Με βάση την ελληνική γαστρονομική παράδοση και τις διεθνείς τάσεις o Μηνάς Ανδρέου και η Ελευθερία Ρίζου σας παρουσιάζουν τις γευστικές τους ανησυχίες σ' ένα ζεστό και φιλόξενο χώρο το χειμώνα και έναν ήσυχο πεζόδρομο το καλοκαίρι γεμάτο μέντες, βασιλικούς και δυόσμους. Αυτό που διαφοροποιεί τη γκαλερί του μεζέ είναι η αγάπη της για το χειροποίητο (από τη μαγιονέζα, τους ζωμούς και τις σάλτσες μέχρι τα μοναδικά λουκάνικα και τα γλυκά). Slowcooking με τα πιάτα ημέρας να προετοιμάζονται τη στιγμή της παραγγελίας και προτεραιότητα στην ανάδειξη της προσπάθειας μικροπαραγωγών απ' όλη την Ελλάδα να δημιουργήσουν μοναδικές πρώτες ύλες.

Ανοιχτά καθημερινά 13:00-01:00. Σάββατο βράδυ ζωντανή μουσική

Έχει ζωντανή μουσική
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

23 Ιουν 2016

Σάββατο βράδυ, 7 άτομα, φάγαμε κεμπαδάκια, μπριζολάκια, 3 σαλάτες (ρόκα, γκαλερί και μοτσαρέλα), ριζότο με μανιτάρια, θράψαλο σχάρας, πατάτες, αλμυρό κανταϊφι, συκωτάκια, σαγανάκι τυρί μαστέλο Χίου. Ήπιαμε μπύρες, τσίπουρο και μας κέρασαν λικεράκι πεπόνι στο τέλος.

Στα θετικά:
- ευγενέστατοι στο τηλέφωνο για την κράτηση τραπεζιού
- πολύ συμπαθητικός χώρος, σε πεζόδρομο ιδανικός για καλοκαίρι
- καλή και γρήγορη εξυπηρέτηση
- καλές πρώτες ύλες των φαγητών
- ενδιαφερουσες συνταγες για όλα τα γούστα
- εξαιρετική καθαριότητα - και στις τουαλέτες
- εύκολο παρκάρισμα

Στα αρνητικά
- στο τραπέζι που μας είχαν κρατήσει είμασταν αρκετά στριμωγμένοι, παρ'όλο που - το μαγαζί ήταν σχετικά άδειο - μάλλον λόγω τριημέρου, θα μπορούσαν να μας - βάλουν σε μεγαλύτερο τραπέζι
- το φαγητό στερείται "προσωπικότητας" - μάλλον στην προσπάθειά τους να το κάνουν για όλα τα γούστα, καταλήγει να είναι σχεδόν αδιάφορο στη γεύση
- το θράψαλο ήταν "λάστιχο"
- οι τιμές ήταν 10-15% πάνω από το αναμενόμενο σε αντίστοιχα εστιατόρια

Θεωρώ ότι έχει όλα τα συστατικά για να γίνει μια εξαιρετική επιλογή, αν το φαγητό αποκτήσει χαρακτήρα - και μεγαλώσουν λίγο οι μερίδες.

