15 Ιούλ 2016

Το πόσο μου αρέσει να ξετρυπώνω άγνωστα ταβερνάκια, δεν μπορώ να το περιγράψω!!! Αν μάλιστα αυτά, παρόλο που μετρούν αρκετές δεκαετίες λειτουργίας, παραμένουν κρυμμένα μυστικά στους περισσότερους από εμάς, αυτό με εξιτάρει ακόμα περισσότερο.

Κυριακή μεσημέρι, μετά από καφεδιά στο Βυζαντινό μουσείο και την εξαιρετική του αυλή, μας μπαίνει η ιδέα να μην αλλάξουμε περιοχή αλλά να βρούμε κάποιο ταβερνάκι που να είναι προσεγγίσιμο στο ποδαράτο από εκεί που βρισκόμασταν. Η εύκολη και γρήγορη λύση θα ήταν να πεταχτούμε μέχρι το Παγκράτι και την πλατεία Προσκόπων που βρίθει σχετικών προτάσεων αλλά επειδή οι δύο τελευταίες επισκέψεις μου εκεί δεν στέφθηκαν και με ιδιαίτερη επιτυχία, είπαμε να το αποφύγουμε. Δεν είμαι προληπτικός αλλά όπως λέει και ο σοφός λαός μας, όποιος έχει καεί με τον χυλό, φυσάει και το γιαούρτι.

Έτσι, με την βοήθεια της τεχνολογίας αρχίσαμε να ψάχνουμε στο διαδίκτυο το ταβερνάκι που θα μας φιλοξενούσε. Θέλαμε κάτι απλό και λαϊκό, που να προσανατολίζεται στην κρεατοφαγία. Ψάξε-ψάξε, πέσαμε πάνω στα Σκαλάκια. Στο Ask4food υπήρχε μία ακόμα κριτική που όμως δεν μας έδινε αρκετές πληροφορίες αλλά είπαμε να του δώσουμε μία ευκαιρία αφού η τύχη ευνοεί τους τολμηρούς.

Με την βοήθεια του Google maps, ξεκινήσαμε για εκεί. Για να είμαι ειλικρινής, κάπου μας μπέρδεψε ο δρόμος και η αρίθμηση του αλλά δεν το βάλαμε κάτω. Όπως προχωρούσαμε, είδαμε σε μερικά μέτρα μπροστά μας κάτι σκαλάκια που ανάμεσα στην ολάνθιστη λευκή μοκαμβίλια είδαμε να ξεπροβάλει ελάχιστα η επιγραφή τους. Είχαμε συμφωνήσει ότι θα το δούμε από έξω κι αν τελικά δεν μας αρέσει να συνεχίσουμε το ταξίδι μας προς ανεύρεση ταβέρνας. Όταν όμως σταθήκαμε μπροστά του, μπήκαμε μέσα χωρίς δεύτερη σκέψη.

Ο χώρος απλός αλλά φιλόξενος. Ο εξωτερικός τους χώρος είναι μία εσοχή στα σκαλοπάτια, στα αριστερά σου όπως ανεβαίνεις. Στο εκεί κοίλωμα έχουν βάλει τραπεζάκια που απολαμβάνουν την πυκνή σκιά που απλόχερα χαρίζει η τεράστια μοκαμβίλια.

Ο χώρος απέπνεε «παλιά Αθήνα» και θα τολμήσω να τους κατατάξω στο στυλ «κουτούκι». Αυτό όχι τόσο λόγω του μεγέθους τους, αφού στα εσωτερικά τους υπάρχει μια μεγάλη σάλα, αλλά κυρίως στην γενική φιλοσοφία που δείχνουν να πρεσβεύουν.
Εκείνη τη στιγμή υπήρχαν άλλες δύο παρέες αλλά λίγο αργότερα γέμισαν και τα τελευταία τραπέζια τους. Παρόλο που ήμασταν 2 άτομα, μας βόλεψαν σε 4άρρι τραπέζι ώστε να είμαστε πιο άνετα.

