29 Δεκ 2017

Το περασμένο Σάββατο 16/12, μετά από εορταστικά ψώνια σε Χαλάνδρι και Μαρούσι, νωρίς το απόγευμα έχοντας πια πεινάσει, κατευθυνθήκαμε τρία άτομα στο Πολύδροσο, στην ταβέρνα του ΜΑΝΩΛΗ (Μ) με τα εκλεκτά κρεατικά και τους πεντανόστιμους μεζέδες της, που την είχα ακούσει εδώ και χρόνια!

Πράγματι, ο Μ είναι απ’ τις πιο παλιές ταβέρνες της ευρύτερης περιοχής του Χαλανδρίου, αφού λειτουργεί στην οδό Σάμου στο Πολύδροσο απ’ το 1977, δηλαδή 40 ολόκληρα χρόνια.

Ο Μανώλης, ώριμος πλέον 75άρης, τριγυρνώντας στα διάφορα τραπέζια και κάνοντας τις απαραίτητες Δημόσιες Σχέσεις με τους πολυάριθμους πελάτες του, απευθύνεται και στο τραπέζι μας με ευγένεια και καμάρι, και ενώ εμείς τον συγχαίρουμε για τους κεφτέδες και τα παϊδάκια του, μας εξομολογείται μεταξύ άλλων:
«Είμαι, βλέπετε, από μικρός στο κουρμπέτι. Από το 1966 μέχρι το 1977 ήμουνα στα σουβλάκια της Φιλόθεης, στα μπιφτέκια της κυρά Μαρίας στο Χαλάνδρι και στη δική μας ψαροταβέρνα στην Κυλλήνη. Εκεί γνώρισα κόσμο και κοσμάκη, μαθαίνοντας και τα μυστικά της δουλειάς!
Αργότερα, απ’ το 1977 και μετά, άνοιξα την ταβέρνα αυτή στο Πολύδροσο, όπου εγώ κουμαντάρω τη σχάρα κι η γυναίκα μου η Σπυριδούλα, με καταγωγή από τη Σμύρνη, φτιάχνει της εκλεκτούς μεζέδες και τα ορεκτικά, καθώς και κάποια μαγειρευτά της καθημερινές. Έχω πια ταΐσει της χιλιάδες νοματαίους και μάλιστα έχουμε και πελάτες από την εποχή που πρωτοάνοιξα. Τι κι αν γεράσαμε, εδώ τσιμπολογώντας και πίνοντας το κρασάκι μας, νιώθουμε ακόμα νέοι…».
Εμείς, ευχαριστημένοι απ’ το φαγητό και το περιβάλλον, του υποσχεθήκαμε ότι θα ξαναρθούμε. Ας δούμε όμως τώρα τα πράγματα με τη σειρά τους.

Ο Μ, της οικογένειας Γερανιού, λειτουργεί καθημερινά απ’ το μεσημέρι μέχρι τα μεσάνυχτα τουλάχιστον.
Το μαγαζί του είναι γωνιακό, βρίσκεται σε κομβικό σημείο του Πολύδροσου, και είναι πολύ γνωστό στη γειτονιά, όπου σε κατευθύνουν εύκολα για να το βρεις. Είναι μια ταβέρνα ιδιαίτερα ευρύχωρη, αφού περιλαμβάνει έναν υπαίθριο χώρο και τρεις εσωτερικές αίθουσες, συνολικής δυναμικότητας 200 τουλάχιστον ατόμων!

Εμείς καθίσαμε στην κυρίως αίθουσα, την τελευταία στο βάθος, στην είσοδο της οποίας υπήρχε Χριστουγεννιάτικο δένδρο στολισμένο.
Μπαίνοντας δεξιά υπάρχει μεγάλος μαυροπίνακας με εμφανή τη χρονιά που άνοιξε η ταβέρνα: 1977, η χρονιά του Μανώλη, και των πρώτων πανκ, καθώς και διάφορες χιουμοριστικές ατάκες, της π. χ.: Ψηφίστε τον Αλί Μπαμπά, που έχει 40 κλέφτες, και διάφορα άλλα…

Στο σημείο εκείνο υπάρχει η γωνιά του ξύλινου μπαρ και παραδίπλα το ψυγείο με τα αναψυκτικά και το χύμα κρασί που σερβίρουν.

