Τα χρόνια εμπειρίας μας στο χώρο της εστίασης σε εστιατόρια όπως το Epicure και το FarEast σε συνδυασμό με την αγάπη μας για την ιταλική κουζίνα μας ώθησαν στην δημιουργία ενός ιταλικού εστιατορίου διαφορετικού από τα συνηθισμένα. Η αμερικάνικη επιρροή στις λεπτές φινετσάτες ιταλικές γεύσεις είναι γεγονός! Για περισσότερες πληροφορίες
https: //www. facebook. com/PostAmericanSicilianTasteAuthentic/

Τρίτη, Τετάρτη και Πέμπτη 18:00-2:00 Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή ανοιχτά όλη μέρα (12:30-2:00) Δευτέρες κλειστά

Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away

23 Ιαν 2019

Κυριακή 17/1/2019 και έχοντας διάθεση για χαλαρή έξοδο, έψαξα στο e-table για Ιταλικό. Το Pasta ήταν πιο κοντά στα γούστα μου σε ότι έχει σχέση με χώρο, απόσταση κλπ και έκλεισα για τις 21.00 το βράδυ,2 άτομα. Για να πω την αλήθεια, δεν θυμάμαι να το είχα σταμπάρει από τις κριτικές αλλά ούτε και από κάποια δημοσίευση στο ίντερνετ. Ευτυχώς τσέκαρα στο έγκυρο tripadvisor και ξέκλεψα κάποιες πληροφορίες ενώ και 2-3 αξιόπιστοι χρήστες είχαν δημοσιεύσει εδώ την εμπειρία τους παλαιότερα. Για το μενού όμως … Δεν βρήκα τίποτα.

Το μαγαζί βρίσκεται σχεδόν κεντρικά στην Αργυρούπολη, πίσω από την εκκλησία, πολύ κοντά στον κυκλικό κόμβο. Παίζω χρόνια αγώνες στην Αργυρούπολη και γνωρίζω την περιοχή. Αν και περίεργη βραδιά, με υγρασία και βροχή, δεν πολυδυσκολεύτηκα να παρκάρω. Δεν ενθουσιάστηκα με τον χώρο, δεν με χάλασε κιόλας. Καθαρός και πολιτισμένος με ξύλινα τραπεζοκαθίσματα αλλά και καναπεδάκια. Η τουαλέτα στο πατάρι και νομίζω πως δεν υπάρχει κάτι άλλο άξιο αναφοράς για τα γούστα μου. Άντε και ο ατμοσφαιρικός φωτισμός. Το ευτράπελο ήταν πως κάποια στιγμή έπεσε και το ρεύμα και πραγματικά η ατμόσφαιρα έγινε ρομαντική!

Συνολικά 4-5 παρέες παρατήρησα όλη την βραδιά, μισοάδειο μαγαζί αλλά μας ανέφεραν πως το μεσημέρι είχε γίνει χαμός λόγω και του συλαλλητηρίου. Τώρα πως από το Σύνταγμα μεταφέρθηκε κόσμος στην Αργυρούπολη που δεν την λες και δίπλα... δεν μπορώ να το εξηγήσω. Αλλά δεν μπορώ και να το αποδείξω. Μας ανέφεραν πως κάποια υλικά έλειπαν όπως μανιτάρια και ριγκατόνι. Εντάξει, βρήκαμε τι να φάμε. Σε γενικές γραμμές η εξυπηρέτηση κρίνεται επαγγελματική και τυπικά ευγενική. Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο. Όχι πάντως αξιομνημόνευτη.

Ο κατάλογος περιλαμβάνει σαλάτες, ορεκτικά, ζυμαρικά και γλυκά. Δεν θα συναντήσετε τις κλασικές πίτσες όμως.

- Στην αρχή έρχεται ένα όμορφο καλαθάκι με ψωμί, κριτσινάκια και ένα εξαιρετικό ντιπάκι σε καλή ποσότητα. Το έφαγα με το κουτάλι. Κοστίζει 0.9 ευρώ/άτομο.

- Κροκέτες παρμεζάνας με μαρμελάδα πιπεριάς Φλωρίνης, τσίλι και τραγανό προσούτο στα 6.5 ευρώ. Ευπαρουσίαστο,4 τεμάχια πάνω σε μια εξαιρετική μαρμελάδα που δεν έμεινε ίχνος. Θα ήθελα πιο καυτές τις κροκέτες αλλά η παρμεζάνα είναι περίεργο είδος τυριού. Προτείνεται. Το προσούτο είναι ο κομπάρσος της υπόθεσης, όπως δηλαδή θα έπρεπε να είναι.

- Πιτσέτι με ρόκα, παρμεζάνα, προσούτο, σάλτσα τομάτας και βασιλικό στα 7.5 ευρώ. Τεράστια απόκλιση τιμης σε σχέση με πιτσέτι παρόμοιων υλικών που διάβασα πως πριν 2 χρόνια η τιμή τους ήταν στα 4.9 ευρώ. Σε γεύση μου θύμισε το φύλλο του κανελονιού, γευστικότατη. Τα υλικά ήταν σωστότατα σε αναλογία. Ένα αξιοπρεπέστατο πιάτο, αρκετά πιο ελαφρύ από μια κλασική πίτσα. Η διαφορά τους είναι στο πάχος του ζυμαριού.

- Καρμπονάρα με πανσέτα, αυγό, παρμεζάνα και τριμμένο πιπέρι στα 9.5 ευρώ. Πάλι μεγάλη απόκλιση τιμής σε σχέση με πρόπερσι αλλά δεν θα σταθώ εκεί. Η ιδέα είναι εξαιρετική αλλά η εκτέλεση μου φάνηκε μέτρια. Δεν υπήρξε κάποιο υλικό που να κάνει την διαφορά και να δώσει το κάτι παραπάνω. Και ενώ κοίταξα προσωρινά γύρω μου για να ζητήσω λίγο τριμμένο τυρί και λίγο πιπέρι, στάθηκα άτυχος και δεν μπόρεσα να διακρίνω κάποιον να με εξυπηρετήσει. Τέλος πάντων, ελαφρύτερη σε σχέση με αυτές που έχουν κρέμες γάλακτος, έχει όμως περιθώρια βελτίωσης.

- Πένες (μιας και τα ριγκατόνι είχαν τελειώσει) Don Corleone στα 10.5 ευρώ. Κολοκυθάκι, μανιτάρια, κοτόπουλο, σταφίδες σε λευκή σάλτσα έδωσαν ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Δεν έμεινε ίχνος. Καλής ποιότητας υλικά που έδεσαν μεταξύ τους.

- Μισό λίτρο εξαιρετικό ημίγλυκο κρασί στα 6 ευρώ. Μας το πρότειναν και πραγματικά το ευχαριστηθήκαμε.

Συνολικά κληθήκαμε να πληρώσουμε μαζί με την έκπτωση 15% σχεδόν 36 ευρώ. Νομίζω το value for money είναι καλό λόγω της έκπτωσης και προσεγγίζει (όχι απόλυτα) την τελική εμπειρία μας.

Σε σχέση με τις παλαιότερες κριτικές, βλέπω ανηφόρα και δεν είμαι ακριβώς ο τύπος του πελάτη που θα περίμεναν ώστε να κάνω συχνές επισκέψεις. Υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης αλλά νομίζω η τοποθεσία που βρίσκεται ίσως αποτελεί τροχοπέδη στο να γίνει ευρέως γνωστό. Θα του έδινα μια ευκαιρία αρκετά αργότερα αλλά 3 μέρες μετά που γράφω την κριτική σίγουρα δεν το θεωρώ αξιομνημόνευτο....