Παραδοσιακή κουζίνα γερμανικών πιάτων, με έμφαση στα βαυαρικά. Ανοιχτά κάθε μέρα από το μεσημέρι. Δευτέρα μόνο βράδυ.

22 Νοε 2017

‘’Από πού θες να αρχίσω ήρθε η ώρα να μιλήσω’’, τραγουδούσε Έλληνας αοιδός με 7 γράμματα κάποτε σε μπουζουκομάγαζο στη Συγγρού. Ξεκινούσε με το ‘’είμαι ανεβασμένος’’ και μετά γινόταν εναλλαγή στο συναίσθημα. Και έβλεπες στα πρώτα τραπέζια κάτι τελειωμένους με 3 μπουκάλια τσίβας να μονολογούν ‘’πω πω, πώς το κάνει αυτό ρε φίλε!!!

Πριν είχαμε πάει, για να αντέξουμε το πολύ αλκοόλ για μπύρες και λουκάνικα στο Ritterburg. Στη Φορμίωνος βέβαια στο πρώτο μαγαζί. Σταθερή αξία στην Αθήνα. Σύνδεση με το παρελθόν δεν υπάρχει. Το τωρινό μαγαζί ελάχιστες ομοιότητες έχει με το παλιό.

Αναλύοντας τις λέξεις του ονόματος αλλά και τον χαρακτηρισμό του καταλόγου ‘’γερμανικό εστιατόριο’’, έχω να δηλώσω τα κάτωθι:
Beer. Διαθέτει μόνο 6 draft, τις εξής 3 μάρκες: 2 Γερμανικές, την Weltenburger σε pils και weiss την Einsiedler και μία Βέλγικη την Viven σε pale ale, blond και smoked. Άρα το πρώτο συνθετικό δεν στέκει διότι έχει ελάχιστες μπύρες. Όπως δεν υποστηρίζεται και σε συνδυασμό με το German, από την άποψη ότι βάζει και Βέλγικο προϊόν μέσα. Στην τελευταία επίσκεψη έλειπαν η καπνιστή και η αφροζυμωτή Viven οπότε περιορίστηκαν οι επιλογές μας. Παρ’ όλα αυτά δοκίμασα την Weltenburger την weiss, η οποία ήταν γευστική με ωραίο άρωμα και γεύση καραμέλας και φρούτων. Σε αντίθεση με τις μπύρες τα κρασιά ήταν πολλά.

Garden. Κήπος ωραίος στο απέναντι παρκάκι, κάτω από τη σκιά και την δροσιά των δέντρων αλλά για ζεστό καιρό. Εμείς Κυριακή Φθινοπώρου με κρύο Αθηναϊκό, καθίσαμε μέσα στον ζεστό αλλά περιορισμένο χώρο.
Ritterburg. Κάστρο ιπποτών. Θα περίμενα καλύτερη διακόσμηση, κάτι που να θυμίζει παραπάνω κάστρο. Εκτός από ένα πέτρινο τοίχο στη μια πλευρά του μαγαζιού με κάποια θεματικά κάδρα μπύρας, φεστιβάλ κλπ, κάποιες προθήκες με ποτήρια μπύρας, το υπόλοιπο μαγαζί κινείται σε αδιάφορα μονοπάτια με κόκκινους καναπέδες άλλης δεκαετίας, όπως και τα σε ανοιχτό καφέ χρώμα, τραπεζοκαθίσματα.
Γερμανικό εστιατόριο. Ξεκινώντας από την εξυπηρέτηση και έχοντας φάει σε 3-4 πόλεις της Γερμανίας ενωμένης και μη, θεωρώ ότι η εξυπηρέτηση είναι κλασική Ελληνική με τα καλά της και τα στραβά της. Χαμόγελα, ανάλυση των πιάτων όπου χρειάστηκε, σωστή σειρά στα πιάτα, μπύρες με τα σωστά ποτήρια, ένα σφηνάκι κέρασμα στο τέλος κάτι ανάμεσα σε μοσχάτο και λικέρ. Αυτά τα καλά.