Στο βάθος της αίθουσας δεξιά φαίνεται η ανοιχτή κουζίνα, ενώ αριστερά της βρίσκονται 3 πεντακάθαρες τουαλέτες, μία ανδρική και δύο γυναικείες, με δύο εντυπωσιακούς μαρμάρινους νιπτήρες και μια αξιοπρεπή θήκη με τις χαρτοπετσέτες.

Κυριαρχούν τα ανοιχτά καφέ ξύλινα τραπεζοκαθίσματα, η ξύλινη επένδυση της στέγης, τα ξύλινα παραθυράκια με τα παραθυρόφυλλα ανοιχτά κι από πάνω τα ραφάκια με διάφορα διακοσμητικά. Οι κολώνες είναι επενδεδυμένες με τούβλα, ενώ το δάπεδο είναι στρωμένο με τετράγωνες μπεζ πλάκες. Ξεχωρίζουν οι πολυέλαιοι με διακοσμητικές μπάλες, λόγω εποχής, καθώς και δύο μεγάλα στεφάνια, κι ο εορταστικός πίνακας με τον Άγιο Βασίλη, καθώς κι άλλοι πίνακες με τοπία και μικρότερα κάδρα.

Ενόσω τρώγαμε, δεν ακούστηκε μουσική, αλλά, απορροφημένοι με το φαγητό και την κουβέντα μας, αυτό ουδόλως μας ενόχλησε και γι’ αυτό δεν ρώτησα αν τυχόν βάζουν μουσική της βραδινές ώρες.
Πού να δείτε και τη συνέχεια…

Το πολύ αποτελεσματικό σερβίρισμα διεκπεραίωναν δύο σβέλτα γκαρσόνια, αλλά συμμετείχαν σ’ αυτό τόσο ο Μανώλης όσο κι η Σπυριδούλα, όταν εύρισκαν την ευκαιρία. Όλα τα πιάτα ήρθαν σε απόλυτα σωστούς χρόνους, παρά τη σχετική κίνηση που είχαν, ακόμα και στις πέντε το απόγευμα!

Το μενού περιλαμβάνει 15 ορεκτικά, από 3 μέχρι 6 € (γαύρο, μελιτζάνα, κολοκυθοκεφτέδες, φάβα, ρεβίθια,.. ), 8 σαλάτες, 3-6 €, ψαρικά (σαρδέλες, φρέσκα ψάρια 40-50 €/κιλό), τα συνήθη κρεατικά της ώρας, καθώς και τα παϊδάκια (σπεσιαλιτέ τους), στα 35 €/ κιλό.

Από ποτά διαθέτουν, τα συνήθη αναψυκτικά (1.50 €), μπύρες (3 €), κρασί λευκό ή κόκκινο χύμα, στα 6 € το λίτρο, καθώς και αποστάγματα 200 ml. στα 8 €.

Εμείς επιλέξαμε:

• Μια μερίδα φρεσκοτηγανισμένες πατάτες, στα 3 €.

• Μια μερίδα κολοκυθάκια τηγανιτά, νοστιμότατα και χωρίς καθόλου ενοχλητική λαδίλα. Τιμή 3 €.

• Μια κολοκυθόπιτα, που ήταν η πίτα ημέρας. Ήρθαν δυο κομμάτια που έλιωναν στο στόμα! Τιμή στα 4 €.

• Μια μερίδα κεφτεδάκια. Ήρθανε πέντε νοστιμότατοι και ιδιαίτερα αφράτοι κεφτέδες της Σπυριδούλας. Τη συγχαρήκαμε και τη ρωτήσαμε το μυστικό της. Μας είπε απλά και συνεσταλμένα: «μπόλικη ρίγανη, παιδιά, και λίγο σκορδάκι»!! Τιμή 7 €.

• Ολοκληρώσαμε με μισό κιλό παϊδάκια, που ήρθαν κομμένα σε μικρά κομμάτια και ήταν καλοψημένα. Τα τσακίσαμε, τρώγοντάς τα φυσικά με το χέρι! Τιμή στα 16 € (για 460 γραμμάρια).

