26 Φεβ 2017

Παρασκευή απόγευμα και έχοντας διαβάσει καλές κριτικές για το συγκεκριμένο μαγαζί είπαμε να το επισκεφτούμε. Ο χώρος είναι τυπικός σουβλατζίδικου της προηγούμενης δεκαετίας. Η εξυπηρέτηση γρήγορη και φιλική.

Για 2 άτομα πήραμε:

Ψωμί 0,8 ευρώ

Ανάμεικτη σαλάτα στα 3,8 ευρώ. Φρεσκοκομμένη, αλλά χωρίς εκπλήξεις.

Φέτα ψητή με σουτζούκι στα 5,5 ευρώ. Πολύ νόστιμο πιάτο, πικάντικο και γευστικό. Το βρήκα εξαιρετικό.

Τζατζίκι στα 3,2 ευρώ. Και δω χωρίς εκπλήξεις.

Κεμπάπ μερίδα στα 8 ευρώ. Πολύ αφράτο και γευστικό κεμπάπ, από τα καλύτερα που έχω φάει.

½ κιλό μπριζολάκια χοιρινά (20 ευρώ το κιλό). Εδώ τα χαλάσαμε. Ήταν παραψημένα σε βαθμό κακουργήματος, σχεδόν σαν μπισκότα. Αν μη τι άλλο, όταν ονομάζεις το μαγαζί σου μπριζολάκια, τα μπριζολάκια σου πρέπει να είναι το λιγότερο αξιομνημόνευτα. Δυστυχώς δεν ήταν.

Ήπιαμε κόκκινο κρασί στα 4 ευρώ το ½ κιλό. Αξιοπρεπές χωρίς παρενέργειες την επόμενη.

Δώσαμε περίπου 15 ευρώ το άτομο χωρίς το κρασί. Σκάσαμε βέβαια, αλλά αν αναλογιστεί κανείς ότι φάγαμε σε σουβλατζίδικο, δεν είναι και κανένα φοβερό value for money

14 Μάρ 2016

Δοκιμάζω από τα Μπριζολάκια συχνά delivery συνήθως σουβλάκια ή μια πολύ καλή σαλάτα με κοτόπουλο και σπανάκι και μια ωραία σως. Επίσης έχω φάει εκεί 2-3 φορές. Οι πίτες του είναι πολύ καλές (το κεμπάπ και ο γύρος του κοτόπουλο) και τα καλαμάκια του επίσης ζουμερά.

Ο χώρος απλά οκ, και η εξυπηρέτηση πολύ καλή και γρήγορη. Είναι μια καλή επιλογή για φαγητό το μεσημέρι.

25 Δεκ 2015

Πήγα στα Μπριζολάκια ένα Σάββατο βράδυ στα τέλη του Νοέμβρη. Ήμασταν στο να πάμε σε αυτό ή σε ένα διπλανό του που έχει κεμπάπ. Θέλαμε να φάμε κάτι γρήγορο και πρόχειρο αλλά το κεμπαπτζίδικο ήταν πιο πολύ για κάτι στο όρθιο ή για έξω. Έτσι προτιμήσαμε τα Μπριζολάκια.

Η ώρα ήταν γύρω στις 10 και ο κάτω χώρος ήταν σχεδόν πιασμένος ενώ ο πάνω ήταν κλειστός. Ήμασταν δύο άτομα και βολευτήκαμε εύκολα. Πιο δίπλα ήταν ένα τραπέζι reserve κι αυτό μου έκανε εντύπωση γιατί δεν το είχα για μαγαζί που του κάνεις κράτηση.

