ΣΠΙΤΑΚΙΑ ΣΤΟ ΓΚΑΖΙ
Μοντέρνες ταβέρνες

Γκάζι

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

Ξεχωριστοί χώροι και απλές προτάσεις στο μενού.

Παρασκευή & Σάββατο βράδυ. Κυριακή μεσημέρι.

14 Νοε 2013

Σάββατο βράδυ λαιβ μουσική με την ευδοκία τον Πέτρο Ίμβριο τον καφετζοπουλο και άλλους νέους καλλιτέχνες!!!

Ο χώρος αρκετός ικανοποιητικός κ αρκετό κέφι στο μαγαζί.

Μερίδες πλούσιες και πολύ χορταστικές, η πιπέρια γεμιστή με ανθότυρο, το τυγανοψωμο είναι τέλειο η φέτα τηγανιτή με σουσάμι και μελί ασυνήθιστο, σαλάτα χωριάτικη με κάπαρη, πατάτες τηγανιτές φρεσκότατες, ποικιλία κρεάτων για 3 άτομα με 27€ τα κρέατα φρέσκα το κοτόπουλο καλό ψημένο πανσετα εξαιρετική ποιότητα και νόστιμα.

Με αυτά ο λογαριασμός για 3 άτομα είναι στα 63€ σύνολο!

Το ψαρονέφρι με πουρέ σελινοριζας γευστικοτατο, τυροκαυτερη ελάχιστη πικάντικη.

Το ρακομελο είναι πολύ ωραίο που ήπιαμε όπως κ το κόκκινο κρασί που είχαμε πιει άλλη φορά που είχαμε πάει.

Όσο για τις τιμές απόλυτα ικανοποιτητες και χαμηλές για την ποιότητα του μαγαζιού..

Το σέρβις είναι γρηγορο, ευχαριστο με ενδιαφέρον για τους πελάτες ..

Τέλος θα ξαναπάμε με την παρέα μου και σας πρωτινό να δοκιμάσετε κάτι διαφορετικό!!!

11 Νοε 2013

Σάββατο βράδυ για πρώτη φορά στο συγκεκριμένο μαγαζί.

Ατμόσφαιρα σχετικά καλή, χώρος αρκετά στριμωγμένος.

Καθίσαμε και παραγγείλαμε.

Τιμές αρκετά ακριβές, και ας είχε ζωντανή μουσική.

7 η χωριάτικη για παράδειγμα και 12 το χύμα κρασί 1 λίτρο...
Μερίδες που ξεκίναγαν από 9 ευρώ και έφταναν και τα 16 κατά μέσο όρο.

Φαγητά μέτρια, μερίδες κανονικές προς μικρές.

Έστω ότι οι παραπάνω τιμές δικαιολογούνταν λόγο της ζωντανής μουσικής.

Όταν ήρθε ο σερβιτόρος να παραγγείλουμε, μας παρότρυνε να παραγγείλουμε και κάποια έξτρα ακόμα πράγματα, γιατί η ελάχιστη κατανάλωση κατά άτομο ήταν 25 ευρώ !!!!

Δηλαδή, αν παράγγελνε 1 κρασί και μια μερίδα ο καθένας, αντί για 16 ευρώ, θα πλήρωνε 25 !!!

και αυτό γίνεται κάθε παρασκευή και Σάββατο.

Εν τέλη, φάγαμε και ήπιαμε και την επόμενη μέρα καταλάβαμε ότι ο λογαριασμός είχε και κάτι ''λαθάκια'' ...

τα 2 μισόλιτρα κρασί, αντί για 6 ευρώ μας τα χρέωσαν 9 το καθένα...

Δεν είναι για τα λεφτά τόσο, όσο για την κοροϊδία και το νταβατζιλίκι ...

04 Νοε 2013

Επίσκεψη απόγευμα Κυριακής 03/11/2013, με την παρέα να αποτελείται από 3 άντρες. Περνούσαμε από εκεί ψάχνοντας ένα μαγαζί που θυμόταν ένας φίλος ότι είχε φάει προ δεκαετίας, το εν λόγω μαγαζί δε βρέθηκε, οπότε κάτσαμε εκεί που ήταν το πιο κοντινό.

Χώρος συμπαθητικός εσωτερικά, και τραπεζάκια έξω στο δρόμο που λόγω καλής ημέρας τα προτιμήσαμε. Να σημειώσω ότι και εδώ αντίκρυσα τις γνωστές καρέκλες καφενείου, που αναρωτιέμαι γιατί υπάρχουν ακόμα σε οποιοδήποτε εστιατόριο στην Ελλάδα και δεν έχουν περιοριστεί αυστηρά στα καφενεία. Από μέσα ακουγόταν μια μουική τύπου μεζεδοπωλείου σε χαμηλή ένταση, που δεν ενοχλούσε καθόλου εμάς που πρακτικά δεν θέλαμε μουσική.

