Ποικιλία ψαριών και θαλασσινών μεζέδων. Και μεσημέρι.

28 Αυγ 2017

Πήγαμε 2 άτομα μια Δευτέρα βράδυ στις 9 στο εστιατόριο ύστερα από τηλεφωνική κράτηση που είχαμε κάνει.

Κατά την άφιξή μας δεν υπήρχε κανένας να μας εξυπηρετήσει για το που ήταν το τραπέζι μας και αφού σταματήσαμε έναν σερβιτόρο μας ρώτησε με ύφος "Έχετε κάνει κράτηση φαντάζομαι, ε;". Αφού του απάντησα ναι, μας πήγε σε ένα χώρο που είχε πολλά (πάνω απο 7-8 σίγουρα) άδεια τραπέζια και μας είπε καθήστε εκεί. Μας έκανε εντύπωση που είχε τόσα άδεια τραπέζια αυτό το μέρος του μαγαζιού (γιατι το κεντρικό ήταν γεμάτο όλο με κάτι Αρμένιους -κοντά 60/70 άτομα-) γιατί ήταν ήδη 9, πότε θα ερχόντουσαν όλοι άλλοι με τις κρατήσεις (που προφανώς θα είχαν κάνει για να με ρωτήσει ο σερβιτόρος αν έχουμε κάνει "προφανώς" κράτηση).

Αφού ήρθε μια κοπέλα και μας έδωσε τους καταλόγους, αρχίσαμε να ψάχνουμε τι θα πάρουμε. Εκεί ήρθε η πρώτη τεράστια έκπληξη (που δεν είχα διαβάσει σε κάποια άλλη κριτική και μου κάνει εντύπωση). Πολλα (όχι τα περισσότερα, αλλά αρκετά) από τα πράγματα που είχε το μενου είχαν ένα * δίπλα. Υπέθεσα οτι ήταν κάτι που θα έλεγε στο τέλος του μενου, αλλά δεν βρήκα ποτέ απάντηση μέχρι που ρώτησα την σερβιτόρα όταν ήρθε να πάρει παραγγελία.

Τα φαγητά με το * ήταν Κατεψυγμένα!!! Που, στο Καστελόριζο!

Από τα 17 θαλασσινά του μενου τα 5 είναι κατεψυγμένα! Γαρίδες, ψίχα καραβίδας, καλαμαράκια, μπακαλιάρος, χταπόδι! Σε μαγαζί με ψαρικά και θαλασσινά να έχουν κατεψυγμένα;;;;; Και στα Ψαρικά τα ίδια! Κατεξυγμενες γαρίδες στο ριζότο, αστακομακαρονάδα με κατεψυγμένο αστακό;;;; Καλαμάρι Λέρου κατεψυγμένο;;;
Ξαφνικά η ιδέα που είχα για το μαγαζί έγινε κομμάτια και φαντάστηκα οτι θα έτρωγα πιο φρέσκο ψάρι αν πήγαινα σε μια τυχαία ταβέρνα κάπου πιο κάτω!

Το Σοκ ήρθε όταν γύρισα σελίδα στον κατάλογο και είδα οτι και τα 2 κρεατικά που είχε (Φιλέτο κοτόπουλο και Μπιφτέκια σχάρας) ήταν και αυτά Κατεψυγμένα!!

Παραγγείλαμε διάφορα μη κατεψυγμένα τα οποία ήταν οκ, όχι κάτι φοβερό και όχι όλα ζεστά! Προφανώς η τεράστια παρέα είχε προταιρεότητα και εμείς τρώγαμε ότι προλάβαινε να μην πάει σε αυτούς...

Το κερασάκι στην κατά τ' άλλα μέτρια εμπειρία στο συγκεκριμένο μαγαζί ήταν τα 40 (χωρίς υπερβολή) λεπτά που περιμέναμε να μας φέρουν την απόδειξη για να πληρώσουμε! Την ζητήσαμε 10:15 από την κοπέλα. Στις 10:30 μας ρώτησε αν θέλουμε να μας κεράσουν καρπούζι (το οποίο ήρθε στις 10:35). Της ξαναείπαμε οτι περιμένουμε την απόδειξη και μας είπε "το ξέρω". Στις 10:40 το είπαμε σε έναν άλλον σερβιτόρο (αυτόν που μας ρώτησε όταν πήγαμε αν έχουμε κάνει "προφανώς" κράτηση μην και δεν βρούμε να κάτσουμε, στα τελικώς άδεια 8 τραπέζια). Μέχρι τις 10:50 τίποτα! Λέμε θα σηκωθούμε να φύγουμε μπας και νοιαστεί κάποιος. Τίποτα! Μέχρι που το λέμε σε κάποιον "πιο υπεύθυνο" σερβιτόρο ο οποίος απόρησε γιατί είμαστε όρθιοι και νευριασμένοι. Τελικά στις 10:55 ήρθε μια κοπέλα με τον λογαριασμό αλλα΄δεν ήξερε να λειτουργήσει το POS για την κάρτα με αποτέλεσμα να περιμένουμε άλλα 5 λεπτά να έρθει κάποια που να ξέρει!

Γενικα χαλια εμπειρια και σιγουρα δεν θα ξαναπατησουμε

Έκπτωση μέχρι 10%

Λεωφ. Ποσειδώνος, Λιμανάκια Βάρκιζας