VIVE MAR - MARE NOSTRO
Fun Restaurants

Βούλα

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό. Δείτε άλλες καταχωρίσεις με το ίδιο όνομα/τηλέφωνο: FIGUEIRA, Μοντέρνα κουζίνα, Βούλα RIVIERA COAST, Bar Restaurants, Βούλα

Πρωτότυπες γεύσεις με βάση την ιταλική κουζίνα. Και μεσημέρι.

11 Μάρ 2016

Πηγαμε 2 ατομα με σκοπο να πιουμε καφε και αργοτερα το μεσημερι ισως τρωγαμε και κατι...
Τελικα φτανοντας παρελαβαν το αυτοκινητο μας, στο δωρεαν παρκινγκ του...
Μπηκαμε, μας καλωσορισαν ωραια και κατσαμε αμεσως..

Οι σερβιτοροι ομως ηταν αγενεις, χωρις καν να χαμογελουν.... Ο καφες (ενας καπουτσινο) κοστιζε 5€, πολυ ακριβος για την μετριοτατη γευση του... Επισης συνοδευτικο ηταν ενα μπισκοτο παπαδοπουλου.... Αυτα... Φυγαμε εκνευρισμενοι κυριως απο την συμπεριφορα του προσωπικου και επιπλεον απο τα 10ευρω δυο κακοφτιαγμενων καφεδων...

Επιστεγασμα, παιρνοντας τα κλειδια απο τον παρκαδορο και πηγαινοντας εγω να ξεπαρκαρω, ζητησε ο ιδιος αναιδως ''κατι για την φυλαξη''.... Απιστευτα τραγικο για τετοιο μαγαζι!

06 Σεπ 2015

Οι βαθμολογίες αυτής της κριτικής δεν προσμετρώνται πια στην συνολική βαθμολογία του εστιατορίου. πιο πρόσφατη κριτική

για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ekatn.

Έχοντας πάει μερικές φορές στο Vive mar για καφέ σκεφτήκαμε να δοκιμάσουμε και το εστιατόριό του "Mare Nostro", καλοκαίρι φυσικά, γιατί μέσα το χειμώνα εμένα δε μου λέει και πολλά αφού μένουμε μακριά και όταν πάμε ΝΠ θέλουμε να βλέπουμε θάλασσα!

Ο εξωτερικός χώρος του εστιατορίου είναι όμορφος, δίπλα στη θάλασσα, αλλά κάπως μεγάλος και με πολλά τραπέζια ώστε μοιραία κάποια πίσω πίσω να μην είναι και τόσο προνομιούχα. Έκανα κράτηση πολλές μέρες πριν ζητώντας ένα "καλό τραπεζι για 2", όμως και πάλι τοποθετηθήκαμε πίσω...

Το πάρκινγκ είναι αρκετά μεγάλο, αλλά ελάχιστες θέσεις είναι πρακτικά δωρεάν, υπάρχουν παρκαδόροι που τους παραδίδεις το αυτοκίνητο και χρειάζεται κανα 5ευρο tip... Μοτοσικλέτες δωρεάν βεβαίως βεβαίως!

Η εξυπηρέτησή μας από έναν νεαρό σερβιτόρο (που προσπαθούσε πολύ) ήταν γενικά καλή και γρήγορη! Είδα αρκετό προσωπικό να ασχολείται με τα τραπέζια (γεμάτο το μαγαζί) και δεν πρόσεξα προβλήματα.

Ο κατάλογος φαγητού είναι καλός σε ποικιλία, αλλά αν και το εστιατόριο αυτοπροσδιορίζεται ως ιταλικό (έχει ζυμαρικά και πίτσες, όχι και τόσο αυθεντικά ιταλικά, καλά φαίνονται όμως) η κουζίνα είναι η κλασική "μεσογειακή" που συναντάς σε ανάλογα εστιατόρια. Σαλάτες, σολoμοί, γαρίδες κατ*, burgers, κρεατικά...

Τα ψωμάκια με τα ντιπ ήταν ΟΚ (2€/άτομο) και άμεσα ήρθε και το εμφιαλωμένο νερό εννοείται! Πήραμε μια σαλάτα "εξωτική" με πρασινάδες και λίγο κοτόπουλο, αλλά η σως φράουλας που περιείχε την έκανε λίγο περίεργη (έχω ξαναφάει φρ. φράουλες σε σαλάτα και δε με ξενίζει αυτό, οι φρέσκες ήταν καλές και εδώ αλλά η σως τη χαλούσε).

Τα κυρίως ήταν φιλέτο μοσχαρίσιο πιπεράτο για το σύζυγο (συνοδευόταν από λαχανικά σωτέ), καλό κομμάτι και σωστά ψημένο, και χοιρινό sous vide για μένα με άγρια μανιτάρια και γλυκό κρασί (νόστιμη σαλτσούλα) και σε χωριστό μπολάκι τηγ. πατάτες. Οι μερίδες δεν είναι μικρές, χορταίνεις!

