Πρωτότυπες γεύσεις με βάση την ιταλική κουζίνα. Και μεσημέρι.

17 Φεβ 2018

Σάββατο μεσημέρι 3 ενήλικες και 2 παιδιά μέσω του Dine Athens επισκεφτήκαμε το εστιατόριο του Vive Mar.

Χώρος (3/4):

Πολύ ωραίος χώρος κυρίως το καλοκαίρι. Μεγαλο πάρκινγκ ακριβώς μπροστά. Ξεχωριστος χώρος για το καφέ και άλλος για το εστιατόριο (αυτό μου αρέσει πολύ. Τζαμαριες με ωραία θέα στην Θάλασσα και στο Καβούρι. Μεγαλα τραπέζια απλωμένα στον χώρο. Παραδιπλα είχε και άλλον έναν βοηθητικό χώρο για φαγητό που δεν ήταν τόσο προσεγμένος όσο ο κυρίως χώρος φαγητού ο οποίος άνοιξε μάλλον λόγω του event Dine in Athens.

Γεύση (3/4):

Στο μενού lunch υπήρχαν τα εξής:

Σαλάτα Κρησσα Γη (7/10)

Σαλάτα Κήπος των αισθήσεων (9/10)

Beef Stroganoff (7.5/10)

Τάρτα λεμονιού (8/10)

Μπακλαβάς αλλιώς (8/10)

Φιλέτο κοτόπουλο μπούτι με πατάτες τηγανιτές (παιδικό 7/10)

Εξυπηρέτηση (2/4):

Ευγενικοί μεν αλλά υπήρξε καθυστέρηση να φέρουν τα φαγητά, και κάνανε ένα μικρό λάθος στην παραγγελία. Ζητησαμε καρεκλάκι φαγητού και είχαν μόνο 1 και ήταν πιασμενο αλλά σχεδόν αμέσως ελευθερώθηκε και μας το έφεραν αλλά λερωμένο χωρίς να το καθαρίσουν.

Value for money (1/4):

Η πιο μεγάλη απογοήτευση ήταν οι μερίδες του φαγητού. Η σαλάτα ατομική οκ ήταν δεν περίμενα κάτι παραπάνω αλλά το κυρίως ήταν ένα πιάτο με 2 baby πατατουλες κομμένες στην μέση (4 μίνι κομματάκια) και 1 πολύ πολύ μικρό κομμάτι μοσχάρι (20 γραμμάρια ισως) κομμένο σε μικροσκοπικα κομματάκια μαζι με μικροσκοπικά κομματια μανιταριού (ηταν παντως πιο πολλά τα μανιαταρια απο το κρέας) και πολύ ωραία σως.

Συμπέρασμα:

Νόστιμο το φαγητό, ωραία θέα αλλά ακριβό σε σημείο που δεν ξέρω εάν αξίζει.

14 Φεβ 2018

Πήγαμε με το Dineathens, μεσημεριανό μενού 3 πιάτων 15€/άτομο φαινόταν ΟΚ τιμή...

Όταν φτάσαμε όμως δεν έβρισκαν την κράτησή μας (2 βδομάδες πριν με επιβεβαίωση και τηλεφωνική και ηλεκτρονική) και μας βόλεψαν κάπου (όχι σε ακριανό τραπέζι με καλή θέα και μη καπνιζόντων όπως ζήτησα τόοοοσον καιρό πριν! ). Σε όλα τα τραπέζια υπήρχαν τασάκια και όταν είπα ότι ζήτησα μη καπνιζόντων μού είπαν να πάω στην επόμενη αίθουσα (χωρισμένη με γυαλί) όπου επίσης όλα τα τραπέζια είχαν τασάκια.

Η εξυπηρέτηση με άχγος (είχε κόσμο), απότομη και με ύφος, ίσως για το μενού; Να μην το έβαζαν αν δεν ήθελαν, να μη συμμετείχαν στο Dineathens... Επιπλέον μούτρα όταν είπα ότι έχω και έκπτωση με κάρτα Alphabank... Αυτά μού χάλασαν τη διάθεση!

Το φαγητό ήταν καλό γενικά αλλά σε υπερβολικά μικρές μερίδες (έβλεπα τις κανονικές σε άλλα τραπέζια) λόγω του μενού (μερίδες "Σπονδής", μόνο που εκεί είχαμε 7 πιάτα και πρόκειται για άλλου επιπέδου εστιατόριο, μη συγκρίσιμο). Περίμενα να είναι μικρές οι σαλάτες, αλλά όχι τα κύρια πιάτα! Οι σαλάτες ήταν μικρές ακόμα και για ατομικές (3 πιρουνιες) και τα κύρια (λαυράκι με χόρτα και μοσχαράκι στρογγανώφ με 2-3 κομματάκια πατάτας) άντε 4 πιρουνιές... Ο μπακλαβας στο τέλος ήταν 3 μικροσκοπικά χοντρά φύλλα με ξερά σύκα και λίγα ξηροκάρπια στην κάτω στρώση και μια μικρή μπαλίτσα παγωτό στην επάνω (συνολικό μέγεθος μίνι κεράσματος και όχι κανονικού επιδορπίου).

Τελικά δεν άξιζε την τιμή κι ας φαίνεται χαμηλή αρχικά. Κερδίσαμε μόνο σε ποικιλία! Αν παίρναμε ένα κανονικο πιάτο αξίας 15€ θα είχαμε την ίδια (ή και παραπάνω) ποσότητα φαγητού με τα τρία του μενου!

