ΤΟ ΒΡΑΣΤΟ

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία
Νηστεία και... νοστιμιά σημειώσατε Χ!
Ώρες λειτουργίας
Σάββατο
13:00 - 00:00
Κυριακή
13:00 - 18:00
Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Η οικογενειακή ταβέρνα "Το Βραστό", με ιστορία πάνω από 40 χρόνια δίπλα στη ρεματιά στο Πολύδροσο Χαλανδρίου, προσφέρει στη μακρόχρονη πορεία της, γεύσεις από την Ελληνική κουζίνα με μυρωδιές που ξυπνάνε σπιτικές μνήμες, δίνοντας πάντα προτεραιότητα στη ποιότητα καθώς και στη φιλική εξυπηρέτηση.
Προσφάτως ανακαινίστηκε πλήρως με πολύ μεράκι αποκτώντας ένα ιδιαίτερα "ζεστό" και ταυτόχρονα φινετσάτο στιλ, δημιουργώντας έναν χώρο που οι πελάτες και οι θαμώνες, που με το πέρασμα του χρόνου έγιναν φίλοι, να αισθάνονται άνετα και οικεία, απολαμβάνοντας τις προσωπικές αλλά και τις επαγγελματικές στιγμές τους.

Πως θα το βρείτε
  Ρόδων 3, Πολύδροσο Χαλανδρίου
  210 300 1590 για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Παροχές για ΑμεΑ Έχει parking Δέχεται πιστωτική κάρτα Take away Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Γράψε τη δική σου κριτική

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Ανήμερα Τρίτη του Πάσχα το μεσημέρι και ενώ το Κλεινόν Άστυ παραμένει έρημο λόγω και της αργίας της Πρωτομαγιάς, αποφασίζω με τη φίλη μου να εκδράμουμε στο Πολύδροσο Χαλανδρίου, για να φάμε στο ΒΡΑΣΤΟ (Β), ορόσημο της γύρω περιοχής για πολλές δεκαετίες.

Έχει περάσει μισός αιώνας περίπου, αφότου, το 1965, στη Ρεματιά του Χαλανδρίου και συγκεκριμένα στη γωνία Ρόδων και Ροδοδάφνης, άνοιξε ένα μικρό μπακάλικο, που δεν άργησε να βγάλει 2-3 τραπεζάκια μπροστά στις πικροδάφνες της όμορφης αυτής ρεματιάς, σερβίροντας κρασάκι και μεζέδες. Το 1969, το βάφτισαν ΩΡΑΙΑ ΕΥΒΟΙΑ, αφού ο μαγαζάτορας, ο Κυρ-Γιάννης είχε καταγωγή απ’ την Κάρυστο. Σιγά-σιγά, έγινε ξακουστός για την κρεατόσουπά του από εκλεκτό μοσχαρίσιο κρέας ελιάς, κοντολογίς για το βραστό του! Έτσι, το μπακάλικο και η ΩΡΑΙΑ ΕΥΒΟΙΑ, στα χείλη των περιοίκων μετονομάστηκαν επάξια, τη δεκαετία του ’70, σε ΒΡΑΣΤΟ!!

Η πελατεία συνεχώς αυξάνεται, από όλο το Χαλάνδρι, τα Βριλήσσια, τα Μελίσσια, την Πεντέλη, το Μαρούσι, αλλά και από άλλες γωνιές της Αθήνας. Έτσι, χρειάζονται μεγαλύτερο χώρο και -ήδη απ’ το 1982- μεταφέρονται ακριβώς δίπλα, στο νούμερο 3 της οδού Ρόδων, όπου το Β κοντεύει αισίως να κλείσει μια 35ετία. Ήδη, απ’ το 2010, η δεύτερη γενιά των δύο πλέον συνεταίρων, έχει αναλάβει τα ηνία, ενώ ο Κυρ-Γιάννης συνεχίζει να βρίσκεται στον ιστορικό αυτό χώρο, χαιρετώντας καμαρωτός την πολυπληθή πελατεία του!

Το Β λειτουργεί Τρίτη με Παρασκευή, από 19.00 μέχρι τα μεσάνυχτα, το Σάββατο, 12.30-17.30 και 19.00-00.00, την Κυριακή, μόνο τα μεσημέρια, 12.30-17.30, ενώ τη Δευτέρα είναι κλειστά.

Το μαγαζί είναι μεγάλο και διαθέτει 4 εσωτερικούς χώρους, ενώ στην πίσω πλευρά, καταπράσινη αυλή με σιντριβάνι. Οι φροντισμένοι αυτοί χώροι, με 40-50 τραπέζια, εξυπηρετούν συνολικά περί τα 160-180 άτομα. Εμείς καθίσαμε στη μεγάλη σάλα, μέσα-δεξιά, με τις δίχρωμες ριγέ ταπετσαρίες, τις απλίκες στους τοίχους και τα πολύφωτα στην οροφή, τη βιτρίνα με τα ρετρό φωτισμένα χρωματιστά γυαλικά, το τζάκι με τις αναμμένες λευκές Πασχαλινές λαμπάδες, καθώς και τα ράφια, πιο ψηλά, με διάφορα βιβλία.

Η αίθουσα ήταν γεμάτη μικρούς και μεγάλους καθρέφτες, πολλά καδράκια, ενώ επικρατούσαν αποχρώσεις πράσινου και κόκκινου. Στην άκρη υπήρχαν καναπέδες με μαξιλάρια, όπου και καθίσαμε έχοντας πανοραμική θέα του χώρου, ενώ τα ξύλινα τραπέζια ήταν όλα στρωμένα με λαδόκολλες, και είχαν στολιστεί με όμορφα διακοσμητικά γλαστράκια.