Μας εξυπηρέτησαν 3 άτομα. Οι δύο ήταν εξαιρετικοί ενώ ο τρίτος ήταν λίγο πιο βαρύς. Σε καμιά περίπτωση δεν θα τον χαρακτήριζα ως αγενή, αλλά ήταν το στυλ του τύπου που δεν του παίρνεις κι εύκολα κουβέντες. Που σου απαντάει στην καλύτερη μονολεκτικά. Επειδή όμως σε γενική ομολογία μείναμε απόλυτα ικανοποιημένοι από την εξυπηρέτησή τους, θα ήταν πολύ άδικο να μην τους χαρίσω ένα ωραιότατο 4. Τα άλλα δύο άτομα, έδειχναν να είναι χρόνια στη δουλειά και να αγαπάνε αυτό που κάνουν.
Στον κατάλογό τους έχουν κατά κύριο λόγο κρεατικά αλλά μας έφεραν μία ακόμα καρτέλα που είχαν επιπρόσθετα κάποια πιάτα ημέρας. Κάποια από αυτά άνηκαν στα μαγειρευτά. Μερικά τα είχαν ήδη διαγράψει γιατί προφανώς τους είχαν τελειώσει. Η ώρα που τους επισκεφθήκαμε ήταν γύρω στις 3, οπότε θα είχαν ήδη εξυπηρετήσει αρκετούς πελάτες. Επίσης, φαντάζομαι θα «ταΐζουν» κι αρκετούς από την γειτονιά που θα παίρνουν για έξω.

Πρώτα ήρθε στο τραπέζι μας το φρυγανισμένο ψωμάκι και δροσερό νερό σε κανάτα.
Ακολούθησε μία μερίδα από μπατζάρια. Πριν τα παραγγείλουμε, είχαμε ήδη ρωτήσει αν είναι δικά τους ή κονσέρβα και μας είχαν διαβεβαιώσει για το πρώτο. Ήταν φανταστικά!!! Μικροί βολβοί, γλυκοί σαν μέλι, με λάδι και ξυδάκι. Δεν υπήρχαν και μπατζαρόφυλλα, αλλά η μερίδα ήταν πραγματικά μεγάλη. Σωστότατα βρασμένα και αλατισμένα. Ήταν ξεκάθαρο ότι ήταν φρέσκα κι όχι κονσέρβας ή τυποποιημένα σε αεροστεγές πλαστικό. Είχαν αυτή την γλυκάδα και υφή που μόνο τα φρέσκα έχουν. Η τιμή τους στα 4,50€.

Μας έκανε εντύπωση που η τυροκαυτερή που είχαμε παραγγείλει δεν ήρθε μαζί με τα μπατζάρια αλλά καθυστέρησε λίγο. Οι αλοιφές είναι συνήθως από τα πρώτα που έρχονται στο τραπέζι μας. Απ’ ότι μας είπαν η καθυστέρηση οφείλονταν στο ότι την ετοίμασαν εκείνη τη στιγμή. Ήταν από τις πιο νόστιμες τυροκαυτερές που έχω δοκιμάσει. Πικάντικη όσο έπρεπε και σε ερυθρό χρώμα, ταίριαξε απόλυτα με τη σαλάτα και το φρυγανισμένο ψωμάκι. Κόστισε στα 4€
Από κυρίως επιλέξαμε:
• Συκώτι μοσχαρίσιο. Ήταν η πιο μεγάλη μερίδα που μου έχει σερβίρει ποτέ. Κομμένο σε χοντρές και παχιές λωρίδες, ψημένο άψογα. Μέσα είχε μείνει όσο ζουμερό πρέπει να παραμένει. Μου έκανε εντύπωση ότι προηγουμένως δεν με ρώτησαν πόσο θα επιθυμούσα να ψηθεί, αλλά το πέτυχαν ακριβώς στα γούστα μου. Σαν συνοδευτικό υπήρχαν καλοτηγανισμένες, υπεραρκετές πατατούλες. Τιμή στα 8€
• Καπνιστή χοιρινή μπριζόλα. Επίσης μεγάλο και παχύ κομμάτι, συνοδευόμενο κι αυτό από τις εξαιρετικές πατατούλες τους. Ψιλοζήλεψα που δεν ήταν το δικό μου κυρίως γιατί ήταν πραγματικά πεντανόστιμο, αλλά κατάφερα να κλέψω 2-3 μπουκιές. Σε σχέση με τα υπόλοιπα πιάτα μας ήταν το πιο ακριβό αλλά άξιζε και το τελευταίο cent. Τιμή στα 10,50€.
Η Βεργίνα Lager (πόσο κρίμα που δεν είχαν Βεργίνα Weiss η οποία είναι ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΗ! ) κόστισε 2,8€ Χ2. Μας σερβιρίστηκε σε παγωμένο ποτήρι, κάτι που πάντα εκτιμώ.

