Με βάση την ελληνική γαστρονομική παράδοση και τις διεθνείς τάσεις o Μηνάς Ανδρέου και η Ελευθερία Ρίζου σας παρουσιάζουν τις γευστικές τους ανησυχίες σ' ένα ζεστό και φιλόξενο χώρο το χειμώνα και έναν ήσυχο πεζόδρομο το καλοκαίρι γεμάτο μέντες, βασιλικούς και δυόσμους. Αυτό που διαφοροποιεί τη γκαλερί του μεζέ είναι η αγάπη της για το χειροποίητο (από τη μαγιονέζα, τους ζωμούς και τις σάλτσες μέχρι τα μοναδικά λουκάνικα και τα γλυκά). Slowcooking με τα πιάτα ημέρας να προετοιμάζονται τη στιγμή της παραγγελίας και προτεραιότητα στην ανάδειξη της προσπάθειας μικροπαραγωγών απ' όλη την Ελλάδα να δημιουργήσουν μοναδικές πρώτες ύλες.

Ανοιχτά καθημερινά 13:00-01:00. Σάββατο βράδυ ζωντανή μουσική

Έχει ζωντανή μουσική
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

08 Ιαν 2016

Πολύ ωραίος χώρος, μεγάλος, με απλωμένα τραπεζοκαθίσματα και γεμάτος από ρετρό διακοσμητικά αντικείμενα, όπως κουτιά κονσέρβας, ζυγαριές, καντάρια και σκεύη αντίκες. Το χώρο επίσης πλαισιώνουν βιτρίνες με τυροκομικά, αλλαντικά, κρεμαστά σκόρδα και κρεμμύδια, παστά κ. ά. Κυριαρχεί το κόκκινο και το λευκό χρώμα. Συνοψίζοντας, θα έλεγα ότι είναι αρκετά κουκλίστικος και με γούστο διακοσμημένος.

Το μαγαζί βρίσκεται σε πεζόδρομο με αποτέλεσμα να μην υπάρχει θόρυβος από διερχόμενα αυτοκίνητα. Εξωτερικά, περιτριγυρίζεται από ζαρντινιέρες στολισμένες με φωτάκια που ομόρφαιναν ακόμη περισσότερο το χώρο και δημιουργούσαν μια ατμόσφαιρα αρκούντως ρομαντική και μέσα στο κλίμα των ημερών.

Τη βραδιά που επισκεφτήκαμε το μεζεδοπωλείο, λόγω της εορταστικής περιόδου, μας περίμεναν στην είσοδο δίσκοι με κουραμπιέδες και μελομακάρονα για καλωσόρισμα.

Ο κατάλογος του μαγαζιού διαθέτει μια εξαιρετικά μεγάλη ποικιλία ορεκτικών και μεζέδων, καθώς το μαγαζί είναι κατά βάση μεζεδοπωλείο, αρκετοί από τους οποίους είναι αρκετά πρωτότυποι και αποτελούν πρόκληση με τους γευστικούς συνδυασμούς τους. Θα έλεγα -χωρίς διάθεση υπερβολής- ότι είναι κάποιοι gourme με δημιουργικές πινελιές. Είχαμε την ευκαιρία να δοκιμάσουμε αρκετούς από αυτούς. Εκτός από τα κλασικά κρεατικά της ώρας θα εντοπίσετε στον κατάλογο και πιάτα όπως, καπνιστή Μπριζόλα με ανανά, τηγανόπιτα με ποντιακά φύλλα, μανιταράδα, μελιτζάνες ιμάμ αλλά και λαχανοντολμάδες. Γενικά μείναμε όλοι μας ευχαριστημένοι από τη γεύση, τη νοστιμιά, την ποιότητα, την ποσότητα αλλά και συνολικά από την πανδαισία εκείνης της βραδιάς. Αναλυτικότερα:

Στην αρχή έφτασε στο τραπέζι μας ως καλωσόρισμα ζεστή σούπα με κολοκύθα η οποία -εκτός από τη νοστιμιά της- ήταν ό, τι έπρεπε, για να ξεκινήσει η βραδιά μας εκείνη την παγωμένη νύχτα. Η συνέχεια ήταν εξίσου ενδιαφέρουσα:

- μανιτάρια γεμιστά με σκόρδο, πολύ ιδιαίτερα, χωρίς όμως την έντονη μυρωδιά και γεύση του σκόρδου το οποίο άφηνε μια ελαφριά νοστιμιά

- ποντιακή πίτα με παντσέτα, πιπεριά και κρεμμύδι. Με κίνδυνο να αδικήσω τα υπόλοιπα πιάτα θα τολμούσα να πω ότι ήταν το καλύτερο κατά τη γνώμη μου: πίτα με ζύμη ελαφριά και μαλακή, αλάδωτη, τεράστια και χορταστική, με την πιπεριά να δίνει τον τόνο της γεύσης. Ήταν πραγματικά εξαιρετική!

