17 Μαι 2018

Λέξεις-κλειδιά:

Μουσικό μεζεδοπωλείο: Έχουμε στο νου μας, έξοδο Παρασκευή και Σάββατο βράδυ, Κυριακή μεσημέρι. Συνήθως τρώμε μέτρια φαγητά, υπερτιμημένα λόγω της ορχήστρας, γνωρίζοντας πως υπάρχει ελάχιστη κατανάλωση. Στον Τέντζερη και... το καπάκι, όλα αυτά επιβεβαιώθηκαν.

Ορχήστρα: Καλλίφωνη κοπέλα, λίγο βαριά φωνή. Η αντρική ορχήστρα είχε ρυθμό, δεν έκανε εμφανή λάθη, αλλά δεν απογείωσε και το κέφι. Τίμια προσπάθεια που αν το ήθελε η παρέα, άλλη μια επίσκεψη θα κάναμε. Κυρίως αν δεν είχαμε κλείσει αλλού.

Εξυπηρέτηση: Ο βασικός σερβιτόρος ήταν ευγενέστατος και γνώστης του μενού. Μας έδωσε επιλογές ώστε να αλλάξουμε κάποιο πιάτο, μας πακέταρε και τα κρεατικά που περίσσεψαν. Φιλικός, είχε καλή επαφή με τους πελάτες, χωρίς υπερβολές και ακραίες συμπεριφορές. Έριξε και τους χορούς του.

Χώρος: Βρίσκεται κοντά στην πλατεία Μπουρναζίου, ενώ θα παρκάρετε πολύ εύκολα κοντά στο σχολείο. Χειμωνιάτικο περιβάλλον, αρκετά ζεστό, λίγο σκοτεινό. Παρ'όλα αυτά άρεσε και στους 4 μας. Δεν είχε κάτι τρομερό από άποψη διακόσμησης, θυμάμαι ένα φωτισμένο ποδήλατο ως τσαχπινιά και ράφια γιομάτα από ποτά. Οι αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών επαρκέστατες, ίσως λόγω του ότι το μαγαζί ήταν μισοάδειο (50% πάνω κάτω). Σίγουρα έχουν ζήσει και πιο ένδοξες νύχτες. Η παραμονή μας ήταν αρκετά ευχάριστη.

Μενού: Θαλασσινά δεν θα συναντήσετε καθόλου (νομίζω πως υπάρχουν όμως στο θερινό μαγαζί). Μόλις διαβάζω τον κατάλογο με τις σαλάτες, ξαφνικά εμφανίζεται ο Pass1 από το Βραστό και με κυνηγάει! Ναι, το ελαιόλαδο χρεώνεται 0.5 ευρώ/30 μλ! Υπάρχουν 4 επιλογές σε σαγανάκια (μέχρι και καπνιστού τυριού) από 6.8-7.7 ευρώ, μεζέδες τύπου τηγανιά-μπεκρή μεζέ από 10.9 ευρώ, μεζέδες στη σχάρα, ενδεικτικά το χωριάτικο λουκάνικο στα 9 ευρώ και το μπιφτέκι στα 11. Όπως είναι λογικό, η υπερτιμολόγηση τους είναι λόγω της ζωντανής μουσικής.

Βαρελίσια κρασιά από 9 ευρω/λίτρο, το ίδιο και τα καραφάκια, ενώ οι 500άρες μπύρες ξεκινούν από 4.7 ευρώ (Άμστελ, Άλφα, Φιξ).

Αρκετές επιλογές γενικότερα, αλλά υπάρχουν και 3 μενού. Τα Σάββατα ξεκινούν από 18 ευρώ και φτάνουν ως τα 20. Η διαφορά στο καθένα είναι 1 ευρώ και ένα πιάτο. Εμείς που πήραμε το ακριβότερο μενού είχαμε έξτρα πιάτο τις τυροφλογέρες (έγιναν φέτα με μέλι και σουσάμι) και ένα μαγειρευτό πιάτο. Το κρασί είναι απεριόριστο, δυστυχώς όχι το ημίγλυκο!