Δίπλα στο τζάκι, υπάρχει είσοδος προς τις τρεις πεντακάθαρες και ευρύχωρες τουαλέτες τους, με τα λευκά και κόκκινα πλακάκια, οι οποίες προορίζονται αντίστοιχα για άνδρες, γυναίκες και ΑΜΕΑ!

Αντίστοιχα επιμελημένοι είναι κι άλλοι 3 εσωτερικοί χώροι, αλλά και η αυλή τους για το καλοκαίρι, ενώ στην είσοδο θαυμάζει κάποιος, μπαίνοντας, τα βαρέλια, καθώς και τα όμορφα ταξινομημένα πολύχρωμα γλαστράκια με τα λουλούδια – σύμβολα του Μάη και της άνοιξης, παρά τα πρόσφατα καμώματά της!!

Η μουσική απ’ τα ηχεία στις αίθουσες ήταν πολυσυλλεκτική, ελληνική και ξένη, κυρίως ελαφρά και προπαντός στη σωστή ένταση, ώστε να αποφεύγεται η βαβούρα, ειδικά κατά τις ώρες του συνωστισμού. Την ώρα που εμείς τρώγαμε, το μαγαζί ήταν μισογεμάτο, κυρίως από οικογένειες με παιδάκια, αλλά τα Σ/Κ υπάρχει πολυκοσμία και ενδείκνυται τηλεφωνική κράτηση.

Μείναμε ιδιαίτερα ικανοποιημένοι απ’ το σέρβις, που ήταν πρόθυμο, κατηρτισμένο, ευγενικό και όσο χρειάζεται σβέλτο. Μαζί με τους νεαρούς ιδιοκτήτες θα πρέπει να ήταν συνολικά περί τα 8-10 άτομα. Ο δικός μας σερβιτόρος, που πήρε και την παραγγελία μας, ήταν ένα εξυπηρετικότατο παιδί απ’ τη Τζια, και μάλιστα μας κατατόπισε δεόντως για το νησί του, που είχαμε χρόνια να το επισκεφθούμε. Μοναδικό ίσως φάουλ της εξυπηρέτησης ήταν το ψωμί, που ήρθε χωρίς καν να ερωτηθούμε, και συγκεκριμένα ήταν μόνο 3-4 απλές φετούλες, δίχως καμιά απολύτως συνοδευτική αλοιφή, οι οποίες μάλιστα χρεώθηκαν στο 1.80 €!! Με την ευκαιρία, θα αναφέρω εδώ ότι γενικά οι τιμές πολλών φαγητών και ποτών τους είναι αρκούντως υπερτιμημένες, και μάλιστα έχουν ανατιμηθεί πρόσφατα κατά 20-30%, δηλ. κυρίως την τελευταία διετία της κρίσης μας. Θα τα πούμε όμως όλα αυτά στη συνέχεια.

Έρχομαι τώρα στα του φαγητού, ξεκινώντας απ’ τον μεγάλο κατάλογο φαγητών και ποτών που προσφέρει η ταβέρνα Β. Το μενού της περιλαμβάνει 7 σαλάτες, από 6-10 €, 12 ορεκτικά, από 3-7 €, όπως φάβα, πίτες, λουκάνικα, κ. α., καμιά 10αριά πιάτα σχάρας, από 9 μέχρι 23 €, για τη σταβλίσια μοσχαρίσια μπριζόλα 600 γραμμαρίων, γύρω στα 8 μαγειρευτά πιάτα, ~11-12 €, όπως το κλασικό βραστό, το γιουβέτσι, το κοκκινιστό, το χοιρινό στη γάστρα, κ. λπ. Υπάρχουν ακόμη άφθονα πιάτα ημέρας, περί τα 9-13 €, με κρεατικά (κλέφτικο, συκώτι.. ), αλλά και διάφορα θαλασσινά, καθώς και δύο γλυκά για το τέλος, ~ 4 €. Σημειωτέον ότι τις Κυριακές τα μαγειρευτά τους περιλαμβάνουν αρνάκι φρικασέ, καθώς και μοσχαράκι κοκκινιστό!

Ο κατάλογος των ποτών περιλαμβάνει 7 λευκά κρασιά, από 12-28 €, για το Ασύρτικο του Σιγάλα από Σαντορίνη, 2 ροζέ περί τα 17 €, όπως τις Ακακίες του Κυρ-Γιάννη, και 7 κόκκινα, από 12-27 €, για το Κτήμα Άλφα από την Φλώρινα. Τα εμφιαλωμένα αυτά είναι κάπως υπερτιμημένα, αφού στοιχίζουν, κατά μέσο όρο, τουλάχιστον 2.50 φορές την αντίστοιχη τιμή της κάβας! Εναλλακτικά, θα βρείτε καμιά 10αριά μπύρες, στα 4-5 €, που ωστόσο προέρχονται από γνωστές μικροζυθοποιίες της Χίου, Σαντορίνης, Κέρκυρας και Κομοτηνής. Το χύμα κρασί έχει 5 € το μισό λίτρο, τα αποστάγματα 200 ml, ~ 7 €, ενώ τα περισσότερα αναψυκτικά τους, ~2-3 €.

Γενικά, θα έλεγα ότι κάποια φαγητά (όχι όλα) έχουν ανατιμηθεί κατά 30% την τελευταία διετία, όπως π. χ. τα κλασικά τους κεφτεδάκια, που από 5.20 ανέβηκαν στα 6.90 €. Περισσότερο τσιμπημένα είναι ορισμένα σαλατικά ορεκτικά, κρεατικά, αλλά και τα μαγειρευτά, τα οποία κοστίζουν γύρω στα 11-12 €!! Νομίζω λοιπόν ότι στο σημείο αυτό αξίζει τον κόπο να σταθούν με περισσότερη προσοχή και κατανόηση, γεγονός άλλωστε που έχει αναφερθεί ήδη από πολλούς χρήστες του site μας.