- κεμπαμπάκια τυλιγμένα σε πιτάκια, ιδιαίτερα αρωματισμένα και το δεύτερο -κατά τη γνώμη μου- καλύτερο πιάτο. Ήταν πεντανόστιμα.

- μπουρεκάκια που έλιωναν στο στόμα

- ριζότο με μανιτάρια, σωστά χυλωμένο, κατέφτασε αχνιστό και ξεχείλιζε από γεύση. Θα μπορούσαν να το φάνε και 2 άτομα.

- πατάτες τηγανιτές που ήρθαν με συνοδεία τριμμένου τυριού

- τυρί γάιας (ή κάπως έτσι, δεν θυμάμαι ακριβώς την ονομασία του) με ντομάτα. Το συγκεκριμένο το πήραμε, για να δοκιμάσουμε κάτι διαφορετικό και μας αποζημίωσε με τη γεύση του.

- ποικιλία λευκού και μαύρου ψωμιού

- νερό σε κανάτα

- κόκκινο κρασί χύμα

- κόκα κόλα

Γενικά όλα τα πιάτα ήταν χορταστικά. Η ποικιλία του καταλόγου με πρωτότυπα συνδυασμένους μεζέδες και μοντέρνες παρεμβάσεις ήταν μεγάλη και δεν ξέραμε τι να πρωτοδιάλεξουμε. Πήραμε μια αντιπροσωπευτική ποικιλία και ικανοποιηθήκαμε. Στα συν του μαγαζιού η πολύ όμορφη παρουσίαση των πιάτων. Εννοείται ότι σκάσαμε από το φαγητό και πήραμε μαζί μας πακέτο.

Ως προς την εξυπηρέτηση, αυτή συνοψίζεται σε μία λέξη: άψογη! Οι σερβιρόροι ήταν πολύ καλά παιδιά, πρόθυμα και εξυπηρετικά, μας σκλάβωσαν στην κυριολεξία με τη συμπεριφορά και τον επαγγελματισμό τους.

Στο τέλος το κέρασμα ήταν παστάκια σοκολάτας, φρεσκότατα και άπαιχτα και λικέρ σοκολάτας χειροποίητο το οποίο ήρθε σε μπουκαλάκι, για να βάλουμε όσο θέλουμε. Μάλιστα ο σερβιτόρος προθυμοποιήθηκε να μας ανανεώσει το μπουκαλάκι, όταν διαπίστωσε ότι το τιμήσαμε δεόντως!

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 18 ευρώ το άτομο περίπου! Νομίζω ικανοποιητικά έως άριστα. Το μαγαζί άφησε σε όλους μας τις καλύτερες εντυπώσεις! Μπράβο τους!

23 Ιουν 2016

Σάββατο βράδυ, 7 άτομα, φάγαμε κεμπαδάκια, μπριζολάκια, 3 σαλάτες (ρόκα, γκαλερί και μοτσαρέλα), ριζότο με μανιτάρια, θράψαλο σχάρας, πατάτες, αλμυρό κανταϊφι, συκωτάκια, σαγανάκι τυρί μαστέλο Χίου. Ήπιαμε μπύρες, τσίπουρο και μας κέρασαν λικεράκι πεπόνι στο τέλος.

