ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ

Ελληνική κουζίνα

Λ. Αλεξάνδρας & Ζωναρά 21, Πάρκο Παναθήναια [Χάρτης]
  210 6420874, 210 6434367

Ποικιλία ελληνικών επιλογών στο μενού. Ζωντανή ελληνική μουσική από Κυριακή έως Πέμπτη. Και μεσημέρι.

Ελληνική κουζίνα - Εξάρχεια, Αθήνα

Το εστιατόριο " Αλεξάνδρα " εκ πρώτης όψεως κερδίζει τις εντυπώσεις, κυρίως λόγω του ανακαινισμένου χώρου του και της ευγενικής εξυπηρέτησης. 'Ομως, οι κλασικές ελληνικές συνταγές του εστιατορίου εγκλωβίζονται σε ουδέτερες γεύσεις...

Αρχικά μας έκανε εντύπωση η κοσμοσυρροή του μέρους. Το εστιατόριο αποτελείται από τρεις χώρους όπου, Κυριακή μεσημέρι, όλα τα τραπέζια ήταν κατειλημμένα από Έλληνες ( κυρίως μόνιμοι κάτοικοι της τριγύρω πυκνοκατοικημένης περιοχής ) αλλά και μερικούς Ιάπωνες τουρίστες....
Ο πρώτος χώρος που συναντά κάποιος είναι μεγάλος και φωτεινός, σε τόνους του ξύλου και του λευκού με όμορφα ξύλινα τραπέζια σε μπεζ χρώμα. Οι κολώνες, με επένδυση τούβλου σε συνδυασμό με την φωτεινότητα του χώρου και το εξωτερικό πράσινο, συνιστούν ένα πολύ συμπαθητικό και κομψό περιβάλλον. Στο ίδιο περίπου αισθητικό μοτίβο κινείται και ο δεύτερος μεγαλύτερος εσωτερικός χώρος του εστιατορίου. Ο χώρος θυμίζει σαλόνι- τραπεζαρία κλασικής εξοχικής κατοικίας με λευκά τραπέζια και σημασία στις λεπτομέρειες, όπως ο απολαυστικός μπλε τοίχος στο βάθος του χώρου και τα όμορφα λευκά κουρτινάκια στα παράθυρα. Στη συνέχεια συναντάμε τον περιορισμένο σε χωρητικότητα εξωτερικό χώρο που είναι πνιγμένος στο πράσινο και αρκετά συμπαθητικός. Μέσες - άκρες, το μέρος είναι κομψό και πολύ προσεγμένο.
Τα σουπλά στα τραπέζια είναι πρωτότυπα και εικονίζονται με γούστο διάφορα εδέσματα ή ποτά με τις θρεπτικές τους ιδιότητες. Ο μεγάλος κατάλογος ακολουθεί την ίδια φινέτσα με πρόσθετες μάλιστα επεξηγήσεις γαστρονομικών όρων αλλά και ανάδειξη αποφθεγμάτων ή αφορισμών γύρω από την κουζίνα. Όλα, εκ πρώτης όψεως, τέλεια!!

Το καλοντυμένο με όμορφες στολές προσωπικό ήταν ανεπανάληπτο σε τρόπους και προθυμία και θύμιζε τις καλές εποχές της παραδοσιακής μας γαστρονομίας.

Θα περίμενε κάποιος ότι αυτή η υπέρμετρη ποιότητα, που χαρακτηρίζει την προσεγμένη διακόσμηση όσο και το ζεστό σέρβις, θα συνόδευε και την κουζίνα αλλά δυστυχώς δεν απαντάται κάποιο γαστρονομικό μανιφέστο.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, χρειάζεται επαναπροσδιορισμός των γεύσεων άρδην, έτσι ώστε να νοστιμέψουν τα φαγητά και να ξεπεράσουν τα πάλαι ποτέ στερεότυπα ενός χαμηλού επιπέδου επαρχιώτικου ταβερνο - εστιατορίου.

Στην αρχή έρχεται ένα πολύ ζεστό φρατζολάκι ψωμιού (1,80 ), το οποίο σε κερδίζει γιατί σου δίνει την αίσθηση του φρέσκοζυμωμένου. Τελικά, είναι μέτριο σε γεύση.
Στη συνέχεια ήρθαν δυο ντιπ, τυροκαυτερής και πάστα ελιάς, που δεν χρεώνονται.

Τα ορεκτικά (μεζέδες) που παραγγείλαμε στην συνέχεια ήταν σχεδόν κρύα και μέτρια σε γεύση:

Χαλούμι στη σχάρα με κυπριακή πίτα και καρέ φρέσκων λαχανικών (5,40). Ένα αρκετά νόστιμο πιάτο και πληθωρικό πιάτο με κομμάτια ψητού χαλουμιού και στη μέση σαλάτα με ντομάτα, αγγούρι και κρεμμύδι. Το νόστιμο χαλούμι ήταν σχεδόν το ίδιο δροσερό με την γαρνιτούρα του και αυτό είναι αρκετά αποκρουστικό.

