PROSOPA

Μοντέρνα κουζίνα

Μεγ. Βασιλείου 52 & Κων/πόλεως 4, Ρουφ [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Γράψε τη δική σου κριτική

Μοντέρνα κουζίνα - Βοτανικός, Αθήνα

Η κριτική για τα πρόσωπα άργησε πολύ, αλλά αυτή η αργοπορία, οδήγησε και σε δεύτερη επίσκεψη μετά αρκετούς μήνες, συνεπώς βοήθησε σε πιο ασφαλή συμπεράσματα.

Η πρώτη επίσκεψη λοιπόν πραγματοποιήθηκε πριν περίπου ένα χρόνο. Ένα χειμωνιάτικο Σάββατο τρία άτομα το επισκεφθήκαμε με αρκετές προσδοκίες. Η δεύτερη πραγματοποιήθηκε τον προηγούμενο μήνα, δύο άτομα που τελικά καταλήξαμε και πάλι τρία.

Για να τα πάρω με τη σειρά ο χώρος είναι λιτός από άποψη διακόσμησης, σε γκρι αποχρώσεις πλησιάζει, λίγο σε βιομηχανικό στυλ θα έλεγα και ο χαμηλός φωτισμός με την μουσική σε χαμηλή ένταση και υπό το φως των κεριών στα τραπέζια, συντελούν στο να περάσει κάποιος ένα όμορφο και χαλαρό βράδυ. Ο τοίχος με τα “πρόσωπα” διασημοτήτων σε ασπρόμαυρο φόντο – η μοναδική ίσως αξιοσημείωτη πινελιά- στην δεύτερη επίσκεψη είχε αντικατασταθεί με ένα σκέτο γκρι…δεν ξέρω αν βρίσκεται γενικά under construction αυτή την περίοδο.

Η εξυπηρέτηση; Μμμμ, ψάχνω να βρω το επίθετο που πρέπει να της δώσω. Στην πρώτη επίσκεψη ήταν πιο επικοινωνιακή, στην δεύτερη που είναι και πρόσφατη, την έχασαν εντελώς νομίζω τη μπάλα και εξηγούμαι. Φτάνουμε 2 άτομα με κράτηση σε ένα εστιατόριο που κατά 80% είναι ακόμα άδειο, με πολλά υποτίθεται reserve.

Μας υποδεικνύουν να καθίσουμε στον στενόμακρο διάδρομο που είναι τα διπλά τραπέζια, ο οποίος ενώνει τις δύο αίθουσες του εστιατορίου (καθώς είναι διαμπερές κατά κάποιο τρόπο). Για ευνόητους λόγους αφού είναι και το πέρασμα των σερβιτόρων εκεί, ρωτήσαμε αν έχουμε άλλη επιλογή. Καθίσαμε σε ένα τραπέζι μπροστά στην πόρτα, ενώ σημειώνω όλα τριγύρω τα τραπέζια ήταν άδεια. Στην πορεία ενημερώνουμε ότι θα έρθει και τρίτο άτομο εκτάκτως και ρωτάμε αν μπορούμε να μεταφερθούμε σε ένα άλλο τραπέζι πιο ευρύχωρο. Πήραμε αρνητική απάντηση οπότε προκειμένου να δούμε και το τρίτο φιλαράκι μας, προτιμήσαμε να στριμωχτούμε λίγο.

Αυτό που μας ενόχλησε περισσότερο απ’ όλα δεν ήταν ότι μας αρνήθηκαν εναλλακτική επιλογή, γιατί είναι κατανοητό πως υπάρχουν κρατήσεις και δεν γίνεται τη δεδομένη στιγμή να κάνουν αλλαγές. Εκείνο όμως που πραγματικά μας ενόχλησε ήταν ότι η ώρα πέρναγε και 3 τραπέζια τεσσάρια έμειναν εκεί άδεια, μέχρι που μετά τις 23:30 γέμισαν από ζευγάρια που κατέφθαναν χωρίς κράτηση… με εμάς τους τρείς υπενθυμίζω, στριμωγμένους σε διπλό!

Όταν ενοχλημένοι στο τέλος της βραδιάς το αναφέραμε σαν παρατήρηση στον σερβιτόρο που είχε αναλάβει το τραπέζι μας, μας είπε εμφανώς αμήχανος, ότι επρόκειτο για κρατήσεις που δεν ήρθαν και άλλες μασημένες δικαιολογίες. Και γιατί διερωτώμαι εφόσον πέρασε ένα εύλογο διάστημα από την ώρα που είχε οριστεί η κράτηση, δεν μας προτείνατε –την στιγμή μάλιστα που ήδη σας έχουμε παρακαλέσει γι’ αυτό- να καθίσουμε κάπου αλλού για να είμαστε λίγο πιο άνετα;; Πρώτο φάουλ!

Τέλος για να κλείσει το κεφάλαιο της εξυπηρέτησης, όταν ζητήσαμε τον λογαριασμό κατέφθασε ο υπεύθυνος ίσως είναι και αφεντικό (που προφανώς είχε ενημερωθεί για τα παράπονα), … και άφησε ένα γλυκό λέγοντας: “είναι εντάξει”;; Και μετά στο ίδιο στυλ ακολούθησαν άλλα δύο που αναφέρω παρακάτω. Τουλάχιστον ανώριμη μπορώ να την χαρακτηρίσω αυτή τη συμπεριφορά. Και όχι κύριε μου δεν είναι εντάξει, αλλά από τη στιγμή που έχετε μαγαζί εστίασης και δεν έχετε τον στοιχειώδη τρόπο και την ευγένεια, να χειριστείτε ένα τέτοιο θέμα, δεν έχει νόημα να συζητήσουμε τίποτε άλλο περαιτέρω. Απλά κάποιοι άνθρωποι όταν “δεν το έχουν” καλό θα ήταν είτε να επιλέξουν κάποιο άλλο επάγγελμά, είτε να επιλέξουν ένα άλλο άτομο για το συγκεκριμένο πόστο, δεν είναι κακό.

Το πρόβλημά μας σαφώς δεν θα το έλυναν τα γλυκά, αλλά ο τρόπος με τον οποίο θα μας προσέγγιζε ο υπεύθυνος, την ίδια στιγμή που θίξαμε το πρόβλημα και όχι στο τέλος της βραδιάς με τέτοιο ύφος, χωρίς να πει κουβέντα για το θέμα. Γιατί αυτοί που βρίσκονται στο πόστο του customer service επιβάλλεται να είναι “επικοινωνιακοί”.

