Μεγάλος κατάλογος με μεζεδάκια και κυρίως πιάτα, ελληνικής παράδοσης. Γλυκές αμαρτίες παραγωγής μας. αίθριο με τζάκι.χύμα κρασί και τσικουδιά

κάθε μέρα απο τις 12 το μεσημέρι.

Έχει parking
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

12 Σεπ 2017

Το εστιατόριο το επισκέφτηκα δύο φορές: μία φορά ως... "δοκιμή" πριν διοργανώσουμε ένα μεγάλο γεύμα εκεί και μία δεύτερη για το ίδιο το γεύμα. Εφόσον μετά τη δοκιμή έγινε και το γεύμα, προφανώς μείναμε ευχαριστημένοι, αλλά ας τα πούμε λίγο πιο αναλυτικά.

Το εστιατόριο βρίσκεται αρκετά κεντρικά στο Χαλάνδρι. Η στάθμευση δεν είναι εντελώς εύκολη υπόθεση, αλλά είναι προσβάσιμο από την πλατεία και με τα πόδια. Ο χώρος είναι μία παλιά μονοκατοικία με την αυλή της. Προσωπικά, ενώ η αυλή είναι αντικειμενικά όμορφη, με κέρδισε περισσότερο ο εσωτερικός χώρος. Ψηλοτάβανος, φρεσκοβαμμένος, καλές αποστάσεις στα τραπέζια, όμορφη διακόσμηση. Όλα καλά.

Η εξυπηρέτηση αρκετά καλή και τις δύο φορές. Την πρώτη φορά ίσως η κυρία που μας εξυπηρέτησε να ήταν κάπως πιο διαχυτική από ότι θα επιθυμούσαμε, αλλά στο μεγάλο μας γεύμα η εξυπηρέτηση ήταν γρήγορη, σοβαρή, επαγγελματική.

Στις γεύσεις, που είναι και το βασικό, η Υδρούσσα τα πήγε εξαιρετικά. Τα πιάτα στην εμφάνιση έχουν μία τσαχπινιά (προς το γκουρμέ θα έλεγε ίσως κάποιος), αλλά οι γεύσεις είναι κλασικές. Τα κρεατικά στα οποία επικεντρωθήκαμε ήταν όλα καλοψημένα. Ιδιαίτερα το συκώτι μας άρεσε πολύ. Οι σαλάτες ήταν επίσης χορταστικές και πολύ νόστιμες. Τέλος, καθώς η πρώτη μας επίσκεψη έγινε σε περίοδο νηστείας, ήταν πολύ ευχάριστο το ότι πολλά πιάτα, ιδιαίτερα από τα ορεκτικά, είχαν προσαρμοστεί σε αυτό (π. χ. οι κολοκυθοκεφτέδες ήταν χωρίς φέτα) και έτσι μείναμε όλοι ευχαριστημένοι.

Συνολικά, μου άρεσε πολύ ως πρόταση για το Χαλάνδρι. Ακόμα και με τα ποτά, σίγουρα θα φάτε πολύ συμπαθητικά με κόστος κάτω από €20/άτομο.

16 Δεκ 2015

Όταν αποφάσισαν στο γραφείο να κανονίσουν έξοδο ενόψει εορτών, αλλά με συγκεκριμένες προδιαγραφές, εγώ ‘’ποιούσα την νήσσαν’’ διότι θεωρώ ότι δεν μπορώ να μπω σε συγκεκριμένο καλούπι.

Εκτός της γενικότητας ψάρι ή κρέας, δεν μπαίνω καν στη διαδικασία του ‘’θέλω να δώσω τόσα’’, ‘’να φάω α, β και όχι γ’’, ‘’να πάρουμε 2 ορεκτικά με καλή τιμή ανά 4 άτομα’’ κλπ κλπ.

Καθόμουνα σε μια γωνία και έβλεπα τις γυναίκες της Διεύθυνσης, να παίζουν την κολοκυθιά με τα μέρη που είχαν προκρίνει, από μια τεράστια γκάμα μεζεδοπωλείων.

Μετά από ώρες διαρκούς αναζήτησης, γνώμες πολλές και άκρη δεν έβγαινε, τους έδωσα τον τοπικό προσδιορισμό: Χαλάνδρι.

