Παραδοσιακή κουζίνα, με πιάτα από διάφορες περιοχές της Ελλάδας. Παρασκευή έως Κυριακή και μεσημέρι. Δευτέρα κλειστά.

22 Σεπ 2017

Το Αθήρι το επιλέξαμε για μια πολύ σπέσιαλ βραδινή έξοδο που αφορούσε το να κάνουμε το τραπέζι σε ένα ζευγάρι που μόλις είχαμε παντρέψαμε με τον σύζυγο μου.

Η επιλογή του μέρους ήταν του τελευταίου που έχει βάλει σαν στόχο μάλλον [?] να επισκεφθούμε όλες τις μοντέρνες ταβέρνες μέσα στο 2017 και όπως πάει μάλλον το καταφέρνουμε. Οι νεόνυμφοι είναι από Πάτρα και έχοντας περάσει εκεί ένα 3ήμερο λόγω γάμου με πολλά γεύματα και εορτασμούς [κρίμα που δεν έχει κριτικές για Πάτρα το ask4food γιατί ανακάλυψα κάτι καλά διαμαντάκια.. όποιος βρεθεί προς Αχαΐα μεριά να πάει στο Destinto στο Ρίο!! ] και πολύ καλό φαγητό, θέλαμε να τους ανταποδώσουμε το τραπέζι με κάτι εξίσου καλό.

Το μενού στο Αθήρι αλλάζει με τους μήνες, λόγω της εποχικότητας των υλικών που είναι την εκάστοτε περίοδο στα φόρτε τους. Το Αθήρι βρίσκεται στον Κεραμικό ακριβώς πίσω από το BIOS για όσους ξέρουν την περιοχή. Το parking μπορεί να φανεί δύσκολο αλλά πρέπει να τονίσω κάτι που δεν λέγετε πολύ και είναι κρίμα, ότι το Αθήρι προσφέρει στους πελάτες του parking ακριβώς δίπλα από την είσοδο του… κάτι που όπως είπα δεν διαφημίζετε με αποτέλεσμα αρκετές παρέες να αργούν εξαιτίας του άσκοπου τελικά ψαξίματος.

Η αυλή του είναι μεγάλη και θυμίζει λίγο θερινό κινηματογράφο. Δεν ξέρω γιατί έκανα αυτόν τον συνειρμό, μπορεί οι καρέκλες που είναι του «σκηνοθέτη» που λέμε, μπορεί ο τεράστιος χώρος που είναι απλωμένα τα τραπέζια που κι αυτά είναι τα απλά τα σιδερένια που βρίσκεις σε κάθε θερινό σινεμά, μπορεί η εντελώς αξιαγάπητη οικογένεια γατιών με τα μωρά τους που ήταν σίγουρα η ατραξιόν της βραδιάς που βρεθήκαμε εμείς εκεί.

Όλα αυτά σου δημιουργούσαν μια τρομερή οικειότητα με τον χώρο, σαν να είχες καλέσει τους φίλους σου στο μπαλκόνι σου ένα πράγμα. Ένα μειονέκτημα για τους ιδίους ή για τους γείτονες τους, είναι ότι η αυλή είναι τοίχο-τοίχο με τον από πίσω χώρο μιας πολυκατοικίας που ίσως εξηγεί και την έλλειψη μουσικής και μια γενικότερη «σιωπή» που επικρατούσε στον χώρο.