Εμείς πήραμε τα εξής πιάτα, που ήρθαν μετά το κρύο νερό σε κανάτα:

• Μια πίτα Καισαρείας με παστουρμά και γλυκάνισο στο πάνω μέρος του φύλλου. Ήταν πολύ νόστιμη και χορταστική, στα 6.70 €
• Μια μερίδα κλασικά κεφτεδάκια, 6 μικρά και νόστιμα με πατάτες τηγανιτές κυκλικού σχήματος. Τιμή 6.90 €.
• Μια σαλάτα κουσκούς, η οποία ήτανε ένα όμορφο βουναλάκι από δροσερό Σαλωνικιώτικο κουσκούς, με διάφορα λαχανικά, όπως πιπεριά, κολοκυθάκι, καθώς και μανιτάρια με σταφίδες. Τιμή 6 €.
• Μια μερίδα αρνάκι του φούρνου, με πατάτες επίσης του φούρνου. Τιμή 11.90 €. Εγώ τους ζήτησα ένα ωραίο κομμάτι με μπόλικη πέτσα, γιατί δεν είχα φάει αυτές τις μέρες αρνάκι σουβλιστό, αλλά ατυχώς δεν με ικανοποίησαν πλήρως στο σημείο αυτό, γιατί, όπως μου είπαν, το αντίστοιχο μέρος του αρνιού προοριζόταν για παϊδάκια, που έχουνε μεγαλύτερη ζήτηση. Άλλωστε, βρισκόμασταν στο ΒΡΑΣΤΟ και όχι στα οβελιστήρια της Φυλής ή της Βάρης! Το κάθε πράγμα στον καιρό του και στο κατάλληλο στέκι…
• Ήπιαμε μια μπύρα Volkan black, από τη Σαντορίνη, 5 βαθμών, σε τιμή 4.70 €.

Πληρώσαμε συνολικά 38 €, δηλ. το άτομο χωρίς ποτά στο κάτω όριο της κατηγορίας 17/25 €. Μας κέρασαν ωραιότατο ζεστό σιμιγδαλένιο χαλβά, που είχε φτιαχτεί σε ατομικές στρογγυλές φόρμες και είχε μέσα κομμάτια από αμύγδαλα. Για τελική επίγευση ήταν ό, τι έπρεπε!

Συμπερασματικά, συνιστώ το Β, την κλασική ταβέρνα του Χαλανδρίου, ειδικά αν βρίσκεστε στα πέριξ. Προσωπικά, επιφυλάσσομαι να επανέλθω κάποτε για το παραδοσιακό τους βραστό μοσχαράκι με τη σούπα. Ωστόσο, ελπίζω μελλοντικά να μας εκπλήξουν ευχάριστα με συμπίεση τιμών, κατά τα πρότυπα εξίσου γνωστού, παραδοσιακού και ευρέως αποδεκτού ανταγωνιστή τους στο Κάτω Χαλάνδρι και όχι μόνο!!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Εδω εχουμε να κανουμε με ενα καλο εστιατοριο, πολυ κοντα στο ρεμα Χαλανδριου, βορεια πλευρα αυτου του μεγαλου προαστιου. Γεγονος ειναι οτι το μαγαζι "ειδικευεται" κυριως στο κρεας, αλλα εμεις πηγαμε Μεγαλη Παρασκευη, οχι βεβαια για να τους τη σπασουμε, αλλα γιατι ειχανε βγαλει διαφημηση στο σαιτ οτι για τις μερες της νηστειας θα υπαρχει ειδικο μενου. Μη φανταστεις οτι νηστεψα, δεν ειμαι τετοιος τυπος, απλα τη Μεγαλη εβδομαδα απεφυγα το κρεας που ουτως η αλλως δεν ειναι κατι που αγαπω πολυ. Φτασαμε που λες μετα απο κρατηση δυο ατομα και καθισαμε στον εξωτερικο χωρο που ομως ειναι κλεισμενος με τζαμαριες ακομα. Ο μεσα χωρος μου φανηκε πολυ πιο ατμοσφαιρικος αλλα και ο εξωτερικος ηταν λιαν ευχαριστος. Η εξυπηρετηση ηταν πολυ καλη και ο καταλογος προσγειωθηκε στο τραπεζι μας αμεσως μολις καθησαμε. Εμεις διαλεξαμε τα εξης:

-Μια μεριδα χορτα. Ραδικια δηλαδη, συμπαθητικα αν και μας ηρθαν με πολλα ζουμια και αυτο δε μας αρεσε ιδιαιτερως.

-Πατατες τηγανιτες. Κομμενες σε ροδελες, φρεσκιες και καλοτηγανισμενες. Ποσοτητα ικανοποιητικη.

-Τυροπιτακια. Υπεροχότατα! Αν και τηγανισμενα ηταν πολυ αναλαφρα, με σωστη γεμιση ανθοτυρου και φετας που ελιωνε στο στομα.

-Μπακαλιαρος. Ο γνωστος τηγανιτος μπακαλιαρος, νοστιμος και τρυφερος, με ωραιο κουρκουτι, αν και θα πω οτι η ποσοτητα ηταν μαλλον τσιγκουνικη. Ασε δε το αλλο: Συνηθως ο μπακαλιαρος συνοδευεται στην ιδια μεριδα και με τη σκορδαλια του. Εδω, αν και κοστιζε 9,20(οχι και φτηνα) ηρθε μονος του. Αναγκαστηκά λοιπον πηραμε και...

-Σκορδαλια. Πολυ νοστιμη αν και πολυ καυτερη. Φτιαγμενη με ψωμι και καρυδι ηταν σχεδον ιδανικη γευστικα! Το προβληματακι ηταν οτι εκανε και αυτη άλλα 3 ευρω, κι'ετσι τα δυο πιατα μαζι υπερεβησαν τα 12 ευρω. Τραβηγμενο θεωρω.

