Τα χρόνια εμπειρίας μας στο χώρο της εστίασης σε εστιατόρια όπως το Epicure και το FarEast σε συνδυασμό με την αγάπη μας για την ιταλική κουζίνα μας ώθησαν στην δημιουργία ενός ιταλικού εστιατορίου διαφορετικού από τα συνηθισμένα. Η αμερικάνικη επιρροή στις λεπτές φινετσάτες ιταλικές γεύσεις είναι γεγονός! Για περισσότερες πληροφορίες
https: //www. facebook. com/PostAmericanSicilianTasteAuthentic/

Τρίτη, Τετάρτη και Πέμπτη 18:00-2:00 Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή ανοιχτά όλη μέρα (12:30-2:00) Δευτέρες κλειστά

Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away

23 Σεπ 2017

Το Pasta ενδείκνυται για τους λάτρεις της Ιταλικής κουζίνας, ειδικά εάν ψάχνουν για ένα ρομαντικό και φιλόξενο περιβάλλον ενώ παράλληλα δεν θέλουν να είναι στο κέντρο της πολύβουης Αργυρούπολης...

Καθώς και είναι το παράδειγμα στο ότι ένα μαγαζί για να είναι επιτυχημένο δεν χρειάζεται να είναι στην "βιτρίνα" της περιοχής.
"Χωμένο" σε ένα στενάκι δίπλα στην Αγία Τριάδα, προσβάσιμο απο την κεντρική πλατεία αφού κάνεις τον κύκλο λόγω απαγορευτικού, βρίσκεσαι έξω απο την πόρτα του με εύκολο σχετικά παρκάρισμα.

Ο χώρος είναι σχετικά λιτός, τείνοντας προς το industrial, με ξύλινο πάτωμα και εξαιρετικό φωτισμό. Οι ιδιοκτήτες ευγενέστατοι και επαγγελματίες γνώστες του περιεχομένου του πιάτου που σερβίρουν και διαχειρίζονται.

Ο κατάλογος απαρτίζεται απο κυρίως ζυμαρικά με ορισμένα πιάτα κρεατικών. Επιπλέον, αρκετά ορεκτικά της Ιταλικής κουζίνας με έμφαση στα λαχανικά.

Πηγαίνω αρκετά συχνά, έτσι επέλεξα να σας δώσω ενα απο τα πιο συχνά μενού που επιλέγω.

Για δύο άτομα παραγγείλαμε:
-Σαλάτα Pera (ανάμικτα λαχανικά, ρόκα, φέτες αχλαδιού σε σάλτσα βερίκοκου και blue cheese). Να πω εδώ ότι το αχλάδι το διαχειρίζονται πολύ σε διάφορα πιάτα και το βρήκα πολύ πρωτότυπη ιδέα. Η μερίδα για 2 άτομα ήταν επαρκής.
-Pizzeti (Λεπτή πίτα με ντομάτα, μοτσαρέλλα, μανιτάρια & μπέικον ψημένη στο φούρνο), έμοιαζε πάρα πολύ με πίτσα, πολύ νόστιμη και αρωματική.
-Fagottini e pera (Πουγκιά ζυμαρικών γεμισμένα με αχλάδι σε σάλτσα γκοργκοντζόλας και καρύδι), αυτό ήταν το δικό μου πιάτο, το θεωρώ πολύ πρωτότυπο και κάτι που δεν μπορεί κάποιος να το βρει αλλού. Θα μπορούσε απλά να μειωθεί λίγο η ποσότητα της σάλτσας τυριού στο πιάτο.
-Salmone e vodka (Πένες με φρέσκο σολομό, βότκα & ρόκα σε λευκή σάλτσα), επίσης πολύ καλό πιάτο και εξαιρετικός ο συνδυασμός της βότκας με τον σολομό.
-Δύο ποτήρια κόκκινο κρασί
Ο λογαριασμός έκλεισε κοντά στα 40 Ευρώ, τιμή αρκετά δίκαιη για εμένα για την ποιότητα που προσφέρει, εάν και τα ζυμαρικά θα μπορούσαν να είναι 1-2 ευρώ χαμηλότερα σε τιμή.

Εννοείται οτι το συστήνω ανεπιφύλακτα, καθώς και θα συμπεριλάβω δράτωντας την ευκαιρία της κριτικής, την επιθυμία μου να εντάξει στο μενού του και χειροποίητες πίτσες. Θεωρώ οτι είναι το μόνο που του λείπει για να απογειωθεί!