BOHEMIA

Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη

Δήμου Τσέλιου 5, Αμπελόκηποι [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Μπύρα σε κανάτες και κλασικά τσέχικα πιάτα. Δευτέρα κλειστά.
Γράψε τη δική σου κριτική

2017

Απο τις πλεον εντιμες προτασεις για καλο φαγητο που υπαρχουν στην Αθηνα.

Τα περισσοτερα που θα ειχε καποιος να πει, εχουν καλυφθει απο προηγουμενους φιλους. Αυτη η κριτικη επαληθευει απλα τα τοσα θετικα που εγραψαν.

Ενας πολιτισμενος χωρος που στον κατω οροφο τρως χωρις να χρειασθει να ανεχθεις τους καπνους απο τσιγαρα που συναντας σχεδον παντου. Αν θελεις, υπαρχει ο πανω οροφος που ειναι για τους καπνιζοντες. Εντελως ξεχωριστος.
Μεγαλα τραπεζια με ισως οχι τοσο ανετες καρεκλες -ενα ψιλο μαξιλαρακι θα ηταν απαραιτητο για μεγαλυτερη ανεση... Διακριτικος φωτισμος και μαλλον μινιμαλ διακοσμηση που δεν κουραζει και επιτρεπει την απροσκοπτη συγκεντρωση στο φαγητο και την συζητηση.

Το σερβις γρηγορο και αποτελεσματικο, απο δυο ευγενεστατες -μαλλον Τσεχες- κυριες που κινουνται ασταματητα και εξυπηρετουν χωρις λαθη. Ηταν Σαββατο βραδυ, μετα απο κρατηση που εγινε μεσω ηλεκτρονικης πλατφορμας (που κλεινει τραπεζι και προσφερει και εκπτωση αν και οχι για ολες τις ημερες η ωρες). Το εστιατοριο ηταν γεματο απο θαμωνες μαλλον νεαρας και μεσης ηλικιας. Προσεξαμε πως τα τραπεζια δεν προλαβαιναν να μεινουν αδεια για πολυ γιατι υπηρχαν νεες κρατησεις.

Κεντροευρωπαικη λοιπον ατμοσφαιρα που προιδεαζε και για την κουζινα του "Βοημια"... Καταλογος σαφης που περιεγραφε πολυ ευστοχα τα πιατα, με πολλα πρωτα πιατα αλλα και κυριως. Και ποικιλια γλυκων. Για αυτο αφηστε χωρο για αργοτερα. Οι μεριδες τοσο στα πρωτα οσο και στα κυριως τεραστιες για τα ελληνικα δεδομενα, συνηθεις για τα ευρωπαικα...

Προσοχη στο ποσα θα παραγγειλετε. Δειχνουν ολα απολυτως ελκυστικα. Και ειναι. Και πολυ νοστιμα... Πηραμε (δυο ατομα) μια ρωσσικη σαλατα, ενα καπνιστο λουκανικο που ερχεται με τρεις διαφορετικες μουσταρδες, ψωμι του διαβολου που ειναι μπρουσκετα με κυμα, ζαμπον και τυρια, ενα παναρισμενο καμαμπερ (αριστουργημα) που σερβιρεται με μια ελαφρια λευκη σως τυπου ολανταιζ. Ευτυχως μονο ενα κυριως, την Πανενκα του Καισαρα, που ομως ηταν τεραστιο σαν μεριδα και ηταν γεμιστο ψαρονεφρι με τυρι και συνοδευοταν απο πεντανοστιμες πατατουλες, ρυζι και σαλτσα απο φρουτα του δασους. Ηταν γευσεις που μου αρεσουν γιατι λατρευω την κεντροευρωπαικη κουζινα. Η "Βοημια" διαθετει και ενα πολυ καλο χυμα Cabernet στα 10 ευρω το λιτρο που συνοδευσε επαξια τις πλουσιες γευσεις οσων φαγαμε...

Η ποικιλια φαγητων ειναι πολυ μεγαλη και ηδη εχω "σταμπαρει" καποια για την επομενη επισκεψη...

Και παμε στα επιδορπια... Βλεπαμε να περνουν καποια μεγαλα πιατα με διαφορες, σοκολατενιες κυριως συνθεσεις. Προτιμησαμε το κλασικο Strudel που ηρθε με δυο μπαλες καταπληκτικo παγωτο custard και σαντιγυ. Δυο μεγαλα κομματια που μαζι με δυο πολυ καλα εσπρεσσο εκλεισαν περιφημα την φιεστα...

Για ολα αυτα, πληρωσαμε με πιστωτικη καρτα 51 ευρω και βεβαια με σ ω σ τ η αποδειξη και οχι δελτια παραγγελιας που πλασαρουν καποιοι κακοι επαγγελματιες.

Παρκινγκ σχεδον εξω απο το εστιατοριο που ειναι ευκολα προσβασιμο απο την οδο Κεδρηνου, πισω ακριβως απο τον Αρειο Παγο.