-Χυμα τσιπουρο 100ml(πολυ καλο) με κοστος 3,40(που σημαινει τιμη κιλου 34 ευρω. Μα ρε παιδια σοβαρολογειτε?? Ελεος με το τσιπουρο! Η αγορα του σπανια ξεπερνα τα 6-7 ευρω το λιτρο, γιατι να το πουλατε 34? Το φαινομενο ειναι γενικο βεβαια αλλα και εδω δινουν ρεστα! )

-Μια μπυρα Ελληνικη(δε θυμαμαι απο πια περιοχη)στα 4,80(επισης ακριβη).

-Μισο κιλο κρασι λευκο. Συμπαθεστατο, στα 5 ευρω.

-Μια λεμονοπιτα υπεροχη συν δυο χαλβαδες κερασμενοι(ικανοποιητικοι και αυτοι).

Για αρχη μας ηρθε νερο σε γυαλινο μπουκαλι και θα με συγχωρεσετε αλλα δε θυμαμαι αν ηρθε και ψωμακι(μαλλον ναι παντως).

Λογαριασμος στα 49 ευρω. Εχω να πω-χωρις φοβο και παθος-οτι μου φαινονται μαλλον πολλα. Δυο ατομα για ενα κυριως πιατο συν μια σαλατα, ενα ορεκτικο και ενα γλυκο δεν ειναι καλο να δινουν 25 το κεφαλι. Βεβαια ειναι το θεμα με το αλκοολ. Στην Ελλαδα τα εστιατορια το'χουν συστημα: Οσα δεν μπορουν να βγαλουν απο το φαγητο, το βγαζουν απο το ποτό. Δε συμφωνω καθολου, συνεπως οι δυο στις τεσσερις τοματουλες θεωρω πως ειναι οκ.

Ενα καλο ερωτημα ειναι αν θα ξαναπηγαινα. Χμ, μου βαζεις δυσκολα... Θα ελεγα ναι αλλα με την προυποθεση να προσεξω με τον λογαριασμο. Αλλα παλι, ειναι πιθανον να μην εχω ορεξη να μετραω "τόσο συν τόσο, πόσο" και να επιλεξω κατι αλλο. Στο κατω κατω γεματη καλες λυσεις ειναι η Αθηνα!

Γιατι να παιδευομαι?

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Είναι ένα κατάστημα που το έχω δοκιμάσει αρκετές φορές. Συνήθως πάω ΠΣΚ όπου και γίνεται το αδιαχώρητο (θα επανέλθω σε αυτό). Είναι θα τολμούσα να πω μια κυριλέ οικογενειακή ταβέρνα όπου βρίσκεις τα αναμενόμενα (παιδάκια να τρέχουν και να φωνασκούν), αλλά σε όμορφο περιβάλλον, με πολύ καλό και κάπως ξεχωριστό φαγητό.

Από ορεκτικά έχω δοκιμάσει:
Φέτα με μέλι: Μια πλούσια σε όλα της μερίδα, με το μέλι να ξεχειλίζει και τη φέτα να ταιριάζει απόλυτα.
Κοτόπιτα: Νόστιμη, καλή μερίδα

Πίτα καισαρείας. Αν και δεν είμαι φαν του παστουρμά (για την ακρίβεια έχω φάει μόνο 1 φορά στη ζωή μου), ομολογώ ότι ήταν πάρα πολύ καλή. Διακριτική γεύση, ωραία γέμιση, τέλειο φύλλο.

Σαλάτα πράσινη. Μια τυπική σαλάτα, που δεν σε κέρδιζε αλλά ούτε σε άφηνε με κάποιο παραπονο.

Από τα βασικά πιάτα έχω γευτεί:
Κλέφτικο: Καλή μερίδα, μπόλικα λαχανικά/αρωματικά, μαλακό νόστιμο κρέας.

Χοιρινό στη γάστρα. Μεγάλη μερίδα, το κρέας σε μεγάλη ποσότητα, μαλακό, γευστικά θα μπορούσε να είναι λίγο καλύτερο, συνοδευόμενο από πατατούλες φούρνου.

Βραστό: Δεν έχω ξαναδοκιμάσει σε άλλο μαγαζί σουπίτσα με κρέας. Πρωτότυπο πιάτο.

Γιουβέτσι μοσχαράκι. Το κρέας το θεώρησα ελαφρώς άγευστο και όχι όσο μαλακό θα ήθελα. Το κριθαράκι διεκπαιρεωτικό.

Κοντοσούβλι (το πήρα ύστερα από τα σχόλια φίλων). Έρχεται σαν σουβλάκι, με μεγάλα κομμάτια χοιρινού, καλοψημένα, μαλακά, πολύ νόστιμα. Η συνοδεία του είναι 3-4 μικρά τοματίνια.

Το κρασί που έχω δοκιμάσει, τόσο λευκό όσο και κόκκινο, αξιοπρεπές.

Σαν κέρασμα άλλοτε έρχεται χαλβάς άλλοτε κάτι σαν μωσαικό. Καλές και απλές ατομικές μερίδες,

Εξυπηρέτηση:
Πάντα σε υψηλά επίπεδα. Γρήγοροι σε όλα. Ευγενικοί όσοι πρέπει.

Χώρος:
Τα τραπεζάκια άνετα, το εσωτερικό πιο μοντέρνο από μια παραδοσιακή ταβέρνα (έχω καθίσει μόνο μέσα και στο σκεπαστό χώρο στην είσοδο)
Το πάρκινγκ γενικά δύσκολο.

