21 Οκτ 2016

Η κριτική για τα πρόσωπα άργησε πολύ, αλλά αυτή η αργοπορία, οδήγησε και σε δεύτερη επίσκεψη μετά αρκετούς μήνες, συνεπώς βοήθησε σε πιο ασφαλή συμπεράσματα.

Η πρώτη επίσκεψη λοιπόν πραγματοποιήθηκε πριν περίπου ένα χρόνο. Ένα χειμωνιάτικο Σάββατο τρία άτομα το επισκεφθήκαμε με αρκετές προσδοκίες. Η δεύτερη πραγματοποιήθηκε τον προηγούμενο μήνα, δύο άτομα που τελικά καταλήξαμε και πάλι τρία.

Για να τα πάρω με τη σειρά ο χώρος είναι λιτός από άποψη διακόσμησης, σε γκρι αποχρώσεις πλησιάζει, λίγο σε βιομηχανικό στυλ θα έλεγα και ο χαμηλός φωτισμός με την μουσική σε χαμηλή ένταση και υπό το φως των κεριών στα τραπέζια, συντελούν στο να περάσει κάποιος ένα όμορφο και χαλαρό βράδυ. Ο τοίχος με τα “πρόσωπα” διασημοτήτων σε ασπρόμαυρο φόντο – η μοναδική ίσως αξιοσημείωτη πινελιά- στην δεύτερη επίσκεψη είχε αντικατασταθεί με ένα σκέτο γκρι…δεν ξέρω αν βρίσκεται γενικά under construction αυτή την περίοδο.

Η εξυπηρέτηση; Μμμμ, ψάχνω να βρω το επίθετο που πρέπει να της δώσω. Στην πρώτη επίσκεψη ήταν πιο επικοινωνιακή, στην δεύτερη που είναι και πρόσφατη, την έχασαν εντελώς νομίζω τη μπάλα και εξηγούμαι. Φτάνουμε 2 άτομα με κράτηση σε ένα εστιατόριο που κατά 80% είναι ακόμα άδειο, με πολλά υποτίθεται reserve.

Μας υποδεικνύουν να καθίσουμε στον στενόμακρο διάδρομο που είναι τα διπλά τραπέζια, ο οποίος ενώνει τις δύο αίθουσες του εστιατορίου (καθώς είναι διαμπερές κατά κάποιο τρόπο). Για ευνόητους λόγους αφού είναι και το πέρασμα των σερβιτόρων εκεί, ρωτήσαμε αν έχουμε άλλη επιλογή. Καθίσαμε σε ένα τραπέζι μπροστά στην πόρτα, ενώ σημειώνω όλα τριγύρω τα τραπέζια ήταν άδεια. Στην πορεία ενημερώνουμε ότι θα έρθει και τρίτο άτομο εκτάκτως και ρωτάμε αν μπορούμε να μεταφερθούμε σε ένα άλλο τραπέζι πιο ευρύχωρο. Πήραμε αρνητική απάντηση οπότε προκειμένου να δούμε και το τρίτο φιλαράκι μας, προτιμήσαμε να στριμωχτούμε λίγο.

Αυτό που μας ενόχλησε περισσότερο απ’ όλα δεν ήταν ότι μας αρνήθηκαν εναλλακτική επιλογή, γιατί είναι κατανοητό πως υπάρχουν κρατήσεις και δεν γίνεται τη δεδομένη στιγμή να κάνουν αλλαγές. Εκείνο όμως που πραγματικά μας ενόχλησε ήταν ότι η ώρα πέρναγε και 3 τραπέζια τεσσάρια έμειναν εκεί άδεια, μέχρι που μετά τις 23:30 γέμισαν από ζευγάρια που κατέφθαναν χωρίς κράτηση… με εμάς τους τρείς υπενθυμίζω, στριμωγμένους σε διπλό!

Όταν ενοχλημένοι στο τέλος της βραδιάς το αναφέραμε σαν παρατήρηση στον σερβιτόρο που είχε αναλάβει το τραπέζι μας, μας είπε εμφανώς αμήχανος, ότι επρόκειτο για κρατήσεις που δεν ήρθαν και άλλες μασημένες δικαιολογίες. Και γιατί διερωτώμαι εφόσον πέρασε ένα εύλογο διάστημα από την ώρα που είχε οριστεί η κράτηση, δεν μας προτείνατε –την στιγμή μάλιστα που ήδη σας έχουμε παρακαλέσει γι’ αυτό- να καθίσουμε κάπου αλλού για να είμαστε λίγο πιο άνετα;; Πρώτο φάουλ!

