"ΑΡΧΟΝΤΙΚΟΝ" ένα μεζεδοπωλείο, πρότυπο για συναφείς χώρους. Τα κρασοβάρελα, οι πιατοθήκες της γιαγιάς, οι λαμπεροί καθρέφτες, οι κιτρινισμένες φωτογραφίες στους τοίχους, το πέτρινο τζάκι, σίγουρα θυμίζουν στους επισκέπτες κάτι από το παρελθόν και όλη την γλυκιά νοσταλγία γι΄ αυτό.

Το "ΑΡΧΟΝΤΙΚΟΝ" έγινε γνωστό και αγαπήθηκε για τη "αρχοντική" απλότητα που προσφέρουν τόσο οι άνθρωποί του όσο και το ντεκόρ του όπου κυριαρχούν το ξύλο και η πέτρα.
Άλλο τόσο αγαπητό έγινε για τους γευστικούς σπιτικούς μεζέδες του, την ελληνική μουσική, την όλη νοσταλγική ατμόσφαιρα που αποπνέει, όλα αυτά που τέλος πάντων θυμίζουν παλιά αρχοντικά έτοιμα να υποδεχτούν εκλεκτούς καλεσμένους.

Δευτέρα

Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

15 Ιουν 2017

Είμαι σίγουρος/σίγουρη, δηλαδή για την ακρίβεια είμαστε σίγουροι ότι θα απορήσετε μ' αυτή την κριτική, της οποίας ο τρόπος υποβολής δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμα, αν και ελπίζουμε να βρεθεί η κατάλληλη φόρμουλα να φτάσει στα μάτια σας, να αποτελέσει πηγή θυμηδίας και να διασκεδάσετε όσο κι εμείς, όταν, ευρισκόμενοι σε παιγνιώδη διάθεση, αποφασίσαμε να τη γράψουμε παρέα.
Ως tzia οφείλω να σημειώσω ότι παρέλαβα από το fratello μία άρτια ύφους, ήθους και ακρίβειας κριτική στην οποία, ευγενώς, μου επετράπη να προσθέσω τα δικά μου σχόλια, με την παρότρυνση to have fun και αυτό έπραξα ακριβώς. Αν και δεν πιστεύω ότι χρήζει διευκρίνησης θα δηλώσω, παρόλα αυτά, ότι τα δικά μου σχόλια αν κι όχι όλα, είναι αυτά εντός παρενθέσεων.

Fratello speaking: Σε ακτίνα 100 μέτρων γύρω από την πλατεία Μπουρναζίου, όπου χτυπά η γαστριμαργική καρδιά του Περιστερίου, βρίσκονται όχι ένα, όχι δύο, αλλά τρία καταστήματα-θηρία που ειδικεύονται στο κρέας: λίγο πριν την πλατεία το BASEGRILL, όπου συρρέει κόσμος απ’ όλο το λεκανοπέδιο και είναι συνεπώς εκτός συναγωνισμού (να πάμε και παρέα, έχω πολύ καιρό να το επισκεφθώ), ακριβώς πάνω στην πλατεία το ΚΡΕΟΠΩΛΕΙΟ, με έμφαση στο delivery, που μας έχει μπερδέψει λίγο με τις κριτικές που συγκεντρώνει (ο νοών νοείτω), ( το πόσο εκτιμώ τη λεπτή ειρωνεία και το σαρκασμό δε λέγεται) και λίγο πιο πάνω από την πλατεία το ΑΡΧΟΝΤΙΚΟ, που προβάλλει την ταυτότητα του μουσικού μεζεδοπωλείου με κέντρο βάρους στα κρεατικά (ο κατάλογος περιλαμβάνει όμως και κάποια θαλασσινά) (Ε, όχι και κάποια. Ο κατάλογος περιλαμβάνει το άπαν σύμπαν).

Εδώ λοιπόν, στο ΑΡΧΟΝΤΙΚΟ, βρέθηκα καλεσμένος με μεγάλη παρέα ομοϊδεατών καλοφαγάδων από την ομάδα του “e-table – a4f” (ήμουν κι εγώ εκεί και θα πρέπει να σημειώσω ότι ήταν, από ό, τι φαίνεται, μία επιστημονικώς ιστορική βραδιά, κατά την οποία γίναμε μάρτυρες της απόδειξης στην πράξη της θεωρίας για τα παράλληλα σύμπαντα), Τετάρτη βράδυ, την ημέρα δηλαδή όπου ισχύει η προσφορά “10 euro allyoucaneat”(Αααχ, βλέπω ότι έχω αρχίσει να καταστρέφω κι εσένα όσον αφορά στη χρήση αγγλικών ιδιωματισμών). Μεσοβδόμαδα και το μαγαζί ήταν γεμάτο κατά τα τρία τέταρτα, γεγονός που όσο να ‘ναι κάτι λέει.

Εύκολη η προσέγγιση, εύκολο και το παρκάρισμα στους γύρω δρόμους (3 στα 10) (Δημόσιες ευχαριστίες στον συγγράφοντα για την προθυμία του να με μεταφέρει με ασφάλεια προς και από τον προορισμό μας. Και για το κόκκινο τσαντάκι που μου κράταγε. Και για ένα μήνυμα που έστειλε. I am a sucker for such gestures).

Τα ελάχιστα τραπέζια στον ανοιχτό χώρο στην πρόσοψη (όπου μπορεί να ανοίξει και ένα μέρος της τζαμαρίας, κήπος δεν υπάρχει) μαρτυρούν ότι το ΑΡΧΟΝΤΙΚΟ είναι σαφώς προσανατολισμένο σε «στεγασμένες» καταστάσεις (Kι εγώ αποκόμισα την εντύπωση ότι πρόκειται για ένα καθαρά χειμωνιάτικο μαγαζί), άλλωστε υπάρχει συνονόματο μαγαζί ιδίων συμφερόντων στην Αρτέμιδα (διάβαζε Λούτσα), το οποίο λειτουργεί προφανώς συμπληρωματικά.

Ο χώρος κυριαρχείται από σκούρο ξύλο στο πάτωμα και την επίπλωση, ξύλο και πέτρα στους ανοιχτόχρωμους τοίχους (Εμένα βαρύς μου έπεσε για να είμαι ειλικρινής, αλλά δεν είναι το στυλ μου, σε άλλους μπορεί να αρέσει). Στο βάθος οι ιδιαίτερα φροντισμένες τουαλέτες, στο κέντρο η κουζίνα, χωρίς οπτική επαφή με το κοινό, μπροστά από αυτήν ο χώρος για τους μουσικούς.

Ο φωτισμός μάλλον διακριτικός παρά ζωηρός (μέχρι και ρομαντικό θα τον χαρακτήριζα) ο εξαερισμός (δεν αντελήφθην αν υπάρχει διακριτός χώρος για τους καπνιστές, μάλλον όχι)(Ούτε κι εγώ κατάλαβα κάτι τέτοιο. Βγήκα νομοταγώς έξω για το τσιγάρο μου παρασύροντας, κατά την προσφιλή μου συνήθεια, τους φίλους που δεν καπνίζουν μεν, δέχονται αγόγγυστα να μου κάνουν παρέα δε), εξαιρετικά αποτελεσματικός και απολύτως αθόρυβος.

Μιλώντας βέβαια για θόρυβο πρέπει να παρατηρήσω ότι στο ΑΡΧΟΝΤΙΚΟ επαναλαμβάνεται το ίδιο λάθος που κάνουν πολλοί χώροι εστίασης μετά μουσικής: Η ένταση της μουσικής μέσα από τα ηχεία είναι τόσο δυνατή που πρέπει κυριολεκτικά να βάλεις τις φωνές, αν θέλεις να σε ακούσει ο απέναντι καθήμενος (Ποιος απέναντι? Εδώ εγώ που, λόγω μυωπίας, έχω ανεπτυγμένη την αίσθηση της ακοής δεν άκουγα ούτε τα μισά από όσα μου έλεγες εσύ ή ο εξαιρετικά ενδιαφέρων τρώγων κύριος στα αριστερά μου, με αποτέλεσμα να σας ψιθυρίζω στο αυτί, γεγονός που θα μπορούσε, εύκολα, να παρεξηγηθεί). Δεν ξέρω αν ο στόχος είναι να ξεσηκώσει η μουσική τους θαμώνες, την ημέρα εκείνη όμως, ακόμα και στο tsiftelelitime (Εντάξει! Τώρα κατάλαβα τι ήθελες να πεις! Νόμιζα ότι ήταν Γερμανική έκφραση! ), δεν κουνήθηκε κανείς από την καρέκλα του. Ας το ξαναδούν οι αρμόδιοι, εμάς τουλάχιστο μας ενόχλησε (πολύ), διέλυσε τη συνοχή της παρέας.

Για την εξυπηρέτηση έχω μόνο επαίνους (Εγώ έχω και παρατηρήσεις). Έχοντας να αντιμετωπίσει μια εικοσάδα εκλεκτικών και έμπειρων καλοφαγάδων, ο επικεφαλής κατάφερε να βρει γρήγορα τρόπο συνεννόησης (δηλαδή από ένα σημείο και μετά έπαψε να ρωτάει και ανέλαβε ο ίδιος πρωτοβουλία), καθώς και να βρίσκει πάντα χώρο πάνω στο τραπέζι για κάθε καινούριο πιάτο που ερχόταν, και τα πιάτα κάθε άλλο παρά μικρά είναι, οι μερίδες ήταν όλες κανονικές προς γενναίες. Νερό (εμφιαλωμένο) και ποτά κάθε είδους, δηλαδή τσίπουρο, κρασί και μπύρες, δεν έλειψαν ούτε στιγμή. Ευχαριστούμε πολύ! (Ευχαριστίες κι από μένα, φυσικά, αλλά θα πρέπει να προσθέσω ότι το τραπέζι απεδείχθη τελικά ανεπαρκές για την ποσότητα των φαγητών που προσγειώθηκαν πάνω του, με αποτέλεσμα να αγχωθώ προσπαθώντας να μοιράσω γρήγορα το περιεχόμενο των πραγματικά γενναίων μερίδων, να τα λέμε κι αυτά, στα πιάτα των συνδαιτυμόνων μου.