Τιμές:
Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι οι τιμές έχουν πέσει ελαφρώς. Για παράδειγμα το κοντοσούβλι το πλήρωσα 12.5 ευρώ, ενώ διάβασα στα σχόλια για 13,5 και 14. Σαν αίσθηση έχω ότι ίσως σε κάποια πιάτα να υπήρξε μείωση. Αυτό ειναι ευχάριστο, γιατί το κατάστημα ενώ ήταν προφανώς γεμάτο, παρατήρησα ότι την τελευταία φορά που πήγα τα τραπέζια δεν γέμισαν δεύτερη φορά και απο τις 11 και μετά άρχιζε να έχει κενά (πιο παλιά στις 11 είχε τέτοια ουρά αναμονής που έφευγα).

Οι τιμές και πάλι οδηγούν σε περίπου 20ευρώ/άτομα με χύμα κρασάκι.

Καλή και ποιοτική πρόταση.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη denvas.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Κλασσικά Παρασκευή βράδυ 13/3/2015 ψάχναμε να πάμε κάπου να φάμε... και μετά από παρότρυνση φίλων και διαβάζοντας κριτικές από το σάιτ κλείσαμε στο Βραστό. Πραγματικά αν δεν έχεις GPS παίζει να κόβεις βόλτες ώρα, να περνάς από μπροστά και να μην το βλέπεις, είναι σε ένα στενάκι στο Πολύδροσο Χαλανδρίου σε μια πολύ ήσυχη περιοχή γεμάτη πράσινο. Το πάρκινγκ είναι ένα θέμα εμείς ήμασταν τυχεροί και βρήκαμε αμέσως, ευτυχώς γιατί είχε ανοίξει ο ουρανός και έριχνε καρέκλες.

Ο χώρος είναι πολύ συμπαθητικός, υπάρχει διαχωρισμός σε καπνίζοντες και μη καπνίζοντες εμείς εφόσον η κοπέλα μου καπνίζει κάτσαμε στους καπνίζοντες που είναι στον έξω χώρο του μαγαζιού που αν και μεγάλος είναι πολύ ζεστός. Η διακόσμηση τόσο μέσα όσο και έξω είναι πολύ όμορφη. Το μόνο ψιλόαρνητικό είναι ότι δεν έχει μουσική.

Η εξυπηρέτηση από την υποδοχή ήδη είναι άριστη και όλα τα παιδιά πολύ ευχάριστα και εξυπηρετικά. Έδειχναν μεγάλη προσοχή σε όλα τα τραπέζια, ώστε να ανανεώνουν τις κανάτες με το νερό όταν αυτές άδειαζαν, το φαγητό ερχόταν στην ώρα του και ζεστό και μόλις τελείωνες μάζευαν τα άδεια πιάτα. Μας περιποιήθηκαν πολύ καλά, μας ρώτησαν και 2 φορές αν μας άρεσαν τα πιάτα και αν έχουμε κάποιο παράπονο.

Ας περάσουμε και στο φαΐ. Ήμασταν 2 άτομα και πήραμε τα παρακάτω:

- την φακοσαλάτα (5,40€) ήταν νόστιμη και σε πολύ καλή ποσότητα με την φέτα της το φρέσκο κρεμμυδάκι και ντοματούλα κομμένη (3/4)

- την φέτα με μέλι (5,40€) που ξετρελαθήκαμε πρέπει να την δοκιμάσετε οπωσδήποτε (4/4)

- το κλέφτικο (12€) ήταν πραγματικά λουκούμι, τυλιγμένο σε λαδόκολλα με τυριά και λαχανικά. Το κρέας ήταν πραγματικά πολύ νόστιμο και καλά ψημένο η μόνη μου ένσταση είναι ότι θα μπορούσε να είναι λίγο περισσότερο σε ποσότητα σε σχέση με την τιμή του. (3/4)

- κοντοσούβλι που συνοδευόταν από μια πατάτα ψητή κομμένη στη μέση και περιχυμένη με σως τυριού φιλαδέλφειας και ντοματίνια (13,50€), πάρα πολύ γευστικό και τίμια η ποσότητα του αλλά και αυτό θα μπορούσε να είναι πιο φθηνό (3/4)

- ήπιαμε και μισό κιλό κρασί ροζέ χύμα (4€) ήταν ελαφρύ και πολύ ωραίο

Ένα αρνητικό που θέλω να επισημάνω και το βλέπω και σε άλλα μαγαζιά είναι ότι φέρνουν ψωμί χωρίς να σε ρωτήσουν και στο χρεώνουν κουβέρ.

Στη συνολική εικόνα το μαγαζί με άφησε πολύ ικανοποιημένο και θα ξαναπάω σίγουρα, μιας και θέλω να δοκιμάσω και τα φαγητά κατσαρόλας που φημίζεται. Το συστήνω ανεπιφύλακτα.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Στο Βραστο έχω πάει 3 φορές συνολικά. Μου αρέσει πολύ ο χώρος έξω (κλειστός το χειμώνα με σόμπες, ανοικτός το καλοκαίρι). Και μέσα ειναι πολύ όμορφα αλλά έχει αρκετή βαβούρα για τα δικά μου γούστα.

Το εν λογω μαγαζί πήρε το όνομά του από την περίφημη βραστή κρεατόσουπα για την οποία ειναι κ περισσότερο γνωστό. Φυσικά έχει και άλλα πιάτα.
Εγώ δεν έχω άποψη για πολλά πιάτα, καθώς όταν πηγαίνω στο Βραστό επιλέγω τη σουπα του. Το κρέας είναι λίγο σκληρό αλλά ο ζωμός ειναι καταπληκτικός. .

Έχω δοκιμάσει τη φέτα με μέλι που ειναι πολύ καλή, οι σαλάτες του επίσης εξαιρετικές, το λουκάνικο καλό. Έχω δοκιμάσει κ τα μπιφτεκάκια και ειναι μέτρια, τίποτα ιδιαίτερο. Το κρασί χύμα κόκκινο αρκετά καλό, και πάντα φέρνουν ωραίο χαλβά με σιμιγδάλι για κέρασμα.

