Η οικογενειακή ταβέρνα "Το Βραστό", με ιστορία πάνω από 40 χρόνια δίπλα στη ρεματιά στο Πολύδροσο Χαλανδρίου, προσφέρει στη μακρόχρονη πορεία της, γεύσεις από την Ελληνική κουζίνα με μυρωδιές που ξυπνάνε σπιτικές μνήμες, δίνοντας πάντα προτεραιότητα στη ποιότητα καθώς και στη φιλική εξυπηρέτηση.
Προσφάτως ανακαινίστηκε πλήρως με πολύ μεράκι αποκτώντας ένα ιδιαίτερα "ζεστό" και ταυτόχρονα φινετσάτο στιλ, δημιουργώντας έναν χώρο που οι πελάτες και οι θαμώνες, που με το πέρασμα του χρόνου έγιναν φίλοι, να αισθάνονται άνετα και οικεία, απολαμβάνοντας τις προσωπικές αλλά και τις επαγγελματικές στιγμές τους.

Τρίτη εώς Σάββατο 19:00-24:00 και Κυριακή 13:00-18:00

Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

17 Ιουν 2015

Πήγαμε με τη σύζυγο μου το Σάββατο 13/6, λίγες μέρες μετά την ανακαίνιση του. Είχα ακούσει πολλά για "Το Βραστό" και παρόλο που έχουμε φάει σε άπειρα μέρη στο Χαλάνδρι, δεν είχε τύχει να το επισκεφθούμε

Μας έδωσαν τραπέζι κάτω από τον στεαγασμενο χώρο, κοντά στην ταμειακή μηχανή και το μπουφέ που χρησιμοποιούσε το προσωπικό, περνώντας ξυστά από τη πλάτη της συζύγου μου. Το τραπέζι ήταν σχετικά κοντά με ένα άλλο, στο οποίο οι διπλανοί μας δεν βολεύονταν με τίποτε και αφού με ενόχλησαν πολλές φορές χτυπώντας με στην ράχη της καρέκλας, τελικά άλλαξαν τραπέζι. Μετακινήσαμε και το δικό μας σε μια σχετικά πιο ευρύχωρη θέση και η κατάσταση βελτιώθηκε, αλλά σίγουρα οι θέσεις των τραπεζιών δεν ήταν σωστές και το ένα από τα δυο έπρεπε να αφαιρεθεί για να μην υπάρχει αυτό το στριμωξίδι.

Ο εσωτερικός χώρος είναι πολύ όμορφος, μια μοντέρνα και αρτιστικη εκδοχή με πινελιές παλιού και σίγουρα το χειμώνα θα δημιουργεί ωραίο περιβάλλον.

Οι περισσότερες παρέες ήταν οικογένειες με παιδάκια που έτρεχαν παντού, χωρίς οι γονείς τους βέβαια να ενδιαφέρονται και πολύ. Τα δικά μας παιδιά τα είχαμε αφήσει με φύλαξη στο σπίτι, διότι θεωρήσαμε ότι δεν θα πάμε σε οικογενειακή ταβέρνα. Κι εδώ η διεύθυνση θα πρέπει να αποφασίσει σε τι κοινό απευθύνεται, ιδιαίτερα μετά την επιτυχημένη ανακαινιση.

Παραγγείλαμε:
• Φακοσαλατα: Οι φακές σωστά βρασμένες, αλλά ανοστες. Νόστιμη η πιπεράτη φέτα που είχε προστεθεί, αλλά σε υπερβολική ποσότητα και επισκίαζε τα πάντα

• Φέτα με μέλι: Μου είχαν πει ότι ήταν σπεσιαλιτέ τους. Το φύλλο ήταν σωστά τηγανισμένο, αλλά το τυρί πάλι σε υπερβολική ποσότητα, όπως και το μέλι. Το αποτέλεσμα ήταν το πιάτο να συγκλίνει περισσότερο σε επιδόρπιο, παρά σε ορεκτικό.