Ρεβύθια κυκλαδίτικα (4,80), κυκλαδίτικα δεν ξέρω αν ήταν, αλλά μια κάποια ψυχρότητα την είχαν.... Μεγάλη μερίδα που εάν έρχονταν και στη σωστή θερμοκρασία μπορεί και να τη λέγαμε ευπρόσδεκτα νόστιμη.

Κολοκυθόπιτα (5,40), ένα μέτριο κομμάτι με γεύση, εντελώς ουδέτερη. Δεν ήταν όσο έπρεπε ζεστή, αλλά η πίτα τρώγεται που και που και χλιαρή, χωρίς να μας χαλάει ιδιαίτερα...

Τυροκροκέτες Αλεξάνδρα (4,60), πέντε καχεκτικά κομματάκια μέτριας γεύσης αλλά ευτυχώς ανώτερα από άποψη θερμοκρασίας.

Από τα κυρίως - πιάτα " Αλεξάνδρα " - παραγγείλαμε ένα Κοτόπουλο με τυρί μαστέλο Χίου, φρέσκια ντομάτα και βασιλικό (11,40). Το πιάτο αυτό δυστυχώς δεν ήρθε ποτέ..... Ύστερα από αναμονή μιας ώρας και πλέον (!! ), αναγκασήκαμε να το ακυρώσαμε (άλλο που δεν θέλαμε... ) και, προς τιμήν του, το προσωπικό ούτε κατσούφιασε ούτε μας αρνήθηκε την ακύρωση, ίσα ίσα παραδέχθηκαν το λάθος τους και έδειξαν κατανόηση!!

Στο τέλος μας κέρασαν ένα ρεβανί υπερθέαμα με δύο μπάλες παγωτού βανίλια και σιρόπι βύσσινο (?). Βασικά δεν ρωτάνε " τι γλυκό θα θέλατε να σας προσφέρουμε ?" αλλά εφόσον επιθυμήσει κάποιος γλυκό, στο τέλος τού το κερνάνε... Είναι μια τακτική της εποχής και τελευταίως την συναντάμε συχνά.... Τέλος πάντων, εδώ λίγο μετράει αυτό, αφού το γλυκό ήταν εντελώς άγευστο, ούτε κακό ούτε καλό, δεν υπήρχε καμία απολύτως προσωπικότητα στη γεύση (flat).

Ήπιαμε μια μπύρα Βεργίνα κόκκινη (2,50), που ήταν εύγευστη και σωστά παγωμένη. Κατά τα άλλα, υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε ποτά!

Το εστιατόριο θα πρέπει να προσεγγίσει την μαγειρική τέχνη και τεχνική με μεγαλύτερη δεξιότητα. Τελικά, τι κρίμα που το μεράκι με το οποίο έχει φτιαχτεί ο συγκεκριμένος αυτός χώρος αφήνει τόσο αδιάφορη την κουζίνα!!!

Ελληνική κουζίνα - Εξάρχεια, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε την Αλεξάνδρα, Δευτέρα, 19\1\14 βράδυ, με την βοήθεια του ask4food,, & την κριτική του fratello. H πρώτη εντύπωση ήταν πολύ καλή, αφού οι δύο αίθουσες, είναι πολύ καλά φτιαγμένες, η δε ξύλινη σκεπή της αυλής, προσθέτει αρχοντιά.

Αν προσθέσω & το ζεστό νόστιμο ψωμάκι, το χαλούμι ψημένο πάνω σε ψωμί, & το καλό κόκκινο χύμα κρασί, που δοκιμάζοντας το μας έπεισε να το προτιμήσουμε από κάποιο εμφιαλωμένο, τα... καλά, τέλειωσαν.

Μπαίνοντας στο μαγαζί, (2 άτομα), δεν υπήρχε κάποιος σερβιτόρος να μας... κατευθύνει. Επειδή στον άνετο χώρο της αυλής υπήρχαν μόνο 2-3 παρέες, επιλέξαμε ένα μικρό τραπέζι όπου και καθίσαμε..

Μετά από λίγα λεπτά, κατεύθασε ο σερβιτόρος με τα σερβίτσια, τους καταλόγους & μιά κανάτα νερό. Στην ερώτησή μου άν υπάρχει εμφιαλωμένο νερό, αντί απάντησης, αντικατέστησε το νερό, και μας ρώτησε τι θα φάμε.

Είχαμε μελετήσει προσεκτικά τον κατάλογο, αλλά μετά από τα όσα έχουμε πάθει, φροντίζουμε να ξεκινάμε επιφυλακτικά, και να προχωράμε βήμα βήμα.

Παραγγείλαμε λοιπόν το κόκκινο κρασί, αφού το δοκιμάσαμε & διαπιστώσαμε οτι ήταν πολύ καλό. Την σαλάτα ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ, και το χαλούμι.

Επίσης καταλήξαμε στην ποικιλία κρεατικών σχάρας, γιατί μας έδινε την δυνατότητα να δοκιμάσουμε 4 διαφορετικά κρεατικά. Ρωτήσαμε μάλιστα τον σερβιτόρο να μας πει κάτι παραπάνω για το πιάτο αυτό, αλλά η απάντησή του ήταν κάθετη &... αφοπλιστική! Ό,τι γράφει ο κατάλογος..... Θέλησα να το ξεπεράσω & αυτό, χωρίς να σημαίνει οτι δεν με ενόχλησε.