Ειναι ένα μαγαζί που μου αρέσει πολύ λόγω περιβάλλοντος, και για χειμώνα και για καλοκαίρι. Θεωρώ ότι οι τιμές του είναι λίγο τσιμπημένες και θα μπορούσαν να πέσουν ένα 10% τουλάχιστον.

Στα κυρίως για παράδειγμα ο μέσος όρος κάθε πιάτου ειναι 12 ευρώ. Οι γεύσεις του ειναι καλές, ίσως όχι σε όλα αλλά σε αρκετά πιάτα.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Το Βραστό το έχω επισκεφθεί πολλές φορές τα τελευταία χρόνια, καθώς βρίσκεται πολύ κοντά στο σπίτι μου, θεωρώ δε παράλειψη από μέρους μου, ότι δεν έχω έως σήμερα γράψει κριτική.

Ο χώρος είναι τόσο απίστευτα απλός και καλόγουστα διακοσμημένος, που δε βρίσκεις ψεγάδι (χαριτωμενιά αξιοσημείωτη η ταμπελίτσα "αλλουνού" στα τραπέζια, κόντρα στην κλισέ "reserved"), έχει δε αξιοποιηθεί στο έπακρο κάθε σπιθαμή του μαγαζιού (εξωτερικά και εσωτερικά), όχι όμως εις βάρος των πελατών, όπως σε άλλα εστιατόρια που κάθεται ο ένας πάνω στον άλλον. Το προσωπικό, πάντα γελαστό, γρήγορο και εξυπηρετικό.

Το φαγητό πολύ προσεγμένο, αν και κατά την ταπεινή μου γνώμη θα μπορούσε να είναι φθηνότερο, οι μερίδες πάντως είναι τεράστιες και χορταστικές και οι πρώτες ύλες προσεγμένες και ποιοτικές. Τα γνωστότερα πιάτα του είναι το βραστό (κρεατόσουπα με λαχανικά), την οποία επιλέγουν 8 στους 10 πελάτες, οι τυρόπιτές του (δε με ενθουσιάζουν όσο πριν μερικά χρόνια), και το υπέροχο μαμαδίσιο γιουβέτσι του.

Πέραν της σχάρας, έχει παγίως μαγειρευτά φαγητά ημέρας, πάντα περιποιημένα και νόστιμα. Το Βραστό έχει φανατικούς πελάτες, όχι τυχαία, δεν είναι επίσης τυχαίο ότι όποτε είναι ανοιχτό, είναι πάντα κατάμεστο από κόσμο (κυρίως οικογένειες και παιδιά τα σαββατοκύριακα, οπότε αν θέλετε περισσότερη ησυχία, προτιμήστε ενδιάμεσες ώρες, πχ 19.00 το απόγευμα ή πριν τη 13.30 το μεσημέρι).

Στο δια ταύτα της πρόσφατης επίσκεψής μου λοιπόν, την 2/5/2015, παρέα 2 ατόμων: Συνολικό κόστος λογαριασμού Ευρώ 60,40. Επιλέξαμε 2 μερίδες μπιφτέκια σχάρας, Ευρώ 8,90 η μερίδα, ζουμερά, 3 τον αριθμό με υπέροχες στρογγυλές, καυτές τηγανητές πατάτες. Τα μπιφτέκια μετρίου μεγέθους, με 3 όμως σκας.

Υπέροχη στριφτή πίτα Χ 2, με σπιτικό φύλλο και γέμιση κοτόπουλου, καρότου και μανιταριών, πανάλαφρη, εξ'ου και η επανάληψή της (Ευρώ 6,00 εκάστη) συν μία ακόμη για το σπίτι. Τζατζίκι, ωραίο, δυνατό και σπιτικό, μέτριας ποσότητας Ευρώ 3,20 έκαστο (χ 2). Χύμα κόκκινο κρασί 250ml Ευρώ 2,50 (πολύ αξιοπρεπές, το πίνω κάθε φορά που πάω), μία φρέσκια μπύρα Χίου στην κατά τη γνώμη μου εξωφρενική τιμή των Ευρώ 4,90 (! ) και τέλος κέρασμα (εδώ έγινε ένα λάθος, το οποίοτώρα που γράφω την κριτική συνειδητοποίησα, ότι εκ παραδρομής, τελικώς το κέρασμα χρεώθηκε! ) ένα εξαιρετικό, πεντάφρεσκο τιραμισού και η πιο ασύλληπτη λεμονόπιτα που έχω φάω σε εστιατόριο, Ευρώ 3,80 έκαστο (πήραμε και 2η λεμονόπιτα για το σπίτι). Η χρέωση του κεράσματος μόνον τυχαία μπορεί να θεωρηθεί, καθώς οι άνθρωποι είναι παραπάνω από εντάξει σε τέτοια ζητήματα.

Τα γλυκά ικανού μεγέθους, απίθανης παρασκευής, φρεσκάδας και γεύσης(εάν τα πετύχετε, να τα προτιμήσετε). Μία βιαστική ματιά που έριξα στον κατάλογο ξέροντας εκ των προτέρων ότι θα φάω μπιφτέκια, με έκανε να γουρλώσω τα μάτια βλέποντας την τιμή του μοσχαρίσιου φιλέτου στα Ευρώ 18,90 εάν θυμάμαι καλά (κάτι λιγότερο από 300 γραμμάρια)..

Τα κυρίως αν και μεγάλες μερίδες, όπως πχ το γιουβέτσι, μπορούν και θα έπρεπε να έχουν χαμηλότερες τιμές.

