PASTA MACARONI

Ιταλία

Χρυσ. Σμύρνης 29, Αργυρούπολη [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Κλασικές ιταλικές προτάσεις με κρεατικά αλλά και θαλασσινά. Σάββατο, Κυριακή & μεσημέρι.
Γράψε τη δική σου κριτική

Ιταλία - Αργυρούπολη, Αθήνα

‘’Λοιπόν σήμερα δεν ξέρω αν το προσέξατε, αλλά είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα’’. Μια από τις κλασσικές ατάκες του παλιού Ελληνικού κινηματογράφου, με ‘’δράστη’’ τον Ντίνο Ηλιόπουλο, κάποιες δεκαετίες πριν στην ταινία ο Ατσίδας.

Θα ήθελα να το ‘’μεταφέρω’’ λίγο διαφορετικά στην σύγχρονη εποχή των μέσων κοινωνικής δικτύωσης. Θα έλεγα λοιπόν ότι οι χρήστες του ask4food γίναμε μια παραλλαγή του Twitter, με άτομα που ‘’ακολουθούν’’, αλλά και ‘’ακολουθούνται’’. Πιστεύω ότι δίνει σε όλους μας μεγάλη χαρά, η μνεία κάποιου άλλου φίλου, που με αφορμή μια δική μας επίσκεψη, έκανε follow up στο ίδιο εστιατόριο και βίωσε και αυτός μια θετική εμπειρία. Είναι αν το δούμε διαφορετικά και ένα είδος ηθικής ικανοποίησης, όταν πέραν της δικής μας θετικής εμπειρίας, μπορεί να ‘’φανούμε χρήσιμοι’’ και σε άλλους (πιθανόν άγνωστους) σε εμάς χρήστες. Αρκετά όμως με το Twitter και επιστροφή στο ask4food.

Παρασκευή 11 Μαρτίου 2016, δημοσιεύτηκε η θετική κριτική του αγαπητού φίλου Pathfinder για το PASTA MACARONI και βεβαίως ως μια περίπτωση casual Italian dining, δεν θα μπορούσε να περάσει απαρατήρητη από το radar μου. Είχαμε πολύ καιρό να βρεθούμε με αγαπημένο συγγενικό μας ζευγάρι κατοίκους Αργυρούπολης και το θεώρησα σαν μια ιδανική συγκυρία. Παρά την υποτονική παρουσία του εστιατορίου στο site, το πήρα 100% πάνω μου και κλείστηκε με συνοπτικές διαδικασίες η συνάντησή μας.

Σάββατο 12 Μαρτίου 2016, ώρα 21:30, άτομα 4, με ιντερνετική κράτηση που προηγήθηκε.

Το εστιατόριο βρίσκεται στην οδό Χρυσοστόμου Σμύρνης πλάι στην εκκλησία και σε απόσταση αναπνοής από την πολυσύχναστη πλατεία της Αργυρούπολης, με τις καφετέριες και τα πάσης φύσεως ταχυφαγεία. Παραδόξως ο δρόμος είναι ήσυχος. Μην υποτιμάτε το τελευταίο, διότι δεν είναι και πολύ δελεαστικό να τρως με ηχητική υπόκρουση (στην διαπασών) τον Πασχάλη Τερζή ή τον Βασίλη Καρρά, από το κάθε διερχόμενο αυτοκίνητο ή τις κομμένες εξατμίσεις του ‘’κ…πειραγμένου’’ δίτροχου του κάθε κάγκουρα της περιοχής. Δεν περιμένω βεβαίως ψήφο από τον τέως ‘’πιστολέρο’’ του Ολυμπιακού (νυν της Μπενφίκα), οπότε ας πάει και το παλιάμπελο!!

Το στήσιμο του χώρου το βρήκα πολύ ενδιαφέρον και κομψό. Σε μια φράση θα μπορούσα να το αποτιμήσω ως ένα λιτό συνδυασμό minimal-lounge τεχνοτροπίας, με προσεγμένο ποικίλο φωτισμό, στον οποίο κυριαρχεί το ξύλο και η πέτρα. Τα προσεγμένα τραπεζοκαθίσματα, οι καφέ δερμάτινοι καναπέδες, η γιγαντοαφίσα του Flatiron building (New York) και η ενδιαφέρουσα σύνθεση των τεσσάρων δοκών οροφής, δίνουν τις τελικές πινελιές σε ένα πολύ συμπαθητικό χώρο, στον οποίο θα έβαζα άριστα αλλά ……το κάπνισμα για μια ακόμη φορά ‘’δηλώνει παρών’’. Ευτυχώς αυτά συμβαίνουν στον (θεωρητικά) εξωτερικό χώρο, αλλά από την στιγμή που είναι νοερή επέκταση του εσωτερικού χώρου, χωρίς κάποιο διαχωρισμό, δεν μπορώ να το αγνοήσω.