Τέλος για να κλείσει το κεφάλαιο της εξυπηρέτησης, όταν ζητήσαμε τον λογαριασμό κατέφθασε ο υπεύθυνος ίσως είναι και αφεντικό (που προφανώς είχε ενημερωθεί για τα παράπονα), … και άφησε ένα γλυκό λέγοντας: “είναι εντάξει”;; Και μετά στο ίδιο στυλ ακολούθησαν άλλα δύο που αναφέρω παρακάτω. Τουλάχιστον ανώριμη μπορώ να την χαρακτηρίσω αυτή τη συμπεριφορά. Και όχι κύριε μου δεν είναι εντάξει, αλλά από τη στιγμή που έχετε μαγαζί εστίασης και δεν έχετε τον στοιχειώδη τρόπο και την ευγένεια, να χειριστείτε ένα τέτοιο θέμα, δεν έχει νόημα να συζητήσουμε τίποτε άλλο περαιτέρω. Απλά κάποιοι άνθρωποι όταν “δεν το έχουν” καλό θα ήταν είτε να επιλέξουν κάποιο άλλο επάγγελμά, είτε να επιλέξουν ένα άλλο άτομο για το συγκεκριμένο πόστο, δεν είναι κακό.

Το πρόβλημά μας σαφώς δεν θα το έλυναν τα γλυκά, αλλά ο τρόπος με τον οποίο θα μας προσέγγιζε ο υπεύθυνος, την ίδια στιγμή που θίξαμε το πρόβλημα και όχι στο τέλος της βραδιάς με τέτοιο ύφος, χωρίς να πει κουβέντα για το θέμα. Γιατί αυτοί που βρίσκονται στο πόστο του customer service επιβάλλεται να είναι “επικοινωνιακοί”.

Όταν μας έχετε όλη νύχτα στριμωγμένους και δεν ενδιαφέρεστε που έχουμε δυσανασχετήσει με κάτι και σας το έχουμε αναφέρει, δεν έχει ιδιαίτερο νόημα στο τέλος ένα σκέτο κέρασμα χωρίς καμία αναφορά, γιατί η διάθεση της βραδιάς έχει ήδη πάει περίπατο!

Το φαγητό τώρα…

Ξεκινήσαμε με ένα συμπαθητικό ντιπάκι πασπαλισμένο με παπαρουνόσπορο, ελιές καλαμών και κριτσίνια που μόλις τώρα συνειδητοποιώ από την απόδειξη ότι χρεώθηκε 5,70€ δηλαδή 1,90/άτομο…κοινώς…χρυσάφι!

- Κέρασμα ένα κομμάτι σπανακόπιτα, καλοδεχούμενο, χωρίς όμως να κερδίσει της εντυπώσεις όπως θα περίμενε κανείς από μια πίτα. Κάποιο μυρωδικό, ίσως ένα πιο αρωματικό χόρτο ανάμεσα, λίγο πιο spicy…αχ, βρε μανούλα! Αυτή τη θεϊκή σπανακόπιτα, δεν θα την ξαναγευτώ ποτέ!

Πρέπει εδώ όμως να σημειώσω ότι πάντα απ' ότι πρόσεξα σε όλες τις επισκέψεις και σε όλα τα τραπέζια, κερνάνε είτε κάποιο ορεκτικό, είτε κάποιο γλυκό ή και τα δύο.

- Ριζότο με λαχανικά, απαλή σάλτσα κάρυ και κόλιανδρο χ 10,60€

Νόστιμο και σωστά χυλωμένο, αλλά μετά βίας η αναλογία ήρθε στην μιάμιση κουταλιά της σούπας για τον καθένα!

- Λιγκουίνι με μανιτάρια πλευρώτους και πέστο τρούφας χ 9,20€

Αξιοπρεπές πιάτο που σε σχέση με την πρώτη επίσκεψη κράτησε την ποιότητα και την τιμή του στα ίδια επίπεδα, σε βάρος όμως και εδώ της ποσότητας. Η τρέλα που έχω να φωτογραφίζω τα πιάτα, με βοήθησε στο να διαπιστώσω την τραγική σμίκρυνση των μερίδων.