Από ότι κατάλαβα, οι περισσότεροι το επισκέπτονται για τα παιδάκια τους αφού οι πιατέλες τους πήγαιναν κι ερχότανε σε όλα τα γύρω μας τραπέζια. Επίσης, εντυπωσιακές ήταν οι μερίδες πατάτας που είδα, αφού ήταν πραγματικά τεράστιες.

Για να καταλήξω. Αν ψάχνετε να βρείτε ένα απλό ταβερνάκι με μεγάλο μεράκι στα όσα προσφέρει για φαγητό, νομίζω ότι τα Σκαλάκια θα σας ικανοποιήσουν πλήρως. Για τα δικά μου δεδομένα, είναι στην ίδια κατηγορία με το «Κρητικό Στέκι» στα Πετράλωνα και το «Μάνθος» στην Μαλακάσα. Είναι ένα ταβερνάκι που έχει κερδίσει τους υποστηρικτές τους με την ποιότητα και νοστιμιά των πιάτων τους κι όχι με «φρου φρου κι αρώματα» ούτε με στρασάκια και χρυσόσκονη. Το ότι πρόσεξα την αμεσότητα που έχει δημιουργηθεί με τους –μάλλον μόνιμους- πελάτες τους, είναι για εμένα κάτι που πάντα μου αρέσει να βλέπω. Μακάρι μετά από μερικές ακόμα επισκέψεις μου σε αυτό, να φτάσω κι εγώ στο ίδιο επίπεδο.

16 Σεπ 2014

ποιότητα φαγητού - αξίζει η 2πλή μπριζόλα και οι πίτες ημέρας
εξυπηρέτηση - μπορεί να βελτιωθεί.....

χώρος/ατμόσφαιρα - τραπέζια στα σκαλάκια.... τι να λέμε;;;
αξίζει τα λεφτά του - ανάλογα με τη διάθεσή σας....: )
τιμή ανα άτομο - σχετικά τσιμπημένο....

15 Φεβ 2014

Η εξεύρεση καλής συνοικιακής ταβέρνας, τόσο καλής, ώστε να σκέφτεσαι με αδημονία και σιελόρροια να την ξαναεπισκεφθείς, είναι δύσκολη υπόθεση. Οι επανειλημμένες επισκέψεις μου στα Σκαλάκια την κατατάσσουν ακριβώς σε αυτή την κατηγορία, νομίζω επάξια.

Οι ενστάσεις ορισμένων για το ντεκόρ είναι μεν κατανοητές, όμως στα δικά μου μάτια, η ρουστίκ ατμόσφαιρα δεκαετίας '70 δένει αρκετά με τα παϊδάκια, το αρνί, τις μοσχαρίσιες και τα λοιπά -ρουστίκ- εδέσματα. Σίγουρα πολύ περισσότερο από την ψευτο-νοσταλγική συσσώρευση κονσέρβας στις νεο-ταβέρνες που παραπέμπουν σε μπακάλικο.

Στα του φαγητού: το κοκορέτσι φούρνου ως ορεκτικό είναι άξιο βραβείου. Το εν λόγω ψήσιμο εξασφαλίζει ότι τα εντόσθια είναι καλοψημένα πλην ζουμερά. Τα κυρίως πιάτα που έτυχαν δοκιμής μας - αρνάκι στο φούρνο, αρνίσια παϊδάκια, μπιφτεκάκια, μπριζόλες - ήταν κάθε φορά νόστιμα, επαρκή σε ποσότητα και σε κάνουν να μη μετανιώνεις για το φεστιβάλ χοληστερίνης στο οποίο ενέδωσες. Το μόνο που δεν ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες μας ήταν οι τηγανητές πατάτες, που χωρίς να είναι άθλιες, δεν έφταναν στο επίπεδο των υπόλοιπων εδεσμάτων.

