Πιάνο και μοντέρνες συνταγές. Κλειστά Δευτέρα.

16 Ιαν 2016

Είχα διαβάσει και ακούσει πολύ καλά πράγματα για το Τρένο στο Ρουφ και αποφάσισα να πάω με την γυναίκα μου.

Δυσκολευτήκαμε να το βρούμε και ο χώρος ήταν λίγο σκοτεινός και περίεργος (σταθμός θα μου πείτε) αλλά περιμέναμε το τρένο καθαυτό να μας αποζημιώσει.
Αρχικά δεν είχαν σημειώσει την κράτησή μου αλλά οκ βρήκαμε τραπεζάκι (το λέω έτσι γιατί είναι τραπεζάκι και όχι τραπέζι αλλά θα μου πείτε ότι είναι βαγόνι τρένου).
Η διακόσμηση δεν δημιουργούσε δυστυχώς ατμόσφαιρα ρομαντική ή εποχής αλλά μάλλον την αίσθηση του παλιού και σκονισμένου. Κακά φωτισμένος χώρος, κάποιοι χαλασμένοι πολυέλαιοι και καμία σχέση με τις φωτό στο site.

Είχε και λίγο κρύο, το οποίο θεωρώ απαράδεκτο για εστιατόριο κατά την άποψή μου, ενώ για να πας στην προκάτ τουαλέτα απέξω (από τις πιο άθλιες) έπρεπε να κάνεις διαδρομή.
Η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά αργή και ψάχναμε σερβιτόρο επί 2 - 3 λεπτά (και που και που παραπάνω) για να μας εξυπηρετήσει. Ωστόσο ήταν ευγενικοί και χαμογελαστοί,

Στο φαΐ:
Τυροπιτάκια του μηχανοδηγού: Κλασσικά τυροπιτάκια χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. Τα 4 ευρώ είναι οκ.
Η Πράσινη σαλάτα είναι καλή και μία από τα ίδια, οπότε τα 6.5 ευρώ είναι εντάξει.
Ποικιλία του Συρμού: Το μόνο που αξίζει σε αυτή την μικρή ποικιλία είναι το απάκι που το βρήκα πολύ γευστικό (λίγο πιο ξερό από το συνηθισμένο). Αν το βγάλεις νομίζεις ότι τρως το κολατσιό του Χάρυ Κλυν σαν οικοδόμος στο Αλλαλούμ. Λουκάνικο έτοιμο και μέτριο, μέτρια γραβιέρα και μέτριες ελιές. Δεν αξίζε τα 14.5 ευρώ με τίποτα.

Μπιφτεκάκια Φευγάτα: Στεγνά, άγευστα μπιφτέκια που μου θύμισαν στρατό, οπότε δεν αξίζουν με τίποτα τα 7 περίπου ευρώ.
Κοκτέιλ δεν δοκιμάσαμε και το αγιωργίτικο κρασί ήταν αξιοπρεπές αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο.

Γενικά μην πάτε για ρομαντικό ραντεβού γιατί μάλλον δεν θα βγει σε καλό μέσα σε καταθλιπτική ατμόσφαιρα. Προσωπικά πέρασα καλά γιατί το πήραμε στην πλάκα. Το φαί μετριότατο αλλά σε νορμάλ τιμές κ η εξυπηρέτηση αργή αλλά οι σερβιτόροι ευγενικοί.
Δεν νομίζω να ξαναπάω.

05 Μάρ 2015

Την πρώτη φορά που πήγα με φίλους για ποτό στο Τρένο στο Ρουφ, είχαμε την απορία του προ-Ατενίστας-εποχής νεοέλληνα: Υπάρχει τέτοιο μέρος; Διαβάζουμε τις οδηγίες στο σάιτ, βγαίνουμε στον Κεραμεικό και παίρνουμε τις ράγες προς Πειραιά. Σε δέκα λεπτά τελειώνει ο δρόμος κι ανοίγεται ένα στενό δρομάκι που μας δημιουργεί αισθήματα, που θα είχε η Αλίκη, πριν μπει στην Χώρα των Θαυμάτων. Τολμάμε… και βγαίνουμε στον Προαστιακό Σταθμό του Ρουφ.