- Ταλιατέλες μανιταριών με κρέμα παρμεζάνας χ 12,20€

Από τα νοστιμότερα πιάτα που δοκιμάσαμε στα Prosopa, αλλά εξακολουθώ να θεωρώ πάρα πολλά τα 12€ για μια μερίδα ζυμαρικών.

- Κοτόπουλο με απαλή σάλτσα κάρυ και μάνκγο που ενώ στον κατάλογο η χρέωση είναι στα 10,60€ οι τρεις κουταλιές πουρέ πατάτας που ζητήσαμε να συνοδεύει το κοτόπουλο, εκτόξευσε το πιάτο στα 13,60€…. κι άλλο χρυσάφι… κουταλιά και ευρώ δηλαδή!

Ένα κατά τα άλλα πάρα πολύ νόστιμό πιάτο, ωραία στημένο, με τρυφερό το κοτόπουλο και γευστικό τον βελουδένιο πουρέ που το συνόδευσε, αλλά όσο βλέπω την απόδειξη… τόσο εξοργίζομαι από την υψηλή κοστολόγηση.

Με κερασμένα τα παρακάτω γλυκά τύπου “εντάξει είναι;;”:

α) μια πανακότα γευστικότατη,

β) ένα ωραίο παγωτό φυστίκι που είχε έντονη την γευστική προσθήκη του πικραμύγδαλου και

γ) λικέρ μανταρίνι (το παράκανε ο υπεύθυνος με τα κεράσματα, μου θύμισε το αξέχαστο σκηνικό στα Λιθάρια και σημειωτέον ότι η παρέα μου είχε ήδη εκνευριστεί με την όλη αντιμετώπιση και δεν τα ακούμπησε καν), χωρίς ποτά, με νερό βρύσης, ο λογαριασμός έφτασε τα 51,30€ ήτοι 17,10€ έκαστος, ποσό αρκετά υψηλό θεωρώ για τις παρεχόμενες υπηρεσίες και την συνολική εμπειρία.

Ενδεικτικά θα σας πω ότι ακριβώς ένα χρόνο πριν, ο κατάλογος ήταν ακριβώς ο ίδιος, με τις ίδιες τιμές (με εξαίρεση το κουβέρ που ήταν κατά 0,30€ λιγότερο ανά άτομο), και το γεύμα πάλι τριών ατόμων με τάρτα κολοκύθι χ6,5€, μπιφτεκάκια (3 τεμ. μινιατούρες και αδιάφορα) χ7,80€, ριζότο με λαχανικά, ταλιατέλες και λιγκουίνι όπως παραπάνω, κοτόπουλο παρμεζάνα χ11,40€, κανάτα κόκκινο κρασί 500ml x5,80€, μπύρα Fix dark χ4,40€ κι ένα γλυκό τιραμισού χ 6,50€...

... Σκαρφάλωσε στα 79,30€ δηλαδή 26,43€/άτομο!

Συμπερασματικά: Στα Prosopa δε νομίζω ότι θα ξαναπάω, αν δεν αλλάξει η φιλοσοφία. Λίγο η εξυπηρέτηση, λίγο τα υπόλοιπα που προανέφερα... δε μπορώ να πω ότι με κέρδισε αυτό το εστιατόριο. Το φαγητό είναι αρκετά καλό, επιδέχεται βέβαια βελτιώσεις και σίγουρα επιβάλλεται να ανανεώσουν τον κατάλογο. Πρέπει όμως να κατεβάσουν και τις τιμές. Γιατί όταν καλούμαι να δώσω 26€ για ένα πλήρες γεύμα ή 17€ για ένα ελλιπές, τότε έχω πολύ περισσότερες απαιτήσεις τόσο από το σέρβις όσο και από την συνολική εμπειρία που αποκόμισα.

Αφήνω στην δική σας ευχέρεια το εάν θέλετε να το επισκεφθείτε ή όχι.

