Ποικιλία κλασικών αλλά και πρωτότυπων μεζέδων. Κυριακή μόνο μεσημέρι.

29 Οκτ 2016

Διαχρονικότητα και ποιότητα είναι οι δύο λέξεις που μου έρχονται αυτόματα στο νου όταν μιλάμε για το εν λόγω εστιατόριο.
Η πρώτη φορά που το επισκέφτηκα ήταν το μακρινό 1998 τότε που ακόμα δεν μας είχαν κατακλύσει σε τέτοιο βαθμό τα μεζεδοπωλεία και η ύπαρξή του ήταν σημείο αναφοράς για την περιοχή του Χαλανδρίου.
Από τότε έχω πάει πολλές φορές μέσα στη πάροδο των ετών με κοινή επωδό των επισκέψεών μου το πόσο καλό και ποιοτικό παραμένει.
Το "crash test" επεδίωξα και πρόσφατα που μετά από χρόνια... αποχής το επισκέφτηκα και πάλι.
Μέσα παραμένει το ίδιο ζεστό, φιλικό όπως αρμόζει στο εσωτερικό ενός χωριάτικου σπιτιού.
Μπορεί να είχα ξεχάσει οτι τα μαχαιροπίρουνα είναι στο συρτάρι του τραπεζιού όχι όμως και το θρυλικό υπέροχο πιάτο κοτόπουλο μαστιχάτο που παραμένει στο μενού αν και δεν το προτιμήσαμε αυτή τη φορά.
Παραγγείλαμε ως κύρια πιάτα δύο άτομα ημέρα Δευτέρα ένα ρουμελιώτικο που είναι χοιρινά κομματάκια με σάλτσα σερβιρισμένο σε κυπριακή πίτα πραγματικά υπέροχο και ένα mixed grill από τρία σουβλάκια κοτόπουλου, μοσχαρίσιου και χοιρινού που ήταν απαγοητευτικό ειδικά το χοιρινό που ήταν τραγωδία υφής και γεύσης. Καλές οι συνοδευτικές πατάτες baby με βούτυρο. Συνεχίσαμε με ντοματοκεφτέδες που με έκαναν να ξεχάσω αυτούς τους υπέροχους της κυρα Κατίνας στο Αμμουδι της Σαντορίνης.
Ευχάριστη έκπληξη, αν και πάντα το μαγαζί τιμούσε το καλό χύμα κρασί, το απίθανο αγιωργήτικο του Λαντίδη το οποίο επικροτήσαμε καταναλώνοντας ενάμιση κιλό. Υπάρχει και σε Μοσχοφίλερο του ιδίου παραγωγού.
Στήν αρχή σου φέρνουν ελιές με με καλή ρακί, ψωμί με προζύμι και νερό κανάτας.
Στο τέλος μας αποχαιρέτησαν με ένα αξιοπρεπέστατο προφιτερόλ που παραγγείλαμε και μας έφεραν τον λογαριασμό.
Σύνολο 40 ευρώ ποσό καθόλου άσχημο αν αναλογιστείς κανείς ότι μόνο το κρασί έκανε 15 ευρώ(5 ευρώ το μισόκιλο).
Δηλαδή χωρίς υπερβολές φαγητού και ποτού μπορεί να έρθει μέχρι 15 ευρώ το άτομο. Πάντως δεν το λες και φτηνό.
Για το σέρβις δεν έχω σχόλια καθότι Δευτέρα με λίγο κόσμο.
Παρόλα αυτά θέλω να υπογραμμίσω την φιλικότητα του προσωπικού που δένει με αυτή της ατμόσφαιρας του μαγαζιού.

04 Σεπ 2017

Επισκεφτήκαμε χτες το βράδυ μετά από τηλεφωνική κράτηση το μαγαζί στο Χαλάνδρι για δεύτερη φορά. Μας υποδεχτήκανε με σφηνάκια ρακί

Το σέρβις ήταν εξαιρετικό όπως και την προηγούμενη φορά. Ήμασταν 4 άτομα και πήραμε τα εξής:

Χωριατικη σαλάτα με φέτα και μυζήθρα - 8,9 Ευρώ
Πολύ καλή και καλή ποσότητα

Γραβιέρα Νάξου τηγανητή µε σουσάµι, µέλι Ταυγέτου και µπέικον - 7,9 Ευρώ
Τραγανή σε αρκετή ποσότητα και νόστιμη

Κολοκυθοκεφτέδες - 4 κολοκυφτέδες τηγανισμένοι καλά με γραβιέρα στο μείγμα τους - πολύ νόστιμοι (περίπου στα 5 Ευρώ)

Χοιρινά μπριζολάκια με καροτάκι βουτύρου, σουσάμι,
πατάτες μπέιμπι σάλτσα από πορτοκάλι και μέλι Ταϋγέτου - 10,8 Ευρώ
Νόστιμο τα μπριζολάκια πολύ μαλακά και η σάλτσα αρκετά γευστική αλλά όχι κάτι το τρομερό

«Σαντορινιό» φιλετάκια χοιρινού με σως κρασιού, κάπαρη και πουρέ από πατάτα και μελιτζάνα - 12,90 Ευρώ
δεν έχω άποψη γιατί δεν το δοκίμασα

Κατσικάκι με δενδρολίβανο σβησμένο με τσίπουρο σερβιρισμένο με πατάτες φούρνου και κολοκυθάκι - 12,80 Ευρώ
δεν έχω άποψη γιατί δεν το δοκίμασα αλλά άρεσε

Τυλιχτάρι - Μπιφτέκι γεμιστό με γραβιέρα και τυλιγμένο με καπνιστό αλλαντικό - 11 Ευρώ
Ήταν το χειρότερο πιάτο γιατί δεν είχε γεύση μπιφτεκιού όπως αναμενότανε αλλά μια γεύση σαν να είχανε πάρει τον κιμά από ένα λουκάνικο και το κάνανε μπιφτέκι. Πολύ αλμυρό....