24 Ιαν 2017

Επισκεψη ενα Σαββατο στον εν λογω μαγαζι. Ωραιος χωρος σε ενα πεζοδρομο στο Περιστερι. Ειχαμε κανει κρατηση μεσω e-table και υποτιθετε οτι θα ειχαμε και μια εκπτωση 15% την οποια δεν ειδαμε ποτε.
Στα του φαγητου. Παραγγειλαμε τα εξης:
Μανιταρια τηγανια με θυμαρι και παρμεζανα. Ζητησαμε η παρμεζανα να ειναι σε ξεχωριστο πιατακι και απλα μας το εφεραν χωρις παρμεζανα. Κατα τα αλλα το πιατο ηταν αρκετα νοστιμο. Αν θυμαμαι καλα ειχε 7,5 ευρω.
Παραγγειλαμε μια σαλατα την οποια και ξεχασανε να την φερουνε.
Χυλοπυτες με μοσχαρι κοκκινιστο. Πολυ καλο πιατο αρκετα γευστικο αλλα τα 12 ευρω του νομιζω οτι ειναι πολλα.
Χοιρινα μπριζολακια με πατατες και μια σαλτσα απο μουσταρδα. Επισης πολυ καλο πιατο στα 9 ευρω.
Μας κερασαν μια σουπα απο κολοκυθα και πρασσο αν δεν κανω λαθος και στο τελος λικερ μηλο και καννελα.
Για επιδορπιο πηραμε ξεροτηγανο με παγωτο το οποιο ηταν πολυ καλο.
Ζητησαμε να ειμαστε σε χωρο για μη καπνιζοντες. Και πραγματι κανενα τραπεζι δεν ειχε τασακι επανω. Ωσπου ηρθε ενα φιλικο ζευγαρι για αυτους στο διπλανο τραπεζι και τους επετρεψε να καπνισουν ενω διπλα ειμασταν ολοι παρεες με πολυ μικρα παιδια και μωρα.
Γενικα η γνωμη μου ειναι οτι ειναι οτι εχει καλα πιατα, ειναι ωραιο μαγαζι απλα θα μπορουσε να εχει λιγο καλυτερες τιμες και να σκεφτεται περισσοτερο τους μη καπνιστες.

22 Φεβ 2016

Τι να πει κανεις μακραν το πιο ευγενικο και χαμογελαστο σέρβις
οαπλόρος εξαιρετικός και πεντακαθαρος και τα πιατα το ενα καλύτερο από το άλλο.
Επισκεφθηκαμε το μαγαζι την προηγούμενη εβδομάδα για μια χαλαρη εξοδο χωρίς πολυ φασαρια ήταν μακραν η καλύτερη επιλογή που θα μπορούσαμε να κάνουμε.
Φτασαμε γύρω στις 10 η πρώτη εντύπωση πολυ καλή μιας κ αμεσως μας καλωσορίζει μια χαμογελαστη ευδιαθετη κοπελα μας βοηθάει να παραγγείλουμε μιας κ ηταν η πρωτη μας φορα στο μαγαζι

ξεκινάμε λοιπόν με την δικη τους σαλατα γκαλερί που εμενα προσωπικά δεν με ενθουσίασε γτ δεν ηταν του γούστου μου.

Μιλφειγ παζάρι που το λατρεύω μ φάνηκε απλα λίγο άνοστο σαν να του έλειπε κάτι
πιτα περεκ με νόστιμο ζουμερο κιμα
ποικιλία απο λουκάνικα δικα τους νόστιμοτατα και ζουμερα
ταρτα με μοτσαρελα κ ντοματα σίγουρα είχε βασιλικό πολυ πλούσια κ τραγανή
μακαρουνες απο χαρουπι
και κεμπαπακια με πιτα
Νομίζω και ενα ακομη που δεν μπορώ να θυμηθώ τι ηταν ακριβώς.

Οι μερικές κανονικες προς το μετριο ομορφα κ προσεγμένα πιάτα με απλές λεπτομέρειες χωρίς πολλα πολλα και με βαθια νοστιμιά.
κρασι κ μπυρα οι επιλογες μας στα ποτα. ο λογαριασμος στα 4 ατομα κατι λιγότερο από 100 ευρώ.

ειναι πραγματικά απο τα λιγα μαγαζια αυτης της κατηγορίας που μας εκαναν να νιώσουμε οτι μπορεί να γίνει το στέκι μας. η κοπελα στο σέρβις Κατερίνα νομίζω μας είπε το ονομα της ηταν εξαιρετική απλή κ μονιμα με ενα χαμογελο έτοιμη να μας βοηθήσει σε καθε απορια μας.

Μπραβο στην ομαδα του μαγαζιού ειναι δεδομένο ότι θα ειναι για πολυ καιρό ακόμη η πρωτη μας προτίμηση στην περιοχή αυτη.

Έκπτωση μέχρι 15%

Δημοσθένους 18, Περιστέρι

210 5720047-8

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ
Shashlikara έχεις φάει;
Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη
Καλλιθέα
ΜΟΥΣΙΚΟ ΜΕΖΕΔΟΠ...
ΖΩΝΤΑΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΘΕ Β...
Ταβέρνες με τραγούδι
Νέα Ιωνία