Παραδοσιακή κουζίνα, με πιάτα από διάφορες περιοχές της Ελλάδας. Παρασκευή έως Κυριακή και μεσημέρι. Δευτέρα κλειστά.

26 Σεπ 2018

Οφείλω να επισημάνω ευθύς εξαρχής ότι το ΑΘΗΡΙ είναι ένα από τα πιο αγαπημένα μου εστιατόρια στην Αθήνα. Χωρίς δισταγμό θα του δώσω τρία αστέρια στο σύστημα fratello, αξίζει δηλαδή να το γνωρίσετε από κοντά όπου κι αν μένετε.

Το πρωτοεπισκέφθηκα στον Κορυδαλλό λίγο μετά τους Ολυμπιακούς του 2004 και από τότε είμαι τακτικός του πελάτης. Όλα αυτά τα χρόνια ούτε μία φορά δεν με απογοήτευσε, ούτε μία φορά δεν με έκανε να σκεφθώ ότι απλά εξαργυρώνει ακριβά τη φήμη του. Ο σεφ Αλέξανδρος Καρδάσης, άνθρωπος κυρίως σεμνός, είναι εξαιρετικός μάγειρας με φαντασία και φανατική προσήλωση στη χρήση άριστων πρώτων υλών από όλη την Ελλάδα.

Εδώ και δέκα χρόνια το ΑΘΗΡΙ στεγάζεται σε ένα ανακαινισμένο νεοκλασικό οίκημα της οδού Πλαταιών, απέναντι ακριβώς από το ΡΑΚΟΡ. Η «χειμωνιάτικη» αίθουσα, ελαφρά υπερυψωμένη, έχει μια ιδιαίτερη, αρχοντική θα έλεγα ατμόσφαιρα με εξαιρετικούς χρωματικούς συνδυασμούς, πολύ ξύλο και ιδανικό φωτισμό.

Η αυλή πάλι είναι ήσυχη και καταπράσινη, θυμίζει τον κινηματογράφο ΡΙΒΙΕΡΑ των Εξαρχείων. Τα ευρύχωρα τραπέζια, σε ευπρόσδεκτα αραιή διάταξη, καλοστρωμένα και με την αναμενόμενη άψογη art de la table κυριολεκτικά δεν σ’ αφήνουν να φύγεις. Όσο για το προσωπικό, είναι απόλυτα εναρμονισμένο με τη φιλοσοφία του μαγαζιού: πολύ καλή γνώση του αντικειμένου, ευγενική αντιμετώπιση του πελάτη, συνεχής φροντίδα να μη λείψει τίποτε από το τραπέζι, ταυτόχρονα όμως χωρίς ίχνος τουπέ ή φορτικότητας.

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι: Το ΑΘΗΡΙ είναι εστιατόριο για καλοφαγάδες και δεν είναι, τηρουμένων των αναλογιών, το φθηνό εστιατόριο που θα περίμενε ίσως κανείς να συναντήσει στον Κεραμικό. Να θυμίσω ωστόσο ότι σε απόσταση βολής βρίσκεται το δίκαια πιο ακριβό εστιατόριο της Αθήνας, το FUNKY GOURMET. Κεραμικός και γκουρμέ μπορούν λοιπόν κάλλιστα να συνυπάρξουν, να υπολογίσετε γύρω στα 35 με 40 ευρώ το άτομο. Πριν πάτε, σας συμβουλεύω να επισκεφθείτε τη λιτή μα τόσο κατατοπιστική ιστοσελίδα του, όπου είναι αναρτημένο το τρέχον μενού του μήνα (με τις τιμές, μπράβο τους! ). Το ΑΘΗΡΙ σε προκαλεί να το επισκεφθείς ξανά και ξανά, αφού το μενού αλλάζει σε μεγάλο βαθμό ανάλογα με την εποχή
Αρχίζοντας από τα ψωμάκια δικής του παραγωγής (χαλάλι τα 2 € το άτομο, το σέρβις φροντίζει να είναι πάντα γεμάτο το πανεράκι) θα περάσετε στις πρωτότυπες σαλάτες (είτε τη δροσερή με παντζάρι και φράουλα στα 8 € είτε τη μάλλον χειμωνιάτικη ρουστίκ με φιλέτο ψαριού, ταραμά και τζίντζερ στα 12 €). Αν είστε μεγάλη παρέα, πάρτε κάποιο πρώτο πιάτο για τη μέση του τραπεζιού (γίγαντες κοκκινιστούς με μοσχαρίσια ουρά και κράκερ φέτας στα 8 € ή χταπόδι μαγειρευτό με λιαστή ντομάτα και κάπαρη στα 12 €).