Πήραμε κρασί χύμα (5 Ευρώ το μισό κιλό) το οποίο ήταν πολύ καλό σε σχέση με την τελευταία φορά που πήγαμε( Ιούλιο 2017) και μπύρες.

Και στο τέλος προφιτερόλ με παγωτό και λιωμένη σοκολάτα. Ψιλοαδιάφορο.....

Στο τέλος κέρασμα μαστίχα και λογαριασμός με την απόδειξη αυτή τη φορά!!

Γενικά οι τιμές τσιμπημένες αν σκεφτείς ότι δεν είναι γεύσεις που θα τις θυμάσαι την επόμενη μέρα απλά μια πιο εκλεπτυσμένη κουζίνα ταβέρνας. Οι ποσότητες είναι αρκετά καλές.

10 Μαι 2017

Καλησπέρα σας,

Σήμερα πηγαμε στον Ομορφο Τζιτζικα και μερμηγκα οικογενειακα.

Για να μην πολυλογούμε...

Παρκινγκ βρισκεις ανετα, ειναι αρκετα αραιοκατοικημενη η περιοχή στην Εκκλησια του Αι Γιώργη.
Ο χώρος για Μαιο μήνα ειναι πολύ καλος στην αυλή.
Γενικα η διακόσμηση ειναι πολύ καλή.
ΣΚΑΣΑΜΕ απο το φαγητο.

Πήραμε κατσικάκι με baby πατατες φούρνου και κολοκυθάκια. Πολύ μαλακό και νοστιμο κρέας.
Πήραμε χοιρινα φιλετάκια, νοστιμα ζουμερα με μια ενδιαφερουσα και δροσερή σάλτσα μάλλον πορτοκαλι να τα καλύπτει.
Κεφταδακια με πατατες, οπως πρέπει ψημενα, απλά και καλά.

Μια σαλάτα αγγουρι - ντομάτα - κρεμμύδι εκτος καταλόγου για την μικρή.

2 ποτηρια κρασι και 1 μπύρα..

Όλα αυτα στα 50 ευρώ.

Η γευση γενικα δεν σε απογειώνει αλλα είσαι σίγουρος για την ποιότητα και για την ποσότητα και το περιβάλλον.

Η εξυπηρετηση καλή, το μαγαζι ηταν 30% γεματο Κυριακή μεσημερι  1:40 καπως δικαιολογημένα εξ αιτίας ίσως οτι δεν ειναι κέντρο χαλανδρι αλλα κεντρο - απόκεντρο και οτι ξεκινησαν οι ζέστες και ίσως ο κόσμος πάει προς θαλασσα. Φυσικα οι τιμές δεν ειναι τιμές "μπακαλοταβερνας" αλλα λίγο τσιμπιμένες (πχ τα χοιρινα φιλετακια 11.40 ευρώ)

Θα ξαναπάω σίγουρα μεσα στο καλοκαίρι να δοκιμασω και το θαλασσσινο μενού αλλα δεν το θεωρώ hot επιλογή, απλα μια καλή επιλογή.

25 Ιούλ 2016

Το επισκευθήκαμε τον Ιούλιο. Ο χώρος συμπαθητικός μια χαρά για ένα καλοκαιρινό βράδυ.

Η εξυπηρέτηση τυπική χωρίς πολλά πολλά, με ευγένεια αλλά χωρίς το παραμικρό ίχνος οικειότητας. Αδιάφορο αφού στο κάτω κάτω δεν ψάχνουμε για παρέα...

Πάμε στο φαγητό. Είμαστε 2 άτομα για μεζέδες και τσιπουρακι. Πρώτο έρχεται το κρύο μιλφέιγ μελιτζάνες με απάκι. Είναι στο μέγεθος μικρής πάστας με στρώσεις μελιτζάνα-ντομάτα-απάκι-μελιτζάνα-ντομάτα-τυρί κρέμα. Ψάχνουμε το απάκι, το ανακαλύπτουμε τελικά καθώς είναι σαν μια ψιλή φέτα ζαμπόν (το 1/3 σε μέγεθος). Η γεύση αδιάφορη η τιμή 6,20! (το πιο λεπτό κομμένο απάκι που έχω δει)

Ακολουθούν γραβιέρα Νάξου με μέλι, εξαιρετική, σε ωραία ζύμη. 8 ευρώ!!!

Ποικιλία ψητών μανιταριών περί τα 7,5 ευρώ πολύ μέτρια.

Χοιρινό ρουμελιώτικο, για γέλια... Μια πίτα για βάση, ψιλοκομμένο χοιρινό και από πάνω ώριμη ντομάτα. τιμή 9,90!!!

Τυρολουκουμάδες με μαρμελάδα ντομάτα. Νόστιμοι 6 και κάτι τα 5 κομμάτια.

Γενικά προσπαθεί να είναι γκουρμέ μεζεδοπωλείο αλλά το καταφέρνει μόνο στις τιμές.

Ο χώρος ωραίος, οι γεύσεις μέτριες, η εξυπηρέτηση τυπική και οι τιμές υψηλές.

Δεν θα ξαναπάω αν είναι στο χέρι μου.