ΜΠΑΜΠΗΣ

Ψαροταβέρνες

Λ. Βάρης & Παΐζη, Βλάχικα, Βάρη [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Γράψε τη δική σου κριτική

Ψαροταβέρνες - Βάρη, Αθήνα

Αμφιταλαντεύτηκα για το αν θα έπρεπε να γράψω κριτική για τον Μπάμπη της Βάρης, γιατί πρόκειται για μια γνωστή και ιστορική ψαροταβέρνα των νοτίων Προαστίων και όλοι λίγο-πολύ έχουν σχηματίσει άποψη. Αλλά δεν ξέρω πόσοι την έχουν επισκεφθεί πρόσφατα.

Προσωπικά επισκέπτομαι τον Μπάμπη τα τελευταία 15-18 χρόνια που είμαι μόνιμος κάτοικος Αθήνας, με συχνότητα 1 φορά στον ένα -ενάμιση χρόνο και πάντα σε οικογενειακό τραπέζι. Για την ακρίβεια έχω έναν θείο από Αμερική που αγαπάει τον Μπάμπη, και κάθε φορά που θα βρεθεί στην Αθήνα και θα πέσει στο τραπέζι η λέξη "ψάρι", εκεί θα προτείνει να μας πάει.

Έτσι και την προηγούμενη βδομάδα, Σάββατο μεσημέρι, έγινε η καθιερωμένη συνάντηση, με τον θείο και 5 ακόμα άτομα στον Μπάμπη.

Ο Μπάμπης είναι από τις περιπτώσεις αυτές που πεισματικά μένουν αναλλοίωτες στον χρόνο. Όπως άλλα παλιά εστιατόρια στο κέντρο ή και αλλού (ας μην πούμε ονόματα) που επιμένουν να κρατούν ίδιο μενού, ίδια εμφάνιση, ίδιο χαρακτήρα και να απευθύνονται στο ίδιο κοινό. Όπως συμβαίνει και με κάποια ιστορικά καταστήματα λιανικού εμπορίου. Δεν είναι κακό αυτό, το θέμα είναι ότι η επιμονή αυτή αν δεν συνοδεύεται από μία ελάχιστη ανανέωση, ναι μεν δημιουργεί αυτό που λέμε "κλασικό", δεν ανανεώνει όμως τους επισκέπτες.

Ο Μπάμπης έχει ένα όνομα βαρύ σαν ιστορία, το κάτι διαφορετικό δίπλα στα βλάχικα της Βάρης. Λίγο πιο απομονωμένος, χωρίς κράχτες και επιδειχτικές σούβλες επί της Βάρης Κορωπίου, όμως με μια φήμη μεθοδικά χτισμένη.

Ο χώρος του είναι ίδιος και απαράλλαχτος όπως τον θυμούνται όλοι. Εσωτερικά μεγάλος, ψυχρός ως ατμόσφαιρα (γιατί ως αίσθηση, το καλοριφέρ δούλευε στο φουλ), με απλά ξύλινα τραπεζοκαθίσματα και μεγάλα τραπέζια για παρέες, στην είσοδο το ψυγείο-βιτρίνα με τα ψάρια, απ' όπου επιλέγεις ό, τι σου αρέσει. Ο εξωτερικός χώρος, δίχως αλλαγή επίσης, με την κληματαριά και την μεγάλη αυλή, σίγουρα πιο ευχάριστος, όταν ο καιρός το επιτρέπει βεβαίως.

Ως προς το φαγητό, θα βαθμολογήσω και θα περιγράψω με βάση την τελευταία επίσκεψή μου, που θυμάμαι καλύτερα. Στον Μπάμπη θα φας αυτό που λέμε κλασικό φαγητό ψαροταβέρνας, στην παραδοσιακή εκτέλεσή του, χωρίς πειραγμένες γεύσεις.

