Παραδοσιακή οικογενειακή ταβέρνα από το 1987! Σε ένα καταπράσινο περιβάλλον όπου μπορείτε να απολαύσετε υγιεινά σπιτικά φαγητά. Σπεσιαλιτέ το κοτόπουλο παιδάκι στα κάρβουνα, κολοκυθάκι τηγανιτό και τα ντολμαδάκια της γιαγιάς! Από όλη την οικογένεια του Κισσού ένα μεγάλο ευχαριστώ για την αγάπη που μας δείχνετε όλα αυτά τα χρονια!

τρίτη - παρασκευή: 20:00 - 00:00 σάββατο: 13:00 - 17:00,20:00 - 00:00 κυριακή: 13:00 - 17:00

Κάνει delivery
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

25 Μάρ 2017

Επισκεφθήκαμε τον Κισσό το βράδυ του αλησμόνητου 6-1 της Μπάρτσα-ς επί της Παρί, κάτι όχι και πολύ άσχετο με το Ask4food μιας και οι Γάλλοι έφαγαν καλά εκείνη τη νύχτα.

Πρόκειται για μια παραδοσιακή ταβέρνα που φέτος έκλεισε τα πρώτα «άντα» (30). Αποτελείται από 3 χώρους. Ο εσωτερικός χωρίζεται με κάποια σκαλάκια σε δύο επίπεδα, ενώ υπάρχει και εξωτερικός χώρος που δεν λειτουργεί μάλλον ακόμα λόγω χειμωνιάτικου καιρού. Ο εσωτερικός χώρος διατηρεί έντονα την αίσθηση του παλιού, ωστόσο αν τον προσέξει κάποιος θα δει ότι είναι ιδιαίτερα περιποιημένος και καθαρός. Τα τραπέζια είναι οριακά στενά. Ο εξωτερικός χώρος είναι περιτριγυρισμένος από αρκετό πράσινο (δεντράκια, γλάστρες κλπ) και σίγουρα το καλοκαίρι πρέπει να είναι πολύ όμορφα το βραδάκι να κάθεσαι σε τέτοιο περιβάλλον όντας ταυτόχρονα στο σχετικά πυκνοκατοικημένο Χαλάνδρι. Να αναφέρω πως παρατήρησα μια μυρωδιά.. κρεοπωλείου κατά την είσοδο μας στο μαγαζί. Το σέρβις πραγματοποιήθηκε από μια κυρία. Ήταν αρκετά εξυπηρετική και βοηθητική κατά την παραγγελία μας.

Η παρέα μας αποτελούνταν από 8 άτομα και επιλέξαμε να πάρουμε αρκετά ορεκτικά και σαλάτες για τη μέση και ζητήσαμε να μας ετοιμάσουν ποικιλία κρεατικών για 6 άτομα η οποία να περιλαμβάνει παϊδάκια κοτόπουλο, μπιφτέκια και ψαρονέφρι. Ερωτηθήκαμε αν θέλουμε ψωμί ή πίτες και διαλέξαμε να έρθουν 6 πίτες κομμένες στα τέσσερα. Πήραμε:

(καθώς στην απόδειξη αναγράφεται το κάθε πιάτο ως «φαγητό», ίσως σε 2-3 τιμές να υπάρχει μικρή απόκλιση καθώς τις τοποθέτησα βάσει λογικής)

- 6 πίτες στα κομμένες στα 4 οι οποίες ήρθαν σε στοίβα με κόκκινο πιπέρι από πάνω, η πλειοψηφία τους ιδανικά ψημένες και προς το αλάδωτες. Χρεώθηκαν 3€. Επίσης ήρθε νερό σε κανάτα.

- Σαλάτα Κισσός με ανάμικτα λαχανικά και τριμμένο τυρί από πάνω (7,9€). Ήρθε ανακατεμένη και ήταν αρκετά νόστιμη. Η ποσότητα της ήταν πραγματικά τεράστια. Από τις μεγαλύτερες σαλάτες που έχω φάει τελευταία.

- Χόρτα (ζοχοί). Δεν τα δοκίμασα, μάλλον άρεσαν από ότι κατάλαβα (3,9€).