• Μοσχαροκεφαλη (δηλαδή μάγουλα+γλώσσα): Νόστιμο, αλλά ήταν σχεδόν λιωμένο στο αργό ψήσιμο και έχασε πόντους.

• Χοιρινό στη γάστρα: Μας ήρθε σε μια πιατέλα, κολυμπώντας σε ζουμιά και λάδια. Τα υλικά που χρησιμοποιήθηκαν και ιδιαίτερα το πορτοκαλι, δεν είχαν δέσει μεταξύ τους και δεν υπήρχε κάτι πού να δίνει τον τόνο στο πιάτο. Φυσικά κι εδώ το κρέας ήταν λιωμένο.

Γενική παρατήρηση: όλα τα πιάτα ήταν εντελώς ανάλατα και ως γνωστόν η εκ των υστέρων προσθήκη αλατιού δεν αντικαθιστά την γεύση που θα είχε το αρχικά αλατισμένο σωστά φαγητό.

Ποτά: Επιλέξαμε να πιούμε μαύρες. Ωραία και πρωτότυπη η ιδέα για κάβα ελληνικών μπυρων. Όμως δεν είναι δυνατόν να έχεις Fix και να μην διαθέτεις την "Νήσος" της Τσόκλη η την βιολογική " Πειραϊκή". Πήρα weiss που είναι και η αδυναμία μου, αλλά δεν είχαν κατάλληλο μακρύ ποτήρι για να σερβιριστεί σωστά. Απογοήτευση.

Γρήγορο και σβέλτο σέρβις από τα παιδιά. Πρόσφεραν χαλβά στο τέλος, αλλά αρκεστήκαμε σε μια εξαιρετική μαστίχα λικέρ.

Δώσαμε 46 ευρώ για όλα, ποσό σχετικά καλό με τα επίπεδα άλλων ανάλογων εστιατορίων.

02 Ιουν 2015

Πηγα στο ΒΡΑΣΤΟ εδω και δυο εβδομαδες περιπου. Ειναι ωραιο μαγαζι και απο οτι ειδα ειχε και δυο βαπτισεις(ειναι μακροστενο μαγαζι. εξω τουλαχιστον)και δεν υπαρχει φοβος ενοχλησης). Ειναι ωραιος χωρος και περιποιημενος(αν και εκει που καθομουν μυριζε λιγακι ασχημα, ημουν διπλα στα φυτα ισως απο τρεχουμενα νερα.

Ο αντρας μου ηταν πιο μακρια και δεν καταλαβε κατι). Το προσωπικο πολυ ευγενικο και ευχαριστο.

Πηραμε λιγα πραγματακια. Πηρα ενα βραστο: σουπα μοσχαρι με λαχανικα. Το μοσχαρι λογικα ποντικι, ηταν φανταστικο. σου θυμιζε πολυ ωραιο πετυχημενο σπιτικο φαγητο!!! Τις τιμες δεν τις θυμαμαι νομιζω οτι ειχε 11-12 ευρω αλλα δεν ειμαι σιγουρη.

Ο αντρας μου πηρε ενα κλεφτικο: μπουκιες απο αρνι και χοιρινο στη λαδοκολλα, με τυρι και λαχανικα. Και αυτο φανταστικο. νομιζω λιγακι πιο ακριβο απο το δικο μου...12-13 ευρω... και παλι δεν ειμαι σιγουρη για τις τιμες. Πηραμε και μια σαλατα ροκα-σπανακι, καλη. Και μια μπυρα.

Θεωρω οτι ειναι λιγο τσιμπημενο στις τιμες και γιαυτο το λογο δε θα το κανουμε στεκι, σιγουρα ομως αν θελησουμε καλο μαγειρευτο φαγητο θα ξαναπαμε!

07 Μαι 2015

Το Βραστό το έχω επισκεφθεί πολλές φορές τα τελευταία χρόνια, καθώς βρίσκεται πολύ κοντά στο σπίτι μου, θεωρώ δε παράλειψη από μέρους μου, ότι δεν έχω έως σήμερα γράψει κριτική.