Να πατε. Αξιζει καθε ευρω και ακομη παραπανω!

2017

Μην απογοητευτείτε με αυτό που θα αντικρύσετε φτάνοντας έξω από το μαγαζί. Τολμήστε να περάσετε στο εσωτρικό του και δεν θα χάσετε. Βορειοευρωπαϊκή κουζίνα στα πολύ καλά της. Τεράστιες μερίδες και σαλάτες, που συνοδεύονται από εξαιρετικές μπύρες, σε έναν καλαίσθητο χώρο που θυμίζει γερμανική μπυραρία και χωρίζεται στα δυο, σε καπνίζοντες και μη.

Πήραμε μια σαλάτα Καρόλου και μια Καρλόβσκι οι οποίες ήταν πεντανόστιμες και φρεσκοκομμένες, μανιτάρια πλευρώτους άψογα ψημένα, ένα πλατό με λουκάνικα τα οποία συνόδευε μια εξαιρετική πατατοσαλάτα (ζητήσαμε και μας έφεραν επιπλέον), ένα σνίτσελ το οποίο μοιράστηκε στα δυο, κότσι για την μέση το οποίο ήταν νοστιμότατο. Τα top πιάτα όμως, ήταν το τσέχικο πιάτο το οποίο αν και ατομικό, σερβιρίστηκε σε πιατέλα και το Βοημία που δεν έμεινε ψίχουλο.

Το παρκάρισμα σχετικά εύκολο για τα δεδομένα της περιοχής.

Θα ξαναπάμε σίγουρα γιατί έχω αφήσει ανοιχτούς λογαριασμούς με το menu.

Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Τίμιο και καθαρό (κυριολεκτικά και μεταφορικά) αλλά χωρίς εξάρσεις.

Πήγαμε την Παρασκευή δυο άνθρωποι, σηκώσαμε τον μισό κατάλογο, ήπιαμε, πληρώσαμε -τίμια- και φύγαμε χαρούμενοι. Το Bohemia, σε έναν χώρο που απ' έξω δεν τον βάζει το μάτι σου, κρατάει μια τιμιότητα στην έθνικ κουζίνα*. Δεν είναι ακριβό, δεν είναι φθηνό, δεν ξέρω κατά πόσον είναι όντως "παραδοσιακή" τσέχικη κουζίνα αλλά είναι τω όντι καλό φαγητό.

Αφού πήραμε μια υπέροχη σαλάτα με μοσχαρίσια γλώσσα, πικάντικη έως καυτερή μαγιονέζα και λοιπά ψιλικούλια (μανιτάρια κλπ), της οποίας μου διαφεύγει το όνομα αλλά ήταν το καλλίτερο πιάτο που δοκιμάσαμε (άριστη, χωρίς κόμμα ή υποδιαστολή),

μια ποικιλία λουκανίκων, ω ναι, καλλίτερη από πολλές μπυραρίες που δηλώνουν ειδήμονες, συνοδευόμενα από πατατοσαλάτα, κέτσαπ και δυο μουστάρδες (μια απλή και μια με σιναπόσπορους και μέλι) αφού πήραμε ρολλάκια σπαράγγια τυλιγμένα με τυράκι και ζαμπόν πάρα πολύ καλό,

πήραμε και το παραδοσιακό, ένα πιάτο για δύο (όντως για δύο, όχι σαν κάποια άλλα που είναι για δύο 6χρονα), το οποίο εμπεριείχε:
i) μισή πάπια ψητή (πολύ καλή, θα ήθελα πιο τραγανή την πέτσα),

ii) καπνιστό χοιρινό (το καλλίτερο όλων),

iii) χοιρινό μπούτι εκπληκτικά μαγειρεμένο μα με ένα άρωμα 'κάπως' (σαν χοιρινό που μυρίζει πχ) συνοδευόμενα από

α) κόκκινο και άσπρο ξυνολάχανο, το οποίο απλά μου αρέσει υπερβολικά (και γενικά αλλά οπωσδήποτε και το συγκεκριμένο),

β) κνεντλίκ (παραδοσιακό τσέχικο ζυμαρικό, σαν βραστό ψωμάκι με μια παχύρρευστη σάλτσα -gravy like- καλλίτερο από αυτό που ακούγεται αλλά όχι τίποτα φοβερό) και

γ) πατάτες βραστές περασμένες από τηγάνι με κρεμμύδι και γλυκάνισο (όμορφο κι απλό).

Δύο staropramen κόκκινες κι ένα ποτήρι κόκκινο κρασί.
Νεράκι εμφιαλωμένο.
Κερασμένο ήρθε γλυκάκι υπέροχο: μια κρέμα από γιαούρτι με λευκή σοκολάτα, τριμμένο μπισκότο και σάλτσα από κόκκινα φρούτα. Ελαφρύ και νόστιμο.