- Πατάτες τηγανητές x2 (3,6€ η μερίδα). Μέτριες με αρκετούτσικη λαδίλα. Ήταν κομμένες στο χέρι, κάτι που πλέον μπορεί κανείς να το βρει σε πολλά μαγαζιά. Η ποσότητα τους ήταν μέτρια.

- Τζατζίκι x2 (3,4€ η μερίδα). Η ελαφριά πλευρά του τζατζικιού. Καλό.

- Κολοκυθάκια τηγανητά (4,6€). Η κυρία που μας σέρβιρε σχεδόν μας υποχρέωσε να τα πάρουμε λέγοντας ότι είναι πολύ καλά. Ήρθε μια όχι πολύ γενναιόδωρη μερίδα με κολοκυθάκια ροδέλες-flakes με έντονη την αίσθηση του λαδακίου. Άρεσαν στην πλειοψηφία της παρέας. Προσωπικά τα βρήκα ιδιαίτερα νόστιμα και γλυκά. Άξιζε η πίεση για να τα πάρουμε!

- Κολοκυθοκεφτέδες (4,6€). Η μερίδα αποτελούνταν από 5 μεγάλα τεμάχια. Όσοι δεν ξετρελάθηκαν με τα κολοκυθάκια, το έπαθαν με τους κεφτέδες. Σε κάποιους άλλους λειτούργησε ανάποδα βέβαια, όπως για παράδειγμα σε εμένα, καθώς η έντονη αίσθηση του άνηθου και του δυόσμου (ήταν λαχανί -από τα πολλά μυρωδικά- από μέσα ο κολοκυθοκεφτές όταν τον έκοβες στη μέση) με χάλασε εν μέρει.

- Κεφαλοτύρι σαγανάκι (5€). Αρκετά συνηθισμένο και ελαφρώς σκληρό, φυσικά ένα σαγανάκι σχεδόν πάντα τρώγεται ευχάριστα!

- Φέτα ψητή (4,9€). Ήρθε σε αλουμινόχαρτο με ντομάτα και πιπεριά. Κανονική ποσότητα. Καλή και αυτή, ως εκεί.

- Μανιτάρια πλευρώτους (4,6€). Αυτά δεν άρεσαν. Ήταν τελείως σκέτα και έτσι η γεύση τους πολύ ουδέτερη. Διεκπαιρεωτικό πιάτο που δεν θα πρότεινα στον υποψήφιο επισκέπτη και σχολιάστηκε αρνητικά από τους περισσότερους. Ποιοτικά δεν ήταν κακά και η μερίδα ήταν φυσιολογική σε μέγεθος.

Κατόπιν ήρθε η ποικιλία κρεατικών. Θυμίζω για 6 άτομα. Ήρθε σε δύο οβάλ πιατέλες και περιείχε:

- Μπιφτέκια (6 μεσαία προς μεγάλα μπιφτέκια τα οποία μάλλον χρεώθηκαν 11,5€). Προσωπικά τα βρήκα ως το χειρότερο κρεατικό της ποικιλίας. Μου φάνηκαν άνοστα, ίσως και ξαναζεσταμένα. Δεν είχαν την «φρέσκια» αίσθηση του μπιφτεκιού που μόλις βγήκε από τη σχάρα, ενώ ο κιμάς ή ήταν κακής ποιότητας ή είχε πολύ ψωμί, πάντως του έλειπε η αίσθηση του κρέατος. Κακή επιλογή.

- Παϊδάκια κοτόπουλο (μάλλον χρεώθηκαν 17€). Συμπαθής ποσότητα, με πολύ ψαχνό και ελάχιστο κόκκαλο, πολύ νόστιμα και καλοψημένα. Πολύ καλά.

- Ψαρονέφρι (μάλλον χρεώθηκε 19,6€). Ήρθε σε κομμάτια στο μέγεθος της παλάμης χωρίς τα δάχτυλα, αρκετά χοντρά μα ιδιαίτερα καλοψημένα και μαλακά. Ήταν πολύ νόστιμα, θα στέκονται σίγουρα πολύ καλά και ως ατομικό πιάτο, όπως και τα κοτο-παϊδάκια.