Κάπου εκεί άρχισε να ξεδιαλύνει το τοπίο, αφού χρειάστηκε βέβαια να κόψω και κάποιους προορισμούς χωρίς αρχή και τέλος.
Κάπως έτσι καταλήξαμε στην ‘’Υδρούσσα’’, άλλο ένα από τα πολλά όμορφα νεοκλασικά του Χαλανδρίου που χρησιμοποιούνται ως χώροι εστίασης.

Η αλήθεια είναι ότι επειδή περνάω πάρα πολλές φορές από μπροστά, εντύπωση μου είχε κάνει αυτό το όμορφο αρχοντικό με τα ψηλά παραδοσιακά παράθυρα, την βαριά ξύλινη πόρτα και την οβάλ ταμπέλα με το περίεργο όνομα.

Ξεχώριζε για τον όμορφο κήπο με τα λογής - λογής δέντρα και φυτά, για παχιά σκιά το Καλοκαίρι αλλά και για να προσδίνουν άγρια ομορφιά τον Χειμώνα, τις μικρές ανθισμένες γλαστρούλες, τα μπακιρένια διακοσμητικά σκεύη, την πλώρη από βάρκα, την ξύλινη πέργκολα με το καλαίσθητο bar, τα πιθάρια στην είσοδο, τα πέτρινα τραπέζια με τις θέσεις -παγκάκια ανάμεσα στα υπόλοιπα ξύλινα, ακόμη και για την θέση παρκινγκ δίπλα από τον κυρίως χώρο, όπως είχαν όλα τα παλιά αρχοντικά. Γενικά νοσταλγικό περιβάλλον το οποίο ενισχύθηκε ακόμα περισσότερο, διαβαίνοντας την ξύλινη κυρία είσοδο του μαγαζιού.

Εκεί αντίκρισα ένα όμορφο ψηλοτάβανο αρχοντικό με ευρύχωρα δωμάτια βαμμένα σε γήινα χρώματα, λιτά διακοσμημένο με επίδραση θαλασσινή, πάτωμα με πλακάκια, ζωγραφιστά αλλά και μονόχρωμα, μεγάλους καθρέφτες, γύψινες λεπτομέρειες στην οροφή και στους τοίχους, όμορφες κουρτίνες, διακριτικό φωτισμό και καλόγερους old time classic.

Ευχάριστη εντύπωση μου έκανε ο γαλάζιος τοίχος στο χωλ μετά την είσοδο, αλλά και το αίθριο στο βάθος του μαγαζιού όπου και καθίσαμε. Από την μια είχαμε το πέτρινο τζάκι, λιτά στολισμένο αλλά και σβησμένο και από την άλλη την τζαμαρία όπου βλέπαμε τις πορτοκαλιές και νεραντζιές του κήπου. Marvelous view.

Χώρος ιδίου style με ‘’Μπεμπέκα’’ ή ‘’Μονοκατοικία’’ ή ακόμα και ‘’Παλιό ταχυδρομείο’’ αλλά στο πιο ευρύχωρο.

Η εξυπηρέτηση από τα 2 άτομα (άρρεν - θήλυ) που μας ανέλαβαν, ήταν υποδειγματική και επαγγελματική. Κανονικό χαμόγελο, ανάλυση του κάθε πιάτου, stop στις υπερβολές, μάζεμα τραπεζιού για να έρθουν τα κυρίως κλπ.

Όλα στην ώρα τους; Δεν θα το έλεγα. Εδώ είχαμε καθυστερήσεις αλλά δεν φταίνε οι σερβιτόροι. Ήμασταν μεγάλη παρέα (17 ζωή νάχουμε), αλλά η μόνη παρέα (λόγω ώρας). Κάποια ορεκτικά άργησαν, όπως και κάποια κυρίως, με αποτέλεσμα άτομα της παρέας νάχουν τελειώσει το φαγητό και άλλα να τρώνε ακόμα.