Στα θετικά:
- ευγενέστατοι στο τηλέφωνο για την κράτηση τραπεζιού
- πολύ συμπαθητικός χώρος, σε πεζόδρομο ιδανικός για καλοκαίρι
- καλή και γρήγορη εξυπηρέτηση
- καλές πρώτες ύλες των φαγητών
- ενδιαφερουσες συνταγες για όλα τα γούστα
- εξαιρετική καθαριότητα - και στις τουαλέτες
- εύκολο παρκάρισμα

Στα αρνητικά
- στο τραπέζι που μας είχαν κρατήσει είμασταν αρκετά στριμωγμένοι, παρ'όλο που - το μαγαζί ήταν σχετικά άδειο - μάλλον λόγω τριημέρου, θα μπορούσαν να μας - βάλουν σε μεγαλύτερο τραπέζι
- το φαγητό στερείται "προσωπικότητας" - μάλλον στην προσπάθειά τους να το κάνουν για όλα τα γούστα, καταλήγει να είναι σχεδόν αδιάφορο στη γεύση
- το θράψαλο ήταν "λάστιχο"
- οι τιμές ήταν 10-15% πάνω από το αναμενόμενο σε αντίστοιχα εστιατόρια

Θεωρώ ότι έχει όλα τα συστατικά για να γίνει μια εξαιρετική επιλογή, αν το φαγητό αποκτήσει χαρακτήρα - και μεγαλώσουν λίγο οι μερίδες.

24 Ιαν 2017

Επισκεψη ενα Σαββατο στον εν λογω μαγαζι. Ωραιος χωρος σε ενα πεζοδρομο στο Περιστερι. Ειχαμε κανει κρατηση μεσω e-table και υποτιθετε οτι θα ειχαμε και μια εκπτωση 15% την οποια δεν ειδαμε ποτε.
Στα του φαγητου. Παραγγειλαμε τα εξης:
Μανιταρια τηγανια με θυμαρι και παρμεζανα. Ζητησαμε η παρμεζανα να ειναι σε ξεχωριστο πιατακι και απλα μας το εφεραν χωρις παρμεζανα. Κατα τα αλλα το πιατο ηταν αρκετα νοστιμο. Αν θυμαμαι καλα ειχε 7,5 ευρω.
Παραγγειλαμε μια σαλατα την οποια και ξεχασανε να την φερουνε.
Χυλοπυτες με μοσχαρι κοκκινιστο. Πολυ καλο πιατο αρκετα γευστικο αλλα τα 12 ευρω του νομιζω οτι ειναι πολλα.
Χοιρινα μπριζολακια με πατατες και μια σαλτσα απο μουσταρδα. Επισης πολυ καλο πιατο στα 9 ευρω.
Μας κερασαν μια σουπα απο κολοκυθα και πρασσο αν δεν κανω λαθος και στο τελος λικερ μηλο και καννελα.
Για επιδορπιο πηραμε ξεροτηγανο με παγωτο το οποιο ηταν πολυ καλο.
Ζητησαμε να ειμαστε σε χωρο για μη καπνιζοντες. Και πραγματι κανενα τραπεζι δεν ειχε τασακι επανω. Ωσπου ηρθε ενα φιλικο ζευγαρι για αυτους στο διπλανο τραπεζι και τους επετρεψε να καπνισουν ενω διπλα ειμασταν ολοι παρεες με πολυ μικρα παιδια και μωρα.
Γενικα η γνωμη μου ειναι οτι ειναι οτι εχει καλα πιατα, ειναι ωραιο μαγαζι απλα θα μπορουσε να εχει λιγο καλυτερες τιμες και να σκεφτεται περισσοτερο τους μη καπνιστες.

04 Φεβ 2016

Κατά τα μέσα Ιανουαρίου πήγα με τη φίλη μου στο Γκαλερί του Μεζέ, στο Περιστέρι. Είναι ένα ωραιότατο μεζεδοπωλείο-εστιατόριο που λειτουργεί σχεδόν δέκα χρόνια και για το οποίο διαβάσαμε ωραίες κριτικές στο σάιτ, με τελευταία νομίζω την κριτική της evi’s. Βρίσκεται σε ένα πεζόδρομο με ησυχία, καμιά δεκαπενταριά λεπτά από το Σταθμό Μετρό του Περιστερίου, και όχι μακριά από την πολύβουη πιάτσα του Μπουρναζίου. Το παρκάρισμα ήταν πολύ εύκολη υπόθεση στους παραδιπλανό τετράγωνο.

Το παλιό αρχοντικό σπίτι που το στεγάζει δεσπόζει στη γύρω περιοχή. Τον χειμώνα λειτουργούν στον ισόγειο χώρο, ενώ, όταν ο καιρός ανοίγει, οι θαμώνες τρώνε έξω, όπου βρίσκονται οι περιποιημένες και φωτισμένες ζαρντινιέρες τους με τα φυτά.