Πρώτα ήρθε μια κυρία που ήταν πάρα πολύ ευγενική και μέσα στα χαμόγελα και μας έφερε νερό βρύσης σε γυάλινο μπουκάλι. Δώσαμε την παραγγελία πολύ γρήγορα και το ίδιο γρήγορα μας έφερε μπόλικο φρυγανισμένο ψωμί, το τζατζίκι και την σαλάτα μας που είχε λάχανο, καρότο και μαρούλι. Η σαλάτα έκανε μόνο 3,80 ευρώ που μας φάνηκε πολύ φθηνή. Όμως γιατί να κάνει μια σαλάτα παραπάνω; Το τζατζίκι έκανε 3,20 ευρώ. Νόστιμα πολύ και τα δύο αλλά από το τζατζίκι έλειπε λίγο παραπάνω σκόρδο γιατί ήταν πάρα πολύ ελαφρύ. Ίσως τους βγήκε αυτή η φουρνιά έτσι ή ίσως να το φτιάχνουν πάντα πιο ελαφρύ.

Εγώ πήρα μερίδα μπριζολάκια και ο φίλος μου συκώτι. Ζήτησε να μην είναι πολύ καλά ψημένο κι έτσι και του το φέρανε. Όπως το είδα μέσα κράταγε ακόμα το κόκκινο χρώμα του χωρίς όμως να έχει αίμα. Μου είπε ότι ήταν πολύ νόστιμο. Το ίδιο νόστιμα ήταν και τα μπριζολάκια μου. Και τα δύο είχαν τηγανητές πατάτες και άφθονη ρίγανη. Οι μερίδες ήταν πολύ μεγάλες και μάλιστα για τα 7 και 7,5 ευρώ που έκαναν.

Από μπύρες πήραμε μία Βεργίνα θολή και μία Βεργίνα ξανθιά. Η πρώτη έκανε 4 ευρώ και η δεύτερη 2,5 ευρώ.

Μόνο ο χώρος του δεν μου πολυάρεσε αφού μοιάζει περισσότερο με σουβλατζίδικο- ντελιβεράδικο. Ίσως να φταίει η ανοιχτή κουζίνα και τα χαρτόκουτα που έχουν στον πάγκο τους. Τα τραπέζια στον χώρο ήταν λίγο άτακτα βαλμένα. Εκτός κι αν έφταιγε ότι είχαν συνδέσει 3-4 μαζί για να φτιάξουν ένα τραπέζι για μια μεγάλη παρέα κι αυτό τους χάλασε την διάταξη. Όμως προτείνω να σουλουπώσουν λίγο τον χώρο τους γιατί θα συμπληρώνει τις καλές εντυπώσεις που αφήνει το μαγαζί. Κάποιοι πελάτες έτρωγαν έξω αν και είχε αρκετό κρύο εκείνο το βράδυ. Είχαν αναμμένες σόμπες εκεί.

Αυτό που μου έχει μείνει από τα Μπριζολάκια είναι η πάρα πολύ εξυπηρετική σερβιτόρα και οι χαμηλές τιμές.

Φάγαμε πολύ καλά και πολύ φθηνά και το προτείνω για τέτοιου είδους έξοδο.

17 Μαι 2015

Πριν από λίγες μέρες παρέα πέντε ατόμων βρεθήκαμε Πέμπτη βράδυ στην περιοχή της Ευελπίδων. Ενώ αναζητούσαμε κάποιο εστιατόριο για γρήγορο φαγητό, ένας φίλος που είναι κάτοικος της περιοχής πρότεινε το "Μπριζολάκια. gr" που βρίσκεται επί της οδού Ευελπίδων απέναντι και λίγο πιο κάτω από τα δικαστήρια. Είχε τύχει να περάσω αρκετές φορές από 'κει και να καθίσω πριν από αρκετούς μήνες και, παρότι η όψη του χώρου, όπως τη βλέπει κάποιος που περνάει απ' έξω, δεν ενθουσιάζει, αποφασίσαμε να καθίσουμε.

Ο χώρος είναι αδιάφορος, τυπικός ενός σουβλατζίδικου. Στον εσωτερικό χώρο τα τραπεζοκαθίσματα είναι λίγο στριμωγμένα (να σημειώσω ότι υπάρχει και πατάρι, αλλά εκεί φτάνουν οι μυρωδιές από το ψήσιμο και το τηγάνισμα). Τον εξωτερικό χώρο, που είναι κάπως πιο καλόγουστος περιβάλλει μια λειτουργική μεν, όχι και τόσο όμορφη δε, κατασκευή από πλαστικό, ενώ τις κρύες μέρες ανάβουν και σόμπες υγραερίου, για να μπορούν να κάθονται οι πελάτες άνετα.