Στα της γεύσης τώρα. Η κάρτα του μενού περιλαμβάνει 5-6 σαλάτες, 10 ορεκτικά 10 κυρίως και 5-6 γλυκά με τις τιμές να κυμαίνονται από 5 ευρώ (ντάκος) έως 13 ευρώ (σπαλομπριζόλα) και τα γλυκά 3-3,5 ευρώ. Δεν θα κάνω ανάλυση όλων των πιάτων γιατί είναι πάρα πολλά, θα αναφέρω μόνο τι θα πρέπει να μην λείπει από το τραπέζι σας αν προτιμήσετε το όμορφο περιβάλλον της Υδρούσσας.

Από σαλάτες η χρωμάτων ξεχωρίζει με διαφορά. Άφθονη δροσερή σαλάτα με πρασινάδα αλλά και κόκκινο λάχανο, σπόρους κολοκυθιού, σταφίδες, δαμάσκηνο, κομμάτια ντομάτας, αγγουριού και παναρισμένου με σουσάμι τυριού, περιχυμένη από sauce πορτοκαλιού. Παραλλαγή της ‘’χρωμάτων’’ η ‘’δροσερή’’, η οποία έχει έξτρα κουκουνάρι, κινόα και πράσινο μήλο, χωρίς το τυρί. Ότι πρέπει και οι 2 για να ανοίξει η όρεξη.

Από τα ορεκτικά ξεχωρίζει το ριγανάτο λουκάνικο. 3 μεγάλα κομμάτια από νοστιμότατο λουκάνικο, ζουμερό με λίγο λιπάκι για την γεύση και μόνο λεμόνι από πάνω για την οξύτητα. Να μην επαναλαμβάνομαι πάλι και πω ότι μου θύμισε τον τόπο μου, αλλά οι Θεσσαλοί θα το λατρέψουν.

Κολοκυθοκεφτέδες γευστικοί και μυρωδάτοι. Η ψίχα από το κολοκύθι πλάστηκε μαζί με κεφαλοτύρι και μυρωδικά, τηγανίστηκε σε ελαφρύ λάδι και έδωσε ένα φοβερό αποτέλεσμα. Συνοδευόταν από μια ελαφριά sauce με βάση το γιαούρτι.

Φρέσκα μανιτάρια λεμονάτα, κομμένα σε μεγάλα κομμάτια, με sauce tartare και ψιλοκομμένο μπέικον. Γευστικότατο και μυρωδάτο πιάτο must be.

Από τα κυρίως το κεμπάπ ξεχώριζε. Μεγάλη μερίδα, ανάμεικτος κιμάς 3 ειδών κρέατος, πλασμένος σαν μπιφτέκι, με αρκετά μυρωδικά, ελαφρά καυτερός, συνοδεία γιαουρτιού, κρεμμυδιού, ντομάτας και χεράτης τραγανής πατάτας.

Το μαριναρισμένο σουβλάκι στήθος κοτόπουλο, μια μεγάλη βέργα ψημένη στη σχάρα μαζί με ντομάτα, πιπεριά και συνοδεία από πλιγούρι ήταν πολύ καλό, γευστικό και ζουμερό.

Από τις παραλλαγές που έχει σε ψαρονέφρι, ξεχωρίζει αυτό με την ελαφριά μουστάρδατη sauce και σβησμένο σε κρασί.

Στα του γλυκού τώρα. Εκπληκτική πανακότα εσπρέσσο. Εννοείται χειροποίητη, shaky, σερβιρισμένη σε φλιτζάνι του καφέ, με τριμμένους κόκκους καφέ από πάνω. Η γεύση της χάνει όταν την περιγράφεις με λόγια.

Πολύ καλό χειροποίητο σουφλέ σοκολάτας, αφράτο και μυρωδάτο με το γάλα έξτρα για να λούσεις το σουφλέ και να γίνει της κολάσεως.
Το λευκό χύμα κρασί που δοκιμάσαμε αλλά και το ρακί ήταν πολύ καλά.

Δώσαμε 23 ευρώ το άτομο, τρώγοντας πολύ (σαλάτα, ορεκτικά, κυρίως) και πίνοντας αρκετά. It’s up to you η απόφαση.