28 Μάρ 2017

25 Μαρτίου σήμερα και αποφασίσαμε αν αποφύγουμε μαγαζιά με ψαρικά λόγο της παράδοσης του μπακαλιάρου. Θέλαμε να πάμε κάπου που θα τρώγαμε καλά, δηλαδή σε μαγαζί που έχουμε επισκέπτη αρκετές φορές και έχουμε φάει καλά. Οπότε επιλέξαμε τα πρόσωπα. Το έχουμε επισκέπτη πολλές φορές στο παρελθόν είτε χειμώνα στις Εσωτερικές αίθουσες είτε καλοκαίρι στην πλατεία απέναντι.
Υπάρχουν μαγαζιά που είναι πολύ δυνατά στο φαγητό και λιγότερο στα γλυκά τους υπάρχουν το αντίθετο και φυσικά μαγαζιά που είναι δυνατά και στους 2 τομείς. Τα πρόσωπα είναι ένα τέτοιο μαγαζί πολύ δυνατό και στους 2 και Σωστά εκτελεσμένα φαγητά και τρομερά γλυκά. Φυσικά δεν θα φας τα γκουρμε πιάτα με πολύπλοκες γευσεις άλλα δεν θα φας και την την μπριζόλα με πατάτες Και καρότο και λίγο ρύζι δίπλα τις δεκαετίας του 80.

Ο χώρος μέσα είναι μοντέρνος βιομηχανικού στιλ, καθαρός με απόσταση τα τραπέζια.

Μπαίνοντας και αφοί κάτσαμε στο τραπέζι για 4 άτομα που είχαμε κλείσει την ίδια μέρα το πρωί, ο σερβιτόρος μας μας ρώτησε αν θέλαμε εμφιαλωμένο νερό η βρύσης. Ύστερα μας φέρανε τους καταλόγους μας και την λίστα κρασιών και ποτών.

Η ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ Μας

Ένα ποτήρι ροζέ κρασί που στην πορεία ήρθε και δεύτερο κερασμένο από το μαγαζι

Σαλάτας πράσινη με κοτόπουλο ψητό και παρμεζάνα
Ωραία σαλάτα με νόστιμο ψητό κοτόπουλο χορταστική μερίδα που μπορείς να Την πάρεις και σαν κυρίως πιάτο.

Μικρή πίτσα με ντομάτα και βασιλικό.
λεπτό ζυμάρι με τυρί μοτσαρελα ολόκληρα ντοματακια και σάλτσα ντομάτας, νόστιμη απλά θα ήθελα το ζυμάρι να ήταν τραγανό.

Μοσχαρίσια μπιφτεκάκια με κατσικίσιο τυρί.
3 μικρά μπιφτεκάκια λίγο πιο μεγάλα από καφτεδάκια με 3 κομμάτια πίτας στο ενδιάμεσο είχαν σως (σαν μαγιονέζα σαν τυρί κρέμα) και από πάνω τριμμένο τυρί. Νόστιμα μπιφτεκάκια ζουμερά και πολύ γευστικά.

Έπειτα ήρθε ορεκτικό κέρασμα
Κοτόπουλο thai με Καρότο κολοκυθάκι μανιτάρια μέσα σε σάλτσα από σόγια σως.
Εμένα που μου αρέσουν το κινέζικο και έχω φάει αρκετά στην ζωή μου το έφαγα μεν άλλα δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο δε, όχι ότι δεν ήταν νόστιμο άλλα του έλειπε κάτι για να απογειωθεί το πιάτο.

Στα κυρίως τώρα.

Εγώ πήρα πικανια black agnus με πατάτες baby ψητές. Λίγο πριν έρθει το πιάτο μου έφεραν στο τραπέζι μας 2 βαζάκια με σως σάλτσες δεν πρόλαβα να δω τι ήταν γιατί δεν τις χρησιμοποιώ οπότε δεν υπήρχε λόγος να βρίσκονται στο τραπέζι, όπως και τα διαφορετικα αλάτια που έφεραν άμεσος μετα. Μου αρέσει γενικά η γεύση του κρέατος όταν πρόκειται για black agnus. Το κρέας ήταν σωστά ψημένο όπως το ζήτησα μόνο που ήταν λίγο σκληρό. Αρκετή ποσότητα και το κρέας και η πατάτες, αν και δεν τρελαίνομαι για πατάτα γενικός, ήταν νόστιμες.

Ταλιατελες ολικής άλεσης με κρέμα παρμεζάνας.
Μια Πιρουνιά που έφαγα μου άρεσε αρκετά, σωστά βρασμένα τα μακαρόνια και νόστιμη η κρέμα παρμεζάνας που γέμιζε το στόμα.

Σπαγγέτι με λιαστή ντομάτα και κολοκύθι
Και αυτό το πιάτο σωστά εκτελεσμένο, σωστά βρασμένα μακαρόνια και χορταστική μερίδα.