Ας επανέλθω στην πρόσφατη επίσκεψή μας: Σχεδόν αμέσως ήρθε να μας εξυπηρετήσει ένας ευγενικός σερβιτόρος, ο οποίος μας έφερε κρύο νερό σε κανάτα και μας ρώτησε αν ήμασταν έτοιμοι για παραγγελία. Ρίξαμε μια ματιά στον σχετικά μικρό κατάλογο και παραγγείλαμε μπριζολάκια χοιρινά, καλαμάκια χοιρινά, πατάτες τηγανιτές, χωριάτικη σαλάτα και μερικές πίτες ψημένες που ζητήσαμε να είναι αλάδωτες.

Σχετικά γρήγορα μας έφεραν τη χωριάτικη σαλάτα, ήταν αρκετά καλή, φρεσκοκομμένη και με πολύ καλής ποιότητας φέτα. Οφείλω να αναφέρω ότι η σαλάτα εξαφανίστηκε σχεδόν αμέσως, οπότε παραγγείλαμε και δεύτερη χωριάτικη. Λίγο αργότερα μας έφεραν και τις αλάδωτες πίτες, κι αυτές ήταν σωστά ψημένες και εύγευστες. Αντίθετα, οι τυποποιημένες πατάτες τηγανιτές δεν μας άρεσαν.

Καθυστέρησαν κάπως να μας φέρουν τα μπριζολάκια και τα χοιρινά καλαμάκια (εδώ να σημειώσω ότι η ώρα είχε φτάσει πλέον 11 και ήμασταν η μόνη παρέα στο μαγαζί). Μάλιστα, έκαναν ένα μικρό λάθος σχετικά με το πόσα καλαμάκια είχαμε παραγγείλει, αλλά στη συνέχεια το παραδέχθηκαν και το διόρθωσαν. Τα μπριζολάκια ήταν αρκετά καλά στη γεύση, σωστά ψημένα, αλλά όχι κάτι το ξεχωριστό. Τα χοιρινά καλαμάκια είχαν "αρπάξει", μας τα έφεραν παραψημένα απ' έξω και ελάχιστα ψημένα μέσα, σε καμιά περίπτωση δεν μας ικανοποίησαν γευστικά.

Μαζί με λίγο κρασάκι που ήπιαμε, ο λογαριασμός ήρθε περίπου στα 12 ευρώ το άτομο, θα χαρακτήριζα το value for money ικανοποιητικό για το είδος του εστιατορίου. Δεν μας πρόσφεραν κάποιο κέρασμα.

Γενικό συμπέρασμα: Εκτιμώ ότι κάποιος πελάτης δεν θα ξεκινήσει από άλλο μέρος της Αθήνας να πάει για φαγητό στα "Μπριζολάκια. gr". Αν βρεθεί στην περιοχή ή αν είναι γείτονας, τότε ΟΚ, είναι ένα "τίμιο" σουβλατζίδικο, αλλά μέχρι εκεί...

28 Μάρ 2015

Πηγαινω στα μπριζολακια σχεδον απο τοτε που ανοιξε το μαγαζι, πριν καμια δεκαρια χρονια και μπορω να πω οτι εχει κρατησει την ιδια ποιοτητα στο φαγητο με τς ιδες τιμες.

Ο χωρος οχι κατι το ιδιαιτερο αλλα καθαρος και φιλοξενος
Η εξυπηρετηση φιλικη και γρηγορη ακομα και οταν εχουν πολυ κοσμο

Ο καταλογος εχει μονο κρεατα σχαρας σαλατες και ορεκτικα με τις τιμες να κυμαινονται για τα κυριως πιατα απο τα 7 ευρω ενω για τα ορεκτικα απο τα 3 ευρω.