Ο σερβιτόρος έφερε τους καταλόγους μαζί με το εμφιαλωμένο νερό χωρίς ερώτηση, και χωρίς κάποιο άλλο κέρασμα. Παραγγείλαμε και το ψωμί ήρθε μαζί με τα πρώτα πιάτα.

Στα του φαγητού, θα σχολιάσω αναλυτικά:

- Ψωμί κλασικό χωριάτικο, φρέσκο παρόλο που ήταν Κυριακή. Δε χρεώθηκε.

- Σαλάτα Γκάζι, με ρόκα, μανούρι, αχλάδι, καρύδια, πιπεριές και κάτι με μπαλσάμικο. Τίμια ποσότητα, αρκετά γευστική αν και χωρίς ιδιαίτερη ποσότητα μανούρι. 8€

- Μελιτζανοσαλάτα, φαινόταν χειροποίητη μεν, πολύ μέτρια στη γεύση δε, και πολύ λίγη σε ποσότητα, 6€ (!)

- Κεφτεδάκια με κόκκινη σάλτσα συνοδευόμενα με πατάτες. Νόστιμα, αλλά η ποσότητα πάλι μικρή. 7€

- Πατάτες τηγανιτές. Φρέσκες αλλά πολύ μέτριες, και η ποσότητα παρέμεινε μικρή. 4€

- Πανσέτα με σάλτσα από τζίντζερ και σόγια, συνοδευόμενα με πατάτες. Ωραία ψημένη η πανσέτα, μικρή προς κανονική η μερίδα, εντελώς αδιάφορη η σάλτσα. 9€

- Κοτόπουλο με πιπεριές και κρέμα γάλακτος, με ρύζι. Το πιο νόστιμο ίσως πιάτο, και σε ικανοποιητική ποσότητα. 10€

Με αυτά λοιπόν, 2 μπουκάλια νερό 1L (2€ έκαστο) και μισό κιλό χύμα κόκκινο κρασί (αδιάφορο, 6€) ο λογαριασμός έφτασε τα 54€

Η παρουσία του σέρβις ήταν εκεί όταν ζητήσαμε δεύτερο μπουκάλι νερό, και ο λογαριασμός ήρθε ταχύτατα. Είχαμε δει γλυκά να πηγαίνουν σε άλλα τραπέζια, θεωρώντας ότι είναι κέρασμα, αλλά σε εμάς δεν ήρθε κάτι.

Συνοψίζοντας, αδιάφορο φαγητό, με ακριβές τιμές για αυτό που είναι. Ακόμα δεν μπορώ να χωνέψω το πόσο λίγη ήταν η μελιτζανοσαλάτα, και ότι κόστιζε 6€. Αν μου ζητούσε κάποιος να την κοστολογήσω δε νομίζω ότι θα έλεγα πάνω από 2.5€. Το ίδιο ισχύει και για το κρασί. Δε νομίζω ότι θα ξαναπάω.

16 Σεπ 2013

Επισκεφθήκαμε το μαγαζί μια Παρασκευή του Σεπτέμβρη. Ήμασταν τρία άτομα και παραγγείλαμε μία μερίδα ψητά λαχανικά, δύο μερίδες σνίτσελ και μία σαλάτα.

Θα ξεκινήσω με το απαράδεκτο περιστατικό που συνέβη όταν ζητήσαμε τον λογαριασμό. Έρχεται ο σερβιτόρος, μας λέει ότι χρωστάμε 54 ευρώ, και μας φέρνει τρεις αποδείξεις με χτυπημένα άλλα αντί άλλων πράγματα (κάτι τιμές που δεν αντιστοιχούσαν σε κανένα από τα πιάτα μας).

Η τιμή που μας είπε μάς φάνηκε αυξημένη για αυτά που πήραμε (να σημειώσω ότι, εκτός από το φαγητό, ήπιαμε μισό κιλό λευκό κρασί, μία μπύρα και δύο μπουκάλια νερό), οπότε του ζητάμε να το ελέγξει. Έρχεται μετά από λίγο και μας λέει, εντάξει, λάθος κάναμε, ο λογαριασμός τελικά είναι 50 ευρώ. Στο μεταξύ, επειδή και πάλι μας ξένιζε το ποσό, τα βάλαμε κάτω ένα ένα και τελικά η πραγματική τιμή που έπρεπε να πληρώσουμε ήταν 46 ευρώ!!! Δηλαδή 8 ευρώ κάτω από το ποσό που μας ζητήθηκε αρχικά.