Είναι ανοιχτά κάθε μέρα, μεσημέρι και βράδυ, περίπου μέχρι τα μεσάνυχτα η κουζίνα τους, ενώ τα Σ/Κ μέχρι τη 1.00 περίπου. Δίπλα ακρτιβώς, υπάρχει η μπυραρία Think Beer, η οποία δεν ξέρω αν ανήκει ή όχι στην ίδια επιχείρηση, κι ο οποία είναι μια εναλλακτική πρόταση, επικεντρωμένη στις ζυθοκαταστάσεις...

Το μεράκι των παιδιών, του Μηνά και της Ελευθερίας, φαίνεται από τον χώρο, την παραδοσιακή σπιτική κουζίνα και από την προθυμία στο σέρβις. Στον χώρο λοιπόν, βλέπουμε την ανοιχτή τους κουζίνα, τα ραφάκια με την κάβα των κρασιών που είναι υπερπλήρης, τις βιτρίνες με τις πρώτες ύλες τους για τα φαγητά, την άνετη διάταξη των ανοιχτόχρωμων τραπεζοκαθισμάτων, τα εντυπωσιακά φωτιστικά από την οροφή, αλλά και πολλές διακοσμητικές λεπτομέρειες, όπως τις ζυγαριές και διάφορες άλλες αντίκες από ‘δω κι από ‘κει.

Εμείς λοιπόν παραγγείλαμε τα πιο κάτω πιάτα, που ήρθανε μετά από νερό σε κανάτα και πανεράκι με λευκό και μαύρο ψωμί.

Ένα μοσχαρίσιο καβουρμά σαγανάκι, μία μανιτάρια, νομίζω πλευρώτους, σε σαγανάκι, μια λαχταριστούς λαχανοντολμάδες, μια ζουμερή βλαχομπριζόλα που τη μοιραστήκαμε βέβαια, ενώ ήπιαμε δυο μπύρες. Όλα τα φαγητά ήταν νόστιμα και οι μερίδες ήτανε αρκετά χορταστικές.

Ο λογαριασμός ήρθε στα 46 €, που για μένα άξιζε για αυτά που φάγαμε και για την προσπάθεια των μαγείρων τους, οπότε και βαθμολογώ τη σχέση ποιότητας – τιμής με 3 στα 4, αφού χωρίς τα ποτά, μας ήρθε περίπου 19 ευρώ το άτομο, δηλ. 17/25 € στον καθένα μας!

Στο τέλος μας προσφέρανε ωραιότατο σπιτικό λικεράκι τους.

Σαν τελικό συμπέρασμα, ασφαλώς και σας προτείνω το μαγαζί αυτό, σαν κάτι το ξεχωριστό στο Περιστέρι, και γενικότερα στα Δυτικά Προάστια!

22 Φεβ 2016

Τι να πει κανεις μακραν το πιο ευγενικο και χαμογελαστο σέρβις
οαπλόρος εξαιρετικός και πεντακαθαρος και τα πιατα το ενα καλύτερο από το άλλο.
Επισκεφθηκαμε το μαγαζι την προηγούμενη εβδομάδα για μια χαλαρη εξοδο χωρίς πολυ φασαρια ήταν μακραν η καλύτερη επιλογή που θα μπορούσαμε να κάνουμε.
Φτασαμε γύρω στις 10 η πρώτη εντύπωση πολυ καλή μιας κ αμεσως μας καλωσορίζει μια χαμογελαστη ευδιαθετη κοπελα μας βοηθάει να παραγγείλουμε μιας κ ηταν η πρωτη μας φορα στο μαγαζι

ξεκινάμε λοιπόν με την δικη τους σαλατα γκαλερί που εμενα προσωπικά δεν με ενθουσίασε γτ δεν ηταν του γούστου μου.

Μιλφειγ παζάρι που το λατρεύω μ φάνηκε απλα λίγο άνοστο σαν να του έλειπε κάτι
πιτα περεκ με νόστιμο ζουμερο κιμα
ποικιλία απο λουκάνικα δικα τους νόστιμοτατα και ζουμερα
ταρτα με μοτσαρελα κ ντοματα σίγουρα είχε βασιλικό πολυ πλούσια κ τραγανή
μακαρουνες απο χαρουπι
και κεμπαπακια με πιτα
Νομίζω και ενα ακομη που δεν μπορώ να θυμηθώ τι ηταν ακριβώς.