• Ήπιαμε μισό λίτρο κόκκινο χύμα κρασί, που ήταν ό, τι έπρεπε. Τιμή 3 €.

• Στην αρχή ήρθαν αρκετές φέτες ψημένου ψωμιού με τη σχετική λαδορίγανη βέβαια. Τιμή 2 €.

Πληρώσαμε 38.00 € (10/16 € το άτομο), ποσό απόλυτα δικαιολογημένο για αυτά που πήραμε.

Μας κέρασαν εκλεκτό καζάν ντιπί, παρασκευής της Σπυριδούλας, που ήταν εξίσου νόστιμο με τα ορεκτικά της! Είχε μια απίθανη επίγευση, χάρη στο άρωμα του ροδόνερου. Μπράβο, Σπυριδούλα!

***** ***** ***** ***** *****

Τι μικρός που είναι, αλήθεια, ο κόσμος!
Τη Δευτέρα 18/12, ξεφυλλίζοντας το ATHENS VOICE της εβδομάδας 14-20/12, λόγω αφιερώματος σε εορταστικά ρεβεγιόν και brunch, πού να φανταστείτε τι βλέπω…Στις σελίδες 20-21, ξεπροβάλλει ενώπιόν μου ειδικό φωτογραφικό αφιέρωμα στην ΤΑΒΕΡΝΑ ΤΩΝ ΡΟΚ ΣΤΑΡΣ, τον ΜΑΝΩΛΗ, που έτυχε να φάμε μόλις προχθές!!
O ΜΑΝΩΛΗΣ ανάμεσα στα 5.000 κέντρα εστίασης στο Λεκανοπέδιο. Μόνο αυτός!!

Και έτσι μου λύθηκε η απορία του μαυροπίνακα, που συσχετίζει το 1977 με την ίδρυση τόσο του ΜΑΝΩΛΗ όσο και του μουσικού κινήματος πανκ. Και εξηγούμαι: Από τα 4 αγόρια της οικογένειας Γερανιού, ο πανύψηλος Γιώργος είναι η μουσική ψυχή της οικογενειακής αυτής ταβέρνας. Ο Γιώργος συνδυάζει λοιπόν ψώνια, μαγείρεμα, όντας παράλληλα φωτογράφος, συλλέκτης αλλά και μουσικός παραγωγός της δισκογραφικής εταιρίας UNDO RECORDS, που τρέχουν με τον κολλητό του Νίκο Μπιτζένη, των Mikro στο Λονδίνο!

Δεν είναι έτσι τυχαίο ότι τις τελευταίες 2 δεκαετίες παρέλασαν απ’ τον ΜΑΝΩΛΗ όλα τα φημισμένα συγκροτήματα ποπ, ροκ, ηλεκτρονικών και εναλλακτικών ακουσμάτων, όπως DEPECHE MODE, ERASURE, SIGUR ROS, MASSIVE ATTACK, CESARIA EVORA, ο Φιλανδός VILLE VALO (HIM), OMD, MALCOLM MCLAREN, κ. λπ.!
Οι φωτογραφίες όλων αυτών στην ταβέρνα φιγουράρουν βέβαια στο περιοδικό!!

***** ***** ***** ***** *****
Συμπέρασμα: Όμορφο ταβερνάκι, όπου αξίζει να δοκιμάσετε τα γαστρονομικά καλούδια του Μανώλη και της Σπυριδούλας που ευωδιάζουν τη γειτονιά.

Κι αν εγώ τον Γιώργο Γερανιό δεν τον πρόλαβα προχθές και έτυχε να τον γνωρίσω μέσα απ’ τις σελίδες του ATHENS VOICE, εσείς ίσως σταθείτε πιο τυχεροί από μένα, συνομιλώντας μαζί του, συνδυάζοντας γαστρονομική και μουσική πανδαισία, και εκπληρώνοντας τη λαϊκή ρήση ‘άρτον και θεάματα’. Ποιος ξέρει…

Καλή χρονιά σε όλους, λιγότερο πεζή & πιότερο ποιητική και εμπνευσμένη!!

ΜΟΥΣΙΚΟ ΜΕΖΕΔΟΠ...
ΖΩΝΤΑΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΘΕ Β...
Ταβέρνες με τραγούδι
Νέα Ιωνία