Οι μικρές παρέες θα «περιοριστούν» σε ένα κυρίως πιάτο κατά κεφαλή (16 έως 18 €), οι μερίδες είναι αρκετά χορταστικές και πρέπει να μείνει οπωσδήποτε χώρος για το επιδόρπιο. Τα αγαπημένα μου είναι το κριθαρότο με μαύρη τρούφα (εννοείται φρέσκια) και κασέρι, το αρνί μπούτι μαγειρεμένο sous vide με κοκκινιστό τραχανά και η επίσης sous vide πανσέτα με κρέμα χαλβά, αμύγδαλα, σουσάμι και σταφίδες, η αποθέωση της ελληνικής γκουρμεδιάς.

Το επιδόρπιο στο ΑΘΗΡΙ δεν προσφέρεται δωρεάν, όμως – πιστέψτε με – 6 ευρώπουλα για να απολαύσουν δύο άτομα μια τριλογία crème brulee αξίζουν τον κόπο. Το γεύμα σας θα συνοδεύεται από κάποιο προσεκτικά επιλεγμένο ελληνικό κρασί (17 έως 32 ευρώ, αν θυμάμαι καλά) ή μια υπέροχη ελληνική μπύρα (5 €).

Το ξέρω, δεν σας έχω συνηθίσει σε αναλυτικές εκθέσεις φαγητών, συστατικών και τιμών, θεωρώ όμως ότι το ΑΘΗΡΙ αξίζει αυτή την κάπως λεπτομερή αναφορά. Μακάρι να ήταν λίγο πιο φθηνό ή να ακολουθήσει τη δοκιμασμένη μέθοδο του μενού γευσιγνωσίας, είμαι σίγουρος ότι ο κόσμος (πελατεία κυρίως 35 έως 45) θα το εκτιμήσει δεόντως. Εγώ σας το προτείνω ασυζητητί.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη fratello.

31 Οκτ 2018

Το εστιατόριο "Αθήρι" στον Κεραμεικό δεν το επισκέφθηκα για πρώτη φορά και πάντα το αναπολούσα με θετικά συναισθήματα. Όμως, όπως άλλωστε συμβαίνει με πολλούς φίλους του ask ή τους οπαδούς γαστρονομικών εμπειριών, άργησα να ξαναπάω.

Αυτή τη φορά βρήκα στο εστιατόριο τα πράγματα διαφορετικά από ό, τι περίμενα. Εκείνο που αυθόρμητα σκέφθηκα είναι ότι στο εστιατόριο έχει επέλθει η αναμενόμενη πολλές φορές κόπωση.

Όταν κάποιος πηγαίνει σε ένα πολυβραβευμένο εστιατόριο, πέρα από την άριστη γαστρονομία, ευελπιστεί να συναντήσει και το ανάλογο - άριστο- σέρβις σε όλα τα επίπεδα. Παρατηρήσεις: Τα μικρά τετράγωνα τζάμια του παραθύρου με θέα προς τον εντυπωσιακό κήπο ήταν μισοκαθαρισμένα (ας τοποθετούσαν μια περιποιημένη κουρτίνα τουλάχιστον ), η πόρτα της τουαλέτας που επισκέφθηκα στο υπόγειο δεν έκλεινε καλά, ενώ μετά από λίγη ώρα και την άφιξη λίγων μόνο θαμώνων, παρουσίασε κάποιο πρόβλημα στο θέμα της καθαριότητας...

