ΡΟΖΑΛΙΑ

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία

Βαλτετσίου 58, Εξάρχεια [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Γράψε τη δική σου κριτική

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Εξάρχεια, Αθήνα

Τα Εξάρχεια είναι μια συνοικία της Αθήνας πολύ όμορφη, με ζωντάνια και πολλά νέα παιδιά να συχνάζουν στην περιοχή, ωστόσο και πολύ ταλαιπωρημένη από τα επεισόδια που κατά καιρούς συμβαίνουν εκεί. Η "Ροζαλία" είναι μια από τις πιο γνωστές ταβέρνες, ένα από τα πιο παραδοσιακά στέκια της περιοχής. Αποτελεί σημείο συνάντησης για πολύ κόσμο και είναι γεγονός ότι μεσημέρι-βράδυ θα δει κάποιος εκεί αρκετές παρέες, το μαγαζί είναι σχεδόν γεμάτο. Πριν από λίγες μέρες, Παρασκευή βράδυ, ένας παλιός και καλός φίλος πρότεινε να βρεθούμε εκεί, με αφορμή την επίσκεψη καλής μας φίλης που έχει μετακομίσει πια μόνιμα εκτός Αθηνών.

Σεπτέμβριος, και στην Αθήνα το φθινόπωρο έχει μπει, χωρίς ωστόσο να αισθάνεσαι ότι έχει επικρατήσει το κρύο. Μόλις φτάσαμε, προβληματιστήκαμε αν θα καθόμασταν στα όμορφα τραπεζάκια που είναι τοποθετημένα στον πεζόδρομο και δίνουν ένα ιδιαίτερο χρώμα στην περιοχή ή αν θα προτιμούσαμε την ασφαλή λύση του στεγασμένου εσωτερικού χώρου. Η φίλη μας έδωσε τη λύση, επιλέγοντας τον εσωτερικό χώρο, έναν χώρο με κλασική διακόσμηση ταβέρνας, ωστόσο με τα τραπεζοκαθίσματα χωροθετημένα έτσι, ώστε οι πελάτες να κάθονται με άνεση και να μη στριμώχνονται με τους διπλανούς.

Στη "Ροζαλία" η πρώτη επαφή με το μενού γίνεται "δια ζώσης". Ένας από τους σερβιτόρους έφερε ένα μεγάλο δίσκο γεμάτο ορεκτικά. Έξυπνη ιδέα! Οι πελάτες βλέπουν τι ακριβώς είναι το κάθε ορεκτικό, αλλά και πεινασμένοι καθώς είναι, κατά κανόνα κρατούν περισσότερα πιάτα από όσα θα παράγγελναν, αν απλώς διάβαζαν τον κατάλογο.

Από τον -χορταστικό στα μάτι- δίσκο διαλέξαμε και κρατήσαμε:
- Μελιτζανοσαλάτα: Πολύ νόστιμη, πικάντικη, με πλούσιο το σκόρδο, μας άρεσε πολύ και την τιμήσαμε δεόντως!

- Φάβα: Αρκετά καλή, από τα ορεκτικά που ανεπιφύλακτα θα πρότεινα.

- Ταμπουλέ με πολλά μυρωδικά: Προσωπικά δεν με ενθουσίασε, οι δύο συνδαιτυμόνες μου όμως, το βρήκαν αρκετά νόστιμο.

- Χόρτα: Εκτιμώ ότι ήταν βρασμένα λίγο περισσότερο απ' όσο χρειαζόταν.

Τα ορεκτικά τα συνοδεύσαμε με νόστιμο λευκό και μαύρο ψωμάκι που μας έφερε ο ευγενέστατος σερβιτόρος μαζί με τα μαχαιροπήρουνα, καθώς και μια κανάτα παγωμένο νερό από τη βρύση.

Στη συνέχεια, μελετώντας τον κατάλογο, αποφασίσαμε να διατηρήσουμε στην παραγγελία μας τη λογική του "όλα στη μέση" και πήραμε επιπλέον:

- Μια φέτα λαδορίγανη: Αρκετά καλής ποιότητας φέτα, μας άρεσε και συνόδευσε με επιτυχία τα ορεκτικά μας.

