Ένα από τα καταστήματα της αλυσίδας Mystic Pizza & Pasta. Πίτσες, ζυμαρικά και γλυκά με βάση την κάνναβη sativa.

30 Νοε 2016

Πίτσες έχω δοκιμάσει πολλές (όπως και ακόμα περισσότερα σουβλάκια). Έχοντας βάλει στο μάτι τη μυστική πιτσαρία των Εξαρχείων από καιρό τελικά την επισκεφτήκαμε (με τη συντροφό μου) πριν περίπου μια εβδομάδα.

Ο μακροστενος χώρος εσωτερικά δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο, αλλα σχετικά καλαισθητος θα έλεγα. Ήταν καθαρός και με σωστό φωτισμό. Κυριαρχούν τα μεγάλα τετράγωνα ξύλινα τραπέζια και η μοντερνα τέχνη, καθαρό εξαρχιώτικο χαρακτηριστικό

Η κοπέλα που μάς σέρβιρε, αν και λίγο αδιάφορη ανταποκρίθηκε άμεσα και όλα έφτασαν ήσυχα και γρήγορα, όπως πρέπει (με την συνοδευτική απόδειξη).

Παραγγείλαμε μια πίτσα με το γνωστό ιδιαίτερο ζυμάρι συκάλεως και τυρί, χωριάτικο λουκάνικο, παστουρμά, φέτα, πιπεριά και ντομάτα (3,5/4). Η ζύμη προσωπικά δεν με εντυπωσίασε (ήταν λίγο σκληρή και όχι τόσο λεπτή τελικά) γι αυτό βάζω 3,5. Αντιθέτως, στα υλικά, τόσο όσο αφορά τη φρεσκάδα τους, όσο και το ψήσιμο τους και τον τρόπο τοποθέτησης τους ήταν για σεμινάριο. Ο πάστουρμάς (αρκετός σε ποσότητα) κυριαρχούσε στη γεύση και ανακατευονταν γευστικά με ντομάτα και πιπερία και αυτό ήταν και το ζητούμενο μου. Το τυρί ήταν εξαιρετικής επίσης ποιότητας με γεύση μετρίας έντασης.

Τέλος παραγγείλαμε μια σαλάτα ρόκα παρμεζάνα (3/4) πολύ μεγάλη σε ποσότητα αλλά γευστικά απλά καλή έως αδιάφορη. Και επειδή σε μερικούς (PONTIKI, κτλ) αρέσουν και οι λεπτομέρειες η σαλάτα αποτελούταν και από μαρούλι, ελιες και βιολογικό παρθένο ελαιόλαδο (!!!! ).

Το κόκκινο κρασί δεν άρεσε ιδιαίτερα (2,5).

Πληρώσαμε γύρω στα 20 ευρώ για μια μεγάλη πίτσα, 1 σαλάτα και μισό λίτρο κρασί. Τιμή πολύ καλή δεδομένης της ποιότητας των υλικών.

Γενικώς ο στόχος του καταστήματος είναι να καλύπτει τους πελάτες που αναζήτουν τα υγειινά και ποιοτικά υλικά χωρίς να στερηθούν την πίτσα. Όμως σίγουρα δεν συγκαταλέγεται στις καλύτερες πιτσαρίες της πρωτεύουσας από θέμα γεύσης. Περιθώρια βελτίωσης υπάρχουν στόν τρόπο ψησίματος και η υγειηνή ζύμη σίγουρα γευστικά χάνει. Προσωπική γνώμη.... Δοκιμάστε το κατάστημα αυτό πάντως. Είναι Τίμιο.

03 Δεκ 2015

Δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε εσάς, αλλά τα τελευταία χρόνια δυσκολεύομαι να βρω μια πίτσα της προκοπής να παραγγείλω. Άσε που πληρώνεις και ένα σωρό λεφτά για αμφιβόλου ποιότητας αλλαντικά και απομιμήσεις τυριών. Μπλιαχ.

Η MYSTIC PIZZA ευτυχώς κάνει delivery στην περιοχή μου και έτσι τιμώ σταθερά τις πίτσες τους και τα ζυμαρικά τους. Θεωρώ ότι το value for money είναι εξαιρετικό. Οι ποσότητες είναι γενναιόδωρες και τα υλικά είναι φρέσκα και ιδιαίτερα. Παραγγέλνω πάντα τα σπαγγέτι mystic baby που έχουν έντονη γεύση λαχανικών, αλλά γενικώς ότι έχω δοκιμάσει τα τελευταία χρόνια δε με έχει απογοητεύσει.

Έχουμε καθίσει αρκετές φορές στο υποκατάστημα των Εξαρχείων και ήταν πολύ ευχάριστα. Τυπικό εξαρχειώτικο μαγαζί με τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο. Θέλω σύντομα να επισκεφθώ και το μαγαζί στο Καλλιμάρμαρο.

Ελπίζω να συνεχίσουν την ίδια καλή πορεία!

Τέλος, να σημειώσω ότι κατά διαστήματα έχει πολύ καλές προσφορές στην online παραγγελία.

Έκπτωση μέχρι 10%

Εμμ. Μπενάκη 76, Εξάρχεια