GOLDEN PHOENIX
Κίνα & Ν. Ασία

Χαλάνδρι

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό. Δείτε άλλες καταχωρίσεις με το ίδιο όνομα/τηλέφωνο: GOLDEN PHOENIX, Κίνα & Ν. Ασία, Κηφισιά GOLDEN PHOENIX, Κίνα & Ν. Ασία, Κηφισιά GOLDEN PHOENIX, Κίνα & Ν. Ασία, Γλυφάδα

Κλασική κινέζικη κουζίνα, πάπια Πεκίνου και διάφορες σπεσιαλιτέ. Και sushi bar. Ανοιχτά κάθε βράδυ.

15 Ιουν 2015

Διαβάζω την κριτική του παιδιού από κάτω, ότι το σέρβις δεν έγινε με χιούμορ και όλα αυτά. Θέλω να πω πως δεν πας σε ένα κινέζικο εστιατόριο για να κάνεις χαβαλέ με τους κινέζους σερβιτόρους. Όχι γιατί δε μου αρέσει ο χαβαλές, ίσα ίσα. Απλά δεν είναι στην κουλτούρα τους και φαίνεται. Το σέρβις όμως ήταν ευγενικότατο και γρήγορο. Για μένα έχει 3/4.

Όπως και ο χώρος. Καθίσαμε με την παρέα έξω, βράδυ. Πολύ όμορφη αυλή, καθαρή και με "άπλα", τα τραπέζια με καλές αποστάσεις το ένα από το άλλο.

Πήγαμε σε μέρα που είχε μπουφέ (20 ευρώ το άτομο) και δοκιμάσαμε απόλα. Πολύ ωραίες γεύσεις, το μόνο που με χάλασε ήταν ότι κάποια πιάτα ήταν κρύα (θα μπορούσαν να είχαν βάλει από κάτω ένα καμινετάκι).

Γενικά καλή αλλά και κάπως ακριβή επιλογή, στο value for money παίρνει 2/4.

12 Φεβ 2015

Πήγαμε στο μπουφέ της Κυριακής 22€. Γενικά μείναμε ευχαριστημένοι εκτός από τον χώρο που εμένα προσωπικά δεν μου άρεσε μου φάνηκε στριμωγμένος και μουντός, ο μπουφές είχε μεγάλη ποικιλία και τα περισσότερα ήταν εύγευστα.

Στα πολύ θετικά το οτι είχε πάπια Πεκίνου που τα περισσότερα δεν βάζουν στους μπουφέδες. Ίσως γι' αυτό είναι τσιμπημένη η τιμή την οποία βρίσκω υπερβολική αν και φάγαμε καλά και πολύ αλλά 55€ (μαζί με τα ποτά) τα δυο άτομα...

19 Φεβ 2014

Πήγαμε να φάμε το μενού των 22€ την Κυριακή. Δοκιμάσαμε όλα τα πιάτα του μπουφέ και μείναμε πολύ ευχαριστημένοι. Το φαγητό ήταν πολύ γευστικό και γενικά ωραίες γεύσεις.

Προσωπικά πιστεύω ότι το μπουφέ δεν είναι κινέζικο αλλά ασιατικό γενικά. Οπότε σε όποιον αρέσει η ασιατική κουζίνα θα μείνει πού ευχαριστημένος και θα δοκιμάσει πολλά και διαφορετικά πιάτα.

Το περιβάλλον είναι καθαρό και "κινέζικο" αλλά γενικά μουντό.
Η εξυπηρέτηση είναι εξαιρετική και άμεση, παρόλο που ήταν μπουφές.

23 Νοε 2013

Τα κινέζικα εστιατόρια έχουν δημιουργήσει μια άκρως περίεργη κατάσταση στην Ελλάδα και εξηγούμε.
Ενώ ανά το κόσμο αποτελούν την φθηνότερη επιλογή για φαγητό, μαζί με τα αμερικάνικα fast food, στην χώρα μας κρατούν τα σκήπτρα σε υψηλές τιμές για παρόμοιες υπηρεσίες. Στην πεπατημένη και το Golden Phoenix...

Το επισκεφτήκαμε λοιπόν 8 άτομα προ μηνός και βολευτήκαμε σε μία στρογγυλή ροτόντα στο εσωτερικό του. Ο χώρος έχει την κλασσική βαριά κινέζικη διακόσμηση, που παραπέμπει σε κινέζικο μουσείο του Μάο Τσε Τούνγκ ή σε πάρτι για την αλλαγή του χρόνου, από αυτά που βλέπουμε στην τηλεόραση. Τουλάχιστον ήταν καθαρός και δεν έβγαζε μιζέρια.