Επίσης υπήρξε μία ατυχής στιγμή έξω, όπου σε κύριο, που είχε βγει να μας δει λίγο, ζητήθηκε, με μάλλον άκομψο τρόπο, να μετακινηθεί. Πταίσμα, forget it).
Ερχόμαστε, έτσι, στο θέμα που αποτελεί το επίκεντρο κάθε σωστής κριτικής: την κουζίνα. Όπως είπε κάποτε ο μεγάλος Αριστοτέλης «Φίλος μεν Πλάτων, φιλτάτη δε η αλήθεια». Το απόφθεγμα αυτό έμελλε να βρει εκείνο το βράδυ υποχρεωτικά εφαρμογή. Μπορεί η καλόβολη (Όπως είπα, με έχουν χαρακτηρίσει με πολλά επίθετα, κάποια πολύ γλυκά, κάποια που δε μου επιτρέπεται να αναφέρω δημοσίως, καλόβολη όμως ποτέ) κυρία που καθόταν στα αριστερά μου να χαρακτήρισε το φαγητό γενικά «συμπαθές», όμως ο απέναντί μου θυμήθηκε το ανέκδοτο που τελειώνει με τη φράση «Αφού δεν έχεις φτερά, τι πουλούσες τσαμπουκά;» (Λόγω φασαρίας αυτό το ανέκδοτο δεν το άκουσα ποτέ. Μπορείτε να το επαναλάβετε παρακαλώ;).

Η αλήθεια βρίσκεται όπως πάντα στη μέση: Το φαγητό πάσχει ως προς την ποικιλία, (ευτυχώς) όχι ως προς την ποιότητα. Οι σαλάτες και οι αλοιφές π. χ. ήταν μια χαρά, το πρόβλημα εντοπίζεται κυρίως στα κρεατικά. Οι συνταγές είναι πολύ απλές έως απλοϊκές, λίγο πολύ έχουν μια κοινή βάση (χοιρινό, κοτόπουλο κτλ. ) με διαφορετικό κάθε φορά toping, πάρα πολύ απλό και επίπεδο (Φτάνει πια η κρέμα γάλακτος και το τυρί). Πιο πολύ εκτίμησα τις τηγανιτές πατατούλες της γαρνιτούρας (και δεν ήσουν ο μόνος). Για να πούμε όμως και του στραβού το δίκαιο, μια κανονική παρέα, με τέσσερα π. χ. άτομα, μάλλον δε θα έκανε αυτή την παρατήρηση, φταίει το ότι ο κατάλογος είναι μακροσκελής (that’s an understatement, my friend), οπότε μοιραία προσγειώθηκαν πάρα πολλά πιάτα στο τραπέζι.

Ας μου επιτραπεί και εδώ η σύσταση: Αφαιρέστε τα μισά πιάτα, κρατήστε τα σιγουράκια φροντίζοντας να υπάρχει ικανοποιητική ποικιλία στο σύνολο, και όλοι θα είναι ευχαριστημένοι (Απ’ το στόμα μου το πήρες. Λιγότερα πιάτα, πιο ευφάνταστα, βρείτε την ταυτότητά σας, διότι η μακροχρόνια πορεία στον χώρο σάς δίνει αυτό το δικαίωμα).

Ο πελάτης, φεύγοντας, πρέπει να έχει τουλάχιστον ένα πιάτο να θυμάται. Το επιδόρπιο, ραβανί ή σοκολατόπιτα με παγωτό, απλά μέτριο. Και επειδή οφείλω να δώσω μια ένδειξη για το επίπεδο των τιμών, το κάνω έχοντας μελετήσει τις τιμές στον κατάλογο: Υπολογίστε, υπό κανονικές συνθήκες, κοντά στα 20 € το κεφάλι – μετά μουσικής.

Tzia speaking: Ευχαριστώ πολύ το team του a4f - e-table για άλλη μία όμορφη βραδιά. Περιμένω έναν εκ των πρωτεργατών του εγχειρήματος για την υποσχεθείσα ξενάγηση στα άδυτα της υπηρεσίας στην οποία εργάζομαι. Επίσης θα ήθελα να ευχαριστήσω τους ανθρώπους με τους οποίους μοιράστηκα το τραπέζι. Χάρηκα πολύ που γνώρισα the new entrance on my left και ελπίζω να τα πούμε στο εγγύς μέλλον, μη ξεχνώντας ένα κορίτσι με το οποίο μπόρεσα να μιλήσω λίγο πιο πολύ αυτή τη φορά, ελπίζοντας ότι θα έχουμε την ευκαιρία να τα πούμε πιο ήσυχα σύντομα.

Γελάω ακόμα με την παρανόηση για το nickname της. Ευχαριστώ επίσης τους ανθρώπους του ΑΡΧΟΝΤΙΚΟΥ για την προσπάθεια που κατέβαλαν. Χρειάζονται μόνο μερικές μικρές διορθωτικές κινήσεις και θα επιστρέψουμε, τουλάχιστον ο fratello κι εγώ, ενώ θα συσκεφθούμε για την περίληψη κι άλλων ατόμων στην έξοδό μας.

Fratello’s epilog: Είχε δεν είχε, η Tzia κατάφερε να με βγάλει από την οδό της αρετής και να συγγράψουμε από κοινού μία, όπως πρόσφατα χαρακτήρισε επιτυχώς ο φίλος Ballbreaker, κριτική-«σεντόνι». Ζητώ συγνώμη αν σας κουράσαμε, θα προσπαθήσουμε (δεν το υποσχόμαστε όμως) να μην ξανασυμβεί.

09 Ιουν 2017

Νέα συνάντηση καλοφαγάδων, τόσο των 4σκούφων όσο και της πρώτης εξάδας των 3σκούφων, για ένα Αρχοντικό Συμπόσιο, πού αλλού; Μα φυσικά στο ΑΡΧΟΝΤΙΚΟΝ (Α), επί της Κωνσταντινουπόλεως, λίγα μόλις μέτρα απ’ την ξακουστή Πλατεία Μπουρναζίου, το βράδυ της Τετάρτης 7 Ιουνίου: συνολικά 20 άτομα, εκ των οποίων 16 καλοφαγάδες και 4 του ασκ4φοοδ και e-table.

Το Α ήδη λειτουργεί απ’ το 2006, και είναι ένα δημοφιλές μουσικό μεζεδοπωλείο. Μάλιστα, εδώ και δύο χρόνια άνοιξε και το θερινό του παράρτημα στην παραλία της Λούτσας. Όπως μας είπε χαρακτηριστικά ο ένας απ’ τους δύο ιδιοκτήτες του, ο Παύλος, με καταγωγή απ’ το Αίγιο, στη Λούτσα το ξεκίνησαν την 1η Ιούλη του 2015, κατά σύμπτωση, την πρώτη ημέρα επιβολής των capital controls!! O έτερος ιδιοκτήτης, o Δημήτρης, είναι από την Εύβοια, και έτσι η κουζίνα του καταστήματος είναι τυπική ελληνική δημιουργική! Σερβίρουν και φαγητά σε πακέτα για γείτονες και περαστικούς πελάτες, αλλά βέβαια δεν προλαβαίνουν delivery στα πέριξ, μιας και επικεντρώνονται αποκλειστικά στο μαγαζί τους, που είναι συνήθως γεμάτο.

Λειτουργούν καθημερινά από 11.00 το πρωί μέχρι 03.00 τη νύχτα, έχοντας και πρόγραμμα με ζωντανή μουσική, τον μεν χειμώνα, από Τετάρτη μέχρι Κυριακή, τους δε καλοκαιρινούς μήνες, τα βράδια Παρασκευής και Σαββάτου, καθώς και τα Κυριακάτικα μεσημέρια.

Στον ζεστό αυτό χώρο επικρατεί το ξύλο και η πέτρα, ξεχωρίζουν τα ξύλινα δοκάρια στην οροφή, το πέτρινο τζάκι, οι παλιές φωτογραφίες στους τοίχους, καθώς και τα παλιά αντικείμενα (ραδιόφωνο, γραμμόφωνο, και μινιατούρες μουσικών οργάνων). Είναι ένα μαγαζί με ατμόσφαιρα ρουστίκ που θυμίζει χωριό, και πάντως είναι ένα μέρος παρεϊστικο με ιδιαίτερο κέφι!

Στις δύο ευρύχωρες σάλες τους, εκατέρωθεν της κυρίας εισόδου, μπορεί να καθίσουν περί τα 150 άτομα, ενώ έξω, στις δύο τους βεράντες (αντίστοιχα) μπορεί να φάνε γύρω στα 50-60 άτομα.

Μας εξυπηρέτησαν δύο ευγενέστατοι, νεαροί σερβιτόροι, (άνδρας και γυναίκα) οι οποίοι ήταν όλοι τους πολύ ενημερωμένοι για το αντικείμενό τους, σβέλτοι και εξυπηρετικοί!

Το μενού τους είναι όντως μεγάλο και εντυπωσιακό. Περιλαμβάνει γύρω στις 15 σαλάτες, από 4 μέχρι 9 €, γύρω στα 25 ορεκτικά, στα 4-7 €, 12 μεζέδες (μπεκρή μεζέ, τηγανιά, σπετζοφάι, πανσέτα.. ), από 10 μέχρι 12 €, 15 κρεατικά, από 8 μέχρι 36 € για τη μεγάλη ποικιλία των 4 ατόμων, καθώς και τα συνήθη θαλασσινά και ζυμαρικά. Οι τιμές αυτές αντικατοπτρίζουν ένα αξιοπρεπές value for money, λαμβανομένης υπόψη της τριμελούς ζωντανής ορχήστρας τους!

