Παραδοσιακοί μεζέδες από διάφορες περιοχές της Ελλάδας. Και μεσημέρι.

24 Νοε 2017

Πώς σας ακούγεται η φάση "μεζεδοκατάσταση Παρασκευή μεσημεράκι σε ταβερνάκι στο Χαλάνδρι με έκπτωση 50%;"
Δύο φωνές έπαιξαν στο μυαλό μου - κατά Μαζώ - η μια να λέει ύποπτο το 50% κι η άλλη ρίσκαρέ το, δεν χάνεις και τίποτα. Άκουσα τελικά τη δεύτερη, έπεισα και την οικογένεια, που της οφείλω συχνά πυκνά το ξεσήκωμα να μην νοιαστεί βρε αδερφέ σήμερα ούτε για το φαγητό ούτε για την λάντζα, και βουρ για Χαλάνδρι, στις 20/10.

Οι πρόσφατες κριτικές με είχαν λίγο μπερδέψει ως προς το τί θα συναντούσαμε, οι αρκετά παλαιότερες με είχαν φοβίσει κιόλας. Ο χώρος μαρτυρά ότι πρόκειται για μια ταβέρνα με κάποια παρουσία χρόνων ( με την καλή έννοια ) και προφανώς έχει κυλήσει αρκετό νερό στο αυλάκι της κουζίνας τους και έχουν βελτιώσει πράγματα.
Κλασική Χαλανδριώτικη μονοκατοικία, κάναμε κι ένα σύντομο πέρασμα από το δίχωρο εσωτερικό, όπου μου φάνηκαν όλα καθαρά, τακτοποιημένα, ευχάριστα στο μάτι, με το ξύλο να κυριαρχεί και με αντικείμενα ταιριαστά στο ύφος και όχι άστοχα ή μπανάλ. Θεωρώ ότι και τώρα που χειμωνιάζει θα είναι πολύ ζεστά και όμορφα.
Εμείς ωστόσο, καιρού επιτρέψαντος, προτιμήσαμε να απολαύσουμε την καταπράσινη πίσω αυλή, σε μια υπέροχη ζεστή φθινοπωρινή μέρα, από τις τελευταίες που μπορούσες να κάτσεις ακόμη έξω σε αυλή.

Ήμασταν σχεδόν μόνοι μας, κάτι που με προβλημάτισε αρκετά εκ των υστέρων, μιας και το φαγητό αποδείχτηκε παραπάνω από τις προσδοκίες μου καλό. Η κυρία στο σέρβις, ευχάριστη, εξυπηρετική και πρόθυμη να ρωτήσει στην κουζίνα για κάποιες απορίες μας, γενικώς παράπονο δεν είχαμε κανένα.
Το μενού σου δίνει επιλογές, με κάποιες πιο σύγχρονες πινελιές αλλά και τα πιο κλασικά, και κινείται στους άξονες προμεζέδες - μεζέδες - κρεατομεζέδες - θαλασσινοί μεζέδες - μεταμεζέδες (ήτοι γλυκά) και 2-3 επιλογές για χορτοφάγους. Πιο κοντά σε μεζεδοκατάσταση, πιο μακριά από την ετικέτα "ταβέρνα". Οι τιμές προσιτές στα περισσότερα, κάπως ανεβασμένες σε κάποια. Όμως με το 50%... απλώς ασυναγώνιστες, για όποιον βέβαια μπορεί να το τιμήσει Παρασκευή μεσημέρι. Στις αρχικές που θα παραθέσω λοιπόν, υπολογίστε το μισό.

Ως καλωσόρισμα ήρθαν 3 μεγαλούτσικα, ζεστά και νόστιμα ατομικά καρβελάκια ψωμιού με συνοδεία μικρές ελιές σε ελαιόλαδο. Απλό και όμορφο. Προφανώς τα ψωμάκια τα προμηθεύονται από κάποιο κοντινό φούρνο, μας άρεσαν, ήταν και αναγκαία για τα μεζεδάκια, ζητήσαμε και 1 επιπλέον. Χρέωση 0,80 έκαστο, το τελευταίο δεν χρεώθηκε.

