Κλασικές ελληνικές συνταγές. Και μεσημέρι.

30 Δεκ 2015

Σάββατο απόγευμα 26/12, επιστρέφοντας από ημερήσια εκδρομή με μια φίλη, βρίσκω με το πρώτο θέση χαμηλά στο Μοναστηράκι, οπότε οδεύουμε προς Θησείο για να δοκιμάσουμε τον ανανεωμένο χειμερινό κατάλογο του Άρη Τσανακλίδη στο KUZINA (K). Ο σεφ Τσανακλίδης έχει δώσει δείγματα γραφής εδώ και 20 τουλάχιστον χρόνια, ξεκινώντας από το MELROSE και συνεχίζοντας στη ΣΠΟΝΔΗ, την PASTERIA, το μενού του PASAJI κ. λπ.

Η Κ βρίσκεται σε επίλεκτη θέση στην οδό Αδριανού, όπου λειτουργεί απ’ το 2006, με ωράριο καθημερινά από 13.00-23.30. Απέναντί της δεσπόζει ο φωταγωγημένος Ναός του Θησείου, ο Δωρικός Ναός που ήταν αφιερωμένος στον αρχιτεχνίτη, μεταλλουργό Θεό Ήφαιστο. Φθάνοντας, λίγο πριν απ’ τη Δύση του Ήλιου, το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο μέσα και έξω από Έλληνες και ξένους τουρίστες.

Ο χώρος, συνολικής δυναμικότητας 200 περίπου ατόμων, τόσο στον πεζόδρομο της Αδριανού, όσο και εσωτερικά -ισόγειο, πατάρι, αλλά και ταράτσα για το καλοκαίρι- είναι λειτουργικός και καλοσχεδιασμένος.

Τώρα, ήταν επιπλέον διακοσμημένος όμορφα για τις γιορτές: μπάλες κρεμαστές στην ανοιχτή κουζίνα στο βάθος της αίθουσας, καθώς και καμπάνες, στολίδια και φωτάκια παντού τριγύρω. Μπαίνοντας εντυπωσιάζει το τεράστιο μπαρ με καμιά δεκαριά σκαμπό, ενώ στην ανοιχτή κουζίνα ξεχωρίζουν περί τα 7-8 άτομα, όλα επί το έργον με τις στολές και τα σκουφάκια τους, μάγειροι, βοηθοί, κ. λπ.

Εξάλλου, μπαίνοντας αριστερά, ξεχωρίζουν 2 υπερυψωμένα τραπέζια, από όπου οι θαμώνες έχουν τη γενική εποπτεία της Αδριανού, μέσα απ’ τις μεγάλες τζαμαρίες. Μέσα λοιπόν που κάτσαμε, υπάρχουν γύρω στα 20 μεγάλα και μικρά τραπέζια, ενώ κυριαρχεί το λευκό χρώμα στα τραπεζοκαθίσματα, αλλά και στα τούβλα με τα οποία έχουν επενδυθεί οι εσωτερικοί τοίχοι.

Στα δάπεδα παρατηρεί κανείς τον συνδυασμό ανοιχτού και σκούρου, με την εναλλαγή μπεζ και μοβ τετραγώνων. Ο φωτισμός είναι πολύ προσεγμένος, η αίθουσα είναι ιδιαίτερα φωτεινή, αφού εκτός των άλλων υπάρχουν και κρεμαστά φώτα πάνω απ’ τα τραπέζια, που αργότερα ρυθμίζονται με ροοστάτη για πιο ρομαντική ατμόσφαιρα.

Η μουσική, ελληνικά και ξένα κομμάτια στη σωστή ένταση, καλύπτει ένα ευρύτατο φάσμα ακουσμάτων, από Πρωτοψάλτη, μέχρι Piaf, Vaya con Dios, κ. λπ.