Από ποτά, σερβίρουν 6 ελληνικές μπύρες, γύρω στα 3-3.50 €, αποστάγματα 200 ml περί τα 7 €, κρασί χύμα 1 λίτρο, στα 8-9 €, και καμιά 30αριά εμφιαλωμένα κρασιά, από 11 μέχρι 34 € (τιμή που αφορά το Μαγικό Βουνό του Λαζαρίδη, που στις κάβες στοιχίζει τουλάχιστον 20 €! ).

Μοιραστήκαμε, οι περισσότεροι ανάμεσά μας, μια εντυπωσιακή ποικιλία από τα φαγητά τους.

Εγώ, μεταξύ άλλων, τίμησα τις τεράστιες σαλάτες τους, όπως αυτή με τη ρόκα, παρμεζάνα, λιαστή ντομάτα και sauce vinaigrette, αλλά και την κοτοσαλάτα, με μαρούλι, ντομάτα και sauce μαγιονέζα – μουστάρδα, το νόστιμο χαλούμι στη σχάρα, το κανταΐφι με 4 τυριά, κοτόπουλο και μανιτάρια, τη φέτα σε φύλλο κρούστας με σουσάμι, το γευστικό κοτόπουλο α λα κρεμ, το συμπαθητικό σπετσοφάι, και το ψαρονέφρι με τυρί Μετσοβόνε.

Ήπια μπύρα ΦΙΞ παγωμένη, αλλά δοκίμασα και το χύμα κοκκινέλι τους που ήταν αξιοπρεπές.

Στο τέλος, μας κέρασαν γλυκό ραβανί με παγωτό, καθώς και brownies. Επίσης, ευθύς εξαρχής μας κέρασαν ρακί, καθώς και εμφιαλωμένο νερό. Πληροφορήθηκα, μάλιστα, πως τα γλυκά τα κερνάνε στο σύνολο των θαμώνων τους!!

Οι τουαλέτες, στο βάθος της δεξιάς αίθουσας (όπου και καθίσαμε όλοι μαζί) ήταν πεντακάθαρες.

Από ζωντανή μουσική, ακούσαμε αρχικά ελαφρά ελληνικά, που στην πορεία εξελίχτηκαν σε λαϊκά και μπουζούκια.

Συμπερασματικά, πρόκειται για ένα καλό μουσικό μεζεδοπωλείο των Δυτικών Προαστίων και όχι μόνο, όπως άλλωστε αποδεικνύεται απ’ τα 11 χρόνια της πετυχημένης λειτουργίας τους, καθώς και απ’ το δεύτερο παραλιακό τους κατάστημα. Σημειωτέον ότι το μαγαζί, γύρω στις 9.30-10.00 μ. μ., είχε γεμίσει από κόσμο κάθε ηλικίας, αν και επικρατούσαν μάλλον οι νεανικές παρέες, κάποιοι δε ανάμεσά τους σηκωνόντουσαν και χόρευαν!!

Προτείνεται σαφώς για να περάσετε ένα όμορφο μουσικό βράδυ, προς το τέλος της εβδομάδας, προφανώς μετά από σχετική τηλεφωνική κράτηση, για να μη βρεθείτε στην ανάγκη να περιμένετε άσκοπα να αδειάσει κάποιο τραπέζι!!

16 Ιουν 2017

Το Αρχοντικον το γνωριζα πριν ενημερωθώ για τη συνάντηση των χρηστών. Το είχα επισκεφτεί πριν μερικά χρόνια και είχα σχηματίσει στο μυαλό μου μία γνώμη, η οποία ισχύει μέχρι σήμερα. Όταν λοιπόν, έλαβα το μέιλ με την πρόσκληση ήξερα περίπου τι να περιμένω, στο φαγητό και την εξυπηρέτηση. Αυτο όμως που μετράει σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η παρέα και η γνωριμια με τα πρόσωπα πίσω από τα ψευδώνυμα.

Ο χώρος είναι ένα κλασικό μεζεδοπωλείο της περιοχής, με ζωντανή μουσική, ίσως μάλιστα να είναι και λίγο πάνω από τον αντίστοιχο μέσο όρο. Ζωντανή μουσική λαϊκή με μεγάλη γκάμα τραγουδιών.

Η εξυπηρέτηση στο τραπέζι μας κινήθηκε σε πάρα πολύ καλά επίπεδα με ευγενια και ταχύτητα​ όμως, δυστυχώς παρατήρησα κάποιες συμπεριφορές σε άλλα τράπεζια που δεν μου άρεσαν, ίσως έτυχε ισως ήταν η κακή στιγμή, αλλά το σημαντικότερο κομμάτι για εμενα είναι η εξυπηρέτηση οπότε θέλει ιδιαίτερη προσοχή σε όλους τους πελάτες κατά τη γνώμη μου (δεν μιλώ εκ του ασφαλούς και η δική μου δουλειά επαφή με κόσμο έχει και αντιλαμβάνομαι τις δυσκολίες που εμπεριέχει).

Δε θα αναλύσω ένα ένα τα πιάτα που φαγαμε διότι και πολλά ήταν και από ένα σημείο και μετά έχασα τη μπάλα. Θα σταθώ σε αυτά που μου άρεσαν πιο πολύ.
-Μανιτάρια γεμιστά ( σωστά ψημένα και ζουμερα)
- πατάτα ψητή με τυριά γευστικοτατη
-σαλατα του Καίσαρα σε φωλιά παρμεζάνας, η καλύτερη από τις σαλάτες που δοκίμασα, γενική εικόνα ότι όλες είχαν παραπάνω σως από ότι χρειάζοταν.
- κοτόπουλο αλά κρεμ με μανιτάρια, πιάτο όπως ακριβώς θα το έφτιαχνε η γιαγιά μου(η μαμά μου είναι λίγο γκουρμε παραπάνω) πάντως σίγουρα νόστιμο και τρωγόταν ευχάριστα.
Πολύ καλά λόγια άκουσα για το ψαρονέφρι είτε με το μετσοβόνε είτε σκέτο, αλλά δε δοκίμασα.
Στο τέλος μας ήρθε κέρασμα σοκολατόπιτα (κέικ σοκολάτας θα έλεγα) με παγωτό και ραβανί και τα δύο ήθελαν λίγη προσοχή παραπάνω, αλλά όπως και να έχει ήταν κέρασμα και είναι καλοδεχούμενο.
Ήπιαμε και φάγαμε αρκετά, για να μην είμαι άδικη στο είδος του είναι καλό το Αρχοντικον. Πάει κάποιος για να διασκεδάσει και να χορέψει πίνοντας και τρώγοντας οπότε για αυτό το σκοπό προβιβάζεται.

Τo vfm θα το χαρακτήριζα καλό σε σχέση με τους παράγοντες που ανέφερα. Με 20€ το άτομο κάνεις έχει φάει και έχει πιει αρκετά καλά και έχει διασκεδασει.

Τελειώνοντας να ευχαριστήσω τους διοργανωτές της βραδιάς και τους ιδιοκτήτες του εστιατορίου για όσα μας προσέφεραν.

22 Ιουν 2017

Λογικά, έχει πήξει το μάτι σας να βλέπετε απανωτές κριτικές για το Αρχοντικόν τις τελευταίες μέρες. Δεν σας αδικώ καθόλου, και το λιγότερο που θα ήθελα, αν και το φοβάμαι, είναι να σας το θολώσω κι άλλο (το μάτι), με άλλη μια δική μου τετράστηλη ανάρτηση.
Θα προσπαθήσω να μην επαναλάβω πράγματα που επιτυχώς αποτυπώθηκαν στις προηγηθείσες κριτικές, και θα εστιάσω σε κάποιες λεπτομέρειες που μου έμειναν περισσότερο, με έναν πιο προσωπικό τόνο όπως κάνω πάντα.

Καταρχάς, με μεγάλη χαρά έλαβα κι εγώ το μέιλ της πρόσκλησης, και ήταν η πρώτη μου επίσημη συμμετοχή σε κάτι ανάλογο, με την φροντίδα της νέας ηγεσίας/διοίκησης του a4f και του e-table ( "ανεπίσημα", γνώριζα ήδη πολλούς από τους φίλους χρήστες που παρευρέθησαν εκείνο το βράδυ).
Η κυρία Πετμεζόγλου και ο κύριος Σαριδάκης, η Ευδοξία και ο Κώστας δηλαδή, νέα και κεφάτα παιδιά, καθώς και δύο ακόμη συνεργάτες τους, που δεν συγκράτησα τα ονόματά τους, οργάνωσαν και μας χάρισαν μια πολύ ωραία βραδιά, σε συνάρτηση βέβαια με την ιδιοκτησία και το προσωπικό του εστιατορίου, που μας παρέθεσαν το τραπέζι.

Ας αποτυπώσω λοιπόν και τις δικές μου εντυπώσεις από τη βραδιά αυτή.