Όταν μας έχετε όλη νύχτα στριμωγμένους και δεν ενδιαφέρεστε που έχουμε δυσανασχετήσει με κάτι και σας το έχουμε αναφέρει, δεν έχει ιδιαίτερο νόημα στο τέλος ένα σκέτο κέρασμα χωρίς καμία αναφορά, γιατί η διάθεση της βραδιάς έχει ήδη πάει περίπατο!

Το φαγητό τώρα…

Ξεκινήσαμε με ένα συμπαθητικό ντιπάκι πασπαλισμένο με παπαρουνόσπορο, ελιές καλαμών και κριτσίνια που μόλις τώρα συνειδητοποιώ από την απόδειξη ότι χρεώθηκε 5,70€ δηλαδή 1,90/άτομο…κοινώς…χρυσάφι!

- Κέρασμα ένα κομμάτι σπανακόπιτα, καλοδεχούμενο, χωρίς όμως να κερδίσει της εντυπώσεις όπως θα περίμενε κανείς από μια πίτα. Κάποιο μυρωδικό, ίσως ένα πιο αρωματικό χόρτο ανάμεσα, λίγο πιο spicy…αχ, βρε μανούλα! Αυτή τη θεϊκή σπανακόπιτα, δεν θα την ξαναγευτώ ποτέ!

Πρέπει εδώ όμως να σημειώσω ότι πάντα απ' ότι πρόσεξα σε όλες τις επισκέψεις και σε όλα τα τραπέζια, κερνάνε είτε κάποιο ορεκτικό, είτε κάποιο γλυκό ή και τα δύο.

- Ριζότο με λαχανικά, απαλή σάλτσα κάρυ και κόλιανδρο χ 10,60€

Νόστιμο και σωστά χυλωμένο, αλλά μετά βίας η αναλογία ήρθε στην μιάμιση κουταλιά της σούπας για τον καθένα!

- Λιγκουίνι με μανιτάρια πλευρώτους και πέστο τρούφας χ 9,20€

Αξιοπρεπές πιάτο που σε σχέση με την πρώτη επίσκεψη κράτησε την ποιότητα και την τιμή του στα ίδια επίπεδα, σε βάρος όμως και εδώ της ποσότητας. Η τρέλα που έχω να φωτογραφίζω τα πιάτα, με βοήθησε στο να διαπιστώσω την τραγική σμίκρυνση των μερίδων.

- Ταλιατέλες μανιταριών με κρέμα παρμεζάνας χ 12,20€

Από τα νοστιμότερα πιάτα που δοκιμάσαμε στα Prosopa, αλλά εξακολουθώ να θεωρώ πάρα πολλά τα 12€ για μια μερίδα ζυμαρικών.

- Κοτόπουλο με απαλή σάλτσα κάρυ και μάνκγο που ενώ στον κατάλογο η χρέωση είναι στα 10,60€ οι τρεις κουταλιές πουρέ πατάτας που ζητήσαμε να συνοδεύει το κοτόπουλο, εκτόξευσε το πιάτο στα 13,60€…. κι άλλο χρυσάφι… κουταλιά και ευρώ δηλαδή!

Ένα κατά τα άλλα πάρα πολύ νόστιμό πιάτο, ωραία στημένο, με τρυφερό το κοτόπουλο και γευστικό τον βελουδένιο πουρέ που το συνόδευσε, αλλά όσο βλέπω την απόδειξη… τόσο εξοργίζομαι από την υψηλή κοστολόγηση.

Με κερασμένα τα παρακάτω γλυκά τύπου “εντάξει είναι;;”:

α) μια πανακότα γευστικότατη,

β) ένα ωραίο παγωτό φυστίκι που είχε έντονη την γευστική προσθήκη του πικραμύγδαλου και

γ) λικέρ μανταρίνι (το παράκανε ο υπεύθυνος με τα κεράσματα, μου θύμισε το αξέχαστο σκηνικό στα Λιθάρια και σημειωτέον ότι η παρέα μου είχε ήδη εκνευριστεί με την όλη αντιμετώπιση και δεν τα ακούμπησε καν), χωρίς ποτά, με νερό βρύσης, ο λογαριασμός έφτασε τα 51,30€ ήτοι 17,10€ έκαστος, ποσό αρκετά υψηλό θεωρώ για τις παρεχόμενες υπηρεσίες και την συνολική εμπειρία.

Ενδεικτικά θα σας πω ότι ακριβώς ένα χρόνο πριν, ο κατάλογος ήταν ακριβώς ο ίδιος, με τις ίδιες τιμές (με εξαίρεση το κουβέρ που ήταν κατά 0,30€ λιγότερο ανά άτομο), και το γεύμα πάλι τριών ατόμων με τάρτα κολοκύθι χ6,5€, μπιφτεκάκια (3 τεμ. μινιατούρες και αδιάφορα) χ7,80€, ριζότο με λαχανικά, ταλιατέλες και λιγκουίνι όπως παραπάνω, κοτόπουλο παρμεζάνα χ11,40€, κανάτα κόκκινο κρασί 500ml x5,80€, μπύρα Fix dark χ4,40€ κι ένα γλυκό τιραμισού χ 6,50€...

... Σκαρφάλωσε στα 79,30€ δηλαδή 26,43€/άτομο!

Συμπερασματικά: Στα Prosopa δε νομίζω ότι θα ξαναπάω, αν δεν αλλάξει η φιλοσοφία. Λίγο η εξυπηρέτηση, λίγο τα υπόλοιπα που προανέφερα... δε μπορώ να πω ότι με κέρδισε αυτό το εστιατόριο. Το φαγητό είναι αρκετά καλό, επιδέχεται βέβαια βελτιώσεις και σίγουρα επιβάλλεται να ανανεώσουν τον κατάλογο. Πρέπει όμως να κατεβάσουν και τις τιμές. Γιατί όταν καλούμαι να δώσω 26€ για ένα πλήρες γεύμα ή 17€ για ένα ελλιπές, τότε έχω πολύ περισσότερες απαιτήσεις τόσο από το σέρβις όσο και από την συνολική εμπειρία που αποκόμισα.

Αφήνω στην δική σας ευχέρεια το εάν θέλετε να το επισκεφθείτε ή όχι.