Το προσωπικό ήταν εντυπωσιακά πολυάριθμο: κουζίνα, σερβιτόροι, υποδοχή, κ. λπ., στη συγκεκριμένη βάρδια θα ήταν γύρω στα 20 άτομα! Μισθοί και έξοδα μετακυλίονται, ωστόσο, στις τιμές των φαγητών (!! )… Είναι η ποιότητα, άραγε, των εδεσμάτων άξια της αναμενόμενης υπερτιμολόγησης;; Αυτό είναι πάντα το μεγάλο ζητούμενο, αλλά και ο λόγος της αποψινής μας επίσκεψης εκεί, με την ευκαιρία του νέου μενού τους. Ποιο είναι σήμερα το vfm της Κ; Έρχομαι λοιπόν σε ό, τι δοκιμάσαμε:

Πήραμε ένα νέο μενού των 20 € και ένα χούμους, τα οποία μοιραστήκαμε.

Στην αρχή ήρθαν 4 στρογγυλά ψωμάκια, με ελίτσες και λαδάκι. Χρέωση εισαγωγική παρακαλώ, κάτι σαν καλωσόρισμα: 2Χ2=4 €!! Δηλαδή, άκουσον-άκουσον, στο μενού των 20 €, χρεώνεται επιπλέον το ψωμάκι με 2 €!! Στη συνέχεια, ήρθε το πρώτο πιάτο μας, μία λουκουμάδες με μους φέτας, λιαστή ντομάτα και ελιά: πρόκειται για 2 λουκουμαδάκια, όλα κι όλα.

Τουλάχιστον ήταν νόστιμα. Ακολούθησε το κυρίως πιάτο: ριζότο με παντζάρι, κατσικίσιο τυρί, κομμάτια καρυδιού, δυόσμο και άνηθο. Νόστιμο κι αυτό, σε βαθύ πιάτο. Τελευταίο, το γλυκό ραβανί με παγωτό καϊμάκι & sauce μαστίχας. Πολύ καλό.

Το χούμους, εκτός μενού, ήταν φτιαγμένο με ταχίνι, χυμό λεμονιού και κύμινο και ήρθε με χειροποίητα ζεστά αραβικά πιτάκια και μείγμα από μπαχαρικά ντούκα. Ήταν πολύ γευστικό και κόστιζε 7.10 €

Έτσι, με δύο ποτήρια ροζέ κρασί Μελιαστό Σπυρόπουλου, (2Χ6.60=13.20 €) ο λογαριασμός έφτασε αισίως τα 45 €!!. Κατ’ άτομο χωρίς ποτό έρχεται στα 10/16 €, έχοντας δοκιμάσει μόνο αυτό το απλούστατο μενού και ένα χούμους!!

Νερό ήρθε κανονικά σε κανάτα, αλλά δυστυχώς ούτε λόγος για ένα στοιχειώδες έστω κερασματάκι!!!

Κατά τα άλλα, στον νέο κατάλογό τους φιγουράρουν 9 ορεκτικά, από 7.10 € (το χούμους) μέχρι 13.10 € το χταπόδι στιφάδο με πουρέ από ρεβίθια. Ακολουθούν 4 σαλάτες, από 10-12 € (! ), και 9 κύρια πιάτα, από 15 € οι μακαρούνες μέχρι 29.90 παρακαλώ η μοσχαρίσια μπριζόλα strip-loin, με σπανάκι ογκρατέν και πατάτες αλατοψημένες!! Για να γλυκαθούμε στο τέλος, σειρά έχουν τώρα τα 5 γλυκά τους (τάρτες, πουτίγκες και μους), επίσης σε τιμή ευκαιρίας, δηλ. από 8.50-10 €!!

Σε αγαστή συμφωνία είναι φυσικά και οι τιμές των ποτών: το ποτήρι κρασί, από 4 € μέχρι 12 €, για ένα ποτηράκι κόκκινο Βιβλία Χώρα!! ). Τα εμφιαλωμένα κρασιά είναι εξίσου υπερτιμημένα: από 17-38 € τα λευκά, ενώ την τιμητική τους έχουν και τα κόκκινα: από 18 μέχρι 54 €, για το Τ- OINOS CLOS STEGASTA, των Τηνιακών Αμπελώνων.

Για να είμαι βέβαια ακριβοδίκαιος, πρέπει να προσθέσω εδώ ότι η συγκεκριμένη ποικιλία του Μαυροτράγανου Τηνιακού οίνου είναι σπάνια και η αντίστοιχη τιμή κάβας κυμαίνεται από 30-40 €, ανάλογα με τη χρονιά και τη σοδειά.