Ο εξωτερικός χώρος μια και τον μνημόνευσα είναι στην ουσία ένα κλεισμένο deck, με συρόμενα κουφώματα και όχι τις γνωστές άσχημες νάιλον πλαστικούρες. Είναι θερμαινόμενος και πλήρως προστατευμένος από τις καιρικές συνθήκες. Το μουσικό χαλί στην σωστή ένταση, με ευχάριστα και ασυνήθιστα ακούσματα, γέμιζε ευχάριστα τον χώρο.

Η εξυπηρέτηση, παρότι το μαγαζί δεν είναι πολύ μεγάλο και στο peak της βραδιάς έφτασε σε πληρότητα το 60 με 70%, ήταν επαγγελματική, διακριτική, κατατοπιστική και το κυριότερο, πανταχού και συνεχώς παρούσα. Αν δεν ξεχνώ κάτι υπάρχουν 2 με 3 σερβιτόροι και σε πιο διακριτικό ρόλο ένας άλλος κύριος και μια κυρία, οι οποίοι πρέπει να είναι οι δύο ιδιοκτήτες.

Η κάρτα του menu είναι δομημένη πάνω στην φιλοσοφία σαλάτες, ορεκτικά, ριζότο, pasta και κυρίως πιάτα, όλα πάνω κάτω με Ιταλικό πρόσημο. Υπάρχουν όμως και μερικές προσθήκες όπως burgers και σνίτσελ, που προξενούν απορίες και προβληματισμό. Κάποιος θα αναρωτηθεί ήρθα σε Ιταλικό εστιατόριο με την επωνυμία PASTA για να φάω burger;

Η απάντηση μετά από πιο προσεκτική μελέτη είναι η εξής. Μετά από πρόσφατη ανακαίνιση και επανασχεδιασμό του menu, το εστιατόριο πλέον ονομάζεται PASTA (σκέτο). Εκτός λοιπόν από το προφανές ζυμαρικό, κατά την επιχείρηση PASTA σημαίνει και Post American&Sicilian Taste Authentic, δείχνοντας και έναν ‘’light’’ Αμερικάνικο γευστικό προσανατολισμό, ο οποίος έρχεται και κουμπώνει με την διακόσμηση. Όταν λοιπόν διάβασα ότι τον ιδιοκτήτη παλαιότερα τον συναντούσαμε και στο πάλαι ποτέ κραταιό EPICURE και το συνδύασα με τα burger με σάλτσες ροκφόρ, pepper και barbeque, καθώς και τα σνίτσελ που προσφέρονται στο menu, μέσα μου χαμογέλασα και έδεσα το πάζλ. Οι λίγο παλιότεροι και περπατημένοι, φέρτε στο μυαλό σας το menu του EPICURE και θα με αντιληφθείτε.

Στο τραπέζι μας:
-Για καλωσόρισμα ένα καλαθάκι με 4 συμπαθητικά ψωμάκια και βουτυράκι, τα οποία μας έβαλαν ομαλά στο ‘’κλίμα’’ της βραδιάς. Διευκρινίζω ότι δεν ερωτηθήκαμε για αυτά και το κόστος ήταν στα 0,90€ το άτομο. Προσγειώθηκε και εμφιαλωμένο νερό, το οποίο αντικαταστάθηκε με κανάτα χωρίς αντιρρήσεις.

-Σαλάτα caprese με ροδέλες ντομάτας και μοτσαρέλας με φρέσκο βασιλικό, στα 6€. Απλή, δροσερή, φρέσκια, μια σταθερή αξία και επιλογή, που όταν βοηθάει η μοτσαρέλα, καμιά φορά αναδεικνύεται στον σταρ της βραδιάς. Η ποιότητα της μοτσαρέλας στον χρυσό μέσο όρο.

-Pizzeti δηλαδή μια λεπτή μίνι pizza, με ντομάτα, μοτσαρέλα, μπέικον και μανιτάρια στα 4,9€. Απλή, ευχάριστη και συμπαθητική ήταν οι εντυπώσεις μας.