ΟΚ η ποσότητα αντικειμενικά ήταν για τρεις ή τέσσερις (θα ληφθεί υπόψη στην επιμέτρηση της τιμής) αλλά πείναγε το μάτι μας, γι΄αυτό και εν τέλει τα πήραμε πακέτο. Γευστικά είχε την επιμέλεια ενός εστιατορίου που θέλει να κρατήσει πελατεία και φήμη χωρίς να απευθύνεται μόνο σε λίγους (είτε γευστικά είτε τιμολογιακά). Και αυτό κάνει. Στρογγυλεύει λίγο τις γωνίες (και γευστικά και τιμολογιακά) ώστε να είναι για όλους. Οι γωνίες είναι λίγο στρογγυλεμένες μα κρατιέται το γευστικό ίσο, ο τσέχικος -κεντροευρωπαϊκός- δηλαδή χαρακτήρας τόσο του εστιατορίου όσο και των μεμονωμένων πιάτων.

Εξυπηρέτηση ιδιαιτέρως φιλική χωρίς να διαβαίνει τον Ρουβίκωνα της ευγένειας και της τυπικότητας και να καθίσταται χαχόλικη ισοπέδωση, που τόσο με εκνευρίζει όταν συμβαίνει. Ήταν βέβαια απομεσήμερο Παρασκευής και όχι Σάββατο βράδυ αλλά υπήρχε επάρκεια και χαλαρός επαγγελματισμός.

Ο χώρος είναι λίγο ρουστίκ σε μια απόπειρα να σε παραπέμψει σε Πράγα, ή κάτι τέτοιο, χωρίς να ξεφεύγει, αλλά σίγουρα δεν είναι ένας δροσερός και μοντέρνος χώρος. Είναι ευχάριστα αλλά λίγο μετεωρισμένα, δηλαδή ούτε σε πείθει ότι είσαι σε μια τσέχικη μπυραρία ούτε είναι απλά είναι ένας χώρος όμορφος που σερβίρει τσέχικο φαγητό. Σε κάθε περίπτωση αυτή είναι ανάλυση λεπτομέρειας νομίζω. Το κάπνισμα είναι ελεύθερο αλλά λόγω της (μη) πυκνότητας του κόσμου ήταν χαλαρά.

Για τα ως άνω πληρώσαμε 63 ευρώ. Είναι παραπλανητικό να πει κανείς ότι είναι 30+ το κεφάλι διότι απλά σφάλαμε (εκ προθέσεως ίσως) και πήραμε περισσότερα από όσα έπρεπε. Υπό ΚΣ διαισθάνομαι ότι έρχεται περί τα 22-25 ευρώ το άτομο, τα οποία τα αξίζει. Εγώ θα πω ότι και τα 30 τα άξιζε -τσιμπημένα- αλλά οι καιροί είναι δύσκολοι.

Γενικώς: όμορφο μέρος, πολιτισμένες καταστάσεις, ίσως η στάθμευση είναι σχετικώς ένα ζήτημα αλλά υπάρχουν σαφώς πιο δύσκολα μέρη, έχει και το μετρό στα 200 μέτρα. Δες το σαν ένα όμορφο εστιατόριο για δύο ή ένα άλλοθι να δεις φίλους και να πιεις καλή μπύρα σε κανάτα τσιμπώντας κάτι παραπάνω από λουκάνικα και κότσι. Εμένα μου αρέσει. Δεν με ενθουσιάζει -ή πιο σωστά με ενθουσιάζει λίγο- αλλά σαφώς μου αρέσει.

* Πριν η έθνικ κουζίνα γίνει καθεστώς (πχ 80s-90s) υπήρχαν λιγότερα εστιατόρια που ασχολούνταν με αυτό το πεδίο και άρα περισσότερη τιμιότητα, καθώς οι υπάρχοντες ήταν δοσμένοι σε αυτό. Το Bohemia είναι αυτής της σχολής αλλά και εποχής.

Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Μπορει ο "Καλος Στρατιωτης Svejk" να ειναι το πρωτο αυθεντικο τσεχικο της Αθηνας (με τις σταθερα τεραστιες μεριδες του) αλλα θεωρω πως η Bohemia ακολουθει κατα ποδας!
Επισκεφθηκαμε, πριν κανα διμηνο, τρια ατομα το παραδοσιακο πια τσεχικο των Αμπελοκηπων, που βρισκεται ακριβως πισω απο το Ειρηνοδικειο Αθηνων. Το παρκινγκ δεν ειναι ευκολο στην περιοχη αλλα ουτε ακατορθωτο. Σε καθε περιπτωση το εστιατοριο απεχει ακριβως 600 μετρα απο το μετρο των Αμπελοκηπων.