Η λίστα κρασιών ήταν άνισα τιμολογημένη! Ελάχιστες επιλογές με λογικές τιμές (καταλήξαμε σε μια "Παράγκα" κυρ-Γιάννη ερυθρό στα 19€) και πολλές σε υπερβολικές (π. χ. Ραψάνη Επιλεγμένος 47€ νομίζω, ενώ πωλείται 11€ στο σ/μ). Προσοχή τι θα διαλέξετε, το κρασί είναι το ίδιο, έτοιμο, φτιαγμένο από τον παραγωγό, ΔΕΝ μαγειρεύεται επι τόπου (χι χι χι) και από συνομιλίες μου με παραγωγούς ξέρω ότι δεν τους τα πουλάνε ακριβότερα, απλώς κάθε εστιάτορας κάνει ό, τι θέλει!

Με προσοχή στην παραγγελία λοιπόν και χωρίς γλυκό ο λογαριασμός μας ήρθε στα 81€.

17 Ιουν 2015

Προνομιούχος θέση δίπλα στη θάλασσα με πανοραμική σχεδόν θέα!
Εξυπηρετικό και ευγενικό service
Πρακτικά αυτό πληρώνεις καθώς γευστικά διαπιστώνεται μία αξιοπρεπής μετριότητα.

- Σαλάτα ceasar's με υπερβολική μαγιονέζα και σχεδόν λασπωμένο μαρούλι ή iceberg και έτοιμα crouton (εδώ που τα λέμε φρεσκοφτιαγμένα.. ισως στο L' Aubrevoir)

- Πίτσα λεπτή, νόστιμη και κυρίως με τραγανή βάση

- Διλογία (sic) σολωμού, νόστιμη μεν, αλλά με την σχεδόν ανύπαρκτη ποσότητα του κλασσικού, οριζόντιας τομής ( προσφέρονται sticks φιλέτου, τύπου BALIK, δηλώνεται σαν "home prepared") θα έπρεπε να μετονομαστεί, ίσως, σε σολωμό Vive Mar

- Linguini με θαλασσινά (μεγάλη ποσότητα ζυμαρικού) με αρκετά μύδια, μία (1)αχοιβάδα, λίγες μικροσκοπικές γαριδούλες και δύο μεγάλες κατεψυγμένες (όπως και τα μύδια φαντάζομαι) γαρίδες, ζουμερές ωστόσο και γευστικές.

- Ψητό λαβράκι-φιλέτο, ανάλαφρο και μάλλον άνοστο με συνοδευτικά λαχανικά, παραβρασμένα

Ενδιαφέρουσα λίστα κρασιών, αλλά αν επιθυμείς ποτήρι κρασί διατίθεται μόνον μικρή φιάλη TSANTALI.... όχι ό, τι καλύτερο!!!.

ΑΥΤΑ..... θέα λοιπόν και πάλι θέα!!

25 Αυγ 2014

Καλημέρα,

Μετά από τη χθεσινή μου επίσκεψη στο ViveMar θα ήθελα να σας πω την αποψή μου.

Για να πω την αλήθεια ήμουν αρνητικά επηρεασμένη από τις πολύ άσχημες κριτικές που είχα διαβάσει και δεν θα πηγαίναμε, αλλά επειδή θα βρισκόμασταν προς τα εκεί και από παλιά θυμόμουν ότι είναι όμορφος χώρος αποφάσισα να κάνουμε την απόπειρα.

Λόγω σαββατόβραδου και πολύ ζέστης έκανα κράτηση από το πρωΐ για σιγουριά. Στο τηλέφωνο ήταν ένας κύριος πολύ ευγενικός.

Φτάσαμε κατά τις 9 και μας οδήγησαν στο τραπέζι μας όπου βρισκόταν μπροστά στη θάλασα.

Χώρος: Υπέροχος με ωραία θέα δίπλα στη θάλασσα. Γενικά υπήρχε μια πολύ ρομαντική ατμόσφαιρα. Ο χώρος του καφέ ήταν στο πίσω μέρος και το εστιατόριο μπροστά. Απόλυτα διαχωρισμένα μεταξύ τους. Αρχικά το εστιάτοριο ήταν άδειο και λόγω του ότι ήταν και πολύ μεγάλο πίστευα πως δε πρόκειται να γεμίσει, αλλά μέχρι τις 22:30 ήταν γεμάτο. Χωρίς όμως να υπάρχει φασαρία στο χώρο.

Μουσική: Πολύ ωραία χαλαρή σε σωστή ένταση, ότι πρέπει για να συνοδεύσεις το γεύμα σου σε ένα τέτοιο χώρο.

Προσωπικό: Αν και όλες οι κριτικές έλεγαν για την αγένεια του προσωπικού και ήμουν αρκετά προκατειλημμένη για να πω την αλήθεια, όσοι μας εξυπηρέτησαν ήταν πολύ φιλικοί και ευγενικοί. Μας έβαζαν νερό όταν άδειαζαν τα ποτήρια μας, παρατηρούσαν μήπως χρειαζόμαστε κάτι και όταν έγινε ένα λάθος στη παραγγελία μας, μας έφεραν άλλη πίτσα από αυτή που παραγγείλαμε, τους το αναφέραμε απλά για να το ξέρουν δε ζητήσαμε αλλαγή, ενώ μας το πρότειναν και μας έφεραν μεμονομένα μπέικον το οποίο είχαν ξεχάσει και δε μας το χρέωσαν.