Λογικά, σε τέτοιου επιπέδου εστιατόρια, με φήμη και υψηλές τιμές, πρέπει να υπάρχει μόνιμη υπηρεσία καθαριότητας. Τα υγρομάντηλα που είχαμε τοποθετήσει στο τραπέζι μας πριν φάμε, δεν αποσύρθηκαν όταν σέρβιραν τα πιάτα μας, έπρεπε εμείς να το επισημάνουμε στο σέρβις που αποτελούνταν από δύο νεαρές κοπέλες. Επιπλέον, όταν καταφθάνουν τα πιάτα, οι σερβιτόροι σε τέτοια μέρη πάντα δίνουν απλόχερα βασικές πληροφορίες για τα υλικά και μάλιστα στέκονται σε εμφανές σημείο στον χώρο με τις κεραίες ανοιχτές, χωρίς να πιάνουν το κουβεντολόι πίσω από τον τοίχο (εδώ του μπαρ). Βέβαια μετά από τις "πιέσεις" μας και προς το τέλος το πράγμα κάπως έστρωσε. Εντούτοις, όταν έπεσε η πετσέτα μου χάμω, μου έφεραν την καινούργια πιασμένη με την ανάλογη λεπίδα!

Στα στιβαρά τραπέζια με τα βαριά καθίσματα και τα γεωμετρικά σχέδια, αντί για ένα φίνο τραπεζομάντηλο, υπάρχουν χάρτινα σουπλά...

Όσον αφορά τις γεύσεις, εκεί που ξαφνιάστηκα δυσάρεστα είναι κυρίως στην σαλάτα. Εντελώς κοινότυπη και αδιάφορη, που δυστυχώς τα ενδιαφέροντα υλικά της δεν κατάφεραν να την αναδείξουν και πολλώ μάλλον να την απογειώσουν...
Εκείνο που σε κερδίζει σε αυτόν το χώρο είναι ο καταπράσινος κήπος του, που το καλοκαίρι είναι ιδανικός για βραδινή κυρίως έξοδο! Μάλιστα δίπλα ακριβώς στον κήπο υπάρχει ένας στεγασμένος χώρος με απλά τραπέζια που είναι όλα τα λεφτά. Αν δεν κάνω λάθος, κάποτε τον λειτουργούσαν το φθινόπωρο πριν πιάσουν τα πολλά κρύα. Πριν από τον κήπο και δίπλα στην είσοδο υπάρχει ένας περιποιημένος προθάλαμος με ποικίλες γλαστρούλες, αφίσες και περιοδικά.

Στον πρώτο όροφο βρίσκεται ο επιβλητικός χειμερινός χώρος με το ιδιαίτερο ξύλινο πάτωμα και τους γκρι-πορτοκαλί χρώμα τοίχους που σε ορισμένα σημεία είναι επενδυμένοι με πέτρα σε μικρές δόσεις. Θα μπορούσαμε να πούμε ότι στον ενιαίο αυτό χώρο διακρίνονται δύο στυλ, που ωστόσο δένουν τόσο αρμονικά μεταξύ τους. Ο χώρος προς την Πλαταιών με τα κλασικά μεγάλα ξύλινα παντζούρια είναι περισσότερο vintage. Μάλιστα τα ανοιχτά παραθυρόφυλλα, σε συνδυασμό με τους γλυκούς χρωματισμούς των τοίχων, τον βαρύ κρυστάλλινο πολυέλαιο, τα ξύλινα μικροέπιπλα και τα διάφορα γλαστράκια έδιναν μια ρετρό μελαγχολική αλλά και γοητευτική εξοχική ατμόσφαιρα. Το τμήμα του χώρου προς τον κήπο είναι κάπως industrial με μικροδιαφορές από το υπόλοιπο δωμάτιο, όπως τα διαφορετικά φωτιστικά και ο μεγάλος σωλήνας του εξαερισμού. Εδώ βρίσκεται και ένα μικρό μπαρ με διάφορα μπουκάλια που όμως πιο πολύ χρησιμεύει ως βοηθητικό μέρος της κουζίνας, η οποία βρίσκεται σε ιδανική θέση στο υπόγειο, δίπλα στον κήπο.
Η γαλήνια ατμόσφαιρα του χώρου επενδύεται από όμορφη jazz και latin μουσική και ανάλογα τραγούδια στη σωστή ένταση.