- Αρνάκι λεμονάτο με πατάτες τηγανιτές: Συμπαθητικό πιάτο, σωστά μαγειρεμένο το αρνάκι, καταναλώθηκε μέχρι τέλους, χωρίς όμως να μας ενθουσιάσει.

- Σουβλάκι κοτόπουλο: Σωστά ψημένο, γαρνιρισμένο με πατάτες τηγανιτές και ρύζι, μας άφησε αρκετά καλές εντυπώσεις.

Ήπιαμε λίγο κόκκινο κρασί εύγευστο, ευκολόπιοτο, χωρίς κάποια ιδιαίτερη γευστική ένταση.

Η εξυπηρέτηση από τους σερβιτόρους ευγενική και σχετικά γρήγορη, απλά την ώρα αιχμής, όταν το εστιατόριο γέμισε, παρατηρήθηκε μια μικροκαθυστέρηση στην ανταπόκριση στα αιτήματά μας. Να επισημάνω πάντως πως, όταν είχαμε τελειώσει το φαγητό, πέρασε ένας γελαστός σερβιτόρος κρατώντας έναν δίσκο με σφηνάκια χωνευτικού λικέρ μαστίχα, καθώς και σφηνάκια με λικέρ καφέ και μας παρότρυνε να πάρουμε από ένα. Φυσικά, το ίδιο έκανε και σε όλα τα τραπέζια που υπολόγιζε ότι οι πελάτες είχαν τελειώσει το φαγητό. Έξυπνη ιδέα που δημιούργησε και ευχάριστη ατμόσφαιρα στο χώρο!

Επίσης, να προσθέσω ότι αυτό δεν ήταν το μόνο κέρασμα! Αφού ζητήσαμε τον λογαριασμό, μάζεψαν τα πιάτα και έφεραν μια ευμεγέθη πιατέλα που περιείχε τρία γενναία κομμάτια πολύ εύγευστου σιμιγδαλένιου χαλβά, τρία κομμάτια νόστιμο ραβανί και τρεις μπάλες παγωτό μπανάνα, ένα γλυκύτατο (κυριολεκτικά και μεταφορικά) κλείσιμο σε ένα ωραίο δείπνο...

Ο λογαριασμός έφτασε τα 14 ευρώ το άτομο, οι τιμές μας φάνηκαν πολύ λογικές, εκτιμώ ότι το value for money είναι πολύ καλό.

Προσωπικά, ευχαρίστως θα ξαναπήγαινα στη "Ροζαλία", ειδικά αν βρισκόμουν στο κέντρο της Αθήνας. Η ποιότητα του φαγητού είναι καλή, τυπικές ελληνικές γεύσεις, η εξυπηρέτηση ευγενική, ο χώρος συμπαθητικός και το κόστος φυσιολογικό. Νομίζω ότι αξίζει κάποιος να δώσει μια ευκαιρία σε αυτή τη συμπαθητική ταβέρνα στα Εξάρχεια!

Ιούλ

Την Ροζαλία την ακούω χρόνια. Δεν ξέρω γιατί δεν ειχε τύχει να πάω, ίσως γιατί όλα όσα άκουγα για αυτό το μαγαζί μου φαίνονταν πολύ καλά για να είναι αληθινά. Ομολογώ, δέ, πως αν είχα αναλάβει εγώ το να κλείσω τραπέζι ούτε αυτή τη φορά (Ιούλιος 2016, Σάββατο) θα είχαμε πάει. Δύο άτομα πάλευαν επί μία ώρα να μιλήσουν με κάποιον υπεύθυνο για να κλείσουν ένα τραπέζι. Τελικά έκλεισαν μέσω ίντερνετ.

Πάμε τώρα στα βασικά...

Χώρος: Σαν όαση στο κέντρο της Αθήνας. Χρόνια πήγαινα στα Εξάρχεια, αυτό το κομμάτι τους δεν το ήξερα. Αλλά χαίρομαι που το έμαθα. Πεζόδρομος, δέντρα, χρωματιστές λάμπες... Αν με διακτίνιζαν εκεί, θα νόμιζα πως είμαι σε νησί.