Κατόπιν η μαμά έθεσε την συνήθη και μοναδική επιθυμία που έχει πάντα ως προαπαιτούμενο, δηλαδή φάβα και χόρτα, οπότε φάβα και χόρτα it is.
H φάβα ήρθε χλιαρή ( επιτέλους όχι άλλη φάβα πατητή τσιμεντοκονία! ), καλή σε πυκνότητα, πολύ ωραία σε γεύση και με κρεμμυδάκι ψιλοκομμένο. Με το εξτρά λάδι και λεμόνι που ζήτησα έγινε άριστη ( τιμή 3,60 e...... ) Tα χόρτα επίσης πολύ σωστά βρασμένα και όχι λιωμένα, πράσινα και ζωντανά, ένα γλύκισμα και σε αρκετή ποσότητα. Δεν ξέρω αν φταίει που ήταν η εποχή τους - ραδίκια, καθώς από χόρτα έχουν ό, τι είναι καθαρά εποχιακό, πάντως έγιναν ανάρπαστα. ( 4,90 e ).
Από κοντά οι τηγανιτές πατάτες, φρέσκιες και στρογγυλές, έλαμψε το μάτι της γιατί έτσι τις φτιάχνει και η ίδια. Καυτές, τραγανές, σε εμφανώς καλό λάδι, και με τριμμένη ξηρή μυζήθρα από πάνω, συνόδευσαν τα κρεατικά που σερβίρονται μόνα τους ( 3,70 e ).

Aπό εδώ και κάτω ανέλαβα εγώ. Η κοτοσαλάτα, για την οποία είχα διαβάσει καλά σχόλια, μας άρεσε πολύ, αλλά ενδείκνυται μόνο για τους φαν της μαγιονέζας. Πρόκειται για βραστό στήθος κοτόπουλο που έχει μαδηθεί και αναμιχθεί με ψιλοκομμένες πιπεριές, κρεμμύδι, μυρωδικά και μαγιονέζα που πορτοκαλίζει λόγω της πάπρικας. Αφήστε τα τσιπς τορτίγιας που έχει από πάνω, δεν λένε κάτι. Εγώ την άπλωνα σαν ντιπ στο ψωμί και ήταν γιαμ... (5,70 e ).
Αξιόλογος ήταν και ο καβουρμάς με αυγό στραπατσάδα και έγινε κι εδώ μάχη με το ψωμί, έμοιαζε περισσότερο με ομελέτα αλλά καθόλου δεν μας πείραξε αυτό, τιμή 6,20 e ( ωστόσο, τον υπέρτατο καβουρμά τον δοκίμασα σε άλλο εστιατόριο την ακριβώς επόμενη ημέρα, βλ επόμενη κριτική ).

Aπό κρεατομεζέδες, επέλεξα κάποια που μου φάνηκαν στανταράκια, όπως η πικάντικη κρασοτηγανιά, που αποδείχτηκε λίγο παραπάνω πικάντικη για τα γούστα μας, αν και η σερβιτόρα μας προειδοποίησε. Οι μπουκίτσες του χοιρινού αρκετά μαλακές, οι κύβοι φέτας έδιναν το κάτι παραπάνω και το σβήσιμο με το λευκό κρασί το καταλάβαινες στη γεύση. Καλοφτιαγμένο πιάτο, αν ήταν λιγότερο καυτερό. Για βούτες όμως ιδανικό. Ένσταση, η κάπως αναιμική του ποσότητα, για 7,80 e.

Xιώτικο κοτόπουλο όμως, και χουνκιάρ μπεγιεντί, υπέροχα! Το χιώτικο - ουσιαστικά μια τηγανιά και αυτή - είναι μπουκιές τρυφερού κοτόπουλου και μανιταριών, μαγειρεμένα σε πηχτή κρέμα γάλακτος αρωματισμένη με λευκό κρασί και μαστίχα. Πολύ ιδιαίτερη γεύση αλλά και πολύ λιπαρή. Ο ιδανικός σύντροφος της στρογγυλής τηγανιτής πατάτας. Και εδώ όμως μικρή ως ποσότητα αναλογικά της τιμής (8,20 e).
Καταπληκτικό και το χουνκιάρ ( βασικά φέτος όπου έφαγα αυτό το πιάτο, πουθενά δεν με απογοήτευσε ) και η μαμά εδώ εντυπωσιάστηκε πραγματικά. Βελούδινος ο πουρές, ωραίο κάπνισμα η μελιτζάνα, έντονη γεύση, και το κοκκινιστό μοσχαράκι μαεστρικό με την κανέλα και το μπαχάρι του, επίσης καλή ως ποσότητα, τιμή 10,90 e, μπορεί και λίγο χαμηλότερα.

