21 Δεκ 2018

Γνωρίζω χρόνια το συγκεκριμένο μαγαζί αλλά πραγματικά πρέπει να είμαι από τους λίγους που δεν το έχουν επισκεφθεί στέκι της παλιάς Αθήνας θα το έλεγαν καποιοι
Ίσως λόγω της τοποθεσίας του.
3 άτομα λοιπόν μεσημεράκι βρίσκεται στη περιοχή των Εξαρχείων για δουλειά και πέφτει η πρόταση για κρασάκι..
Φτάνουμε και εμένα δεν ξέρω γιατί αλλά όταν βλέπω σερβιτόρο μιας. καποιας ηλικίας αυτόματα ανεβαίνει στα μάτια μου ο χώρος.
Δεν μπορούσαμε να πάρουμε τον μισό κατάλογο γτ έπρεπε να επιστρέψουμε Κ στην δουλειά
Κ ξεκινησαμε με γαύρο μαρινατο πατατοσαλατα και παζάρι σαλάτα που μας τα έφεραν μαζί με πολλά άλλα σε ένα δίσκο για να διαλέξουμε μέχρι να ξεκινήσουμε το διάβασμα του καταλόγου
Όλα πολύ νόστιμα το παζάρι που υπέρ αγαπώ πολύ σωστά βρασμένο. η συνέχεια μπορώ
Να πω ότι μας άφησε ανάμεικτα συναισθήματα τηγανιά χοιρινή με πιπεριές σε ένα τηγάνακι κυριολεκτικά 5κομματάκια κρέας χωρίς αλάτι Κ με ότι γεύση μπορεί να εδωσαν τα λαχανικά.
Κεμπαπακια Δράμας ένα ντιπ γιαουρτιού μια Κ
Μια πίτα στα 4 στην βάση 6-7 μικρούλικα Κεμπαπακια που είχαν ψηθεί ώρα πριν
Λίγο κρεμμύδι Κ μισή ψητή ντομάτα
Μακαρουνες με τυρί Κ καραμμ. κρεμμυδι εντελως αδιαφορο και ένα μπουγιουρντί οκ.
Με.2 μισοκιλα κρασί και ένα αναψυκτικό πληρώσαμε περίπου 60ευρω.
Θα δώσω σίγουρα μια ευκαιρία ξανά γιατι ο κατάλογος τους ήταν Τ Ε Ρ Α Σ Τ Ι Ο Σ
Με πολλά μαγειρευτά και διάφορα ημέρας πιάτα. το προσωπικό υποδειγματικό. μας ρώτησαν Κ για γλυκό στο τέλος ασχετος αν δεν θέλαμε εμείς.
Είναι ένα μαγαζί για εμένα μιας άλλης εποχής Όχι απαραίτητα κακό α
Ούτε απαραίτητα καλό. θα σας ενημερώσω
Ξανα στην επόμενη μου επίσκεψη!

05 Νοε 2018

Ασφαλής επιλογή

Διάβασα πολλά για τη Ροζαλία. Κλασικό στέκι των Εξαρχείων, έχει ταΐσει ευρύ και ετερόκλητο αδηφάγο κοινό. Με αφορμή οικογενειακή επίσκεψη σε θέατρο της περιοχής, έφτασε η ώρα να δοκιμάσω κι εγώ την κουζίνα της...

- Φαγητό:
Από την καθιερωμένη και ολίγον κιτς επίδειξη με τα σαλατορεκτικά (σου φέρνουν πολλά σε ένα δίσκο και επιλέγεις επί τόπου, αν θέλεις) επιλέξαμε ένα με διάφορα βραστά λαχανικά. Ήταν ολίγον άβραστα (εγώ τα προτιμώ έτσι, αντικειμενικά δεν πρέπει να σερβίρονται έτσι), αλλά έδειχναν σε γεύση και όψη καλές οι πρώτες ύλες, οπότε καλή ήταν η αρχή. Ψωμί ζυμωτό πολύ καλό. Από ορεκτικά: Mπερδεμένα μανιτάρια (διάφορα) πολύ καλά σε ψήσιμο και έδεναν με αρμονία οι γεύσεις τους - Τυροκροκέτες με γραβιέρα, τραγανές όσο πρέπει και πολύ γεμάτες σε γέυση και αίσθηση εσωτερικά. Από κυρίως: Μπριζόλα μοσχαρίσια σταβλίσια πολύ καλή (όχι ξεχωριστή πάντως) και όσο ζουμερή πρέπει, αν και λίγο ανομοιόρφα ψημένη (είναι δύσκολο βέβαια το εγχείρημα) - Μπιφτέκια μοσχαρίσια εξαιρετικά, καλύτερα κι από σπιτικά, όσο αφράτα πρέπει και χωρίς μπαχαρομαϊμουδιές να καλύπτουν τη γεύση. Τα κρεατικά συνοδεύονταν από πολύ καλές φρέσκες, τραγανές τηγανιτές πατάτες. Για γλυκό επιλέξαμε ένα φανταστικό εκμέκ κανταΐφι με γεύση μαστίχας.

- Εξυπηρέτηση:
Ευγενική, επαγγελματική, αλλά και λίγο... αγχωμένη όταν γέμισε (προγραμματισμένα βέβαια) ο χώρος. Επίσης, καλό θα ήταν το κέρασμα που "δικαιούται" ο πελάτης, άσχετα από το αν παρήγγειλε γλυκό (ειδικά όταν αυτό που παραγγέλθηκε είναι 1 για 3 άτομα), να το προτείνουν στον πελάτη (αν όχι να το φέρνουν έτσι κι αλλιώς). Α... και ένα μπέρδεμα με μια έκπτωση κράτησης... θα μπορούσε να είχε αντιμετωπιστεί λίγο πιο κομψά, ειδικά από τη στιγμή που δεν έφταιγε ο επισκέπτης (δεν ήταν κάτι σπουδαίο πάντως).

- Χώρος:
Χρήζει ανανέωσης σίγουρα, αλλά συνολικά πρόκειται για ευχάριστο και φροντισμένο χώρο που σε βγάζει από το κάδρο της γύρω περιοχής (η οποία έχει τα καλά της και τα κακά της, καθόλου "στερεοτυπικά" μιλώντας).

- Tιμές:
Καλές για την κουζίνα του και για τη συνολική εμπειρία που έχει ο επισκέπτης.

Συνοπτικά, πρόκειται για μια ασφαλή επιλογή, η οποία πιθανά να προσφέρει και κάποια πιο ξεχωριστά πιάτα που θα απογειώσουν την εμπειρία σου (φημίζεται για τα μαγειρευτά του και πραγματικά μου γέμιζαν το μάτι), είναι ιδανικό για οικογένειες και δεν έχει πέσει στην παγίδα της αρπαχτής, αφού φαίνεται πως σέβεται την πολυετή καλή φήμη που κουβαλά. Χρήζει αναθεώρησης και εμπλούτισης η κριτική μου λίαν συντόμως (ελπίζω).

Έκπτωση μέχρι 35%

Βαλτετσίου 58, Εξάρχεια