Ποικιλία ψαριών και θαλασσινών μεζέδων. Και μεσημέρι.

16 Μάρ 2017

Επισκεφθήκαμε το Καστελόριζο της Βάρκιζας την πρώτη Κυριακή του Μαρτίου, μια μέρα με -επιτέλους- καταπληκτικό καιρό, που όλη η Αθήνα είχε ξεχυθεί στους δρόμους!

Ήμασταν πέντε άτομα, χωρίς κράτηση, παρολ' αυτά εξυπηρετηθήκαμε σε άνετο τραπέζι. Ο εξωτερικός χώρος, για όσους δεν έχει τύχει να πάνε, είναι αρκετά μεγάλος, με δύο βεράντες που χωράνε πολλά τραπέζια. Κατά τ' άλλα, παρόλο που είναι κοντά στη θάλασσα (για την ακρίβεια, κοντά στο μικρό λιμανάκι της Βάρκιζας), το αν θα απολαμβάνεις θέα θάλασσα ή θα βλέπεις σερβιτόρους να πηγαινοέρχονται βιαστικοί, είναι άμεση συνάρτηση της ώρας που θα πας και του τραπεζιού που θα σου δώσουν.

Αργίες και Σαββατοκύριακα, όπως καταλαβαίνετε, είναι δύσκολες μέρες. Την δε Κυριακή που πήγαμε εμείς γινόταν τέτοιος πανικός, που κάθε άλλο παρά ευχάριστη ήταν η ατμόσφαιρα γύρω μας, γι' αυτό και αφαιρώ μία ντοματούλα από τον χώρο.

Το Καστελόριζο, είναι κλασικό εστιατόριο ψαριού. Με κλασικές προτάσεις αλλά και λίγο πιο μοντέρνες γεύσεις. Υπάρχει και ένα ατομικό μενού, πιο οικονομικό, στα 18 ευρώ με διάφορα μικρά ψαράκια, γαριδούλες και σαλάτα μέσα σε δίσκο. Δεν το προτιμήσαμε, αλλά το είδα συχνά να περνάει μπροστά μας.

Μόλις καθίσαμε στρώθηκε το τραπέζι με υφασμάτινα ράνερ και κατέφθασε πανεράκι με ζεστά ψωμάκια. Πολυ καλή αρχή.

Αρχίσαμε με ορεκτικά και ένα κυρίως για τον καθένα:

Ορεκτικά: - τυροκαυτερή. Νόστιμη και αρκετά καυτερή.

- φλογέρες φέτας με μέλι: αδιάφορες και σχεδόν άδειες από γέμιση.

- γαρίδες σαγανάκι: νόστιμη σαλτσούλα, αρκετές οι γαρίδες. Αξιοπρεπές αλλά όχι ότι δεν έχω ξαναφάει ανάλογο.

- μανιτάρια πλευρώτους: με φλοίδες γραβιέρας ή παρμεζάνα. Μου άρεσαν πολύ, γιατί ήταν ωραία καπνισμένα από την σχάρα και το τυράκι έδενε ωραία. Σε άλλους δεν άρεσαν, αλλά γούστα είναι αυτά.

Για κυρίως πήραμε:
- 2 μερίδες μακαρονάδα με γαρίδες. Η μία ήταν η δικιά μου. Λιγκουίνι με αρκετές γαρίδες και λιωμένο τυράκι. Μεγάλη μερίδα ζυμαρικών, όπως σε ιταλικό, δεν το κατάφερα όλο. Νόστιμη πάντως.

- Ριζότο με γαρίδες. Στη φίλη που το πήρε, άρεσε πολύ. Επίσης μεγάλη μερίδα.

- Μια μερίδα σαρδέλες φιλεταρισμένες, ολίγον μικρούτσικες, ομολογώ. Κι αυτές με έντονη γεύση σχάρας, εμένα ίσως θα μου άρεσαν, αυτός που το επέλεξε, δεν τρελάθηκε.

- Μια τσιπούρα, με συνοδευτικά χορταράκια. Ήταν μάλλον μέτρια σε μέγεθος (200γρ περίπου), ίσα- ίσα για να χορτάσεις.

