Παραδοσιακή οικογενειακή ταβέρνα από το 1987! Σε ένα καταπράσινο περιβάλλον όπου μπορείτε να απολαύσετε υγιεινά σπιτικά φαγητά. Σπεσιαλιτέ το κοτόπουλο παιδάκι στα κάρβουνα, κολοκυθάκι τηγανιτό και τα ντολμαδάκια της γιαγιάς! Από όλη την οικογένεια του Κισσού ένα μεγάλο ευχαριστώ για την αγάπη που μας δείχνετε όλα αυτά τα χρονια!

τρίτη - παρασκευή: 20:00 - 00:00 σάββατο: 13:00 - 17:00,20:00 - 00:00 κυριακή: 13:00 - 17:00

Κάνει delivery
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

25 Μάρ 2017

Επισκεφθήκαμε τον Κισσό το βράδυ του αλησμόνητου 6-1 της Μπάρτσα-ς επί της Παρί, κάτι όχι και πολύ άσχετο με το Ask4food μιας και οι Γάλλοι έφαγαν καλά εκείνη τη νύχτα.

Πρόκειται για μια παραδοσιακή ταβέρνα που φέτος έκλεισε τα πρώτα «άντα» (30). Αποτελείται από 3 χώρους. Ο εσωτερικός χωρίζεται με κάποια σκαλάκια σε δύο επίπεδα, ενώ υπάρχει και εξωτερικός χώρος που δεν λειτουργεί μάλλον ακόμα λόγω χειμωνιάτικου καιρού. Ο εσωτερικός χώρος διατηρεί έντονα την αίσθηση του παλιού, ωστόσο αν τον προσέξει κάποιος θα δει ότι είναι ιδιαίτερα περιποιημένος και καθαρός. Τα τραπέζια είναι οριακά στενά. Ο εξωτερικός χώρος είναι περιτριγυρισμένος από αρκετό πράσινο (δεντράκια, γλάστρες κλπ) και σίγουρα το καλοκαίρι πρέπει να είναι πολύ όμορφα το βραδάκι να κάθεσαι σε τέτοιο περιβάλλον όντας ταυτόχρονα στο σχετικά πυκνοκατοικημένο Χαλάνδρι. Να αναφέρω πως παρατήρησα μια μυρωδιά.. κρεοπωλείου κατά την είσοδο μας στο μαγαζί. Το σέρβις πραγματοποιήθηκε από μια κυρία. Ήταν αρκετά εξυπηρετική και βοηθητική κατά την παραγγελία μας.

Η παρέα μας αποτελούνταν από 8 άτομα και επιλέξαμε να πάρουμε αρκετά ορεκτικά και σαλάτες για τη μέση και ζητήσαμε να μας ετοιμάσουν ποικιλία κρεατικών για 6 άτομα η οποία να περιλαμβάνει παϊδάκια κοτόπουλο, μπιφτέκια και ψαρονέφρι. Ερωτηθήκαμε αν θέλουμε ψωμί ή πίτες και διαλέξαμε να έρθουν 6 πίτες κομμένες στα τέσσερα. Πήραμε:

(καθώς στην απόδειξη αναγράφεται το κάθε πιάτο ως «φαγητό», ίσως σε 2-3 τιμές να υπάρχει μικρή απόκλιση καθώς τις τοποθέτησα βάσει λογικής)

- 6 πίτες στα κομμένες στα 4 οι οποίες ήρθαν σε στοίβα με κόκκινο πιπέρι από πάνω, η πλειοψηφία τους ιδανικά ψημένες και προς το αλάδωτες. Χρεώθηκαν 3€. Επίσης ήρθε νερό σε κανάτα.

- Σαλάτα Κισσός με ανάμικτα λαχανικά και τριμμένο τυρί από πάνω (7,9€). Ήρθε ανακατεμένη και ήταν αρκετά νόστιμη. Η ποσότητα της ήταν πραγματικά τεράστια. Από τις μεγαλύτερες σαλάτες που έχω φάει τελευταία.

- Χόρτα (ζοχοί). Δεν τα δοκίμασα, μάλλον άρεσαν από ότι κατάλαβα (3,9€).

- Πατάτες τηγανητές x2 (3,6€ η μερίδα). Μέτριες με αρκετούτσικη λαδίλα. Ήταν κομμένες στο χέρι, κάτι που πλέον μπορεί κανείς να το βρει σε πολλά μαγαζιά. Η ποσότητα τους ήταν μέτρια.

- Τζατζίκι x2 (3,4€ η μερίδα). Η ελαφριά πλευρά του τζατζικιού. Καλό.

