SAIPAN

Multi Ethnic

Κ. Βάρναλη 9 (Πλ. Δούρου), Χαλάνδρι [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Διάφορα πιάτα από τα βάθη της Ασίας αλλά και πρωτότυπες συνταγές.
Τριτη και Τετάρτη βράδυ μπουφές απο τις 19:3- Κυριακή μεσημέρι μπουφές με κινεζικο και σούσι.
Γράψε τη δική σου κριτική

Multi Ethnic - Χαλάνδρι, Αθήνα

Βροχερο μερα κυριακης και θελαμε μεσημεριανο. Αποφασισαμε να φαμε στο μπουφε του.

Κατ αρχην η υποδοχη αψογη. Ειχαμε μαζι μια εγκυο, φροντισαν να ειναι σε μερος για ευκολη προσβαση, να φερουν εαν ηθελε μαξιλαρι. Και γενικα σε ολη την διαρκεια της παραμονης μας, ηταν αψογοι.
Ο δε χωρος ηταν κατι "κλασικο" θα ελεγα. Ουτε πολυ κιτς ουτε πολυ μοντερνο. (γουστα ειναι αυτα)
Στα του φαγητου.

Στο σουσι ειχε σολωμο νιγκιρι, μια χαρα μεριδες και γευστικοτατος.
Ρολλα δυο τυπων, με ικανοποιητικο μεγεθος και αρκετα νοστιμα.
Παπια πεκινου (φιλετο) με ολα τα "παρελκομενα" (πιτακια, λαχανικα, σαλτσα κ. λ. π)
Φτερουγες κοτοπουλου, τραγανες με σαλτσα τεριγιακι και σουσαμι. Νοστιμα.
Τηγανιτο ρυζι, με δυο επιλογες κρεατικου για επανω εαν ηθελες.
Σαλατες δυο ειδων. (λαχανικων και μια που δεν ειδα καλα, ειχα το νου στην παπια και τα ρολα σουσι).

Σπρινγ ρολλς και γουον τον. Τραγανα και στεγνα! (εννοω απο λαδι)
Γκυκακια, δυο τρια ειδη μικρα παστακια αλλα και φρουτοσαλατα.
Σε ολη τη διαρκεια που ειμασταν εκει, παρατηρουσα το σερβις. Ποτε δεν εμεινε δισκος μισο γεματος ή με λιγο φαι. συνεχως ελεχαν τα "καμινετακια" κατω απο τα "ταψια" ωστε να ειναι το φαι ζεστο. Και ο υπευθυνος ηταν πανταχου παρων να ρωτησει εαν θελει καποιος κατι.

Σε γενικες γραμμες πιστευω οτι γι αυτα που σερβιρει, αξιζει το ενα ή δυο ευρω παραπανω απο αλλα εστιατορια που σερβιρουν κατωτερο μενου.
Εχει γινει ενα απο τα σταθερα στεκια μας, για ασιατικο.

Multi Ethnic - Χαλάνδρι, Αθήνα

Πέρασαν πολλά χρόνια μέχρι να βρω μια αξιόπιστη λύση για να φάω ένα καλό κινεζικό στην Ελλάδα. Διότι, όπως γράφει και ο συναδελφος κριτής ravani, όποιος έχει ζήσει στην Αγγλία, το θέμα κινεζικό, πονάει πολυ!

Ύστερα απο σχετικές κριτικές, που διαβασα στο συγκεκριμένο site, αποφάσισα Σάββατο βράδυ να επισκεφτώ το Saipan με μια φίλη. Πράγματι, σε υποδέχονται δυο ευγενέστατοι κύριοι και σε κατευθύνουν ανάλογα. Η όλη εξυπηρετηση ειναι πολυ καλή, υποδειγματική, οι σερβιτόρες ειναι Ασιάτισσες με αξιοπρεπέστατα ελληνικά, χαμογελαστές και ντυμένες με ασιατική περιβολή. Καθώς κάθεσαι σου έχουν ήδη έτοιμο το εμφιαλωμένο νερό, όποτε δύσκολο να πεις όχι! Παρόλα αυτά ειναι τοσο καλή η εξυπηρετηση, που απλά το παραβλέπεις. Στο τραπέζι υπάρχουν ήδη και σε περιμένουν τα παραδοσιακά prawn crackers.

