Το όνομα μου είναι Claudio και το 1977 αποφοίτησα απο το κολέγιο μαγείρων. Τα επόμενα χρόνια απέκτησα μεγάλη εμπειρία στην Ιταλική και Ευρωπαϊκή κουζίνα. Είμαι μέλος της ομοσπονδίας Ιταλών επαγγελματιών Chef (federazione Italiana Cuochi).

Το 2006 άνοιξα την Osteria da Claudio όπου σε συνεργασία με όλο το προσωπικό καταφέραμε να διατηρήσουμε τη φιλοσοφία του καλού φαγητού και επαγγελματικού σέρβις.

Η Osteria εκτός απο την ευχάριστη Ιταλική φιλοξενία που σας προσφέρει, δημιουργεί την καλύτερη Ιταλική κλασσική κουζίνα με υγιεινά προϊόντα, όπως το σπιτικό ψωμί, τα χειροποίητα ζυμαρικά και τα φρέσκα μας γλυκά.

Η Osteria είναι νόμιμα αναγνωρισμένη απο το Ελληνοϊταλικό Επιμελητήριο με την πιστοποίηση ποιότητας και φιλοξενίας Ιταλικών εστιατορίων ανά τον κόσμο (Ospitalità Italiana).

Δευτέρα - Σάββατο 12:30 - 00:30 Κυριακή μόνο μεσημέρι (12:00-17:30)

Έχει parking
Κάνει delivery
Φιλικό προς χορτοφάγους
Take away
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

03 Οκτ 2018

Σάββατο βράδυ και είχαμε καιρό να πάμε σε Ιταλικό. Φίλοι μας είχαν πει για το Osteria Da Claudio και για τα χειροποίητα ζυμαρικά του οπότε πήραμε και κλείσαμε τραπεζάκι για δύο κοντά στο παράθυρο στη μεγάλη σάλα.

Ο χώρος έχει την κεντρική σάλλα και τη βεράντα που είναι σχετικά ζεστοί χώροι και οι δύο, με λιτή διακόσμηση που σου βγάζει μια ζεστή ατμόσφαιρα. Στην κεντρική σάλλα δεν καπνίζει κανείς και στη βεράντα είναι ανοιχτός χώρο για καπνίζοντες. Σημαντικό το γεγονός ότι υπάρχει χώρος που τηρείται η απαγόρευση του καπνίσματος. Να ξεκινήσω εδω ότι ο μετρ του εστιατορίου πραγματικά δίνει στην έξοδο για φαγητό τη διάσταση της "εμπειρίας".

Απόλυτα αφοσιωμένος στο στόχο του, φέρεται με εξαιρετική ευγένεια και σε πληροφορεί για κάθε πιάτο με λεπτομέρεια δίνοντας την αίσθηση της τελετουργίας. Σε αυτό βοηθά πολύ η σειρά των πιάτων που ακολουθούν τις αντίστοιχες "πράξεις" στα θεατρικά έργα. Νιώσαμε πολύ άνετα και χωρίς να πιεζόμαστε να τελειώσουμε το φαγητό μας και ομολογουμένως οι γεύσεις ήταν εξαιρετικές:

Στα antipasti πήραμε μοσχαρίσιο carpaccio και σύκα με κατσικίσιο τυρί. Οι γεύσεις πραγματικά δημιουργούν ένα παράδοξο συνδυασμό που μας εξέπληξε ευχάριστα. Το σύκο διατηρούσε αν και ψημένο τη φρεσκάδα του και έφερνε ένα φοβερό συνδυασμό γλυκού και αλμυρού.

Πριν φέρουν τα antipasti έφεραν ένα μικρό πανέρι με ψωμάκια και σως που η αλήθεια είναι ότι δε με ενθουσίασαν. Το ψωμάκι έμοιαζε να μην είναι όσο φρέσκο θα ήθελα αλλά μικρό το κακό για τη συνολική εικόνα του γεύματος.

Στη συνέχεια τα κυρίως μας ήταν ταλιατέλες χειροποίητες με λάδι και φρέσκια τρούφα. Πολύ καλό πιάτο, δεν ήταν βαρύ όπως θα το φοβόμαστε, με καθαρές γεύσεις στην τρούφα. Το ίδιο ίσχυε και για το επόμενο πιάτο που ήταν linguini με pesto διατηρώντας την ελαφρότητα στη γεύση.

Εξαιρετικό κόκκινο κρασί χύμα συνόδευσε το γεύμα (0,5 λ. ) που ταίριαζε εξαιρετικά με τις γεύσεις. Επιβεβαιώνω την ποιότητα του κρασιού και από την επόμενη μέρα που ξυπνάς καλά.

Για γλυκό πήραμε μους σοκολάτα με gianduia παγωτό καθώς και εξαιρετικό εσπρέσσο, σερβιρισμένο σε δίσκο με grappa, σαντιγύ, ζάχαρη και ζαχαρίνες, μπισκοτάκια που έλεγες ότι είναι "κρίμα να τον πιεις".

Για κλείσιμο μας σέρβιραν πολύ καλής ποιότητας αμάρο.

Σίγουρα θα ξαναπάμε στο Osteria Da Claudio έχοντας τη βεβαιότητα ότι σε εκτιμούν ως πελάτη και ως (πεινασμένο - αλλά με στάνταρντ) άνθρωπο.