Και για τον μικρό μας πηραμε
Κριθαράκι με γαρίδες
Ωραία και αυτό εκτελεσμένο με 3-4 γαρίδες καθαρισμένες και νόστιμη κόκκινη σάλτσα.

Αφού τελειώσαμε αποφασίσαμε να πάρουμε και 2 γλυκάκια

Μπανοφι
Το καλύτερο μπανοφι που έχω φάει ποτέ

Παγωτό καϊμάκι με βάση από κανταΐφι και χαλβά
Πολύ ωραίο και αυτό αν σου αρέσει ειδικά η γεύση του χαλβά από ταχίνι.

Έπειτα μας ήρθαν 2 γλυκά κέρασμα

Πανακοτα
Δεν πολύ κατάλαβα την γεύση της για είχα ακόμα στο στόμα μου τα άλλα 2 που ήταν πιο γλυκά οπότε αυτό μου φάνηκε αγλυκό

Και τέλος (επιτέλους) παγωτού πεπόνι.
Πάρα πολύ ωραίο.

Ο λογαριασμός για τα παραπάνω ήταν 114 ευρώ.

Τα πρόσωπα είναι από τα μαγαζιά Που θα συνεχίσω να επισκέπτομαι γιατί είναι σταθερή άξια

09 Μαι 2016

Τα PROSOPA ήθελα να τα επισκεφθώ εδώ και πάρα, μα πάρα πολύ καιρό. Αρχές της δεκαετίας θυμάμαι, πριν ακόμη δηλαδή από την εποχή της ενασχόλησής μου με το ask4food, έχοντας διαβάσει ένα άρθρο στο internet, μου είχε κινήσει το ενδιαφέρον και είχα βάλει ως άμεση προτεραιότητα μια επίσκεψη. Αποπειράθηκα μάλιστα δύο φορές να πάω, αλλά η τηλεφωνική κράτηση για Σάββατο βράδυ έγινε καθυστερημένα και δεν βρήκα διαθέσιμο τραπέζι.

Έκτοτε, ανακάλυψα το αγαπημένο μας site και μέσω αυτού νέα και ενδιαφέροντα μέρη για φαγητό, οπότε τα PROSOPA ξεχάστηκαν, ώσπου τον προηγούμενο μήνα, θέλοντας να κανονίσουμε μια έξοδο, η γυναίκα μου έριξε την ιδέα για τα PROSOPA. Προβληματίστηκα κάπως βέβαια, γιατί οι κριτικές για το συγκεκριμένο εστιατόριο δεν ήταν πολλές, και οι περισσότερες μάλιστα αρκετά παλιές και με αντιφατικές μεταξύ τους αξιολογήσεις. Τέλος πάντων, αποφάσισα να αγνοήσω τους ενδοιασμούς μου και τελικά να δοκιμάσω τα PROSOPA, και όπως αποδείχθηκε κάναμε εξαιρετική επιλογή, γιατί περάσαμε ένα πολύ όμορφο κυριακάτικο βραδινό, με νόστιμο φαγητό και άψογη εξυπηρέτηση, σε έναν προσεγμένο χώρο και σε, σχετικά, λογικές τιμές. Λοιπόν, έχουμε και λέμε...

ΧΩΡΟΣ: (4)
Τα PROSOPA βρίσκονται στην περιοχή του Ρουφ, πίσω από το Μουσείο Μπενάκη, δίπλα στις σιδηροδρομικές γραμμές, σε κεντρικό δηλαδή σημείο, αλλά όχι σε άμεση επαφή με την κοσμοσυρροή που επικρατεί στον Κεραμεικό – Γκάζι, οπότε αυτόματα η πρόσβαση μέσω αυτοκινήτου καθίσταται εξαιρετικά εύκολη υπόθεση. Η κράτηση νομίζω είναι απαραίτητη, γιατί, αν και Κυριακή βράδυ, το εστιατόριο ήταν σχεδόν γεμάτο. Στο site του εστιατορίου τα PROSOPA «αυτοπαρουσιάζονται» ως σημείο συνάντησης ανθρώπων του θεάτρου και γενικότερα καλλιτεχνών, προφανώς, λόγω θέσης, αλλά και γιατί η κουζίνα του παραμένει ανοιχτή έως αργά. Προσωπικά, δεν εντόπισα κάποιον «επώνυμο», η αλήθεια ωστόσο είναι ότι στο εστιατόριο έφθασαν κάποιες παρέες λίγο πριν τα μεσάνυχτα, οπότε η πληροφορία για ανοιχτή έως αργά κουζίνα επιβεβαιώνεται και από μένα.