Το ίδιο ισχύει και για τις μπύρες, που αρχίζουν από 3.50 € οι ελληνικές, για να φθάσουμε στα 24.50 € για την ξακουστή Audace 750 ml., νομίζω ιταλικής προέλευσης, που στην κάβα δεν την βρίσκεις κάτω από 10 €. Με δυο λόγια, το καλό πράγμα στοιχίζει. Το θέμα, όμως, είναι: αλήθεια, πόσο ;;

Συμπερασματικά, ο κ. Τσανακλίδης νομίζω πως δικαιούται τις 3 ντομάτες στη γεύση, την εξυπηρέτηση και τον όμορφο χώρο όπου λειτουργεί για χρόνια. Ωστόσο, με όσα ήδη περιέγραψα και κυρίως με την απογείωση των τιμών του, καταμεσής της κρίσης μας, δεν μπορώ παρά να του βάλω - με κάθε επιείκεια- πάνω από 2 στα 4.

Πιθανώς, σε κάποιον άλλο, να έβαζα 1 στα 4!! Ας το προσέξει το σημείο αυτό, περιορίζοντας κάπως το κόστος του, όχι βέβαια εις βάρος της ποιότητας, προκειμένου να ανταποκριθεί περισσότερο στις προσδοκίες, τόσο τις δικές μας, όσο και των πολυπληθών τουριστών, που όσο κι αν τον τιμούμε και τον στηρίζουμε, δεν παύουμε ωστόσο να κρίνουμε και να συγκρίνουμε εδέσματα, ποιότητες, ποσότητες και φυσικά τιμές!!

02 Μάρ 2016

Κυριακή μεσημέρι γύρω στα μέσα φλεβάρη, επισκεφθήκαμε 5 άτομα την Κuzina μετά από βόλτα στο γειτονικό Θησείο. Ο χώρος έχει περιγραφεί διεξοδικά από τους υπόλοιπους οπότε μπαίνω απευθείας στο δια ταύτα: παραγγελία συνετή, δύο ορεκτικά, Μία σαλάτα, από ένα κυρίως για τον καθένα και ένα μπουκάλι κρασί.

Ο λογαριασμός ανήλθε στα 125 χωρίς κρασί, 150 με κρασί. 25 ευρώ και 30 αντίστοιχα, οκ, δεν τα λες πολλά, δεν τα λες λίγα, αλλά οκ. Το ζήτημα όμως δεν είναι μόνο το πόσα δίνεις αλλά το τι παίρνεις για τα χρήματα αυτά. Η παρουσίαση των πιάτων ήταν πολύ καλή, πολύχρωμη και πολλά υποσχόμενη. Η γεύση όμως δεν μας αποζημίωσε ούτε κατά το ελάχιστο.

Η συναισθηματική αποτίμηση της γευστικής μας εμπειρίας ήταν κυρίως απογοήτευση. Ναι, κι όμως απογοήτευση. Δεν ξέρω ειλικρινά αν έφταιξε κάτι, η διάθεσή μας ήταν πολύ καλή, μας είχαν επισκεφτεί και οι φίλοι μας που δεν ανεβαίνουν συχνά αθήνα, είπαμε να τους πάμε κάπου που είχαμε ακούσει πολλά καλά λόγια, βόλευε και το σημείο που ημασταν ήδη κοντά, αλλά δεν.

Και να πω ότι δεν είχα ψιλιαστεί κάτι. Πριν το επισκεφτούμε, πρόλαβα και έριξα μια ματιά εδώ στο ασκ4 και διαβάζοντας βιαστικά την κριτική του δρ. Piperman, κάτι κατάλαβα ότι δεν πάει εντελώς καλά. Αλλά η γνώμη του καθενός είναι αποκλειστικά δική του οπότε είπα ε, ας δοκιμάσουμε.

