Το όνομα μου είναι Claudio και το 1977 αποφοίτησα απο το κολέγιο μαγείρων. Τα επόμενα χρόνια απέκτησα μεγάλη εμπειρία στην Ιταλική και Ευρωπαϊκή κουζίνα. Είμαι μέλος της ομοσπονδίας Ιταλών επαγγελματιών Chef (federazione Italiana Cuochi).

Το 2006 άνοιξα την Osteria da Claudio όπου σε συνεργασία με όλο το προσωπικό καταφέραμε να διατηρήσουμε τη φιλοσοφία του καλού φαγητού και επαγγελματικού σέρβις.

Η Osteria εκτός απο την ευχάριστη Ιταλική φιλοξενία που σας προσφέρει, δημιουργεί την καλύτερη Ιταλική κλασσική κουζίνα με υγιεινά προϊόντα, όπως το σπιτικό ψωμί, τα χειροποίητα ζυμαρικά και τα φρέσκα μας γλυκά.

Η Osteria είναι νόμιμα αναγνωρισμένη απο το Ελληνοϊταλικό Επιμελητήριο με την πιστοποίηση ποιότητας και φιλοξενίας Ιταλικών εστιατορίων ανά τον κόσμο (Ospitalità Italiana).

Δευτέρα - Σάββατο 12:30 - 00:30 Κυριακή μόνο μεσημέρι (12:00-17:30)

Έχει parking
Κάνει delivery
Φιλικό προς χορτοφάγους
Take away
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

25 Μαι 2016

Επισκεφτήκαμε δύο άτομα το εστιατόριο, Σάββατο (21/5) βράδυ χωρίς προηγούμενη κράτηση. Είναι ένα από τα εστιατόρια που έχουμε βάλει στα "υπ' όψη".
Μας ενημέρωσαν ότι είχαν διαθέσιμο ένα τραπέζι, για το οποίο υπήρχε αργότερα κράτηση. Με το δεδομένο ότι θα είχαμε μιάμιση ώρα τουλάχιστον μέχρι να δώσουμε το τραπέζι επιλέξαμε να παραμείνουμε. Η άποψη μετά και των δυο είναι ότι δικαιωθήκαμε από τη συγκεκριμένη επιλογή.

Ο χώρος χωρίς να είναι κάτι ιδιαίτερο μας άφησε ικανοποιημένους.
Με το που καθίσαμε μας σερβιρίστηκε, κατόπιν ερώτησης, εμφιαλωμένο νερό.
Ο κύριος που έπαιρνε παραγγελία μας ενημέρωσε σχετικά με το μενού και για κάποια πιάτα ημέρας και ήταν αρκετά επεξηγηματικός βοηθώντας στις επιλογές μας.
Στο τραπέζι έφτασε επίσης καλαθάκι με ψωμάκια και κριτσίνια συσκευασμένα.

Ερωτηθήκαμε και ζητήσαμε τα πιάτα να έρχονται όταν ετοιμάζεται καθένα από αυτά.
Παραγγείλαμε σαλάτα gorgonzola - Το πρώτο πιάτο που έφτασε στο τραπέζι. Πράσινα λαχανικά με τυρί gorgonzola. Μέτριο σε ποσότητα, οριακά για δυο άτομα. Αρκετά καλό σε γεύση όμως μας ικανοποίησε. Ακολούθησε το ορεκτικό το οποίο ήταν piadina romagnola: 4 πιτάκια από μια λεπτή ζύμη γεμιστά με ιταλικό τυρί, ντομάτα και σπανάκι. Υπεραρκετό για δυο άτομα και νοστιμότατο. Φαγώθηκε όλο.

Πίτσα capricciosa: ωραία πίτσα με λεπτή ζύμη με ωραία αλλαντικά από τα οποία το πικάντικο σαλάμι έδινε πολύ ωραίο τόνο και κόκκινη πιπεριά.
Από ποτό προτιμήθηκε ιταλική μπύρα με επίγευση πορτοκαλιού.
Ο ρυθμός στο σερβίρισμα των πιάτων ίσως λίγο πιο αργός από όσο περιμέναμε αλλά ίσως και να μας άγχωσε το γεγονός ότι είχαμε συγκεκριμένο χρόνο. Τελικά είχαμε και άλλα δέκα λεπτά.