Ο εσωτερικός χώρος χωρίζεται σε δύο αίθουσες. Η μία αποτελεί την κύρια αίθουσα του εστιατορίου, και βρίσκεται μπροστά από τις σιδηροδρομικές γραμμές. Μέσω ενός διαδρόμου, συναντάς τη δεύτερη αίθουσα, για την οποία μάλιστα υπάρχει ξεχωριστή είσοδος και η οποία έχει θέα σε μια μικρή πλατεία, στην οποία τους θερινούς μήνες τοποθετούνται και τραπεζάκια.

Διαβάζοντας την περιγραφή του χώρου στο site του εστιατορίου, δεν έχω παρά να συμφωνήσω απόλυτα με αυτήν. Πρόκειται, δηλαδή, για έναν νέο και μοντέρνο ενιαίο χώρο, στον οποίο προϋπήρχαν δυο ξεχωριστά κτίρια, τα οποία ενώθηκαν, διατηρώντας ωστόσο τη βιομηχανική αισθητική αλλά και τη ζεστασιά του ξύλου. Ο χαμηλός φωτισμός ίσως ξενίσει κάποιους, προσωπικά όμως τον βρήκα αρκετά ταιριαστό με την εικόνα των σιδηροδρομικών γραμμών που βρίσκονται μπροστά από το εστιατόριο. Στα θετικά επίσης να σημειωθούν τα άνετα τραπέζια, σε ικανοποιητική μεταξύ τους απόσταση, η απαγόρευση του καπνίσματος (τουλάχιστον στο χώρο που βρισκόμουνα εγώ), τα βάζα με τα λουλούδια στα τραπέζια και οι πεντακάθαρες τουαλέτες στο υπόγειο χώρο του εστιατορίου.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ: (4)
Και εδώ η βαθμολογία μου θα είναι η καλύτερη δυνατή. Πολυπληθές προσωπικό, άμεσα διαθέσιμο και πρόθυμο να σε εξυπηρετήσει, δεν πρόκειται να σε αφήσει παραπονεμένο. Επίσης πλούσια κεράσματα, καθόλη τη διάρκεια του γεύματος, αποτελούν σίγουρα κινήσεις που σε κερδίζουν. Σε εμάς προσφέρθηκαν μία μερίδα σουβλάκια μοσχαρίσια με σουσάμι και μέλι, μία πανακότα και δύο σφηνάκια λιμοντσέλο στο τέλος. Ο λογαριασμός, μαζί με αναλυτική απόδειξη, έρχεται σε ένα πιατάκι, το οποίο είναι γεμάτο πολύχρωμες καραμέλες και τσίχλες, μαζί με την κάρτα του εστιατορίου. Νεράκι ήρθε εμφιαλωμένο, κατόπιν ερώτησης, ωστόσο, για το εάν προτιμούμε βρύσης αντί για αυτό.

ΓΕΥΣΗ: (4)
Το μενού δεν είναι προσανατολισμένο σε κάποιο συγκεκριμένο είδος κουζίνας και προσφέρει αρκετές επιλογές που μπορούν να καλύψουν όλα τα γούστα. Η δική μας παραγγελία, συν τα κεράσματα, περιελάμβανε αναλυτικότερα τα εξής:
- εμφιαλωμένο νερό (1,90 €), κατόπιν ερώτησης, όπως προανέφερα
- ντιπ με ελιές και κριτσίνια (3,90 €), συμπαθητικά
- σαλάτα με σπανάκι, ρόκα, λιαστές ντομάτες και μανιτάρια (8,10 €), νόστιμη και σε ικανοποιητική ποσότητα.