Μαζί με ένα ουζάκι και λίγο λευκό κρασί, ο λογαριασμός πλησίασε τα 100 ευρώ (δεν πλήρωσα εγώ και δεν έχω σαφή εικόνα, πάντως από μία ματιά που έριξα στον κατάλογο, υπολογίζω ότι με την παραγγελία μας αντιστοιχούν 20-25 ευρώ στον καθένα).

Το καλό είναι ότι το Καστελόριζο έχει μεγάλη ποικιλία, ώστε μπορείς να φας και ψαρομεζέδες στη μέση και το ακριβό ψάρι, μπορείς να πάρεις όμως και μια ατομική μερίδα (ριζότα, ζυμαρικά κτλ) που θα σου έρθει πιο οικονομικά (γύρω στα 10-12 ευρώ) και θα χορτάσεις.

Να προσθέσω εδώ ότι σε παλαιότερη επίσκεψή μου είχα δοκιμάσει και το ορεκτικό με τις τηγανιτές καραβίδες και την σος και είναι καταπληκτικές. Όπως και ο φιλεταρισμένος, τηγανιτός γαύρος. Τα προτείνω αμφότερα!

Η εξυπηρέτηση ήταν σχετικά καλή, όσο μπορούσε δηλαδή δεδομένης της πανικόβλητης Κυριακής. Ωστόσο είχε και σοβαρές αστοχίες, που δεν μπορώ να μην αναφέρω. Ο κύριος που είχε τις κρατήσεις και έβαζε τον κόσμο στα τραπέζια, δεν ήξερε ποιον να πρωτοεξυπηρετήσει και σε ποια είσοδο να σταθεί, αφού ο κόσμος κατέφθανε από παντού. Σε μια προσπάθεια να τους εξυπηρετήσει όλους (και με τον πεινασμένο Ελληνάρα να τον πρήζει ετσιθελικά να του βρει τραπέζι), δημιουργείτο τέτοια οχλοβοή που ενοχλούσε όσα τραπέζια βρίσκονταν δίπλα του. Θα περίμενα καλύτερη οργάνωση από ένα τέτοιο εστιατόριο.

Στο τραπέζι μας, η εξυπηρέτηση παρέμεινε ασυντόνιστη και εντελώς τυπική. Τα κυρίως ήρθαν σταδιακά, το έξτρα τυρί για τις μακαρονάδες δεν ήρθε ποτέ, ο λογαριασμός χρειάστηκε πολλές υπενθυμίσεις... Δεν ξέρω πώς θα ήταν κάποια μέρα με λιγότερο κόσμο, πάντως την ημέρα εκείνη, ως είθισται τις Κυριακές με κοσμοπλημμύρα, λειτούργησε η πρακτική "φύγε εσύ- έλα εσύ", που δυστυχώς έγινε αντιληπτή στο τραπέζι μας. Ελπίζω να ήταν τυχαίο, και τις υπόλοιπες ημέρες το Καστελόριζο να έχει σέρβις αντάξιο της φήμης του.

Συμπερασματικά δεν χρειάζεται να πω αν το προτείνω. Νομίζω όλοι θα έχουν σχηματίσει προσωπική άποψη όλα αυτα τα χρόνια. Συνδυάζει το εστιατόριο ψαριού με την καλή ψαροταβέρνα, μπορεί δηλαδή να τους ικανοποιήσει όλους. Αν διορθώσει λίγο αυτές τις αστοχίες στην εξυπηρέτηση και το σέρβις γίνει πιο φιλικό στον επισκέπτη, κατ' εμέ, το Καστελόριζο αποτελεί την τοπ επιλογή για ψάρι στη Βάρκιζα (χωρίς να διεκδικεί δάφνες).