Ερωτηθήκαμε στο τέλος για γλυκό ή καφέ αλλά εκείνη τη στιγμή δεν επιθυμούσαμε κάτι κι έτσι αρνηθήκαμε.
Πληρώσαμε 35,50 ευρώ. Μας άρεσε και σκεφτόμαστε να το επισκεφτούμε ξανά (με κράτηση αυτή τη φορά) για να δοκιμάσουμε κι άλλα πιάτα από το μενού, ιδίως ζυμαρικά που δεν επιλέξαμε σήμερα.

15 Δεκ 2015

Επίσκεψη στο συγκεκριμμένο εστιατόριο Σαββατο μεσημερι, εμφανισιακα τιποτα το ιδιαιτερο, 2 χωροι, ο ενας για καπνιστες. Το σερβις πολυ καλο και γρηγορο.

Εγω πηρα σπαγγετι με θαλασσινα τα οποια ηταν εξαιρετικα και βρασμενα ακριβως οπως τα ζητησα, η συζυγος πηρε νιοκι ψωμιου με προσουτο και γκουλας, αρκετα καλα από οτι μου ειπε. Μεγαλη ποικιλια με μπυρες και ο σερβιτορος πολυ ενημερωμενος για ολα.

Το μονο που κατα τη γνωμη μου που θελει αλλη προσεγγιση ειναι οι σαλατες, θυμιζε λιγο σαλατα goodys. Φυγαμε με τις καλυτερες εντυπωσεις και σιγουρα θα ξαναπαμε.

24 Νοε 2015

Τεταρτη φορά που επισκέπτομαι το συγκεκριμένο εστιατόριο και παντα φεύγω πολύ ευχαριστημένη. Οι δυο πρώτες φορές ήταν πριν το καλοκαίρι και οι άλλες δυο μετα όπου άλλαξε και το μενού και πλέον "παίζει" με πιάτα ημέρας και αυτο εχει ενδιαφέρον διοτι παντα εχω πολλές επιλογές οι οποίες ειναι πετυχημένες.

Καταρχάς ξεκινάω απ τον χώρο ο οποίος ειναι ζεστός, όχι πολύ φορτωμένος, με ωραίο φωτισμό και σε κανει να αισθάνεσαι αρκετά άνετα μιας και τα τραπέζια δεν ειναι κολλημένα το ένα δίπλα στο άλλο. Με το που πατάς το πόδι σου στο μαγαζι, ένα τεράστιο και ειλικρινές καλωσόρισμα σε περιμένει απ τη φωνή του σερβιτόρου.

Εδώ εχω να τονίσω οτι ήμασταν 2 άτομα και ήταν Σαββατόβραδο και παρότι δεν είχαμε κανει κράτηση και το μαγαζι ήταν φουλ, μας είπαν οτι για κατι παραπάνω από μια ώρα έχουμε ελεύθερο ένα τραπέζι το οποίο ήταν για τέσσερις και μας προσκάλεσαν να καθίσουμε.

Επειδη δεν ήμασταν πολύ πεινασμένοι, αρκεστήκαμε σε μια σαλάτα με πράσινα λαχανικά και κρουτόν (χειροποίητα) η οποία δεν είχε να μου πει πολλά, ωστόσο μιας και το ρίξαμε στο κρέας (και όχι όπως συνηθίζεται στα ζυμαρικά) ταίριαζε πολύ ισορροπημένα με τις επιλογές μας στα κυρίως. Μας πρότειναν λοιπόν, χοιρινό στο φούρνο αργοψημενο με λευκή σάλτσα και baby potatoes το οποίο έλιωνε στο στόμα. Πολύ γευστικό, τέλεια μαγειρεμένο και η σάλτσα είχε λεπτό άρωμα -που βέβαια στο τέλος δεν αντιστάθηκα και πήρα λίγο ψωμί και έκανα την γνωστή ελληνική κίνηση στο πιάτο μου!

Δοκιμάσαμε επίσης μοσχαράκι γαλακτος με κόκκινη σάλτσα (ο ιταλικός τους πατσάς είπαν! ). Ενώ στην αρχή δεν μου γέμισε το μάτι και οταν ήρθε στο τραπέζι άργησα να βάλω το πιρούνι μου στο πιάτο, κατέληξα να το απολαμβάνω με φοβερή όρεξη διοτι ήταν ένα λουκούμι! Η ποσότητα δεν ήταν αρκετή στο πιάτο, επαρκής όμως για να χορτάσεις διοτι η γεύση ήταν γεμάτη και η σαλτσουλα πλούσια!

Όπως παντα, το χύμα κρασί το οποίο σερβιρεται σε πήλινη κανάτα εχει την τιμητική του στο τραπέζι μας διοτι ειναι ελαφρύ, αρωματικό και συνδυάζεται υπέροχα με τις γεύσεις των πιάτων.