- τάρτα με κολοκύθι, πράσο, γραβιέρα (6,60 €). Νόστιμο ορεκτικό, το κομμάτι θα μπορούσε να είναι και λίγο μεγαλύτερο, σε κάθε περίπτωση θα το συνιστούσα.
- δύο μοσχαρίσια σουβλάκια με μέλι και σουσάμι, ήρθαν ως κέρασμα, όπως προανέφερα, και ήταν πολύ νόστιμα, ίσως θα μπορούσαν να είχαν ψηθεί λιγότερο.
- μπουκιές κοτόπουλο με παρμεζάνα, για μένα, το οποίο συνοδευόταν από ρύζι μπασμάτι (11,20 €). Πλούσια και χορταστική μερίδα, το κοτόπουλο καλομαγειρεμένο με πολύ ωραία σάλτσα, μια χαρά και το ρυζάκι που ήρθε ως συνοδευτικό.
- ψαρονέφρι με σος λεμόνι και ανθότυρο, για τη σύζυγο, το οποίο συνοδευόταν από πουρέ (12,60 €). Και εδώ οι ίδιες παρατηρήσεις, και ως προς το μέγεθος του πιάτου και ως προς τη γεύση.
- τιραμισού (6,50 €), αρκετά νόστιμο, η τιμή όμως κάπως τσιμπημένη.
- πανακότα, νόστιμη επίσης, ήρθε ως κέρασμα σερβιρισμένη σε ένα ποτηράκι.
Το φαγητό μας συνοδεύσαμε με ένα μπουκάλι λευκό κρασί άδολη γης κτήμα αντωνόπουλου (19,80 €).
Η συνολική εικόνα από το φαγητό ήταν άκρως θετική. Σίγουρα δεν δοκιμάσαμε κάποια γεύση που θα μας έμενε αξέχαστη, όλα τα πιάτα όμως ήταν νόστιμα, καλομαγειρεμένα και προσεγμένα. Ως θετικό στοιχείο, και μάλιστα χωρίς να το περιμένω, να αναφέρω την ποσότητα των κυρίως, ιδίως, πιάτων.

VALUE FOR MONEY: (3)
Για τα παραπάνω, δηλαδή σαλάτα, ορεκτικό, 2 κυρίως, γλυκό, ένα μπουκάλι κρασί, συν νερό και κουβέρ, ο λογαριασμός έφθασε στα 70,60 €. Ασφαλώς, δεν πρόκειται για οικονομικό εστιατόριο και οι τιμές θα μπορούσαν να είναι κάπως χαμηλότερες. Ωστόσο, για το περιβάλλον και το service του φαγητού, την ποιότητα του φαγητού, σε συνδυασμό με τα πλούσια κεράσματα, βρίσκω την τιμολόγηση φυσιολογική.

Συμπερασματικά, πιστεύω ότι τα PROSOPA αξίζουν οπωσδήποτε μια επίσκεψη, προσωπικά θεωρώ ότι δεν πρόκειται να σας απογοητεύσουν. Εμείς πάντως περάσαμε ένα πολύ όμορφο βράδυ, σε ένα προσεγμένο περιβάλλον, με άψογο service και νόστιμα πιάτα. Να πάτε...

13 Ιουν 2017

Παρασκευη 5/5 πηγαμε στα " Πρόσωπα". Ενα μικρο αλλα παράλληλα πολυ ομορφο κ καλαίσθητο μαγαζι! Στα θετικά του ειναι η τοποθεσία, καθώς βρίσκεται κοντα στο μετρο του Κεραμεικού, οπότε δεν χρειάστηκε να ταλαιπωρηθουμε με το πάρκινγκ, αλλα παράλληλα απέχει κ απο το θόρυβο της πλατείας στο Γκαζι.

Οι γεύσεις που σου προσφέρει ειναι ιδιαίτερες και ολα τα πιάτα που παραγγείλαμε ηταν προσεγμένα..

Το σέρβις ειναι σχετικα γρηγορο.
Αξιζει να δοκιμάσετε κοτόπουλο με σως γιαουρτιου, ραβιόλια με μανιταρια και ψαρονέφρι!!

Αν μπορουσα να βαλω ενα μείον ειναι οι τσιμπημένες τιμουλες κ αυτος ειναι ισως κ ο μοναδικος λογος που θα διστάσω να ξανα παω αμεσα... Ωστόσο, μακροπρόθεσμα σιγουρα θα το ξανα επισκεφτώ!!

23 Μάρ 2016

Ειλικρινά από τις λίγες φορές που φεύγω τόσο ενθουσιασμένη και γεμάτη από ένα εστιατόριο. Από την αρχή ως το τέλος μία λέξη περιγράφει το μαγαζί: Επαγγελματισμός.