08 Φεβ 2017

Αν εξαιρέσω την απόσταση, περίπου 80 χιλιόμετρα πήγαινε έλα, ήταν μια εξαιρετική εμπειρία. Σάββατο 4 Φεβρουρίου, στις 9.15 μμ, 2 άτομα, σε ένα προσεγμένο εστιατόριο με τζαμαρίες όπου έβλεπες το λιμανάκι της Βάρκιζας ακριβώς από κάτω σου και τον φωτισμένο παραλιακό δρόμο που πάει προς την Ανάβυσσο. Ζωντανή μουσική με τριμελές συγκρότημα που έπαιζε παλιά λαϊκά τραγούδια στη μέση της διπλής αίθουσας. Ρομαντική, ζεστή ατμόσφαιρα, που σου έφτιαχνε την διάθεση.
Το μενού ήταν προεπιλεγμένο μέσω e table για το 2ο Restaurant Week της Αθήνας και ότι φάγαμε ήταν πολύ νόστιμο.

-Για ορεκτικά, τηγανιτές πατάτες Νάξου με φέτα, κρεμμυδάκι και καυτερή πιπεριά καθώς και κεφτεδάκια γεμιστά με τυρί και σάλτσα ντομάτας, όλα πεντανόστιμα και σε μεγάλες μερίδες.

- Κυρίως πιάτο ριζότο γαρίδας σε πολύ μεγάλη μερίδα και τσιπούρα στη σχάρα με λαχανικά, άπαντα εξαιρετικά.

-Μηλόπιτα με παγωτό και λουκουμάδες με μέλι και παγωτό, ως επιδόρπιο.
Τέλος ήπιαμε ένα κιλό κόκκινο χύμα κρασί, γλυκόπιοτο και ζαλιστικό. (Δεν συμπεριλαμβάνεται στο μενού και κοστίζει 8€ το κιλό).

Φεύγοντας από το σπίτι, λόγω της τιμής του μενού (15€ το άτομο), πιστεύαμε ότι θα φάμε ελαφριά ενώ γυρίζοντας ψάχναμε να βρούμε σόδα.

Δυστυχώς δεν είδα τον κατάλογο του εστιατορίου για τις κανονικές τιμές του καταστήματος, αλλά μέσω της προσφοράς ήταν πράγματι value for money.

28 Σεπ 2016

Κυριακη μεσημερι χωρις να εισαι ο ενας πάνω στον αλλο.
Ηρεμοι και ευγενεις σερβιτοροι αξιοπρεπεις επαγγελματιες 40-50 και οχι μικρα αμαθα παιδιά που σε αγχωνουν οπως στο μετριο διπλανό θαλασσινά ψαρακια. Εξυπηρέτηση υπερταχεια.
Συχνα τρωμε εδω γιατι ειναι μαγαζι με ακριβη διακόσμηση, ωραια θεα και καλο κοσμο! Οι τιμες παρολα αυτα προσιτες.

Ο, τι παρεις ομως τωρα πια ειναι γευστικη εμπειρία! Ακομα και το ψωμι ζεστο γευστικο.

Σαρδελες φιλεταρισμενες νοστιμοτερες δεν εχω φαει. Καπνιστος μπακαλιαρος, πατατες ναξου τηγανισμενες σε ελαιόλαδο με φετα και κρεμμύδι δεν εχω φαει καλύτερες! Σαλατα ροκκα παρμεζανα ωραιοτατη.

Σαλατα με τονο σωταρισμενο σε κρασι Τρέλα, ενθουσιαστηκαμε. Στο τελος ωραιοτατη πορτοκαλοπιτα σιροπιαστη κερασμα.

Συνολο 42 ευρώ ωραιοτατα για τετοιο γευμα σε τετοιο μέρος και ηταν μεγαλες μεριδες. Παντα ηταν καλο και ονομα τωρα ομως που στον πανω όροφο ονομαζεται ρακι μεζε ειναι αχτυπητο.

Εμεις βεβαια καθησαμε στον κατω οροφο που ειναι το καστελοριζο. Αλλα ρωτησα και ειναι ο ιδιος σεφ. Απλα στο ρακι μεζε σερβιρουν πιο πολυ μεζεδες

28 Αυγ 2017

Πήγαμε 2 άτομα μια Δευτέρα βράδυ στις 9 στο εστιατόριο ύστερα από τηλεφωνική κράτηση που είχαμε κάνει.