Μας στοίχισε 16€ το άτομο, πολύ καλή τιμή σε σχέση με την ποιότητα και την εξυπηρέτηση. Σίγουρα το προτείνω ανεπιφύλακτα, δεν υπάρχει περίπτωση να φύγεις δυσαρεστημένος.

11 Οκτ 2015

Εχουμε παει 5 φορες και θα ξαναπαμε γιατι παντα φεύγουμε ευχαριστημένοι.
Το επισκεφθήκαμε 3 ατομα. Πηραμε 2 ορεκτικά (ντοματα με μπούφαλα, πιατο αλλαντικων), 1 σαλατα με κοτοπουλο, τορτελλονι γκοργκοντζολα, μπαβετες με καραβaιδοουρες και στο τελος τιραμισου, πανακοττα καραμέλα και παβλοβα.

Συν 2 καραφες κρασί κοκκινο και 2 καφέδες σεεβιρισμενους σε ωραιο γιαγιαδιστικο δισκακι μαζι με χειροποιητα cantucci. Ο λογαριασμος ηταν 95 ευρω.

Μου αρεσαν ολα σε γενικές γραμμες, ισως λιγο λιγοτερο τα γλυκα. Τα ψωμακια επισης ηταν παρα πολυ ωραια, εμοιαζαν χειροποιητα και θα ηθελα να φερνουν λιγο μεγαλυτερη ποσοτητα.
Ολα τα λεφτα βεβαια, περα από το φαγητό, ειναι ο μαιτρ ο οποιος είναι ΑΤΟΜΑΡΑ.

25 Μαι 2016

Επισκεφθήκαμε το εστιατόριο Κυριακή μεσημέρι, έχοντας κάνει κράτηση.
Μόλις φτάσαμε στο χώρο, η πρώτη εντύπωση ήταν ό, τι τα τραπέζια ήταν πολύ στριμωγμένα.

Όταν ήρθε ο κατάλογος εντυπωσιαστήκαμε από την πλούσια λίστα κρασιών και οι προσδοκίες μας για το εστιατόριο ανέβηκαν.
Η πρώτη απογοήτευση ήρθε με το που πήγαμε να πιούμε νερό: τα ποτήρια μύριζαν αυγό. Ενημερώσαμε το σερβιτόρο, που μας τα άλλαξε αμέσως, και από ό, τι καταλάβαμε είχαν παραπονεθεί και άλλοι για το ίδιο πρόβλημα την ίδια μερα.
Και συνεχίζουμε...

Ο σερβιτόρος ήρθε να μας πάρει παραγγελία περίπου 30' από την ώρα που καθήσαμε. Μας ενημέρωσε ότι τα 3 από τα 4 πιάτα κρεατικών καθώς και όσα πιάτα είχαν τρούφα είχαν τελειώσει (στις 15:30).
Παραγγείλαμε μια σαλάτα, ένα ορεκτικο, δυο πιάτα ζυμαρικών και ένα μπουκάλι κρασί.
Μας φέρανε πρώτα τα ορεκτικά, τα οποία ήταν αξιοπρεπή, και το κρασί ήρθε αφού είχαμε φάει περίπου τα μισά ορεκτικά. Τα ριγγατόνι με το σολωμό ήταν άβραστα και ο σολωμός μάλλον κονσέρβα. Το σπαγγέτι με την πανσέτα καλύτερο, αλλά λύσσα.

Όταν ζητήσαμε το λογαριασμό ενημερώσαμε ότι θα πληρώσουμε με κάρτα. Μας φέρανε το λογαριασμό, και μας ενημερώσανε ότι μας έχουνε κάνει μια μικρή έκπτωση. (55 από 62 ευρώ). Θεωρήσαμε ότι η έκπτωση θα ήταν λόγω του περιστατικού με τα ποτήρια. Πήγαμε μεσα και πληρώσαμε με κάρτα 55 ευρώ. Όταν ζητήσαμε απόδειξη (γιατί από μόνοι τους δεν κόψανε) κόψανε απόδειξη 60 ευρώ και ζητήσαν επιπλέον 5 ευρώ, γιατί η έκπτωση που κάνανε ήταν λέει για να μην κόψουν απόδειξη. Φυσικά και δεν τα δώσαμε.
Συνολικά απαράδεκτο! Το μόνο θετικό ήταν η πλούσια λίστα κρασιών.

NORTH MEATING P...
Eγκαίνια με τον Δημήτρ...
Ταβέρνες & Ψητοπωλεία
Μελίσσια