Και ξεκινάω. Επισκεφθήκαμε χτες το συγκεκριμένο κατάστημα, αφού είχαμε κάνει κράτηση σε χώρο για καπνίζοντες. Καθόμαστε στο τραπέζι, αφού υπενθυμίσαμε ότι θέλουμε να καπνίσουμε και επιβεβαιώθηκε ότι δεν υπάρχει θέμα. Ωστόσο μετά από λίγο έρχεται ο υπεύθυνος και μας ζητά συγγνώμη καθώς ο χώρος καπνιζόντων είναι στο πίσω μέρος του μαγαζιού και πρέπει να μας αλλάξει τραπέζι. Κανένα πρόβλημα λέμε και αλλάζουμε.

Ο χώρος καταπληκτικός. Industrial αλλά ζεστός και φιλικός συνάμα με βάζα από φρέσκα λουλούδια σε κάθε τραπέζι. Εντυπωσιακά τεράστια φωτιστικά κοσμούν όλο το μαγαζί.

Ο σερβιτόρος μας ρώτησε αν θέλουμε νερό εμφιαλωμένο ή βρύσης, οπότε ξεκινάμε ήδη όμορφα αφού εξέλειψε η δικτατορία του εμφιαλωμένου μπουκαλιού.
Για αρχή ήρθαν υπέροχα πολύσπορα κριτσίνια με συνοδεία ελιών και ενός γευστικού ντιπ γιαουρτιού καθώς και φρυγανισμένο ψωμί. Ενώ ταυτόχρονα κατέφτασε μια κερασμένη από το μαγαζί σπανακόπιτα λόγω του ότι μας άλλαξαν τραπέζι!

Από σαλάτες επιλέξαμε μια με πλιγούρι ντομάτα αγγούρι και πιπεριές, εξαιρετική και πολύ δροσερή. Από ορεκτικά πήραμε πικάντικα μπιφτεκάκια με κατσικίσιο τυρί και πιτούλες, πολύ αφράτα και ζουμερά μπιφτέκια.

Από κυρίως λινγκουινι με μανιτάρια μπρόκολο και μπέικον, ξετρελάθηκα με αυτό το πιάτο και θα ήταν από μόνο του λόγος να ξαναπάω. Το δεύτερο κυρίως που πήρα με ήταν κοτόπουλο με μάνγκο και curry συνοδευόμενο από πουρέ εξαιρετικό γευστικότατο.
Έπειτα παραγγείλαμε γλυκό, cheesecake φυστικοβούτυρο… Τα λόγια είναι περιττά… Οργασμός γεύσης.

Κι εκεί που ήμασταν ήδη υπερευχαριστημένοι μας φέρνουν δύο ποτήρια Limoncello για να αλλάξουμε γεύση και έπειτα ένα παγωτό καϊμάκι με σιρόπι βύσσινο κερασμένο από το μαγαζί!

Και τέλος μαζί με το λογαριασμό ήρθε ένα υπέροχο πιατάκι με καραμελίτσες τσίχλες και ζαχαρωτά! Και όοοολα αυτά στην τιμή των 46 ευρώ.
Ε να λοιπόν.. το συστήνω ανεπιφύλακτα και ανυπομονώ να ξαναπάω, μιας και πρόκειται για ένα μαγαζί που τιμά το όνομά του. Πρόκειται πραγματικά για τα πρόσωπα που σε κάνουν να νιώσεις σαν το σπίτι σου και να θες να ξαναπας. Μπράβο!

09 Φεβ 2016

Καταπληκτικό εστιατόριο, μας άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις, τα πιάτα πολύ ωραία με μερίδες που είναι περισσότερο απο κανονικές και με γεύσεις πραγματικά απίστευτες, το service άριστο, άν και το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο, εξυπηρετηθήκαμε γρήγορα και τα πιάτα είχαν πολύ καλό ρυθμό, τα ορεκτικά απίστευτα και τα κυρίως κόντεψε να μήν έχουμε χώρο να τα βάλουμε, το προσωπικό τόσο ευγενικό που δεν το πιστέυαμε, πραγματικά φοβερή επιλογή και αξία για τα χρήματά μας, νομίζω ότι βρήκαμε το στέκι φαγητού που μας έλειπε! ευχαριστούμε πολύ! Θα ξαναέρθουμε και θα σας προτείνουμε πολύ ευχαρίστως..