19 Ιούλ 2018

Κάθε γειτονιά έχει μια ταβέρνα που την ξέρουν και την εμπιστεύονται όλοι. Επίσης, κάθε γειτονιά που σέβεται τον εαυτό της έχει ένα τουλάχιστον μαγαζί με την επωνυμία ΚΡΗΤΙΚΟΣ. Στην περίπτωση της Νέας Σμύρνης αυτά τα δύο συμπίπτουν. Μπορεί τα τελευταία χρόνια να ακούγεται, όπως μαρτυρούν και οι αναρτήσεις στο a4f, περισσότερο η ΜΥΡΤΙΑ, όμως εγώ θυμάμαι, όταν ήρθα νιόπαντρος στη φιλόξενη αυτή γειτονιά, τον πεθερό μου να μου κάνει το πρώτο τραπέζι καλοκαίρι στον ΚΡΗΤΙΚΟ, που τότε βρισκόταν πιο κοντά στο γήπεδο της Πανιωνάρας, πολύ κοντά στον επίσης θρυλικό ΓΙΟΒΑΝΩΦ, που έκλεισε δυστυχώς άδοξα.

Πριν μερικά χρόνια ο ΚΡΗΤΙΚΟΣ μετακόμισε στην οδό Ραιδεστού, πιο απόκεντρα μεν, όμως και χωρίς ανταγωνιστή σε ακτίνα 500 μέτρων. Έξυπνη κίνηση! Αν θελήσετε να πάτε οικογενειακά Κυριακή μεσημέρι χωρίς κράτηση, μάλλον θα χρειαστεί να περιμένετε. Ευτυχώς που δε θα σας έχει δυσκολέψει ιδιαίτερα το παρκάρισμα, ακριβώς επειδή δεν υπάρχουν εκεί κοντά άλλοι χώροι εστίασης (3,5 στα 10).

Το μαγαζί αποτελείται από έναν εσωτερικό χώρο και ένα στεγασμένο προθάλαμο με τζαμαρία γύρω γύρω, ο οποίος είναι ντεκλαρέ χώρος για καπνιστές, στο μέσα χώρο καπνίζουν μόνο τα κάρβουνα της ψησταριάς. Η επιχείρηση είναι, όπως φαντάζεστε, οικογενειακή, με τον πατέρα αεικίνητο γενικό δερβέναγα, τη μητέρα και την κόρη στο ταμείο, αλλά και το υπόλοιπο προσωπικό χωρίς αλλαγές όλα αυτά τα χρόνια. Ο κύριος σερβιτόρος κάνει δουλειά για τρεις και δε χάνει το χιούμορ του ούτε στιγμή, αλλά και οι κυρίες που τον συνεπικουρούν είναι πάντα με το χαμόγελο, όσο κόσμο κι αν έχει η ταβέρνα. Όλοι οι χώροι αστράφτουν στην καθαριότητα, θα ήταν παράλειψη να μην το τονίσω αυτό.

Κρητική κουζίνα, όπως ίσως θα περίμενε κανείς, ο ΚΡΗΤΙΚΟΣ δεν έχει. Έχει όμως εξαιρετικά ψητά της ώρας και ωραία, μαμαδίστικα μαγειρευτά. Τα αγαπημένα μου: οι λαχανοντολμάδες (λογικό μέγεθος, τρυφεροί, όχι ένας και σφιχτός σαν γλουμπούνα, τρεις, τέσσερις στη μερίδα), τα γεμιστά κολοκυθάκια (με ελαφριά, ξινούτσικη αυγολεμονομπεσαμέλ, δύο στη μερίδα), οι (κρασάτες) σουπιές με χόρτα και το επίσης κλασικό μακαρονάκι με χταπόδι. Επ’ ουδενί λόγω επιτρέπεται να παραλείψετε τα τυροπιτάκια της ώρας, και εφόσον είστε μεγάλη παρέα το λουκάνικο για την όρεξη. Οι σαλάτες φρεσκότατες, οι πατατούλες αυθεντικές, να τρώνε τα παιδιά και των γονιών να μη δίνουν.

Στον ΚΡΗΤΙΚΟ βέβαια οι περισσότεροι πηγαίνουν για τη σχάρα του. Καλές, χορταστικές μερίδες, χωρίς τις υπερβολές της ΜΥΡΤΙΑΣ, κατά την ταπεινή μου γνώμη με σαφώς καλύτερα, καλοσιτεμένα κρέατα. Δοκιμάστε τη μοσχαρίσια μπριζόλα και θα με θυμηθείτε, αλλά και το μπιφτέκι δεν πάει πίσω. Καλό χύμα κόκκινο, Νεμέας νομίζω, όρκο δεν παίρνω. Ψωμί λευκό φρέσκο, όποια μέρα και ώρα κι αν πας, νερό στην κανάτα, αμφότερα αναπληρώνονται χωρίς να προλάβεις να το ζητήσεις. Στο τέλος κέρασμα λουκουμαδάκια με μέλι και κανέλα. Όλα τέλεια.

Δύο άτομα θα δαπανήσουν λίγο πάνω από 30 ευρώπουλα για ένα πλήρες γεύμα. Πληρωμή με κάρτα στο ταμείο, γιατί, όπως ομολογεί αβίαστα ο σερβιτόρος-Βέγγος, «με την τεχνολογία δεν το ‘χω». Ας είναι, του το συγχωρούμε.