Τα παραπάνω συνοδέψαμε με μια Fix ( 3,10 e ) και μια Alpha Weiss ( 3,60 e ) και δροσερό νερό σε δική τους μποτίλια που ανανεωνόταν. Για γλυκό δεν υπήρχε ούτε τεταρτημόριο χώρου στο στομάχι μας, αλλά δεν κεράστηκε κιόλας κάτι. Ωστόσο υπάρχουν κάτι ωραίες επιλογές κρέμας με μαστίχα ή καρυδάτης σοκολατόπιτας με παγωτό, πέρα από το γιαούρτι με κάτι υπέροχα γλυκά κουταλιού.

Σύνολο για όλα τα παραπάνω 60,10 ευρώ, με την έκπτωση 30,05 ευρώ. Το αξιοσημείωτο; Η κανονική απόδειξη. Με 10 e το άτομο φάγαμε πάρα πολύ καλά, τα οποία όμως χωρίς την έκπτωση θα ήταν 20 e/ άτομο. Επομένως πιο λογικό θεωρώ είτε να επεκτείνουν την προσφορά σε μέρες και ώρες ώστε να αυξηθεί η προσέλευση, είτε να χαμηλώσουν λίγο τις τιμές, σε μερικά πιάτα, όχι σε όλα. Πάντως η προσπάθεια είναι καλή, οι πρώτες ύλες που είδα είναι καλές και όσα δοκιμάσαμε ήταν φρέσκα και καλοφτιαγμένα, οπότε το συστήνω ως μια αξιόλογη πρόταση.

Κι επειδή είδα ότι τους άρεσε, μάλλον θα ξαναπάμε γιατί έχει κι άλλα ωραία μεζεδάκια προς δοκιμή!

Y. Γ. Ο φίλος George G. στο υ. γ. της τελευταίας του κριτικής έγραψε ακριβώς αυτό που σκεφτόμουν και εγώ για τον φίλο mavtaso. Συμφωνώ απόλυτα και συντάσσομαι στην ίδια γραμμή, σεβόμενη ασφαλώς την όποια απόφαση του mavtasou και ελπίζοντας εν ευθέτω χρόνω να αλλάξει γνώμη. Όμως είτε έτσι, είτε αλλιώς, η ματιά του και η γραφή του παραμένει μοναδική.

13 Νοε 2017

Το Περί Ουσίας υπήρξε για πολλά χρόνια το αγαπημένο μου μαγαζί. Κάποια στιγμή λόγω αλλαγής της δικής μου καθημερινότητας μιας και αποτελούσε μια συχνή λύση μετά την δουλειά το εγκατέλειψα για να το επισκεφτώ πάλι πρόσφατα μέσα στον τρέχοντα Νοέμβριο.
Τα μαγαζιά με τα χρόνια όπως και οι άνθρωποι αλλάζουν προς το καλύτερο η το χειρότερο.
Το Περί Ουσίας ήταν μια ιδιαίτερα ευχάριστη έκπληξη όχι μόνο γιατί δεν γέρασε με τα χρόνια αλλά αντίθετα ανανεώθηκε ριζικά σε πολλούς τομείς του μενού του που ομολογουμένως το θυμάμαι μερικές φορές εκνευριστικά ίδιο αν και πάντα ποιοτικό.

Οι μεζέδες του γιατί περί μεζεδοπωλείου μιλάμε χωρίζονται σε θαλασσινούς και κρεατομεζέδες τους οποίους παραδοσιακά τιμάω σε αυτό το μαγαζί.

Οκτώ άτομα δοκιμάσαμε αρκετά πιάτα όλα σε καλό μέχρι πολύ καλό επίπεδο όπως αυτά που θα αναφέρω.

Χιουνκιάρ μπεγεντί από τα πιο ωραία που έχω δοκιμάσει με έναν συγκλονιστικό βελούδινο πουρέ μελιτζάνας, παστουρμαδοπιτάκια τραγανά και όλο άρωμα, φρουτάλια που θυμίζει Άνδρο με κορυφαίο όλων τα γεμιστά μανιτάρια που καμία σχέση δεν έχουν με ότι αντίστοιχο έχω δοκιμάσει μέχρι σήμερα.