Ο χώρος είναι τόσο απίστευτα απλός και καλόγουστα διακοσμημένος, που δε βρίσκεις ψεγάδι (χαριτωμενιά αξιοσημείωτη η ταμπελίτσα "αλλουνού" στα τραπέζια, κόντρα στην κλισέ "reserved"), έχει δε αξιοποιηθεί στο έπακρο κάθε σπιθαμή του μαγαζιού (εξωτερικά και εσωτερικά), όχι όμως εις βάρος των πελατών, όπως σε άλλα εστιατόρια που κάθεται ο ένας πάνω στον άλλον. Το προσωπικό, πάντα γελαστό, γρήγορο και εξυπηρετικό.

Το φαγητό πολύ προσεγμένο, αν και κατά την ταπεινή μου γνώμη θα μπορούσε να είναι φθηνότερο, οι μερίδες πάντως είναι τεράστιες και χορταστικές και οι πρώτες ύλες προσεγμένες και ποιοτικές. Τα γνωστότερα πιάτα του είναι το βραστό (κρεατόσουπα με λαχανικά), την οποία επιλέγουν 8 στους 10 πελάτες, οι τυρόπιτές του (δε με ενθουσιάζουν όσο πριν μερικά χρόνια), και το υπέροχο μαμαδίσιο γιουβέτσι του.

Πέραν της σχάρας, έχει παγίως μαγειρευτά φαγητά ημέρας, πάντα περιποιημένα και νόστιμα. Το Βραστό έχει φανατικούς πελάτες, όχι τυχαία, δεν είναι επίσης τυχαίο ότι όποτε είναι ανοιχτό, είναι πάντα κατάμεστο από κόσμο (κυρίως οικογένειες και παιδιά τα σαββατοκύριακα, οπότε αν θέλετε περισσότερη ησυχία, προτιμήστε ενδιάμεσες ώρες, πχ 19.00 το απόγευμα ή πριν τη 13.30 το μεσημέρι).

Στο δια ταύτα της πρόσφατης επίσκεψής μου λοιπόν, την 2/5/2015, παρέα 2 ατόμων: Συνολικό κόστος λογαριασμού Ευρώ 60,40. Επιλέξαμε 2 μερίδες μπιφτέκια σχάρας, Ευρώ 8,90 η μερίδα, ζουμερά, 3 τον αριθμό με υπέροχες στρογγυλές, καυτές τηγανητές πατάτες. Τα μπιφτέκια μετρίου μεγέθους, με 3 όμως σκας.

Υπέροχη στριφτή πίτα Χ 2, με σπιτικό φύλλο και γέμιση κοτόπουλου, καρότου και μανιταριών, πανάλαφρη, εξ'ου και η επανάληψή της (Ευρώ 6,00 εκάστη) συν μία ακόμη για το σπίτι. Τζατζίκι, ωραίο, δυνατό και σπιτικό, μέτριας ποσότητας Ευρώ 3,20 έκαστο (χ 2). Χύμα κόκκινο κρασί 250ml Ευρώ 2,50 (πολύ αξιοπρεπές, το πίνω κάθε φορά που πάω), μία φρέσκια μπύρα Χίου στην κατά τη γνώμη μου εξωφρενική τιμή των Ευρώ 4,90 (! ) και τέλος κέρασμα (εδώ έγινε ένα λάθος, το οποίοτώρα που γράφω την κριτική συνειδητοποίησα, ότι εκ παραδρομής, τελικώς το κέρασμα χρεώθηκε! ) ένα εξαιρετικό, πεντάφρεσκο τιραμισού και η πιο ασύλληπτη λεμονόπιτα που έχω φάω σε εστιατόριο, Ευρώ 3,80 έκαστο (πήραμε και 2η λεμονόπιτα για το σπίτι). Η χρέωση του κεράσματος μόνον τυχαία μπορεί να θεωρηθεί, καθώς οι άνθρωποι είναι παραπάνω από εντάξει σε τέτοια ζητήματα.