Σέρβις: Γουάου! Γρήγοροι, ευγενικοί, αποτελεσματικοί, αλλά φουλ διακριτικοί. Οι τέλειοι σερβιτόροι.

Μενού: Πολύ μεγάλο. Αυτό ομολογώ με χάλασε, ιδιαίτερα όταν μας ενημέρωσαν πως μία ολόκληρη σελίδα του (τα μαγειρευτά) τους είχε τελειώσει γιατί προορίζονται για το μεσημεριανό. Η όλη κατάσταση είναι ένα μπέρδεμα. Έρχεται πρώτα ένας δίσκος με κρύα ορεκτικά, από τα οποία διαλέγεις, και μετά επιλέγεις τα υπόλοιπα από τον κατάλογο αφού περάσεις τη σελίδα με τα κρύα ορεκτικά τα οποία έχεις ήδη δει στο δίσκο. Αν κατάλαβα καλά η Ροζαλία είναι -και- τουριστικός προορισμός και προσπαθούν να ικανοποιήσουν κάθε επιθυμία (αλά Πλάκα) αλλά κάπου στην πορεία το έχουν χάσει. Θέλει σίγουρα περισσότερη σκέψη το θέμα δίσκος/κατάλογος/μαγειρευτά που σερβίρονται μόνο το μεσημέρι.

Φαγητό: Καλό. Αρκετά καλό θα έλεγα. αν μπορούσα θα έβαζα 2,5 αλλά το 3 μου φαίνεται πιο δίκαιο από το 2 μιας που δεν υπήρξε "κακό" πιάτο στο τραπέζι μας. Ίσως αν ειχαν λιγότερες επιλογές να μπορούσε ο μάγειρας να έβαζε περισσότερη τέχνη στα πιάτα του. Αναλυτικά:

Φάβα: Νόστιμη, άνω του μετρίου, σίγουρα έχω φάει καλύτερες.

Πολίτικη σαλάτα: Καθόλου μαριναρισμένη, με ελάχιστο σκόρδο. Πιο πολύ σε λαχανοσαλάτα μου έκανε.

Χταποδάκι ξυδάτο: Εξαιρετικό! Τρυφερό, προφανώς βρασμένο στο ζουμί του και όχι σε τρία κιλά νερό, με τα μυρωδικά του ισορροπημένα και αρκετή σαλτσούλα για παπάρα.

Κεμπάπ: Τυπικό κεμπάπ, μάλλον κατεψυγμένο.

Πατάτες τηγανητέςΧ2: Πολύ καλές, χωρίς λάδια.

Μανιτάρια του Μερακλή (σωτέ με σκόρδο): Νόστιμα μεν, αλλά αυτά δεν ήταν μανιτάρια. Κολυμβητές σε λάδι ήτανε. ΠΟΛΥ λάδι!

Μαραθόπιτα: νόστιμη γέμιση, καλό φύλλο αλλά ήθελε λίγο παραπάνω ψήσιμο.

Ομελέτα με απάκι: Απλή αλλά αρκετά νόστιμη.

Ήπιαμε ροζέ χύμα κρασί το οποίο ήταν υπέροχο! Αρωματικό, ελαφρά φρουτώδες, καλά παγωμένο και την άλλη μέρα ούτε που με ενόχλησε παρόλο που ήπιαμε πάαααρα πολύ (κάνα τρίκιλο, μη σας πω και παραπάνω).

Ο λογαριασμός ήρθε κάτι λιγότερο από 60 ευρώ (value for money από τα λίγα) με κέρασμα γλυκό με παγωτό και σφηνάκι λικέρ (νομίζω χειροποίητο). Δεν ξέρω αν είχαμε τόση περιποίηση επειδή κλείσαμε μέσω e-table και πιθανόν θα ακολουθούσε κριτική, αλλά αν φέρονται έτσι σε όλους τους πελάτες δεν είναι τυχαίο που ήταν φουλ γεμάτοι εν μέσω καλοκαιριού και καθημερινών -σχεδόν- επεισοδίων στην περιοχή.

