MEAT & FISH SQUARE
Μοντέρνα κουζίνα

Χαλάνδρι

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

Κρεατικά, ψάρια και οστρακοειδή σε μοντέρνα προσέγγιση. Και μεσημέρι.

03 Νοε 2011

To Meat Square το επισκεπτομαστε τακτικα τα τελευταια χρονια (σαν οικογενειακο στεκι εχει γινει...)οποτε εχω ολοκληρωμενη αποψη & για την ποιοτητα του φαγητου αλλα και τις αλλαγες που εχουν συμβει στο μαγαζι τον τελευταιο καιρο.

Καταρχας,το μενου εχει αλλαξει -και-ελεω κρισης.Αργεντινικα κρεατα και λοιπες ακριβες δημοκρατικες δυναμεις πλεον απουσιαζουν απο τις επιλογες,δινοντας τη θεση τους σε ελληνικα κρεατα & πιο mainstream κοπες.
Σε γενικες γραμμες νοστιμο φαγητο,καλα ψησιματα,ωραια αλλα μικρη σε μεγεθος παραλλαγη της χωριατικης με ωραια ξινομυζηθρα,καππαρη & ωραια ντοματα (ανεξαρτητως εποχης περιεργως..),φρεσκες πατατες,ολα μια χαρα αλλα 10 ευρω το ατομο τουλαχιστον πιο ακριβα απο οσο θα πρεπε..Πιθανοτατα πληρωνεις και το προσεγμενο περιβαλλον...

Συμπερασμα: απλο κρεαταδικο,κοντα στα 40 ευρω το ατομο,προσεγμενο περιβαλλον,θελει αναθεωρηση η τιμολογηση στον καταλογο αλλιως υπαρχει και ο Αγ.Μερκουριος.

31 Οκτ 2011

Πήγαμε πέρυσι πρώτη και τελευταία φορά.

Είχαμε διαβάσει στην ιστοσελίδα του για μια έκπτωση σε όλα τα πιάτα 20% επί των τιμών του καταλόγου, την οποία διαφήμιζε στην αρχική σελίδα κιόλας! Εκτός αυτού, ο κατάλογος με όλα τα φαγητά, γλυκά, ποτά υπήρχε αναλυτικότατα στο διαδίκτυο. Όταν τελειώσαμε και ζητήσαμε λογαριασμό διαπιστώσαμε ότι δεν είχε υπολογιστεί η έκπτωση που υποσχόταν η επιχείρηση στην ιστοσελίδα της.

Μετά από διαμαρτυρία μας, οι αρμόδιοι αρνήθηκαν σθεναρά να κάνουν οποιαδήποτε έκπτωση και φαίνονταν να μην έχουν ιδέα τι περιείχε το site τους. Και μας αντιμετώπισαν με μεγάλο τουπέ μαζί με απίστευτη ειρωνία. (Και εννοείται πως την επόμενη μέρα που μπήκα στην ιστοσελίδα τους, διαπίστωσα πως φυσικά είχε αφαιρεθεί τελείως η διαφήμιση της έκπτωσης!)

Επίσης, στον κατάλογο υπήρχαν πέντε διαφορετικοί τρόποι ψησίματος των κρεάτων τους. Παρ' όλα αυτά, οι διαβαθμίσεις ψησίματος ήταν ένας μύθος αφού ενώ παραγγείλαμε καλοψημένο το κρέας, μας ήρθε στο τραπέζι εντελώς άψητο μέσα σε μια λίμνη αίματος κυριολεκτικά....!

Τελικά καταφέραμε να φάμε μετά από μιάμιση ώρα έως ότου ψηθεί το κρέας όπως το παραγγείλαμε!
Παρ' όλες τις διαμαρτυρίες μας, οι υπεύθυνοι δεν διανοήθηκαν να ζητήσουν "συγγνώμη" παρά επέμεναν και αρνούνταν το καθετί με απίστευτη ειρωνεία.

Απαράδεκτη συμπεριφορά. Δεν το συνιστώ.

