29 Οκτ 2016

Η τελευταία μου επίσκεψη στην Καλοζύμη με άφησε λίαν ικανοποιημένο. Δύο άτομα ήμασταν και σχετικά χορτάτοι, καθίσαμε Κυριακη βράδυ, περισσοτερο για να πιούμε ένα κρασάκι και να τσιμπίσουμε ταυτόχρονα και ένα μεζεδάκι. Έδω είναι καλό να επισημάνω τον τρόπο με τον οποίον κινούμαι τώρα τελευταία σε παρόμοιες συνθήκες: Θες να πας καπου να πιεις μια μπύρα η ένα κρασάκι. Και λες, ας πάω στο τάδε μπαράκι. Παίρνεις ένα ποτήρι κρασί και στο χρεώνουν 4 η 5 ευρω-πολλες φορές και παραπάνω. Αν πάρεις άλλο ένα πληρώνεις συνολικά 8 έως 12 ευρω. Και λέω εγώ, συγγνώμη ρε παιδιά αλλά, γιατί να πάω εκεί και να μην πάω σε ενα συνοικιακο ταβερνάκι, που θα πάρω ένα αξιοπρεπές χύμα κρασάκι και ταυτόχρονα θα τσιμπίσω κι'όλας?

Αφού κάναμε κρατηση το λοιπόν για να επωφελιθούμε και της έκπτωσης 20% που δίνει το σάιτ, βρεθήκαμε στο μαγαζί όπου μας υποδεχθηκε ένας ευγενικός νεαρός και μας άφησε να κάτσουμε όπου θέλαμε. Ο χώρος αρκετά μεγάλος, ο κοσμος Κυριακή βραδυ περιορισμένος(τα παραδιπλανά μπαράκια όλα γεμάτα). Διαλέξαμε από τον κατάλογο μία σαλάτα αγγουροντομάτα(άφθονη και γευστική! ), μια μερίδα μπριζολάκια λαιμού(πολύ μεγάλη μερίδα με καλοψημένο κρέας και πατάτες φρέσκιες) και μια μερίδα λουκανικάκια(επίσης καλό πιάτο από πάσης απόψεως). Επίσης μισό κιλό κρασάκι λευκο αξιοπρεπέστατο.

Για αρχή μας έφεραν νερό σε κανάτα συν ψωμάκι συμπαθητικό και για κερασματάκι στο τέλος χαλβα σιμιγδαλένιο. Πόσο λες ότι πληρώσαμε τελικά για όλα τα παραπάνω? 16 ευρώ! Είτε το πιστεύεις, είτε όχι, μόνο 16 ευρώ για όλα! Βεβαίως παίζει τον ρόλο της και η έκπτωση αλλα ποιός ο λόγος να μην την πάρεις εφόσον σου δίνεται? Και μάλιστα με φαγητό σωστό, σε ωραίο περιβαλλον και τέλεια εξυπηρέτηση.

Πες μου λοιπόν τώρα εσύ αγαπητέ αναγνώστη: Ποιάν θεωρείς καλύτερη ιδέα. Να πας σε ένα μπαράκι που θα γίνεται χαμός και να πληρώσεις 8 η 10 ευρώ για δύο ποτήρια κρασί? Η να πας στην καλοζύμη(η κάποιο άλλο παρόμοια μαγαζί), να πάρεις όλα αυτά και να πληρώσεις 8? Η απόφαση δική σου!

Εμένα μη με ρωτάς. Όπως κατάλαβες την απάντηση την εχω δώσει ηδη!
Και δε σκοπεύω με τίποτα να την αλλάξω...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη manos36.

04 Σεπ 2015

Επίσκεψη στον Καλοζύμη στις 23/08/2015, 3 άτομα

Έχοντας μόλις επιστρέψει από τις διακοπές και αρνούμενοι να κουνηθούμε πάνω από 10 λεπτά με μεταφορικό μέσο, κανονίσαμε να πάμε στον Καλοζύμη να κάνουμε ένα catch up των διακοπών. Η επιλογή του μαγαζιού δεν ήταν δική μου καθώς είχα ξαναπάει παλαιότερα και μάλιστα αρκετές φορές χωρίς να με έχει ενθουσιάσει. Παρολαυτα, σκέφτηκα ότι ειδικά μετά από τον τόσο πολύ καιρό που είχα να πάω, δε θα ήταν κακό να δώσω μια ευκαιρία.

