Με βάση την ελληνική γαστρονομική παράδοση και τις διεθνείς τάσεις o Μηνάς Ανδρέου και η Ελευθερία Ρίζου σας παρουσιάζουν τις γευστικές τους ανησυχίες σ' ένα ζεστό και φιλόξενο χώρο το χειμώνα και έναν ήσυχο πεζόδρομο το καλοκαίρι γεμάτο μέντες, βασιλικούς και δυόσμους. Αυτό που διαφοροποιεί τη γκαλερί του μεζέ είναι η αγάπη της για το χειροποίητο (από τη μαγιονέζα, τους ζωμούς και τις σάλτσες μέχρι τα μοναδικά λουκάνικα και τα γλυκά). Slowcooking με τα πιάτα ημέρας να προετοιμάζονται τη στιγμή της παραγγελίας και προτεραιότητα στην ανάδειξη της προσπάθειας μικροπαραγωγών απ' όλη την Ελλάδα να δημιουργήσουν μοναδικές πρώτες ύλες.

Ανοιχτά καθημερινά 13:00-01:00. Σάββατο βράδυ ζωντανή μουσική

Έχει ζωντανή μουσική
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

24 Ιαν 2017

Επισκεψη ενα Σαββατο στον εν λογω μαγαζι. Ωραιος χωρος σε ενα πεζοδρομο στο Περιστερι. Ειχαμε κανει κρατηση μεσω e-table και υποτιθετε οτι θα ειχαμε και μια εκπτωση 15% την οποια δεν ειδαμε ποτε.
Στα του φαγητου. Παραγγειλαμε τα εξης:
Μανιταρια τηγανια με θυμαρι και παρμεζανα. Ζητησαμε η παρμεζανα να ειναι σε ξεχωριστο πιατακι και απλα μας το εφεραν χωρις παρμεζανα. Κατα τα αλλα το πιατο ηταν αρκετα νοστιμο. Αν θυμαμαι καλα ειχε 7,5 ευρω.
Παραγγειλαμε μια σαλατα την οποια και ξεχασανε να την φερουνε.
Χυλοπυτες με μοσχαρι κοκκινιστο. Πολυ καλο πιατο αρκετα γευστικο αλλα τα 12 ευρω του νομιζω οτι ειναι πολλα.
Χοιρινα μπριζολακια με πατατες και μια σαλτσα απο μουσταρδα. Επισης πολυ καλο πιατο στα 9 ευρω.
Μας κερασαν μια σουπα απο κολοκυθα και πρασσο αν δεν κανω λαθος και στο τελος λικερ μηλο και καννελα.
Για επιδορπιο πηραμε ξεροτηγανο με παγωτο το οποιο ηταν πολυ καλο.
Ζητησαμε να ειμαστε σε χωρο για μη καπνιζοντες. Και πραγματι κανενα τραπεζι δεν ειχε τασακι επανω. Ωσπου ηρθε ενα φιλικο ζευγαρι για αυτους στο διπλανο τραπεζι και τους επετρεψε να καπνισουν ενω διπλα ειμασταν ολοι παρεες με πολυ μικρα παιδια και μωρα.
Γενικα η γνωμη μου ειναι οτι ειναι οτι εχει καλα πιατα, ειναι ωραιο μαγαζι απλα θα μπορουσε να εχει λιγο καλυτερες τιμες και να σκεφτεται περισσοτερο τους μη καπνιστες.

23 Ιουν 2016

Σάββατο βράδυ, 7 άτομα, φάγαμε κεμπαδάκια, μπριζολάκια, 3 σαλάτες (ρόκα, γκαλερί και μοτσαρέλα), ριζότο με μανιτάρια, θράψαλο σχάρας, πατάτες, αλμυρό κανταϊφι, συκωτάκια, σαγανάκι τυρί μαστέλο Χίου. Ήπιαμε μπύρες, τσίπουρο και μας κέρασαν λικεράκι πεπόνι στο τέλος.

Στα θετικά:
- ευγενέστατοι στο τηλέφωνο για την κράτηση τραπεζιού
- πολύ συμπαθητικός χώρος, σε πεζόδρομο ιδανικός για καλοκαίρι
- καλή και γρήγορη εξυπηρέτηση
- καλές πρώτες ύλες των φαγητών
- ενδιαφερουσες συνταγες για όλα τα γούστα
- εξαιρετική καθαριότητα - και στις τουαλέτες
- εύκολο παρκάρισμα

Στα αρνητικά
- στο τραπέζι που μας είχαν κρατήσει είμασταν αρκετά στριμωγμένοι, παρ'όλο που - το μαγαζί ήταν σχετικά άδειο - μάλλον λόγω τριημέρου, θα μπορούσαν να μας - βάλουν σε μεγαλύτερο τραπέζι
- το φαγητό στερείται "προσωπικότητας" - μάλλον στην προσπάθειά τους να το κάνουν για όλα τα γούστα, καταλήγει να είναι σχεδόν αδιάφορο στη γεύση
- το θράψαλο ήταν "λάστιχο"
- οι τιμές ήταν 10-15% πάνω από το αναμενόμενο σε αντίστοιχα εστιατόρια

Θεωρώ ότι έχει όλα τα συστατικά για να γίνει μια εξαιρετική επιλογή, αν το φαγητό αποκτήσει χαρακτήρα - και μεγαλώσουν λίγο οι μερίδες.