Ποικιλία ελληνικών επιλογών στο μενού. Ζωντανή ελληνική μουσική από Κυριακή έως Πέμπτη. Και μεσημέρι.

15 Μάρ 2019

Καθαρά Δευτέρα, στα πρόθυρα της Σαρακοστής και όπως κάθε χρόνο, τα θηλυκά μέλη της οικογένειας δεν ήθελαν επ ουδενί να ακούσουν για τραπέζι στο σπίτι. Και μόνο το πιατομάνι που μαζεύεται, περιμένοντας κάποια να ασχοληθεί μαζί τους και να τους καταστρέψει την αργία, ήταν ένας σοβαρός λόγος που εγέρθηκε κατά την διάρκεια των διαβουλεύσεων. Γι αυτό και αποφασίστηκε ομόφωνα να κλείσουμε τραπέζι σε εστιατόριο, απολαμβάνοντας και τον καλό καιρό και το εν δυνάμει καλό μενού που περιμέναμε ότι θα βρούμε.
Η αναζήτηση μας δεν χρειάστηκε να πάρει πολλή ώρα και κλείσαμε τραπέζι στην "Αλεξάνδρα". Ευτυχώς η κράτηση έγινε σχετικά νωρίς και παρ όλη την ταχύτητα της απόφασης και της εκτέλεσης της, βρήκαμε τραπέζι στον εξωτερικό χώρο του μαγαζιού, τον οποίο ο υπεύθυνος μας πρότεινε ακόμη και σε περίπτωση που η θερμοκρασία έπαιρνε την κατιούσα. Είπαμε, Μάρτης, γδάρτης και παλουκοκάφτης, λαική ρήση που επιβεβαιώνεται τώρα που γράφεται η κριτική αυτή, μιας και ξαναγυρίζουμε προς χειμώνα μεριά.
Η άφιξη μας έγινε στην ώρα της και αφού τακτοποιηθήκαμε στον ήσυχο και όμορφο εξωτερικό χώρο, παραγγείλαμε τα εδέσματα της ημέρας, τα οποία ήταν αρκετά και φυσικά δεν μας απογοήτευσαν καθόλου.
-Νερό σε καράφα
-Καλαμαράκια τηγανιτά (φρέσκα)
-Σουπιές με σπανάκι
-Πατάτες τηγανιτές (δια χειρός μαγείρων και όχι προκάτ)
-Γαρίδες ψητές (φρεσκότατες)
-Ταραμοσαλάτα (όχι του γούστου μου, αλλά κανείς στο τραπέζι δεν παραπονέθηκε)
-Παντζάρια με γιαούρτι
-Πατατοσαλάτα
-Λαγάνα και στο τέλος,
-χαλβάς σιμιγδαλένιος ως κέρασμα. Και όλα αυτά με 120 ευρώ για τέσσερα άτομα.
Περιττό να αναφέρω εδώ ότι φάγαμε του σκασμού και συνοδεύσαμε το γεύμα μας με ροζέ χύμα κρασί.
Με λίγα λόγια, μια έξοδος που μας άφησε απολύτως ικανοποιημένους, αφού δεν ακολουθήσαμε την πεπατημένη της παραλίας, αλλά επισκεφθήκαμε το κέντρο της Αθήνας, που ακόμα και σήμερα κρύβει πολλές και ποιοτικές γαστριμαργικές εκπλήξεις. Είναι δε σίγουρο ότι θα επισκεφθούμε και πάλι το συγκεκριμένο εστιατόριο μια καθημερινή μέρα, για να δοκιμάσουμε και το αντίστοιχο μενού του.

24 Αυγ 2017

Η ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ (Α) λειτουργεί από το 1991 και συμπληρώνοντας πέρσι 25 χρόνια γιόρτασε τα αργυρά της γενέθλια με διάφορες γαστρονομικές εκδηλώσεις.

Την επισκεφθήκαμε 2 άτομα, ένα βραδάκι την περασμένη εβδομάδα, γνωρίζοντας την Α από παλιά που έμενα στον Λυκαβηττό, αλλά και διαβάζοντας τις κριτικές στο site μας, με τελευταία αυτή του χρήστη cgp, που είχε μια ενδιαφέρουσα μεσημεριανή συνεστίαση.

Η Α βρίσκεται στα Παναθήναια, στη Λ. Αλεξάνδρας και συγκεκριμένα στην αρχή της οδού Ζωναρά (την προέκταση της Ζωοδόχου Πηγής). Είναι ανοιχτά καθημερινά από 12.30-01.00 (την Κυριακή μέχρι 6 μ. μ), δεν κλείνει καθόλου τον Αύγουστο, αλλά τα τελευταία χρόνια δεν έχει καθόλου μουσική. Βρίσκεται σε ωραίο περιβάλλον, έχοντας στο πίσω μέρος μικρό πλακόστρωτο κήπο με κληματαριά και μουριά, καθώς και γλάστρες με φυτά, ενώ έχει θέα στο πάρκο της Αργεντινής Δημοκρατίας.