-Tagliatelle alla sarde το δικό μου πιάτο, με μοσχαράκι και μανιτάρια σε πιπεράτη σάλτσα ψητού, στα 10,50€. Σερβιρίστηκε σε βαθύ και ποιοτικό σερβίτσιο και ως μερίδα κρίνεται από νορμάλ έως μεγαλούτσικη (ανάλογα τα γούστα του καθενός). Το al dente το βρήκα αποδεκτό, περισσότερο θα έλεγα προς Ελληνικό. Η γεύση και το food styling συμπαθητικά, με τους άφθονους κόκκους ροζ πιπεριού το οποίο λατρεύω, να δίνουν μια πολύ ευχάριστη πιπεράτη νότα στο πιάτο. Overall μια πολύ αξιόλογη πρόταση που με ικανοποίησε.

-Carbonara originale, με παντσέτα, κολοκυθάκια και αβγό για την γυναίκα μου, στα 7,50€. Σερβίρισμα, ποσότητα και al dente, τα ίδια με το δικό μου πιάτο. Την γυναίκα μου την ικανοποίησε, ο δικός μου ουρανίσκος προσδοκούσε μια brutal γεύση λόγω αυγού, αλλά… Μην ξεχνάμε ότι βρισκόμαστε στην Ελλάδα και οι ουρανίσκοι μας είναι προσαρμοσμένοι σε άλλου είδους γεύσεις. Υπάρχει και σε καθαρά Ελληνική version, με παντσέτα και λευκή σάλτσα παρμεζάνας.

-Gniocchi fiorentino, με ψαρονέφρι, κουκουνάρι και λάδι τρούφας, η επιλογή του κυρίου της παρέας, στα 9,50€. Δεν δοκίμασα από το πιάτο, οπότε θα σταθώ στην γνώμη του μέλους της παρέας, ότι το πιάτο τον ικανοποίησε πλήρως.

-Και θα κλείσουμε με τον μαφιόζο, συγνώμη την κυρία της παρέας ήθελα να πω, η οποία παρήγγειλε Ριγγατόνι Don Corleone, με κοτόπουλο, κολοκύθι, μανιτάρια, σταφίδες και λευκή σάλτσα, στα 8,90€. Και εδώ θα σταθώ στην γνώμη της, ότι το πιάτο την ικανοποίησε πλήρως.

-Ένα κλασικό tiramisu, το οποίο το μοιραστήκαμε (είχαμε σκάσει), στα 5,50€. Για μένα είναι ένα κλασικό crash test επιδορπίου, σε Ιταλικό εστιατόριο που πρωτοεπισκέπτομαι. Δεν ήταν το καλύτερο που έχω φάει ever, αλλά μπορώ να πω ότι ήταν φρεσκότατο και αέρινο, ένα αξιόλογο κλείσιμο του δείπνου μας.

-Δύο μπουκάλια ευχάριστο, δροσερό και αξιόλογο λευκό Ιταλικό κρασί Frascati (2X14€=28€).

Check please
Στα 71,74€ με απόδειξη (τελική τιμή). Άξια μνείας είναι η έκπτωση -15% που προσφέρει η επιχείρηση, για κρατήσεις μέσω e-table, την οποία και επωφεληθήκαμε.

Κατέληξα ότι:
Ας ξεκινήσω από τα προφανή, ευχαριστώντας τον αγαπητό φίλο Pathfinder, για αυτή την πολύ αξιόλογη ‘’πάσα’’ που μου έκανε. Η τελική μου αποτίμηση και βαθμολόγηση, συμφωνεί απόλυτα με την δική του.

Σε σύνολο δέκα εστιατορίων που έχω επισκεφθεί το έτος 2016, αυτό είναι το έκτο με ιδιαίτερα υποτονική παρουσία στο site. Πρόκειται για σύμπτωση, ποιος ξέρει; Αυτό που σίγουρα προκάλεσε το ενδιαφέρον μου, είναι ότι και τα έξι αυτά εστιατόρια, σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό, επέτυχαν στο test drive στο οποίο υποβλήθηκαν. Lessons learned, καλά τα εστιατόρια της μόδας που έχουν οίστρο και πέραση στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και στο ask4food, αλλά καμιά φορά το μυστικό βρίσκεται δίπλα μας και περιμένει κάποιον να το ανακαλύψει. Οι τοπικοί φίλοι, ξεπεράστε τα άφθονα μεζεδοπωλεία-σουβλατζίδικα-ταχυφαγεία της περιοχής, just think out of the box.