Τα πιατα που προτιμω σταθερα και προτινω ειναι

Τυροκαυτερη, πολυ ωραια και χειροποιητη. Τιμη 3,8 ευρω

Φετα ψητη, εξαιρετικη με ντοματα και πιπερια και λιγο καυτερη. Τιμη 4 ευρω

Μπριζολακια χοιρινα, μεγαλη ποσοτητα απο 4 η 5 μπριζολακια πολυ νοστιμα και συνοδεια απο πατατες τηγανιτες (φρεσκοτηγανισμενες και κομμενες στο χερι). Τιμη 7.5 ευρω

Πανσετουλες χοιρινες, λιγο μικροτερη ποσοτητα απ τα μπριζολακια εξισου ομως ωραιες, Συνοδευονται και αυτες με πατατες. Τιμη 7 ευρω

Συκωτακι μοσχαρισιο, πολυ ωραια γευση πολυ καλα ψημενο αλλα λιγο μικρη ποσοτητα, συνοδευεται ομοιως με πατατουλες. Τιμη 7 ευρω

Για 2 ατομα το κοστος δυσκολα ξεπερνα τα 30 ευρω, δηλαδη γυρω στα 15 το ατομο.
Στο τελος τις περισσοτερες φορες κερνανε και κορμο σοκολατας.

16 Ιαν 2015

Μεσημεράκι Τετάρτης σήμερις (που έλεγε και η Βασιλειάδου) πετυχαίνω εν ώρα εργασίας και τρεχαλητού αγαπημένο συνάδελφο και φίλο μαζί με συνεργάτιδά του. Είναι νωρίς το μεσημέρι και έχω αρχίσει να σκέφτομαι "ωραίες οι φακές που έφτιαξα κι εφαγα χθες αλλά τι να σου κάνουν οι καψερές, ορίστε που τώρα σκυλοπεινάω!! "

Για καλή μου τύχη πεινούν κ αυτοί οπότε προτείνω το συγκεκριμένο κατάστημα (το οποίο έχουμε τιμήσει χιλιάδες φορές -στο συνάπειρο που λένε και τα μαθηματικά μυαλά!! ) Για εμάς που δουλεύουμε εκεί γύρω (ευελπίδων... γκουχ!! ) ειναι μια καλή λύση, δεν ξαναψάχνεις και θέση για το αυτοκίνητο (που το έχεις παρκάρει μετά από τάματα στη Μεγαλόχαρη από το άγριο χάραμα σε κάποιο στενάκι εκεί γύρω).

Ο χώρος δεν λέει σχεδόν τίποτα πολύ απλός αλλά καθαρός και με ωραία τζαμαρία να μπαίνει το χειμωνιάτικο φως και να νιώθεις αυτό το "αααα ρε Ελλάδα με τον ήλιο σου''. Δεν υπάρχει όμως και κάποια ανανέωση, τόσα χρόνια πάμε, τίποτα διακοσμητικά ενδιαφέρον δεν έχει προστεθεί.

Ο κατάλογος είναι λιτός και δεν έχει αλλάξει και πολύ ούτε αυτός. Έφτασε το νεράκι βρύσης σε μπουκάλι μαζί με τα ποτηράκια μας αμεσως.

Διαλέξαμε ψητά λαχανικά, συκωτάκι (ερωτηθήκαμε πως το θέλουμε ψημένο), παντσετάκια, κεμπάπ με βουβαλίσιο κιμά, φέτα ψητή και δυο μπύρες (5 ευρώ τις οποίες δεν θα υπολογίσω στο λογαριασμό). Είπαμε και πατάτες αλλά μας απέτρεψαν λόγω του ότι τα κρέατα ούτως ή άλλως τις είχαν ως συνοδευτικό.

Καταφθάνει ψωμάκι ψημένο και σε ένα άλλο πιατάκι καλαμποκίσια πίτα με γλυκιά πάπρικα. Δεν το ζητήσαμε δεν ερωτηθήκαμε και αρχικά θεώρησα ότι είναι κάποιο κέρασμα του μαγαζιού (φευ όχι δεν ήταν, ) αλλά οκ θα παίρναμε ψωμάκι -ίσως δεν παίρναμε πιτούλα αλλά δεν κόστιζε πολύ (0,80 ευρώ) το θεωρώ φάουλ που δεν μας ρώτησαν αν θέλουμε πιτούλα. Μικρό αλλά φάουλ.