Οι τουαλέτες στο υπόγειο είναι ντυμένες με γαλάζια και ροζ πλακάκια (ανδρικές - γυναικείες ), διαθέτουν άψογη διακόσμηση και προσεγμένα αξεσουάρ, όπως αρωματικά στικάκια. Θα ήταν τέλειες εάν δεν συνέτρεχαν οι πιο πάνω σοβαρές αστοχίες.

Γευματίσαμε στο μέρος αυτό την Κυριακή 21.10, μια όμορφη ηλιόλουστη μέρα!
Το μενού του μήνα δίδεται σε λευκό διπλωμένο χαρτί. Υπάρχει αυτούσιο και στο διαδίκτυο.

Στην αρχή σερβίρεται λαχταριστή σούπα κολοκύθας σε μικρά μπολάκια με πορτοκάλι, κάρυ, πιπερόριζα και καρύδι. Μια ευγενική κίνηση με ουσία!

Από το μενού παραγγείλαμε τα εξής:

Πράσινη σαλάτα με αχλάδι, κράνμπερι, ψητά φιστίκια και λαδόξιδο με βερύκοκο (9,00). Μια πλούσια σχετικά σαλάτα με λεπτές φλούδες αχλαδιού και μπόλικα φιστίκια στην κορυφή. Παρά τα ενδιαφέροντα υλικά της, το σύνολο δεν είχε κάτι το απογειωτικό γευστικά και μάλιστα πιστεύω ότι τελικά τα υγιεινά αλλα΄ "σκληρά" κράνμπερις δεν ταίριαζαν με το ανάλαφρο στυλ της συγκεκριμένης σαλάτας.

Ταρτάρ λαβράκι με κρέμα ταραμά, σάλτσα εσπεριδοειδών, σχοινόπρασο και λάδι μαϊντανού (11,00). Τέλεια εμφάνιση όπου ο λευκός ταραμάς ήταν έτσι "ζωγραφισμένος" που νόμιζα ότι ήταν κάποιο κομμάτι του ψαριού.... Το καλό με αυτό το πιάτο δεν ήταν τόσο η γεύση του αλλά αυτή η επίγευση θαλασσινής αρμύρας που σε ταξιδεύει στην κυριολεξία!!

Μυλοκόπι ψητό σε ζωμό θαλασσινών με πατάτες, καρότο και ντοματίνια (18,00 ). Στο κέντρο του πιάτου την παράσταση έκλεβε το ψάρι με λωρίδες καρότου ενώ περιμετρικά του πιάτου βρίσκονταν οι πατάτες baby και τα ντοματίνια. Σχετικά νόστιμο πιάτο όπου το ψάρι θα μπορούσε να είναι πιο φρέσκο...

Αρνί μπούτι μαγειρεμένο με κοκκινιστό τραχανά Αρκαδίας (18,00). Πρόκειται για ένα πρωτότυπο και δημοφιλές πιάτο του εστιατορίου, όπου στο κέντρο του βρίσκεται ένα χορταστικό τρυφερό (ήπιας λιπαρότητας ) κομμάτι κρέατος μέσα σε σούπα πεντανόστιμου τραχανά, που ατυχώς ήρθε σε χλιαρή θερμοκρασία!!!!

Από τα γλυκά διαλέξαμε μια μους σοκολάτας με μπισκότο πραλίνας, σάλτσα βανίλιας και tuile (γκοφρέτα) φουντούκι. Το γλυκό αυτό έρχεται σε στρογγυλό σχήμα με τρεις γκοφρέτες "καρφωμένες" πάνω του. Γαρνίρεται με μπόλικη σως βανίλιας και κόκκους σοκολάτας. Οι λάτρεις της σοκολάτες θα το λατρέψετε... (8.00)

Στην αρχή, αν και μας ρώτησαν, πήραμε εμφιαλωμένο νερό ( 2,00 )

Το ψωμί ήρθε σε πανέρι με τέσσερα ζεστά και πολύ φρέσκα - γευστικά ψωμάκια, δύο μαύρα με κρεμμύδι και βασιλικό και δύο λευκά με ταχίνι και μέλι (4.00).