Η… Χώρα των Θαυμάτων περιμένει στην απέναντι αποβάθρα: Ένα-ολόκληρο-τρένο-αντίκα, σαν να ξεφύτρωσε από μία στρέβλωση του χωροχρόνου που σε βγάζει στο μεσοπόλεμο. Όσο επιβλητικό ήταν απ’ έξω, άλλο τόσο εντυπωσιακό ήταν μέσα. Κάθε βαγόνι διαφορετικό. Ένα εστιατόριο του Όριεντ Εξπρές (που εκείνη την ώρα είχε μουσική βραδιά), το μπαρ όλο ξύλινο κάργκο -με φουλ εξοπλισμό μπαρ, ένα δεύτερο εστιατόριο λιγάκι πιο απλό και μετά ένα βαγόνι-θέατρο (που δεν είδαμε γιατί είχε παράσταση).

Τελικά καθίσαμε στο δεύτερο εστιατόριο, γιατί προτιμήσαμε να φάμε κάτι με το ποτό μας. Το μενού είχε πιάτα για τσιμπολόγημα με τρελούτσικα θεματικά ονόματα. Εμείς πήραμε (εκτός απ’ το κρασί και τα ποτά, που ευτυχώς ήταν φτηνά, αν και δεν το περιμέναμε σ’ αυτόν τον χώρο) τα «φευγάτα μπιφτεκάκια» και τα «τυροπιττάκια του μηχανοδηγού». Πολύ νόστιμα και τα δύο, αλλά τα μπιφτεκάκια προσωπικά θα τα ήθελα πιο ξεροψημένα –εκ των υστέρων έμαθα ότι θα μπορούσα να το είχα πει με την παραγγελία, μιας και όλα είναι της ώρας.

Γενικά το μέρος μας άρεσε πολύ –δεν έχουμε ξαναδεί κάτι τέτοιο. Όχι μόνο νοσταλγική ατμόσφαιρα, αλλά και εντελώς πρωτότυπη ιδέα. Σίγουρα ένα από τα πιο ξεχωριστά μπαρ που έχω πάει ποτέ στην Ελλάδα.

13 Αυγ 2013

Το τρένο στο ρουφ αξιζει να πας να πιεις το ποτό σου σε μια χαλαρωτική ατμόσφαιρα.

Η ποικιλία των φαγητών ήταν πολυ περιορισμένη σε 4 με 5 πιάτα

04 Ιούλ 2013

Επισκέφτηκα το Τρένο στο Ρουφ πριν μια εβδομάδα.
θέλαμε με την παρέα να παρακολουθήσουμε την συναυλία εκείνης της ημέρας. Είχα διαβάσει, όμως, ότι λειτουργεί και το εστιατόριο και σε όλη την διαδρομή έλεγα στην παρέα ότι πρέπει να φάμε. Τελικά με άκουσαν.

Ο καλοκαιρινός χώρος είναι πολύ όμορφος. Από τη μια τα φωτισμένα βαγόνια κι από την άλλη τα όμορφα φυτά με τον σωστό φωτισμό, μας έβαλαν στο κλίμα αμέσως και αισθάνθηκα ότι είμαι μακριά από την πόλη. Φτάσαμε την ώρα που ξεκινούσε η συναυλία και για αυτό καθίσαμε στα πρώτα τραπέζια για να ακούμε καλά. Εκεί ήπιαμε ωραία, καθαρά ποτά. Ο σερβιτόρος μας είπε ότι μπορούμε να παραγγείλουμε κάποια από τα πιάτα κι εκεί, αλλά προτιμήσαμε να φάμε μετά το τέλος της συναυλίας στα πιο μεγάλα τραπέζια.

Μετά το τέλος της συναυλίας κι ιδιαίτερα πεινασμένη περάσαμε στα τραπέζια του εστιατορίου. Ο κατάλογος μαζεμένος, όπως ακριβώς τον θέλω. Ούτε λίγα πιάτα, που να σε περιορίζει, ούτε πολλά, που να φοβάσαι πως θα τα ετοιμάσεις.

Πήραμε δύο σαλάτες, αρκετά ορεκτικά (highlight η φέτα σε φύλλο, τα κρητικά χορτοπιτάκια και το μελιτζανάτο). Τα κυρίως, εγώ έφαγα μπιφτέκια σχάρας, ενώ κάποιοι άλλοι κοτόπουλο μαριναρισμένο με εσπεριδοειδή, ήταν καλομαγειρεμέενα και κυρίως χορταστικά. Τα άξιζαν τα λεφτά τους.