Φτάνουν τα ψητά λαχανικά, πολύ νόστιμα, είχε μια ωραία ποικιλία γεύσεων (μανιτάρι πιπεριά κολοκύθι κρεμμύδι μελιτζάνα, απ'όλα! ). Το συκώτι ωραία ψημενο αλλά κατά τη γνώμη μου πολύ λεπτοκομμένο αν και καλή μερίδα. Πατατούλες γύρω του σπιτικές κρατσανιστές ποίημα!

Εμφανίζονται και τα παντσετάκια, πολύ ωραία και αυτά με λίγο λιπάκι (τόσο όσο) και πατατούλες όπως και στο συκώτι. Και έρχεται και το κεμπάπ με πίτες και κρεμμύδι και μια σως γιαουρτιού, το οποίο έχω ξαναφάει περίπου 1000 φορές στο συγκεκριμένο μαγαζί, αλλά εμφανίζεται ΜΙΣΟ σε ποσότητα από αυτό που θυμόμουν! πεντανόστιμο αλλά τοσοδούλι τρία μικρά κεμπάπ στο πιατάκι τρεις κι εμείς, μια μυρωδιά πήραμε (και κρίμα γιατί ήταν νόστιμο). Μια γκεστ εμφάνιση του κεμπάπ!! Δεύτερο φάουλ λοιπόν.

Τη φέτα την ξεχάσανε τελείως και δεν την χρέωσαν (εννοείται! ) άντε να το χαρίσω αυτό το λαθάκι!
Φάγαμε χορτάσαμε ευχαριστηθήκαμε ζητάμε λογαριασμό 30 ευρώ (χωρίς τις μπύρες) πάαααρα πολύ οικονομικά 10 ευρώ το άτομο!

Γι'αυτό 4 ντοματούλες στο value for money-αλλάααα τρίτο φάουλ (μη σου πω και πέναλτι! ) εμφανίζεται μια "πρόχειρη απόδειξη" έτσι έγραφε πάνω και μετά κανονική δεν ήρθε ποτέ!! Το θεωρώ μέγα λάθος!

Πριν φύγουμε μας κέρασαν ένα ωραίο και ταιριαστό γλυκάκι τρία μεγάλα κομμάτια κορμό (σπιτικό) με λίγο γλυκό βύσσινο επάνω (πάντα κερνάνε κάτι, το καλοκαίρι παγωτό θυμάμαι! σλουρπ! )

Επειδή οι γεύσεις είναι σταθερά ωραίες εδώ και χρόνια και μας βολεύει η τοποθεσία του, ε, είναι και οικονομικό (να τα λέμε κι αυτά) εννοείται πως θα ξαναπάω -αλλάααα την άλλη φορά θα το ανοίξω το στοματάκι μου αν επαναληφθεί το σκηνικό με την απόδειξη!!

02 Δεκ 2013

Επισκεφθήκαμε το εν λόγω μαγαζί στις 28.11.2013, αναζητώντας κάτι ελαφρύ και γρήγορο να τσιμπήσουμε μετά από μια θεατρική παράσταση στο θέατρο Τέσσερις Εποχές. Αντί να βρούμε ένα σουβλατζίδικο και να πάρουμε κάτι στο χέρι, περάσαμε μπροστά από το Μπριζολάκια.gr, μάς άρεσε, αποφασίσαμε να καθίσουμε και ανταμειφθήκαμε με το παραπάνω για την επιλογή μας!

Πήραμε ελάχιστα πιάτα, τα οποία ήταν μεν λιτά αλλά προσεγμένα. Γαλοτύρι σκορδάτο, μια εξαιρετική εναλλακτική του τζατζικιού, πιτάκια αντί για ψωμί, μια σαλάτα με μαρούλι και φυσικά μπριζολάκια χοιρινά. Όλα σε σωστές ποσότητες, ούτε ελάχιστα ούτε βουνό. Τα μπριζολάκια καλοψημένα με συνοδεία από τηγανητές πατάτες, η σαλάτα δροσιστική και χορταστική και το γαλοτύρι πραγματικά υπέροχο!