Ο ιδιοκτήτης όσο το μαγαζί ήταν γεμάτο ήταν κέρβερος. Δεν άφησε τίποτα στην τύχη. Πέρασε και από τα περισσότερα τραπέζια να ρωτήσει περί του φαγητού, αλλά όχι από όλα. Μάλλον από όσους ήξερε. Από την ώρα που μείναμε 3 παρέες στο μαγαζί, ασχολήθηκε με το τηλέφωνό του. Το υπόλοιπο προσωπικό έκανε ένα πολύ ωραίο πηγαδάκι ούτε καν παρατήρησε τα άδεια πιάτα μας, κάποια στιγμή μάλιστα τα γέλια κάλυψαν ακόμα και τη μουσική. Δεν πειράζει, χαρά να υπάρχει και όλα τα άλλα γίνονται.
Φαγητό. Στην αρχή ζεστά ψωμάκια 2 ειδών και νόστιμα κριτσίνια με συνοδεία 2 σαλτσών, η μία sweet chilli, άστοχη επιλογή για γερμανικό εστιατόριο και η άλλη κάτι σαν τζατζίκι light, καλή.
Panierte pilze δηλαδή, μανιτάρια agaricus, παναρισμένα και συνοδευόμενα από μπολάκι με tartar sauce. Καλή η sauce, καλό και το πανάρισμα των μανιταριών με το ευτύχημα μέσα να έχουν κρατήσει τα υγρά τους και το πιάτο να συγκαταλέγεται στα καλά ορεκτικά.
Kartoffelauflauf, σουφλέ πατάτας με sauce τυριών είχαμε δυνατότητα επιλογής των τυριών αλλά δεν ερωτηθήκαμε, ήρθε μια πατάτα καλυμμένη με sauce και εσωτερικά είχε αρκετό ροκφόρ, γεγονός που δεν άρεσε σε όλους γιατί η έντονη γεύση του κάλυπτε όλα τα υπόλοιπα τυριά.

Haxe, κότσι χοιρινό συνοδευόμενο με πολύ καλό ξινολάχανο, αδιάφορες βραστές πατάτες με μαϊντανό και ροδέλες καρότο. Μαλακό και μελωμένο το κότσι, πέτσα αδιάφορη που δεν τρωγόταν αφού δεν ήταν crispy, πιάτο που σε γενικές γραμμές μας άφησε ικανοποιημένους.

Wurstplatte κλασσικά ποικιλία λουκάνικων από τις καλύτερες που έχω φάει με λουκάνικο τηγανιτό με ματζουράνα, καπνιστό, τηγανητό με τυρί, ελαφρώς καπνιστό, Βαυαρίας και καπνιστό μπέικον, ωραίες γεύσεις, καθαρές, διαφορετικές μεταξύ τους συνοδεία ξινολάχανου, πολύ καλής πατατοσαλάτας και κάτι σαν bratkartoffeln, το οποίο ήταν απλά πατάτες τηγανιτές και κομμένες σε μεγάλα κομμάτια με ψιλοκομμένο μπέικον και λίγο κρεμμύδι. Τα υπόλοιπα υλικά απουσίαζαν. Μαζί ήρθαν 3 μπολάκια με μουστάρδα, κέτσαπ και μαγιονέζα ελληνικότατη πατέντα. Παρά τις όποιες αστοχίες στα συνοδευτικά, ήταν το καλύτερο πιάτο που προσγειώθηκε στο τραπέζι μας.

Τέλος Schnitzelplatte ποικιλία από διάφορα σνίτσελ με τα ίδια συνοδευτικά. Το πανάρισμα πολύ καλό μαεστρικό θα έλεγα, αλλά αρκετά από τα κομμάτια εσωτερικά είχαν στεγνώσει. Ξεχώριζε το χοιρινό με τα διάφορα μυρωδικά στο πανάρισμα και το gordon blue.
Δώσαμε 7 νοματαίοι μαζί με τις μπύρες (10 το σύνολο), από 23 ευρώ το άτομο. Ως τιμή για θεματική κουζίνα πολύ καλή, αλλά δεν το θεωρώ γερμανική κουζίνα όπως θέλει να παρουσιάζεται. Οι τιμές του φαίνονται και στο site, με κάποιες διαφορές στα ορεκτικά.

Δεν θεωρώ ότι θα το ξαναεπισκεφτώ, ούτε φυσικά το προτείνω. Ίσως να είμαι περίεργος ίσως να ζητάω πολλά σε μία έξοδο φαγητού αλλά that’s me, Jim. Και ποιος είναι ο Jim σε σχέση με το ask; Είναι αυτός που μέσω του site γνώρισε αρκετά ενδιαφέροντα άτομα και έκανε πολύ καλές φιλίες με σεβασμό και αλληλοεκτίμηση, αυτός που κάνει χρήστες να διαβάζουν κριτικές του και να πίνουν stoli στο όνομά του και αυτός που βλέπουν χρήστες το όνομά του και βγάζουν καντήλες. Όλοι αποδεκτοί διότι η ζωή είναι πολύ μικρή για να θυμώνουμε ή να μελαγχολούμε.
See you soon with another interesting or not, food place.

Εθν. Αντιστάσεως 214 και 2ας Μαΐου 12, Καισαριανή