Η εξυπηρέτηση από την άλλη είχε διπλό πρόσωπο. Οι Ασιάτισες που μας εξυπηρέτησαν ήταν γρήγορες, αλλά με γερμανική νοοτροπία. Αμίλητες δηλαδή, ψυχρές και μου στάθηκε αδύνατον να τους αποσπάσω ένα χαμόγελο παρά τις φιλότιμες προσπάθειες μου (ομολογώ μετά από στοίχημα με την υπόλοιπη παρέα, που τελικά έχασα). Από την άλλη τις παραγγελίες ανέλαβαν να πάρουν δύο μεσήλικες κύριοι, που πιθανολογώ πως ήταν οι ιδιοκτήτες. Και οι δύο, θεωρώ ότι έδειχναν υπερβολική ευγένεια που κινούνταν στα όρια του προσποιητού, με αστεία άκομψα και άστοχα. Αυτή ήταν η γνώμη της μισής περίπου παρέας αφού η άλλη μισή μας βρήκε υπερβολικούς. Τι να πω ίσως μεγάλωσα και έγινα δυσκοίλιος... Πάντως έγινε και αυτό θέμα συζήτησης και αστειισμών.

Στα του φαγητού παραγγείλαμε σαν Έλληνες, δηλαδή ώστε να φάμε σε σημείο σκασμού. Από γεύσεις τίποτα δεν μας ενθουσίασε και τίποτα δεν μας απογοήτευσε. Γλυκόξινα, πικάντικα, κοτόπουλο, πάπια, ρύζι τηγανητό, ρύζι στον ατμό, ανανάς, μπαμπού, σπρινγκ ρολς και άλλα πιάτα που μου θυμίζουν πιστή επανάληψη όσων έχω ξαναφάει σε επισκέψεις σε άλλα εστιατόρια του είδους. Εδώ να τονίσω ότι το εστιατόριο προσφέρει ατομικά μενού και οι μισοί παραγγείλαμε με αυτό τον τρόπο.
Χωρίς επιπλέον γλυκά από αυτά των μενού, ένα μπουκάλι κρασί και μπύρες, πληρώσαμε 35 Ευρώ το άτομο. Αν και πήγα προετοιμασμένος να δώσω ένα τέτοιο ποσό, δεν παύει να μου κακοφαίνεται και να μου είναι δύσπεπτο.

Θα το συστήσω όσο συστήνω και τα υπόλοιπα κινέζικα εστιατόρια και περιμένοντας περίπου ότι συνάντησα στην παραπάνω επίσκεψη μου.
Εγώ προσωπικά θα συνεχίσω να παραγγέλνω κινέζικο φαγητό, μιας και μου θυμίζει τα φοιτητικά μου χρόνια στο εξωτερικό και θα ξαναπάω (όχι απαραίτητα στο ίδιο μαγαζί) όταν επιμείνει κάποιος από την παρέα ( ή ο αδερφός μου που ήρθε να με επισκεφτεί στην προκειμένη).

05 Δεκ 2012

Σαν γεύση Ενα μέτριο ασιατικό, κύριος βιετναμέζικο φαγητό, με έντονες ευρωπαϊκές επίρροες, κάλο για κάποιον που θέλει εισαγωγή στην κουζίνα την νοτιά ανατολικής Ασίας. Άλλα σίγουρα οχι Κινέζικη κουζίνα. Ίσος απο τις επαρχίες που συνορευουν με το Βιετνάμ άλλα μέχρι εκεί.
Τα γουντον με τυρί παράδειγμα είναι γαλλική έμπνευση την εποχή που το Βιετνάμ ήταν αποικία της Γαλλίας

Σαν χώρος πολύ φολκλόρ θα έλεγα , και ίσως άστοχο με της γεύσεις που προσφέρει, μιας και το περιβάλλον είναι καθαρά κινέζικο, και οχι βιετναμέζικο,
Άλλα ούτος η αλλως κινέζικο δεν το σερβίρουν?

Δεν θα το συνιστούσα σε καποιον που ξέρει από κινέζικη κουζίνα.

Σαν βιετναμέζικο λοιπόν εστιατόριο είναι και οι βαθμολογίες που δίνω.

22 Δεκ 2011

Πήγαμε καλοκαίρι 4 άτομα. Στο συγκεκριμένο Golden Phoenix το παρκάρισμα είναι δύσκολο γιατί είναι επί της Λ.Πεντέλης. Σταθήκαμε τυχεροί και βρήκαμε μια θέση αρκετά κοντά στο εστιατόριο,σε μια διαπλάτυνση του πεζοδρομίου μπροστά από ένα κατάστημα.