Μοντέρνα κουζίνα - Βοτανικός, Αθήνα

Τα PROSOPA ήθελα να τα επισκεφθώ εδώ και πάρα, μα πάρα πολύ καιρό. Αρχές της δεκαετίας θυμάμαι, πριν ακόμη δηλαδή από την εποχή της ενασχόλησής μου με το ask4food, έχοντας διαβάσει ένα άρθρο στο internet, μου είχε κινήσει το ενδιαφέρον και είχα βάλει ως άμεση προτεραιότητα μια επίσκεψη. Αποπειράθηκα μάλιστα δύο φορές να πάω, αλλά η τηλεφωνική κράτηση για Σάββατο βράδυ έγινε καθυστερημένα και δεν βρήκα διαθέσιμο τραπέζι.

Έκτοτε, ανακάλυψα το αγαπημένο μας site και μέσω αυτού νέα και ενδιαφέροντα μέρη για φαγητό, οπότε τα PROSOPA ξεχάστηκαν, ώσπου τον προηγούμενο μήνα, θέλοντας να κανονίσουμε μια έξοδο, η γυναίκα μου έριξε την ιδέα για τα PROSOPA. Προβληματίστηκα κάπως βέβαια, γιατί οι κριτικές για το συγκεκριμένο εστιατόριο δεν ήταν πολλές, και οι περισσότερες μάλιστα αρκετά παλιές και με αντιφατικές μεταξύ τους αξιολογήσεις. Τέλος πάντων, αποφάσισα να αγνοήσω τους ενδοιασμούς μου και τελικά να δοκιμάσω τα PROSOPA, και όπως αποδείχθηκε κάναμε εξαιρετική επιλογή, γιατί περάσαμε ένα πολύ όμορφο κυριακάτικο βραδινό, με νόστιμο φαγητό και άψογη εξυπηρέτηση, σε έναν προσεγμένο χώρο και σε, σχετικά, λογικές τιμές. Λοιπόν, έχουμε και λέμε...

ΧΩΡΟΣ: (4)
Τα PROSOPA βρίσκονται στην περιοχή του Ρουφ, πίσω από το Μουσείο Μπενάκη, δίπλα στις σιδηροδρομικές γραμμές, σε κεντρικό δηλαδή σημείο, αλλά όχι σε άμεση επαφή με την κοσμοσυρροή που επικρατεί στον Κεραμεικό – Γκάζι, οπότε αυτόματα η πρόσβαση μέσω αυτοκινήτου καθίσταται εξαιρετικά εύκολη υπόθεση. Η κράτηση νομίζω είναι απαραίτητη, γιατί, αν και Κυριακή βράδυ, το εστιατόριο ήταν σχεδόν γεμάτο. Στο site του εστιατορίου τα PROSOPA «αυτοπαρουσιάζονται» ως σημείο συνάντησης ανθρώπων του θεάτρου και γενικότερα καλλιτεχνών, προφανώς, λόγω θέσης, αλλά και γιατί η κουζίνα του παραμένει ανοιχτή έως αργά. Προσωπικά, δεν εντόπισα κάποιον «επώνυμο», η αλήθεια ωστόσο είναι ότι στο εστιατόριο έφθασαν κάποιες παρέες λίγο πριν τα μεσάνυχτα, οπότε η πληροφορία για ανοιχτή έως αργά κουζίνα επιβεβαιώνεται και από μένα.

Ο εσωτερικός χώρος χωρίζεται σε δύο αίθουσες. Η μία αποτελεί την κύρια αίθουσα του εστιατορίου, και βρίσκεται μπροστά από τις σιδηροδρομικές γραμμές. Μέσω ενός διαδρόμου, συναντάς τη δεύτερη αίθουσα, για την οποία μάλιστα υπάρχει ξεχωριστή είσοδος και η οποία έχει θέα σε μια μικρή πλατεία, στην οποία τους θερινούς μήνες τοποθετούνται και τραπεζάκια.

Διαβάζοντας την περιγραφή του χώρου στο site του εστιατορίου, δεν έχω παρά να συμφωνήσω απόλυτα με αυτήν. Πρόκειται, δηλαδή, για έναν νέο και μοντέρνο ενιαίο χώρο, στον οποίο προϋπήρχαν δυο ξεχωριστά κτίρια, τα οποία ενώθηκαν, διατηρώντας ωστόσο τη βιομηχανική αισθητική αλλά και τη ζεστασιά του ξύλου. Ο χαμηλός φωτισμός ίσως ξενίσει κάποιους, προσωπικά όμως τον βρήκα αρκετά ταιριαστό με την εικόνα των σιδηροδρομικών γραμμών που βρίσκονται μπροστά από το εστιατόριο. Στα θετικά επίσης να σημειωθούν τα άνετα τραπέζια, σε ικανοποιητική μεταξύ τους απόσταση, η απαγόρευση του καπνίσματος (τουλάχιστον στο χώρο που βρισκόμουνα εγώ), τα βάζα με τα λουλούδια στα τραπέζια και οι πεντακάθαρες τουαλέτες στο υπόγειο χώρο του εστιατορίου.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ: (4)
Και εδώ η βαθμολογία μου θα είναι η καλύτερη δυνατή. Πολυπληθές προσωπικό, άμεσα διαθέσιμο και πρόθυμο να σε εξυπηρετήσει, δεν πρόκειται να σε αφήσει παραπονεμένο. Επίσης πλούσια κεράσματα, καθόλη τη διάρκεια του γεύματος, αποτελούν σίγουρα κινήσεις που σε κερδίζουν. Σε εμάς προσφέρθηκαν μία μερίδα σουβλάκια μοσχαρίσια με σουσάμι και μέλι, μία πανακότα και δύο σφηνάκια λιμοντσέλο στο τέλος. Ο λογαριασμός, μαζί με αναλυτική απόδειξη, έρχεται σε ένα πιατάκι, το οποίο είναι γεμάτο πολύχρωμες καραμέλες και τσίχλες, μαζί με την κάρτα του εστιατορίου. Νεράκι ήρθε εμφιαλωμένο, κατόπιν ερώτησης, ωστόσο, για το εάν προτιμούμε βρύσης αντί για αυτό.

ΓΕΥΣΗ: (4)
Το μενού δεν είναι προσανατολισμένο σε κάποιο συγκεκριμένο είδος κουζίνας και προσφέρει αρκετές επιλογές που μπορούν να καλύψουν όλα τα γούστα. Η δική μας παραγγελία, συν τα κεράσματα, περιελάμβανε αναλυτικότερα τα εξής:
- εμφιαλωμένο νερό (1,90 €), κατόπιν ερώτησης, όπως προανέφερα
- ντιπ με ελιές και κριτσίνια (3,90 €), συμπαθητικά
- σαλάτα με σπανάκι, ρόκα, λιαστές ντομάτες και μανιτάρια (8,10 €), νόστιμη και σε ικανοποιητική ποσότητα.