Αν και διαβάζω σε προηγούμενες κριτικές ότι η κουζίνα του έχει χαλάσει τα τελευταία χρόνια, δεν θα συμφωνήσω, τουλάχιστον με βάση την τελευταία επίσκεψή μου. Ισως έτυχε η ημέρα, αλλά πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι που δεν μου άρεσε. Εντάξει, οι συνταγές του είναι κλασικές, όπως είπαμε, τίποτα απογειωτικό, αλλά σωστά εκτελεσμένες. Βάζω το 4ρι με σιγουριά, τουλάχιστον για ό, τι δοκίμασα εγώ.

Κατ'αρχάς μας προτάθηκε το πιάτο ημέρας, ψαρόσουπα από διάφορα μικρά ψάρια. Είδαμε σε πολλά τραπέζια να την προτιμούν, ερχόταν μάλιστα σε σουπιέρα. Αν και η ημέρα ήταν κρύα και μια ψαρόσουπα τη σήκωνε, είπαμε να κινηθούμε σε πιο... χορταστικές επιλογές. Πήραμε λοιπόν:

- μια μεγάλη σαλάτα ανάμεικτη: αν κάτι απολαμβάνω στις παραδοσιακές ταβέρνες είναι αυτές οι τεράστιες σαλάτες, σε πιατέλα, με ποικιλία λαχανικών. Μια με απ'όλα, χωρίς πολλές επεξηγήσεις. Που να φτάνει και για όλους! Η δικιά μας είχε γενναίες δόσεις ντομάτας, λάχανου, καρότου, ρόκας και μπαστούνια αγγουριού.

-βραστά ραδίκια και κολοκυθάκια. Μια χαρά, όσο πρέπει βρασμένα.

- καραβιδόψιχα τηγανιτή: η γκουρμεδιά της μέρας (αν και μου είπαν ότι είναι κλασικό μεζεδάκι του Μπάμπη), Πολύ νόστιμες οι καραβιδούλες, δεν το περίμενα. Συνοδεύεται από μια σάλτσα που έρχεται στο κλασικό μακρόστενο ως λυχνάρι σκεύος. Χίλια νησιά, τέσσερις εποχές, δεν θυμάμαι πώς λέγεται, κλασική γεύση και αυτή, πολύ ταιριαστή με την καραβίδα. Μικρή η μεριδούλα (μεζεδάκι γαρ), ανανεώθηκε, γιατί άρεσε.

-2 μερίδες μαρίδα τηγανιτή. Καλοτηγανισμένη, χωρίς λαδίλα, αναμενόμενη.

- 2 καλαμάρια ψητά. Τα προτιμούμε ψητά όταν μας δίνεται η δυνατότητα, πιο ελαφριά πιο μεστά σε γεύση. Ήρθαν ζεστά και μισοκομμένα σε φετούλες. Μαλακά και ευλοκοφάγωτα.

-Μια μερίδα χταπόδι (2 πλοκάμια, αν δεν κάνω λάθος). Ψητό και αυτό. Εκπληκτικά νόστιμο και μαλακό, ίσως το πιο ενδιαφέρον γευστικά χταπόδι σχάρας που έχω φάει τα τελευταία χρόνια. Προτείνεται και αυτό.

- το κλασικό μεγάλο ψάρι για την περίσταση. Συναγρίδα, αν διέκρινα καλά. Ψητό στη σχάρα, αρκετά ζουμερό, μας ήρθε ανοιγμένο στη μέση, μοιράστηκε σε όλους. Συνοδεύτηκε από λαδολέμονο.

Ήπιαμε 2 κιλά δικό τους λευκό κρασί, το οποίο, για χύμα ήταν αξιοπρεπές. Από μια ματιά που έριξα στον κατάλογο, η ποικιλία σε εμφιαλωμένα είναι όχι μεγάλη αλλά με ενδιαφέρουσες ετικέτες. Απλά οι τιμές είναι, για να το πω ευγενικά, αποτρεπτικές. Ειδικά στα κόκκινα. Από περιέργεια πιο πολύ, πρόσεξα μια απ τις αγαπημένες μας ετικέτες, το Μαγικό Βουνό, Κτήμα Λαζαρίδη, το λευκό στα 36 ευρώ, το κόκκινο, κρατηθείτε, στα 80!!