Ενώ όπως είπα επικρατούσε ένα πολύ οικείο συναίσθημα, ταυτόχρονα όλοι έτρωγαν αρκετά σιωπηλά και σε πολύ χαμηλούς τόνους, προφανώς γιατί όλα γίνονται σε μια αυλή υπό την σκιά μιας πολυκατοικίας κάτι που υποσυνείδητα μας έκανε όλους πιο χαμηλών τόνων. Κάτι που ενίσχυε ίσως και τον ρομαντισμό τελικά αυτής της αυλής.. ?
Από το μενού προσπαθήσαμε να δοκιμάσουμε όσο πιο πολλά γίνεται και σε αυτό βοήθησε το ότι είμασταν 4 στόματα αντί για 2 που πάμε συνήθως.
Θα ξεκινήσω από τα κυρίως πιάτα που ήταν και οι πρωταγωνιστές της βραδιάς μας.
Εγώ επέλεξα το κοκκινιστό πλιγούρι που στην περιγραφή γράφει μεν ότι έχει μελιτζάνες και πιπεριές Φλωρίνης αλλά στην πραγματικότητα ο τρόπος που έχει κατασκευαστεί αυτό το πιάτο είναι σε επίπεδα και θυμίζει μια vegan εκδοχή μουσακά στην όψη και στην γεύση. Σαφώς ήταν μια ιδιαίτερα ευχάριστη έκπληξη όταν μπήκε η πρώτη μπουκιά στο στόμα μου και διαπίστωσα την ομοιότητα, γιατί εκ πρώτης όψεως δεν σε κερδίζει. Και αυτό γιατί έρχεται σε ένα τεράστιο πιάτο, ένα μικρό παραλληλόγραμμο κομμάτι σε επίπεδα όπως είπα, το οποίο δεν αντιλαμβάνεσαι κιόλας πώς να το φας? Το κόβω σε κομμάτια? Το κόβω με το πιρούνι? Το τρώω επίπεδο-επίπεδο? Αρκετά καλή προσπάθεια να παρομοιάσει μουσακά με το πλιγούρι κοκκινιστό όπως λέει και ο τίτλος του, το οποίο πλιγούρι όμως ήταν λίγο flat στην γεύση του καθώς ένιωσα ότι του έλειπε, όπως και σε όλο το πιάτο κάποιο καρύκευμα για να του δώσει λίγη ένταση. Ασφαλής επιλογή κατά τα άλλα αλλά όχι ΟΥΑΟΥ. 14€

2η επιλογή ήταν το κοκκινιστό μοσχαράκι με χυλοπίτες, ένα πιάτο κλασσικό και αγαπημένο και φυσικά άριστα εκτελεσμένο. Το μοσχαράκι όπως ήταν λογικό έλιωνε και μόνο που το ακούμπαγες με το πιρούνι και οι χυλοπίτες ήταν όσο βλάχικες έπρεπε γιατί εάν δεν σου μυρίζει αυγό η χυλοπίτα δεν είναι χυλοπίτα, σωστά? Ο σύζυγος μου που το προτίμησε ξετρελάθηκε. Πολύ γενναιόδωρη μερίδα και με την σωστή αναλογία τριμμένου ανθότυρου Κρήτης από πάνω. 17€
3η επιλογή ήταν η πανσέτα μαγειρεμένη σε κενό αέρος. Αυτός ο τρόπος μαγειρέματος ομολογώ ότι ήταν κάτι καινούργιο για μένα σαν άκουσμα, και ακόμα και τώρα δεν μπορώ να καταλάβω πλήρως τι τελικά σημαίνει, δεδομένου ότι στην όψη αλλά και στην γεύση δεν είχε καμία απολύτως διαφορά από μια «κοινή» πανσέτα. Τώρα ίσως λίγο το γειώνω και δεν το θέλω γιατί τα σχόλια που άκουσα ήταν διθυραμβικά.

Η μερίδα τεράστια και η επιλογή του πιάτου από γυναίκα είχε σαν αποτέλεσμα να της πέσει βαρύ [βάλε και τα καραμελωμένα κρεμμύδια μέσα] και να μην μπορεί να το ολοκληρώσει. Φυσικά δεν έμεινα μπουκιά καθώς φρόντισαν για αυτό οι κύριοι του τραπεζίου. 17€
4η και τελευταία επιλογή κυρίως ήταν η μοσχαρίσια ταλιάτα που παρουσιάστηκε στο πιάτο όσο απλή αξίζει σε τέτοιου είδους πιάτο που οποιοδήποτε συνοδευτικό σε μεγάλη ποσότητα είναι φλυαρία. Εξαιρετικά ψημένη, ζουμερή και αρωματική. Ένα πολύ ασφαλές πιάτο που σε χορταίνει χωρίς τις τύψεις που μπορείς να έχεις επιλέγοντας κάτι άλλο. 19€

Πριν από τα κυρίως για την μέση επιλέξαμε τα: την ελληνική σαλάτα με παξιμάδι από χαρούπι που ήταν μια ζωγραφιά στον ουρανίσκο, το ξεροτήγανο με την φουρνιστή ντομάτα και το αυγό ποσέ εσωτερικά, την φάβα που με την ποικιλία των ψωμιών που έρχονται έπειτα από ερώτηση στην αρχή ήταν ότι έπρεπε για να προθερμάνομε το στομάχι μας για τα κυρίως που ακολούθησαν και τέλος την ψητή πιπεριά Φλωρίνης