Κατά την άφιξή μας δεν υπήρχε κανένας να μας εξυπηρετήσει για το που ήταν το τραπέζι μας και αφού σταματήσαμε έναν σερβιτόρο μας ρώτησε με ύφος "Έχετε κάνει κράτηση φαντάζομαι, ε;". Αφού του απάντησα ναι, μας πήγε σε ένα χώρο που είχε πολλά (πάνω απο 7-8 σίγουρα) άδεια τραπέζια και μας είπε καθήστε εκεί. Μας έκανε εντύπωση που είχε τόσα άδεια τραπέζια αυτό το μέρος του μαγαζιού (γιατι το κεντρικό ήταν γεμάτο όλο με κάτι Αρμένιους -κοντά 60/70 άτομα-) γιατί ήταν ήδη 9, πότε θα ερχόντουσαν όλοι άλλοι με τις κρατήσεις (που προφανώς θα είχαν κάνει για να με ρωτήσει ο σερβιτόρος αν έχουμε κάνει "προφανώς" κράτηση).

Αφού ήρθε μια κοπέλα και μας έδωσε τους καταλόγους, αρχίσαμε να ψάχνουμε τι θα πάρουμε. Εκεί ήρθε η πρώτη τεράστια έκπληξη (που δεν είχα διαβάσει σε κάποια άλλη κριτική και μου κάνει εντύπωση). Πολλα (όχι τα περισσότερα, αλλά αρκετά) από τα πράγματα που είχε το μενου είχαν ένα * δίπλα. Υπέθεσα οτι ήταν κάτι που θα έλεγε στο τέλος του μενου, αλλά δεν βρήκα ποτέ απάντηση μέχρι που ρώτησα την σερβιτόρα όταν ήρθε να πάρει παραγγελία.

Τα φαγητά με το * ήταν Κατεψυγμένα!!! Που, στο Καστελόριζο!

Από τα 17 θαλασσινά του μενου τα 5 είναι κατεψυγμένα! Γαρίδες, ψίχα καραβίδας, καλαμαράκια, μπακαλιάρος, χταπόδι! Σε μαγαζί με ψαρικά και θαλασσινά να έχουν κατεψυγμένα;;;;; Και στα Ψαρικά τα ίδια! Κατεξυγμενες γαρίδες στο ριζότο, αστακομακαρονάδα με κατεψυγμένο αστακό;;;; Καλαμάρι Λέρου κατεψυγμένο;;;
Ξαφνικά η ιδέα που είχα για το μαγαζί έγινε κομμάτια και φαντάστηκα οτι θα έτρωγα πιο φρέσκο ψάρι αν πήγαινα σε μια τυχαία ταβέρνα κάπου πιο κάτω!

Το Σοκ ήρθε όταν γύρισα σελίδα στον κατάλογο και είδα οτι και τα 2 κρεατικά που είχε (Φιλέτο κοτόπουλο και Μπιφτέκια σχάρας) ήταν και αυτά Κατεψυγμένα!!

Παραγγείλαμε διάφορα μη κατεψυγμένα τα οποία ήταν οκ, όχι κάτι φοβερό και όχι όλα ζεστά! Προφανώς η τεράστια παρέα είχε προταιρεότητα και εμείς τρώγαμε ότι προλάβαινε να μην πάει σε αυτούς...

Το κερασάκι στην κατά τ' άλλα μέτρια εμπειρία στο συγκεκριμένο μαγαζί ήταν τα 40 (χωρίς υπερβολή) λεπτά που περιμέναμε να μας φέρουν την απόδειξη για να πληρώσουμε! Την ζητήσαμε 10:15 από την κοπέλα. Στις 10:30 μας ρώτησε αν θέλουμε να μας κεράσουν καρπούζι (το οποίο ήρθε στις 10:35). Της ξαναείπαμε οτι περιμένουμε την απόδειξη και μας είπε "το ξέρω". Στις 10:40 το είπαμε σε έναν άλλον σερβιτόρο (αυτόν που μας ρώτησε όταν πήγαμε αν έχουμε κάνει "προφανώς" κράτηση μην και δεν βρούμε να κάτσουμε, στα τελικώς άδεια 8 τραπέζια). Μέχρι τις 10:50 τίποτα! Λέμε θα σηκωθούμε να φύγουμε μπας και νοιαστεί κάποιος. Τίποτα! Μέχρι που το λέμε σε κάποιον "πιο υπεύθυνο" σερβιτόρο ο οποίος απόρησε γιατί είμαστε όρθιοι και νευριασμένοι. Τελικά στις 10:55 ήρθε μια κοπέλα με τον λογαριασμό αλλα΄δεν ήξερε να λειτουργήσει το POS για την κάρτα με αποτέλεσμα να περιμένουμε άλλα 5 λεπτά να έρθει κάποια που να ξέρει!