Ο χώρος (σε σχέση με παλαιότερη εμπειρία μου) είναι χώρος κλασικής-οικογενειακής αλλά και παρεϊστικης ταβέρνας, ο εξωτερικός χώρος στον οποίο και καθίσαμε έχει 2 επίπεδα, καθίσαμε στο χαμηλό (στο ίδιο επίπεδο με το δρόμο). Για τον εσωτερικό χώρο δε μπορώ να σχολιάσω καθώς δεν τον είδα. Αυτό που είδα είναι ότι εκτός από τον εσωτερικό χώρο, υπάρχει και ένα μικρό υπόγειο τύπου κουτούκι το οποίο μάλλον είναι για τον χειμώνα.

Η εξυπηρέτηση ήταν απλά οκ, εξυπηρετική αλλά χωρίς τίποτα το αξιοσημείωτο. Μας έφεραν ψωμί και νερό (βρύσης) και τους καταλόγους να επιλέξουμε.

Ο κατάλογος, παραπάνω από κλασικός. Δε θυμάμαι κάτι το αξιοπερίεργο ή κάτι το οποίο να μου έκανε εντύπωση.

Παραγγείλαμε:

1. Χωριάτικη Σαλάτα

Καλή.

2. Πατάτες

Κομμένες στο χέρι, ωραίες.

3. Τυροκαυτερή

Πολύ ωραία η τυροκαυτερή με πολύ ωραία υφή. Την τσακίσαμε.

4. Μανιτάρια Πλευρώτους

Δε δοκίμασα, δεν ξέρω, στους υπόλοιπους 2 άρεσαν πάντως.

5. Κολοκυθοκεφτεδες

Αν και από μαγαζί σε μαγαζί αλλάζει, είτε λίγο η συνταγή, είτε το λάδι, είτε λίγο το ένα ή το άλλο, συνήθως οι κολοκυθοκεφτέδες μου αρέσουν. Αυτή τη φορά ήταν μέτριοι προς κακοί, δεν ξέρω γιατί, και δεν ξέρω να εξηγήσω κάτι παραπάνω. Απλά γευστικά δεν είχαν κανένα απολύτως ενδιαφέρον.

5. Ποικιλία κρεατικών 3 ατόμων

Την ποικιλία θα την χαρακτήριζα ποσοτικά πολύ καλή αλλά γευστικά θα την χαρακτήριζα μέτρια ή κάτω του μετρίου. Περιείχε, μπιφτέκια, λουκάνικα, κοτόπουλο, μπριζόλα.

Κάποια κομμάτια της ήταν απλά καλά, άλλα μέτρια και κάποια όχι καλά. Το λουκάνικο ήταν σχεδόν μόνο λίπος, το μπιφτέκι μέτριο, ενώ το κοτόπουλο ήταν καλό. Μπριζόλα δεν έφαγα αλλά απ'ότι ρώτησα ήταν απλά καλή.

Δε θα την χαρακτήριζα σαν ποικιλία-απομεινάρια αλλά πιστεύω ότι η ποιότητα των κρεάτων θα έπρεπε να είναι καλύτερη.

Ήπιαμε νεράκι.

Στο τέλος μας κέρασαν παγωτό (2 μπάλες, 1 βανίλια, 1 σοκολάτα) με σιρόπι. Πολύ καλό!

Πληρώσαμε (νομίζω) κοντά στα 50 ευρώ. Τιμή που χωρίς ποτό δεν την λες και φτηνή.

Η εικόνα του καλοζύμη, εκτός από τον εξωτερικό χώρο ο οποίος άλλαξε προς το καλύτερο (πάντα συγκρίνοντας με την παλαιότερη εμπειρία μου) χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι κάτι το εξαιρετικό, δεν έχει αλλάξει τόσο ώστε να με κερδίσει να θέλω να ξαναπάω. Η ποιότητα των περισσοτέρων πιάτων ήταν μέτρια ενώ αντιθέτως οι τιμές, δεν ήταν.

NORTH MEATING P...
Eγκαίνια με τον Δημήτρ...
Ταβέρνες & Ψητοπωλεία
Μελίσσια