Ο χώρος εμένα μου φέρνει ακριβώς κινεζικά εστιατόρια στην Αγγλία, μοκέτες σε σκούρα χρώματα, φωτισμός τόσος όσος χρειάζεται, και τεράστια βάζα να διακοσμούν το χώρο, σαν να ειναι απο κινεζική πορσελάνη. Τα τραπέζια αρκετά μακριά το ένα απο το άλλο, διατηρώντας έτσι την ιδιωτικότητα τους.

Στα του φαγητού, πήραμε τα παραδοσιακά spring rolls, τα οποία είχαν πλουσια γέμιση λαχανικών, και το φύλλο δε μύριζε λαδίλα. Αυτα συνοδευοντουσαν απο τρεις διαφορετικές σως, μια γλυκόξινη, μια τσίλι και άλλη μια που μου άρεσε αλλα αδυνατώ να θυμηθώ. Πήραμε το σπέσιαλ Saipan ρύζι, το οποίο ήταν πολυ καλό, με κομμάτια γαρίδας, κρέατος, αυγού και ελαχίστων λαχανικών, το οποίο ήταν πολυ καλό και γευστικό. Πολυ καλό συνοδευτικό για τα δυο κυρίως που πήραμε.

Το μοσχάρι με τα λαχανικά ήταν πολυ καλό, εύγευστο και ικανοποιητικού μεγέθους, τα κομμάτια του κρέατος αρκετά, και πολυ μαλακά. Το ίδιο ισχύει και για το μοσχάρι με σάλτσα στρειδιών, πλούσια και γευστική μερίδα, το κρέας μαλακό και αφράτο. Οι μερίδες σε οτι πήραμε ήταν γενναίες.

Τα δυο άτομα πληρώσαμε 51 ευρω, που θεωρώ οτι ήταν καλή τιμή για αυτά που φάγαμε. Φυσικά δεν το λες και τσάμπα, αλλα τουλάχιστον το ευχαριστιέσαι. Κάθε Κυριακή μεσημέρι έχει μπουφέ, καθώς και βραδια Δευτέρας και Τετάρτης, απο οτι μας πληροφόρησαν. Εγώ προσωπικά το συστήνω ανεπιφύλακτα, και με την πρωτη ευκαιρία θα το ξανά επισκεφτώ όταν θα έχει μπουφέ, προκειμενου να δοκιμάσω περισσότερες γεύσεις, και να έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη.

Multi Ethnic - Χαλάνδρι, Αθήνα

Το θεμα Κινεζικο οταν εχεις ζησει χρονια στην Αγγλια ποναει πολυ!!

Αν εξαιρεσει κανεις τα λαμπρα χρονια του Far East Restaurant, στο παλαι ποτε εξαιρετικο κτηριο, στην οδο Δηληγιαννη στο Κεφαλαρι, οπου τοσο η γευση οσο και η εξυπηρετηση ηταν υποδειγματικες, με το αντιστοιχο τιμημα βεβαιως, τα τελευταια χρονια η Κινεζικη κουζινα φθηνει συνεχως.

Τα υλικα φθηνα και οι γευσεις συνηθως δικης τους εμπνευσης που μαλλον θυμιζουν κατι απο Ασια αλλα σιγουρα πχι αυθεντικο κινεζικο φαγητο. Απο αυτο το μοτιβο ξεφευγει ευτυχως το Saipan χωρις ομως να αγγιζει τα δεδομενα της κουζινας που γευθηκα επι σειρα ετων στο Λονδινο.

Ας ξεκινησω απο τα βασικα.

Με το που φτανεις στο εστιατοριο σε υποδεχεται ο ευγενεστατος ιδιοκτητης που νομιζεις οτι ειστε τουλαχιστον γνωστοι χρονια, εξαιτιας της καλοσυνης και της αβροτητας του. Συνεχιζουν στο ιδιο μοτιβο οι ευγενεστατες και κοψα ντυμενες Ασιατισες που περιμενουν να σε περιποιηθουν με τον καλυτερο δυνατο τροπο.

Ο χωρος ομορφα και πολυτελως διακοσμημενος, με σερβιτσια και υφασματινες πετσετες, θυμιζει το Κινεζικο μιας δεκαετιας και πλεον πισω, που οπως και να το κανεις, αποτελουσε μια ιδιαιτερη και πολυτελη εξοδο για τον Ελληνα, που δεν ηταν και τοσο εξοικειωμενος με την εν λογω κουζινα.

Οσον αφορα τις γευσεις και την ποικιλια των πιατων θα ελεγα οτι κινειται σε πολυ ικανοποιητικα επιπεδα!!