Εξωτερικα δε σε προϊδεαζει, αλλα εσωτερικα ειναι πανεμορφο! Ο χωρος επεκτεινεται σε τρεις αιθουσες συνολικης φιλοξενιας 200 ατομων, δυο κατω και μια επανω, που διαχωριζονται σε καπνιζοντες και μη. Η διακοσμηση πολυ ομορφη, σε «ταξιδευει» στην κεντρικη και βορεια Ευρωπη, η ατμοσφαιρα επισης και η μουσικη χαλαρωτικη.
Να σημειωθει οτι το καλοκαιρι σερβιρουν και στην "αυλη", στο υπαιθρο ακριβως απεναντι αλλα η "βαρια" βορειοευρωπαϊκη κουζινα ειναι καθαρα χειμωνιατικη επομενως προσωπικα δε θα το προτεινα για καλοκαιρι. Εκτος αυτου ειναι τοσο ομορφος ο εσω χωρος!

Απο την πρωτη στιγμη και το καλωσορισμα αισθανεσαι τη ζεστασια και τη φιλοξενια. Φιλικοτητα, εξυπηρετικοτητα και διαθεση για χιουμορ απο το προσωπικο σε κερδιζουν μεμιας. Μολις καθισαμε (καθημερινη, κατα τις 20:00) στενοχωρηθηκαμε λιγο διοτι το μαγαζι ηταν αδειο, αν και λειτουργει απο το μεσημερι εως το βραδυ σερι, ενω ειχαμε ηδη σχηματισει μια αρχικη, ακρως θετικη εντυπωση. Αυτο παντως «διορθωθηκε» λιαν συντομως αφου δεν αργησαν να ερθουν αρκετες παρεες (ελληνοφωνοι και μη! ) με αποτελεσμα η αιθουσα, που τουλαχιστον βρισκομασταν εμεις, να γεμισει. Αρκετη ανεση παρ' ολα αυτα με σημαντικες αποστασεις μεταξυ των τραπεζιων.
Παραγγειλαμε μια σαλατα Κραλοβσκι, με πρασιναδες, ροκα, καμεμπερ (ενα υπεροχο γαλλικο τυρι, αναζητηστε το οσοι δεν το ξερετε! ) και σος μυρτιλου. Η πιατελα ξεχειλιζε, η ποσοτητα υπεραρκετη και για τους τρεις και η γευση τελεια. Για ορεκτικο μανιταρια πορτομπελο, ψητα στη σχαρα, με πατατα σκορδο και σχοινοπρασο. Εξαιρετικο ορεκτικο, παλι αρκετη ποσοτητα, αν και λιγο «βαρυ».

Απο κυριως, μια πανενκα του καισαρα, ητοι ψαρονεφρι ολοκληρο γεμιστο, με τυρι σος βατομουρο και τσεχικο ρουμι!, καταπληκτικο πιατο, μια παπια ψητη, μιση παπια στο φουρνο, με λαχανο σουγκρουτ και κνεντλικι, το παραδοσιακο τσεχικο συνοδευτικο, ωραια ψημενη η παπια τελεια τα συνοδευτικα και ροζμπιφ, με ταταρεζικη σαλτσα, αρκετα νοστιμο, ολα τα λεφτα η σαλτσα! Ψωμακι μπολικο και νερο (σε μπουκαλι) ανανεωνοταν συνεχεια.

Κλεισαμε με μια σοκολατοπιτα με παγωτο και μια πλουσια κρεπα (ειχαμε ηδη «φουσκωσει» και με τα γλυκα «σκασαμε») ενω συνοδευσαμε το δειπνο με τι αλλο; φυσικα μπιρες, kozel, σε μεγαλα ποτηρια.
Πληρωσαμε περιπου 24€ το ατομο, κοντα στα 20€ χωρις τις μπιρες. Απολυτο vfm σιγουρα δεν αποτελει αλλα καλο οπωσδηποτε.
Αν η Βοημια, που εχει αντεξει στο χρονο, κανει μια μαγκια και ριξει μια ιδεα τις τιμες, θα πρεπει να θεωρειται απο τα κορυφαια εθνικ εστιατορια της Αθηνας.

Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Με τα πρώτα κρύα, επισκεφθήκαμε το BOHEMIA εστιατόριο -γιατί κατά τα δικά μας γούστα η συγκεκριμένη κουζίνα δεν ταιριιάζει με τις ελληνικές θερινές θερμοκρασίες.
31/10 με την εκπνοή του Οκτώβρη 4 άτομα -και έχοντας κάνει κράτηση- φτάσαμε στο εστιατόριο.

Ευγενέστατη υποδοχή, μας οδήγησαν στον πάνω όροφο (καπνίζοντες) όπως είχα ζητήσει αφού ο 4ος της παρέας καπνίζει (σαν πρώην καπνίστρια καταλαβαίνω απόλυτα τον καπνιστή ο οποίος δε θέλει να πάει σε κατάστημα εστίασης που δεν επιτρέπεται το κάπνισμα και οφείλω να πω ότι σε αυτό το εστιατόριο έχει επιλεγεί σοφά μόνο στον 1ο όροφο η κακή συνήθεια του τσιγάρου), άρα βολεύονται όλες οι κοινωνικές ομάδες....