ΧΩΡΟΣ

Αμιγώς χειμερινός, με βαριά κλασική και ολίγον ξεπερασμένη διακόσμηση. Εκ των υστέρων, θεωρώ πως θα ταίριαζε περισσότερο στην περίσταση λόγω καλοκαιριού ( λέμε τώρα ), να είχε επιλεχθεί το κατάστημα της Λούτσας, κοντά στη θάλασσα.
Το σχετικό prive του πράγματος ( η δεξιά διαμορφωμένη για εμάς αίθουσα ) αλλοιώθηκε για δύο λόγους: ήμασταν πολύ στριμωγμένα για όλα αυτά τα πιάτα που ήρθαν. Και η ζωντανή μουσική, που χαρακτηρίζει το μαγαζί, δυσχέρανε πάρα πολύ την μεταξύ μας κουβέντα. Βεβαίως και δεν θα ζητούσαμε να αλλάξουν το ύφος του μαγαζιού για εμάς. Απλώς το σημειώνω. Το ότι στριγγλίζαμε για να ακουστούμε σε συνδυασμό με το σιβηρικό ψύχος του κλιματισμού, εμένα μου άφησε μια ωραιότατη φαρυγγίτιδα και όχι μόνο.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Υποδειγματική. 2 τραπέζια με 20 νοματαίους, δεν είναι εύκολο να τους φέρεις βόλτα, σε ένα μαγαζί με πολλές ακόμη παρέες προς εξυπηρέτηση. Η μη ύπαρξη προκαθορισμένου μενού για τη βραδιά, οδήγησε μοιραία στην αθρόα παρέλαση ποικιλίας πιάτων, άνευ προηγουμένου. Ο σερβιτόρος του δικού μας τραπεζιού, πήρε την επιλογή επάνω του και έφερνε... έφερνε... ξαναέφερνε... Περισσότερα από όσα μπορούσαν να χωρέσουν στο τραπέζι και υπερβολικά πολλά τελικώς για να καταναλωθούν ( μέχρι και βοηθητικό τραπέζι στο πλάι μας έφερε). Μας σκλάβωσαν κυριολεκτικά με όλη αυτήν την περιποίηση.

ΜΕΝΟΥ

Πολύ μεγάλο. Ξεφυλλίζοντάς το, βγήκε από μέσα μου ο Μποτρίνι. Αμέτρητες σαλάτες ( 16 ), άπειρα ορεκτικά ( 28 ), μεζεδάκια, ψητά/ κρεατικά, μακαρονάδες αλλά και θαλασσινά, που δεν μπορώ να τα μετρήσω. Ασφυξία.
Βέβαια μιλάμε για μεζεδοπωλείο, οπότε η ποικιλία δικαιολογείται και από τις Τετάρτες με τη φιξ τιμή/ απεριόριστη κατανάλωση, δεδομένου ότι απευθύνεται κυρίως σε μεγάλες παρέες που θέλουν να φάνε / πιουν / διασκεδάσουν με μια καλή ισορροπία ποιότητας και τιμής.
Στην ποσότητα πάλι, θα βρείτε το απόλυτο vfm, μιας και είναι τεράστιες οι μερίδες σε όλα τους τα πιάτα, με αποκορύφωμα τις σαλάτες - υπερπαραγωγή. Απλώς εγώ είμαι της άποψης, καλύτερα ένα πιο μαζεμένο μενού με περισσότερη φροντίδα στη γεύση, που δεν ήταν τελικώς κακή, αλλά δεν ήταν και αξιομνημόνευτη.

Για αρχή, υπήρχαν στα τραπέζια μας μπουκαλάκια με παγωμένη ρακή και διάφορα μικρά κριτσίνια με ένα συμπαθητικό ντιπάκι ( ρώτησα, ήταν το γιαουρτοτύρι του καταλόγου ). Επίσης άφθονο ψωμάκι καψαλισμένο με λαδορίγανη. Μετά, ήρθε η Οδύσσεια του Διαστήματος, τί να επιλέξεις;; Και εκεί ανέλαβε ο πρόθυμος σερβιτόρος να μας ξεμπλοκάρει. Έφερνε μόνος του. Δεν το έχω ξαναδεί αυτό. Μπήκαν όλα τα πιάτα στη μέση, ακόμη και αυτά που επέλεξαν ως δικά τους κυρίως πιάτα, κάποιοι φίλοι ( βλ. παρακάτω ).

ΤΑ ΑΞΙΟΜΝΗΜΟΝΕΥΤΑ ( αυτά που άρεσαν στη δική μας πλευρά του τραπεζιού )

- Ψαρονέφρι μετσοβόνε ( το βρίσκετε στα μεζεδάκια του μενού, είναι μεριδάρα όμως ). Ήταν το κορυφαίο σε γεύση για εμένα, και ευχαριστώ τον mavtaso που ήταν το πιάτο του και μας το μοίρασε γενναιόδωρα ( εντάξει, έφαγε και εκείνος! )

- Μανιτάρια πλευρώτους ψητά, με μπαλσάμικο. Και εδώ τεράστια η ποσότητα, εφάμιλλης νοστιμιάς και μαεστρικού ψησίματος όπως και του Ασβεστόλακου. Ένα πολυαγαπημένο μου πιάτο, που το ευχαριστήθηκα και εδώ.

- Χοιρινή τηγανιά. Μου άρεσε πολύ. Χωρίς πολύ λίπος, πολύ καλά αλατισμένο και καλοτηγανισμενο το κρέας, ωραία και η σάλτσα του. Άκουσα και από τον jim θετικά σχόλια.

- Ψαρονέφρι γεμιστό, με μπέικον-γραβιέρα-πιπεριά-ντομάτα. Τυλιγμένο σε ρολό, κόβεται σε φέτες. Επίσης νόστιμο και με κρατημένους τους χυμούς του, λόγω των υλικών στο εσωτερικό του. Επίσης μερίδα τεράστια ( μην επαναλαμβάνομαι ).

- Πατάτα γεμιστή, ψημένη ολόκληρη στη χόβολη και ανοιγμένη στη μέση, με ζαμπόν, μπέικον και πλούσια στρώση από 4 τυριά. Τυπικό ορεκτικό που το βρίσκεις παντού, σε καλή εκτέλεση, πολύ χορταστικό αλλά λίγο βαρύ.

- Σαλάτα του Καίσαρα, σερβιρισμένη μέσα σε χειροποίητη φωλιά παρμεζάνας, πάρα πολύ καλή. Μάλλον η καλύτερη από όσες παρήλασαν. Πλούσια, τεράστια, και κοτόπουλο και μπέικον, φρέσκια, με άφθονη σως που της πήγαινε. Τρώγοντας, σπάστε και κομμάτι από τη φωλιά παρμεζάνας, όνειρο...

- Κεμπάπ γιαουρτλού, 3 τεμάχια πάνω σε πίτα, με σάλτσα, γιαούρτι, κρεμμυδοντομάτα και τηγανιτές πατάτες. Καλό πιάτο και αυτό, δεν το τοποθετώ στα κορυφαία που έχω φάει, αλλά με την αγαπημένη φίλη που καθόμασταν μαζί συμφωνήσαμε ότι δεν μύριζε καθόλου "βαρβατίλα".

- Τυροκαυτερή ( δεν έκαιγε ) και πατάτες τηγανιτές, συμπαθητικά.

ΤΑ "ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ" ( αυστηρά προσωπική μου γνώμη )

- Τζατζίκι ( δεν δοκίμασα )
- Πικάντικη κροκέτα ( πολλά μπερδεμένα υλικά χωρίς να σου μένει ως επίγευση κανένα )
- Μεζές στη λαδόκολλα ( κάτι σαν το λεγόμενο "συμπεθεριό στη γάστρα". Οι μπουκίτσες χοιρινού συμπαθητικές, αλλά το αρνί έβγαζε μια βαριά μυρωδιά, που είχε περάσει σε όλα τα υλικά )
- Σαλάτα Αρχοντική ( πάρα πολύ τυρί, ακόμη περισσότερη σως. Δεν χρειάζεται τόση υπερβολή )
- Μανιτάρια πορτομπέλο, γεμιστά με πιπεριά Φλωρίνης, τυριά και κρεμμύδι ( μου πέρασαν ψιλοαδιάφορα )
- Ψαρονέφρι απλό, με ψητή ντομάτα ( ευγενική χορηγία του ΙΩΓΙΑΝΝΗ, που ήταν το πιάτο του και μας πρόσφερε απλόχερα να δοκιμάσουμε. Μου φάνηκε πιο ψημένο από όσο έπρεπε και ως εκ τούτου, στεγνό )
- Σαλάτα του σεφ ( δεν δοκίμασα )
- Κανταίφι, με 4 τυριά, μανιτάρια, πιπεριές, ελιές, κοτόπουλο και μπέικον ( το πιο άτεχνο πιάτο από αυτά που δοκίμασα. Κάτι στα υλικά / στην εκτέλεση, κακό το αποτέλεσμα, για το δικό μου γούστο ).
- Μπουκίτσες κοτόπουλο α λα κρεμ, με ρύζι και πατάτες ( πολυφορεμένο και βαρετό πια ).
- Γλυκά για το τέλος. Κάτι σαν ραβανί, με σιρόπι βύσσινο και παγωτό βανίλια δίπλα. Κάτι σαν brownie, με σιρόπι σοκολάτα και το ίδιο παγωτό βανίλια. Δοκίμασα και από τα δύο. Εκφράσαμε εντελώς καλοπροαίρετα τις παρατηρήσεις μας επί του συγκεκριμένου θέματος στο τέλος, οι οποίες εισακούστηκαν με ενδιαφέρον. Βελτιώνοντας λίγο τις συνταγές, μπορούν και καλύτερα πιστεύω ( το brownie θέλει πιο ζουμερό, έμοιαζε με κέικ, το παγωτό ήταν έτοιμο, το ραβανί ήταν πιο συμπαθές ).

Οι περισσότεροι ήπιαμε κρύες μπύρες ( Fischer η δική μου επιλογή ) και αναψυκτικά.

ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ

Η προσέλευση του κόσμου, ακόμη και τις καθημερινές, δείχνει ότι το στήσιμο μεζέδες/ ποτό / τραγούδι με ζωντανή μουσική / ποιότητα / ποσότητα / καλές γεύσεις, είναι κάτι που ο κόσμος το αποζητά. Το "πακέτο" είναι καλό και με περίπου 20 e το άτομο τρώς αρκετά ικανοποιητικά και περνάς ένα ωραίο βράδυ με την παρέα σου.
Στο μενού, θα ήθελα λιγότερο όγκο από πανομοιότυπα πιάτα και περισσότερη φαντασία. Kάτι πιο πρωτότυπο και ιδιαίτερο. Η διακόσμηση επίσης, καλό θα ήταν να αλαφρύνει για να αναπνεύσει ο χώρος. Υποθέτω ότι το παραθαλάσσιο κατάστημα το καλοκαίρι θα είναι πιο θελκτικό. Πάντως, μια καλή βάση την έχει το Αρχοντικόν, και μπορεί με κάποιες βελτιώσεις να βάλει μια πιο μοντέρνα κουκίδα στο γαστρονομικό χάρτη της πόλης.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ

Θέλω ειλικρινώς να ευχαριστήσω ξανά και από εδώ, όσους συνετέλεσαν για αυτή την όμορφη συνάντηση. Τους συντελεστές του ask για την οργάνωση, τους υπεύθυνους του Αρχοντικόν για την φροντίδα και την περιποίηση.
Χάρηκα πραγματικά που διαπίστωσα και ιδίοις όμμασι ότι πνέει αέρας ανανέωσης στο site, ότι η νέα διοίκηση χειρίζεται τις καταστάσεις με ειλικρινές ενδιαφέρον και αγάπη για το αντικείμενο και ότι η όρεξη όλων, ακόμα καλά κρατεί!!!

Τέλος, να ευχαριστήσω τους συνδαιτυμόνες μου στο τραπέζι, για την όμορφη παρέα, τους νέους φίλους/χρήστες που γνώρισα εκείνη τη βραδιά αλλά και τους ήδη γνωστούς με τους οποίους συνομίλησα μετά από καιρό.
Σε κάποιους συγκεκριμένους φίλους, δεν χρειάζεται να πω "ευχαριστώ". Ξέρουν εκείνοι.

( πάλι διατριβή μου βγήκε )

11 Ιουν 2017

Εστία. Αν το πεις αγγλιστί θα το έλεγες home. Είναι το οίκημα μετά τους αυτού κατοίκους. Εστιατόριο. Έννοια άρρηκτα συνδεδεμένη με την οικειότητα (οίκος), με τη ζεστασιά (εστία μαγειρέματος, φωτιά).

Τέτοια ήταν η βραδιά στο Αρχοντικόν. Ζεστή, οικεία και φιλόξενη, με μέριμνα των ανθρώπων του A4F. Το πρώτο που λέγεται σε μια τέτοια περίσταση είναι ‘ευχαριστώ’ και μάλιστα δημόσια. Οι κόποι κάποιων ανθρώπων όταν δεν μπορούν να ανταμειφθούν ανάλογα οικονομικά ας ανταμειφθούν έστω ηθικά.
Η κριτική του φαγητού, του χώρου κτλ εν προκειμένω είναι δεύτερη τη τάξει.

Το φαγητό ήταν αρκετά συμπαθητικό. Πχ το καταΐφι με τα τυράκια και τις πιπεριές ήταν εξαιρετικό ή το κοτόπουλο αλά κρεμ με τα φρέσκα και ζωντανά μανιταράκια του ήταν επίσης πολύ καλό, συμπαθέστατη η τυροκαυτερή του καθώς και οι κολοκυθοκεφτέδες. Μου άρεσε επίσης το ψαρονέφρι μετσοβόνε. Στιβαρό πιάτο. Αθάνατη πορσελάνη.

Έχει περιθώρια βελτίωσης πχ κάποιο λουκάνικο λίγο πιο κρουστό στο σπετζοφάι, με λίγο περισσότερη πιπεριά και πιο ζωντανή σάλτσα ντομάτας, το μπεκρή μεζέ να γίνει λίγο πιο μπεκρή και λίγο πιο μεζέ και λιγότερο κοκκινιστό χοιρινό ή να δοκιμάσει να χαμηλώσει λίγο την ένταση της μουσικής, να την κάνει λίγο λιγότερο ηλεκτρική (όξω τα πλήκτρα - μέσα μια κιθαρίτσα).
Τώρα αναφορικά με τις μουσικές επιλογές απλά να αναφέρω ότι δεν ήταν στα δικά μου γούστα, όπως λέγαν και στο Κάτι Ψήνεται, κι ας το αφήσουμε εκεί.

Σε σχέση με το χώρο υπάρχει κάτι διχασμένο μεταξύ του γενικότερου ύφους του μαγαζιού και του τίτλου. Ή το λες το Στέκι του Βάγγου / η Ωραία Μακρακώμη / τα Πέντε Αδέρφια (σ. σ. έχετε παρατηρήσει ότι πάντα ο αριθμός των αδερφών είναι μονός;) και κρατάς το ύφος και τα συμπαρομαρτούντα ή κρατάς τον τίτλο και αλλάζεις μουσική, φαγητό και ύφος. Και "Αρχοντικόν" και μπουζούκια και ξύλινα βαριά, σκούρα έπιπλα και μπεκρή μεζέ είναι αυτό που λέμε "μία απ' όλα".

Σε γενικές γραμμές είναι ένα κλασικό συνοικιακό μεζεδοπωλείο-πολιτιστικό κέντρο κατά τον μακαρίτη τον Γιαννόπουλο, για να το θέσω τρόπον τινά ευσχήμως.

Αναφορικά με τους χρήστες του A4F να πω ότι συνολικά είστε ακόμα πιο ενδιαφέρουσες φυσιογνωμίες από ότι επιτρέπει το πληκτρολόγιο να επικοινωνηθεί. Από τους μεγαλύτερους στους μικρότερους και από τις δεσποινίδες και κυρίες στους κυρίους. Να είμαστε καλά και να ανταμώνουμε συν-τροφικά.

ΥΓ Η παρούσα 'κριτική' αφορά δείπνο υπό την ευγενική χορηγία του παρόντος ιστοτόπου κατά το οποίο παρέστησαν χρήστες αυτού. Μας κάναν το τραπέζι οι άνθρωποι και νιώθω και λίγο άσχημα που κάνω και κριτική από πάνω.

13 Ιουν 2017

Η πρόσφατη πρόσκληση της ομάδας του ask4food μας έφερε πριν από λίγες μέρες στο "Αρχοντικόν", στο Μπουρνάζι. Πρώτα απ' όλα θα ήθελα να εκφράσω τις θερμές ευχαριστίες μου σε όλα τα παιδιά της ομάδας του ask4food -και ειδικότερα στην Ευδοξία- για την πετυχημένη οργάνωση αυτής της βραδιάς! Πολλές ευχαριστίες οφείλουμε και στους ανθρώπους του εστιατορίου που ήταν πρόθυμοι, ευγενικοί και εκτελούσαν με ταχύτητα τις παραγγελίες μας.

Στο γνωστό ερώτημα αν είναι δυνατόν να γράψεις μια αντικειμενική κριτική, όταν κάποιος "σου κάνει το τραπέζι", σε καλεί στο εστιατόριό του, θα απαντήσω ότι, ούτως ή άλλως, όλες οι κριτικές σε αυτόν εδώ τον ιστότοπο είναι υποκειμενικές και θα προσπαθήσω να περιγράψω σύντομα την υποκειμενική μου εμπειρία από το "Αρχοντικόν".

Κατ' αρχήν θα ήθελα να αναφέρω ότι μου έκανε πολύ θετική εντύπωση η διάθεση εξυπηρέτησης από τους υπεύθυνους του καταστήματος. Δεν αναφέρομαι μόνο στο δικό μας τραπέζι, όπου, ως καλεσμένοι, είχαμε τη δυνατότητα να πάρουμε άμεσες απαντήσεις σε όλες τις ερωτήσεις μας, αλλά και στην ευγενική και γρήγορη εξυπηρέτηση που αντιλήφθηκα ότι παρείχαν σε όλους τους πελάτες, και ήταν αρκετοί, ειδικά για Τετάρτη βράδυ...

Αντίθετα, δεν με ενθουσίασε ο χώρος. Καθαρός και προσεγμένος ασφαλώς, αλλά στημένος στη λογική της ταβέρνας για συνεστιάσεις. Δηλαδή τραπεζοκαθίσματα αρκετά στριμωγμένα, ακόμα και στον εξωτερικό χώρο, διακόσμηση αρκετά "βαριά", μουσική ελληνική λαϊκή πολύ δυνατά από τριμελή ορχήστρα. Εκεί υπάρχει ένα θέμα με τη φυσιογνωμία του καταστήματος: Θα κυριαρχήσει το "Μουσικό" ή το "Μεζεδοπωλείο"; Οι ιδιοκτήτες, που φαίνεται ότι διαθέτουν μεράκι, προσπαθούν να συνδυάσουν και τα δύο, νομίζω...

Ας έρθουμε στα του φαγητού. Αφού περιεργαστήκαμε τον εκτενέστατο κατάλογο που περιλαμβάνει ορεκτικά, σαλάτες, μεζέδες, κρεατικά, αλλά και θαλασσινά, κινηθήκαμε στη λογική των πιάτων "στη μέση" με έμφαση στα κρεατικά, και έτσι είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω αρκετά εδέσματα:

- Φέτες χωριάτικου ψωμιού ψημένες με λαδάκι: Εύγευστο, καλής ποιότητας ψωμί, σωστά ψημένο, συνόδευσε με επιτυχία όλα τα φαγητά. Να σημειώσω επίσης, ότι ως καλωσόρισμα προσφέρθηκε ρακί, καθώς και κριτσινάκια με ένα συμπαθητικό ντιπ.