Και το χειρότερο δεν είναι αυτό. Όταν ξαναφωνάξαμε τον σερβιτόρο και η μια κοπέλα της παρέας τού επεσήμανε πολύ ευγενικά το θέμα, εκείνος μάς αντιμετώπισε με έντονα ενοχλημένο και απαξιωτικό ύφος και επί λέξει είπε: «Δεν μπορώ να κάθομαι τώρα και να τα υπολογίζω ένα ένα, καλή μου, δώσε ό,τι νομίζεις» . Δηλαδή, δεν φτάνει που έκανε δύο φορές λάθος στον λογαριασμό, αντί για συγγνώμη, μας αντιμετώπισε με εκνευρισμό και μάλιστα σαν τσαμπατζήδες («δώσε ό,τι νομίζεις»). Απαράδεκτο!!! (Επισης, αν δεν μπορεί ο σερβιτόρος ''να κάθεται να υπολογίζει ένα ένα τα πιάτα'', πώς χρεώνουν τους πελάτες; Κατά προσέγγιση;)

Επίσης κάτι ακόμα απαράδεκτο. Όταν μετά τα πρώτα δύο εμφιαλωμένα νερά που είχαμε πιει ζητήσαμε νερό βρύσης, ο σερβιτόρος μάς είπε ότι... δεν γίνεται! Να δεχτώ ότι by default φέρνεις εμφιαλωμένο νερό, αλλά είναι δυνατόν αν σου ζητήσουν νερό βρύσης να το αρνηθείς; Παρεμπιπτόντως το εμφιαλωμένο το χρεώνουν 2 ευρώ το μπουκάλι.

Ως προς το φαγητό, τα σνίτσελ ήταν συμπαθητικά χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο. Μερίδα κανονική προς το μικρό. Το κρέας φαινόταν καλό ποιοτικά, αλλά συνολικά το πιάτο ήταν λίγο άνοστο. Δεν άξιζε τα 9 ευρώ που κόστιζε η μερίδα. Η σαλάτα Πανδαισία ήταν μια συμπαθητική σαλάτα με μαρούλι και ρόκα, που όμως δεν είχε κάτι που να δικαιολογεί τα 8 ευρώ της.
Τα ψητά λαχανικά ήταν ωραία ψημένα αλλά η μερίδα πάνμικρη και κόστιζε 6 ευρώ.

Εν ολίγοις: Γενικά οι πρώτες ύλες του μαγαζιού φαίνονται καλές, αλλά οι γεύσεις δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Οι τιμές είναι τσιμπημένες και οι μερίδες μικρές. Ακόμα και αν δεν είχε συμβεί το περιστατικό με το λογαριασμό, δεν θα ξαναπήγαινα. Υπάρχουν μαγαζιά με πολύ καλύτερη σχέση ποιότητας τιμής.

15 Μαι 2013

Τίποτα το ιδιαίτερο. Έχω παει ένα απογεύματακι κατα τι 5. Δεν υπήρχε κανένας άλλος πελάτης κ προφανώς χαλαρωναν τα παιδιά κ όταν κάθισαμε πραγματικά μας κοιτάζαν με μισό μάτι...

Η μαγείρισσα που είχε βγει να κάνει τσιγάρο το ίδιο. Λες και θα τους κλεβαμε δε θα πληρώναμε η δεν ημασταν κανονικοι πελάτες επειδή ήρθαμε άλλη ώρα απο τις συνηθισμένες. Τεσπα.

Σπαστηκαμε παρά πολυ κ ίσως κ αυτο βοήθησε λίγο στο να ξενερωσουμε τελείως με όλα αν κ είδα ότι κ εδώ έχουν πάνω κάτω τις ίδιες εντυπώσεις που μου άφησε κ εμένα το Μαγαζι.

πολυ ωραία διακόσμηση φαγητο μέτριο.. Παρά πολυ. κ πραγματικά θεωρώ ότι ήταν αρκετα ακριβό. Μερίδες μια σταλια. Για το Προσωπικο δε το συζηταω.... Ισως έτυχε. Δε το συνιστώ και δε θα ξανά πάω.

27 Απρ 2013

Το μόνο που σώζει αυτό το μαγαζί είναι ότι βρίσκεται στο Γκάζι. Το επισκεφτήκαμε πριν ένα μήνα περίπου.

Το φαγητό δεν ήταν άσχημο, αλλά ούτε και κάτι το τρομερό που δε βρίσκεις αλλού. Το πρόβλημα ωστόσο ήταν αλλού.

Υπερβολικά μικρές μερίδες. Η μερίδα σουβλάκι κοτόπουλου αποτελείται από 7-8 κομμάτια (σαν 1,5 σουβλάκι δηλαδή) στη σειρά και το πιάτο είναι πηγμένο στο ρύζι και την προτηγανισμένη πατάτα.