Το highlight της βραδιάς ήταν ότι οι μακαρονάδες που παρήγγειλαν κάποιοι από την παρέα, ετοιμάστηκαν μπροστά μας. Ο σεφ ήρθε σε έναν χώρο ειδικά διαμορφωμένο και μαγείρεψε μπροστά μας την μακαρονάδα σε ένα τεράστιο κεφάλι παρμεζάνας. Αυτό δεν το είχα ξαναδεί κι εννοείται πως βγάλαμε πολλές φωτογραφίες.

Ο σεφ ήταν ευγενικός και μας μίλησε αρκετή ώρα.
Ήταν μια πολύ ωραία βραδιά σε κάθε επίπεδο. Κι η συναυλία ήταν εξαιρετική και το φαγητό και ειδικά ο χώρος. Συμβουλή, να έχετε μαζί σας ένα ζακετάκι, γιατί έχει δροσιά. Σαν να μην είσαι στην Αθήνα

19 Νοε 2012

Στο τρένο στο Ρουφ αξίζει να πάει κανείς μόνο για το χώρο, το μοναδικό, ατμοσφαιρικό, θεατράλε σκηνικό και τη διαφορετική εμπειρία που ξεφεύγει αρκετά από τα συνηθισμένα. Μπορεί να το συνδυάσει με θεατρική παράσταση ή και με ποτό.

Ο ρομαντισμός είναι διάχυτος, ενώ όλος ο χώρος σε μεταφέρει σε περασμένες δεκαετίες (ίσως και στην περίοδο του μεσοπολέμου), γιατί είναι αρκετά ρετρό. Για φαγητό δεν θα το συνιστούσα παρά το γεγονός ότι συνεργάζεται, όπως αντιλήφθηκα, με γνωστή εταιρεία catering και μάλιστα εταιρεία αξιώσεων. Ωστόσο, όπως τουλάχιστον μας ειπώθηκε, όλα τα εδέσματα ετοιμάζονται εκεί(δεν ξέρω βέβαια αν το "ετοιμάζονται" σημαίνει "παρασκευάζονται" ή "ζεσταίνονται" ...ειλικρινά δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω).

Η εξυπηρέτηση ζεστή αλλά νομίζω λίγο επιτηδευμένη. Ως προς το φαγητό, 2 άτομα πληρώσαμε 46 ευρώ που τα θεωρώ αρκετά τσιμπημένα γι΄ αυτά που φάγαμε και μάλιστα χωρίς να μείνουμε γευστικά ικανοποιημένοι παρά μόνο από 1-2 πιάτα, των οποίων η παρουσίαση παρόλ΄ αυτά ήταν εξαιρετική και παρέπεμπε σε gourmed καταστάσεις και σίγουρα σε nouvelle cuisine (τουτέστιν μικρές μερίδες εκτός των άλλων). Αναλυτικότερα πήραμε 2 μερίδες κοτόπουλο με πατάτες ογκρατέν (το οποίο κατά τη γνώμη μου δεν τρωγότανε, ήταν άνοστο και σίγουρα όχι αυτό που περιμέναμε), 1 πουγκί με σπανάκι και τυρί (σχετικά καλό στη γεύση, πολύ ωραίο στην παρουσίαση πιάτο), 1 spring rolls (που ήταν το μόνο πιάτο που κάπως άξιζε), 1 sprite, 1 ραβανί με παγωτό καϊμάκι, 1 mille feuille (το οποίο ήταν μικροσκοπικό και χωρίς καμιά γευστική απόχρωση). Στην αρχή μας ήρθαν ζεστά ψωμάκια με dip γιαουρτιού. Να σημειώσω ότι το mille feuille μας το κέρασαν στο τέλος.

Δηλαδή δεν περιλαμβάνεται στα 46 ευρώ που πληρώσαμε. Είναι κρίμα πάντως, γιατί ο χώρος έχει όλες τις προδιαγραφές να είναι κάτι μοναδικό. Ενώ είναι πολύ ωραία ως ιδέα, χάνει στην υλοποίηση εξαιτίας ίσως της πονηριάς κάποιων να χρησιμοποιούσουν την παράσταση ως κράχτη. Να σημειώσω επιπλέον ότι έχει άνετο χώρο δωρεάν parking και σίγουρα απαιτείται κράτηση γιατί οι θέσεις στο βαγόνι είναι αρκετά περιορισμένες.