- Σαλάτα του Καίσαρα. Περιείχε μαρούλι, κρουτόν, μπέϊκον τηγανητό, τριμμένη παρμεζάνα, άΪσμπεργκ, κοτόπουλο, σως βινεγκρέτ και σερβιρίστηκε σε φωλιά παρμεζάνας. Πραγματικά πολύ νόστιμη, άρεσε σε όλους τους παρακαθήμενους. Να επισημάνω ότι η ποσότητά της ήταν παραπάνω από χορταστική, αρκετή για 3-4 άτομα και ότι το ίδιο ισχύει για όλες τις σαλάτες.

- Σαλάτα Ρόκα Παρμεζάνα. Περιείχε ρόκα, παρμεζάνα, μαρούλι και λιαστή ντομάτα. Ήταν περιχυμένη με συμπαθητική γλυκόξινη βινεγκρέτ. Κι αυτή η σαλάτα άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις.

- Τυροκαυτερή. Αρκετά εύγευστη, όχι πολύ καυτερή.

- Πατάτες τηγανητές. Φρεσκοτηγανισμένες, νόστιμες, αλλά ετοιματζίδικες.

- Κανταΐφι. Επρόκειτο για είδος τυρόπιτας με φύλλο κανταΐφι γεμισμένο με 4 τυριά, μπέικον, κοτόπουλο, ελιές, μανιτάρια και κόκκινη και πράσινη πιπεριά. Προσωπικά δεν με ενθουσίασε, μου φάνηκε αρκετά "βαρύ" στη γεύση, σε κάποιους από την παρέα, ωστόσο, άρεσε.

- Ταλαγάνι σχάρας. Σωστά ψημένο, καλής ποιότητας τυρί, μου άρεσε πολύ.

- Κοτόπουλο αλά κρεμ. Αποτελείτο από τρυφερά, καλομαγειρεμένα κομμάτια στήθος κοτόπουλο, σοταρισμένα με μανιτάρια, κρασί, κρέμα γάλακτος, παρμεζάνα και μυρωδικά. Ο γευστικός αυτός συνδυασμός μου έκανε πολύ θετική εντύπωση και τον τίμησα δεόντως.

- Ψαρονέφρι μετσοβόνε. Χοιρινό ψαρονέφρι με καπνιστό τυρί Μετσόβου, Το κομμάτι που δοκίμασα μου φάνηκε περισσότερο ψημένο απ' όσο θα το ήθελα.

Στο τέλος προσφέρθηκε ως επιδόρπιο ραβανί και μπράουνι με παγωτό, κέρασμα που προσφέρεται σε όλους τους πελάτες του μεζεδοπωλείου.

Ως προς την αξιολόγηση του value for money είναι αρκετά δύσκολο να έχω εικόνα, καθώς, όπως προαναφέρθηκε, το δείπνο ήταν προσφορά του εστιατορίου. Ωστόσο, από τη μελέτη του καταλόγου, υπολόγισα ότι, σε μια τετραμελή παρέα, το κόστος ανά άτομο θα ανέλθει πάνω-κάτω στα 20 ευρώ, λογική τιμή για ένα μεζεδοπωλείο με μουσική.

Συμπερασματικά, εκτιμώ ότι το "Αρχοντικόν" αξίζει μια επίσκεψη για όσους κινούνται στην περιοχή και αναζητούν ένα "τίμιο", συμπαθητικό μουσικό μεζεδοπωλείο. Καλό φαγητό, χωρίς γευστικές εξάρσεις, άριστη εξυπηρέτηση, τυπικός χώρος εστίασης με μουσική, λογικές τιμές. Κατά τη γνώμη μου αυτά συνθέτουν το προφίλ του "Αρχοντικού" και μένει στους χρήστες του ask4food να επισκεφτούν το κατάστημα, για να διαμορφώσουν τη δική τους εντύπωση.

ΥΓ. Χάρηκα πολύ που είδα από κοντά αγαπητές φίλες και αγαπητούς φίλους χρήστες του ask4food! Άλλες και άλλους τους είχα συναντήσει σχετικά πρόσφατα, άλλους είχα να τους δω πολύ καιρό και μερικούς τους γνώρισα για πρώτη φορά. Πάντα οι συναντήσεις αυτές αφήνουν θετικό πρόσημο, καθώς έχουμε την ευκαιρία να συζητήσουμε, να ανταλλάξουμε απόψεις. Φίλες και φίλοι εις το επανιδείν και σύντομα!

18 Ιουν 2017

Στην πρόσφατη συνάντηση των δημοφιλών χρηστών του ask4food επισκεφθήκαμε το Αρχοντικόν στο Περιστέρι.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους συντελεστές της βραδιάς, δηλαδή την νέα ομάδα του a4f και του e-table για την πρόσκληση και την τιμή που μου έκαναν να συμμετάσχω στο δείπνο αυτό, όπου είχα την ευκαιρία να συναντήσω μετά από καιρό την πάντα χαρούμενη και κεφάτη παρέα των φίλων του αγαπημένου site.

Και φυσικά να ευχαριστήσω το προσωπικό του εστιατορίου για την φιλοξενία, την εξυπηρέτηση και το όμορφο δείπνο που μας προσέφεραν. Στην κριτική μου αυτή θα προσπαθήσω να είμαι ειλικρινής, όπως κάνω πάντα, παρά το γεγονός ότι το δείπνο ήταν κερασμένο και είναι αντικειμενικά αμήχανο να βαθμολογήσεις μια ανιδιοτελή χειρονομία.

Κατ' αρχάς πέρασα πολύ καλά και έφαγα πολύ. Προσπάθησα να δοκιμάσω από διάφορα πιάτα για να σχηματίσω άποψη, αλλά, ομολογώ ότι από κάποιο σημείο κι έπειτα δεν γινόταν να φάω άλλο. Τα πιάτα έφταναν με γρήγορους ρυθμούς και συνεχώς γίνονταν χωροταξικές αλλαγές στο τραπέζι μας για να τα βολέψουμε.

Ευτυχώς επικράτησε η επιλογή να πάρουμε μεζεδάκια και σαλάτες στη μέση, γιατί, όπως είδα, οι μερίδες δεν φείδονται ποσότητας. Όμως ο κατάλογος περιλαμβάνει κυριολεκτικά τα πάντα (μεζέδες, κρεατικά, θαλασσινά, ζυμαρικά... ). Οπότε, δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρεις κάτι στις γεύσεις σου.

Αυτό που μου έμεινε σίγουρα ήταν οι σαλάτες. Πλούσιες, φρέσκιες, χορταστικές, αποτελούν ένα ολοκληρωμένο γεύμα για 2-3 άτομα από μόνες τους. Δοκίμασα:

- την σαλάτα ρόκα- μαρούλι- παρμεζάνα- κρουτόν- λιαστή ντομάτα.
- την σαλάτα με σπανάκι- ταλαγάνι - σος μπαλσάμικο
- την σαλάτα της Μάνης (?). Δεν θυμάμαι με σιγουριά την ονομασία, αναφέρομαι πάντως στη σαλάτα με τα nuggets κοτόπουλο, τα αλλαντικά, την μαγιονέζα. Με αυτή τη σαλάτα και μόνο, χορταίνουν σιγουρα δύο.

Αποκεί κι έπειτα δοκίμασα:

- την φωλιά καταϊφι με τυριά. Νόστιμη, αν και λίγο βαρύ για τα γούστα μου.

- τους συμπαθητικούς κολοκυθοκεφτέδες

- το κοτόπουλο αλά κρεμ με μανιτάρια. Νοστιμότατο.

- ψαρονέφρι μετσοβόνε. Μου άρεσε.

- μια μπουκίτσα σπεντζοφάι που πήρα ήταν απλά οκ για μένα, καθώς δεν είμαι πολύ φίλος των εδεσμάτων με λουκάνικο γενικώς.

Στο τέλος κεράστηκαν ατομικά κομμάτια μπράουνις (ή σοκολατόπιτας) και ραβανί με σιροπάκι. Ένα τσακ πιο πάνω, για μένα, η σοκολατόπιτα.

Στην αρχή επίσης έφτασαν ψημένες φέτες ψωμιού με λάδι και κριτσίνια με ντιπ. Δεν δοκίμασα, πάντως αξίζει να αναφερθεί.

Βαθμολογώ την γεύση με 3 όχι επειδή δεν έφαγα καλά, αλλά επειδή δεν θυμάμαι κάποιο πιάτο να με απογείωσε. Θεωρώ ότι σε έναν εκτενέστατο κατάλογο δεν είναι δυνατό να είναι όλα άψογα, θα υπάρχουν τα πάνω και τα κάτω, όπως συνέβη και στο τραπέζι μας. Συνήθως ο περιορισμός σε πιο στοχευμένα πιάτα λειτουργεί υπέρ του εστιατορίου και θα πρότεινα να το εξετάσουν αυτό οι υπεύθυνοι.

Η εξυπηρέτηση, παρά την αρχική αμηχανία (τι να παραγγείλουμε, πώς να παραγγείλουμε... δώστε μας έναν μπούσουλα βρε παιδιά! ), παίρνει 4/4, τόσο από άποψη χειρονομίας όσο και λόγω προθυμίας και ταχύτητας. Ο σερβιτόρος της παρέας μας έτρεχε ακούραστα σ' ολη τη διάρκεια, ενώ παραλληλα εξυπηρετούσε κι άλλα τραπέζια. Εκτίμησα επίσης το γεγονός ότι μας παραχώρησαν ξεχωριστό χώρο, μακριά από άλλες παρέες, ώστε να έχουμε μια σχετική ιδιωτικότητα.

Για τον χώρο έχω να πω ότι μου έβγαλε την αίσθηση του πιο χειμωνιάτικου εστιατορίου. Τα ξύλινα δοκάρια, οι καφέ- ξύλινοι τόνοι, η πέτρα, τα πήλινα σερβίτσια μου θύμισαν οικογενειακές ταβέρνες σε ορεινούς προορισμούς και όχι μεζεδοπωλείο στην Αθήνα. Με βάρυναν λίγο... Επίσης υπήρχε περιορισμός χώρου, με τις καρέκλες πολύ κολλητά μεταξύ τους, που σίγουρα γίνεται εντονότερος όταν η αίθουσα γεμίζει.