Ο χώρος πανέμορφος, με πολύ ζεστά χρώματα, τοιχογραφιες, πίνακες, φωτιστικά οροφής και απλίκες, έχεις την εντύπωση ότι είσαι σε ένα φιλικό σπίτι και τρως, το τραπέζι στρωμένο μας περίμενε με εμφιαλωμένο νερό, τα πιάτα, ποτήρια του νερού και το ψωμάκι στο πανεράκι του....
Φυσικά το εστιατόριο ήταν γεμάτο -η τηλεφωνική κράτηση είναι απαραίτητη.

Ο ευγενέστατος σερβιτόρος -διακριτική παρουσία και άμεση εξυπηρέτηση στον όροφό μας- ηρθε σε λίγο στο τραπέζι μας για να παραγγείλουμε:

Σαλάτα του Καρόλου, ωραία παρουσιαση -φρέσκα υλικά -πολύ καλή

Τρελό τυρί (κάτι σαν το σαγανάκι) πολύ-πολύ νόστιμο
Μανιτάρια Portobello Δε με ενθουσίασε καθόλου αυτό το ορεκτικό

Κότσι (πολύ νόστιμο, ωραία ψημένο χωρίς περιττά λίπη -ως συνηθίζεται σε άλλα εστιατόρια- έλιωνε στο στόμα){

Πανένκα του Καίσαρα (ολόκληρο ψαρονέφρι γεμιστό με τυρί) καταπληκτική γεύση, η σως βατόμουρο έδενα απόλυτα με το κρέας -μικρή ένσταση στην ποσότητα κρέατος σε αυτό το πιάτο (με τιμή euro12,50 περιμένεις κάτι περισσότερο από 4-5 μπουκιές κρέας -εκτός από τα συνοδευτικά πατάτες, ρύζι κλπ).
Ήπιαμε 2 τσέχικες μπύρες και σχεδόν 3 κιλά κρασί (χύμα cabernet Sauvignon)

Σημειώνω ότι ο σερβιτόρος προσπάθησε έμεσα να αυξήσουμε τα πιάτα της παραγγελίας μας (κάτι το οποίο μας έφερε σε δύσκολη θέση αφού δε θα μπορούσαμε να φάμε παραπάνω)

Επίσης υπήρξε μια σχετική καθυστέρηση να φτάσουν η σαλάτα και τα ορεκτικά στο τραπέζι μας (λόγω του πολύ κόσμου ? ετοιμάζονται εκείνη τη στιγμή ?? δεν το πιστεύω), αλλά ευτυχώς ο χρόνος που μεσολάβησε έως και τα κυρίως ήταν ο σωστός χρόνος.

Λογαριασμός euro 80,00 (δε συμπλήρωσα το κόστος/άτομο γιατί εκείνο το βράδυ δεν πεινούσαμε ιδιαίτερα και παραγγείλαμε σχετικά λίγα, εάν παραγγέλναμε περισσότερα ο λογαριασμός θα ήταν αυξημένος αντίστοιχα).

Εάν θα ξαναπάω? φυσικά!!! Έχει τόσα πιάτα να εξερευνήσουμε... σε τόσο όμορφο χώρο...

Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Εδώ και πολύ καιρό ήθελα να επισκεφθώ το τσέχικο εστιατόριο BOHEMIA έχοντας ακούσει από φίλους πολύ καλά λόγια.

Η ευκαιρία επιτέλους παρουσιάστηκε το μεσημέρι της Τετάρτης 16/12 μετά το γραφείο. Φθάσαμε λίγο πριν τις 5 το απόγευμα χωρίς κράτηση, μια που η ώρα ήταν προχωρημένη και δεν είχε κόσμο. Μόνο μια παρέα έξι ατόμων είχε απομείνει από τους μεσημεριανούς επισκέπτες. H ευγενική και χαμογελαστή κυρία που μας υποδέχθηκε μας έβαλε να καθίσουμε σε τραπέζι τεσσάρων ατόμων παρόλο που ήμασταν μόνο δύο άτομα.

Ο χώρος άνετος και καθαρός με διακόσμηση που δηλώνει σαφώς την εθνικότητα της κουζίνας και σε παραπέμπει σε παραδοσιακό τσέχικο στυλ, συμπληρωμένη βέβαια με τον απαραίτητο γιορτινό στολισμό μια και ήταν μία εβδομάδα πριν τα Χριστούγεννα.