Τα γλυκά ικανού μεγέθους, απίθανης παρασκευής, φρεσκάδας και γεύσης(εάν τα πετύχετε, να τα προτιμήσετε). Μία βιαστική ματιά που έριξα στον κατάλογο ξέροντας εκ των προτέρων ότι θα φάω μπιφτέκια, με έκανε να γουρλώσω τα μάτια βλέποντας την τιμή του μοσχαρίσιου φιλέτου στα Ευρώ 18,90 εάν θυμάμαι καλά (κάτι λιγότερο από 300 γραμμάρια)..

Τα κυρίως αν και μεγάλες μερίδες, όπως πχ το γιουβέτσι, μπορούν και θα έπρεπε να έχουν χαμηλότερες τιμές.

Η κατακλείδα: Το Βραστό είναι ένα πολύ περιποιημένο σε όλα του εστιατόριο, με πολύ ευχάριστο και ζεστό περιβάλλον και προσωπικό, το οποίο δεν έχει τυχαία τόσο φανατικούς πελάτες όλα αυτά τα χρόνια. Είναι ασφαλής επιλογή, είτε επιλέξετε να κάνετε το τραπέζι σε φίλους, είτε να φάτε σπιτικό και νόστιμο φαγητό οι ίδιοι. Το καλοκαίρι, ο κήπος είναι ένα όνειρο (αν και προσωπικά αγαπώ τη μέσα σάλα). Σας προτείνω να πάτε.

06 Μαι 2015

Στο βραστό έχω πάει αρκετές φορές τα τελευταία δύο χρόνια, με φίλους, οικογένεια, συνεργάτες, σε βάφτιση κλπ. επομένως θα γράψω μια συνολική κριτική.
Βρίσκεται σε όμορφη περιοχή του Χαλανδρίου, κοντά στην Ρεματιά, σε ένα στενάκι. Το παρκάρισμα σε μέρες/ώρες αιχμής δεν είναι το ευκολότερο αλλά συνήθως κάτι βρίσκεται.

Ο χώρος (εσωτερικός και εξωτερικός) είναι όμορφα διακοσμημένος, περιποιημένος και ευχάριστος. Για το καλοκαίρι υπάρχει και η αυλίτσα με το χαλίκι που την προτιμώ.

Το φαγητό είναι καλό, όσα πιάτα έχω δοκιμάσει είναι πάντοτε καλοφτιαγμένα, δε νομίζω ότι κανείς θα φάει άσχημα, αλλά αναλόγως με την μέρα θα φάει απο συμπαθητικά μέχρι πολύ καλά. Θέλω να πω πως δεν θα εντυπωσιαστεί κανείς με την μοναδική κουζίνα αλλά σίγουρα δεν θα φύγει παραπονεμένος. Επίσης υπάρχουν αρκετές επιλογές στον κατάλογο και πάντα και κάποια πιάτα ημέρας. Απο τα αγαπημένα μου είναι σίγουρα η φάβα, τα τυροπιτάκια, τα κεφτεδάκια, το κοτόπουλο μετσοβόνε, τα μπιφτέκια και κάποια μαγειρευτά ημέρας.

Το σέρβις είναι γρήγορο, αποτελεσματικό κι ευγενικό, γενικώς θα το χαρακτήριζα πολύ καλό. Όσες φορές έχουμε πάει μείναμε ευχαριστημένοι πλην μιας και μοναδική άτυχης στιγμής η οποία δεν έχει επαναληφθεί.

Είναι μια ταβέρνα "αξιόπιστη" θα έλεγα, με την έννοια ότι ξέρεις ότι θα πας, θα φας καλά σε ένα όμορφο περιβάλλον και πάντα θα βγεις ασπροπρόσωπος σε φίλους και συγγενείς που θα την προτείνεις. Μας βολεύει και σαν περιοχή γι αυτό φυσικά και συνεχίζουμε να πηγαίνουμε. Είναι ιδιαίτερα βολική για οικογένειες (απο τις λίγες που διαθέτουν παιδικά καρεκλάκια) και προσανατολισμένη σε οικογένειες γι αυτό ειδικά μεσημέρια θα δείτε πολλά καρότσια και μικρά παιδάκια.