Αναφορικά με την μουσική, πήραμε μια γεύση της ατμόσφαιρας όπως θα είναι κάποιο Σάββατο βράδυ, όταν ενδεχομένως θα έχουμε πάει με άλλη διάθεση, για μεζεδάκια και χορό, όχι πάντως για ένα χαλαρό δείπνο Τετάρτης, για συζήτηση και γνωριμία. Από κάποια ώρα κι έπειτα η επικοινωνία μεταξύ μας ήταν αδύνατη. Παρολ' αυτά- τηρουμένων των αναλογιών- ήταν μια ευχάριστη έκπληξη το ότι είχαμε και ζωντανή μουσική. Δεν ξέρω μάλιστα αν οι άνθρωποι ήρθαν να παίξουν ειδικά για την βραδιά.

Εν ολίγοις, το Αρχοντικόν είναι ένα όμορφο, μουσικό μεζεδοπωλείο, από αυτά που συχνά- πυκνά αναζητούν οι παρέες για να βγουν και να χορέψουν ένα ΠΣΚ ή να οργανώσουν κοινωνικές εκδηλώσεις. Το φαγητό νόστιμο και αξιοπρεπές, η εξυπηρέτηση άμεση και φιλική, τα ντεσιμπέλ ανεβαίνουν όσο περνά η ώρα και το κέφι ανάβει.

Ένα μεγάλο "ευχαριστώ" γι' άλλη μια φορά στους συντελεστές της βραδιάς. Εύχομαι να έχουμε κι άλλες ευκαιρίες για συναντήσεις και ανταλλαγή απόψεων!

12 Ιουν 2017

Κυριακή μεσημέρι, αποφασίζουμε να πάμε οικογενειακώς στο περιστέρι, να απολαύσουμε το φαγητό μας, μαζί με ζωντανή μουσική. Γενικότερα μου αρέσει να δοκιμάζω νέες γεύσεις, όμως η Κυριακή το μεσημέρι, είναι αφιερωμένη στην ελληνική κουζίνα. Αποφασίσαμε λοιπόν, να επισκεφτούμε για πρώτη φορά Το Αρχοντικόν στο Περιστέρι, μιας και ουκο λίγες φορές, το είχαμε δει να διαφημίζεται σε διάφορα site τελευταία. Αν και γενικότερα τις Κυριακές δεν μου αρέσει να τρώω με live μουσική, λόγω πολυκοσμίας και φασαρίας, είπα να κάνω μία υποχώρηση, μιας και όλη η οικογένεια το προτιμούσε.

Πηγαίνοντας λοιπόν στο Περιστέρι και καταφθάνοντας στο μεζεδοπωλείο, αμέσως καταλαβαίνεις, για ποιόν λόγω έχει πάρει την ονομασία του. Θυμίζει πραγματικά Αρχοντικό εστιατόριο. Ένα παραδοσιακό αρχοντικό εστιατόριο, πιο παλιάς εποχής, με τις ξύλινες καρεκλίτσες του, τα ξύλινα τραπεζάκια του και τα διάφορα παλιά αντικείμενα στο χώρο, όπου θυμίζουν παλιό κουτούκι, όμοιο των ταινιών του ’60 και του ’70.

Ο χώρος είχε πολύ κόσμο, πράγμα το οποίο με έκανε να συνειδητοποιήσω πως εάν δεν είχαμε πραγματοποιήσει κάποια κράτηση, δύσκολα θα βρίσκαμε τραπέζι.

Ξεκινήσαμε το γεύμα μας με πατάτες τηγανιτές, τζατζίκι, φέτα και σαγανάκι, κολοκυθοκεφτέδες γεμιστούς με τυρί, κάπως παραδοσιακά δηλαδή και συνεχίσαμε με γεμιστή πατάτα φούρνου με ζαμπόν, μπέικον και τέσσερα τυριά, όπου έλιωνε στο στόμα. Στο σημείο αυτό θα ήθελα να προσθέσω πως τα ορεκτικά ήταν κάπως μικρά, όμως ήταν πολύ γευστικά. Παραγγείλαμε επίσης για να δοκιμάσουμε, μία σαλάτα αρχοντική, η οποία ήταν αρκετά πλούσια σε υλικά, καθώς είχε μαρούλι, ρόκα, αγγούρι, πίκλες, ντοματίνια, ελιές, γλυκόξινη sauce μουστάρδας και βαλσάμικου και από πάνω μερικά φύλλα παρμεζάνας. Ακόμα, πήραμε και μία κοτοσαλάτα σε φωλιά παρμεζάνας και sauce vinaigrette, η οποία ήταν εξίσου καλή.

Πηγαίνοντας στα κυρίως, εγώ προτίμησα ένα γεμιστό μπιφτέκι με γραβιέρα το οποίο ήταν θεσπέσιο και ακόμα δοκίμασα και από μία ποικιλία mix grill κρεάτων τεσσάρων ατόμων, η οποία περιείχε αρκετά κρέατα, όπως χωριάτικο λουκάνικο, πανσέτες χοιρινές, κεμπάπ, κοτόπουλο και χοιρινό λαιμό. Από το τραπέζι μας δεν έλειψαν και πιάτα όπως η γαριδομακαρονάδα, το ψαρονέφρι, το κοτόπουλο φιλέτο και κοτόπουλο a la crème με ρύζι, από τα οποία μπορεί να μην δοκίμασα, ωστόσο φαινόταν εξίσου γευστικά με τα πιάτα τα οποία γεύτηκα. Εξαιρετική ποιότητα φαγητού, ωστόσο για ακόμα μία φορά τα κυρίως ήταν λίγο μικρά και πιο ακριβά από όσο θα έπρεπε. Πληρώσαμε περίπου στα 17 ευρώ ο καθένας.

Στο τέλος, μας πρόσφεραν και ένα ωραιότατο γλυκάκι ως κέρασμα, σοκολατόπιτα με παγωτό, πράγμα το οποίο θεώρησα πολύ ευγενική και σωστή χειρονομία από πλευράς εστιατορίου.

Το προσωπικό ήταν καθ’ όλη την ώρα ευγενέστατο και γρήγορο. Μάλιστα μπορώ να πω πως εντυπωσιαστήκαμε θετικά από αυτό. Υπήρχε μία ζεστή ατμόσφαιρα και ένα καθαρό περιβάλλον.

Θα σχολιάσω κλείνοντας, πως η μουσική ήταν πολύ δυνατή για τα δικά μου γούστα, όμως αυτή είναι καθαρά η προσωπική μου άποψη, σε κάποιους από το τραπέζι άρεσε αυτό.

Καλό ΣΚ σε όλους :)

08 Απρ 2016

Πρωταπριλιά και τελικά κάποια πράγματα δεν είναι τυχαία. 'Ετσι λόγο εκδήλωσης μην μπορώντας να γίνει κι αλλιώς πήγαμε στο συγκεκριμένο κατάστημα και με διάθεση όχι τόσο στα high της, λόγο του ότι πάνω κάτω είχα διαβάσει για το εστιατόριο και ξέραμε τι να περιμένουμε.

Μπορεί να διαφωνώ με κάποιες επιλογές μαγαζιών λόγο μουσικής και ατμόσφαιρας αλλά αυτό που πιστεύω ακράδαντα είναι ότι κάθε κατάστημα πρέπει να έχει σεβασμό στο πελάτη, και τι εννοώ, να μη βλέπουν τον πελάτη που μπαίνει σαν ενά 20€ με δυο πόδια. Στο Αρχοντικόν φτάσαμε κατά τις 22:00 και μπαίνοντας βλέπεις ένα προσεγμένο χώρο αλλά με τα τραπέζια και τις καρέκλες τοποθετημένες σαν σχολείο που πρέπει να χωρέσουν όλοι οι μαθητές στην τάξη και καταλαβαίνεις ότι το μαγαζί είναι μηχανή εξυπηρέτησης όσων περισσότερων πελατών με στόχο το περισσότερο δυνατόν κέρδος. Το μαγαζί ήταν φουλ λόγο της εκδήλωσης αλλά και από τον υπόλοιπο κόσμο, κυρίως νεολαία οπού πιστεύω ότι κυρίως απευθύνεται το ύφος του συγκεκριμένου εστιατορίου, τουλάχιστον από θέμα μουσικής επένδυσης.

Αναγκαστικά λόγο ότι περίμεναν να έρθουν όλοι, ή τουλάχιστον οι περισσότεροι απο την εκδήλωση μας το σέρβις άργησε λίγο χωρίς βέβαια να ευθύνεται το κατάστημα, έτσι λοιπόν αφού μαζευτήκαμε ήρθαν τα απαραίτητα ψωμιά και κρασιά και ξεκινήσαμε ενώ είχε ξεκινήσει να παίζει και ζωντανή μουσική, ελαφριά λαϊκά και έντεχνα. Κάπου εκεί έσκασε κι η δεύτερη κρυάδα, με τη πρώτη γουλιά κρασί όλη η παρέα γύρισε και παράγγειλε μπύρες, εκτός απο τον ξεροκέφαλο που γράφει αυτή τη κριτική γιατί δεν ήθελα να πιω μπύρα ή αναψυκτικό και έτσι πήρα το ρίσκο. Το κρασί όποιο και να έπαιρνες απο κόκκινο, ροζέ και άσπρο ήταν ένα και το αυτό στη γεύση, δηλαδή κάτι μεταξύ χλωρίνης αραιωμένης και φορμαλδεΰδης απλά είχες την επιλογή του χρώματος, όσο για τον πονοκέφαλο την άλλη μέρα ήταν αναμενόμενος.