Σε μένα η ‘’Υδρούσσα’’ άφησε ανάμεικτα συναισθήματα.
Σίγουρα δεν είναι μεζεδοπωλείο, περισσότερο μοντέρνα ταβέρνα θα το έλεγα. Σίγουρα με κέρδισε ο χώρος και έφαγα αξιοπρεπώς.
Αλλά έλειπε αυτό το κάτι να μου κάνει κλικ και να το κάνω στέκι.

19 Ιούλ 2017

Επισκεφθήκαμε το κατάστημα το Σάββατο βράδυ, τρία άτομα, δεν είχε πολύ κόσμο το μαγαζί την συγκεκριμένη μέρα.

Κάτσαμε στην αυλή, ο χώρος είναι ωραίος και άνετος με τα τραπέζια αραιά τοποθετημένα.

Παραγγείλαμε ψαρονέφρι με σάλτσα μελιού, πατάτες, φάβα Φενεού, κεμπάπ ανατολίτικο, μιλφειγ μελιτζάνας και φακελάκι Λήμνου. Ωραίες γεύσεις σε στιλ γκουρμέ τα πιάτα και λογικές τιμές.

Ήπιαμε τσίπουρο χύμα το οποίο ήταν καλό και ελαφρύ. Το προσωπικό αρκετά φιλικό και πολύ γρήγορη εξυπηρέτηση,

29 Οκτ 2015

Υδρουσσα.

Ουτε και ξερω ποσα χρονια γνωριζω αυτο το εστιατοριο στο Χαλανδρι. Ηδη απο την εφηβεια μου ξερω πως υπηρχε. Σκεψου οτι σημερα που ειμαι 44 χρονων(ζωη να΄χω)υπαρχει ακομα και μαλιστα ειναι και σε εξαιρετικη κατασταση. Παρε λοιπον και καταλαβε. Η αληθεια ειναι πως δεν υπηρξα ποτε φανατικος πελατης. Ισως η τελευταια φορα που το επισκεφτηκα να ηταν πριν απο 10 η 12 χρονια-κατι τετοιο! Δε νομιζω πως εκανα καλα...

Προκειται για μια ομορφη, ευρυχωρη και καλοφτιαγμενη μονοκατοικια που καποια στιγμη εγινε μεζεδοπωλειο. Μπαινοντας χθες βραδυ μεσα, Κυριακη του Οκτωβρη ακριβως μολις επιασαν τα πρωτα κρυα, νοιωσαμε πως πολυ προσφατα θα πρεπει να ανακαινιστηκε. Ο χωρος πεντακαθαρος, οι τοιχοι ομορφα διακοσμημενοι, η μουσικη απο τα ηχεια στη σωστη ενταση και ποιοτητα, τα τραπεζια νοικοκυρεμενα και παντου μια αισθηση απλας. Πεσαμε σε μερα που δεν ειχε σχεδον καθολου κοσμο αλλα αυτο δε μας εμποδισε καθολου να φαμε και να πιουμε πολυ καλα και να περασουμε ομορφα.

Ενας συμπαθητικος νεαρος ηρθε και μας εφερε τους καταλογους για να παραγγειλουμε. Ο καταλογος αρκετα πλουσιος αλλα και μετρημενος. Πηραμε:

-Μια σαλατα "χρωματων". Πλουσια πρασινη σαλατα με ντοματα και διαφορα ακομα λαχανικα, εμπλουτισμενη με "μπαλιτσες" νοστιμου λευκου τυριου(που δεν μπορεσα να προσδιορισω την ποικιλια του). Δροσερη, φρεσκια και νοστιμη. Αξιολογηση 3,5 στα 4. Τιμη 7 ευρω.

-Εξοχικο χοιρινο στη λαδοκολα, με πιπερια, ντοματα και φετα. Πλουσια μεριδα, καλομαγειρεμενο και με συνοδεια νοστιμες πατατες τηγανιτες. 3,5 στα 4 και εδω. τιμη 9 ευρω.

-Υπεροχο κεμπαπ απο αρνι, μοσχαρι και χοιρινο. Συνοδευοταν απο πιτες ψημενες, σος γιαουρτιου και επισης πατατες. Πολυ καλη προταση. 3,5 η αξιλογηση, στα 8,90 η τιμη.