Σε ανάλογο τιμολογιακό πλαίσιο κινείται και ο υπόλοιπος κατάλογος, ο οποίος, σε πείσμα των καιρών, δεν έχει καταλάβει τίποτα από κρίση. Δεν πλήρωσα εγώ, ανέλαβαν οι μεγαλύτεροι της οικογένειας (και βασικά ο θείος), αλλά αν κρίνω από τα χαρτονομίσματα που μπήκαν στο δερμάτινο booklet, ο λογαριασμός κυμάνθηκε κοντά στα 300 -350 ευρώ.

Αξιομνημόνευτο επίσης ότι δεν δέχτηκαν κάρτα American Express (με τέτοιο λογαριασμό και τόσους Αμερικανούς πελάτες που έχουν) και γενικώς μας επέστρεφαν κάθε πιστωτική κάρτα που δίναμε, μέχρι που αναγκαστήκαμε να δώσουμε μετρητά. Τα σχόλια δικά σας...

Κατά τ' άλλα η εξυπηρέτηση ήταν διεκπεραιωτική. Οι κύριοι που μας σέρβιραν ήταν μεν εξυπηρετικοί και παρόντες όταν τους αναζητούσαμε αλλά αγέλαστοι και χωρίς σχόλια σε ό, τι τους λέγαμε. Θα πρέπει ίσως να καταλάβουν ότι και τα εστιατόρια αποτελούν χώρους αναψυχής και ο πελάτης πάει να δει λίγο χαμόγελο και να χαλαρώσει, πόσο μάλλον στον δικό τους χώρο όπου πας συνειδητοποιημένα να διαθέσεις αρκετά χρήματα για το γεύμα σου. Το 3 που τους βάζω είναι επιεικές, μάλλον το 2,5 θα ήταν πιο ακριβες.

Το εστιατόριο, για Σάββατο μεσημέρι είχε αρκετές παρέες, αλλά όπως ήταν σκορπισμένες στο χώρο, φαινόταν μισοάδειο. Όλοι άνθρωποι μεγαλύτερης ηλικίας και πίσω μας μια παρέα Ελληνοαμερικάνοι που το διασκέδαζαν. Ίσως πρέπει να γίνει η ανακαίνιση που θα φέρει και πιο νεανικό κόσμο.

Δεν ξέρω πότε θα ξαναπάω στο Μπάμπη. Τα συναισθήματα ανάμεικτα. Απόλαυσα το φαγητό του αλλά δε νομίζω ότι αξίζει πλέον να πληρώνεις τόσα χρήματα για ψάρια και θαλασσινά. Και μάλιστα σε τέτοιο κρύο χώρο με κρύα εξυπηρέτηση.

Ψαροταβέρνες - Βάρη, Αθήνα

Πηγαμε Σαββατο βραδυ.. Κατσαμε στον κηπο, που ναι αρκετα μεγαλος και τα τραπεζια είναι τοποθετημένα πολύ ανετα, με αποσταση μεταξυ τους. Ισως γιατι δε χρειαζεται να τα στριμωξουν, ουτε το 1/3 του μαγαζιου δε γεμισε...

Η διακοσμηση αδιαφορη, φανταζει να ναι ιδια από τοτε που ανοιξε..
Ο κοσμος κυριως οικογενειες-με τα παιδακια τους να τρεχουν γυρω γυρω-και ηλικιωμενοι.

Το service γρηγορο και ευγενικο.
Μουσικη δεν ειχε..

Από φαγητο φαγαμε διαφορα θαλασσινα, ορεκτικα και σαλατα. Ολα μας φανηκαν, οχι ασχημα, αλλα τιποτα το ιδιαιτερο, μετρια. Με εξαιρεση το ψητο χταποδακι που ηταν πολυ νοστιμο και μαλακο.. Το λευκο κρασι τους ηταν αρκετα καλο. Στο τελος κερασαν καρπουζι.