Σε γενικές γραμμές καλά φάγαμε, καλά περάσαμε αλλά για να πω την αλήθεια τίποτα από όλα όσα δοκίμασα δεν μου έμεινε αξέχαστο. Ο χώρος είναι πανέμορφος και σίγουρα κάνει γκελ στους τουρίστες μα για τους "ντόπιους" θα πρέπει να προσπαθήσουν παραπάνω, ιδιαίτερα σε μια περιοχή που έχει εστιατόρια με εξαιρετικό φαγητό.

Αν πάντως αποφασίσετε να πάτε, την ώρα που κάθεστε στο τραπέζι κι αφού έχετε πιει τα κρασάκια σας, μην παραλείψετε να διαβάσετε για την ιστορία της Ροζαλίας. Είναι ότι πρέπει για ζαλισμένες βραδιές και αποτελεί εξαιρετικό έναυσμα για συζήτηση.

Θα ξαναπάω? Να σας πω... Δεν θα αρνηθώ πεισματικά αν επιμένει η παρέα αλλά δεν είναι σίγουρα ανάμεσα στις πρώτες μου προτεραιότητες. Η Ροζαλία, παρόλο που σαν τοποθεσία είναι κορυφή, δεν κατάφερε να ξεπεράσει άλλα αγαπημένα στέκια της περιοχής.

Πριν κλείσω την κριτική μου, θα ήθελα να παρακαλέσω κάτι τους ιδιοκτήτες της Ροζαλίας: Καταλαβαίνω πως είστε γειτονιά και πως θέλετε να έχετε καλή σχέση με τους γείτονες αλλά καλό θα ήταν να ελέγξετε λιγάκι τον τρόπο που βγάζουν βόλτα τα σκυλάκια τους. Την ώρα που τρώγαμε, δεσποζόμενος σκύλος (με σαμαράκι, ταμπελάκι και προφανώς ιδιοκτήτη κάπου εκεί γύρω) πέρασε ξυστά από το τραπέζι μας, πήγε δίπλα σε τραπέζι δύο Γάλλων και... άφησε τον οβολό του.

Προσπάθησα να καταλάβω σε ποιον ανήκει και δεν τα κατάφερα εφόσον έφυγε αμέσως (ούτε κουβέντα να περισυλλέξει τα... καμώματα του σκύλου του). Ξέρω πως στην Ελλάδα είμαστε πολύ πίσω σχετικά με αυτά τα θέματα αλλά φαντάζεστε τι εντύπωση έκανε αυτό στους επισκέπτες στη χώρα μας. Αν κάποιοι συνηθίζουν να βγάζουν βόλτα τα σκυλιά τους χωρίς λουρί στον πεζόδρομο, καλό θα ήταν να έχετε το νου σας σχετικά με το που πάνε και τι κάνουν δίπλα στα τραπέζια...

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Εξάρχεια, Αθήνα

Yπό νορμάλ συνθήκες δε θα έγραφα κριτική γι αυτό το μαγαζί. Αλλά επειδή έτυχε και έφαγα δύο συνεχόμενες Κυριακές εν αγνοία μου ουσιαστικά στο ίδιο μέρος (γιατί το Ροζαλία και το Αχιλλέας-Βεργίνα δίπλα του είναι το ίδιο πράγμα -όπως αποδείχτηκε) σκέφτηκα ότι πρέπει να καταθέσω γνώμη –που αφορά και τα δύο μάλλον.

Πηγαίνουμε λοιπόν μια ωραία ζεστή Κυριακή καθόμαστε στον πεζόδρομο της Βαλτετσίου, δυο βήματα από την πλατεία, μεταξύ Μπενάκη και Θεμιστοκλέους. Παρτέρια αρκετά αφρόντιστα, ομπρέλλες για τον ήλιο, τέντες που αναχαίτιζαν τα νερά που πέφτανε από το μπαλκόνι μιας προκομένης νοικοκυράς, τραπέζια σε μεγάλο τμήμα του δρόμου και στο βάθος -ωραίος- κήπος.