Εγώ δοκίμασα ένα ριζότο με παντζάρια (ποσότητα καλή, θα το χαρακτήριζα όμως flat ή άνοστο) και οι υπόλοιποι παρήγγειλαν το κότσι αρνιού, το χοιρινό φούρνου (Χ2), και τις μακαρούνες. Δυστυχώς κανένας ενθουσιασμός και από τους υπολοίπους. Επίσης μία σαλάτα fattoush και τα σουτζουκάκια τα οποία μας ρώτησαν, επειδή είμασταν πέντε και δεν θα έφταναν από ένα στο καθένα, αν θέλουμε να προσθέσουμε με έξτρα χρέωση, συμφωνήσαμε και ήρθαν νομίζω 6 με πιτούλες συνοδευόμενα...

Αυτά ήταν κάπως νόστιμα, μετά βέβαια είδα στην απόδειξη ότι χρεώθηκαν 9,30 η κανονική μερίδα και επιπλέον 4,60 το συμπλήρωμα, σύνολο 14 ευρώ περίπου... Τι να πω, το έχουμε χάσει λίγο με την τιμολόγηση των πιάτων γενικά μιλώντας (η χρέωση 5 άτομα Χ 2 ευρώ για τα ψωμάκια=10 ευρώ για ψωμί μου φαντάζει αστεία) αλλά και πάλι τα χρήματα μόνο δεν είναι το ζητούμενο, το σημείο κλειδί είναι όταν φεύγεις από ένα χώρο εστίασης να έχεις περάσει μερικές όμορφες στιγμές με την παρέα σου και να έχεις φάει ικανοποιητικά και κυρίως νόστιμα με σωστή εξυπηρέτηση σε ένα όμορφο αν γίνεται περιβάλλον.

Η Kuzina τον χώρο τον έχει, τα σκεύη τους είναι καλά, γενικά είναι ένα όμορφο περιβάλλον, εμείς βλέπαμε και τους μάγειρους στην ανοιχτή κουζίνα με τα σκουφάκια-μπαντάνες τους, όλα οκ, παράπονα από το service των παιδιών δεν είχαμε, ξέρουν την δουλειά τους, την κάνουν γρήγορα και αποτελεσματικά, ευγενικοί είναι αλλά όχι με πολλά πολλά (π. χ. δεν μας προμοτάρισε κανένας τα γλυκά τους) μάλλον δικαιολογείται από τον αρκετό κόσμο που καλούνται να εξυπηρετήσουν και όλα λειτουργούν σε έναν ικανοποιητικό αυτόματο πιλότο.

Αν ήταν η προσωπική μου άποψη μόνο αρνητική πάντως για αυτά που φάγαμε ίσως και να μην έγραφα τίποτα, αλλά βγαίνοντας από το μαγαζί αλλά και αρκετές ημέρες μετά, όλη η παρέα μου συζητούσε την απογοήτευσή της... Θα βάλω δύο ντοματούλες στη γεύση όμως επιεικώς (αν και από την κριτική προκύπτει 1/4) μια και δεν δοκίμασα και όλο το κατάλογο (πάντα υπάρχει το περιθώριο του σφάλματος στη κρίση μας). Δεν είμαι από αυτούς που θα πουν μην πάτε στο τάδε μαγαζί, ίσα ίσα, που πάντα καλό είναι να δοκιμάζουμε οι ίδιοι και να βγάζουμε την προσωπική μας άποψη, εξάλλου μαθαίνουμε από τις επισκέψεις και τις εμπειρίες που αποκομίζουμε, μία άλλη μέρα ίσως η έξοδος να ήταν πιο επιτυχής ή μπορεί άλλη επιλογή φαγητών να ταίριαζε καλύτερα στις γεύσεις μας, ίσως ήταν μια όχι καλή στιγμή.

Πολλά μπορείς να πεις, πολλά μπορεί να σκεφτείς. Αλλά θα πω ένα: proceed with caution. Εύχομαι στο μαγαζί η επόμενη κριτική του να είναι εντελώς αντίθετη από τη δική μου.

10 Φεβ 2016

Δεύτερη φορά που το επισκέπτομαι και νομίζω ότι τώρα πιά... ήγκηκεν η ώρα να γράψω! απο τις βαθμολογίες έγινε ήδη αντιληπτό ότι μείναμε ευχαριστημένοι αλλά πιστεύω ότι για τα 55 ευρώ το άτομο μετά από έκπτωση... αξίζει να πλατιάσω!