Έχοντας κλείσει μενού με 20€ το άτομο μας ήρθαν στο τραπέζι ανα 4 άτομα μια σαλάτα με μαρούλι σκεταδούρα λες και θα βόσκαγαν τα ζωντανά με ντίπ λεμονομουστάρδας, ένα σαγανάκι τύπου χαλούμι αδιάφορο στη γεύση, μια τηγανιά χοιρινή κακομαγειρεμένη με μια σάλτσα πολύ νερωμένη,4 φλόγέρες με τυρί τύπου λάστιχο-ετοιματζήδηκες και μια μελιτζάνες με τυρί και ζαμπόν οι οποίες σώσαν λίγο τη κατάσταση σε γεύση απο τα υπόλοιπα πιάτα. Όσο για τις ποσότητες εκτός τη σαλάτα και τις φλογέρες οι οποίες ήταν 1 ανα άτομο αναγκαστικά, τα υπόλοιπα 3 πιάτα ήταν για να φάνε 4 παιδιά προ νηπιακής ηλικίας, χωρίς να υπερβάλω στο ελάχιστο. Κάπου εδώ λοιπόν παίζεται και όλο το παιχνίδι, πρέπει αυτά να γίνουν σε χρόνο dt ώστε να έρθουν όλα μαζί τα ορεκτικά και να φαγωθούν σε χρόνο dt/2 για να έρθει αμέσως και το κυρίως πιάτο ώστε να μην προλάβεις και πιεις και πολύ μια και που το ποτό είναι μες την τιμή.

Για το κυρίως πιάτο να γράψω ότι είχε επιλογή μεταξύ δείγμα φιλέτου κοτόπουλο το οποίο δοκίμασα και έμοιαζε κάτι μεταξύ φελιζόλ στην υφή και σαν άχυρο στη γεύση. Η δεύτερη επιλογή ήταν μπιφτέκι,2 για την ακρίβεια μπιφτεκάκια, που παράγγειλα εγώ, απο τα οποία δοκίμασα το ένα και δεν έφαγα το άλλο γιατί απλά δε τρωγότανε, τελείως άνοστο και καθόλου αφράτο, ως τρίτη επιλογή είχε μπριζόλα χοιρινή την οποία δεν είδα αν παράγγειλε κάποιος κοντά μου.

Όλα τα πιάτα ήταν με συνοδεία μιας κουταλιάς της σούπας ρυζιού, μιας κουταλιάς σαλάτας και πατάτες τηγανιτές τόσες όσες ακριβώς χρειαζόντουσαν να καλύψουν το κενό για να μην φαίνεται ο πάτος του πιάτου, παραπεταγμένες η μια δίπλα στην άλλη σαν να είναι στη παρέλαση της 25ης Μαρτιου. Στο τομέα της ταχύτητας το κατάστημα παίρνει άριστα, αλλά όλα έχουν το λόγο τους και τίποτα δεν είναι τυχαίο, όλα ήρθαν σφαίρα και στα καπάκια το κυρίως πιάτο και τα γκαρσόνια απο πάνω σου να πάρουν τα πιάτα αμέσως και καλά μην ενοχλούν στο τραπέζι. Ένοιωθα τόσο άγχος να φάω και την πίεση κάθε φορά που πέρναγε ένας σερβιτόρος και ρώταγε "αυτο να το πάρω ?", "όχι να μην το πάρεις", υπάρχει κανονισμός να τρως αργά ? ή επειδή ήρθε το κυρίως πιάτο πρέπει να φας τα ορεκτικά για να φύγουν από το τραπέζι? Για το τέλος συνεχίζοντας την πολιτική του fast food ήρθε και γρήγορα το γλυκό, μπραουνις με παγωτό, ώστε να μαζευτούν ότι πιάτα είχαν μείνει και αναγκαστικά ακόμα και να είσαι ο μόνος που δεν έχει φάει να σου μαζέψουν το πιάτο.

Περνώντας στο κομμάτι διασκέδαση και εκεί σκοπός μας είναι μόνο το κέρδος και εξηγώ. Το εστιατόριο έχει ζωντανή μουσική και μάλιστα ύφος τύπου Λουζιτάνια να κατεβαίνει η τραγουδίστρια τύπου "Παλόμα" στα τραπέζια να χορεύει και να τραγουδάει με τους πελάτες και από πίσω η λουλουδού, οκ σ αλλους αρέσει σε άλλους όχι, ο σκοπός όμως είναι να ανεβάζει το κέφι και καλά μέχρι εδώ. Όταν όμως φτάσει η ώρα να ανέβει ο κόσμος για να χορέψει στην θέση που έπρεπε να υπήρχε κανονική πίστα για το μέγεθος του μαγαζιού, η πίστα έμεινε μισή, επειδή για κάποιους είναι προτιμότερο να έχει 2 τραπέζια παραπάνω απο το να μπορεί ο πελάτης να χορέψει. Έτσι παρόλο που το πρόγραμμα ήταν φουλ στα νησιώτικα και τα κρητικά όσοι σηκωθήκαν να χορέψουν βρέθηκαν να πατάει ο ένας τον άλλο στο 2Χ2 χώρο που παρεμπιπτόντως είναι και ακριβώς στην είσοδο αλλά είναι και ο χώρος που συνδέει το άλλο μισό κατάστημα με ότι αυτό συνεπάγεται για όσους περνάν ανάμεσα από αυτούς που χορεύουν.

Το εν λόγω μαγαζί θέλοντας να ικανοποιήσει μια μεγάλη γκάμα ανθρώπων έχει χάσει κάπου στη διαδρομή το χαρακτήρα του και έχει μείνει απροσδιόριστο, εξυπηρέτηση και συμπεριφορά φασφουντάδικου, χαρακτήρας διακόσμησης λίγο μεζεδοπωλείου τείνοντας προς καλό εστιατόριο, μουσική και στήσιμο κάτι απο σκυλάδικο-κλαμπ και τιμές προς ποιότητα και ποσότητα πολύ κάτω από το μέσο όρο ακόμα και για εποχές πριν το 2008. Γενικά το μαγαζί είναι κοφτήριο, μαζική παραγωγή, έλα φαε ότι σου δίνουμε και γρήγορα για να μην πιεις και πολύ και δε βγάλουμε το μαξιμουμ. Ξέρω οτι μπορεί να φαίνομαι υπερβολικός αλλά δυστυχώς οι ιδιοκτήτες του εστιατορίου κοιτάνε το κέρδος, και καλά κάνουν, αλλά μόνο αυτό καθεαυτό. Αν θα ξαναπήγαινα ?.............

31 Ιαν 2017

Η Τετάρτη έχει καθιερωθεί ως η ημέρα της ταινίας. Πριν τη ταινία όμως και για να αποφύγουμε όλα τα pop corn και τα πατατάκια sticks που ομολογώ πως όσο και να έχω φάει αυτή η μυρωδιά μπαίνοντας στο village με κάνει να νιώθω πως είμαι με άδειο στομάχι είπαμε να πάμε στο Περιστέρι που έχω ακούσει πως έχει πολλά και καλά μεζεδοπωλεία, ταβερνάκια για να τσιμπήσεις, να πιεις το κρασί σου και αν πιεις και λίγο παραπάνω να θυμηθείς ιστορίες από το σχολείο που σε κάνουν να γελάς μέχρι δακρύων.

Μου είχαν προτείνει λοιπόν το Αρχοντικό. Δεν κάναμε κράτηση η ώρα και η ημέρα ήταν πολύ safe άρα κάτι θα βρίσκαμε και εμείς να κάτσουμε.

Πράγματι βρήκαμε εύκολα Parking και μπήκαμε στο μαγαζί. Σου βγάζει ο χώρος και το χαμόγελο τους κάτι το ζεστό, το χαλαρό το μπιζμπιζε που λέμε και εμείς στη Βόρεια Ελλάδα. Ίσως αυτό το ξύλο και τα βαρέλια για ντεκόρ μου θύμισαν το σπίτι μου στη Κρήτη.

Πάμε λοιπόν στην ουσία...
Σαλάτα: Κρητική με παξιμάδια, φετούλα, ελίτσες, κάππαρη, παξιμάδι και μαρούλι. (θα έβγαζα το μαρούλι). Γενικά νόστιμη και καλή ποσότητα.

Ορεκτικά:
Χαλούμι στη σχάρα (Δοκιμάστε τοοο! )
Πατάτα οφτή θα την μπω εγώ... (δεν θυμάμαι πως είναι στο κατάλογο) με τυριά, μπέικον. (εξαιρετική παρότι δοκίμασα μόνο τη πατάτα διότι δεν τρώω το χοιρινό)
Κολοκυθοκεφτέδες. (Καλοί)

Στη μέση:
Γιαουρτλού (νόστιμο και καλοψημένο όπως είπε η παρέα)
Κοτόπουλο αλά κρεμ (νοστιμότατο)
Μεζές στη λαδόκολλα. (πάλι δεν έφαγα, αλλά τα παιδιά ήθελαν να πάρουν άλλο ένα)

Πήραμε κρασάκι και 2 αναψυκτικά.

Μας κέρασαν πεντανόστιμο γλυκάκι. Η εξυπηρέτηση είναι μοναδική ειλικρινά. Φύγαμε 21 και γιατί είχαμε να πάμε και για ταινία '' έτερος εγώ'' και αυτή τη ταινία τη προτείνω και το Αρχοντικόν το προτείνω και ποπ κορν δεν πήραμε και εις άλλα με υγεία.

Τιμές κανονικές και λίγο προς τα πάνω.

Y. Γ. Παρακολουθώ καιρό το ask4food αλλά δεν είχα πάρει τη απόφαση να γράψω, τώρα που ξεκίνησα... τώρα που ξεκίνησα.: ) Καλό ΣΚ παιδιά.: )