Αναγνωρίζω τον σερβιτόρο της προηγούμενης Κυριακής, του δίπλα μαγαζιού, τον ρωτάω, μου λέει ναι, μοιραζόμαστε την ίδια κουζίνα, κάτι τέτοιο. Πρόθυμος κι ευγενικός με κάπως φασόν τρόπο (αναμενόμενο), μας συνέστησε να μην κρεμάσουμε τις τσάντες μας στις πλάτες από τις καρέκλες γιατί κυκλοφορούν διάφοροι επίφοβοι τύποι -αν και, όπως διευκρίνησε, στο μαγαζί δεν είχαν ποτέ κρούσμα..Αρχικά ήρθε ένας δίσκος με τα ορεκτικά –διαλέγεις και παίρνεις. Ειχα καιρό να το δω αυτό.

Πήραμε ρεβύθια (με κόκκινη σάλτσα -νόστιμα), απάκι (πολύ καλό), σαλάτα χόρτα (έτσι κι έτσι, μου φάνηκαν παραβρασμένα), μανιτάρια τηγανητά (μπορούσαμε και χωρίς αυτά) και πατάτες τηγανητές (πολύ τηγανητό, ναι, ξέρω – φρέσκες και υπέροχα τραγανές, σχεδόν γιαγιάς, τα σέβη μου) και μια γεμιστά, που δεν τα δοκίμασα, και φαλάφελ που, έχοντας κακομάθει από τα ωραία φαλαφελάδικα του έχουν ξεφυτρώσει προσφάτως, μας φάνηκαν μέτρια -άσε που το πλακέ κυλινδρικό τους σχήμα μας ήταν κάπως. Μας συνέστησαν το αρνί σούβλας που μόλις είχε βγεί, παραγγείλαμε, αλλά το δώσαμε πίσω γιατί ήταν όλο πέτσες, λίπη και κόκκαλα, ενώ μύριζε και βαρβατίλα. Προς τιμήν τους, δεν διαμαρτυρήθηκαν και μας έφεραν άλλο κομμάτι που ήταν αποδεκτό, χωρίς να είναι όμως το λουκούμι που προσδοκούσαμε.

Ηπιαμε -αρκετό- κρασί -δεν συγκράτησα ποικιλία και παραγωγό, αλλά δεν εχει και σημασία, δεν ήταν και κάτι το ιδιαίτερο πάντως. Μας κέρασαν γλυκό (χαλβά) και ένα μισόκιλο κρασί και δώσαμε €70 για τους 4.

Στο συμπέρασμα τώρα, που αφορά μαγαζί-θεσμό των Εξαρχείων και τους θεσμούς πρέπει να τους σεβόμαστε: αν και δεν τρως αξέχαστα, ούτε λες θα ξανάρθω οπωσδήποτε, είναι από τα μαγαζια που έχει κοινό, θέση μαγαζιού γωνία, περατζάδα δυνατή και μπορεί να ικανοποιήσει -έστω και όχι πλήρως- τα περισσότερα γευστικά γούστα.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Εξάρχεια, Αθήνα

Καταρχας, ως νεο μελος, χαιρετιζω την παρεα των καλοφαγαδων!

Ξεκινω τις κριτικες μου απο μια αγαπημενη (κλασικη) ελληνικη ταβερνα. Επισκεφθηκα τη Ροζαλια ξανα πριν απο μερικες μερες, ενω την εχω τιμησει αρκετες φορες κατα το παρελθον, παντοτε με καλη παρεα.
Στον υπεροχο πεζοδρομο της Βαλτετσιου και την καταπρασινη εξαρχειωτικη αυλη με τις φυλλωσιες και τα λουλουδια συναντα κανεις την εν λογω ταβερνα, που ως περιβαλλον μονο στο κεντρο της Αθηνας δεν παραπεμπει!