βρίσκεται στην πασίγνωση Αδριανού προς το τέλος της στην κατεύθυνση προς μετρό Θησείου@ η πρόσβαση πολύ έυκολη και απο μετρό και με αυτοκίνητο... αν και... μάλλον θα δυσκολευτειτε στο παρκάρισμα... ειδικά σε μέρα αιχμής! εμείς έχουμε μηχανή και παρκάραμε σχεδόν απέξω!.... ημιπαράνομα θα έλεγα!
Ο χώρος είναι όμορφος! ένα ψηλοτάβανο νεοκλασσικό με μικρό παταράκι εσωτερικά! περίπου μεγάλα τραπέζια και στο βάθος η ανοιχτή κουζίνα! ωραία διακόσμηση, πολύ εντυπωσιακό μπάρ και γενικά ένας μοντέρνος και προσεγμένος χώρος μικρής εκτάσεως! έχει και τραπέζια έξω για τους καπνίζοντες.. με τις αυτονόητες σόμπες! αντικαπνιστικός τηρείται απαρέγκλιτα@ δεν θα σχολιάσω.... ακόμη και για εμάς τους φανατικούς καπνιστές... είναι πλέον αποδεκτό και ίσως και προς έπαινο!

το μενού ήταν αλά καρτ 40 ευρώ ανά άτομο με 3 επιλογές σε πρώτο, κυρίως, επιδόρπιο αντίστοιχα! συμπεριλαμβάνεται το ψωμί!

πήγαμε 4 οπότε δοκιμάσαμε αναλόγως γούστου ο καθένας, σχεδόν τα πάντα! δεν επιλέξαμε να τα βάλουμε στην μέση αλλά εγινε το απαραίτητο τσιμπολόγημα εκατέρωθεν οπότε ολοι φάγαμε απ όλα! εγώ για πρώτο διάλεξα φλογέρα με αρνί, λιαστή ντομάτα και τυρί! μικρή ποσότητα, αλλά νόστιμο... τίποτα το ιδιαίτερο! ασφαλώς δεν είχε λάδια ούτε κάποια παραφωνία αλλά δεν έμεινε και ενθουσιασμένη! οι άλλοι που πήραν συκωτάκια κυριολεκτικά ενθουσιάστηκαν και η μερίδα ήταν πολύ γενναιόδωρη δεδομένου του ύφους του καταστήματος και του γεγονότος ότι ήταν πρώτο πιάτο@ αυτός που πήρε χταποδάκι επίσης έμεινε ενθουσιασμένος! να μην ξεχάσω... τα ψωμάκια ήταν υπεραρκετά και πολύ ζεστά και νόστιμα! πρέπει να έφαγα τουλάχιστον 5!

το κυρίως ήταν για τους 3 από τους 4 μοσχαρίσια μπριζόλα με πατατούλες φούρνου και μια - δεν θυμάμαι πως την περιέγραφε - σαν μικρό παναρισμένο σουφλεδάκι με σπανάκι και τυριά... και δύο σαλτσούλες! όνειρο... απίστευτο... πεντανόστιμο... και ψημένο στον καθέναν ακριβώς όπως το ζήτησε! ο 4ος πήρε λαβράκι! επίσης γενναία μερίδα για ψάρι και μας είπε ότι του άρεσε! για γλυκό πήραμε τάρτα σοκολάτα bitter και πουτίγκα με λευκή σοκολάτα και τσουρέκι!
ΤΕΛΕΙΑ! ειδικά η πουτίγκα ήταν πραγματικά καταπληκτική! και οι μερίδες... πάλι προς έκπληξή μας μεγάλες! αν και πήγα με την εντύπωση ότι θα ψάχνουμε για βρώμικο.... έφυγα και πονούσε το στομάχι μου! από λαιμαργία τα έφαγα όλα παρ΄ότι είχα ήδη χορτάσει από τα μέσα του κυρίως! οι άλλοι σταμάτησαν καποια στιγμή! αυτά με έκπτωση είχαν 40 ευρώ το άτομο σύν 2 μπουκάλια εμφιαλωμένο κρασί σύνολο 210 ευρώ!