Επίσης κλασικό πιάτο αλλά ιδιαίτερα ποιοτικό η χοιρινή τηγανιά και ιδαίτερη μνεία στις υπέροχες τηγανιτές πατάτες.

Κρασί χύμα πραγματικά ψαγμένο επώνυμο όπως το λευκό από μοσχάτα σταφύλια του κτήματος Μίγα και κόκκινο αγιωργίτικο από τους αμπελώνες Ζαχαριά.

Είναι αυτό που επανειλημμένως αναφέρομαι στις κριτικές μου.
Καλά επώνυμα χύμα κρασιά υπάρχουν όποιος θέλει βρίσκει χωρίς να καταφεύγει στα no name άθλια που το μόνο τους προσόν είναι το μεγαλύτερο κέρδος στον εστιάτορα.
Ο χώρος όπως τον ήξερα καθαρός και περιποιημένος και κυρίως άνετος και όχι ο ένας πάνω στον άλλο, ενώ και η εξυπηρέτηση είναι άμεση.
Η τιμή 18 ευρώ τα οχτώ άτομα(σύνολο 145) με δύο κιλά κρασί, ένα καραφάκι τσίπουρο, αναψυκτικά και δέκα περίπου πιάτα θεωρώ οτι για την ποιότητα και την ποσότητα είναι αρκετά καλή.
Στο τέλος έρχεται κέρασμα με πιατέλα γλυκά ιδιαίτερα αξιόλογα που συμπληρώνουν το ποιοτικό γεύμα.

16 Μάρ 2018

Μετά τις πέντε φορές που το επισκέφτηκα αποφάσισα να γράψω και εγώ μια κριτική. Έχοντας επισκεφθεί αρκετά μεζεδοπωλεία γενικά αλλά και στην περιοχή του Χαλανδρίου, κάπως έχω κατασταλάξει.

Ξεκινάμε από τα βασικά. Ευχάριστο και ευγενέστατο προσωπικό που ξέρει τι πιάτα να προτείνει χωρίς υπερβολές καθώς και άμεσο στην εξυπηρέτηση.

Πολύ ωραίο χύμα κρασί από την περιοχή του Τυρνάβου.

Όσον αφορά το φαγητό έχοντας φάει σχεδόν όλο τον κατάλογο εκτός από τα θαλασσινά, θα σταθώ στα best seller που λέμε.

Σαλάτα παραδοσιακή: Μου άρεσε πολύ με την ξινομυζήθρα.

Χουνκιάρ μπεγεντί.: Πολύ ωραίος ο πουρές και πολύ ωραία μαγειρεμένο το κρέας.
Κρεμμυδόπιτα: Απλά εξαιρετική. Την συστήνω ανεπιφύλακτα.

Κολοκυθοκεφτέδες: Πολύ γευστικοί με πολύ ωραία σώς γιαουρτιού. Μεζές που τον βρίσκεις σε πολλά μαγαζιά αλλά σε λίγα αξίζει.

Μπριζολάκια λαιμού: Πολύ γευστικά και πολύ ωραία μαριναρισμένα.

Κοτόπουλο χιώτικο: Πολύ καλά μαγειρεμένο και όχι στεγνό με τόση μαστίχα όσο πρέπει.
Μπιφτέκια: Γευστικά και ζουμερά.

Λουκάνικα: Σπάνια βρίσκεις τόσο ωραίο λουκάνικο σε μεζεδοπωλείο.
Γενικά πολύ ωραίο φαγητό, ωραίο και ευχάριστο σέρβις, ακομπλεξάριστος και πρόσχαρος ο ιδιοκτήτης.

Προσωπική και ταπεινή μου άποψη είναι ότι χρήζουν βελτίωσης τα γλυκά. Ειδικά στο εκμέκ και στο ραβανί.

Γενικά το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όποιον θέλει να φάει καλό φαγητό σε λογικές τιμές και να περάσει ωραία την ώρα του σε ένα ευχάριστο περιβάλλον.

Θησέως 25 & Δουκ. Πλακεντίας, Πλ. Κένεντι, Χαλάνδρι