Γενικα χαλια εμπειρια και σιγουρα δεν θα ξαναπατησουμε

28 Μάρ 2016

Καλησπέρα σε όλη την παρέα των καλοφαγάδων!!! Θα τα γράψω τώρα (δεν έχω 10 λεπτά που γύρισα από το εν λόγω) γιατί στη βράση κολλάει το σίδερο...

Πήγαμε λοιπόν σήμερα οικογενειακά 5 άτομα να φάμε ένεκα 25ης Μαρτίου. Επιλέξαμε το μενού της 25ης Μαρτίου όπως αναγραφόταν στην ιστοσελίδα τους και έχω κλείσει τραπέζι εδώ και 2 εβδομάδες για να φάω αυτά που είχα διαβάσει ότι έχει το μενού. Για να μην παίρνω τον χώρο από το κείμενο, μέσα σε όλα υπήρχε και τηγανητό γαριδάκι, υπάρχει ακόμα στο menu τους, αν και τους συμβουλέψαμε να το κατεβάσουν!

Το μαγαζί όταν φτάσαμε ήταν ούτε το μισό γεμάτο, μπορώ να πω το 1 τρίτο, άρα περιμέναμε ένα νορμάλ σέρβις. Αντ'αυτού εξυπηρετήθηκε πρώτα η παρέα που έκατσε στο διπλανό μας τραπέζι που έφτασε 5 λεπτά αργότερα, μόνο και μόνο επειδή γνωρίζονταν... οκ, τυχαίνουν αυτά....

Παραγγέλνουμε το μενού της ημέρας, αν και ξαφνικά συνειδητοποιούμε ότι όταν μας έφεραν τον κατάλογο το γαριδάκι έλειπε από το μενού, καθώς επίσης το γλυκό που σέρβιραν στο τέλος με παγωτό στην ιστοσελίδα, στο μαγαζί ήταν άνευ παγωτού... εντέλει απλά περιμέναμε να δούμε μήπως είχε γίνει κάποιο λάθος. Οι σαλάτες ήρθαν οκ, μας έφεραν από 1!!! ντολμαδάκι που μας σέρβιραν οι ίδιοι στα πιάτα μας και αυτά μετά από τουλάχιστον 15 λεπτά αναμονης, επαναλαμβάνω με το 1/3 του μαγαζιού γεμάτο!

Μας γέμισαν τα ποτήρια με το κρασί και το μπουκάλι εξαφανίστηκε... έπρεπε κάθε φορά που θέλαμε να γεμίσουμε το ποτήρι μας να φωνάζουμε κάποιον σερβιτόρο που δεν ήταν καθόλου εύκολο να βρούμε.. Εδώ να πω ότι έχουμε πάει και στο παρελθον στο συγκεκριμένο μαγαζί να φάμε το μενού ημέρας και το μπουκάλι το είχαμε στο τραπέζι μας!