Η κατακλείδα: Το Βραστό είναι ένα πολύ περιποιημένο σε όλα του εστιατόριο, με πολύ ευχάριστο και ζεστό περιβάλλον και προσωπικό, το οποίο δεν έχει τυχαία τόσο φανατικούς πελάτες όλα αυτά τα χρόνια. Είναι ασφαλής επιλογή, είτε επιλέξετε να κάνετε το τραπέζι σε φίλους, είτε να φάτε σπιτικό και νόστιμο φαγητό οι ίδιοι. Το καλοκαίρι, ο κήπος είναι ένα όνειρο (αν και προσωπικά αγαπώ τη μέσα σάλα). Σας προτείνω να πάτε.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Βρεθήκαμε στο Βραστό το Σάββατο 13/12/14 παρέα 9 ατόμων ύστερα από κράτηση. Δηλώνω ενθουσιασμένος εξ αρχής! Είναι το πρώτο εστιατόριο στο οποίο βάζω σε όλα 4!

Το κατάστημα είναι πολύ ζεστό και περιποιημένο, ωραία διακοσμημένο και φιλόξενο. Ο χώρος των μη καπνιζόντων είναι όαση για εμάς τους "αντι-παθητικούς αντι-καπνιστές", όπως πολύ ωραία έθεσε πρόσφατα ένας συνάδελφός μου το θέμα μεταξύ καπνιστών και μη.

Μην περιμένετε να βρείτε πολύ εύκολα πάρκινγκ στην περιοχή, ούτε το ίδιο το μαγαζί αν δεν είστε εξοικειωμένος με το Πολύδροσο. Εξοπλιστείτε με GPS, γιατί εγώ πέρασα τρεις φορές από το ίδιο σημείο και άκρη δεν κατάφερνα να βγάλω. Παρόλο λοιπόν που το Βραστό το εντοπίζεις μόνο αν το γνωρίζεις, ήταν γεμάτο με κόσμο.. Αυτό θα μου πείτε είναι καλό ή κακό; Στην προκειμένη περίπτωση αποδείχθηκε περίτρανα καλό!

Η εξυπηρέτηση είναι άψογη! Από την υποδοχή μέχρι τη λήψη της παραγγελίας, τους χρόνους σερβιρίσματος, το κέρασμα στο τέλος.. σας το είπα από την αρχή, ενθουσιάστηκα, τίμια πράγματα!

Όσον αφορά στα διάφορα εδέσματα τα οποία γευτήκαμε, έχουμε και λέμε (ίσως ορισμένα τα λησμονήσω γιατί πήραμε πολλά και δεν είχα το συντονισμό της παραγγελίας ο ίδιος): μακεδονική σαλάτα (η γνωστή πολίτικη ή πικάντικη), ρόκα - σπανάκι, σαλάτα κους-κους, κεφτεδάκια, τυροπιτάκια - στα οποία ζητήσαμε να προσθέσουν μέλι, χωριάτικο λουκάνικο, φάβα, πατάτες τηγανιτές, κοτόπιτα, μπιφτέκια, καπνιστή χοιρινή μπριζόλα, κοντοσούβλι χοιρινό, σούπα βραστό.. ελπίζω να τα κάλυψα όλα. Φυσικά κάποια από τα παραπάνω ζητήθηκαν εις διπλούν και ήταν όλα πάρα πολύ ωραία, με αποκορύφωμα τα μπιφτέκια, το κοντοσούβλι και την καπνιστή μπριζόλα.

Το νερό ερχόταν διαρκώς σε κανάτα, ενώ παραγγείλαμε αρκετό χύμα λευκό και κόκκινο κρασί, το οποίο δεν προκάλεσε καμία διαταραχή, παρά την ποσότητα που καταναλώσαμε.

Στο τέλος, μας κέρασαν κορμό και ο λογαριασμός μετά της αποδείξεώς τους κατέφτασε αναγράφοντας € 158,00. Επομένως, χωρίς ποτά-αναψυκτικά, η τιμή κατ' άτομο είναι € 15,00 περίπου και ίσως λίγο χαμηλότερη. Θεωρώ το Βραστό ως μία από τις καλύτερες, αν όχι την καλύτερη, οικογενειακή ταβέρνα ως προς το μενού, με έναν πολύ όμορφο και ξεχωριστό χώρο και εξαιρετική εξυπηρέτηση. Τι άλλο να ζητήσει κανείς; Μπράβο στους ιδιοκτήτες!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Πηγα στο ΒΡΑΣΤΟ εδω και δυο εβδομαδες περιπου. Ειναι ωραιο μαγαζι και απο οτι ειδα ειχε και δυο βαπτισεις(ειναι μακροστενο μαγαζι. εξω τουλαχιστον)και δεν υπαρχει φοβος ενοχλησης). Ειναι ωραιος χωρος και περιποιημενος(αν και εκει που καθομουν μυριζε λιγακι ασχημα, ημουν διπλα στα φυτα ισως απο τρεχουμενα νερα.

Ο αντρας μου ηταν πιο μακρια και δεν καταλαβε κατι). Το προσωπικο πολυ ευγενικο και ευχαριστο.

Πηραμε λιγα πραγματακια. Πηρα ενα βραστο: σουπα μοσχαρι με λαχανικα. Το μοσχαρι λογικα ποντικι, ηταν φανταστικο. σου θυμιζε πολυ ωραιο πετυχημενο σπιτικο φαγητο!!! Τις τιμες δεν τις θυμαμαι νομιζω οτι ειχε 11-12 ευρω αλλα δεν ειμαι σιγουρη.

Ο αντρας μου πηρε ενα κλεφτικο: μπουκιες απο αρνι και χοιρινο στη λαδοκολλα, με τυρι και λαχανικα. Και αυτο φανταστικο. νομιζω λιγακι πιο ακριβο απο το δικο μου...12-13 ευρω... και παλι δεν ειμαι σιγουρη για τις τιμες. Πηραμε και μια σαλατα ροκα-σπανακι, καλη. Και μια μπυρα.