Κλείνοντας, σουμάρω ότι το PASTA είναι μια αξιόλογη ‘’Iταλοαμερικανική’’ προσέγγιση (με Ελληνικό τόνο), με έναν συμπαθέστατο χώρο, λογικές τιμές και φιλική εξυπηρέτηση. Δύο ορεκτικά, τέσσερα κυρίως πιάτα, ένα επιδόρπιο και δύο μπουκάλια κρασί στα 18€ per person; Δεν είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα, τι λέτε;

Ιταλία - Αργυρούπολη, Αθήνα

Το ιταλικό εστιατόριο Pasta, δεν το είχαμε προσέξει, ούτε είχαμε διαβάσει κριτικές.

Μας το σύστησε φιλικό ζευγάρι που είχε διοργανώσει μαι βραδιά με φίλους, οπότε το «καταγράψαμε» στην wish list και μόλις αποφασίσαμε για βραδιά ιταλικού, ήταν η πρώτη μας επιλογή για δοκιμή.

Το κατάστημα βρίσκεται στην Αργυρούπολη, σε έναν μικρό κάθετο δρόμο που βγαίνει επί του κεντρικού δρόμου (Γερουλάνου), πολύ κοντά στην κεντρική πλατεία της Αργυρούπολης, ακριβώς πίσω από την εκκλησία της Αγίας Τριάδας που βρίσκεται πάνω στην πλατεία.

Ομολογουμένως εαν δεν ξέρεις το μαγαζί, δύσκολα θα το βρείς εκεί που βρίσκεται, γεγονός όμως που έχει και οφέλη όπως θα εξηγήσω παρακάτω.

Η πρώτη επωνυμία του καταστήματος με την οποία και είναι καταχωρημένο στο site είναι Pasta Macaroni, αλλά πλέον εμείς το είδαμε με την επωνυμία Pasta.
Η ευκαιρία επίσκεψης δόθηκε αφού συνδυάστηκε με κάποιας μορφής επέτειο που γιορτάζαμε, οπότε μόλις το αναζήτησα στο site και αποπειράθηκα να κλείσω τραπέζι μέσω του e-table, εκμεταλεύτηκα και την έκπτωση του 15% που απ ότι είδα προσφέρεται.

Τολμώ να πώ, οτι αν και έχουμε περάσει απ έξω, ούτε που το έχω προσέξει, οπότε η εμπειρία μου ήταν εντελώς νέα, πέρα για πέρα σε όλα τα στοιχεία που συνθέτουν το χώρο.

Το τραπέζι για 2 κλείστηκε Κυριακή βράδυ γύρω στις 21:00, λογική ώρα, ώστε να έχουμε και άνεση και να εξυπηρετηθούμε – όπως προσδοκούσαμε – με τη μεγαλύτερη δυνατή άνεση και να αποφύγουμε την τυχόν πολυκοσμία και ώρα αιχμής.

Κατά την ώρα άφιξής μας βέβαια, βρήκαμε ένα μαγαζί άδειο, με μόνο ένα τραπέζι να είναι κατειλημένο από ένα άλλο ζευγάρι. Είχαμε λοιπόν την πολυτέλεια να επιλέξουμε όποιο τραπέζι θέλαμε, συνεπικουρούμενοι από τον ιδιοκτήτη-σερβιτόρο που μας υποδέχθηκε θερμά και πολύ ευγενικά.

Αφού διαλέξαμε ένα πολύ άνετο τραπέζι στην ουσία ικανό να φιλοξενήσει με πολύ μεγάλη άνεση έως και 5 άτομα, είχαμε την ευκαιρία να περιεργαστούμε το χώρο του εστιατορίου.

Ολο το εστιατόριο, αποπνέει μια πολύ ζεστή και φιλική ατμόσφαιρα (κυριαρχούν τα ζεστά γήινα χρώματα, το ξύλο και ο χαμηλός και ζεστός φωτισμός), παραπέμποντας σε εστιατόριο-τρατορία θα έλεγα πολύ καλής κλάσης, αφήνοντας μια πολύ θετική αύρα στον επισκέπτη.