- τάρτα με κολοκύθι, πράσο, γραβιέρα (6,60 €). Νόστιμο ορεκτικό, το κομμάτι θα μπορούσε να είναι και λίγο μεγαλύτερο, σε κάθε περίπτωση θα το συνιστούσα.
- δύο μοσχαρίσια σουβλάκια με μέλι και σουσάμι, ήρθαν ως κέρασμα, όπως προανέφερα, και ήταν πολύ νόστιμα, ίσως θα μπορούσαν να είχαν ψηθεί λιγότερο.
- μπουκιές κοτόπουλο με παρμεζάνα, για μένα, το οποίο συνοδευόταν από ρύζι μπασμάτι (11,20 €). Πλούσια και χορταστική μερίδα, το κοτόπουλο καλομαγειρεμένο με πολύ ωραία σάλτσα, μια χαρά και το ρυζάκι που ήρθε ως συνοδευτικό.
- ψαρονέφρι με σος λεμόνι και ανθότυρο, για τη σύζυγο, το οποίο συνοδευόταν από πουρέ (12,60 €). Και εδώ οι ίδιες παρατηρήσεις, και ως προς το μέγεθος του πιάτου και ως προς τη γεύση.
- τιραμισού (6,50 €), αρκετά νόστιμο, η τιμή όμως κάπως τσιμπημένη.
- πανακότα, νόστιμη επίσης, ήρθε ως κέρασμα σερβιρισμένη σε ένα ποτηράκι.
Το φαγητό μας συνοδεύσαμε με ένα μπουκάλι λευκό κρασί άδολη γης κτήμα αντωνόπουλου (19,80 €).
Η συνολική εικόνα από το φαγητό ήταν άκρως θετική. Σίγουρα δεν δοκιμάσαμε κάποια γεύση που θα μας έμενε αξέχαστη, όλα τα πιάτα όμως ήταν νόστιμα, καλομαγειρεμένα και προσεγμένα. Ως θετικό στοιχείο, και μάλιστα χωρίς να το περιμένω, να αναφέρω την ποσότητα των κυρίως, ιδίως, πιάτων.

VALUE FOR MONEY: (3)
Για τα παραπάνω, δηλαδή σαλάτα, ορεκτικό, 2 κυρίως, γλυκό, ένα μπουκάλι κρασί, συν νερό και κουβέρ, ο λογαριασμός έφθασε στα 70,60 €. Ασφαλώς, δεν πρόκειται για οικονομικό εστιατόριο και οι τιμές θα μπορούσαν να είναι κάπως χαμηλότερες. Ωστόσο, για το περιβάλλον και το service του φαγητού, την ποιότητα του φαγητού, σε συνδυασμό με τα πλούσια κεράσματα, βρίσκω την τιμολόγηση φυσιολογική.

Συμπερασματικά, πιστεύω ότι τα PROSOPA αξίζουν οπωσδήποτε μια επίσκεψη, προσωπικά θεωρώ ότι δεν πρόκειται να σας απογοητεύσουν. Εμείς πάντως περάσαμε ένα πολύ όμορφο βράδυ, σε ένα προσεγμένο περιβάλλον, με άψογο service και νόστιμα πιάτα. Να πάτε...

Μοντέρνα κουζίνα - Βοτανικός, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε 2 άτομα το εστιατόριο σχετικά νωρίς Πέμπτη βραδυ. Μας υποδέχθηκε ένα από τα άτομα του σέρβις και μας οδήγησε σε ένα απο τα διαθέσιμα τραπέζια. Την ώρα που πήγαμε είχε 1-2 παρέες ακόμα.

-----------
Αρχικά σκεφθήκαμε να καθίσουμε στο εσωτερικό του εστιατορίου αλλά μας ενημέρωσαν οτι λειτουργούσε μόνο ο εξωτερικός χώρος που περιλάμβανε 4 τραπέζια στο πεζοδρόμιο εμπρός απο το μαγαζί και αρκετά περισσότερα στην πλατεία απέναντι. Επιλέξαμε την πλατεία λόγω του οτι τα τραπέζια ήταν πιο απλωμένα οπότε και πιο άνετα. Οπότε το εσωτερικό δεν το είδα και την πλατεία πως να τη βαθμολογήσω? Τέσπα κατι θα σκεφτώ για να μη χαλάσω τη βαθμολογία χωρίς αιτία.

---------------
Αρκετοί σερβιτόροι διαθέσιμοι. Ευγενικοί όλοι και άμεση εξυπηρέτηση όσο οι παρέες ήταν λίγες. Σε κάποια φάση άρχισαν να καταφθάνουν πολλές παρέες μαζί και για λίγη ώρα νομίζω χάθηκε η συνοχή και η συννενόηση. Μας ρώτησαν άν θέλουμε εμφιαλωμένο νερό ή κανάτα στην αρχή, τα φαγητά ήρθαν με σωστό ρυθμό αλλά για το λογαριασμό περιμέναμε περίπου 15' και τον ζητήσαμε 2 φορές. Αλλά σε γενικές γραμμές ήταν όλα καλα.

Φαγητό
-----------
Φαί λοιπον:

- Ένα καλαθάκι με κριτσίνια και φέτες μαύρου και λευκού ψωμιού μαζί με ένα dip και μερικές ελιές. Το ψωμάκι δε μου φάνηκε να είναι πολύ φρέσκο. Το μαύρο πάντως ήταν αρκετά γευστικό.

- Τάρτα με κολοκύθι (και κάτι ακόμα που μου διαφεύγει τώρα): Ένα κομμάτι σχετικά normal προς μικρό. Νόστιμο παντως αλλά για την τιμή του μάλλον θα προτιμήσω κάτι άλλο την επόμενη φορά

- Ένα ριζότο με λαχανικά και curry: Γευστικότατο αλλα όχι Ριζότο. Δεν ήταν χυλωμένο, η υφή ήταν πιο στεγνή απ'οτι θα το ήθελα και η συνοχή του νομιζω οτι ήταν αποτέλεσμα του βουτύρου και της παρμεζάνας. Σα να μην το χαν δουλέψει αρκετά. Παρολαυτά για ρύζι ήταν γευστικό, αλλά ακριβό.

