Παραδοσιακοί μεζέδες από διάφορες περιοχές της Ελλάδας. Και μεσημέρι.

13 Νοε 2017

Το Περί Ουσίας υπήρξε για πολλά χρόνια το αγαπημένο μου μαγαζί. Κάποια στιγμή λόγω αλλαγής της δικής μου καθημερινότητας μιας και αποτελούσε μια συχνή λύση μετά την δουλειά το εγκατέλειψα για να το επισκεφτώ πάλι πρόσφατα μέσα στον τρέχοντα Νοέμβριο.
Τα μαγαζιά με τα χρόνια όπως και οι άνθρωποι αλλάζουν προς το καλύτερο η το χειρότερο.
Το Περί Ουσίας ήταν μια ιδιαίτερα ευχάριστη έκπληξη όχι μόνο γιατί δεν γέρασε με τα χρόνια αλλά αντίθετα ανανεώθηκε ριζικά σε πολλούς τομείς του μενού του που ομολογουμένως το θυμάμαι μερικές φορές εκνευριστικά ίδιο αν και πάντα ποιοτικό.

Οι μεζέδες του γιατί περί μεζεδοπωλείου μιλάμε χωρίζονται σε θαλασσινούς και κρεατομεζέδες τους οποίους παραδοσιακά τιμάω σε αυτό το μαγαζί.

Οκτώ άτομα δοκιμάσαμε αρκετά πιάτα όλα σε καλό μέχρι πολύ καλό επίπεδο όπως αυτά που θα αναφέρω.

Χιουνκιάρ μπεγεντί από τα πιο ωραία που έχω δοκιμάσει με έναν συγκλονιστικό βελούδινο πουρέ μελιτζάνας, παστουρμαδοπιτάκια τραγανά και όλο άρωμα, φρουτάλια που θυμίζει Άνδρο με κορυφαίο όλων τα γεμιστά μανιτάρια που καμία σχέση δεν έχουν με ότι αντίστοιχο έχω δοκιμάσει μέχρι σήμερα.

Επίσης κλασικό πιάτο αλλά ιδιαίτερα ποιοτικό η χοιρινή τηγανιά και ιδαίτερη μνεία στις υπέροχες τηγανιτές πατάτες.

Κρασί χύμα πραγματικά ψαγμένο επώνυμο όπως το λευκό από μοσχάτα σταφύλια του κτήματος Μίγα και κόκκινο αγιωργίτικο από τους αμπελώνες Ζαχαριά.

Είναι αυτό που επανειλημμένως αναφέρομαι στις κριτικές μου.
Καλά επώνυμα χύμα κρασιά υπάρχουν όποιος θέλει βρίσκει χωρίς να καταφεύγει στα no name άθλια που το μόνο τους προσόν είναι το μεγαλύτερο κέρδος στον εστιάτορα.
Ο χώρος όπως τον ήξερα καθαρός και περιποιημένος και κυρίως άνετος και όχι ο ένας πάνω στον άλλο, ενώ και η εξυπηρέτηση είναι άμεση.
Η τιμή 18 ευρώ τα οχτώ άτομα(σύνολο 145) με δύο κιλά κρασί, ένα καραφάκι τσίπουρο, αναψυκτικά και δέκα περίπου πιάτα θεωρώ οτι για την ποιότητα και την ποσότητα είναι αρκετά καλή.
Στο τέλος έρχεται κέρασμα με πιατέλα γλυκά ιδιαίτερα αξιόλογα που συμπληρώνουν το ποιοτικό γεύμα.

12 Απρ 2016

Ειχα παει και παλιοτερα στο μαγαζι και ειχα κατσει στον εσωτερικο χώρο. Τότε δεν ειχα μεινει πολυ ευχαριστημενη, αλλα είπα να του δώσω άλλη μια ευκαιρια και να ξαναπαω επι τη ευκαιρια της καλοκαιρίας και να κατσω και στον κηπο.

Το σερβις πολυ αργό, αφού ηταν μόνο 2 άτομα για όλη την πελατεία. Η ποιοτητα του φαγητού κάτω του μετρίου και πολύ ακριβό γι αυτο που προσφέρει.

Η αληθεια είναι οτι δεν μπορω να φέρω στη μνημη μου τι φαγαμε (φανταστειτε πόσο γρήγορα το απωθησα). Θυμαμαι σίγουρα την απαγοητευση από τα "σπιτικα" ντολμαδακια

Δεν βοηθαω πολύ, αλλά εγω σίγουρα δεν θα το ξαναεπισκεφτω, όσο ωραία αυλή κι αν εχει: (

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη frapedia.

Θησέως 25 & Δουκ. Πλακεντίας, Πλ. Κένεντι, Χαλάνδρι