-Κοτοπουλο ψημενο σε καποιο ειδικο σκευος(αγνωστο σε μενα αλλα με πολυ ενδιαφερον αποτελεσμα) με μανιταρια. Χορταστικο, νοστιμο και μεγαλη μεριδα που επισης συνοδευοταν απο πατατες. Τιμη και αξιολογηση οπως στα παραπανω.

-Μισο κιλο χυμα λευκο κρασι, πολυ αρωματικο και σαφως ανωτερο απο τον μεσο ορο των χυμα κρασιων στα εστιατορια.

-Ψωμι συμπαθητικο που χρεωθηκε ομως 1,5 ευρω. Εμφιαλωμενο νερο που ηρθε χωρις να το ζητησουμε(κλασσικο φαουλ)και χρεωθηκε 1 ευρω.

-Κερασμα για το τελος, νοστιμη καρυδοπιτα με παγωτο και αερινη πανακοτα φραουλας. Εξαιρετικη χειρονομια!

Για ολα τα παραπανω 39 ευρω. Μετα απο μια εκπτωσουλα που ειχαμε εξασφαλισει απο σχετικο σαιτ, δωσαμε μολις 33,15 τα τρια ατομα!

Συμπερασμα: Εξαιρετικος χωρος, νοστιμα φαγητα, μεγαλες μεριδες, γενναιοδωρο κερασμα και προσεκτικες τιμες!

Θελεις κι'αλλα? Εμενα παντως(που θα με χαρακτηριζα λιαν αυστηρο, στα ορια του "στριμμενου" με τα εστιατορια) μου εφτασαν και μου περισεψαν!

09 Ιαν 2016

Τρίτη 20/12 μαζευτήκαμε μια παρέα 6 ατόμων και αποφασίσαμε να αποχαιρετίσουμε το τέλος αυτής της δύσκολης χρονιάς με "οινοποσία".
Η επιλογή του μεζεδοπωλείου Υδρούσσα έγινε από δύο άτομα της παρέας που συχνάζουν εκεί.

Κατά τις 9μμ λοιπόν φθάσαμε στο μεζεδοπωλείο, που στεγάζεται σε μια γωνιακή μονοκατοικία σε κεντρικό δρόμο του Χαλανδρίου, και ανεβήκαμε τα λίγα σκαλοπάτια της μικρής εισόδου κλεισμένης με τζαμαρία, που οδηγεί στον κυρίως χώρο ο οποίος χωρίζεται σε μικρότερες αίθουσες. Απαλά χρώματα, πολύχρωμα πιάτα στους τοίχους, στον δεύτερο εσωτερικό χώρο δίπλα σε ένα όμορφο πέτρινο τζάκι που δεν ήταν αναμμένο, υπήρχε ένα τραπέζι μεγάλο από παλιά τραπεζαρία της δεκαετίας του ΄60 που έδινε μια κλασσική νότα στο γενικά μοντέρνο στυλ. Η διακοσμητική γραμμή ειναι αυτη της "μοντέρνας ταβέρνας" και όλοι οι χώροι είναι φωτεινοί, καθαροί και άνετοι.
Η εξυπηρέτηση των πελατών, τουλάχιστον για το βράδυ που ήμασταν εμείς εκεί, γινόταν από τον ιδιοκτήτη και τους γιούς του, σε πολύ καλό επίπεδο.

Μόλις καθήσαμε και αφού μας καλωσόρισε ο ιδιοκτήτης, λόγω της γνωριμίας του με τους δύο φίλους της παρέας, μας έφεραν εμφιαλωμένο νερό, ένα καλαθάκι με φέτες ψωμιού και πήραν την παραγγελία για τα ποτά μας (χύμα λευκό κρασί, μπύρες και σόδες).

Η παραγγελία των φαγητών τώρα, σαλάτα του κηπουρού στα 6 ευρώ που περιείχε μαρούλι, ρόκα, λάχανο, λιαστή ντομάτα, πιπεριά και κρουτόν με λάδι και μπαλσάμικο η οποία ήταν φρέσκια, νόστιμη και καλή σε ποσότητα (3/4).
Μπουρεκάκια Καισαρείας στα 6 ευρώ, οι γνωστές φλογέρες με παστουρμά, τυρί και ντομάτα, πολύ νόστιμες (4/4).
Τυρί φέτα με λάδι και δενδρολίβανο (2/4).
Λουκάνικο ριγανάτο στα 7 ευρώ πολυ ευγευστο για το οποίο ζητήσαμε επανάληψη (4/4).