Οι τιμές θα μπορούσαν να είναι ελαφρώς χαμηλότερες αλλά δεν θα τις πεις κι ακριβές.
Μια καλή επιλογή ειδικά για κατοίκους γειτονικών περiοχών.

02 Απρ 2015

Έχοντας ταξιδέψει αρκετά σε Ελλάδα κι εξωτερικό και δοκιμάσει μεγάλο εύρος πιάτων που ανήκει σε διάφορα είδη κουζίνας, έμεινα παντελώς αδιάφορος από την κουζίνα που προσφέρει το "Βραστό' και απογοητευμένος από την απαράδεκτη συμπεριφορά του ιδιοκτήτη. Πήγαμε για φαγητό στις 28/3/2015 με την οικογένεια μου.

Η ώρα ήταν γύρω στις 6.30' με 7, όπου ολοκλήρωναν το γεύμα τους οι λίγοι μεσημεριανοί πελάτες που είχαν απομείνει και η δουλειά των σερβιτόρων δεν ήταν τόσο πιεστική όσο σε ώρες αιχμής. Το τραπέζι που καθίσαμε υποφωτισμένο, όπως και όλο το μπροστινό τμήμα της στεγασμένης αυλής.

Παραγγείλαμε διάφορα πιάτα ανάμεσα στα οποία χορτόπιτα ημέρας (την οποία συνέστησαν). Ήρθε μπαγιάτικη και ζεσταμένη στο φούρνο μικροκυμάτων (τιμή 6,80€). Απλή αγγουροντομάτα (με χρέωση 5,40€) η οποία κολυμπούσε σε δεύτερης ποιότητας αγουρέλαιο. Τυροπιτάκια (5,90€) τα οποία ήταν δυναμίτες τηγανισμένα σε πολυκαιρισμένο λάδι και χωρίς καμία γευστική νότα. Τα μπιφτέκια απαράδεκτα γευστικά, σκληρά και καθόλου ζουμερά (τιμή 8,90€). Η κολοκυθόσουπα βελουτέ (με γιαούρτι) που περιλαμβάνεται στα πιάτα ημέρας απλώς γευστικά ανεκτή, το ίδιο και το ομώνυμο "βραστό" (11 €).

Ενημέρωσα το σερβιτόρο ευγενικά για την απαράδεκτη, ξαναζεσταμένη χορτόπιτα και την αγγοροντομάτα πνιγμένη στο λάδι, ήδη από την αρχή του γεύματος μας. Σε λίγο εμφανίστηκε ο απαράδεκτος ιδιοκτήτης, ο οποίος ούτε λίγο ούτε πολύ ειρωνεύτηκε με θρασύτητα τα σχόλια μου και υπεραμύνθηκε της κουζίνας του δηλώνοντας ότι "δεν μπορούμε να αρέσουμε σε όλους". Επίσης είχε επιθετικό ύφος και μόνο όταν του έδειξα τη σούπα(από το πολύ λάδι) αγγουροντομάτα, αναγκάστηκε να το παραδεχτεί.

Ήταν η πρώτη φορά που το επισκέφθηκα. Φυσικά δεν θα ξαναπάω και δεν το συστήνω σε καμία περίπτωση.

20 Μάρ 2015

Στο Βραστο έχω πάει 3 φορές συνολικά. Μου αρέσει πολύ ο χώρος έξω (κλειστός το χειμώνα με σόμπες, ανοικτός το καλοκαίρι). Και μέσα ειναι πολύ όμορφα αλλά έχει αρκετή βαβούρα για τα δικά μου γούστα.

Το εν λογω μαγαζί πήρε το όνομά του από την περίφημη βραστή κρεατόσουπα για την οποία ειναι κ περισσότερο γνωστό. Φυσικά έχει και άλλα πιάτα.
Εγώ δεν έχω άποψη για πολλά πιάτα, καθώς όταν πηγαίνω στο Βραστό επιλέγω τη σουπα του. Το κρέας είναι λίγο σκληρό αλλά ο ζωμός ειναι καταπληκτικός. .