Αντί για κρασί τη βγάλαμε με νεράκι, οπότε δεν έχουμε άποψη για τον τομέα αυτό.

Ο χώρος ήταν προσεγμένος, στα πρότυπα της μοντέρνας «lounge ταβέρνας», αλλά όχι εξεζητημένος, ενώ για τους θαρραλέους που ήθελαν να καθίσουν έξω υπήρχε και σομπίτσα με φωτιά.

Τέλος, ο κύριος που μας εξυπηρέτησε ήταν ευγενέστατος, πήγαμε να καθίσουμε σε ένα απόμερο τραπεζάκι και μας πρότεινε να περιμένουμε μια παρέα που σηκωνόταν για να πάρουμε το τραπέζι τους στο παράθυρο, ενώ ήταν άμεσος, πρόθυμος, σοβαρός και λιγομίλητος, σπάνια χαρίσματα (πια) για σερβιτόρο.

Από την άποψη της τιμής, ίσως να ήταν μια σταλιά πιο ακριβό από ό,τι άξιζε το φαγητό, αλλά ο χώρος και η εξυπηρέτηση θεωρώ πως τα δικαιολογούν και συστήνω να το επισκεφθείτε. Μάλλον δεν θα ξεκινήσει κανείς από μακριά για να φάει εκεί, αλλά αν είναι στην περιοχή και νιώσει μια λιγούρα, είναι κατά πάσα πιθανότητα μια πάρα πολύ καλή επιλογή!

27 Ιουν 2013

ειναι ενα απο τα καταστηματα που ελειπε στην περιοχη απλος χωρος χωρης υπερβολες το αντιθετο μαλιστα παμε τωρα στο μενου μπριζολακια χωρις να εχουν τιποτα ασχημο δεν ηταν αυτο που περιμενα ειναι αδιαφορα δεν εχουν κατι που να σε τραβαει 2 μπιφτεκια πολυ καλα σπανια το συναντάς σε μαγαζι πολύ προσεγμενο και το καταλληλο ψησιμο 4

λουκανικο εντελώς αδιαφορα, πολύ καλές επιλογές σε τυρια, εξυπερετηση αρκετα καλη, ο λόγος που θα ξαναπαω ειναι οτι δεν εχει αλλη επιλογη κοντα

27 Ιούλ 2012

Νόστιμο φαγητό, φιλική και γρήγορη εξυπηρέτηση, καθαριότητα αλλά περιβάλλον ουδέτερο με πλαστικά (καθόλου "ζεστά") καθίσματα.

Μεγάλο ΕΥΓΕ όμως για τα υπόλοιπα.

31 Μαι 2012

Κάτι σαν μοντέρνο ψητοπωλείο, με άνετο, αλλά κατά τ' άλλα αδιάφορο χώρο σε βολικό σημείο κοντά στα δικαστήρια. Καλό φαγητό: κρέας στη σχάρα, 5-6 σαλάτες και ισάριθμοι μεζέδες. Εκ των ορεκτικών δοκιμάσαμε μια εξαιρετική φέτα ψητή, κι ένα καλό - ιδιαίτερης μορφής - σκορδάτο γαλοτύρι (με έντονο το άρωμα του σκόρδου, θα το προτιμήσουν οι λάτρεις του).

Τα κρέατα είναι σε υψηλό επίπεδο ποιοτικά και σωστά ψημένα: άψογο συκώτι, πολύ καλές πανσέτες και μοσχαρίσιο φιλέτο. Στα γλυκά: ωραία, βελούδινη κρέμα βανίλια, καλό και το μωσαϊκό. Σέρβις πολύ καλό, επιμένουν στην αναφορά της προέλευσης των προϊόντων, όπερ έστι θετικό. Τιμές πολύ καλές, περί τα 20 ευρώ περ πέρσον με κρασί.