Στο τέλος του γεύματος προσφέρεται γλυκό (ο συνήθης χαλβάς) ή φρούτο, ευπρόσδεκτα μετά την κρεοφαγία. Συνήθως ο λογαριασμός ανέρχεται στα 30 ευρώ για 2 άτομα (1 ορεκτικό, 2 κυρίως), με μισό κιλό κρασί.

Η εξυπηρέτηση είναι σχετικά γρήγορη και, ανάλογα με το ποιος την αναλαμβάνει, ευγενική ή απλά διεκπεραιωτική.

Θα ξαναπάω και θα ξαναπάω. Ελπίζω μόνο η παρουσία μας να μη θεωρηθεί δεδομένη, με συνέπεια την πτώση της ποιότητας, φαινόμενο του οποίου έχω υπάρξει θύμα πολλάκις.

01 Φεβ 2013

Ταβέρνα - ψητοπωλείο υπερεκτιμημένο.

Σε μια θέση τίποτα το ιδιαίτερο και με ντεκόρ σαν από παλιά ελληνική ταινία, το φιλικό και γρήγορο προσωπικό σερβίρει τα ψητά που είναι ο μόνος λόγος για να πάει κανείς. Όχι ότι δεν τα βρίσκει και αλλού, αλλά είναι μια από τις πολλές αντίστοιχες επιλογές. Μενού περιορισμένο, μερίδες κανονικές και τιμές ανώτερες από όσο αξίζει συνολικά.

Αν τύχει, θα ξαναπάω. Δε θα το επιδιώξω.

26 Δεκ 2012

Πολλή βαβούρα για το τίποτα. Μέτρια ταβέρνα, τσιμπημένες τιμές, τίποτε το ιδιαίτερο, καμιά σπεσιαλιτέ. Η αίθουσα παλιομοδίτικη, κάτι ανάμεσα σε παρακμιακό κέντρο επαρχίας εποχής Χούντας. Τα πιάτα σχετικά ποιοτικά, μού έβαλαν μπιφτέκια με συνοδευτικό χόρτα. Μια πιπερόπιτα κάτι έλεγε, γενικά η μετριότης στην αποθέωσή της. Η εξυπηρέτηση καλή. Πρέπει να αλλάξει οπωσδήποτε τη διακόσμηση, αλλιώς ας κατεβάσει τις τιμές.

19 Ιαν 2012

Λυπάμαι πραγματικά αλλά αυτή τη φορά θα πάω «κόντρα στο ρεύμα» των προηγούμενων κριτικών για τα Σκαλάκια. Και δεν είχα σκοπό να γράψω κριτική πριν ξαναπάω (γι αυτό και η μεγάλη χρονική απόσταση επίσκεψης με κριτικής) αλλά πλέον η υπομονή μου αρχίζει να τελειώνει με τις κακές ταβέρνες.

Το χρονικό : Αρχές Σεπτέμβρη, κράτηση για 4 στις 10 για έξω, άφιξη στις 10 και 7 λεπτά. Τραπέζι δεν υπήρχε!! Χωρίς καμία δικαιολογία μας πρότειναν να καθίσουμε για λίγο μέσα να πιούμε μία μπύρα (φυσικά όχι κερασμένη!!) αφού «άδειαζε ένα τραπέζι». Το δεχτήκαμε αδιαμαρτύρητα γιατί ήμασταν όλοι σε καλό mood από τις καλοκαιρινές διακοπές, ΑN ΚΑΙ «σκανάροντας» τα λιγοστά τραπέζια έξω… δεν είδα κανένα να αδειάζει!!! Όπως και αποδείχτηκε!