Στη Ροζαλια συναντας... τους παντες! Απο φοιτητες και κατοικους της περιοχης μεχρι εργαζομενους, καθηγητες, δημοσιογραφους και (πολλους) τουριστες. Ολοι αυτοι λοιπον γεμιζουν την ταβερνα μεσημερι-βραδυ, κατι που μονο ως τυχαιο δεν μπορει να εκληφθει...

Αν δε μενεις στο κεντρο και κατηφορισεις ή ανηφορισεις προς τα Εξαρχεια ισως αντιμετωπισεις προβλημα στο παρκιν, ειδικα Παρασκευη & Σαββατο. Βεβαια ανεβαινοντας την Εμ. Μπενακη πιθανως να βρεις θεση ενω υπαρχει παντα και το μετρο.

Στο μενου, για να φτασουμε στο δια ταυτα, μπορεις να επιλεξεις ειτε πολυ καλης ποιοτητας κρεατα ειτε φρεσκο ψαρι. Αλλωστε ο καταλογος ειναι... ατελειωτος προσφεροντας πολλες επιλογες. Αρχικα, ερχεται ο δισκος με καμια δεκαρια -κρυα και ζεστα- ορεκτικα, για να διαλεξεις επι τοπου. Ξεχωριζουν η φαβα και το χουμους.

Κατοπιν μπορεις να επιλεξεις καποια σαλατα (χωριατικη, εποχης ή ντακο) και (αν η παρεα ειναι μεγαλη) κανα δυο ακομη ορεκτικα -ξεχωριζουν οι πιπεριες γεμιστες με τυρι και οι τηγανισμενες σκορδατες μελιτζανες, αν και στις τελευταιες πεφτει λιγο λαδι παραπανω-. Επισης, το ιδιαιτερο λουκανικο γιδας (απο τις Σερρες-πατριδα της ιδιοκτητριας οικογενειας) ή την ωραια τηγανια απο ψαρονεφρι, η οποια μπορει καλλιστα να σταθει και ως κυριο πιατο, με τιμη μαλιστα στα 6,5€!

Στα οποια, κυριως πιατα, δεν απουσιαζει καμια κρεατικη επιλογη (απο κοτοπουλο και μπιφτεκι μεχρι παϊδακια και T-Bone), ενω υπαρχουν και χορταστικες ποικιλιες 2 ή 4 ατομων αλλα και ορισμενα πιο ιδιαιτερα, οπως δυο τρεις διαφορετικες εκδοχες με ψαρονεφρι και ενα ωραιοτατο κοτοπουλο φιλετο με σος πορτοκαλιου.

Για τους μακαροναδες δε λειπουν τα αντιστοιχα πιατα, με τη γαριδομακαροναδα να ξεχωριζει. Οι γαριδες, οπως και το καλαμαρι -περνωντας στα ψαρικα- ειναι κατεψυγμενα αλλα πολυ νοστιμα. Καλα ψημενα ερχονται και τα "μικρα" ψαρια ή το λαυρακι, που συνηθως διαθετει το μενου.

Τελος, εαν πατε μεσημερι μην παραλειψετε να ζητησετε το μενου των μαγειρευτων, οπου μπορειτε επισης να διαλεξετε καλα πιατα, οπως ειναι το καλομαγειρεμενο χοιρινο λεμονατο. Απο τα συνοδευτικα των πιατων μια χαρα ειναι οι τηγανητες πατατες, ακομη καλυτερο το ρυζι με την υπεροχη σαλτσα του!

Το πλουσιο δειπνο (ή γευμα) συνοδευεται με μπιρα ή κρασι (εχουν καποια αξιολογα μπουκαλια αλλα και το χυμα ειναι πολυ καλο). Οσο για το επιδορπιο, υπαρχουν καποιες επιλογες αλλα μην ανησυχειτε, το προσφερουν εκεινοι! Σιμιγδαλενιος χαλβας με παγωτο λοιπον, αυτη την εποχη και συνηθως φρουτα το καλοκαιρι, για να κλεισει «γλυκα» μια... καλοφαγια!