- Κολοκυθάκια τηγανητά (4,6€). Η κυρία που μας σέρβιρε σχεδόν μας υποχρέωσε να τα πάρουμε λέγοντας ότι είναι πολύ καλά. Ήρθε μια όχι πολύ γενναιόδωρη μερίδα με κολοκυθάκια ροδέλες-flakes με έντονη την αίσθηση του λαδακίου. Άρεσαν στην πλειοψηφία της παρέας. Προσωπικά τα βρήκα ιδιαίτερα νόστιμα και γλυκά. Άξιζε η πίεση για να τα πάρουμε!

- Κολοκυθοκεφτέδες (4,6€). Η μερίδα αποτελούνταν από 5 μεγάλα τεμάχια. Όσοι δεν ξετρελάθηκαν με τα κολοκυθάκια, το έπαθαν με τους κεφτέδες. Σε κάποιους άλλους λειτούργησε ανάποδα βέβαια, όπως για παράδειγμα σε εμένα, καθώς η έντονη αίσθηση του άνηθου και του δυόσμου (ήταν λαχανί -από τα πολλά μυρωδικά- από μέσα ο κολοκυθοκεφτές όταν τον έκοβες στη μέση) με χάλασε εν μέρει.

- Κεφαλοτύρι σαγανάκι (5€). Αρκετά συνηθισμένο και ελαφρώς σκληρό, φυσικά ένα σαγανάκι σχεδόν πάντα τρώγεται ευχάριστα!

- Φέτα ψητή (4,9€). Ήρθε σε αλουμινόχαρτο με ντομάτα και πιπεριά. Κανονική ποσότητα. Καλή και αυτή, ως εκεί.

- Μανιτάρια πλευρώτους (4,6€). Αυτά δεν άρεσαν. Ήταν τελείως σκέτα και έτσι η γεύση τους πολύ ουδέτερη. Διεκπαιρεωτικό πιάτο που δεν θα πρότεινα στον υποψήφιο επισκέπτη και σχολιάστηκε αρνητικά από τους περισσότερους. Ποιοτικά δεν ήταν κακά και η μερίδα ήταν φυσιολογική σε μέγεθος.

Κατόπιν ήρθε η ποικιλία κρεατικών. Θυμίζω για 6 άτομα. Ήρθε σε δύο οβάλ πιατέλες και περιείχε:

- Μπιφτέκια (6 μεσαία προς μεγάλα μπιφτέκια τα οποία μάλλον χρεώθηκαν 11,5€). Προσωπικά τα βρήκα ως το χειρότερο κρεατικό της ποικιλίας. Μου φάνηκαν άνοστα, ίσως και ξαναζεσταμένα. Δεν είχαν την «φρέσκια» αίσθηση του μπιφτεκιού που μόλις βγήκε από τη σχάρα, ενώ ο κιμάς ή ήταν κακής ποιότητας ή είχε πολύ ψωμί, πάντως του έλειπε η αίσθηση του κρέατος. Κακή επιλογή.

- Παϊδάκια κοτόπουλο (μάλλον χρεώθηκαν 17€). Συμπαθής ποσότητα, με πολύ ψαχνό και ελάχιστο κόκκαλο, πολύ νόστιμα και καλοψημένα. Πολύ καλά.

- Ψαρονέφρι (μάλλον χρεώθηκε 19,6€). Ήρθε σε κομμάτια στο μέγεθος της παλάμης χωρίς τα δάχτυλα, αρκετά χοντρά μα ιδιαίτερα καλοψημένα και μαλακά. Ήταν πολύ νόστιμα, θα στέκονται σίγουρα πολύ καλά και ως ατομικό πιάτο, όπως και τα κοτο-παϊδάκια.

- Στο τέλος μας κέρασαν λουκουμάδες με μέλι. Πρόκειται για λουκουμάδες με τρύπα (όχι μπαλίτσες). Ήταν αρκετά σκληροί και προσωπικά δεν με ενθουσίασαν. Μάλιστα περίσσεψαν αρκετοί (θα ήρθαν 10-12 τεμάχια).

- Ήπιαμε λευκό κρασί χύμα (7€ το λίτρο), μετρίου επιπέδου, κλασσικό ταβερνίστικο δηλαδή.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 12,5€ ο καθένας, μόνο για το φαγητό, με φυσιολογικό επίπεδο κορεσμού, ενώ περίσσεψε και λίγο για το σκύλο και το πήραμε πακέτο! Μαζί με το ποτό δώσαμε σχεδόν 15€.

Λυπητερή: αν το γεύμα περιλαμβάνει κυρίως πιάτα τότε μάλλον δύο άτομα θα χορτάσουν με μια σαλάτα, ένα ορεκτικό και 2 κυρίως. Για τα παραπάνω το κόστος θα είναι περίπου 13-16€ για τον καθένα. Για μια παραγγελία με περισσότερα πιάτα στη μέση το κόστος μάλλον θα είναι κατάτι μικρότερο. Μαζί με το κρασί υπολογίστε 14-20€ για ικανοποιητικό κορεσμό έως σπάσιμο κουμπιού του παντελονιού.