23 Ιούλ 2011

Διαβάζοντας τις κριτικές, είναι σαφές ότι η πλειοψηφία έχει δίκιο. Μπορεί ο φίλος που βάζει 4-αρια να έφαγε θαυμάσια με 35 ευρώ / άτομο, αλλά εγώ, 3 φορές έχω πάει και κάτω από 55/άτομο δεν έχω πέσει. Με μπύρα, όχι με κρασί.

Ο χώρος είναι πολύ καλός. Η εξυπηρέτηση καλή, το φαγητό είναι νόστιμο και μου αρέσει ιδιαίτερα η χρήση του χοντρου αλατιού. Parking εύκολο στους γύρω δρόμους.

Αλλά... δεν μπορείς να χρεώνεις το t-bone 25-30 ευρώ (δεν θυμάμαι ακριβώς) και το chateaubriand 70 ευρώ (λέει για 2 άτομα αλλά είναι για ένα).

Τέρμα, οι τιμές πρέπει να κοπούν στα δυο. Αυτό είναι και το μέγιστο μειονέκτημα του εν λόγω εστιατορίου.

10 Απρ 2011

πηγαμε στο μαγαζι οταν ειχε ανοιξει πηραμε ενα ψαρονεφρι, ενα κοτοπουλο και μια σαλατα.

οι τιμες ειναι φαρμακειου.ο χωρος καλος η εξυπηρετηση κακη μιας και ειχαμε κλεισει τραπεζι και περιμενα με ολους που δεν ειχαν κλεισει τραπεζι.

το ψαρονεφρι ηταν ωραια ψημενο αλλα μυριζε η ποιοτητα χειριστη.το κοτοπουλο μας το εφεραν αψητο η σαλατα ηταν καλη.θα συμφωνησω δεν αξιζει να ξαναπας μιας και αλλου με τα μισα λεφτα τρως πολυ πιο καλυτερα.

30 Μάρ 2011

Τελικα απο τις κριτικες καταλαβαινει κανεις ποσο αντικειμενικο ειναι το φαγητο. Επισκεφτηκαμε το συγκεκριμενο μαγαζι το περασμενο Σαββατο κα δεν ηταν η πρωτη φορα. Παρολο που ηταν γεματο η εξυπηρετηση ηταν πανω απο τελεια.

Κατσαμε παρεα 6 ατομων σε μια ωραια ροτοντα και αμεσως μας ηρθε το ψωμι(ψημενο στα ξυλα) με την συνοδεια ελαιολαδου το οποιο ηταν φανταστικο! Δοκιμασαμε την ντοματοσαλατα...καταπληκτικη! και την πρασινη σαλατα που ηταν και αυτη παντενοστιμη!

Επιπλεον πηραμε μια τυροπιτα φρεσκοψημενη και το τελειο χλωροτυρι με ντοματα και δυσμο που μοσκοβολαγε! Απο τα κυριως διαλεξαμε ενα Τ-Βοne το οποιο ηταν απλα εξαιρετικο και σωστα ψημενο, μια βοδινη σπαλομπριζολα που ηταν απλα συγκλονιστικη!, οι υπολοιποι πηραν μια σουβλα φιλετου γαλακτος που ηρθε κρεμαστη και ηταν φανταστικη (αφου προλαβα και πηρα ενα μικρο κομματι για να δοκιμασω) οπως και το chateaubriand και οπως παντα καταπληκτικες πατατες τηγανιτες. Η απορια μου ειναι για τα γλυκα! Τους ρωτησα γιατι δεν ανοιγουν ενα ζαχαροπλαστειο με τοσο νοστιμα γλυκα που εχουν.

Απο τα λιγα εστιατορια που ευχαριστιεσαι γλυκο στο τελος...οι τιμες ανταξιες της ποιοτητας και του χωρου! 6 ατομα με κρασι χυμα καταπληκτικο...και ποικιλια γλυκων δωσαμε περιπου 35 Ευρω το ατομο!!!
Τελικα καποιες αξιες παραμενουν σταθερες και μια απο αυτες ειναι το Meat Square...!!!

16 Μάρ 2011

Δεν αξίζει! Πήγαμε μια φορά και δεν ξαναπήγαμε!