Συνοπτικα, ξεχωριστος και πολυ ομορφος χωρος -καταπρασινη αυλη που θυμιζει εξοχη-, ευγενικο, γρηγορο και εξυπηρετικο σερβις (μπορει να γινουν κανα δυο μικρολαθακια αλλα πανω στο ζηλο της εξυπηρετησης και εξαιτιας των ασφυκτικα γεματων τραπεζιων), αξιοπρεπεστατη κουζινα με καλης ποιοτητας κρεατα και φρεσκα ψαρια, κερασμα στο τελος και, το κυριοτερο, σταθερα χαμηλες τιμες -και- εν μεσω κρισης, οπου θελει... μεγαλη προσπαθεια για να φτασει κανεις τα 20€ (συμπεριλαμβανομενων των ποτων).

Συνηθως θα φας και θα πιεις καλα με περιπου 13-17€, κατι που καθιστα τη Ροζαλια ως ενα απο τα πλεον value for money κρεατικα εστιατορια της πολης.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Εξάρχεια, Αθήνα

Κλασσική αξία στην περιοχή των Εξαρχείων που παραμένει μια σταθερή και ασφαλής επιλογή για όποιον βρεθεί στη περιοχή! Τεράστιος κατάλογος, από κρεατικα σε ψαρικά και ζυμαρικά!

Έχοντας πάει πολλές φορές, ως γενική αποτίμηση προτείνω το ψαρονέφρι του, τη τηγάνιά του, οι σαλάτες πάντα ωραίες, δοκιμάστε τα χόρτα εποχής ενώ σταθερή αξία η φάβα, πάντα τη τιμάμε!

Το vfm εξαιρετικά, το ανώτερο που έχω πληρώσει με ποτά είναι 17 ευρώ, αλλά με μια παραγγελία πολύ πλούσια! Προτείνεται για όποιον θέλει κάτι κλασσικό ελληνικό!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Εξάρχεια, Αθήνα

Την επισκέφθηκα τελευταία φορά το προηγούμενο Σάββατο. Είναι ένα κλασσικό μαγαζί το οποίο έχω επισκεφθεί άπειρες φορές με διαφορετικές παρέες και φεύγω σχεδόν πάντα ευχαριστημένη. Έως και Πάσχα έχω κάνει εκεί. Νομίζω οτι δεν είναι τυχαίο ότι άρεσε σε όλη την οικογένεια(από την ογδοντάχρονη γιαγιά μου, μέχρι τον μυστήριο θείο μου).

Ο κυρίως χώρος του εστιατορίου είναι ημιυπαίθριος σκεπασμένος με κληματαριά από πάνω. Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να κάτσεις έξω χωρίς να κρυώνεις ή να ζεσταίνεσαι περίπου 8 μήνες το χρόνο. Το σέρβις είναι τυπικό και ταχύτατο. Ο κατάλογος είναι τεράστιος. Αρχικά σου φέρνουν δίσκο με τα ορεκτικά και μετά παραγγέλνεις τα κυρίως. Είναι στέκι για παραδοσιακή ελληνική κουζίνα. Γιουβέτσι, μουσακάς, το κεμπάπ του, αλλά και το μπιφτέκι γίγας είναι μερικά από τα πιάτα που συστήνω. Οι μερίδες είναι κατά κανόνα μεγάλες εκτός μεμονωμένων πιάτων(βλέπε απάκι ή ψαρονέφρι, αν και το δεύτερο είναι νοστιμότατο) Την τελευταία φορά πήραμε κοτόπιτα, χούμους, πολίτικη, μια ποικιλία κρεατικών και ένα μπουκάλι κρασί Ντάμα κούπα. Τα ορεκτικά ήταν πολύ νόστιμα και σε μεγάλες μερίδες. Η ποικιλία ήταν σχετικά μέτρια. Πάντως σκάσαμε. Στο τέλος κέρασε χαλβά με σοκολάτα.