Δεν ήπιαμε κάτι αλλά υπάρχει μια πολύ ενδιαφέρουσα λίστα ελληνικών κρασιών από ΕΥΡΩ 18,00 έως 54,00 ( Πυρίτης Santorini Mega Cuvee, Ασύρτικο, Αρτέμης Καραμολέγκος ). Σερβίρεται και κρασί σε ποτήρι ( 6-7,50).

Θα ήθελα, την επόμενη φορά που θα τύχει να ξαναπάω στο "Αθήρι", να γευθώ ακόμα πιο Υψηλή Γαστρονομία και να διαπιστώσω ότι αποδίδουν πάλι τη δέουσα σημασία σε σημαντικά θέματα και λεπτομέρειες που συνάδουν με τις προδιαγραφές της!!

03 Απρ 2018

Πριν από λίγες μέρες, Κυριακή μεσημέρι, παρέα τεσσάρων ατόμων, αποφασίσαμε να επισκεφτούμε το "Αθήρι". Δεν κρύβω ότι το εστιατόριο του σεφ Αλέξανδρου Καρδάση αποτελεί για μένα ιδανική επιλογή, όταν πρόκειται να απολαύσουμε ένα καλό γεύμα και αυτός ήταν ο λόγος που το πρότεινα και στους συνδαιτυμόνες μου, εξάλλου όλοι είχαν επισκεφτεί ξανά το εστιατόριο στο παρελθόν και είχαν αποκομίσει πολύ θετικές εντυπώσεις.

Ο εσωτερικός χώρος του νεοκλασικού κτηρίου στον Κεραμεικό, όπου και καθίσαμε λόγω του βροχερού καιρού, χαρακτηρίζεται από απλή, λιτή, αλλά καλόγουστη διακόσμηση και "βιομηχανικό" design. Ωστόσο το "δυνατό χαρτί" είναι η υπέροχα φωτισμένη αυλή, στην οποία και σας προτρέπω να καθίσετε κάποιο βράδυ για το χρονικό διάστημα από εδώ και πέρα που καλυτερεύει ο καιρός.

Μας υποδέχτηκε μια ευγενέστατη κοπέλα που μας βοήθησε να διαλέξουμε τραπέζι και αμέσως μετά μας έφερε καταλόγους και ρώτησε αν θέλαμε να πιούμε νερό βρύσης ή εμφιαλωμένο. Επιλέξαμε το πρώτο και η κανάτα που κατέφθασε αμέσως, ανανεώθηκε πολλές φορές στη διάρκεια του γεύματός μας, χωρίς να χρειαστεί να το ζητήσουμε.

Επίσης, την ώρα της παραγγελίας ρωτηθήκαμε αν επιθυμούμε να μας φέρουν ψωμάκια, απαντήσαμε θετικά και πράγματι μας έφεραν μετά από λίγο φρεσκοψημένα πεντανόστιμα λευκά και μαύρα ψωμάκια. Ως καλωσόρισμα προσφέρθηκε μια εξαιρετική βελουτέ σούπα λαχανικών που μας προϊδέασε θετικά για τη γευστική εμπειρία που θα ακολουθούσε.

Συγκεκριμένα παραγγείλαμε και απολαύσαμε:
- Σαλάτα µε µπρόκολο, αβοκάντο, λάχανο, καρότο, κολοκυθόσπορο και λαδολέµονο µουστάρδας. Η μίξη των λαχανικών μας φάνηκε άψογη, το λαδολέμονο μουστάρδας προσέθετε γευστική ένταση.

- Χόρτα εποχής µε σάλτσα πορτοκάλι και φιστίκια Αιγίνης. Βρασμένα "τόσο-όσο" τα χόρτα αναδεικνύονταν γευστικά χάρη στην όξινη γεύση της σάλτσας πορτοκαλιού.

- Χορτοπιτάκια µε µήλο και δυόσµο σε πουρέ κυδώνι. Πρωτότυπη και πολύ γευστική συνταγή, πολύ νόστιμος ο συνδυασμός φύλλου, χόρτων και του πουρέ κυδωνιού.