Οι μερικές κανονικες προς το μετριο ομορφα κ προσεγμένα πιάτα με απλές λεπτομέρειες χωρίς πολλα πολλα και με βαθια νοστιμιά.
κρασι κ μπυρα οι επιλογες μας στα ποτα. ο λογαριασμος στα 4 ατομα κατι λιγότερο από 100 ευρώ.

ειναι πραγματικά απο τα λιγα μαγαζια αυτης της κατηγορίας που μας εκαναν να νιώσουμε οτι μπορεί να γίνει το στέκι μας. η κοπελα στο σέρβις Κατερίνα νομίζω μας είπε το ονομα της ηταν εξαιρετική απλή κ μονιμα με ενα χαμογελο έτοιμη να μας βοηθήσει σε καθε απορια μας.

Μπραβο στην ομαδα του μαγαζιού ειναι δεδομένο ότι θα ειναι για πολυ καιρό ακόμη η πρωτη μας προτίμηση στην περιοχή αυτη.

05 Ιαν 2016

Επισκέπτομαι το γκαλερί του μεζέ τα τελευταία 8 χρόνια αν και μένω αρκετά μακριά.
Αφού αποφάσισα να ξεκινήσω να γράφω κριτικές στο ask4food, θεώρησα χρέος μου να σας ενημερώσω για αυτό το εστιατόριο.

Τελευταία φορά το επισκέφτηκα την 1 Ιανουαρίου 2016 μεσημέρι.
Ο κατάλογος είχε διαφοροποιηθεί λίγο για να καλύψει το εορταστικό μενού, όμως η ποιότητα και οι γεύσεις παραμέναν σε υψηλά επίπεδα.

Όταν το επισκεφθείτε να προτιμήσετε τα πιάτα ημέρας, είναι πάντα ιδιαίτερα και προσεγμένα.

Επίσης τις ημέρες που η κουζίνα δεν είναι πολύ απασχολημένη μπορείτε να ζητήσετε και το κάτι διαφορετικό, ο σεφ δεν θα αρνηθεί να σας το ετοιμάσει αν έχει τα υλικά (3 στα 4).

Επειδή στην ουσία πρόκειται για έναν πολυχώρο, και ένα μέρος του λειτουργεί σαν μπυραρία, εκτός από τα επώνυμα κρασιά, υπάρχουν και πολλές επιλογές από εγχώριες και εισαγόμενες μπύρες.

Ο χώρος είναι περιποιημένος, καθαρός, με πολλές δυνατότητες, και λειτουργεί και χώρος μη καπνιστών, ενώ υπάρχει και μέριμνα για μικρά παιδιά. Το παρκάρισμα είναι αρκετά άνετο στα γύρω στενά (3 στα 4).

Το service είναι ευγενικό και γρήγορο με σερβιτόρους που γνωρίζουν την κουζίνα και δουλεύουν πολλά χρόνια εκεί ώστε να υπάρχει και σχέση με τους πελάτες (4 στα 4).

Τολμώ να δώσω 4 στα 4 στο value for money, έστω και αν πρόκειται για ένα εστιατόριο με μάλλον κάπως πιο τσιμπημένες τιμές για τα δυτικά προάστεια, αλλά όταν θέλεις να κρατήσεις την ποιότητα στα υλικά σου, το service σου σε υψηλά επίπεδα και να πληρώνεις και τους φόρους σου τότε θεωρώ καλές τις τιμές του.
Απλά να υπογραμμίσω ότι πάντα μου δίνουν το αυτονόητο, απόδειξη, το νερό είναι βρύσης εκτός αν ο πελάτης ζητήσει εμφιαλωμένο και δέχεται όλες τι χρεωστικές και πιστωτικές κάρτες.

Το γκαλερί του μεζέ είναι για εμένα ένα τίμιο εστιατόριο που αν ήταν σε άλλη περιοχή

30 Αυγ 2015

Επισκέφτηκα το μαγαζί μέσα Αυγούστου, πρώτη φορά είδα να έχει τόσο κόσμο.

Ο χώρος αρκετά όμορφος, τα φαγητά μέτρια (φούρνος μικροκυμάτων) και το service ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ…. έπρεπε για κάθε πιάτο που είχαμε παραγγείλει να τους το υπενθυμίζουμε για να μας το φέρουν.

Ακόμα και το κέρασμα περιμέναμε με τις τσάντες στο χέρι…….. για να μας το σερβίρουν…. γιατί δυστυχώς και αυτό ακόμα το είχαν ξεχάσει…..