Μας έφεραν αμέσως εμφιαλωμένο νερό, ένα καλαθάκι με φρεσκότατο μαύρο και άσπρο ψωμί συνοδευόμενο από δύο καταπληκτικά dip με βάση το ανθότυρο, το ένα με φρέσκο κρεμμυδάκι και το άλλο με ζαμπόν. Τσιμπολογώντας το ψωμί με το dip αρχίσαμε τη μελέτη του πραγματικά μακροσκελή καταλόγου. Πάρα πολλά είδη και στα ορεκτικά και στα κυρίως πιάτα (ειδικά σε αυτά που αφορούσαν το χοιρινό και το κοτόπουλο) που ειλικρινά δεν θυμάμαι να τα αναφέρω έστω και ενδεικτικά. Ο κατάλογος βέβαια βρίσκεται στην ιστοσελίδα του εστιατορίου.
Η κυρία που ήρθε να μας πάρει παραγγελία, προθυμότατα μας εξήγησε κάθε απορία μας (αν και σε κάθε πιάτο ο κατάλογος γράφει αναλυτικά τα συστατικά του) και μας βοήθησε στις επιλογές μας.

Παραγγείλαμε λοιπόν, Καρλόβσκι Σαλάτ με ρόκα, φύλλα παντζαριού, λόλα πράσινη και κόκκινη με κύβους τυριού Camembert πανέ και σος κόκκινου μύρτιλου (8 ευρώ), πραγματικά η πιο φρέσκια σαλάτα που έχω δοκιμάσει ποτέ, με τέλεια ισορροπία του μύρτιλου και του balsamico στη σος και οι μπουκίτσες του πανέ τυριού να μειώνουν τη γλυκύτητα της σος. (4/4). Ρώσικη σαλάτα (5 ευρώ) εμφανώς χειροποίητη και πολύ νόστιμη (4/4). Για ορεκτικό «ψωμί του Διαβόλου», (5 ευρώ), δηλαδή δύο φέτες φρυγανισμένο ψωμί με πικάντικο κιμά, ζαμπόν, πιπεριά, μανιτάρια και λιωμένο τυρί (ογκρατέν). Ένα ορεκτικό «διαβολεμένα» καυτερό για όσους αγαπούν τις πικάντικες γεύσεις (3/4). Οι ποσότητες μεγάλες, αρκετές και για τέσσερα άτομα θα μπορούσα να πω.

Για κυρίως παραγγείλαμε Παλέτς, δηλαδή ψαρονέφρι γεμιστό με κρέμα τυριών, καρύδια και αρωματικά καρυκεύματα (12,50 ευρώ) το οποίο ήρθε σωστά ψημένο, με συνοδευτικό σοταρισμένες πατάτες, ξινολάχανο και τριμμένο καρότο. Πολύ νόστιμο πιάτο που όμως εγώ θα ήθελα τα αρωματικά καρυκεύματα να είναι πιο έντονα για να μην υπερισχύει σα γεύση η κρέμα τυριού (3/4).

Το δεύτερο κυρίως πιάτο ήταν φιλέτο Βολτάβα, δηλαδή μοσχαρίσιο φιλέτο σχάρας με σάλτσα και διάφορα είδη μανιταριών. Το φιλέτο ζουμερό και πολύ σωστά ψημένο, όπως ζητήθηκε, με τα ίδια συνοδευτικά δηλαδή ξινολάχανο κλπ. (4/4).
Όλα αυτά τα συνοδεύσαμε με πολύ καλό κόκκινο χύμα κρασί.

Στο τέλος ο υπεύθυνος, που εν τω μεταξύ είχε έρθει δύο φορές στο τραπέζι μας για να ρωτήσει αν χρειαζόμαστε κάτι, μας κέρασε το γλυκό που είχαμε παραγγείλει, μια πολύ νόστιμη μους λευκής σοκολάτας πάνω σε βάση μπισκότου με φρούτα του δάσους, και τσέχικο λικέρ με βότανα. Εξαιρετικά και τα δύο.

Πάντα είχα μία επιφύλαξη για τα εστιατόρια με πολυάριθμα πιάτα στο μενού τους και στους μακροσκελείς καταλόγους. Πιστεύω ότι ένα εστιατόριο που πρέπει να σερβίρει πολλά πιάτα με μεγάλη ποικιλία φαγητών, μοιραία θυσιάζει την καλή ποιότητα της πρώτης ύλης και θεωρώ ότι ένα μεγάλο μέρος από τα φαγητά που σερβίρονται είναι τυποποιημένα ή προμαγειρεμένα. Ο κανόνας αυτός πάντα επιβεβαιωνόταν, χωρίς να έχω διαψευσθεί ποτέ. Μέχρι σήμερα! Στο BOHEMIA, παρόλη την πλούσια ποικιλία ειδών στον κατάλογο, όλα τα πιάτα που δοκιμάσαμε ήταν φρέσκα, μαγειρεμένα εκείνη τη στιγμή, (ακόμα και οι γαρνιτούρες των κυρίως) και με πολύ καλή πρώτη ύλη. Η ποσότητα και η ποιότητα ήταν σε απόλυτη αρμονία σε σχέση με την τιμή των πιάτων. Χαίρομαι που διαψεύσθηκα.