- Σαρδέλες με καραμελωμένα κρεμμύδια και τηγανιτή κάππαρη: Πολύ καλές και πολύ καλή μερίδα

- Σολωμός με σπανάκι και φακές: Αν και δε με ρώτησαν για το ψήσιμο του το έφεραν ακριβώς όπως θα το ήθελα. Πολύ καλή και μεγάλη μερίδα αλλά είχε πολύ κόκκαλο. Θα περίμενα να ήταν λίγο καλύτερα καθαρισμένο.

- Κέρασμα μια μερίδα φασολάκια (???μα φασολάκια ???!!! ) που ομολογώ οτι μισώ σαν πιάτο αλλά ήταν πολύ νόστιμα

- Κέρασμα 2 σφηνάκια μανταρινάδας (δεν είμαι 100% σίγουρος οτι άκουσα καλά) και μια πανακότα με καραμέλα που ήταν νόστιμη.

Όπως και να 'χει τσιγγούνιδες δεν τους λες. Κάθε άλλο μάλιστα και μπράβο τους.

Για τα παραπάνω μαζί με 1/2 λίτρο λευκό κρασί κόστισαν 51 euro. Δεν είναι λίγα αλλά δεν είναι άσχημα για αυτά που φάγαμε και σαν ποσότητα και σαν ποιότητα.

Θα το επισκεφθώ ξανά κάποια στιγμή.

Μοντέρνα κουζίνα - Βοτανικός, Αθήνα

Ειλικρινά από τις λίγες φορές που φεύγω τόσο ενθουσιασμένη και γεμάτη από ένα εστιατόριο. Από την αρχή ως το τέλος μία λέξη περιγράφει το μαγαζί: Επαγγελματισμός.

Και ξεκινάω. Επισκεφθήκαμε χτες το συγκεκριμένο κατάστημα, αφού είχαμε κάνει κράτηση σε χώρο για καπνίζοντες. Καθόμαστε στο τραπέζι, αφού υπενθυμίσαμε ότι θέλουμε να καπνίσουμε και επιβεβαιώθηκε ότι δεν υπάρχει θέμα. Ωστόσο μετά από λίγο έρχεται ο υπεύθυνος και μας ζητά συγγνώμη καθώς ο χώρος καπνιζόντων είναι στο πίσω μέρος του μαγαζιού και πρέπει να μας αλλάξει τραπέζι. Κανένα πρόβλημα λέμε και αλλάζουμε.

Ο χώρος καταπληκτικός. Industrial αλλά ζεστός και φιλικός συνάμα με βάζα από φρέσκα λουλούδια σε κάθε τραπέζι. Εντυπωσιακά τεράστια φωτιστικά κοσμούν όλο το μαγαζί.

Ο σερβιτόρος μας ρώτησε αν θέλουμε νερό εμφιαλωμένο ή βρύσης, οπότε ξεκινάμε ήδη όμορφα αφού εξέλειψε η δικτατορία του εμφιαλωμένου μπουκαλιού.
Για αρχή ήρθαν υπέροχα πολύσπορα κριτσίνια με συνοδεία ελιών και ενός γευστικού ντιπ γιαουρτιού καθώς και φρυγανισμένο ψωμί. Ενώ ταυτόχρονα κατέφτασε μια κερασμένη από το μαγαζί σπανακόπιτα λόγω του ότι μας άλλαξαν τραπέζι!

Από σαλάτες επιλέξαμε μια με πλιγούρι ντομάτα αγγούρι και πιπεριές, εξαιρετική και πολύ δροσερή. Από ορεκτικά πήραμε πικάντικα μπιφτεκάκια με κατσικίσιο τυρί και πιτούλες, πολύ αφράτα και ζουμερά μπιφτέκια.

Από κυρίως λινγκουινι με μανιτάρια μπρόκολο και μπέικον, ξετρελάθηκα με αυτό το πιάτο και θα ήταν από μόνο του λόγος να ξαναπάω. Το δεύτερο κυρίως που πήρα με ήταν κοτόπουλο με μάνγκο και curry συνοδευόμενο από πουρέ εξαιρετικό γευστικότατο.
Έπειτα παραγγείλαμε γλυκό, cheesecake φυστικοβούτυρο… Τα λόγια είναι περιττά… Οργασμός γεύσης.

Κι εκεί που ήμασταν ήδη υπερευχαριστημένοι μας φέρνουν δύο ποτήρια Limoncello για να αλλάξουμε γεύση και έπειτα ένα παγωτό καϊμάκι με σιρόπι βύσσινο κερασμένο από το μαγαζί!

Και τέλος μαζί με το λογαριασμό ήρθε ένα υπέροχο πιατάκι με καραμελίτσες τσίχλες και ζαχαρωτά! Και όοοολα αυτά στην τιμή των 46 ευρώ.
Ε να λοιπόν.. το συστήνω ανεπιφύλακτα και ανυπομονώ να ξαναπάω, μιας και πρόκειται για ένα μαγαζί που τιμά το όνομά του. Πρόκειται πραγματικά για τα πρόσωπα που σε κάνουν να νιώσεις σαν το σπίτι σου και να θες να ξαναπας. Μπράβο!

Μοντέρνα κουζίνα - Βοτανικός, Αθήνα

Μετά από τον έρωτα με τη Μέθεξη, που όπως σας ανέφερα έληξε άδοξα, ήρθε η στιγμή να μνημονεύσω και έναν ο οποίος διατηρεί ολοζώντανη τη φλόγα του: τα Prosopa. Οι συνευρέσεις μας πολλές, με την πιο πρόσφατη να πραγματοποιείται την τελευταία εβδομάδα του Αυγούστου. Ήταν το βράδυ μία καθημερινής και με την κοπέλα μου είχαμε ανάγκη να αισθανθούμε ότι οι διακοπές μας συνεχίζονται. Τα κεριά στα τραπέζια του εξωτερικού χώρου, η ηρεμία λόγω της σχετικά ήσυχης τοποθεσίας (κάτι σαν κέντρο απόκεντρο από το Γκάζι), το τρένο που πέρασε μία ή δύο φορές, καθώς και η απαλή μουσική σε μεταφέρουν νοερά αλλού (εμένα κάπου στην Πράγα).