Εσωτερικά έχει δύο αίθουσες με μεγάλες τζαμαρίες που ανοίγουν, δρύινα πατώματα και ανοιχτόχρωμα τραπεζοκαθίσματα και τοίχους, εκ των οποίων η μία ανοίγει και γίνεται βεράντα με όμορφη θέα. Συνολικά χωράνε περί τα 160 άτομα (μέσα / έξω). Μέσα έχει Α/Μ φωτογραφίες, μεταξύ δε των αιθουσών 4 παράθυρα με λευκές κουρτίνες, ενώ υπάρχουν επίσης μικρά έπιπλα για τα σερβίτσια και μία βιτρίνα με ποτά και κάποιες από τις πρώτες ύλες των εδεσμάτων της. Στον προθάλαμο του κήπου υπάρχει μικρό μπαρ με μπύρες και ποτά. Εξάλλου, η οροφή καλύπτεται από λευκή ξύλινη στέγη. Επίσης υπάρχουν 2 WC στο βάθος της αίθουσας και δεξιά της κουζίνας.

Η Α έχει υπηρεσία διανομής στα πέριξ, αλλά δίνει και φαγητά σε πακέτα.

Η εξυπηρέτηση γίνεται από 2-3 σερβιτόρους, οι οποίοι μάλιστα προσπαθούν να ανταποκριθούν στον βραδινό συνωστισμό του δημοφιλούς χώρου, από ώριμους κυρίως πελάτες.

Το μενού περιλαμβάνει καμιά δεκαριά προτάσεις, όπως γεμιστά, κολοκυθάκια γεμιστά, κεφτέδες, σνίτσελ κοτόπουλο, σαρδέλες, γαρίδες, κ. λπ. από 7.50-17.50
Επίσης, 15 ορεκτικά (φάβα, ρεβίθια, χαλούμι, λουκάνικο, από 4.50-12 €, 8 σαλάτες από 5.50-10.50 € (για τη σπέσιαλ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ με πανδαισία λαχανικών). Ακόμη, 20 κύρια πιάτα, 7.50-16.00 € (για λαβράκι στη λαδόκολλα), πιάτα σχάρας (10-21 €), και ποικιλία φρούτων και επιδορπίων (2-4.60 €).

Όσον αφορά τη λίστα ποτών, έχουν 6 λευκά κρασιά (9-24 €), 5 κόκκινα (15-21 €),
χύμα κρασί στα 8-9 € το λίτρο, ούζο 200 μλ. στα 7-8 €, αναψυκτικά ~ 2 €, και 12 μπύρες στα 2.50 - 4 €.

Ο κατάλογος είναι τετρασέλιδος σε στυλ εφημερίδας και στο πίσω μέρος του αναγράφεται σε 12 γλώσσες η φράση: ο λογαριασμός παρακαλώ!
Στα όμορφα σουπλά μας ήταν γραμμένο το ελαιόλαδο και η ιστορία του.

Εμείς λοιπόν φάγαμε τα εξής πιάτα:

- Στην αρχή ήρθαν δύο πεντανόστιμα καυτά στρογγυλά καρβελάκια με προζύμι καθώς και ντιπ από πολτό ελιάς και τυροκαυτερή στα 3,60€.
- Μία σαλάτα δροσερή και χορταστική με ρόκα, λιαστή ντομάτα, προσούτο Ευρυτανίας και γραβιέρα Αμφιλοχίας. Τιμή 9,40 €
- Ένα ριζότο με γαρίδες σχάρας (3-4 μεγάλες ακαθάριστες) και λαχανικά στα 15€.
- Μία κολοκυθάκια γεμιστά με αυγολέμονο που ήταν λεπτά και με γέμιση ιδιαίτερα συμπαγή. Έχω δοκιμάσει πολύ καλύτερα. Τιμή 9,40 €
-Ένα cheesecake βύσσινο, στα 3,90 €.

Ήπιαμε 1lt κρασί χύμα ροζέ ποικιλίας Grenache Rouge στα 8,40 €.

Μας πρότειναν κέρασμα ρεβανί σιροπιαστό και καθώς ήμασταν χορτάτοι δοκιμάσαμε λίγο για να μη λιγωθούμε!

Ο λογαριασμός έφθασε τα 49,70 €. Χωρίς τα ποτά 21,00 € το άτομο, κατηγορία 17/25 €.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη κάποιες τιμές φαγητών μπορούν να συμπιεστούν λίγο, ενώ οι τιμές των ποτών είναι ικανοποιητικές.