Θα ξαναπάω πολλές φορές γιατί θέλω να δοκιμάσω και άλλα πιάτα που μου κίνησαν την περιέργεια.

Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Ανανεωση κριτικης για τη 'Βοημια' μετα την τελευταια μας επισκεψη την Κυριακη 7/2.

Το φαγητο παραμενει πολυ καλο, ισως εχει βελτιωθει κιολας σε ορισμενα πιατα συμφωνα με τους φιλους μας που ειχαν καιρο να το επισκεφθουν. Κυριως πιατα στα 9-13 ευρω σε μεγαλες μεριδες, ορεκτικα καπως φθηνοτερα και ακριβες σαλατες ανευ ιδιαιτερου λογου. Ειναι ομως νοστιμες...

Σε αυτο που θα ηθελα να αναφερθω μιας και η πλειοψηφια των κριτων αμελει(;) ειναι οτι ο μεγαλος ισογειος χωρος ειναι ΑΚΑΠΝΟΣ και οι καπνιστες καθονται στο μικρο χωρο επισης στο ισογειο (αλλα με καποια αποσταση απο τον αλλο χωρο) και νομιζω και στον οροφο. Γενικα η ατμοσφαιρα ηταν καθαρη, ο χωρος ηταν συνεχεια γεματος και παρατραγουδα με γαιδαρους καπνιστες δεν υπηρξαν. Μακαρι να συνεχισει ετσι και δεν θα χασει. Εμας τουλαχιστον.

Λογω της πολυκοσμιας η εξυπηρετηση δεν ηταν αριστη. Οι σερβιτοροι ετρεχαν βεβαια αλλα υπηρχε δυσκολια να τους πετυχεις για οτι χρειαζεσαι. Τα πιατα παντως δεν αργησαν. Ενα πιατο επιπλεον που ζητησαμε δεν ηρθε ποτε αλλα ειχαμε σκασει οποτε δεν το καναμε θεμα.

Για εξι κυριως πιατα, δυο σαλατες και τρια πρωτα, με καμια δεκαρια μπυρες δωσαμε 130 ευρω. Δεν ειναι λιγα αλλα σκασαμε (στο φαγητο) και δεν σκασαμε (απο την καπνα)! Ετσι ξαναπαω...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη thespartian.

Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Ενα βράδυ που αποφασίσαμε να φάμε κάτι διαφορετικό, θυμηθήκαμε οτι ένας φίλος μας είχε πει για ένα εστιατόριο στούς Αμπελόκηπους με Τσέχικη κουζίνα.

Το πρώτο πράγμα που μου κέντρισε το ενδιαφέρον ήταν το πολύ ζεστό περιβάλλον του. Ο χώρος χωρίζεται σε δυο ευρύχωρες αίθουσες και ένα πατάρι, υπέροχα διακοσμημένα, με ζεστά χρώματα και περίτεχνα αντικείμενα. Ο καλοκαιρινός του χώρος είναι απέναντι απο το κτίριο όμως είναι ένας απλός υπαίθριος χώρος, χωρίς να έχει να επιδείξει κάτι συγκλονιστικό Το προτιμώ λοιπόν κατά τους χειμερινούς μήνες.

Οταν μας έφεραν τον κατάλογο πραγματικά μπερδεύτηκα απίστευτα. Ηταν ίσως η μεγαλύτερη λίστα που έχω διαβάσει σε κατάλογο εστιατορίου, και η μία πρόταση ηταν καλύτερη απο την άλλη.

Μεγάλη ποικιλία σε ορεκτικά, κυρίως με βάση τα τυριά και τα ονόματα των πιάτων ήταν αρκετά ευφάνταστα, με την αντίστοιχη επεξήγηση των υλικών που περιέχουν.

Απευθύνεται κυρίως, αν όχι αποκλειστικά, σε κρεατοφάγους και ευφραίνει ως και τους πιό απαιτητικούς ουρανίσκους καθώς έχει απο την πιό απλή ως την πιο εμπλουτισμένη σε υλικά παραλλαγή του κάθε κρέατος σερβίροντάς το μόνο του ή με τη συνοδεία κάποιας σάλτσας απο απλή κρέμα γάλακτος ως ακόμα και φρούτα.

Καθόλου δεν υστερούν τα επιδόρπιά του τα οποία ολοκληρώνουν απολαυστικά ένα λουκούλλειο δείπνο. Μόνο που εμείς δεν μπήκαμε στον πειρασμό για γλυκάκι γιατί θα ξέφευγε ο λογαριασμός.