- Στο τέλος μας κέρασαν λουκουμάδες με μέλι. Πρόκειται για λουκουμάδες με τρύπα (όχι μπαλίτσες). Ήταν αρκετά σκληροί και προσωπικά δεν με ενθουσίασαν. Μάλιστα περίσσεψαν αρκετοί (θα ήρθαν 10-12 τεμάχια).

- Ήπιαμε λευκό κρασί χύμα (7€ το λίτρο), μετρίου επιπέδου, κλασσικό ταβερνίστικο δηλαδή.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 12,5€ ο καθένας, μόνο για το φαγητό, με φυσιολογικό επίπεδο κορεσμού, ενώ περίσσεψε και λίγο για το σκύλο και το πήραμε πακέτο! Μαζί με το ποτό δώσαμε σχεδόν 15€.

Λυπητερή: αν το γεύμα περιλαμβάνει κυρίως πιάτα τότε μάλλον δύο άτομα θα χορτάσουν με μια σαλάτα, ένα ορεκτικό και 2 κυρίως. Για τα παραπάνω το κόστος θα είναι περίπου 13-16€ για τον καθένα. Για μια παραγγελία με περισσότερα πιάτα στη μέση το κόστος μάλλον θα είναι κατάτι μικρότερο. Μαζί με το κρασί υπολογίστε 14-20€ για ικανοποιητικό κορεσμό έως σπάσιμο κουμπιού του παντελονιού.

Συμπερασματικά, η επίσκεψή μας στον Κισσό κρίνεται ως καλή. Πρόκειται για μια προσεγμένη παλαιού τύπου ταβέρνα, με μερικά ιδιαίτερα νόστιμα πιάτα και άλλα πιο αδιάφορα. Το φαγητό είναι το κλασσικό φαγητό ταβέρνας, χωρίς πειραματισμούς, αλλά με μεράκι. Αν ξέρει κάποιος τι να παραγγείλει, μπορεί να φύγει ιδιαίτερα ευχαριστημένος.

Αξίζει να δοκιμάσετε:
• Κολοκυθάκια τηγανητά
• Παϊδάκια Κοτόπουλο
• Ψαρονέφρι

12 Φεβ 2017

Στο μαγαζι, μας πηγαν πριν απο τρια χρονια οι κουμπαροι μας.
Απο τοτε πηγαινουμε τουλαχιστον 10-15 φορες τον χρονο.
Απο τα λιγα μαγαζια που απαγορευουν το καπνισμα στον εσωτερικο χωρο, γεγονος που το κανει φιλικο για παιδια. Επισης, ακομα και με κοσμο, τα τραπεζια ειναι ανετα.
Οτι εχουμε δοκιμασει ειναι αψογο. Το προσωπικο και οι ιδιοκτητες ειναι πολυ εγκαρδιοι.

Κατά την άποψή μου, τα κορυφαία πιάτα του καταστήματος είναι:
- Ντολμαδάκια, πολύ ισοροπημένα στην γεύση, σαν σπιτικά
- Τηγανητά κολοκυθάκια, λεπτοκομένο, τηγανισμένο σε καθαρό λάδι και απίστευτα γλυκο στην γεύση.
- Παϊδάκια κοτόπουλο, αρκετά κομμάτια με μπόλικο κρέας, ξερομημένα εξωτερικά αλλά ζουμερά εντός.
- Παϊδάκια αρνίσια, καλοκομμένα κομμάτια, χωρίς έντονη την μυρωδία του αρνιού και ψημένα όσο χρειάζεται.

Στο τέλος το μαγαζί κερνάει λουκουμάδες ή γιαούρτι με γλυκό κουταλιού

Στην τελευταία μας επίσκεψη (2 ενήλικες+2 παιδιά) πήραμε:
1/2 κιλό παϊδάκια αρνίσια
1/2 κιλό παϊδάκια κοτόπουλο
2 μπύρες ποτήρι

και πληρώσαμε € 48.

Ισως το πιο τιμιο μαγαζι που γνωριζω!