Για το τέλος κρατήσαμε τα επιδόρπια που εντάξει μόνο μια λέξη τα περιγράφει καθώς δοκιμάσαμε και τα 3 του μενού: ΕΠΟΣ.
Crème brulee 3 γεύσεων πορτοκάλι, καφές και καραμέλα σερβίρονται προφανώς σε ξεχωριστά λευκά πυρίμαχα σκεύη και ήταν το ένα καλύτερο από το άλλο. Όσο περίεργο και δύσκολο ενδεχομένως είναι να δώσεις ένταση και γεύση σε ένα τόσο χαρακτηριστικό γλυκό όσο το Crème brulee, και συγκεκριμένα τις παραπάνω γεύσεις, αυτό το γλυκό ξεχείλιζε από φαντασία

Τάρτα με εσπεριδοειδή και αφρό γιαουρτιού που είναι ότι κανείς μπορεί να περιγράψει απλά σαν μια τάρτα μήλου ή μηλόπιτα αλλά εκατό φορές καλύτερη, πιο αφράτη, πιο φρέσκια και πιο δεμένη απ’ ότι κανείς έχει δοκιμάσει για τάρτα μήλου ή μηλόπιτα. Παρόλο που δεν είναι φίλη με τα «λευκά» γλυκά και προτιμώ τις σοκολάτες-καραμέλες, για τους φαν του είδους είναι must have!

Τέλος άφησα την μους σοκολάτας που συνδυαζόταν με μπισκότο και πραλίνα και φουντούκι χωρίς πολλά πολλά λόγια καθώς ήταν απλά θεϊκή

Για όλα τα παραπάνω και με ένα μπουκάλι κρασί που μας σύστησε ο σερβιτόρος μας βάση των επιλογών μας πληρώσαμε περίπου 170€. Κάνοντας την διαίρεση προκύπτει ένα ποσό 42,5€ που γενικά το λες ακριβό. Τα δικαιολογώ όμως τα συγκεκριμένα και λόγο της περίστασης αλλά και γιατί δοκιμάσαμε σχεδόν όλον τον κατάλογο και κατά 90% μείναμε ικανοποιημένοι.

Πολύ καλή εντύπωση μου έκανε το ότι υπήρχαν πολλές παρέες από τουρίστες στο μαγαζί, added bonus στην εμπειρία οι τρομερά ευγενικοί μα πάνω απ’ όλα ενημερωμένοι σερβιτόροι που ήξεραν όχι μόνο το μενού απέξω όπως οφείλουν αλλά ήταν σε θέση και είχαν την διάθεση να σε καθοδηγήσουν σε αυτό και να σε κάνουν να παραγγείλεις τελικά κάτι με το οποίο αισθάνεσαι ασφαλής ότι διάλεξες για να χορτάσεις και παράλληλα να ευχαριστηθείς.

Στο Αθήρι πιστεύω ότι το φαγητό είναι εμπειρία και αυτό για μένα αξίζει περισσότερο από οτιδήποτε άλλο

07 Ιουν 2016

Επισκέφθηκαμε παρεα 6 ατομων το Αθηρι την 1η Ιουνίου στο πλαίσιο της γιορτής του αθηνοράματος (set menu με 50% εκπτωση) όπου γευτηκαμε ένα πολύ χορταστικο μενού 6 πιάτων. Είχαμε πολλές προσδοκίες από το μαγαζί που όμως δυστυχώς δεν επαληθευτηκαν.

Ξεκινοντας από τον χώρο, στα συν το δωρεάν πάρκινγκ κ η πολύ όμορφη αυλή. Βέβαια μπαίνοντας μου έδωσε την αίσθηση ότι ήταν πρόχειρο στημένη, ίσως επειδή είναι αρχή σεζόν δεν είχαν βγάλει όλα τα τραπέζια έξω στην καλοκαιρινή διαταξη.
Το σέρβις ήταν διακριτικό, δεν έχω να πω κάτι αρνητικό.

