστη? Πηγα και το τσεκαρα, καστανα δε χαριζουμε εδω, και περασε και η εποχη τους.
Πηρα ξανα την υπεροχη σαλατα Amigos, στην πιο ομαδικη ατομικη εκδοχη που εγινε ποτε, ενα πολυ καλο πιατο chimichangas, που δεν αφηνει λαδιλα στο στομα και αυτο ειναι ενα συχνο προβλημα με αυτο το πιατο και τελος ενα cheesecake μαυρο βατομουρο, το οποιο εχει μια εμφανως τυποποιημενη γευση. Δε σε χαλαει, δε σε συναρπαζει. Τα ξεπλυνα με ενα ποτηρι σανγκρια που τοσο καλα παρασκευαζουν.

Κατι που παρατηρησα απο τις αλλες κριτικες ειναι ο σχολιασμος της τιμης. Πραγματι, ειδικα στα ορεκτικα, ο καταλογος δαγκωνει αγρια, και πρεπει κανεις να ελεγχει τι ξοδευει για να μην ξαφνιαστει δυσαρεστα στο τελος. Αυτο ομως που πιστευω ειναι πως οι πολυ, πολυ πληθωρικες ποσοτητες ισοσκελιζουν την τιμη.

Με ενα ορεκτικο, μια σαλατα και ενα κυριως χορταινουν 2 ανθρωποι απολυτα, δεν υπαρχει αναγκη και για δευτερο κυριως. Ετσι καπως η τιμη οριοθετειται, και ο πελατης δεν πληρωνει για ενα γευμα που δεν καταφερνει να καταναλωσει λογω ποσοτητας. Ειναι η αληθεια οτι το συγκεκριμενο εστιατοριο ειναι πολυ μακρια απο την πρακτικη μεζεδοπωλειου, αν 2 ανθρωποι θελουν να δοκιμασουν πολλες διαφορετικες γευσεις, θα πρεπει να προετοιμαστουν ψυχικα να αποχωριστουν το μισο τους νοικι. Αντιθετα, με μια συνετη επιλογη, ο λογαριασμος δεν θα συνοδευεται απο τα απαραιτητα ηρεμιστικα. Εγω βαζω 3/4 για τις τιμες του μενου ως εχουν, για το μεσημεριανο της Τζουλια στα 14.5 ευρω, το 4/4 ειναι τσιγκουνια.

Ευχομαι οι επαγγελματικες σας υποχρεωσεις να επιτρεψουν καποια στιγμη να πετυχετε αυτη την προσφορα, ειναι ιδανικη για να δοκιμασει κανεις πολλα πιατα οικονομικα.

Αυτα απο μενα. Τα γραψα και πεινασα παλι!

06 Σεπ 2017

Πολυ ωραιος ανετος χωρος να φας. Καλη ποιοτητα φαγητου. Πολυ καλη εξυπηρέτηση. Χορταστικές μεριδες ακομα κ οι σαλατες, με ωραια εκτελεση.

Τιμές λιγο τσιμπημένες αλλα αξιζει κατα τη γνωμη μου. Οι τιμες ανα ατομο εξαρτωνται απο το ποσο τρωει ο καθενας.

Συγκεκριμενα πηραμε μια ceasar's φοβερη( βρασμενο κοτοπουλο κ ωραια σως) η οποια ηταν για 4 ατομα κυριολεκτικα, μια ντακος με κιμα 4 τμχ, κ μια μεριδα κοτοπουλο παρμεζανα με πουρε εξαιρετικο κ αυτο το πιατο (μεριδα για 2 ατομα).

Θεωρω οτι το συγκεκριμενο μαγαζι ειδικευεται στο κοτοπουλο.
Θα ξαναπαω σιγουρα καποια στιγμη.

17 Φεβ 2016

Η μεξικάκινη κουζίνα είναι εξαιρετικά δημοφιλής στη χώρα μας, ίσως μετά την ιταλική να είναι η δημοφιλέστερη, και στην Αθήνα υπάρχουν αρκετοί εκπρόσωποι. Τυπικότερο ίσως παράδειγμα να είναι το vamos amigos, το οποίο βρίσκεται εκεί, στη Νέα Σμύρνη, περισσότερα από 20 χρόνια.

Οι γεύσεις κλασσικές (tacos, burritos, enchilladas, quesadillas, nachos), η ποσότητα μάλλον υπερέχει της ποιότητας αλλά το συνολικό αποτέλεσμα ευχάριστο.
Δεν έχω πιάτο που θα πρότεινα ως "do not miss" καθώς και η lime salad ως ορεκτικό, η taquiza και η enchillada ως κυρίως, ήταν απλώς ικανοποιητικές επιλογές χωρίς εντάσεις, εξάρσεις ή κορυφώσεις.