Λόγω εποχής,καθίσαμε έξω. Τόσο ο εξωτερικός,όσο και ο εσωτερικός χώρος έχει ομοιότητες με το αδελφάκι του στην Κηφισιά,οπότε δε θα μπορούσε να μη μου αρέσει.Μέσα επικρατεί το κόκκινο και η ατμόσφαιρα της Άπω Ανατολής,στη δε αυλή υπάρχει άνεση με τις ροτόντες σε απόσταση μεταξύ τους,χαλαρωτική ατμόσφαιρα και ανάλογη μουσική.

Η εξυπηρέτηση πάντα πρόθυμη,γρήγορη και ευγενική και καθόλου ενοχλητική. Για το τι πήραμε δεν κράτησα σημειώσεις,καθώς ότι και να μου βάλουν σε κινέζικο εστιατόριο το τρώω και επίσης συνηθίζουμε να παίρνουμε πάντα κάποια κλασικά πιάτα(όπως κοτόπουλο με κάσιους,γλυκόξινο χοιρινό με ανανά,μοσχάρι σετσουάν,καντονέζικο ρύζι και οπωσδήποτε μια επιλογή σε noodles και spring rolls).Αυτό που έχει σημασία είναι ότι όλα είναι εύγευστα και καλομαγειρεμένα.

Θα πρότεινα να πάτε με προσφορά γιατί για να χορτάσει κάποιος θα δώσει από 35ευρώ και πάνω και μπορεί να ξεφύγει πολύ. Πάντως και χωρίς έκπτωση αξίζει τα λεφτά του λόγω ποιότητας.

06 Δεκ 2011

Πήγαμε την προηγούμενη παρασκευή το βράδυ, 2 άτομα!

Ωραίος χώρος, καλό σέρβις, τιμές υψηλές, γύρω στα 40 το άτομο δώσαμε και πήραμε νούγιες ρυζιού με λαχανικά κλασσικό νοστιμο πιάτο, πάπια σερβιρισμένη με πιτούλες μέτρια, χωρίς ωραίο ψήσιμο με ωραία κρούστα, ντάμπλινγκς γεμιστά με χοιρινό καθόλου πετυχημένο το ζυμάρι, κοτόπουλο στο γουόκ με τζίντζερ σκληρό και άνοστο,και σπρίνγκ ρόλς φουλ στο λάδι, βαριά, κρέπες γεμιστές με φρούτα του δάσους.... νόστιμες, ήπιαμε σάκε γενικά, δεν μου άρεσε, μου φάνηκε μέτριο το φαγητό και ακριβό και δεν θα ξαναπάω!!!

27 Ιούλ 2011

Τίμιο κινέζικο το οποίο έχω επισκευτει αρκετές φορές λόγω εγγύτητας στο σπίτι μου. Έχω φάει σχεδόν τα πάντα και a la carte και στον μπουφέ, δεν υστερεί κάπου αλλά δεν έχει και κάτι το διαφορετικό να προσφέρει. Ο χώρος μέσα βαρύς με κινέζικη (όπως την ενοούμε οι δυτικοί) διακόσμηση και μουσική. Ο χώρος έξω όμορφος και πιο χαλαρός.

Οι τιμές του είναι ακριβές, δεδομένου ότι δεν προσφέρει υψηλή γαστρονομία

05 Απρ 2011

Εχει τυχει να πετυχω και νοστιμο, περιποιημενο φαγητο, εχει τυχει να πετυχω και γευση που ειτε μου λεγανε ειναι παπια ειτε γομολαστιχα θα το πιστευα.

Ασταθεια ποιοτητας λοιπον και τιμες ενα κλικ πιο πανω απο οτι θα επρεπε. Στα συν ο εκλεπτυσμενος χωρος και το ευγενικο προσωπικο.
Αν καποιος θελει να δοκιμασει,ας παει Κυριακη με μπουφε.

13 Φεβ 2011

πραγματικα απογοητευτηκα απο το μαγαζι..πολυ ακριβες τιμες και οι γευσεις απιστευτα ουδετερες..Η παπια πεκινου ηταν πολυ μικρη μεριδα,και δεν ειχα καν καροτο !!επρεπε να ζητησω για να μου φερουν..πληρωσαμε 80 ευρω,για 1 ορεκτικο,2 κυριως,2 γλυκα(8 ευρω) και μισο κιλο χυμα κρασι..ΕΛΕΟΣ!!