Στα του γεύματος τώρα. Ξεκινήσαμε με μια σούπα καροτο/πορτοκαλί πολύ καλή. Για τη σαλατα που ακολουθησε δεν εχω προσωπικη γευση καθοτι εγκυος δεν μπορουσα να φαω ουτε το μαρουλι ουτε το μαριναρισμενο λαβρακι ουτε τον ταραμα. Οι υπολοιποι την χαρακτηρισαν αδιαφορη. Έπειτα μας έφεραν χορτοπιτακια τα οποία είχαν φοβερή ζυμη αλλά η γέμιση απογοητεύε, δεν ειχε συνοχή κ η συνοδευτική σάλτσα ήταν αδιάφορη. Το highlight της βραδιάς ήταν το επόμενο πιάτο, η δίπλα με τον κιμά με κακάο κ τη σάλτσα γιαουρτιού. Η γεύση φοβερή, ισορροπημένη, θύμιζε κάτι από chilli con carne, κ η δίπλα αν κ τηγανιτη δεν ήταν καθόλου λαδερη, πολύ τραγανή κ νόστιμη. Το κυρίως όμως ήταν η απογοήτευση. Πάνσετα μαγειρεμένη σε κενό αέρος με μους από φασόλια κ σως τεριακι. Ήταν απίστευτα αλμυρο σε σημείο που εγώ κ άλλη μια κοπέλα δεν φαγαμε πάρα δύο μπουκιές.

Επιπλέον ο πουρές φασολιών δεν του ταίριαζε κ μαζί με τη σως έβγαινε ένα άσχημο αποτέλεσμα. Κανείς απ την παρέα δεν το ευχαριστηθηκε. Ευτυχώς το γλυκό μας αποζημίωσε, μια πολύ καλή μους σοκολάτας με πολύ γευστική σάλτσα φραουλας.
Συνοψίζοντας, από τα 6 πιάτα μόνο 1 πραγματικά σου άφηνε το κάτι διαφορετικό να θυμάσαι οπότε δεν νομιζω να το ξαναεπισκεφθω. θεωρώ πως μπορείς εύκολα να βρεις την ιδια καλή ποιότητα φαγητού, χωρίς να τρως κατι εκπληκτικό από μεριά προτοτυπιας, στην μισή τιμή.

24 Μάρ 2016

Επισκεφτήκαμε το Αθήρι στις 22.03.2016, καθώς είχαμε δει ότι έχει αποσπάσει πολλές βραβεύσεις.

Συνολικά θα λέγαμε (ως ζευγάρι) ότι η εμπειρία ήταν κατώτερη του αναμενομένου, χωρίς σε καμία περίπτωση να παραγνωρίζουμε ότι πρόκειται για ένα πολύ καλό εστιατόριο. Ίσως το ότι είναι στον Michelin guide να ανέβασε υπερβολικά τις προσδοκίες μας.

Αρχικά, το ψωμάκι ήταν νοστιμότατο και η σούπα/ κέρασμα ενδιαφέρουσα.
Ίσως θα ήταν καλό να υπάρχει μια 3η σαλάτα ως επιλογή, ώστε να καλύπτεται ευρύτερη γκάμα προτιμήσεων.

Δεν επιλέξαμε σαλάτα, αλλά αποζημιωθήκαμε πλήρως από τα ορεκτικά με το τεμάχιο και το μικρό πιάτο, τα οποία θεωρήσαμε πολύ καλή σκέψη για να δοκιμάσουμε διαφορετικές γεύσεις. Επιλέξαμε χορτοπιτάκι (εξαιρετικά αρωματικό, αλλά η σος με κύμινο που το συνόδευε κάλυπτε τα πάντα), σαγανάκι τρία τυριά με σος πορτοκαλιού (πολύ καλό) και πέτουλες με βετούλι (εξαιρετικό πιάτο, υπερβολικά αλμυρό –όχι στην τιμή, που ήταν πολύ καλή). Σύνολο 15€

Από κυρίως πήραμε ψάρι ημέρας με ζοχούς και πουρέ κουνουπιδιού (πολύ καλή μερίδα) και χειροποίητα ζυμαρικά γεμιστά με ουρά μόσχου και ζωμό μανιταριών (εξαιρετικό, αλλά και πάλι πολύ αλμυρό).

Από γλυκά, επιλέξαμε τη μους σοκολάτας, πού ήταν από τα καλύτερα γλυκά που έχουμε δοκιμάσει σε εστιατόριο.

Το συγκεκριμένο γεύμα σαν ποσότητα είναι υπέρ-αρκετό για να φύγει ένα ζευγάρι χορτάτο πληρώνοντας 62,5€ με ένα ποτήρι κρασί.

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη και ευχαριστούμε πολύ τα παιδιά.

Αν δεν υπήρχε το πρόβλημα με το αλάτι σε 2 από τα 3 «βασικά» πιάτα, θα επρόκειτο για ένα εξαιρετικό γεύμα.