Παραδόξως το καλύτερο πιάτο, βάσει άτυπης ψηφορίας μεταξύ των μελών της παρέας μου, ήταν το plain φιλέτο κοτόπουλο στη σχάρα (όχι και τόσο μεξικάνικο ωστόσο: ) ).

Το κλίμα ευχάριστο αν και η επιλογή για Σάββατο μεσημέρι, μάλλον θύμιζε επιλογή σε παιδικό πάρτυ. Η μουσική uptempo, salsa ιδιαίτερα ευχάριστη (τις Τετάρτες μάλιστα γίνονται και party για χορό) δημιουργεί αντίστοιχη διάθεση.

Οι τιμές αναμενόμενες (17 ευρώ ανά άτομο) και το service επαγγελματικό, καθιστούν το amigos μια αξιοπρεπή, αλλά μάλλον εύκολη, επιλογή.

Τραγούδι για Σάββατο Μεσημέρι:

Tony Vega - Aparentemente

https: //www. youtube. com/watch?v=olvKoDaNc9s

06 Ιαν 2017

Η προηγούμενη επαφή με μεξικάνικη κουζίνα ήταν πολύ άσχημη και αρκετά νωπή μπορώ να πω. Μετά από προτροπή φίλου μου επισκέφθηκα την Κυριακή της πρωτοχρονιάς το συγκεκριμένο εστιατόριο μιας και οι κριτικές από τον περίγυρό μου ήταν αρκετά ενθαρρυντικές. Μπαίνοντας, μας υποθέχθηκαν άτομα του προσωπικού τα οποία ήταν ιδιαίτερα φιλικά. Καθήσαμε σε ένα τραπέζι στο χώρο των καπνιστών δίπλα στο τζάμι γιατί μου άρεσε ο εξωτερικός χώρος με τα φυτά. Είχε αρκετό κόσμο αλλά λόγω του ότι το εστιατόριο είναι αρκετά μεγάλο δεν ήταν ενοχλητικό οπότε κάθε τραπέζι είχε το χώρο του.

Αρχικά μας έφεραν τον κατάλογο και ύστερα μας άφησαν στο τραπέζι nachos με την κλασσική κόκκινη σάλτσα. Εννοείτε ότι μέχρι να καταλήξουμε στην παραγγελία, τα είχαμε φάει όλα! Παραγγείλαμε λοιπόν μία Lime salad, ένα Mexican Torre, ένα Τaquiza και μία κανάτα Margarita classic (1L).

Η σαλάτα ήρθε πρώτη μαζί με την μαργαρίτα και ήταν απλή και δροσερή όπως την θέλαμε. Είχε ντομάτα και μαρούλι ψιλοκομμένα μέσα σε μία τραγανή τηγανητή φωλιά πίτας. Στη συνέχεια ήρθε το Mexican Torre το οποίο βρισκόταν σε ένα πήλινο σκεύος όπου στην ουσία ήταν πικάντικος κιμάς με λιωμένο τυρί. Τέλος ήρθε το Taquiza. Ήταν ένα πιάτο με τηγανιτές μεξικάνικες πιτούλες η μία πάνω στην άλλη με ενδιάμεσες στρώσεις γέμισης κοτόπουλου και μανιταριών και ρύζι ως συνοδευτικό.

Μπορώ να πω ότι δεν τα φάγαμε όλα καθώς ήταν αρκετά για δύο άτομα. Η margarita συνόδευσε ευχάριστα τις πικάντικες γεύσεις και δεν έμεινε ούτε γουλιά. Ο λογαριασμός για μία σαλάτα, δύο κυρίως, μία κανάτα margarita και ένα νερό ήρθε στα 65 ευρώ. Το μόνο που με ενόχλησε κατά την παραμονή μου στο εστιατόριο ήταν ότι το πράθυρο δίπλα μας ''έμπαζε'' και κρύωνα οπότε θα ήταν καλύτερο αν είχαμε επιλέξει ένα τραπέζι πιο μέσα ή στο χώρο των μη καπνιστών.

Σε όσους αρέσει η μεξικάνικη κουζίνα προτείνω το συγκεκριμένο εστιατόριο άφοβα. Σύμφωνα με το δικό μου προσωπικό γούστο, κατέληξα στο οτι η μεξικάνικη κουζίνα είναι αρκετά λιπαρή και βαριά, οπότε δεν νομίζω να την ξαναπροτιμήσω. Είναι πολύ πιθανό όμως να κάνω μία στάση στο Amigos για margarita ή να δοκιμάσω κάποια από τις πολλές ετικέτες τεκίλας που διαθέτει.