Μισή ώρα μετά ήρθε η ερώτηση να αρχίσουν να ψήνονται τα κρέατα γιατί καθυστερεί το… τραπέζι. Προφανώς γιατί έπρεπε να προλάβουμε και την κουζίνα ανοιχτή. Παρ’ όλο που ο εσωτερικός χώρος δεν κλιματιζόταν και έκανε πραγματικά ζέστη δεχτήκαμε, αφού είχε «καταστραφεί» ήδη η βραδιά και παραγγείλαμε και κάποια πρώτα. Τα πιάτα άρχισαν να έρχονται με σειρά που θα ζήλευε ο Μπρετόν όταν έγραφε το μανιφέστο του Σουρεαλισμού!!! Πρώτα ένα φιλέτο (ψημένο όχι όπως ζητήθηκε), μετά κάτι κολοκυθάκια τηγανιτά, μετά μία μπριζόλα (καθόλου, μα καθόλου ζουμερή), μετά το Ψωμί (!!!!!), περίπου 15 λεπτά μετά την μπριζόλα σε ξεχωριστό πιάτο ήρθαν οι τηγανιτές πατάτες που τη συνοδεύουν (!!!!!!!!!!!!!) και φυσικά ξεχάστηκε εντελώς ένα κυρίως πιάτο (μπιφτέκι αν θυμάμαι καλά)!!!!

Έχω ξαναγράψει ότι κρίσεις στη δουλειά μας υπάρχουν και θα υπάρχουν. Το θέμα είναι πως τις διαχειρίζεσαι!!! Δεν κεράστηκε τίποτα εκείνο το μαύρο βράδυ του Σεπτέμβρη. Και οι δικαιολογίες ήταν αστείες χωρίς ίχνος ειλικρίνειας…! Φασαρία δεν έγινε. Παρακολουθούσαμε 4 άτομα αποσβολωμένοι πόσο κακό μπορεί ΝΑ ΓΙΝΕΙ ένα μαγαζί που οι 2 από εμάς πάνε χρόνια!

Το μέλλον : Θα ξαναπάω. Γιατί θέλω να πιστεύω ότι ήταν μια πολύ κακή στιγμή για τα Σκαλάκια. Και στο θέμα του σέρβις και των λαθών και στο θέμα του φαγητού που ήταν κάτω του μετρίου. Φοβάμαι μόνο μην είναι η τελευταία φορά.

04 Ιαν 2012

Παρεμπιπτόντως, για όποιον έχει διαβάσει την επιβραβευμένη κριτική του φίλου Dorfmeister για το παρόν εστιατόριο, εγώ είμαι αυτός που δήλωσα ότι πάω σπίτι να δω ταινία του Σαμ Πέκινπα. Προ παρεξηγήσεως δε, τα περί συνοδείας τρίφυλλης πουράκλας εκπορεύθηκαν από την φαντασία του Dorf, αφού είναι τις πάσι γνωστό ότι τελώ άκαπνος.

Τι ωραία που μας τα είπε ο D., ε; Πηγαίνετε στα Σκαλάκια, φάτε σωστά ψημένο μπον φιλέ και μετά θα σας τύχει η πιο τρελή νυχτερινή ιστορία (συμπεριλαμβανομένης βέβαια και της αμφιβόλου ως προς το αν είναι επιθυμητή περίπτωσης να δείτε μόνοι σας στον καναπέ φτηνό γουέστερν του Πένκιπα με άγριο πιστολίδι από αξούριστους καουμπόϊδες που τους υποδύονται δευτέρας διαλογής αμερικάνοι ηθοποιοί του 70). Μην ξεχάσετε βέβαια τις τρεις μπύρες που θα πιει ο καθένας σας, να τις μπερδέψετε με άφθονο τσίπουρο, έτσι για να χουν παρεούλα, αφού -μην ξεχνιόμαστε- το τσίπουρο σκοτώνει όλα τα μικρόβια, κάνει καλό και την άλλη μέρα είσαι μια χαρά.

Υπεισερχόμενος όμως στο κυρίως μέρος της κριτικής μου, ώστε αυτή τη φορά να δημοσιευθεί και να μην λογοκριθεί από τις αυστηρές προδιαγραφές του σάϊτ, να προσθέσω ότι εκτός από μπύρες, τσίπουρο και σωστά ψημένο μπον φιλέ, μην ξεχάσετε να φάτε γαρδουμπίτσα ωραιότατη, λουκάνικο χωριάτικο με την παλιά νοσταλγική ωραία ψητογεύση, μπροκολάκι ελαφρύ που κάνει καλό στο κυκλοφοριακό, παϊδάκια καλούλια (ή αλλιώς "παιδάκια" που γράφουν κατά λάθος μερικοί σχολιαστές και πολύ μ' αρέσει), πατατούλες τηγανιτές με τριμμένο κεφαλοτυράκι από πάνω και φρέσκιες σαλατούλες και μην κολώσετε που οι περισσότεροι πελάτες στο μαγαζί είναι ξένοι, τουριστίλα κακή δεν είναι, απλώς κοτζάμ Χολιντέι Ιν ευρίσκετο εκεί δώθε, του μεινε το όνομα και οι ξένοι το μάθανε for ever and ever, άσε που οι περισσότεροι είναι αμερικάνοι ή ευρωπαίοι, οπότε είσαι χάι και ωραίος.