Πράγματι, θεωρώ ότι εντέλει ο κύριος Χριστόφορος προσπαθεί το κατά δύναμη. Ωστόσο, καθώς οι καιροί αλλάζουν και τα πάντα εξελίσσονται γαστρονομικά, θα του πρότεινα να συνεχίσει με περισσότερο εκλεπτυσμένες γεύσεις, με όποιο μάλιστα τρόπο εκείνος τελικά κρίνει!

Ευελπιστώντας ότι πιθανόν να ακούσει τις υποδείξεις ενός παλιού πελάτη, προς το παρόν βαθμολογώ - αυστηρά ίσως - γεύση και vfm με 2 στα 4, ελπίζοντας οι επόμενοι θαμώνες να σταθούν περισσότερο τυχεροί..........

07 Αυγ 2017

Ξαφνική συνάντηση με παλαιούς συμφοιτητές, που γιά μία σειρά πολύπλοκων λόγων δεν μπορούσε να γίνει βράδυ αλλά μεσημέρι και θα έπρεπε να συναντηθούμε κάπου στο Κέντρο γιά να βολεύονται όλοι.

Οχι περίεργως λόγω Αυγούστου και καταμεσήμερο, το παρκάρισμα πανεύκολο.

Ο χώρος πολύ προσεγμένος, μοντέρνος και σε πολύ "δροσερή" μορφή, ειδικά γιά εμάς που είχαμε και καπνιστές και δεν προχωρήσαμε στην κλιματιζόμενη αίθουσα.

Η εξυπηρέτηση, φιλική και γρήγορη.

Παραγγείλαμε γιά αρχή, σαλάτα με ανθότυρο και κολοκυθόσπορους, σαρδέλες φούρνου και κολοκυθόπιττα και γιά κύριο Γεμιστά (κολοκυθάκια και ντοματες), κοτόπουλο με τυρί μαστελλο και κάποιο χοιρινό στην σχάρα.

Γενική παρατήρηση που αφορά το σύνολο της εμπειρίας, πρόκειται γιά σημείο εστίασης "καλοκουρδισμένο" που γνωρίζει πολύ καλά να παρασκευάζει και να παρουσιάζει εδέσματα, σε πολύ λογικές τιμές γιά τον χώρο και την εξυπηρέτηση.

Αν κανείς θέλει να πάει σε ένα μέρος ευπαρουσίαστο, σε κεντρικό σημειο γιά να φάει και παράλληλα να συνομιλήσει σε ένα ωραίο περιβάλλον, η Αλεξάνδρα δεν θα απογοητεύσει.

13 Ιαν 2018

Πήγαμε 07/01 4 άτομα κατα τις 14:00.
Μέσος όρος ηλικίας των υπόλοιπων τραπεζιών: 65+.
Παραγγέλνουμε σαλάτα λάχανο-καρότο, άνοστη με μοναδική γεύση το ξύδι απο τις πιπεριές Φλωρίνης.
Ορεκτικά: Τυροκροκέτες, τπτ ιδιαίτερο. Της μαμάς σας σίγουρα καλύτερες.
Πατάτες, μερίδα της κακιάς ώρας. Ότι πατάτες είχαν απομείνει απο τη τηγανιά μας τις έβαλαν στο πιάτο.
Οι πατάτες είχαν τηγανιστεί τη προηγούμενη μέρα και τις ζέσταναν στον φούρνο μικροκυμάτων και μας τις έφεραν.
Ο σεφ προδώθηκε από το ζεστό πιάτο που μας τις έφεραν.
Κυρίως πίατα: Κεφτέδες με πατάτες, τπτ ιδιαίτερο.
Σνίτσελ κοτόπουλο με ρυζι, το κρέας σόλα.
Παραγγείλαμε και ένα κότσι χοιρινό, το οποίο δε το γευτήκαμε ποτέ δυστυχώς μιας και μετα απο 1 ώρα που έφεραν τα κυρίως, μας ενημέρωσαν ότι η κουζίνα δε βγάζει το συγκεκριμένο πιάτο.
Το σέρβις πολύ αργο και ξεκάθαρα υπάρχει πρόβλημα στη κουζίνα.
Ο ιδιοκτήτης ο οποιος αντιληφθηκε το πρόβλημα στο τραπέζι σχετικά με τη ποιότητα των φαγητών, μας είπε απολογητικά ότι έχει όνομα το μαγαζί.

Σας συνιστώ να μην πάτε, μετα θα ψάχνετε για ταχυφαγεία.

Λ. Αλεξάνδρας & Ζωναρά 21, Πάρκο Παναθήναια

210 6420874, 210 6434367