Παρέα 4 ατόμων που οι 2 εκτιμούν το καλό μοσχαρίσιο κρέας και οι άλλοι 2 ζητάμε κάτι σε κοτόπουλο ή ψαρονέφρι για να τους συνοδέψουμε, κανείς δεν ευχαριστήθηκε!

Απλή σαλάτα, τηγανιτές πατάτες, χύμα κρασί, κακοψημένο κρέας με τίποτα το ιδιαίτερο και οι τιμές υψηλές! Που δε δικαιολογούνται από τον απλό χώρο πάνω στο δρόμο...

28 Φεβ 2011

Πήγαμε με την προσφορά-κουπόνια των 19,80.

Το μαγαζί μπορεί να ήταν πολύ καλό πριν μερικά χρόνια αλλά πλέον το φαγητό είναι απαράδεκτο ακόμα και για τα 19,80 που δώσαμε. Το ribeye ήταν ψημένο όπως στις ταβέρνες, ανομοιόμορφα (η μια μεριά περισσότερο από την άλλη) και σε χαμηλή φωτιά με αποτέλεσμα να έχει στεγνώσει. Το χλωροτύρι ήταν χθεσινό και η σάλτσα ντομάτας κονσέρβα. Το παγωτό ήταν τουλάχιστον περσινό. Η σαλάτα _κατευθείαν_ απ΄ το ψυγείο.
Το σέρβις έκανε φιλότιμες προσπάθειες αλλά ο μάγειρας μίλαγε συνεχώς στο κινητό με αποτέλεσμα τα κυρίως να καθυστερούν (και να έρχονται όπως έρχονται...)

Αν είναι απ' αυτούς που έβαλαν την προσφορά για να σώσουν το μαγαζί τους και όχι για να τ'αρπάξουν, τα συγχαρητήριά μου πάει φουλ για κλείσιμο.
Επίσης απαράδεκτη συμπεριφορά στο διπλανό τραπέζι (επίσης με κουπόνια).

Επειδή ο κύριος στον οποίο απευθύνθηκε ο σερβιτόρος-μετρ για παραγγελία του είπε ότι δεν γνωρίζει γιατί είναι από χωριό (sic) σκέφθηκε ότι μπορεί να τους πασάρει ότι αποφάγια έχουν μείνει, όπως-όπως ψημένα. Πρώτη φορά βλέπω ribeye σε 2 κομμάτια! Κρίμα που δεν τους τα γύρισαν πίσω.

16 Φεβ 2011

Απαράδεκτο για το είδος του. Το sirloin σε πάχος Schnitzel ! Ζητήσαμε τα κρέατα (φιλέτο & rib eye) μέτρια και ήρθαν όχι απλά καλοψημένα, αλλά και στεγνά.

Το υπόλοιπο φαγητό (χλωροτύρι και πράσινη σαλτα) άνοστα και οι μερίδες μικρές για τις τιμές του καταστήματος. Με κράτηση 3 ημέρες πριν, μας έβαλαν (2 άτομα) στο πατάρι όπου όλοι καπνίζουν κανονικότατα (!). Το service απλά αδιάφορο. Ολα αυτά με 2 ποτήρια (ζεστό) κρασί €80.

13 Φεβ 2011

εκτος απο τον πραγματικά ωραίο χώρο,το εστιατόριο αυτο δεν εχει τίποτε να προσφέρει..το σερβις ειναι αργο και ερασιτεχνικο ,το φαγητο μετριοτατο και οι τιμες επιεικώς φαρμακείου,Δεν θα ξαναπηγαινα ποτέ.

03 Νοε 2010

Έχω βρεθεί 2-3 φορές τους τελευταίους μήνες εκεί.
Όμορφος χώρος, καλή διάθεση και αρκετές ευχάριστες εκπλήξεις στα πιάτα.

Το κρέας σοβαρότατο και τα τηγανητά λαχανικά που μας θύμισαν tempura μένουν αξέχαστα !

Λεωφ. Κηφισίας 300, Χαλάνδρι (παράδρομος μετά απο Mercedes Λαϊνόπουλος)