24 Οκτ 2016

Μετά από ένα μεγάλο διάλειμμα στην καταχώρηση κριτικών, αλλά όχι και στην καθημερινή σχεδόν ενημέρωση από το site, είπα να γράψω για το συγκεκριμένο μεξικάνικο εστιατόριο στο οποίο βρεθήκαμε οικογενειακώς καλεσμένοι σε γενέθλια συγγενικού προσώπου.

Η επίσκεψή μας έγινε την Κυριακή 16/10 το μεσημεράκι. Η κράτηση ήταν για έντεκα άτομα στον "έξω" στεγασμένο και κλεισμένο χώρο στον οποίο επιτρέπεται το κάπνισμα. Υπάρχει και ο μέσα χώρος στον οποίο ανεβαίνεις κάποια σκαλάκια και υπάρχουν και οι τουαλέτες. Αν επιτρέπεται και εκεί το κάπνισμα δεν πρόσεξα για να είμαι ειλικρινής. Πάντως αν και κατά την διάρκεια της παραμονής μας το μαγαζί γέμισε ασφυκτικά δεν επικράτησε τσιγαρίλα, ούτε και τα ρούχα μας μύρισαν.

Το ύφος, η διακόσμηση και το όλο στυλ εννοείται οτι παραπέμπει στο Μεξικό. Δεν είναι παραφορτωμένο όμως και καθώς περικλείεται από τζαμαρίες είναι ιδιαίτερα φωτεινό και ευχάριστο.

Η παραγγελία έγινε από τον εορτάζοντα έτσι δυστυχώς δεν ξέρω τις ακριβείς ονομασίες και τις τιμές τους.

Πήραμε αρκετά πιάτα και ξεκινάω:

Δύο σαλάτες: η μία με κοτόπουλο και η άλλη με φασόλια και καλαμπόκι, εύγευστες και οι δύο.

Δύο πιατέλες με ποικιλία ορεκτικών που αποτελούνταν από ροδέλες κρεμμυδιού, μοτσαρελα στικς, κοτόπουλο μπάρμπεκιου και πατάτες με την φλούδα τους με τσένταρ και μπέικον. Στο κέντρο της κάθε πιατέλας υπήρχαν 3 ντιπάκια.

Δύο πιάτα τα οποία περιείχαν από 2 τορτίγες οι οποίες ήταν αλειμμένες με πουρέ και επάνω είχα κυβάκια από λουκάνικα και διάφορα λαχανικά. Ήταν ένα αρκετά ασυνήθιστο και νόστιμο πιάτο.

Φαχίτας ανάμικτο με χοιρινό και κοτόπουλο με την συνήθη συνοδεία από πιτούλες, σαουερ κριμ, ντοματο-κρεμυδα κλπ. Καλό κι αυτό απλά μου φάνηκε λιγάκι ανάλατο και όχι ιδιαίτερα πικάντικο.

Ένα πήλινο "γιουβετσάκι" το οποίο περιείχε ρύζι, γαρίδες και μανιτάρια με μια πολύ νόστιμη και πικάντικη σάλτσα. Καθότι λάτρης των πικάντικων γεύσεων μου άρεσε πολύ.

Άλλο ένα "γιουβετσάκι" που αποτελούνταν από κιμά και τυριά με σάλτσα ντομάτας. Καλό αλλά καθόλου πικάντικο.

Τέλος, δύο πιάτα ένα με μία σούβλα κοτόπουλο και ένα με χοιρινό πολύ νόστιμα και τα δύο, ιδιαίτερα το κοτόπουλο.

Στην αρχή μας προσφέρθηκαν μπολάκια με νάτσος και κόκκινη σάλτσα και εμφιαλωμένο νερό.

Ήπιαμε πολύ καλό κόκκινο χύμα κρασί, σανγκρία και μαργαρίτες λεμόνι και φράουλα πολύ καλές.

Το σέρβις ήταν γρήγορο και ευγενικό παρά τον κόσμο που τελικά μαζεύτηκε.

Συμπερασματικά θα πω ότι περάσαμε πολυ όμορφα, φάγαμε και ήπιαμε καλά και άνετα θα ξαναπήγαινα αν και δεν είναι η μεξικάνικη από τις πολύ αγαπημένες μου κουζίνες.

Μεγ. Αλεξάνδρου 70, Ν. Σμύρνη