Όσοι έχετε καιρό να βγείτε για ρομαντικό δείπνο με το ταίρι σας βιαστείτε να το απολαύσετε, οι γλυκές βραδιές δε θα διαρκέσουν για πάντα. Όσοι πάλι επιθυμείτε να βγείτε για πρώτο ραντεβού με κάποια αιθέρια ύπαρξη που γνωρίσατε στις διακοπές, το μέρος είναι ενδεδειγμένο για να κερδίσετε τις πρώτες (και σημαντικότερες) εντυπώσεις: ούτε υπερβολικά εξεζητημένο και ακριβό ώστε να αισθανθείτε άβολα, αλλά ούτε και ένα εστιατόριο σαν όλα τα άλλα από τα οποία φεύγοντας δε θα σου μείνει καμία ανάμνηση (εκτός αν πάει καλά το ραντεβού… αλλά εδώ μιλάμε για εστιατόρια).

Πριν όμως έρθουμε στα του φαγητού, εκείνο που έχω αισθανθεί από τις επισκέψεις μου στο εν λόγω εστιατόριο είναι ότι ο ιδιοκτήτης έχει μεράκι γι’ αυτό που κάνει:

α) Τουαλέτες πολύ καθαρές με κρεμοσάπουνο και κρέμα χεριών Apivita!!

β) Σαμπανιέρα σε κάθε τραπέζι εκ των προτέρων (εκεί μπήκε το νερό βρύσης εφόσον δε θέλαμε εμφιαλωμένο).

γ) Ειδικός χώρος για να ξεχαρμανιάζουν οι καπνιστές τον χειμώνα, χωρίς οι ίδιοι να χρειάζεται να βγαίνουν έξω από το εστιατόριο σαν να είναι τιμωρημένοι, αλλά και με ευεργετικά αποτελέσματα για τους μη καπνίζοντες.

δ) Τσίχλες μαστίχας και καραμέλες (παλιότερα περιλαμβάνονταν και σελιδοδείκτες με έξυπνες ατάκες περί φαγητού) συνοδεύουν τα ρέστα και την απόδειξή σας (εκδίδεται τις περισσότερες φορές πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, ευτυχώς πολύ λίγες).

ε) Κέρασμα… η μαγική λέξη των περισσότερων πελατών. Δεν υπάρχει επίσκεψη στα Prosopa που να μη σε κεράσουν κάτι (εννοείται χωρίς να είσαι γνωστός τους). Κατά την τελευταία επίσκεψη το κέρασμα περιελάμβανε ένα ορεκτικό (sticks μοσχαριού με σως βαλσάμικο-μέλι-σουσάμι), ένα γλυκό (μπανόφι) και δύο απεριτίφ (μαστίχα). Άνευ σχολίων..

στ) Εξυπηρέτηση: Το προσωπικό ήταν ανέκαθεν top class, ταχύτατοι όχι όμως απλώς διεκπεραιωτικοί, χαμογελαστοί όσο πρέπει αλλά χωρίς να αποκτούν υπερβολική οικειότητα, με εξαιρετική γνώση του μενού και με τήρηση σωστής χρονικής απόστασης μεταξύ ορεκτικών και κυρίως πιάτων. Εδώ θα ήθελα να σημειώσω ότι είναι ότι ενώ επί σειρά ετών ήταν μονίμως οι ίδιοι, κατά τις τελευταίες δύο επισκέψεις δεν αναγνώρισα κανέναν από τους σερβιτόρους που συναντούσα, ενώ και ο συγχρονισμός τους μου φάνηκε κατά 20% υποδεέστερος από εκείνον που με είχαν συνηθίσει.

Ας έρθουμε τώρα και στο ζήτημα του φαγητού. Ο κατάλογος είναι μεγάλος και σίγουρα θα βρείτε κάτι που ταιριάζει στα γούστα σας. Η εκτέλεση των πιάτων που έχω παραγγείλει επανειλημμένα είναι σταθερά καλή, χωρίς γευστικές αποκλίσεις. Προτείνω να δοκιμάσετε οπωσδήποτε το ορεκτικό με τις γαρίδες που συνδυάζονται με σπαγκέτι πατάτας και σως μάνγκο (το προτείνω εγώ που δε συμπαθώ τα θαλασσινά).

Από τα ζυμαρικά το σπαγκέτι με πέστο τρούφας θα χαρίσει μεγάλες συγκινήσεις στα ρουθούνια σας κατά την προσγείωσή του στο τραπέζι, ενώ προβλέπω και τον ουρανίσκο να σας ευχαριστεί για τα μικρά πυροτεχνήματα αρωμάτων που του χαρίσατε. Αρκετά καλό είναι και το ριζότο κολοκύθας με λάδι τρούφας.

Ένα πιάτο που δεν πρέπει με τίποτα να παραλείψετε είναι το ψαρονέφρι με σως εσπρέσο-αποξηραμένα σύκα συνοδευόμενο από πουρέ. Προτείνεται ιδιαιτέρως σε εκείνους που δεν τους αρέσει κάποιο από τα δύο αυτά συστατικά! Η σως είναι απλώς απογειωτική. Ωραία είναι και τα φιλετάκια με μανιτάρια πορτσίνι, ενώ παλιότερα είχε και με σως σαφράν, αλλά ο κατάλογος έχει περιοριστεί κάπως.

Σε περίπτωση που θελήσετε να παραγγείλετε κάτι διαφορετικό από τις προτάσεις μου, δύο συμβουλές: α) Ένα-δύο πιάτα αναφέρουν απαλή σως από…(αν θυμάμαι καλά το ένα είναι κάρυ). Για εκείνους που τους αρέσουν οι δυνατές γεύσεις ίσως τους φανούν λίγο άνευρα. β) Σε κάποια από τις επισκέψεις μου είχα δει κάποιον δίπλα μου να τρώει κάτι σαν κοκκινιστό με πατάτες τηγανιτές: Το να πηγαίνεις σε ένα ωραίο εστιατόριο με ψαγμένα πιάτα και εσύ να εμμένεις σε γεύσεις που έχεις φάει χιλιάδες φορές, ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. Σε τέτοια ρεστοράν δοκιμάζεις το πιο προχωρημένο πιάτο τους, που θα το ξαναβρείς άλλωστε;; Οι θεωρίες περί «μαμαδίσιου ή γιαγιαδίσιου» φαγητού ας τύχουν ανταπόκρισης σε ξενιτεμένους.. εκεί ναι, είναι απολύτως κατανοητό. Η Ελλάδα όμως βρίθει ταβερνών, μαγειρίων και μαμάδων (όχι απαραίτητα δικών μας) έτοιμων να παρασκευάσουν τα παραδοσιακά μας εδέσματα. Ε, φτάνει πια, ας δοκιμάσουμε κάτι καινούριο και ας βγει μάπα σε τελική ανάλυση. Θεωρώ ότι με τη βοήθεια ενός σερβιτόρου που ξέρει τη δουλειά του οι πιθανότητες αποτυχίας είναι ελάχιστες.