Συμπερασματικά, η επίσκεψή μας στον Κισσό κρίνεται ως καλή. Πρόκειται για μια προσεγμένη παλαιού τύπου ταβέρνα, με μερικά ιδιαίτερα νόστιμα πιάτα και άλλα πιο αδιάφορα. Το φαγητό είναι το κλασσικό φαγητό ταβέρνας, χωρίς πειραματισμούς, αλλά με μεράκι. Αν ξέρει κάποιος τι να παραγγείλει, μπορεί να φύγει ιδιαίτερα ευχαριστημένος.

Αξίζει να δοκιμάσετε:
• Κολοκυθάκια τηγανητά
• Παϊδάκια Κοτόπουλο
• Ψαρονέφρι

12 Φεβ 2017

Στο μαγαζι, μας πηγαν πριν απο τρια χρονια οι κουμπαροι μας.
Απο τοτε πηγαινουμε τουλαχιστον 10-15 φορες τον χρονο.
Απο τα λιγα μαγαζια που απαγορευουν το καπνισμα στον εσωτερικο χωρο, γεγονος που το κανει φιλικο για παιδια. Επισης, ακομα και με κοσμο, τα τραπεζια ειναι ανετα.
Οτι εχουμε δοκιμασει ειναι αψογο. Το προσωπικο και οι ιδιοκτητες ειναι πολυ εγκαρδιοι.

Κατά την άποψή μου, τα κορυφαία πιάτα του καταστήματος είναι:
- Ντολμαδάκια, πολύ ισοροπημένα στην γεύση, σαν σπιτικά
- Τηγανητά κολοκυθάκια, λεπτοκομένο, τηγανισμένο σε καθαρό λάδι και απίστευτα γλυκο στην γεύση.
- Παϊδάκια κοτόπουλο, αρκετά κομμάτια με μπόλικο κρέας, ξερομημένα εξωτερικά αλλά ζουμερά εντός.
- Παϊδάκια αρνίσια, καλοκομμένα κομμάτια, χωρίς έντονη την μυρωδία του αρνιού και ψημένα όσο χρειάζεται.

Στο τέλος το μαγαζί κερνάει λουκουμάδες ή γιαούρτι με γλυκό κουταλιού

Στην τελευταία μας επίσκεψη (2 ενήλικες+2 παιδιά) πήραμε:
1/2 κιλό παϊδάκια αρνίσια
1/2 κιλό παϊδάκια κοτόπουλο
2 μπύρες ποτήρι

και πληρώσαμε € 48.

Ισως το πιο τιμιο μαγαζι που γνωριζω!

20 Σεπ 2015

Σάββατο 12 Σεπτεμβρίου πήγαμε στον Κισσο, μετά από τηλεφωνική κράτηση. Αργήσαμε να πάρουμε τηλεφωνο, το κάναμε κατά τις 8 το ίδιο βράδυ για να πάμε στις 10. Μας είπαν ότι δεν έχει τραπέζι στον εξωτερικό χώρο, ήταν όλα κρατημένα, και θα μας έβαζαν στον "ενδιάμεσο" χώρο.

Είχαμε υποψίες οτι ο λεγόμενος "ενδιάμεσος" χώρος δεν ήταν και πολύ ενδιάμεσος, ήταν μεσα στην ουσία, αλλά όταν ρώτησα επέμειναν ότι δεν ειναι εσωτερικός χώρος.

Αποδείχθηκε στην πράξη όταν φτάσαμε ότι ήταν εσωτερικός χώρος, απλα ήταν κοντά στην πόρτα που ήταν ανοικτή και επικοινωνούσε με τον εξωτερικό χώρο.
Μέσος όρος ηλικίας τα 70 έτη. Οκ, κανένα πρόβλημα, απλα το αναφέρω γιατι μου έκανε εντύπωση. Προφανώς ειναι στέκι.

Στο φαγητό τώρα: παραγγείλαμε ντολμαδάκια με αυγολέμονο (πολύ νοστιμα), παϊδάκια κοτόπουλου (νόστιμα και καλοψημένα), μανιτάρια πλευρώτους ψητα (απαράδεκτα, στεγνά και καθόλου νόστιμα, τα χειρότερα που έχω φάει ποτέ), μια μελιτζανοσαλάτα (τίποτα σπουδαίο) και μπιφτεκάκια (καλούτσικα, απλα περίμενα να έχουν κ καμιά πατάτα τηγανητή από δίπλα, έτσι για το ντεκόρ ρε αδερφέ). Όλα αυτά ήρθαν με πιτούλες αντί για ψωμί. Πήραμε και μια μπύρα αλλα δεν μας τη χρέωσαν γιατί μας την κέρασε το διπλανό τραπέζι (πιάσαμε φιλίες). Εν τέλει, πληρώσαμε 36 ευρώ.