Έχω δοκιμάσει τη φέτα με μέλι που ειναι πολύ καλή, οι σαλάτες του επίσης εξαιρετικές, το λουκάνικο καλό. Έχω δοκιμάσει κ τα μπιφτεκάκια και ειναι μέτρια, τίποτα ιδιαίτερο. Το κρασί χύμα κόκκινο αρκετά καλό, και πάντα φέρνουν ωραίο χαλβά με σιμιγδάλι για κέρασμα.

Ειναι ένα μαγαζί που μου αρέσει πολύ λόγω περιβάλλοντος, και για χειμώνα και για καλοκαίρι. Θεωρώ ότι οι τιμές του είναι λίγο τσιμπημένες και θα μπορούσαν να πέσουν ένα 10% τουλάχιστον.

Στα κυρίως για παράδειγμα ο μέσος όρος κάθε πιάτου ειναι 12 ευρώ. Οι γεύσεις του ειναι καλές, ίσως όχι σε όλα αλλά σε αρκετά πιάτα.

18 Μάρ 2015

Κλασσικά Παρασκευή βράδυ 13/3/2015 ψάχναμε να πάμε κάπου να φάμε... και μετά από παρότρυνση φίλων και διαβάζοντας κριτικές από το σάιτ κλείσαμε στο Βραστό. Πραγματικά αν δεν έχεις GPS παίζει να κόβεις βόλτες ώρα, να περνάς από μπροστά και να μην το βλέπεις, είναι σε ένα στενάκι στο Πολύδροσο Χαλανδρίου σε μια πολύ ήσυχη περιοχή γεμάτη πράσινο. Το πάρκινγκ είναι ένα θέμα εμείς ήμασταν τυχεροί και βρήκαμε αμέσως, ευτυχώς γιατί είχε ανοίξει ο ουρανός και έριχνε καρέκλες.

Ο χώρος είναι πολύ συμπαθητικός, υπάρχει διαχωρισμός σε καπνίζοντες και μη καπνίζοντες εμείς εφόσον η κοπέλα μου καπνίζει κάτσαμε στους καπνίζοντες που είναι στον έξω χώρο του μαγαζιού που αν και μεγάλος είναι πολύ ζεστός. Η διακόσμηση τόσο μέσα όσο και έξω είναι πολύ όμορφη. Το μόνο ψιλόαρνητικό είναι ότι δεν έχει μουσική.

Η εξυπηρέτηση από την υποδοχή ήδη είναι άριστη και όλα τα παιδιά πολύ ευχάριστα και εξυπηρετικά. Έδειχναν μεγάλη προσοχή σε όλα τα τραπέζια, ώστε να ανανεώνουν τις κανάτες με το νερό όταν αυτές άδειαζαν, το φαγητό ερχόταν στην ώρα του και ζεστό και μόλις τελείωνες μάζευαν τα άδεια πιάτα. Μας περιποιήθηκαν πολύ καλά, μας ρώτησαν και 2 φορές αν μας άρεσαν τα πιάτα και αν έχουμε κάποιο παράπονο.

Ας περάσουμε και στο φαΐ. Ήμασταν 2 άτομα και πήραμε τα παρακάτω:

- την φακοσαλάτα (5,40€) ήταν νόστιμη και σε πολύ καλή ποσότητα με την φέτα της το φρέσκο κρεμμυδάκι και ντοματούλα κομμένη (3/4)

- την φέτα με μέλι (5,40€) που ξετρελαθήκαμε πρέπει να την δοκιμάσετε οπωσδήποτε (4/4)

- το κλέφτικο (12€) ήταν πραγματικά λουκούμι, τυλιγμένο σε λαδόκολλα με τυριά και λαχανικά. Το κρέας ήταν πραγματικά πολύ νόστιμο και καλά ψημένο η μόνη μου ένσταση είναι ότι θα μπορούσε να είναι λίγο περισσότερο σε ποσότητα σε σχέση με την τιμή του. (3/4)