Δυστυχώς όμως τρίτωσε το κακό. Η γυναίκα μου με παρακάλεσε ν αλλάξει το ποτήρι του κρασιού της με το δικό μου. Οταν όμως πήγα να πιώ κρασί κόλησαν τα χέρια μου από τα σιρόπια που ήταν εξωτερικά πασαλημένο. Σκέφτηκα οτι δεν ήταν τίποτα σοβαρό & παρακάλεσα τον σερβιτόρο, αν είχε την καλοσύνη να το αντικαταστήσει. Κάτι που πράγματι έκανε, χωρίς κάν να με ρωτήσει τον λόγο της αντικατάστασης, χωρίς ένα τυπικό συγνώμη. Γι αυτό, θα του προσφέρω και γω στην βαθμολογία, με την σειρά μου, έναν ΑΣΣΟ!

Και τώρα η σειρά του φαγητού. Δυστυχώς, η σαλάτα που έφερε μάλιστα το όμορφο όνομα του μαγαζιού, ήταν κακή Σκληρά φύλλα μαρουλιού δεν τρωγόντουσαν. Μερικά φύλλα λόλες για να προσδίδουν όγκο, κακής ποιότητας ντομάτα & αγγούρι που μύριζαν φάρμακο, & μπόλικο μέλι ή γεύση μελιού που παρέπεμπε σε γλυκό. Αντιλαμβάνομαι οτι αυτή την εποχή τα παραπάνω λαχανικά, δεν είναι ό τι καλύτερο. Αυτό όμως αφορά τον μάγειρα που τα επέλεξε & όχι τον πελάτη. Εγώ ζήτησα σαλάτα ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ....

Τέλος ήλθε η ποικιλία των κρεατικών. 2 κομμάτια καμένο -κάρβουνο λουκάνικο, 2 κομματάκια πανσέτα & 2 κομματάκια κοτόπουλο, κακοψημένα και κακής ποιότητας. Τέλος, 2 μπιφτέκια, από καλό μοσχαρίσιο κιμά, που δυστυχώς ήσαν εντελώς στεγνά. Ολα αυτά συνοδευόντουσαν από αρκετές πατάτες τηγανητές, εμποτισμένες σε άφθονο λάδι.

Και κάτι ακόμα. Δεν έπαιζε καμιά μουσική, όπως διάβασα σε άλλες κριτικές για το ίδιο μαγαζί. Λυπήθηκα για την αποτυχία της εξόδου. Περίμενα πάρα πολύ περισσότερα από ένα ωραίο & με μεγάλη ιστορία μαγαζί. Εύχομαι να επρόκειτο για αλλεπάλληλες... σατανικές συμπτώσεις. Ίσως, κάποτε, να ξαναδοκιμάσω & να επανορθώσω!

Ελληνική κουζίνα - Εξάρχεια, Αθήνα

Πήγαμε στο εστιατόριο ‘Αλεξάνδρα’ την Πέμπτη 15 Ιανουαρίου. Είχαμε κάνει κράτηση, που όμως μάλλον δεν χρειαζόταν αφού υπήρχαν πολλά άδεια τραπέζια.
Ο χώρος είναι απλός και ζεστός. Το καλοκαίρι έχει ένα πολύ όμορφο δροσερό μπαλκονάκι.

Στη μέση παραγγείλαμε μία σαλάτα χόρτα, και μία μερίδα γραβιέρα Αμφιλοχίας. Και τα δύο ήταν πολύ γευστικά, και τα χόρτα καλοβρασμένα. Από κυρίως πήραμε δύο μερίδες μπιφτέκι, μία μοσχαρίσια μπριζόλα και ένα φιλέτο κοτόπουλο. Τα μπιφτέκια και το κοτόπουλο ήταν νόστιμα και σωστά ψημένα, ενώ η μπριζόλα ήρθε καλοψημένη παρότι την είχαμε ζητήσει μέτρια και δεν ήταν καθόλου γευστική.

Απογοητευτήκαμε πολύ καθώς είδαμε ότι οι άλλοτε υπέροχες τραγανιστές, κομμένες στο χέρι πατάτες είχαν αντικατασταθεί από άλλες, πολύ λιγότερο γευστικές.

Ήπιαμε κρασί ροζέ χύμα, το οποίο πινόταν ευχάριστα.

Στο τέλος του γεύματος μας κέρασαν από ένα κομμάτι χαλβα σιμιγδαλένιο – μία πολύ ευγενική χειρονομία, αν και ο χαλβάς ήταν μάλλον μέτριος.
Για όλα αυτά πληρώσαμε 61 Ευρώ.

Συνολικά, το εστιατόριο Αλεξάνδρα προσφέρει ‘ασφαλείς’ επιλογές με καλές πρώτες ύλες. Η ποιότητα και η γευστικότητα των πιάτων είναι πεσμένη τον τελευταίο καιρό, σε σύγκριση με πριν από κάποια χρόνια που είχε πραγματικά καλή κουζίνα.