Αν εξαιρέσει κανείς τα μανιτάρια, που ήταν παράλογα άνοστα (όπου έχω φάει πλευρώτους ειναι ζουμερά, υποψιάζομαι ότι τα ειχαν ψήσει και κάποιος ακύρωσε παραγγελία και έτσι κατέληξαν εν τέλει στο τραπέζι μας), ολα τα υπόλοιπά ήταν νόστιμα, όχι και κάτι που μου έμεινε αξέχαστο βέβαια. Οι τιμές ήταν καλές. Στα μείον ηταν ο χώρος μέσα, σαν επαρχιακή παραμελημένη ταβέρνα, και το γεγονός οτι δεν υπήρχε στο τραπέζι ούτε μια χαρτοπετσέτα, έπρεπε να ζητήσουμε για να μας φέρουν. Επίσης δεν υπήρχε κ ούτε ήρθε ποτέ αλάτι κ πιπέρι. Ο έξω χώρος ήταν καλύτερος, ένας απλός κήπος, αλλα ειχε αρκετή βαβούρα.

Εν γένει, δεν νομίζω ότι θα ξαναπήγαινα. Το χαλάνδρι έχει άπειρες ταβέρνες, μαγειρεία και τσιπουράδικα, όλα περιποιημένα, με καλές τιμές και νόστιμο φαγητό. Δεν βλέπω τι επιπλέον μπορεί να προσφέρει το εν λόγω μαγαζί.

03 Οκτ 2015

Ευτυχώς που ακόμα, ορισμένες ταβέρνες παραμένουν παραδοσιακές παρόλο τον μεγάλο ανταγωνισμό που αντιμετωπίζουν καθημερινά.

Με μεγάλη μου χαρά, μπαίνοντας στο χώρο του Κισσού συνειδητοποίησα οτι δεν επρόκειτο για άλλο ένα κλωνοποιημένο "εστιατόριο -ταβέρνα", με τις ίδιες καρέκλες, πιάτα. Τρώγοντας κατάλαβα οτι πρόκειται για μία οικογενειακή ταβέρνα που επενδύουνε στην ουσία (στο φαγητό) και οχι στο περιτύλιγμα(διακόσμηση).

Η επιλογή μας να σταματήσουμε για φαγητό σε αυτό τη ταβέρνα αποδείχθηκε πολύ σωστή.

Το περιβάλλον ήταν πολύ φιλόξενο, τόσο ο ιδιοκτήτης που μας έψησε τα υπέροχα παϊδάκια κοτόπουλο με αγάπη και χαμόγελο όσο και η κόρη του και το υπόλοιπο προσωπικό.

Πιάσαμε την κουβέντα όταν ήρθαν και μας κεράσανε τους λουκουμάδες το τέλος, μας εκμυστηρευτηκαν τα ονειρά τους και τους στόχους τους. Αισιόδοξα λόγια για την εποχή που ζούμε.

Το σέρβις ήταν πολύ καλό.

Προτείνω ανεπιφύλακτα να δοκιμάσετε τα τηγανιτά κολοκυθάκια και τα παιδάκια κοτοπουλο και το κεμπάμπ.
Μείναμε όλοι πολύ ευχαριστημένοι και οπωσδήποτε θα το ξαναεπισκεφθούμε!

30 Σεπ 2015

Επισκεπτόμαστε πολλα χρονια τη συγκεκριμένη ταβέρνα!

Μας κανει παντα εντύπωση η απαράμιλλη ποιότητα που εξακολουθεί κ ειναι κορυφαια!

Η φιλικότητα του κόσμου που εξυπηρετεί, εξακολουθεί κ ειναι πρότυπη ειδικα σε σχεση με αυτα που αντιμετωπίζουμε σε τοσα αλλα μαγαζιά! Γελαστοι παντα κ πρόθυμοι να εξυπηρετήσουν παντα!

Τα ωραιότερα τηγανητα κολοκυθάκια, πατάτες φρεσκοκομμενες, ντολμαδάκια αυγολέμονο, τα πιο νόστιμα παιδάκια κ παραδοσιακά πιάτα που νομίζεις οτι βγαίνουν απο την κουζίνα της γιαγιάς! Μη ξεχάσουμε τους λουκουμάδες κ το γιαούρτι με χειροποίητο γλυκό κουταλιού που τελειώνουν υπέροχα το γεύμα!

Συγχαρητηρια σε όλους τους ανθρώπους του Κισσού που ξεχωρίζουν σε εποχές που ολοι οι αλλοι μειώνουν την ποιότητα τους ενώ εκει διατηρούν τελεια αναλογία ποιότητας κ τιμών! απλα μπράβο τους!