Τα φαγητά έρχονταν με πολύ μεγάλη καθυστέρηση και το μαγαζί σιγά σιγά γέμισε... εκεί χάθηκε η μπάλα εντελως!!! Από ό, τι φάγαμε μόνο το ριζότο με το καβούρι άξιζε, τα υπόλοιπα ήταν από αδιάφορα έως μη αποδεκτά (τα μύδια). Ρωτάμε για το γαριδάκι και μας λέει ο σερβιτόρος ότι δεν υπάρχει στο μενού. Του εξηγούμε ότι υπάρχει στην ιστοσελίδα τους και μας λέει θα ρωτήσει μέσα. Ακολουθεί αναμονή 15-20 λεπτών κι αφού το έχουμε αναφέρει και στον άλλο που ήρθε να μας γεμίσει τα ποτήρια (αυτό γινόταν μόνο αν τους φώναζες και περίμενες κανένα 10λεπτο) και μας απαντά ότι έχει ενημερωθεί ο μετρ. Στο τέλος κι ενώ περιμένουμε να έρθει κάποιος να μας εξηγήσει, καταφθάνει ο σερβιτόρος κρατώντας 2 πιάτα με τηγανητό γαριδάκι και μας λέει ότι είναι εκτός μενού και ότι προφανώς πρόκειται για τυπογραφικό λάθος. Το τυπογραφικό λάθος θα το δεχτώ αν μου έχεις γράψει τη λέξη γαρίδες με οι και αι στο τέλος, όχι όμως ότι μου αναφέρεις αναλυτικά ένα ολοκληρωμένο πιάτο το οποίο αυθαίρετα αφαιρείς και δεν αντικαθιστάς με κάτι άλλο.. γιατί η τιμή του μενού παρέμενε η ίδια... τελειώνουμε με το φαγητό μας και για μισή ώρα κανείς δεν μαζεύει τα πιάτα για να μας φέρει το γλυκό.

Καλούμε για το λογαριασμό και περνάει άλλη μισή ώρα αφού μεσολαβεί άλλη μία πιο έντονη παράκληση για να πληρώσουμε, και μας φέρνουν το γλυκό χωρίς παγωτό.. τί να πω.. δεν είπα τίποτα... αν είναι φίλε μου να μου βγάλεις την ψυχή μια μέρα που θα έρθω να φάω τα πιάτα που εσύ μου διαφημίζεις ότι έχεις και που δεν μου τα κερνάς, αλλά σου τα πληρώνω με το υστέρημά μου, άστο... δεν θέλω... ευχαριστώ πολύ... αλλά δεν θα ξαναπάρω!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη maria74.

01 Απρ 2016

Ίσως το χειρότερο φαγητό που έχω φάει σε εστιατόριο.
Πήραμε το μενού των 18 ευρώ το άτομο. Σαλάτα αδιάφορη, μελιτζανοσαλάτα μέτρια με πολύ σκόρδο, γαριδάκι μέτριο.

Κριθαρώτο με καβούρι. Επείδη δεν είχαν κριθαράκι, ενημερωθήκαμε πως ήταν με κοφτό μακαρονάκι. Ολόκληρα κομμάτια καβουριού, όχι ψύχα, και μέσα στο ζυμαρικό μικρά κομμάτια από τις δαγκάνες του καβουριου. Ιδιαίτερα επικίνδυνο. Είχε πολύ κόλιανδρο και γενικά δεν ήταν γευστικό.

Μύδια πάρα πολύ άσχημα. Κάποια έβγαζαν μια απίστευτη πικρίλα... Πολύ κακά....

Στα βασικότερα αρνητικά, οι ψητές σαρδέλες που θεωρούνταν το πιάτο ημέρας, οι οποίες ήρθαν 1 μόλις λεπτό μετά την παραγγελία, οι μισές ζεστές και οι άλλες μισές κρύες. Συμβουλή προς τους υπεύθυνους: αλλάξτε το φούρνο μικροκυμάτων σας διότι δεν ζεσταίνει ομοιόμορφα το φαγητό.

Σούπα μπουγιαμπέσσα, που παραγγείλαμε εκτός μενού, συμπαθητική. έχω φάει πολύ καλύτερη ψαρόσουπα όμως. Θα περίμενα από ένα τέτοιο μαγαζί με τόση φήμη και τόσα χρόνια στο χώρο, τουλάχιστον να έχει μια καλύτερη ψαρόσουπα.

Χώρος πολύ καλός, εξυπηρέτηση μέτρια προς κακή.
Φάγαμε φαγητό επιπέδου μπουφέ β' διαλογής.

Πολύ κακή επιλογή, δεν υπάρχει καμιά περίπτωση να ξαναπάμε.

Λεωφ. Ποσειδώνος, Λιμανάκια Βάρκιζας