- κοντοσούβλι που συνοδευόταν από μια πατάτα ψητή κομμένη στη μέση και περιχυμένη με σως τυριού φιλαδέλφειας και ντοματίνια (13,50€), πάρα πολύ γευστικό και τίμια η ποσότητα του αλλά και αυτό θα μπορούσε να είναι πιο φθηνό (3/4)

- ήπιαμε και μισό κιλό κρασί ροζέ χύμα (4€) ήταν ελαφρύ και πολύ ωραίο

Ένα αρνητικό που θέλω να επισημάνω και το βλέπω και σε άλλα μαγαζιά είναι ότι φέρνουν ψωμί χωρίς να σε ρωτήσουν και στο χρεώνουν κουβέρ.

Στη συνολική εικόνα το μαγαζί με άφησε πολύ ικανοποιημένο και θα ξαναπάω σίγουρα, μιας και θέλω να δοκιμάσω και τα φαγητά κατσαρόλας που φημίζεται. Το συστήνω ανεπιφύλακτα.

25 Φεβ 2015

Επισκέφτηκα ΤΟ ΒΡΑΣΤΟ Κυριακή μεσημέρι με παρέα τριών ακόμα ατόμων.

ΠΕΡΙΟΧΗ:
Χωμένο σε ένα στενό δίπλα στο ρέμα Χαλανδρίου ανάμεσα σε πολυκατοικίες με αρκετό πράσινο. Αν δεν πας καρφωτός, δεν πέφτεις ποτέ πάνω του τυχαία.

ΧΩΡΟΣ:
Λιτός, μεγάλος χώρος γεμάτος τραπέζια, διακόσμηση σύγχρονης ταβέρνας, χωρίς κάποια ιδιαίτερη πινελια.

ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ:
Επίσης τίποτα ιδιαίτερο. Επειδή μάλιστα προφανώς είναι συνήθως γεμάτο και ο χώρος αρκετά μεγάλος δημιουργεί μια ελαφρώς πολύβουη ατμόσφαιρα. Παρεΐστικο ή/και οικογενειακό κλίμα.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:
Καλή εξυπηρέτηση ακόμα και σε στιγμές ιδιαίτερης αιχμής (χωρίς να περιμένουμε θαύματα). Υπάρχει αρκετό προσωπικό και όσοι τουλάχιστον πρόσεξα ήταν πρόθυμοι και εξυπηρετικοί με καλή επικοινωνία μεταξύ τους. Μια καλή ομάδα που κάνει τη δουλειά της τίμια και σωστά.

ΦΑΓΗΤΟ:
Ορεκτικά, μαγειρευτά με κρέας, της ώρας. Το εστιατόριο είναι σαφώς προσανατολισμένο στο κρέας. Τόσο τα ορεκτικά όσο και τα μαγειρευτά ήταν αρκετά κλασικά πιάτα για μια ταβέρνα κρεατοφαγίας και το δυνατό τους σημείο ήταν σίγουρα το καλό τους μαγείρεμα και τα καλά υλικά. Γενικά πιστεύω ότι τα πιάτα που προσφέρονται αντιπροσωπεύουν την καλή, ελληνική κουζίνα και δε νομίζω ότι θα φύγει κάποιος δυσαρεστημένος από το φαγητό. Οι μερίδες είναι ισορροπημένες, ούτε φτωχές, ούτε πλούσιες... στη κυριολεξία "φυσιολογικές".

ΤΙΜΕΣ:
Θα χαρακτήριζα τις τιμές αρκετά τσιμπημένες. Τα κυρίως πιάτα κοστίζουν γύρω στα 12€, μια τιμή που δεν τη θεωρώ καθόλου χαμηλή με τα δεδομένα της εποχής για ένα εστιατόριο με μενού σύγχρονης ταβέρνας ακόμα και αν σε όλους τους τομείς κάνει τη δουλειά του σωστά. Γενικά για να φας καλά το κόστος θα ανέλθει εύκολα στα 20€/άτομο με το απαραίτητο κρασάκι.

ΓΕΝΙΚΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ: Αναμφισβήτητα μια καλή, σύγχρονη ελληνική ταβέρνα κρεατοφαγίας όπου θα φάτε καλά αλλά θα πληρώσετε και το ανάλογο τίμημα.

25 Ιαν 2015

Το Βραστο ειναι μια ταβερνα που την εχω επισκευτει πολλες φορες και ειναι απ' τα μαγαζια που λες οτι σιγουρα θα ξαναπαω και οι λογοι ειναι οι εξης: πρωτα απ'ολα να πω πως ειναι μια οικογενειακη επιχειρηση και το κλιμα μεταξυ των εργαζομενων ηπιο και ευχαριστο. Με ευχαριστει καθε φορα που επισκεπτομαι το μαγαζι η εξυπηρετηση που ειναι αμεση και παντα με ενα ζεστο χαμογελο.

Το φαγητο του παντα καλομαγειρεμενο νοστιμο και ποιοτικο, λιγα πραγματα και καλα αυτο εχω να πω.

Ο χωρος ηταν παντα ζεστος αλλα τωρα μετα την ανακαινηση το μαγαζι νομιζεις οτι ειναι εστιατοριο πολυτελειας, ειναι η πιο ομορφη ταβερνα που εχω παει ποτε.

Για τις τιμες του τωρα να σας πω πως μου φαινονται λογικες για αυτα που σου προσφερει στο συνολο του. Αν σας αρεσει η ελληνικη κουζινα ειναι ενα μαγαζι που θα το λατρεψετε.

16 Ιαν 2015

Σάββατο βράδυ αποφασίσαμε να επισκεφτούμε το ξακουστό βραστό.
Δυστυχώς δεν είχαμε κάνει κράτηση αλλα για καλη μας τύχη άδειασε ενα τραπέζι
Προσωπικα εχώ´´ θεματάκί´´με τη καθαριότητα στα εστιατόρια και το Βραστό πήρε άριστο βαθμό σε αυτόν τον τομέα.

Το σέρβις αν και το μαγαζί ήταν γεμάτο κόσμο ήταν άψογο και ευγενικό.
Οι ιδιοκτήτες δε, ήταν ιδιαίτερα φιλικοί, πρόσχαροι και πολύ εξυπηρετικοί.

Η σούπα με το βραστό πιάτο φανταστικό που μόνο σε χωριό μπορώ να βρω πλέον.
Οι σαλάτες εξαιρετικές και ιδιαίτερες.

Η φάβα και η φέτα με μέλι με ενθουσίασαν. Τα τυροπιτάκια ήταν φανταστικά, ιδιαίτερα θετική εντύπωση μου έκανε οτι το φύλλο το ανοίγουν μόνοι τους!!

Στα θετικά βάζω οτι στα πιάτα που δοκιμάσαμε συμφωνήσαμε όλοι οτι οι γεύσεις ήταν "καθαρές" και καθόλου βαριές και οι μερίδες αρκετά ικανοποιητικές.
Να μην ξεχάσω να πω οτι η παστρουμαδοπιτα ήταν συγκλονιστική, πουθενά δεν την εχω φάει έτς,. ειναι πολύ ιδιαίτερη και οι φαν πρέπει να τη δοκιμάσουν οπωσδήποτε!

Εντυπωσιάστηκα και απο την ιδιαίτερη ποικιλία στην ελληνική μπυρα!

Το μαγαζί ειναι διακοσμημένο όμορφα και προσεγμένα πραγματικά κρυμμένο στη καταπράσινη ρεματιά του Χαλανδρίου!

Σίγουρα θα το ξανά επισκεφτώ!!!

ΑΛΕΠΟΥ (Η) (ΠΕΤ...
Γεύσεις μετά μουσικής ...
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Πετρούπολη