Φαγητό: Υπήρχαν πολλές διαφορετικές επιλογές από ζυμαρικά, κρεατικά, θαλασσινά, πίτσες κ. α. Εμείς πήραμε μία πίτσα που ήτα νόστιμη και πολύ ωραία ψημένη, μία καρμπονάρα πολύ καλή και παπαρδέλες με κοτόπουλο που ήταν πραγματικά ένα απίστευτα πεντανόστιμο πιάτο.

Τιμές: Για τα παραπάνω συν μία μπύρα, μία σόδα και ένα ουΐσκι πληρώσαμε 54.50. Μέσα σε αυτά υπολογίστε το νερό που το χρεώνουν 2.5 και το ατομικό κουβέρ στα 2 και περιλαμβάνει ένα καλαθάκι με ψωμάκια και ένα ντιπάκι.

Σε γενικές γραμμές ήταν λίγο τσιμπημένες οι τιμές, αλλά αξίζει το κόπο, γιατί πληρώνεις τον όμορφο χώρο, τη θέα, το καλό φαγητό και την εξυπηρέτηση.

28 Ιαν 2014

Το συγκεκριμενο μαγαζι το εχω επισκευτει πολλες φορες για καφε, χθες ηταν η πρωτη φορα που εκατσα για φαγητο.

Τα πιατα που εχει ειναι νοστιμα και η εξυπηρετηση ειναι αρκετα καλη, οι τιμες ειναι λιγο τσιμπημενες, περιπου 24 ευρω το ατομο αλλα ετσι ειναι... πληρωνεις την θεα.

Απο αποψη ποσοτητας εξαρταται το πιατο. Επειδη ημασταν παρεα, οσοι πηραν κρεατικα και ψαρι δεν μπορω να πω οτι οι ποσοτητες ηταν ικανοποητικες, οσοι ομως πηραν μακαρονια κλπ οι ποσοτητες ηταν καλες.

29 Δεκ 2012

Οσον αφορά το κομμάτι του εστιατορίου είναι υπερεκτιμημένο ως εστιατόριο.

1ον μέτρια ποιότητα στο φαγητό και ειδικά για τις τιμές που έχει
2ον πιάτα τα οποία είναι πολύ άσχημα εκτελεσμένα...και τα κρεατικά του αλλά και τα pasta του...είναι τραγικό να θεωρείσαι κυριλέ restaurant νοτίων προαστίων και το καλύτερο σου πιάτο να είναι το club sandwich!

3ον μικρή ποσότητα φαγητού σε σύγκριση πάντα με την ποιότητα την οποία προσφέρει
οποτε προτιμήστε να απολαύσετε το καφεδάκι σας! :-)

07 Δεκ 2011

όμορφο μαγαζί. Πολύ όμορφο. Θέλετε να φάτε κιόλας? χμ. Πάρτε ένα γλυκάκι. Νόστιμο θα είναι. Α!Και μην πάτε Σαββατοκύριακο.

Θες να κάνεις τάμα για να παραγγείλεις, πληρώσεις και όλα αυτά τα εξωφρενικά.

19 Νοε 2011

Πολλά επίπεδα και εναλλαγές στον εξωτερικό χώρο. Μπορεί κανείς να κάτσει δίπλα στη θάλασσα πιο απόμερα ή δίπλα στους φοίνικες (μιλάμε για καλοκαίρι πάντα). Από τα καλά της παραλιακής.

Προτιμήστε τα γλυκά του, δεν είναι πολύ μεγάλα βέβαια. Αν θυμάμαι καλά έχει και fondue σοκολάτας, που δύσκολα συναντάς σε καφετέριες και καλές αλλά μικρές σαλάτες.

05 Νοε 2011

Πολύ ωραία θέα στο πάνω επίπεδο, το υπόλοιπο μαγαζί βλέπει στην παρατημένη πλαζ του ΕΟΤ, όχι και ό,τι ωραιότερο.
Κατά τα άλλα, από φαγητό αναμενόμενα πράγματα.

Καλούτσικα κλαμπ σάντουιτς και μακαρόνια, λίγο καλύτερα τα γλυκά, φρικτός καφές και χυμοί της πλάκας. Βάλε σε όλα αυτά και την περίεργη σύνθεση των θαμώνων του, για να το θέσω κομψά, και δεν έχω λόγο πια να πηγαίνω.

12 Οκτ 2010

ΕΚΑΣΤΟΣ ΣΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΟΥ.... ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΚΑΙ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΡΩΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΟΣΟΙ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΚΑΦΕ ΠΟΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΣΠΡΩΧΝΟΥΝΕ, ΝΑ ΜΕ ΚΟΙΤΑΝΕ ΚΤΛ. ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΚΡΙΒΑ. ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ, ΝΑΙ. ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΦΑΙ.

Λ. Καραμανλή 18, Βούλα

210 8992453-4