- Φάβα Σχοινούσας µε καραμελωμένο κρεμμύδι και γλυκό τοματάκι. Παρότι αραιή, η φάβα ήταν εξαιρετικά νόστιμη, ειδικά όταν τη δοκίμαζε κάποιος σε συνδυασμό με το καραμελωμένο κρεμμύδι και το γλυκό τοματάκι.

- Μυλοκόπι ψητό µε σαλάτα ρέβα, καρότο, ραπανάκι, δυόσµο και µοσχολέµονο. Αυτή ήταν η δική μου επιλογή για κυρίως πιάτο. Το ψάρι άψογα ψημένο, να κρατάει τους χυμούς του, έδενε αρμονικά με την έντονα όξινη γεύση της σαλάτας.

- Μοσχαρίσιο µάγουλο γάλακτος µε χειροποίητες πέτουλες και γραβιέρα Αρκαδίας. Αυτό το πιάτο επέλεξαν οι κυρίες της παρέας και έμειναν ενθουσιασμένες. Τα μάγουλα κυριολεκτικά έλιωναν στο στόμα. Πεντανόστιμα και σωστά βρασμένα τα χειροποίητα ζυμαρικά (πέτουλες) έπαιρναν γευστική ένταση από τη γραβιέρα.

- Γαριδοµακαρονάδα µε χειροποίητα ζυµαρικά, αρωµατισµένη µε αστεροειδή γλυκάνισο και σησαµέλαιο. Ο τέταρτος της παρέας που την παρήγγειλε, ξαφνιάστηκε όταν είδε ότι τα χειροποίητα ζυμαρικά προσέγγιζαν στην όψη τα νουντλς. Ωστόσο, ικανοποιήθηκε από τη γλυκόξινη γεύση της σάλτσας.

Για επιδόρπιο, δοκιμάσαμε creme brulee σε τρεις γεύσεις (πορτοκάλι-κάρδαμο, ελληνικός καφές, καραμέλα). Τέλειες και οι τρεις, έντονες και ξεχωριστές γλυκές γεύσεις, για να κλείσει ένα όμορφο γεύμα.

Ο λογαριασμός ανήλθε στα 27-28 ευρώ το άτομο, τιμή απόλυτα λογική για την ποιότητα των φαγητών, των πρώτων υλών, τον εξαιρετικά όμορφο χώρο και την άψογη εξυπηρέτηση.

Συμπέρασμα: Για μένα κάθε γεύμα στο "Αθήρι" είναι μια ξεχωριστή γευστική εμπειρία! Σε έναν εξαιρετικό χώρο (επαναλαμβάνω προτείνω ανεπιφύλακτα την επίσκεψη βράδυ για δείπνο στην υπέροχη αυλή), σερβίρονται άψογα μαγειρεμένες γεύσεις ελληνικής κουζίνας. Να επισημάνω ότι το μενού αλλάζει κάθε εποχή, προστίθενται ή αφαιρούνται υλικά προσεκτικά επιλεγμένα από αξιόλογους παραγωγούς από διαφορετικές περιοχές της Ελλάδας. Η εξυπηρέτηση είναι άψογη από το ευγενέστατο προσωπικό. Τι θα μπορούσε να βελτιωθεί; Το value for money! Παρότι το "Αθήρι" έχει λάβει τη διάκριση Michelin Bib Gourmand για την καλή σχέση ποιότητας τιμής "good quality, good value cooking for under €40" επί τρία συναπτά έτη, 2015, 2016, 2017, εκτιμώ ότι θα μπορούσαν να είχαν καθιερώσει κάποιο ειδικό μενού γευσιγνωσίας σε ακόμα καλύτερη τιμή και ειδικότερα, για κάποιες μέρες της εβδομάδας. Παρά ταύτα, το value for money παραμένει πολύ καλό. Σίγουρα, δεν είναι το εστιατόριο που θα επισκεφτεί κάποιος πολύ συχνά, είναι όμως μια σίγουρη επιλογή για ξεχωριστές περιστάσεις!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη George G..