Από σαλάτες πήραμε χρατσάνι με διάφορα λαχανικά σως βινεγκρετ γλυκόξινη και καρύδια, 7.50€
και σαλάτα bohemia με γλώσα μοσχαρίσια μανιτάρια αγγούρι κρεμύδι και καυτερή μαγιονέζα 6€,
αρκετά καλές και οι δύο
Ενα λουκάνικο τσεχίας καπνιστό στη σχάρα 6€, καλό αλλά θα προτιμούσα ένα δικό μας με πράσσο
Μανιτάρια πορτομπέλο, ψητά με πατάτες φούρνου με λίγο σκορδάκι 6.50€ νόστιμο πιάτο και καλός συνδυασμός
Φιλετάκια απο ψαρονέφρι με κρέμα γάλακτος ζαμπόν και μανιτάρια πολύ καλά 12€
Μπιφτέκι με σώς μανιταριών 8,5€. Καλό αλλά δεν μας απογείωσε
Και ένα ντιβάλντο μπριζόλα χοιρινή μαριναρισμένη με βότανα 9€.

Οι τιμές του είναι αντίστοιχες της ποιότητας. Δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω φθηνό ούτε όμως και απλησίαστο. Αν βέβαια πάρετε μοσχαρίσια φιλέτα σίγουρα ο λογαριασμός ξεφεύγει. Σε κάθε περίπτωση πάντως αν το προτιμήσετε σίγουρα θα σας βγάλει ασπροπρόσωπους.
Πληρώσαμε με 4 κόκκινες βαρελίσιες μπύρες 500ml 19€ το άτομο.

Αυγ

Δεν εχω γνωση περι Τσεχικης κουζινας, για να μπορω να κανω σωστη κριτικη παρ αυτα με κριτιριο το υποκειμενικο μου γουστο καταθετω την αποψη μου, Δευτερη επισκεψη στο μαγαζι. μετα το χειμερινο τωρα το επισκευθηκαμε για τον ανοιχτο του χωρο, που βρισκεται ακριβως απεναντι απο το κανονικο μαγαζι. Ανοιχτος χωρος με πρασινο γυρω γυρω σε κανει να ξεφευγεις απο την κλασικη επιλογη φαγητου εστιατοριου στην αθηνα.

Εχω παντως την εντυπωση οτι προκειται για πειραγμενη τσεχικη κουζινα και οτι πρεπει να απεχει απο την παραδοσιακη τους κουζινα πχ σαλατα με μυρτιλο?τα πιατα σερβιρονται σε γεματες μεριδες αλλα και με εξισου γεματες τιμες.... δεν το λες φτηνο ουτε ομως κ ακριβο, υπαρχει μια ισσοροπια ποσοτητα ποιοτητα τιμη.

Πηραμε μια σαλατα χρατσανι αρκετα καλη κ δροσερη, ενα ορεκτικο τυρι σπιζ προκειται για μιξ παναρισμενων τυριων με συνοδεια σως μια χαρα απο γευση, κ δυο κυριως πιατα ενα γκουλας μπυρας θα μπορουσε να ειναι λιγο πιο χαμηλη η τιμη του καλο γευστικα αλλα μεχρι εκει, κ ενα κοτσι σε πολυ νορμαλ τιμη καλη γευση απλα του ελειπε η ενταση στην γευση, ηταν ενα καλο κομματι χοιρινο χωρις ομως το κατι παραπανω στην γευση απλα κ σωστα μαγειρεμενο.

Τα πιατα συνοδευσαν ομορφα τις εξαιρετικες τσεχικες μπυρες [5] και με την επιλογη ενος γλυκου για το τελος kakaove pericko ελαφρυ κ δροσερο + 1 1/4 λευκο κρασι εφτασε ο λογαριασμος στα 18 ευρω το ατομο. Τελικα εχω την αισθηση οτι σαν πρωτη επιλογη θα ξαναπαω για την μπυρα του και σαν συνοδευτικο το φαγητο του......

Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Πρόκειται για ένα από τα καλύτερα εστιατόρια που έχω επισκεφτεί. Μπορώ να πω ότι η ποιότητα του φαγητού με τις τεράστιες μερίδες και τις έθνικ γεύσεις κερδίζει τις εντυπώσεις.
Ενδείκνυται για τους λάτρεις της αυθεντικής τσέχικης κουζίνας.

Για αρχή θα πρότεινα τη σαλάτα γκουρμέ με φράουλες, που είναι πολύ δροσερή. Ύστερα, θα πρότεινα να γευτεί κανείς την Σβίτσκοβα, που αποτελείται από μαλακό μοσχαράκι νουά και τέλειο κνετλίκι, ενώ η γλυκόξινη σως είναι φανταστική.

Άλλο ένα πιάτο που έχω δοκιμάσει και μου άρεσε πάρα πολύ είναι η Πανένκα του Καίσαρα.
Είναι γεμιστό ψαρονέφρι με σως από βατόμουρα.
Τέλος, από τα γλυκά που έχω δοκιμάσει θα πρότεινα την κρέπα παπαρούνα και τη σοκολατόπιτα.