Χρεώθηκε ψωμί 3€/άτομο (1 μαύρο κι 1 άσπρο, πολύ μικρά, συν ελιές και ελάχιστο ντιπ ταραμά) και στο καλαθάκι μας έλειπαν τα κριτσίνια που έβλεπα σε διπλανά τραπέζια (που δεν είχαν το μενού). Αυτές οι πρακτικές είναι του παρελθόντος... Χρεώθηκε νερό 2,50€ και φυσικά ούτε για το ψωμί ούτε για το νερό ρώτησαν αν τα επιθυμουμε. Η λίστα κρασιών είναι απλησίαστη (πολλές φιάλες είχαν τις τιμές της Σπονδής), πήραμε από ένα ποτήρι (απλό επιτραπέζιο οίνο, Διονύσου Χώρα) 6,50€.

Τελικός λογαριασμός 47€ (αν δεν είχαμε και την έκπτωση 10% της Alpha θα ήταν ~52€!

Δε μας ικανοποίησε η όλη εμπειρία και δε θα ξαναπάμε για φαγητό! Καλύτερα για καφέ ή club sandwich και μπύρες που θα μας χόρταιναν εξίσου και θα πληρώναμε λιγότερα χωρίς καμιά προσφορά!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ekatn.

Δύο άτομα με αφορμή το Dine Athens event. Menu lunch, των 15€ το άτομο (σαλάτα, κυρίως και επιδόρπιο) Χωρίς ποτά. Μεσημέρι Σαββάτου.
Περιέργως (?) ο κατάλογος των κρασίων υπερβολικά υπερτιμημένος... Η φθηνότερη φυάλη λευκό στα 28€ και έως 40€ για λευκά, έως 60 για κόκκινα.

Σέρβις: απο αδιάφορο, ερασιτεχνικό έως ελαφρά αγενές. Η σερβιτόρα μας έβαλε το κρασί σε παγοθήκη σε διπλανό τραπέζι κι έπρεπε να σηκωθούμε για να το πάρουμε. Όταν της ζητήσαμε να φέρει δική μας παγοθήκη ξαφνιάστηκε... (ενω το μαγαζί είχε διαθεσιμότητα).
Ο σερβιτόρος/βοηθός μας σέρβιρε νερό, έχυσε αρκετό έξω απο το ποτήρι και δεν έκανε τον κόπο να το μαζέψει. Συνολικά, και τα δυο παιδιά αγέλαστα...

Φαγητό: ατομικές μερίδες σαλάτες (εποχής με φρούτα η μία, κρητική η άλλη). Ικανοποιητικές, αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο. Κυρίως πιάτα: 1) Λαβράκι φιλέτο με σπανάκι - μικρή μερίδα, καλοψημένο το ψάρι και εύγευστο στα αρωματικά του. 2) Φιλετάκια stroganof με μανιτάρια και baby πατάτες. Μέγεθος μερίδας όσο μια γυναικεία παλάμη. 3 κομματάκια μοσχαράκι κομμένα κυριολεκτικά φλοίδες στο μέγεθος μισού δακτύλου, εκ των οποίων το 1 ήταν λίπος!!! και το υπόλοιπο μανιτάρια (καλομαριναρισμένα, αλλά όχι κάτι πρωτότυπο γευστικά). Η μερίδα επιεικώς υποτιμητική για τη νοημοσύνη μας, με φθηνότατη πρώτη ύλη και τίποτα που να δικαιολογεί συμμετοχή σε γαστρονομική εβδομάδα.
Γλυκά: εξαιρετική lemon pie με σορμπε φρούτα του δάσους. Ο "μπακλαβας αλλιώς" κεντημένος σε διακριτές στρώσεις, τραγανός χωρίς να λιγώνει (χάρη και στο παγωτό) και δημιουργικά παρουσιασμένος. Ίσως το μόνο που άξιζε απο το όλο μενού ήταν τα γλυκά.

Λογαριασμός: συν στο μενού το κρασί και το νερό, 30€ το άτομο και κανένα value for money.
Απο το σέρβις μέχρι την κουζίνα του, το εστιατόριο έδειξε ότι δεν επιδιώκει να προσελκύσει νέους πελάτες και συμμετέχει σε γεγονότα τέτοια μόνο για προβολή. Χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια για να αποκτήσει περισσότερη "ουσία" ως restaurant που σέβεται τον εαυτό του κι όχι μόνο ως απλά ενας χώρος ατμοσφαιρικός με θέα..

11 Μάρ 2016

Πηγαμε 2 ατομα με σκοπο να πιουμε καφε και αργοτερα το μεσημερι ισως τρωγαμε και κατι...
Τελικα φτανοντας παρελαβαν το αυτοκινητο μας, στο δωρεαν παρκινγκ του...
Μπηκαμε, μας καλωσορισαν ωραια και κατσαμε αμεσως..

Οι σερβιτοροι ομως ηταν αγενεις, χωρις καν να χαμογελουν.... Ο καφες (ενας καπουτσινο) κοστιζε 5€, πολυ ακριβος για την μετριοτατη γευση του... Επισης συνοδευτικο ηταν ενα μπισκοτο παπαδοπουλου.... Αυτα... Φυγαμε εκνευρισμενοι κυριως απο την συμπεριφορα του προσωπικου και επιπλεον απο τα 10ευρω δυο κακοφτιαγμενων καφεδων...

Επιστεγασμα, παιρνοντας τα κλειδια απο τον παρκαδορο και πηγαινοντας εγω να ξεπαρκαρω, ζητησε ο ιδιος αναιδως ''κατι για την φυλαξη''.... Απιστευτα τραγικο για τετοιο μαγαζι!