Ποικιλία ελληνικών επιλογών στο μενού. Ζωντανή ελληνική μουσική από Κυριακή έως Πέμπτη. Και μεσημέρι.

15 Μάρ 2019

Καθαρά Δευτέρα, στα πρόθυρα της Σαρακοστής και όπως κάθε χρόνο, τα θηλυκά μέλη της οικογένειας δεν ήθελαν επ ουδενί να ακούσουν για τραπέζι στο σπίτι. Και μόνο το πιατομάνι που μαζεύεται, περιμένοντας κάποια να ασχοληθεί μαζί τους και να τους καταστρέψει την αργία, ήταν ένας σοβαρός λόγος που εγέρθηκε κατά την διάρκεια των διαβουλεύσεων. Γι αυτό και αποφασίστηκε ομόφωνα να κλείσουμε τραπέζι σε εστιατόριο, απολαμβάνοντας και τον καλό καιρό και το εν δυνάμει καλό μενού που περιμέναμε ότι θα βρούμε.
Η αναζήτηση μας δεν χρειάστηκε να πάρει πολλή ώρα και κλείσαμε τραπέζι στην "Αλεξάνδρα". Ευτυχώς η κράτηση έγινε σχετικά νωρίς και παρ όλη την ταχύτητα της απόφασης και της εκτέλεσης της, βρήκαμε τραπέζι στον εξωτερικό χώρο του μαγαζιού, τον οποίο ο υπεύθυνος μας πρότεινε ακόμη και σε περίπτωση που η θερμοκρασία έπαιρνε την κατιούσα. Είπαμε, Μάρτης, γδάρτης και παλουκοκάφτης, λαική ρήση που επιβεβαιώνεται τώρα που γράφεται η κριτική αυτή, μιας και ξαναγυρίζουμε προς χειμώνα μεριά.
Η άφιξη μας έγινε στην ώρα της και αφού τακτοποιηθήκαμε στον ήσυχο και όμορφο εξωτερικό χώρο, παραγγείλαμε τα εδέσματα της ημέρας, τα οποία ήταν αρκετά και φυσικά δεν μας απογοήτευσαν καθόλου.
-Νερό σε καράφα
-Καλαμαράκια τηγανιτά (φρέσκα)
-Σουπιές με σπανάκι
-Πατάτες τηγανιτές (δια χειρός μαγείρων και όχι προκάτ)
-Γαρίδες ψητές (φρεσκότατες)
-Ταραμοσαλάτα (όχι του γούστου μου, αλλά κανείς στο τραπέζι δεν παραπονέθηκε)
-Παντζάρια με γιαούρτι
-Πατατοσαλάτα
-Λαγάνα και στο τέλος,
-χαλβάς σιμιγδαλένιος ως κέρασμα. Και όλα αυτά με 120 ευρώ για τέσσερα άτομα.
Περιττό να αναφέρω εδώ ότι φάγαμε του σκασμού και συνοδεύσαμε το γεύμα μας με ροζέ χύμα κρασί.
Με λίγα λόγια, μια έξοδος που μας άφησε απολύτως ικανοποιημένους, αφού δεν ακολουθήσαμε την πεπατημένη της παραλίας, αλλά επισκεφθήκαμε το κέντρο της Αθήνας, που ακόμα και σήμερα κρύβει πολλές και ποιοτικές γαστριμαργικές εκπλήξεις. Είναι δε σίγουρο ότι θα επισκεφθούμε και πάλι το συγκεκριμένο εστιατόριο μια καθημερινή μέρα, για να δοκιμάσουμε και το αντίστοιχο μενού του.

13 Ιαν 2018

Πήγαμε 07/01 4 άτομα κατα τις 14:00.
Μέσος όρος ηλικίας των υπόλοιπων τραπεζιών: 65+.
Παραγγέλνουμε σαλάτα λάχανο-καρότο, άνοστη με μοναδική γεύση το ξύδι απο τις πιπεριές Φλωρίνης.
Ορεκτικά: Τυροκροκέτες, τπτ ιδιαίτερο. Της μαμάς σας σίγουρα καλύτερες.
Πατάτες, μερίδα της κακιάς ώρας. Ότι πατάτες είχαν απομείνει απο τη τηγανιά μας τις έβαλαν στο πιάτο.
Οι πατάτες είχαν τηγανιστεί τη προηγούμενη μέρα και τις ζέσταναν στον φούρνο μικροκυμάτων και μας τις έφεραν.
Ο σεφ προδώθηκε από το ζεστό πιάτο που μας τις έφεραν.
Κυρίως πίατα: Κεφτέδες με πατάτες, τπτ ιδιαίτερο.
Σνίτσελ κοτόπουλο με ρυζι, το κρέας σόλα.
Παραγγείλαμε και ένα κότσι χοιρινό, το οποίο δε το γευτήκαμε ποτέ δυστυχώς μιας και μετα απο 1 ώρα που έφεραν τα κυρίως, μας ενημέρωσαν ότι η κουζίνα δε βγάζει το συγκεκριμένο πιάτο.
Το σέρβις πολύ αργο και ξεκάθαρα υπάρχει πρόβλημα στη κουζίνα.
Ο ιδιοκτήτης ο οποιος αντιληφθηκε το πρόβλημα στο τραπέζι σχετικά με τη ποιότητα των φαγητών, μας είπε απολογητικά ότι έχει όνομα το μαγαζί.

Σας συνιστώ να μην πάτε, μετα θα ψάχνετε για ταχυφαγεία.

Λ. Αλεξάνδρας & Ζωναρά 21, Πάρκο Παναθήναια

210 6420874, 210 6434367