για την εξυπηρέτηση είναι περιττό να μιλήσω! εμφανής η διαφορά στους επαγγελματίες! ήταν όσο έπρεπε ευγενικοί όσο έπρεπε αναλυτικοί, ακριβείς, διακριτικοί... υποδειγματικοί! όχι αυτό που λέμε καλό παιδί και γκαρσόνι αλλά επαγγελματίες στο service!

Παρ' ότι τα εισοδήματά μας δε μας επιτρέπουν τέτοιες δαπάνες για φαγητό και σε κάθε περίπτωση τα θεωρώ πεταμένα λεφτά όταν μπορείς να φας καταπλητικά με το 1/3 αλλά επειδή αυτό το κάνουμε μια φορά το χρόνο, προσπαθώ να το θεωρήσω στο μυαλό μου... επιτρεπτή απόλαυση!

δεν θα σας πώ ότι άξιζε τα λεφτά@ σίγουρα ήταν όλα πολύ καλά και δεν έχω κανένα παράπονο και επίσης αναγνωρίζω ότι οι άνθρωποι είναι απέναντι από την Ακρόπολη και σίγουρα το κόστος λειτουργίας τους είναι υψηλό και έχουν επενδύσει αλλά έν έτει 2016 με όσα ισχύουν.... δεν το θεωρώ φυσιολογικό να απευθύνεσαι σε Έλληνες (εξαιρώ τουρίστες) για να φάνε με 60 ευρώ το άτομο (είχε έκπτωση λόγω προγράμματος η επίσκεψή μας).

Σας συγχαίρω για όλα τα καλώς κείμενα αλλά θα πρέπει να επιλέξετε εάν απευθύνεστε στο μέσο άνθρωπο ή σε τουρίστες και ελίτ!

08 Σεπ 2016

το μαγαζί ήταν εδώ και πολύ καιρό στην λίστα μου... λόγω θέσης και λόγω ενός γνωστού και συμπαθέστατου από την τηλεόραση σεφ

λίγο η κρίση λίγο το ένα λίγο το άλλο... μου πήρε καιρό να το επισκεφτώ...

τελικά.... ένα ωραίο βράδυ... στην ταράτσα....

Χώρος: ωραίο περιβάλλον με άψογη θέα στην ταράτσα

Πιάτα:

1 Σαλάτα με ρόκα: μικρή ποσότητα, οκ φαντάζομαι έτσι είναι στα << καλά εστιατόρια>>...... αλλά και πάλι ήταν απλά κάποια φύλλα ρόκα πεταμένα σε ένα πιατάκι με φλουδίτσες παρμιτζάνο

2 Λουκουμάδες γεμιστοί με σος ροδιού, διαφημισμένο ορεκτικό, οκ... συμπαθητικό

3 Σουτζουκάκια-κεφτεδάκια πάνω σε πιτάκια: απαράδεκτο για μαγαζί που θέλει να λέγεται εστιατόριο (οποιοδήποτε μεζεδοπωλείο-ψητοπωλείο-ταβέρνα νομίζω το βγάζει καλύτερο)

Κυρίως πιάτα:

4 Μοσχάρι σιδηρόδρομος με πούρε με wasabi (από τα πιο διάσημα πιάτα), το κρέας οκ... αλλά ο πουρές....... ίσα ίσα φτάνει να καταστρέψει το πιάτο τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα λογο wasabi

5 Ριζότο με καλαμπόκι..... τίποτα ιδιαίτερο έως αδιάφορο....

Κρασί εμφιαλωμένο: Κανένας chardonay

Νερό: εμφιαλωμένο

Δώσαμε γύρω στα 90 ευρώ

Δεν ξέρω τι έφταιξε και τι όχι...... ενδεχομένως να είχαμε πολύ υψηλές προσδοκίες.......... πάντως και ο σεφ ήταν στο μαγαζί... και στην κουζίνα.. προς τιμήν του αυτό...

ίσως να το ξαναεπισκεφθώ μετά από πολύ πολύ καιρό.....

FATIMA'S
Στιγμές ξεχωριστές με ...
Multi Ethnic
Αγ. Ανάργυροι