Και βεβαίως μετά αν δεν σας συλλάβουν για ληστεία έξω από το σπίτι σας ή δεν χορεύετε ρέγκε κουτσοί στο ρεντ σι ή δεν σας άρεσε το καϊμπόϊκο (ναι καϊμπόϊκο όχι καουμπόϊκο), μην ζητήσετε τα ρέστα από εμένα. Από τον Dorfy.

04 Δεκ 2011

Όταν σε σύνολο δέκα συνδαιτυμόνων καταλήγουν μετά το γεύμα ο καθένας από αυτούς ξεχωριστά να:

-χορεύει reggae στο Red Sea με κουτσό γόνατο
-πηγαίνει σπίτι να δει Sam Peckinpah συνοδεία τρίφυλλης πουράκλας
-χτυπιέται για δεύτερη συνεχόμενη Δευτέρα γυμνός από τη μέση και πάνω στο "Institutionalized" των Suicidal Tendencies στο Tokyo Bar
-συλλαμβάνεται ως ύποπτος ληστείας 10 μέτρα από το σπίτι του
-αρνείται να πάει στη δουλειά του το επόμενο πρωί
-φύγει στα μισά του γεύματος για θεραπεία με ελληνικές σόδες λόγω υπερβολικής κατανάλωσης φαγητού
-προσβάλλει τον "βρωμιάρη" του μπουγατσοτυροπιτοπιτσοπώλη λέγοντας του "σήμερα δεν έχει μεροκάματο μεγάλε" στις 03:23 το πρωί
-κάνει λιγότερο τζίρο ως ιδιοκτήτης μπαρ σερβίροντας αλκοόλ σε μισογεμάτο μαγαζί από ό,τι μια παρέα φοιτητριών στις 10 το πρωί στον Γρηγόρη

τότε σίγουρα δεν έφταιγαν μόνο οι μπύρες, το κρασί ή το τσίπουρο.
Έφταιγε κι ο ψήστης που ξέρει τι σημαίνει μέτριο προς ωμό μπον φιλέ (ναι, έτσι αναγράφεται στον κατάλογο, πώρωση).
Αλλά και τα παΐδια που έτσι για αλλαγή σε ελληνική ταβέρνα είναι ζουμερά.

Και οι τίμιες κλασσικές σαλάτες του. Ακόμα και οι τηγανιτές του πατάτες.
Όπως και το σέρβις του που κινείται σε αυτόματο πιλότο.
Αλλά και η international - κυρίως - πελατεία των γύρω ξενοδοχείων ή του Lonely Planet (ρε μπας;);
Κυρίως όμως ευθύνεται ο μεγαλύτερος Έλληνας bon viveur στη μεταπολεμική Ελλάδα xάρη στην κόρη του οποίου το ανακάλυψα. Εύγε ρε.

06 Οκτ 2011

Τα σκαλάκια

Πολύ καλό σέρβις. Οι άνθρωποι ευγενικοί. Ο χώρος πολύ όμορφος. Τα φαγητά πολύ νόστιμα, ειδικά τα ορεκτικά και χορταστικές μερίδες.

Πήγα σε τραπέζι από βαφτίσια, οπότε δεν μπορώ να πω προσωπική άποψη για τιμές, αν και το ζευγάρι που έκαναν την βάφτιση, είπαν ότι οι τιμές ήταν από τις πιο καλές, από τα μαγαζιά που ρώτησαν….

Θα επιδιώξω να πάω ξανά και αν είναι θα επανέλθω… :-)

07 Οκτ 2010

μετριο για οποιον ξερει να τρωει!!!!