Άφησα τελευταίο το θέμα των τιμών. Τα Prosopa δεν τα λες ούτε πολύ οικονομικό, αλλά ούτε και πολύ ακριβό εστιατόριο. Οι τιμές ανταποκρίνονται σε μεγάλο βαθμό στην προσφερόμενη ποιότητα, άλλο που λόγω κρίσης εμείς δεν έχουμε να ξοδέψουμε όσα χρήματα θα επιθυμούσαμε. Για το ορεκτικό με τις γαρίδες, το σπαγκέτι με πέστο τρούφας, το ψαρονέφρι με σως εσπρέσο και μισό λίτρο λευκό κρασί (καλή ποιότητα) πληρώσαμε 40 ευρώ (τα κεράσματα αναφέρθηκαν προηγουμένως).

Συνεπώς, αν παραγγείλει κανείς συγκρατημένα μπορεί να διατηρήσει τον λογαριασμό σε πολύ ικανοποιητικά επίπεδα, απολαμβάνοντας ταυτόχρονα ποιότητα που ανταποκρίνεται και με το παραπάνω στα 20 ευρώ/ άτομο. Βέβαια αν μας έκαναν τη χάρη για μείωση κατά 10-20% των τιμών θα ήταν καθόλα ευπρόσδεκτη (κλασική ατάκα που διαβάζεις συχνά στο site).

Μοντέρνα κουζίνα - Βοτανικός, Αθήνα

Τα PROSOPA βρίσκονται ακριβώς δίπλα στις γραμμές του τρένου στο Γκάζι ακριβώς δίπλα από το γήπεδο ποδοσφαίρου του Ρουφ... Σαν περιοχή είναι αρκετά ήσυχη μακριά από την πολυσύχναστη πλατεία στο Γκάζι... Τις ζεστές μέρες υπάρχουν τραπεζάκια στο απέναντι πεζοδρόμιο, αλλά και μια μικρή σχετικά αίθουσα στον κύριο χώρο του μαγαζιού...

Το παρκάρισμα είναι πολύ ευκολο επομένως, μιας και λίγα σπίτια υπάρχουν τριγύρω...
Το φαγητό είναι μεσογειακών και διεθνών τόνων αρκετά προσεγμένο....
Ο κατάλογος του καταστήματος είναι εκτενέστατος και όσο και να τον φυλλομετράς δεν τελειώνει.....
Στην αρχή μας έφεραν κριτσίνια μαύρα λίγες φετούλες λευκό και μαύρο ψωμί από μπαγκέτες και ενα ντιπ από γιαούρτι....
Παραγγείλαμε λοιπόν τα πουγκακια απο προσούτο γεμισμένα με κρέμα τυρί που ήταν πολύ ωραία...

Το κριθαρότο (έτσι το «προλόγισαν», αλλά ήταν κριθαράκι ) με γαρίδες και μπισκ ανάλαφρο, πιπεράτο, το οποίο το βρήκα πραγματικά νόστιμο και οι γαρίδες του ήταν φρεσκότατες....
Το κοτόπουλο σχάρας με σουσάμι, μπαλσάμικο και σησαμέλαιο, που σερβίρεται με ρύζι μπασμάτι, το οποίο ήταν μάλλον αδιάφορο...
Τα φρέσκα ραβιόλι με γέμιση μανιταριού που ήταν σωστά βρασμένα....
Την τραγανή τάρτα με κολοκυθάκι­, που γλυκίζει ανάλαφρα με πράσο και ισορροπεί με γραβιέρα....

Ενα μπουκάλι εμφιαλωμένο κρασί 4 Λίμνες...
Στο τέλος για γλυκό το cheesecake με φιστικοβούτυρο με βάση από Oreo που σερβίρεται σε ένα χαριτωμένο βαζάκι, πάρα πολύ καλό....
Για όλα αυτά ο λογαριασμός μας έφτασε σχεδόν τα 90 ευρώ...
Σε γενικές γραμμές όλα ήταν καλά και η εξυπηρέτηση πραγματικά άψογη...
Στα αρνητικά τώρα θα πω πως οι τιμές του είναι αρκετά τσιμπημένες και οι μερίδες λίγο μικρές... Είναι γενικά στο στυλ του γκουρμέ, που λογικά χορταίνεις με το μάτι και την ωραία παρουσίαση των πιάτων....!!

Είναι ένα ιδιαίτερο μαγαζί πάντως και ο κόσμος που το επισκέπτεται απο ότι κατάλαβα είναι λίγοο πιο ψαγμένος.. Ισως αν οι τιμές ήταν πιο χαμηλές να γινόμουν και θαμώνας...

Μοντέρνα κουζίνα - Βοτανικός, Αθήνα

Υπέροχο εστιατόριο, το επισκέφθηκα μαζι με γνωστο μου που το εχει "λιωσει" στην κυριολεξια!

Δοκιμασα αρκετα πιατα, μερικα απο αυτα ηταν:

-Στην αρχη μας εφεραν ενα αρκετα μεγαλο καλαθακι με κριτσινια ολικης, πολυσπορα κλπ και φετες ψωμιου συνοδευομενες με καποια λευκη σως γιαουρτιου πολυ ωραια.

-Γραβιέρα με σάλτσα πορτοκαλιού και βερύκοκο. Παρα πολυ γευστικο, απαλο και τραγανιστο απ' εξω και παραλληλα η σως εδινε μια γλυκυτητα που σου εμενε αξεχαστη.

-Ραβιόλια γεμισμένα με μανιτάρια. Πολυ νοστιμα και με σαλτσα τρουφας που τα εκανε ελαφρως πικαντικα.

-Κοτόπουλο με σως γιαουρτιού και δυόσμο. Πολυ ελαφρυα σως και μυρωδατη και το κοτοπουλο καλομαγειρεμενο μεσα-εξω και σε μεγαλη ποσοτητα.

-Μια πιτα με κολοκυθακι. Υπεροχο πιατο θα θελα να το ξαναδοκιμασω σιγουρα, πολυ ιδιαιτερη γευση.