Φαγητό: Ανέγγιχτο τζατζίκι (4.1 ευρώ), επαρκής τυροκαυτερή (4.1 ευρώ) που στις πρώτες μπουκιές έκαιγε αλλά μετά δεν το καταλάβαινες. Χοντρά κομμάτια τυριού, νομίζω χρησιμοποιούν γιαούρτι.

Η χωριάτικη σαλάτα (8 ευρώ) ήταν αρκετά όμορφη οπτικά, με χοντρό κομμάτι φέτας και καλής ποιότητας τομάτα, γλυκίζουσα. Οι κολοκυθοκεφτέδες,4 τεμάχια, εξαφανίστηκαν άμεσα μιας και ήταν νοστιμότατοι, με τραγανή κρούστα και καλή γέμιση. Οι πατάτες τηγανιτές (4.1 ευρώ) από την άλλη, ενώ ήταν φρέσκες, κάτι τους έλειπε ώστε να είναι λαχταριστές. Αρκετά τραγανές αλλά όχι "ψωμωμένες".

Φέτα με μέλι και σουσάμι (7.8 ευρώ), γευστικά ΟΚ. Από τα πιάτα που δύσκολα αποτυγχάνεις. Σωστή ποσότητα μελιού. Το λουκάνικο (9 ευρώ) από την άλλη ήταν εντελώς αδιάφορο, τυπικό. Είχαμε ήδη χορτάσει είναι η αλήθεια, αλλά και πάλι δεν είχε τίποτα το ιδιαίτερο. Μου φάνηκε και λίγο αρπαγμένο. Οι συνοδευτικές πατάτες είναι ίδιες με αυτές που αναφέρθηκαν και ως ξεχωριστή μερίδα. Και να μην δοκιμάσετε το συγκεκριμένο πιάτο, δεν χάνετε τίποτα.

Η τριλογία στο πουγκί (10.9 ευρώ) από την άλλη ήταν ένα καλό πιάτο, που για χειμωνιάτικες βραδιές είναι ότι πρέπει. Αρκετοί κύβοι αλμυρού τυριού και λωρίδες από χοιρινό, κοτόπουλο και μοσχάρι. Ήρθε καυτό, ενώ και η ποιότητα ήταν μια χαρά. Το ψήσιμο ήταν όσο έπρεπε και αρκετή ώρα μετά, μπορούσες να φας χωρίς το κρέας να έχει στεγνώσει.

Η ποικιλία κρεατικών από την άλλη ήταν αρκετά βαριά, σε καμία των περιπτώσεων δεν είναι αξιομνημόνευτη. Είτε μιλάμε για τα μπιφτέκια είτε για τις πανσέτες, δεν βρήκαμε κάτι ενδιαφέρον. Το μόνο ελαφρυντικό ήταν πως είχαμε χορτάσει ήδη. Για τα γούστα μου είχε αρκετό αλατοπιπέρωμα. Αν αναλογιστείτε και την τιμή της (37.8 ευρω)....

Το κρασί που ήταν απεριόριστο, δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο, του σωρού. Ευτυχώς όμως δεν μας άφησε και παρενέργειες.

Απολογισμός: Περάσαμε μια όμορφη βραδιά, λόγω παρέας και πειραγμάτων μεταξύ μας. Η ποιότητα των εδεσμάτων δε νομίζω πως θα μπορούσε να με ξαναγυρίσει πίσω, όμως δίνω μια μικρή πιθανότητα τα πραγματα να είναι καλύτερα σε a la carte παραγγελία. Οι χρεώσεις είναι υψηλές λόγω της μουσικής.

Φεύγοντας πάντως, στην είσοδο πήρα μια κάρτα τους. Την δίνω σε άτομο της παρέας που δεν την κρατάει. Απαντάει "δύσκολα θα ξαναρχόμουν"... Ποτέ μη λες ποτέ πάντως... ειδικά αν κάνεις έξοδο της τελευταίας στιγμής. Για προγραμματισμένη όμως... δεν...

Παναιτωλίου 6, Μπουρνάζι