26 Φεβ 2017

Παρασκευή απόγευμα και έχοντας διαβάσει καλές κριτικές για το συγκεκριμένο μαγαζί είπαμε να το επισκεφτούμε. Ο χώρος είναι τυπικός σουβλατζίδικου της προηγούμενης δεκαετίας. Η εξυπηρέτηση γρήγορη και φιλική.

Για 2 άτομα πήραμε:

Ψωμί 0,8 ευρώ

Ανάμεικτη σαλάτα στα 3,8 ευρώ. Φρεσκοκομμένη, αλλά χωρίς εκπλήξεις.

Φέτα ψητή με σουτζούκι στα 5,5 ευρώ. Πολύ νόστιμο πιάτο, πικάντικο και γευστικό. Το βρήκα εξαιρετικό.

Τζατζίκι στα 3,2 ευρώ. Και δω χωρίς εκπλήξεις.

Κεμπάπ μερίδα στα 8 ευρώ. Πολύ αφράτο και γευστικό κεμπάπ, από τα καλύτερα που έχω φάει.

½ κιλό μπριζολάκια χοιρινά (20 ευρώ το κιλό). Εδώ τα χαλάσαμε. Ήταν παραψημένα σε βαθμό κακουργήματος, σχεδόν σαν μπισκότα. Αν μη τι άλλο, όταν ονομάζεις το μαγαζί σου μπριζολάκια, τα μπριζολάκια σου πρέπει να είναι το λιγότερο αξιομνημόνευτα. Δυστυχώς δεν ήταν.

Ήπιαμε κόκκινο κρασί στα 4 ευρώ το ½ κιλό. Αξιοπρεπές χωρίς παρενέργειες την επόμενη.

Δώσαμε περίπου 15 ευρώ το άτομο χωρίς το κρασί. Σκάσαμε βέβαια, αλλά αν αναλογιστεί κανείς ότι φάγαμε σε σουβλατζίδικο, δεν είναι και κανένα φοβερό value for money

14 Μάρ 2016

Δοκιμάζω από τα Μπριζολάκια συχνά delivery συνήθως σουβλάκια ή μια πολύ καλή σαλάτα με κοτόπουλο και σπανάκι και μια ωραία σως. Επίσης έχω φάει εκεί 2-3 φορές. Οι πίτες του είναι πολύ καλές (το κεμπάπ και ο γύρος του κοτόπουλο) και τα καλαμάκια του επίσης ζουμερά.

Ο χώρος απλά οκ, και η εξυπηρέτηση πολύ καλή και γρήγορη. Είναι μια καλή επιλογή για φαγητό το μεσημέρι.

25 Δεκ 2015

Πήγα στα Μπριζολάκια ένα Σάββατο βράδυ στα τέλη του Νοέμβρη. Ήμασταν στο να πάμε σε αυτό ή σε ένα διπλανό του που έχει κεμπάπ. Θέλαμε να φάμε κάτι γρήγορο και πρόχειρο αλλά το κεμπαπτζίδικο ήταν πιο πολύ για κάτι στο όρθιο ή για έξω. Έτσι προτιμήσαμε τα Μπριζολάκια.

Η ώρα ήταν γύρω στις 10 και ο κάτω χώρος ήταν σχεδόν πιασμένος ενώ ο πάνω ήταν κλειστός. Ήμασταν δύο άτομα και βολευτήκαμε εύκολα. Πιο δίπλα ήταν ένα τραπέζι reserve κι αυτό μου έκανε εντύπωση γιατί δεν το είχα για μαγαζί που του κάνεις κράτηση.

Πρώτα ήρθε μια κυρία που ήταν πάρα πολύ ευγενική και μέσα στα χαμόγελα και μας έφερε νερό βρύσης σε γυάλινο μπουκάλι. Δώσαμε την παραγγελία πολύ γρήγορα και το ίδιο γρήγορα μας έφερε μπόλικο φρυγανισμένο ψωμί, το τζατζίκι και την σαλάτα μας που είχε λάχανο, καρότο και μαρούλι. Η σαλάτα έκανε μόνο 3,80 ευρώ που μας φάνηκε πολύ φθηνή. Όμως γιατί να κάνει μια σαλάτα παραπάνω; Το τζατζίκι έκανε 3,20 ευρώ. Νόστιμα πολύ και τα δύο αλλά από το τζατζίκι έλειπε λίγο παραπάνω σκόρδο γιατί ήταν πάρα πολύ ελαφρύ. Ίσως τους βγήκε αυτή η φουρνιά έτσι ή ίσως να το φτιάχνουν πάντα πιο ελαφρύ.

Εγώ πήρα μερίδα μπριζολάκια και ο φίλος μου συκώτι. Ζήτησε να μην είναι πολύ καλά ψημένο κι έτσι και του το φέρανε. Όπως το είδα μέσα κράταγε ακόμα το κόκκινο χρώμα του χωρίς όμως να έχει αίμα. Μου είπε ότι ήταν πολύ νόστιμο. Το ίδιο νόστιμα ήταν και τα μπριζολάκια μου. Και τα δύο είχαν τηγανητές πατάτες και άφθονη ρίγανη. Οι μερίδες ήταν πολύ μεγάλες και μάλιστα για τα 7 και 7,5 ευρώ που έκαναν.

Από μπύρες πήραμε μία Βεργίνα θολή και μία Βεργίνα ξανθιά. Η πρώτη έκανε 4 ευρώ και η δεύτερη 2,5 ευρώ.

Μόνο ο χώρος του δεν μου πολυάρεσε αφού μοιάζει περισσότερο με σουβλατζίδικο- ντελιβεράδικο. Ίσως να φταίει η ανοιχτή κουζίνα και τα χαρτόκουτα που έχουν στον πάγκο τους. Τα τραπέζια στον χώρο ήταν λίγο άτακτα βαλμένα. Εκτός κι αν έφταιγε ότι είχαν συνδέσει 3-4 μαζί για να φτιάξουν ένα τραπέζι για μια μεγάλη παρέα κι αυτό τους χάλασε την διάταξη. Όμως προτείνω να σουλουπώσουν λίγο τον χώρο τους γιατί θα συμπληρώνει τις καλές εντυπώσεις που αφήνει το μαγαζί. Κάποιοι πελάτες έτρωγαν έξω αν και είχε αρκετό κρύο εκείνο το βράδυ. Είχαν αναμμένες σόμπες εκεί.

Αυτό που μου έχει μείνει από τα Μπριζολάκια είναι η πάρα πολύ εξυπηρετική σερβιτόρα και οι χαμηλές τιμές.

Φάγαμε πολύ καλά και πολύ φθηνά και το προτείνω για τέτοιου είδους έξοδο.