Θεωρω οτι ειναι λιγο τσιμπημενο στις τιμες και γιαυτο το λογο δε θα το κανουμε στεκι, σιγουρα ομως αν θελησουμε καλο μαγειρευτο φαγητο θα ξαναπαμε!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Στο βραστό έχω πάει αρκετές φορές τα τελευταία δύο χρόνια, με φίλους, οικογένεια, συνεργάτες, σε βάφτιση κλπ. επομένως θα γράψω μια συνολική κριτική.
Βρίσκεται σε όμορφη περιοχή του Χαλανδρίου, κοντά στην Ρεματιά, σε ένα στενάκι. Το παρκάρισμα σε μέρες/ώρες αιχμής δεν είναι το ευκολότερο αλλά συνήθως κάτι βρίσκεται.

Ο χώρος (εσωτερικός και εξωτερικός) είναι όμορφα διακοσμημένος, περιποιημένος και ευχάριστος. Για το καλοκαίρι υπάρχει και η αυλίτσα με το χαλίκι που την προτιμώ.

Το φαγητό είναι καλό, όσα πιάτα έχω δοκιμάσει είναι πάντοτε καλοφτιαγμένα, δε νομίζω ότι κανείς θα φάει άσχημα, αλλά αναλόγως με την μέρα θα φάει απο συμπαθητικά μέχρι πολύ καλά. Θέλω να πω πως δεν θα εντυπωσιαστεί κανείς με την μοναδική κουζίνα αλλά σίγουρα δεν θα φύγει παραπονεμένος. Επίσης υπάρχουν αρκετές επιλογές στον κατάλογο και πάντα και κάποια πιάτα ημέρας. Απο τα αγαπημένα μου είναι σίγουρα η φάβα, τα τυροπιτάκια, τα κεφτεδάκια, το κοτόπουλο μετσοβόνε, τα μπιφτέκια και κάποια μαγειρευτά ημέρας.

Το σέρβις είναι γρήγορο, αποτελεσματικό κι ευγενικό, γενικώς θα το χαρακτήριζα πολύ καλό. Όσες φορές έχουμε πάει μείναμε ευχαριστημένοι πλην μιας και μοναδική άτυχης στιγμής η οποία δεν έχει επαναληφθεί.

Είναι μια ταβέρνα "αξιόπιστη" θα έλεγα, με την έννοια ότι ξέρεις ότι θα πας, θα φας καλά σε ένα όμορφο περιβάλλον και πάντα θα βγεις ασπροπρόσωπος σε φίλους και συγγενείς που θα την προτείνεις. Μας βολεύει και σαν περιοχή γι αυτό φυσικά και συνεχίζουμε να πηγαίνουμε. Είναι ιδιαίτερα βολική για οικογένειες (απο τις λίγες που διαθέτουν παιδικά καρεκλάκια) και προσανατολισμένη σε οικογένειες γι αυτό ειδικά μεσημέρια θα δείτε πολλά καρότσια και μικρά παιδάκια.

Οι τιμές θα μπορούσαν να είναι ελαφρώς χαμηλότερες αλλά δεν θα τις πεις κι ακριβές.
Μια καλή επιλογή ειδικά για κατοίκους γειτονικών περiοχών.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Το βραστο βρισκεται κοντα στο ανοιχτο θεατρο χαλανδριου και σε αντιθεση με καποιους χρηστες εγω αντιμετωπισα προβλημα στο παρκαρισμα.

Στην ουσια εχει 3 χωρους, έναν μεγαλο με το που μπανεις με γυαλινη τζαμαρια, που θεωρω ότι είναι καπνιστων και αλλους 2 μεσα, αριστερα και δεξια της δευτερης εισοδου.

Ο χωρος είναι ωραια διακοσμημενος και αρκετα φωτεινος.

Ο καταλογος με σωστο αριθμο επιλογων, χωρις να χανεις την μπαλα.

Η εξυπηρετηση αρκετα φιλικη, γρηγορη και κυριως με σωστους χρονους αναμονης αναμεσα στα πιατα, χωρις να μαζευονται όλα πανω στο τραπεζι, αλλα ουτε και να λειπει κατι για το ποτο.

Από πιατα δοκιμασα:

Σαλατα πρασινη (7,50): πρασιναδα με σως, σταφιδες και παρμεζανα, πολύ δροσερη και γευστικη αλλα μικρη σε ποσοτητα.

Τυροπιτακια (5.90): 4 στον αριθμο με 3 τυρια γεμιση και αρωματικα, πεντανοστιμα

Κεφτεδακια (5.20): 6 συνοδεια τηγανιτων πατατων, χωρις περιττες λαδιλες, αφρατοι και ευχαριστοι στην γευση

Λουκανικο (5.20): απλα πεντανοστιμο αλλα μικρο σε μεγεθος

Κοντοσουβλι χοιρινο στη σουβλα (14.00): ηταν εξτρα πιατο αποτι καταλαβα, με κοματια χοιρινου περασμενα σε μικρη σουβλα. Ηταν αποθεωση, και η γευση και το ψησιμο, σε ικανοποιητικη ποσοτητα σε σχεση με τα υπολοιπα αλλα με τσουχτερη τιμη

Κλεφτικο (12.00): χοιρινο και αρνι με λαχανικα σε λαδοκολλα: και αυτό σκετο λουκουμι, αψογα ψημενο και μαριναρισμενο αλλα σε μικρη ποσοτητα και υψηλη τιμη.

Κερασμα χαλβας σιμιγδαλι αρκετα καλος

Από το βραστο εμεινα απολυτα ικανοποιημενος από αυτά που εφαγα αλλα σκεπτικος σχετικα με τις τιμες του για τη συχνοτητα με την οποια θα μπορω να το επισκεπτομαι. Σιγουρα δεν είναι για αρκετα συχνα.