Μουσική σε πολύ σωστή ένταση, ώστε να μπορείς άνετα να συνομιλήσεις χωρίς την παραμικρή προσπάθεια να σηκώσεις ένταση στη φωνή σου, οι απσοτάσεις των τραπεζιών σε πολύ ικανοποιητικό βαθμό, ώστε το κάθε τραπέζι να νιώθει την «ϊδιωτικότητά του» και να παραμένει «αυτόνομο», μέσα στο χώρο.

Στην ουσία το μεγαλύτερο κομάτι του χώρου, είναι κλεισμένη πρασιά με τζαμαρίες, αλλά όχι με πρόχειρη κατασκευή αλλά πολύ καλή, ώστε ο χώρος να φαίνεται ενιαίος με τον αμιγώς εσωτερικό, που είναι όμως αρκετά πιό μικρός.

Υπάρχει συνδυασμός τραπεζοκαθισμάτων και καναπέδων σε αρκετά σημεία του χώρου, γεγονός που συντελεί ακόμα περισσότερο στην αίσθηση άνεσης και ζεστασιάς στο χώρο.

Γενικότερα ο χώρος φαινόταν αναλογικά προσφατα ανακαινισμένος, γιατί τα έιπλα και η ατμόσφαιρα παρέπεμπε σε σχετικά καινούργια υλικά και καινούργια επένδυση, ή τουλάχιστον πολύ καλά συντηρημένη και προσεγμένη

Ο ευγενικός σερβιτόρος, μας έφερε νερό εμφιαλωμένο πλέον τα σερβίτσια, καθώς και το συνοδευτικό ψωμάκι με dip. Του ζητήσαμε ευγενικά εαν μπορούσε να αντικαταστήσει το εμφιαλωμένο με κανάτα βρύσης, πράγμα που και έκανε άμεσα χωρίς να δυσανασχετίσει καθόλου και θεωρώντας το πολύ φυσικό.

Το menu, απλό σε ένα μονοσέλιδο κατάλογο, με επιλογές κυρίως από σαλάτες, ορεκτικά, ζυμαρικά και κάποια κυρίως πιάτα με έμφαση στο κοτόπουλο, σκαλοπίνια και ένα η δυο επιλογές από ψαρικό τύπου σολωμού εξ όσων θυμάμαι. Ολα τα πιάτα πάντως είναι ιδιαίτερα και δίνουν ξεχωριστό τόνο στο εστιατόριο, ώσετ να το διαφοροποιούν ευχάριστα σε σχέση με τον ανταγωνισμό του.

Τα ζυμαρικά, προσφέρουν ποικιλία όλων των ειδών, τα δε ορεκτικά φαίνονται «ψαγμένα» και ιδιαίτερα, αποδεικνύοντας ότι έχει γίνει καλή προσπάθεια το εστιατόριο να ξεχωρίσει από τα συνηθισμένα και να ενσωματώσει κάποια ειδικά πιάτα.

Οι σαλάτες, προσετικές και αυτές, με ιδιαίτερες γεύσεις, αυτές που αρμόζουν και δένουν με τα υπόλοιπα πιάτα.

Από ορεκτικά εμείς επιλέξαμε ένα pizzetti, που μας ήρθε στο σωστό χρόνο, με πολύ λεπτή ζύμη, με ντομάτα, μοτσαρέλα και μανιτάρια και νομίζω και κάποια κομάτια μπέικον. Η γεύση του ήταν πολύ καλή, η θερμοκρασία που μας σερβιρίστηκε σωστή, η δε ποσότητα επαρκέστατη, η δε τιμή του ορεκτικού στα 4,9 ευρώ, αξιοπρεπέστατη. Ιδεατά, θα μπορούσε να αποτελέσει και κυρίως πιάτο εφ όσον κάποιος το επέλεγε.

Από κυρίως, πήραμε μια carbonara, μαγειρεμένη όπως έλεγε και ο κατάλογος με την αυθεντική ιταλική συνταγή με το αυγό κλπ, χωρίς την κρέμα γάλακτος, με λευκή σάλτσα παρμεζάνας και με κοματάκια από πανσέτα. Πολύ καλό πιάτο, καθόλου βαρύ, σερβιρισμένη σε μεγάλο βαθύ πιάτο, πολύ καλής ποιότητας, προσεγμένο στη λεπτομέρειά του, σε ποσότητα επαρκέστατη και θα έλεγα από τις μεγαλύτερες που έχω δοκιμάσει σε ιταλικά εστιατόρια, χορταστικότατη. Τιμή στα 7,9, λογικότατη τιμή ως vfm σύμφωνα με τα ανωτέρτοω αλλά και σε σχέση με τα λοιπά ιταλικά της σγοράς

Το δεύτερο πιάτο ήταν μια μερίδα ριγκατόνι με βασιλικό, κύβους μοτσαρέλας και ντοματίνια, εκαιρετικό και αυτό σε σερβίρισμα, ποσότητα και γεύση, όπως και το πρώτο, χωρίς ίχνος αίσθησης «βάρους» είτε από τη σλάτσα, είτε από τα υλικά. Τιμή και αυτό στα 7,9 ευρώ, όπως και το πρώτο, εξαιρετικό vfm θα έλεγα.