Επισκεφθηκαμε το εστιατοριο Παρασκευη βραδυ μια γυναικοπαρεα τριων ατομων και ενα τριχρονο κοριτσακι. Με το που φθασαμε ο ιδιοκτητης εφερε στη μικρη ξυλομπογιες και χαρτι να ζωγραφισει και την κερασε χυμο φρουτων και μια μπαλα παγωτο μιας και κινεζικο δεν τρωει ακομα!! Επισης την εβαλε να καθισει κοντα στο ενυδρειο που της αρεσε και τις εφερε και τα ξυλινα sticks για να απασχοληθει.

Ηταν ολη την ωρα φιλικος μαζι της και αυτο μας εκανε ιδιαιτερα καλη εντυπωση, αφου πραγματικα εδειξε ενδιαφερον και φιλικη διαθεση προς τα παιδια που επισκεπτονται το εστιατοριο. Ενιωσα και εγω καλυτερα που η μικρη μου φασαριοζα δεν ηταν ανεπιθυμητη!!

Οσον αφορα το φαγητο, αφου ηρθαν πρωτα τα ζεστα πετσετακια με τη λεμονατη μυρωδια να καθαρισουμε τα χερια μας, ηρθε και το κερασμα των κρακερ γαριδας με την γλυκοξυνη sauce για ντιπ!! Μια ομορφη υποδοχη που σε προδιαθετει ευχαριστα!!

Εμεις για ορεκτικα παραγγειλαμε sesame prawns, sea food ragoon, satay chicken και spring rolls. Ολα εξαιρετικα με τις υπεροχες sauces γλυκοξυνη, γλυκο τσιλι, και φυστικιου η satay. Η μονη παρατηρηση που εχω να κανω αφορα το satay που το βρηκα παραπανω πικαντικο και λιγο πιο ατονο στη γευση του φυστικιου. Παρα ταυτα εξαιρετικα ζουμερο!!

Συνεχισαμε το γευμα μας με παπια Πεκινου, υπεροχα ψημενη χωρις να μυριζει!! Τα υπεροχα συνοδευτικα της ηταν σε επαρκεις ποσοτητες, οπως το αγγουρακι, το καροτο και το φρεσκο κρεμμυδακι και απο εξαιρετικη sauce hoisin κοινως plum sauce με δαμασκηνο, οπως ακριβως πρεπει σε συσταση και γευση και φυσικα απο ζεστες πιτουλες τις οποιες αντικατεστησαν στα μισα του γευματος με νεες για να ειναι ζεστες και φρεσκοτατες!!

Η παπια μας αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις και συνεχισαμε με τα singapore noodles, που καλυτερα δεν εχετε φαει στην Ελλαδα και σας διαβεβαιω!! Υπεροχα μαγειρεμενα χωρις να κολλανε οπως συχνα συμβαινει, φρεσκοτατα και με πλουσια ποσοτητα γαριδας και κοτοπουλου! Τα ευχαριστηθηκαμε!! Συνοδευσαμε το φαγητο μας με δυο ποτηρια κρασι και ενα μπουκαλι αφριζον νερο για την εγκυο της παρεας.

Ξεχασα να σας πω οτο η παρουσιαση των πιατων ηταν ενα εργο τεχνης με σκαλιστα λαχανικα σε σχημα κυκνου, τριανταφυλλου κτλ!! Χρονια ειχα να δω αυτη την παρουσιαση σε κινεζικο και μου αρεσε πολυ!!

Το δειπνο μας εκλεισε με τηγανητο παγωτο περιχυμενο με sauce σοκολατας, επισης νοστιμοτατο!!

Πληρωσαμε για αυτα 92 ευρω, δεν τα λες και λιγα στις εποχες που ζουμε αλλα τουλαχιστον ευχαριστηθηκαμε!! Σαφως και θα ξαναπαμε ειδικα τις μερες που εχει μπουφε και τρως με εικοσι ευρω το ατομο οσο θες ακομα και ποικιλια σουσι.

Μπορει το Saipan να μην αγγιξει πληρως τα Βρετανικα δεδομενα Κινεζικης κουζινας ομως για τα Ελληνικα δεδομενα ειναι αν οχι το καλυτερο, ενα απο τα καλυτερα στην Ελλαδα και σας το συνιστω ανεπιφυλακτα.

Αν καταφερνε να μειωσει και λιγο τις τιμες, χωρις ομως να ριξει την ποιοτητα, καθως και να συνεργαστει με το διπλανο υπογειο παρκινγκ για να μην επιβαρυνομαστε εξοδα σταθμευσης θα ηταν υπεροχα!!