Δώσαμε 38ευρώ, τιμή που θεωρώ λογική. Πάντως η τιμολόγηση είναι περίεργη, δεδομένου οτι πολλές φορές τα ορεκτικά είναι ίδιας τιμής ή ακριβότερα από τα κυρίως πχ. έχει 6,5 το μουσακά και 6,5 την σαλάτα ροζαλία.
Ο κόσμος είναι άλλο ένα αξιοπρόσεκτο της ταβέρνας αυτής. Πάνε κυριολεκτικά οι πάντες. Παππουδια μόνα τους, τουρίστες, φοιτητές, οικογένειες, κάτοικοι της περιοχής, εργαζόμενοι από τα τριγύρω γραφεία.

Να πάτε γιατί
Α)Είναι ο ορισμός της κλασσικής ταβέρνας
Β)Είναι καλή επιλογή για κέντρο
Γ)Είναι μέρος που μπορείς να φας πολύ φθηνά με καλή ποιότητα(ειδικά αν επιλέξεις κυρίως και όχι πολλά μεζεδάκια)
Δ)Μπορείς να φας τα πάντα
Ε)Είναι ιστορικό στέκι και με κάποιο τρόπο του φαίνεται
Την πρώτη φορά που πήγα στην Ροζαλία δεν ξετρελάθηκα. Με τα χρόνια όμως εκτίμησα ότι έχει μια σταθερά καλή ποιότητα και οτι είναι από τα μαγαζιά που προσπαθούν να βελτιωθούν. Όπως το να βελτιώσει την κουζίνα του, να βάλει ζυμωτό ψωμί, να φτιάξει τουαλέτα στην αυλή ή το να έχει σύστημα απολύμανσης για τα χέρια με το που μπεις στο μαγαζί.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Εξάρχεια, Αθήνα

Το εχω επισκεφτεί μια φορα.... τιποτα το ιδιατερο. Δεν θα το ελεγα κακο σε καμμια περιπτωση αλλα τιποτα το ιδιατερο.

Καθαρο γενικα.... αν και μια γατα γυροφερνε ποτε πανω στην στεγη ποτε κατω γυρω--γυρω στο τραπεζι μαs..... γενικα δεν είμαι και φιλοζωοs αλλα ας το αφήσουμε αυτό.... Εφεραν καποια πιατακια στην αρχη να διαλεξειs... λιγο παγωμενα..... τιποτα το ιδιατερο.... Τα κυριωs δεν ηταν ασχημα και γενικα οπωs τα παραγγείλαμε ετσι ηρθαν.

Τιμεs δεν το λεs και φτηνο.... αυτά τα 15% και 20% μεσω ιντερνετ κτλ...... αλλα και παλι δεν το λεs φτηνο.... μαλλον μαρκετιγκ για να τσιμπανε οι πελατεs...... τα γκαρσόνια γρηγορα, αλλα παιδια και παλι θα το πω.... φευγει ο πελατηs...... ένα καλο βραδυ γεια σας κτλ..... δεν είναι κακο......... Γενικα θα πω δεν είναι κακο αλλα δεν είναι τιποτα μα τιποτα το ιδιατερο......

Ο κηποs που λεει, ενταξει εξαρχεια ισωs δεν είναι συνηθισμενο αλλα όχι για αυτά που γραφει ένα δεντρακι και μερικεs γλαστρεs..... Αν εισαι εκει
κοντα ενταξει αλλα να ξεκινησειs από μακρια για να παs εκει...... δεν παιζει

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Εξάρχεια, Αθήνα

πριν απο αρκετο καιρο ειχα επισκεφτει το συγκεκριμενο μαγαζι, μονο καλα πραγματα εχω να θυμαμαι ομως.

η διακοσμιση ιδιαιτερα ομορφη
το προσωπικο εξυπηρετικοτατο
και τα φαγητα πεντανοστιμα.

Εγω και ο φιλος μου επιλεξαμε:
σαλατα λαχανο-καροτο
κεφτεδακια
πατατες τηγανιτες
κολοκυθακια τηγανιτα
τζατζικι
και μια μεριδα μπιφτεκι
καθως και μισο κιλο κρασι

Ολα ηταν πεντανοστιμα και αξιζαν τα λεφτα τους που ηταν κατι λιγοτερο απο 30 ευρω

Χρήσιμη;