Μετά από εμάς και καθ όλη τη διάρκεια της παραμονής μας (μέχρι τις 10:30), είχαν έρθει άλλες τρείς παρέες, γεγονός που έκανε το εστιατόριο να φαίνεται μισογεμάτο, μας έδωσε δε τη δυνατότητα να απολαύσουμε πέραν των γεύσεων και την άνεση που μας προσέφερε, σε ένα πολό όμορφο περιβάλλον.

Στο τέλος, μας ευχαρίστησαν και μας ξεπροβόδισαν στην έξοδο του καταστήματος.
Συνολικός λογαριασμός (μετά την έκπτωση του 15%) στα 18,44 ευρώ, εξαιρετικό vfm για αυτά που μας προσφέρθηκαν.

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη και επαγγελματική (βέβαια δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για τις περιόδους που το κατάστημα είναι υπερπλήρες), οπότε και δικαιολογημένα δίνω τις 4 ντοματούλες, οι γεύσεις σίγουρα δικαιούνται τις 3 ντοματούλες, ο χώρος δικαιολογεί τις 3 ντοματούλες (θα έπαιρνε τις 4 στα σίγουρα εαν δεν ήταν χαλαρή η πολιτική των καταστηματαρχών για το κάπνισμα όπου η μια από τις παρέες που ήρθε άρχσε να καπνίζει – χωρίς όμως για να είμαι δίκαιος να νιώσουμε την επίπτωσή του), το δε συνολικό vfm είναι δικαιωματικό 3άρι (μόνο η απουσία κεράσματος χαμηλώνει τη συνολική βαθμολογία)
Θεωρώ το Pasta ως μια εξαιρετική επιλογή, που μόνο και μόνο λόγω θέσης δεν έχει εκτιμηθεί δεόντως κατά την άποψή μου, γιατί εαν τέτοιο εστιατόριο ήταν τοποθετημένο σε πιό περίοπτη και κεντρική θέση, θα τύχαινε πολλών και σοβαρών επισκέψεων.

Γενικότερα συστήνεται ανεπιφύλακτα για ιταλικές γεύσεις σε εξαιρετικό περιβάλλλον στα Νότια Προάστια και νομίζω οτι δικαιωματικά θα πάρει θέση στα προτιμώμενα εστιατόριά μου. Θα έλεγα μάλσιτα οτι στην περιοχή της Αργυρούπολης, λείπουν καλά ιταλικά εστιατόρια, οπότε το κενό αυτό το κλείνει επάξια το συγκεκριμένο κατάαστημα.

Εκπληκτικό!
Δύσκολα εντυπωσιάζομαι απο αυτού του είδους το φαγητό διότι έχω φάει σε αρκετά μαγαζιά όμως το pasta macaroni παραμένει αξία!

Οι μερίδες του αρκετά μεγάλες για να χορτάσεις, η σπαγγετι 4 τυριά που πήρα πάρα πολυ νόστιμη και οι πέννες με κοτόπουλο της κοπέλας μου εξαιρετικές επίσης. Για τη μέση σαλάτα scamorza (αν τη γράφω σωστά) με προσούτο υπέροχη. Το κρασί πολύ γευστικό.

Γενικά πολύ προσεγμένο μαγαζί και απο άποψη χώρου και ο ιδιοκτήτης δίπλα στο πελάτη φιλικός κάτι που μου αρέσει να το βλέπω σε μαγαζιά τέτοιου είδους. Απο θέμα τιμής αρκετά καλές γι'αυτό που σου προσφέρουν.

Τις καθημερινές που δεν έχει πολύ κίνηση είναι ότι πρέπει για ένα ήσυχο βραδινό γεύμα αλλα και για μια Κυριακή μεσημέρι ότι πρέπει.
Το συστήνω ανεπιφύλακτα!