ΥΔΡΟΥΣΣΑ
Μεζεδοπωλεία

Χαλάνδρι

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

Μεγάλος κατάλογος με μεζεδάκια και κυρίως πιάτα, ελληνικής παράδοσης. Γλυκές αμαρτίες παραγωγής μας. αίθριο με τζάκι.χύμα κρασί και τσικουδιά

κάθε μέρα απο τις 12 το μεσημέρι.

Έχει parking
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

12 Σεπ 2017

Το εστιατόριο το επισκέφτηκα δύο φορές: μία φορά ως... "δοκιμή" πριν διοργανώσουμε ένα μεγάλο γεύμα εκεί και μία δεύτερη για το ίδιο το γεύμα. Εφόσον μετά τη δοκιμή έγινε και το γεύμα, προφανώς μείναμε ευχαριστημένοι, αλλά ας τα πούμε λίγο πιο αναλυτικά.

Το εστιατόριο βρίσκεται αρκετά κεντρικά στο Χαλάνδρι. Η στάθμευση δεν είναι εντελώς εύκολη υπόθεση, αλλά είναι προσβάσιμο από την πλατεία και με τα πόδια. Ο χώρος είναι μία παλιά μονοκατοικία με την αυλή της. Προσωπικά, ενώ η αυλή είναι αντικειμενικά όμορφη, με κέρδισε περισσότερο ο εσωτερικός χώρος. Ψηλοτάβανος, φρεσκοβαμμένος, καλές αποστάσεις στα τραπέζια, όμορφη διακόσμηση. Όλα καλά.

Η εξυπηρέτηση αρκετά καλή και τις δύο φορές. Την πρώτη φορά ίσως η κυρία που μας εξυπηρέτησε να ήταν κάπως πιο διαχυτική από ότι θα επιθυμούσαμε, αλλά στο μεγάλο μας γεύμα η εξυπηρέτηση ήταν γρήγορη, σοβαρή, επαγγελματική.

Στις γεύσεις, που είναι και το βασικό, η Υδρούσσα τα πήγε εξαιρετικά. Τα πιάτα στην εμφάνιση έχουν μία τσαχπινιά (προς το γκουρμέ θα έλεγε ίσως κάποιος), αλλά οι γεύσεις είναι κλασικές. Τα κρεατικά στα οποία επικεντρωθήκαμε ήταν όλα καλοψημένα. Ιδιαίτερα το συκώτι μας άρεσε πολύ. Οι σαλάτες ήταν επίσης χορταστικές και πολύ νόστιμες. Τέλος, καθώς η πρώτη μας επίσκεψη έγινε σε περίοδο νηστείας, ήταν πολύ ευχάριστο το ότι πολλά πιάτα, ιδιαίτερα από τα ορεκτικά, είχαν προσαρμοστεί σε αυτό (π. χ. οι κολοκυθοκεφτέδες ήταν χωρίς φέτα) και έτσι μείναμε όλοι ευχαριστημένοι.

Συνολικά, μου άρεσε πολύ ως πρόταση για το Χαλάνδρι. Ακόμα και με τα ποτά, σίγουρα θα φάτε πολύ συμπαθητικά με κόστος κάτω από €20/άτομο.

19 Ιούλ 2017

Επισκεφθήκαμε το κατάστημα το Σάββατο βράδυ, τρία άτομα, δεν είχε πολύ κόσμο το μαγαζί την συγκεκριμένη μέρα.

Κάτσαμε στην αυλή, ο χώρος είναι ωραίος και άνετος με τα τραπέζια αραιά τοποθετημένα.

Παραγγείλαμε ψαρονέφρι με σάλτσα μελιού, πατάτες, φάβα Φενεού, κεμπάπ ανατολίτικο, μιλφειγ μελιτζάνας και φακελάκι Λήμνου. Ωραίες γεύσεις σε στιλ γκουρμέ τα πιάτα και λογικές τιμές.

Ήπιαμε τσίπουρο χύμα το οποίο ήταν καλό και ελαφρύ. Το προσωπικό αρκετά φιλικό και πολύ γρήγορη εξυπηρέτηση,

06 Ιούλ 2016

Εχουμε επισκεφτεί πολλες φορες το εστιατόριο αυτο με τον υπέροχο κηπο για το καλοκαιρι, το ζεστα διακοσμημένο εσωτερικό χωρο του για το χειμώνα και το χαμογελαστό και εξυπηρετικο προσωπικό του.

Ατμόσφαιρα ομορφη και φιλόξενη με τα ψηλοταβανα δωμάτια του παλιου αρχοντικου και το αίθριο με το τζακι και θεα στην όμορφη και περιποιημένη αυλή του. Ακούσαμε λοιπον για την αλλαγή του μενού μετα την άφιξη του Νίκου Μεντη στην κουζίνα του μαγαζιού και ειπαμε να το επισκεφτούμε για μια ακόμη φορα. Το ανανεωμένο μενου περιλαμβάνει παλιες γνωστές γεύσεις μαγαζιού οπως η αγαπημένη σαλατα χρωμάτων και το φακελακι Λήμνου αλλα και καινούργιες προτάσεις που μας ενθουσίασαν!

Αξίζει να δοκιμάσετε την σαλάτα σπανάκι με ψητο χαλούμι και βινεγκρετ μπέικον, τα κεφτεδάκια γαλοπούλας με μαρμελάδα μήλου, το χειροποίητο τυλιχτο κεμπάπ με σως γιαουρτιού και κολιανδρο και το τρυφερό συκώτι που σερβίρετε με τον τελειο πουρε μανιταριού!