-Ενα τυρι οβαλ με κανελα και καπως πιο παχυρευστο στις ακρες που αδυνατω να θυμηθω τι ηταν τωρα(συγγνωμη για την περιφραστικη εξηγηση), παρα πολυ νοστιμο, συνοδευομενο απο πρασινη σαλατα.

-Σαλάτα λαχανικών με φιλέτο κοτόπουλο, vinaigrette μουστάρδας και παρμεζάνα. Νοστιμη αν και οχι τοσο ιδιαιτερη.

-Γαρίδες τυλιγμένες με σπαγγετι πατάτας και σως μάνγκο. ΠΑΡΑ πολυ νοστιμο πιατο, με πολυ ωραια εμφανιση και ωραιο δεσιμο γευσεων.. το γλυκο φρεσκο μανγκο μαζι με τις γαριδες με αφησε πολυ ικανοποιημενη και εντυπωσιασμενη.

-Ριζοτο με σπαραγγια, παρμεζάνα και τζίντζερ, παρα πολυ νοστιμο και καπως πικαντικο πιατο!

-Φιλετακια μοσχαρισια με σαλτσα πορτσινι, επισης πολυ νοστιμα και καλομαγειρεμενα.

Πηραμε και κρασι Άδολη Γης, λευκο, πολυ καλο.

Απο γλυκα:
-μπανοφι-εξαιρετικο και ελαφρυ
-παγωτο με μπισκοτο και καποιο κοκκινο σιροπι
-εναν σαν ζελε ή κρεμα καραμελε πολυ νοστιμο

Γενικα το φαγητο ηταν παρα πολυ καλο και καθολου λαδερο ή βαρυ, αντιθετα σου αφηνε μια εικονα ποιοτικου υγιεινου φαγητου, με ιδιαιτερες γευσεις και την κυριαρχια του συνδυασμου γλυκο-αλμυρο.

Ο χωρος ομορφος και προσεγμενος, με διαφορετικο χωρο για καπνιζοντες, αν και αρκετα σκοτεινος και οχι σε τοσο ομορφο δρομο, κοντα στο Γκαζι, αλλα μακρυα απο την βαβουρα.

Οι τιμες τσιμπημενες, αλλα καθως ειναι εστιατοριο με καλη ποιοτητα φαγητου και εξαιρετικο-ευγενεστατο σερβις που ηταν τακτικα στο τραπεζι μας για μαζεμα πιατων, ανανεωση ποτηριων και φυσικα για να σιγουρευτουν οτι μας αρεσαν ολα, σας το προτεινω!

Μοντέρνα κουζίνα - Βοτανικός, Αθήνα

Σαββατο βραδυ το μαγαζι ηταν γεματο... παρολαυτα η εξυπηρετηση ηταν ΑΨΟΓΗ στο τραπεζι 6 ατομων που ειχαμε κανει κρατηση

Το φαγητο ηταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ, εγω για κυριως πηρα τα linguini με τις λιαστες ντοματες και το κολοκυθακι.... καταπληκτικο!!!.. αλλα και οι σαλατες και τα πρωτα ηταν παρα πολυ ωραια.... ο χωρος ωραιος, μοντερνος, με ωραια χωροθετηση οσον αφορα τους καπνιζοντες.

Το μονο αρνητικο (ΕΑΝ μπορεις να βρεις κατι) ειναι η περιοχη που ειναι πιο alternative απο τα γουστα μου....

Κατα τα αλλα πιστευω οτι πρεπει να το επισκεφτείτε, το προτείνω ανεπιφύλακτα!!!

Χρήσιμη;
Μοντέρνα κουζίνα - Βοτανικός, Αθήνα

Καταπληκτικό εστιατόριο, μας άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις, τα πιάτα πολύ ωραία με μερίδες που είναι περισσότερο απο κανονικές και με γεύσεις πραγματικά απίστευτες, το service άριστο, άν και το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο, εξυπηρετηθήκαμε γρήγορα και τα πιάτα είχαν πολύ καλό ρυθμό, τα ορεκτικά απίστευτα και τα κυρίως κόντεψε να μήν έχουμε χώρο να τα βάλουμε, το προσωπικό τόσο ευγενικό που δεν το πιστέυαμε, πραγματικά φοβερή επιλογή και αξία για τα χρήματά μας, νομίζω ότι βρήκαμε το στέκι φαγητού που μας έλειπε! ευχαριστούμε πολύ! Θα ξαναέρθουμε και θα σας προτείνουμε πολύ ευχαρίστως..

Χρήσιμη;
Μοντέρνα κουζίνα - Βοτανικός, Αθήνα

Το Γκάζι βρίθει από χώρους διασκέδασης και εστίασης, ωστόσο θεωρώ τα prosopa από τους πιο ξεχωριστούς. Με θέα το urban τοπίο των γραμμών του τρένου, το εστιατόριο διαθέτει μινιμαλιστικά μοντέρνο, βιομηχανικό ντιζάιν και μαζεύει καλλιτεχνικό, αλλά όχι ψωνίστικο κόσμο.

Με φίλους ηθοποιούς και σκηνοθέτες το επισκέφτηκα λοιπόν που είναι και στέκι τους και πραγματικά εντυπωσιάστηκα. Καταρχάς το σέρβις είναι ευγενικό και γρήγορο, αλλά όχι απρόσωπο. Μ άρεσε που είχε διαφορές επιλογές από κρασιά σε ποτήρι για να πιει εν τέλει ο καθένας αυτό που του αρέσει.

Από φαγητά διαλέξαμε ραβιόλια γεμισμένα με μανιτάρια, που ήταν πλούσια σε γεύση και πεντανόστιμα, μαύρες ταλιατέλες με καπνιστό σολομό, ελαφριές και ισορροπημένες, μια ευφάνταστη γαρίδα με σπαγγέτι πατάτας και το χιτ που είναι, δικαίως, το ψαρονέφρι με σως μουστάρδας με λεπτή σε γεύση.

Μας κέρασαν παράλληλα και κοτόπουλο με σως γιαουρτιού και δυόσμο που ήταν καλό ως πιάτο αλλά μάλλον μικρό (ίσως γιατί ήταν κέρασμα;) και ένα ριζότο λαχανικών, αέρινο σχεδόν.

Από γλυκά δεν δοκίμασα διότι δεν το χω, αλλά οι υπόλοιποι φάνηκαν αρκούντως ευχαριστημένοι. Ο λογαριασμός δεν ξεπέρασε τα 25 € το άτομο, οπότε αξίζει με το παραπάνω.