Τα κεφτεδάκια που μάλλον ήταν ορεκτικό κι όχι μερίδα ήταν όλα κι όλα 4. Και τα λουκάνικα 4-5 μικρά κομματάκια.
Η τυροκαυτερή ήταν περισσότερο κάτι σαν μαγιονέζα με λίγο τυρί.

Το μόνο καλό της υπόθεσης ήταν το κόκκινο κρασί που πινόταν ευχάριστα.

Το σέρβις ήταν λίγο γελοίο κατά την άποψή μου. Ερχόταν κάθε 20 λεπτά και μας ρωτούσαν αν όλα ήταν καλά με προσποιητή ευγένεια.

Τον εσωτερικό χώρο δεν τον είδα ιδιαίτερα, αλλά δε μου άρεσε καθόλου που η τουαλέτα είναι σχετικά κοντά στην κουζίνα..
Επίσης, έξω που καθήσαμε είχαμε απέναντί μας το πάρκινγκ που μπαινόβγαιναν αυτοκίνητα συνεχώς. Μέχρι που κάποια φάση χρειάστηκε να σηκωθεί μια κοπέλα από την καρέκλα της για να βγει ένα αυτοκίνητο που ήταν κοντά στο τραπέζι μας.

Το στυλ της εξυπηρέτησης δε συμβαδίζει με αυτό που προσφέρει το κατάστημα.

Οι τιμές είναι υπερβολικές για την ποσότητα του φαγητού. Η μερίδα κοτόπουλο σουβλάκι κοστίζει 9 ευρώ και δε χορταίνεις αν δε φας όλα τα αμυλούχα συνοδευτικά του πιάτου.
Κάθε άτομο χρειάζεται τουλάχιστον 15 ευρώ για να φάει καλά.

Επίσης, αν είσαι με αυτοκίνητο δε βρίσκεις πάρκινγκ ούτε με σφαίρες. Γκάζι γαρ..

Σίγουρα δε θα το συνιστούσα ως επιλογή για κάποιον που πεινάει και ψάχνει κάτι ποιοτικό.

18 Δεκ 2012

Κυριακή μεσημέρι προς απόγευμα. Mετα απο πρόσκληση φίλου πηγαμε στα σπιτάκια. αρχικα μπερδεύτηκα γιατι ειναι δυο η τρεις χώροι και δεν ήξερα σε ποιον μας περιμένανε. τελικα η παρέα ήταν στο χώρο που παίζει ορχηστρα. δεν έχω να σχολιάσω πολλα για το φαγητο γιατι δεν εφαγα κάτι κακο ουτε κάτι πολυ καλο.

ήταν ολα μέτρια. εχω να πω ομως ότι πέρασα πολυ ωραία με το λαιβ!ωραιες φωνές και ατμόσφαιρα!στα συν και η εξυπηρέτηση με χαμόγελο και κέφι.

07 Νοε 2012

Κυριακη βραδυ το επισκεφθηκαμε και κατσαμε εξω λογω καλου καιρου και επειδη μεσα δεν καθοταν κανεις, οποτε απο κει βγαινει το 1 στο χωρο γιατι απλα καθεσαι στο πεζοδρομιο. Πηραμε χωριατικη, πολυ καλη, η οποια δεν ειχε βγει απο ψυγειο οπως συνηθιζεται και ετσι ηταν σε ιδανικη θερμοκρασια,και μια ποικιλια κρεατικων 2 ατομων οπου τι να πρωτοπω?

το λουκανικο και το κοτοπουλο αδιαφορο, το μπιφτεκι ολιγον αψητο και η πανσετα ισως να ειχε μεινει απο αλλο πιατο διοτι ηταν σαν μαγειρευτη και δεν ταιριαζε με τα υπολοιπα που ηταν απλα ψητα...δυσκολα θα το ξαναεπισκεπτομουν....

10 Οκτ 2012

Έχω πάει 3 φορές. Κάποια πιάτα είναι πολύ καλά. Άλλα χάλια. Το στυλ των γκαρσονιών δεν μου αρέσει καθόλου, είναι λες και σερβίρουν ποτά στο χίλτον.

29 Ιουν 2012

Πήγα στα σπιτάκια έπειτα από πρόταση ενός φίλου,που είχε πάει παλιότερα και του άρεσε. Πήγα και δεν ενθουσιάστηκα από κάτι. Το φαγητό ναι μεν καλά ψημένο, αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο σαν πιάτα. Η εξυπηρέτηση καλή, αλλά είμασταν και μόνοι μας στο μαγαζί.

Το καλοκαίρι ο χώρος του μέτριος, αλλά το χειμώνα πιθανόν καλύτερος. Και οι τιμές του;Μάλλον τσιμπημένες. Σίγουρα υπάρχουν πολύ καλύτερα στην περιοχή.Δύσκολα θα ξαναπάω.