02 Ιουν 2016

Κλείσαμε τραπέζι καθημερινή βράδυ αν και δεν χρειαζόταν διότι μέχρι το τέλος της βραδιάς ήμασταν τρία τραπέζια.

Ο χώρος απλός και προσεγμένος με τραπέζια μεγάλα που καθόσουν άνετα να φας και να συζητήσεις.
Μας εξυπηρέτησαν πολύ καλά.

Φαγητικά κατά γενική ομολογία δεν μας ικανοποίησε, ακόμη και τον φίλο που επέμενε να πάμε στο συγκεκριμένο μαγαζί.

Το μόνο που μας άρεσε ήταν η σαλάτα Πυρόλιθος, ποιοτικά και ποσοτικά πολύ καλή.
Το ρολό μελιτζάνας κάτω του μετρίου.
Το θράψαλο γεμιστό μέτριο, είχε παραψηθεί και ήταν σκληρό.
Το χέλι καπνιστό το έσωνε η σως που το συνόδευε.
Τα χτένια σχετικά καλά.
Η σαρδέλα μας αποκαρδίωσε, ήταν άγευστη και θύμιζε βραστή.
Το μαυρόριζο άτονο και άγευστο.
Το γιουβετσάκι μετριότατο.
Η σπαγγετάδα ικανοποιητική, αλλά πολύ μικρή ποσότητα.

Σημειωτέο ότι όλες οι μερίδες των πιάτων ήταν σχετικά μικρές και σαν να τους έλειπε κάτι.
Οι τιμές κατά τη γνώμη μου χρήζουν αναθεώρησης προς τα κάτω.
Κόστος ανά άτομο 26 ΕΥΡΩ.

Το κέρασμα (πανακότα με βύσσινο) στο τέλος, είχε μία γεύση όχι ιδιαίτερα ευχάριστη (σαν να είχε πάρει μυρωδιές από το ψυγείο).

Το Parking στους γύρω δρόμους υπήρξε εύκολο.

27 Απρ 2017

Ενα μαργαριταρι κρυμμενο καπου στο ΙΛΙΟ.

-- Απλετος χωρος για σταθμευση.

-- Καλος ο χωρος του φαγητου, περιποιημενα τραπεζια, αλλα καπνα και θορυβος λογω ελλειψης εξαερισμου και ηχομονωσης.

-- Τα γκαρσονια προθυμοτατα με πληρη επιγνωση του καταλογου και των υλικων.

-- Εξαιρετικοι μεζεδες. Φρεσκοτατο ψαρι ημερας. Πηραμε 2 κιλα μπαρμπουνια καλοτηγανισμενα, μικρα καλαμαρακια με μαυρο ρυζι, θραψαλο γεμιστο, αιθερια ταραμοσαλατα, χελι καπνιστο, φιλετο λαυρακι με πουρε σελινοριζας, μια μεγαλη πιατελλα με ταρταρ και καρπατσιο σολωμου, τονου και τσιπουρας με γουασαμπι και το καλυτερο ρεβυθαδα σε γαστρα με σαλαχι.

-- Ολα τα πιατα ηταν εξαιρετικα και νοστιμοτατα.

-- Κερασμα μιλφειγ με ποτο μαστιχα.

-- Εχει κρασι χυμα. Εμεις προτιμησαμε Τσελεπο Μαντινειας.

-- Ο λογαριασμος με 3 μπουκαλια κρασι γυρω στα 250 ευρω για 6 ατομα.

ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ

28 Ιαν 2016

Επισκεφθήκαμε το εστιατόριο Κυριακή βράδυ κατόπιν σύστασης. Θεωρώ πως εάν δε στο πουν είναι δύσκολο να το βρεις από μόνος σου καθώς δεν είναι σε κεντρικό σημείο.

Ο χώρος είναι απλός, καθαρός, περιποιημένος. Η κοπέλα που μας σέρβιρε επίσης περιποιημένη.
Θα προσπαθήσω να θυμηθώ τα πιάτα γιατί είναι όλα ιδιαίτερα και πειραγμένα.

Ντιπάκι με ζεστό ψωμάκι-ωραία.
Ρεβυθοσαλάτα: Παρότι δεν είχα ιδιαίτερες προσδοκίες λόγω του βασικού συστατικού, ήταν πολύ καλή. Αρωματική και νόστιμη.
Σκουμπρί: εγώ προσωπικά δεν το προτιμώ οπότε δεν έχω γνώμη ωστόσο ο ένας εκ των τριών της παρέας που το παρήγγειλε γιατί του αρέσει γενικά, είπε οτι ήταν πολύ καλό.

Θράψαλο γεμιστό: πολύ ωραίο, ωραία σάλτσα.
Γαρίδες σαγανάκι: τίποτα από αυτό που σας έρχεται στο μυαλό. Κυδωνάτες πατάτες (για εμένα προσωπικά "κρατούσαν" λίγο παραπάνω από ότι θα έπρεπε) σάλτσα με αρωματικά... πολύ ωραίο αποτέλεσμα!

Μπουρεκάκια μελιτζάνας: νόστιμα, χωρίς να έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω.
Και για το τέλος κέρασμα brownies με παγωτό και σφηνάκι (μάλλον μαστίχα-δεν το ήπια). Το νόστιμο γλυκό φαινόταν δικό τους (το εκτιμώ) και το κομμάτι ήταν αρκετά μεγάλο.

Σε όλα τα παραπάνω πιάτα υπήρχαν πολλά λαχανικά και αρωματικά που ξεχνάω να σας πω.
Κρατήστε αυτό ως συμπέρασμα: ανέλπιστα καλή προσπάθεια. "Πειραγμένο" δημιουργικό φαγητό.

Σίγουρα θα ξαναπάω. Τιμές- λαμβανομένου υπόψη ότι σε όλα τα πιάτα περιέχονται θαλασσινά- πολύ ικανοποιητικές.