Φακελάκι Λήμνου στα 6,50 ευρώ που ήταν τυρί φέτα σε φυλλο κρούστας με μέλι (3/4),
Από κυρίως πιάτα αποφασίσαμε να πάρουμε σπαλομπριζόλα στα 13 ευρώ, μπιφτέκια με τυρί στα 8,50 ευρώ, φιλέτο κοτόπουλο στα 8 ευρώ και να τα μοιραστούμε.

Η σπαλομπριζόλα και το κοτόπουλο ήταν σωστά ψημένα και αρκετά ζουμερά σερβιρισμένα με πολύ καλές τηγανιτές πατάτες και λίγο στεγνή σαλάτα ταμπουλέ,
Το πιάτο τώρα με τα μπιφτέκια (που ήταν δική μου επιλογή), δεν ξέρω πως να το κρίνω. Η περιγραφή του καταλόγου ήταν, φρέσκος μοσχαρίσιος κιμάς με κρέμα λευκών τυριών και ντομάτα, αλλά αυτό που σερβιριστηκε ήταν τρία μπιφτέκια καμμένα, στεγνά και πολύ αλμυρα. Όσο για την κρέμα τυριών ήταν ένα κομμάτι τυρί φέτα και μία ντομάτα επάνω στο κάθε μπιφτέκι. Συνοδευόταν από την ίδια γαρνιτούρα, πατάτες τηγανιτές και σαλάτα ταμπουλε. Ένα πιάτο πολύ χαμηλής ποιότητας που τρωγόταν με δυσκολία και που, κατά την αποψή μου, κανένα εστιατόριο που σέβεται τον πελάτη και θέλει να διατηρήσει το κύρος του δεν θα το σερβίριζε ποτέ.

Τα γλυκά που παραγγείλαμε στο τέλος, μπράουνι σοκολάτας με παγωτό, πανακότα καραμέλλας και πανακότα εσπρέσσο ήταν μέτρια.
Τελικό συμπέρασμα είναι ότι, αξίζει για τα ορεκτικά. Τα κυρίως πιάτα ήταν συνηθισμένα χωρίς κάτι το διαφορετικό που θα σε δελεάσει, πιάτα που τα βρίσκεις και σε άλλα εστιατόρια. Οσο για τη σχέση φαγητού τιμης; Αν στο τέλος δεν μείνεις ικανοποιημένος ίσως και να το χαρακτηρίσεις ακριβό γι΄αυτό που σου προσφέρει.

06 Ιούλ 2016

Εχουμε επισκεφτεί πολλες φορες το εστιατόριο αυτο με τον υπέροχο κηπο για το καλοκαιρι, το ζεστα διακοσμημένο εσωτερικό χωρο του για το χειμώνα και το χαμογελαστό και εξυπηρετικο προσωπικό του.

Ατμόσφαιρα ομορφη και φιλόξενη με τα ψηλοταβανα δωμάτια του παλιου αρχοντικου και το αίθριο με το τζακι και θεα στην όμορφη και περιποιημένη αυλή του. Ακούσαμε λοιπον για την αλλαγή του μενού μετα την άφιξη του Νίκου Μεντη στην κουζίνα του μαγαζιού και ειπαμε να το επισκεφτούμε για μια ακόμη φορα. Το ανανεωμένο μενου περιλαμβάνει παλιες γνωστές γεύσεις μαγαζιού οπως η αγαπημένη σαλατα χρωμάτων και το φακελακι Λήμνου αλλα και καινούργιες προτάσεις που μας ενθουσίασαν!

Αξίζει να δοκιμάσετε την σαλάτα σπανάκι με ψητο χαλούμι και βινεγκρετ μπέικον, τα κεφτεδάκια γαλοπούλας με μαρμελάδα μήλου, το χειροποίητο τυλιχτο κεμπάπ με σως γιαουρτιού και κολιανδρο και το τρυφερό συκώτι που σερβίρετε με τον τελειο πουρε μανιταριού!