Κυρίως ελληνικές γεύσεις. Κυριακή και Δευτέρα μόνο μεσημέρι.

15 Οκτ 2016

Την προηγούμενη Κυριακή ύστερα από πρόσκληση συγγενών μου πήγα στο Ριφιφί για φαγητό. Πιάσαμε τραπέζι έξω αλλά μου άρεσε πολύ ο εσωτερικός χώρος με τα ωραία ξύλινα τραπέζια και τον εντυπωσιακό πράσινο τοίχο. Στο βάθος βρίσκεται η κουζίνα όπου εκτελούνται και παραδίδονται οι παραγγελίες.
Ο χώρος δίνει σημασία στις μικρές λεπτομέρειες και γίνεται αρκετά κόζι, μέχρι και στις τουαλέτες στον επάνω όροφο υπήρχε βάζο με μοβ χαριτωμένα λουλουδάκια.

Ο κατάλογος είναι και αυτός σε πράσινο χρώμα και υπάρχουν πολλά καλούδια. Στην αρχή έρχεται ένα ροζαλί λουλουδένιο καλάθι με φέτες από ψωμί και ένα μπολάκι με πολύ νόστιμες ελιές. Το νερό έρχεται σε όμορφο μπουκάλι.

Στη συνέχεια παραγγείλαμε από τα πιάτα ημέρας αθερίνα στο τηγάνι, καλοψημένη, ρουμελιώτικο χαρτόδεμα, ζυγούρι στη λαδόκολλα με τυράκι κια πατάτες φούρνου και μπιφτέκι σολομού, εντυπωσιακό με λίγη γαρνιτούρα πράσινης σαλάτας.

Από τις σαλάτες διαλέξαμε την καλοκαιρινή στο μεγάλο μέγεθος, πολύ νόστιμη με καλής ποιότητας ανθότυρο!
Στο τέλος παραγγείλαμε ένα μιλφέιγ με παγωτό χαλβά, πολύ μέτριο.

Η κοπέλα που είχε αναλάβει το τραπέζι μας ήταν μέσα στο χαμόγελο και πολύ εξυπηρετική.

Το μενού ικανοποιεί όλα τα γούστα και περιέχει τόσο θαλασσινά όσο και κρεατικά.

Ήπιαμε κόκα κόλα μόνο.

Το φαγητό δεν μπορώ να πω ότι ήταν το κάτι άλλο αλλά για μια απλή έξοδο, χωρίς πολλές απαιτήσεις, είναι εντάξει.

Οι τιμές ξεφεύγουν από την ταπεινή περιοχή των Εξαρχείων και πάνε λίγο προς τα ύψη.
Τρία άτομα πληρώσαμε 36,50, ποσό λογικό αλλά και μετρημένα πράγματα.

Δεν το συνιστώ για όποιον θέλει γνήσια ελληνική κουζίνα. Το προτείνω μόνο στους περαστικούς που θέλουν κάτι για να ξεγελάσουν την πείνα τους, χωρίς διθυράμβους.

Εύχομαι και φέτος να γυρίζουμε και να μυρίζουμε με πολλές επιτυχίες συνολικά.!

06 Δεκ 2015

Αναζητώντας ένα μέρος διαφορετικό από τα συνηθισμένα, για να κάνουμε την Κυριακάτικη βόλτα μας επισκεφτήκαμε τα Εξάρχεια!

Μετά από ένα περίπατο στην περιοχή γύρω από το Πολυτεχνείο, την Πλατεία Εξαρχείων και το Λόφο του Στρέφη περάσαμε απ τον πεζόδρομο της Βαλτετσίου. Στην γωνία Βαλτετσίου και Μπενάκη συναντήσαμε το Ριφιφι. Ένα εστιατόριο με ελληνική, μεσογειακή, μοντέρνα κουζίνα.

Αν και δεν είχαμε κάνει κράτηση, βρήκαμε αμέσως τραπέζι. Ο χώρος ήταν λιτός και ευρύχωρος. Το μενού ήταν ενδιαφέρον με αρκετά ξεχωριστά πιάτα ημέρας. Ο σερβιτόρος αρχικά μας έφερε ελιές και μαύρο ψωμί.

Τα πιάτα που παραγγείλαμε ήταν τα εξής:

-Χειμερινή σαλάτα (σχετικά μικρή, αλλά πολύ γευστική) 7.80€
-Χοιρινή τηγανιά (Απ'τις καλύτερες που έχουμε δοκιμάσει)6.50€
-Μπιφτέκι με πατάτες τηγανιτές(Πολύ σωστά ψημένο) 7.50€
-Κοτόπουλο μπούτι με λιαστή ντομάτα και φέτα(Πολύ καλό, αλλά θα ήθελα να έιναι πιο έντονη η παρουσία της λιαστής ντομάτας και της φέτας) 6.80€

Η αρχική επιλογή μου ήταν κοτόπουλο με γλάσο πορτοκαλιού, αλλά δυστυχώς ο σερβιτόρος μας ενημέρωσε ότι είχε ήδη τελειώσει.

Στο τέλος ο πολύ ευγενικός και εξυπηρετικός σερβιτόρος μας έφερε λικέρ μαστίχας.
Συνολικά πληρώσαμε 29.80€

Για να συνοψίσω, συστήνω το μαγαζί, γιατί έχει προσιτές τιμές, ποικιλία πιάτων και σχετικά γρήγορη εξυπηρέτηση.

Έκπτωση μέχρι 10%

Εμ. Μπενάκη 69 Α & Βαλτετσίου, Εξάρχεια