Ευρεία γκάμα κρεατικών με στάνταρ αλλά και εναλλακτικό μενού. Κυριακή ανοιχτά και μεσημέρι. Δευτέρα κλειστά.

Τρίτη έως Σάββατο από 18.00 έως 00.30. Κυριακή από 13.00 έως 0030. Δευτέρα κλειστά.

Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

19 Απρ 2018

Το Maracana Grill είναι ένα εστιατόριο που υπάρχει στην περιοχή των Τζιτζιφιών για περισσότερα από 20 χρόνια.. Είναι ένα εστιατόριο που το επισκέφθηκα όταν είχε πρωτοανοίξει, δηλαδή πάνω από 20 χρόνια... Τότε αν και δεν θυμάμαι πόσο κόστιζε το μενού σε χιλιάδες ανά άτομο, θυμάμαι ότι ήταν ατομικό και απεριόριστο... Δηλαδή, ήταν λίγο ακριβό μιας και αν και νόστιμα τα πιάτα, ήταν από αυτά που δυσκολεύεσαι να εκμεταλλευτείς το απεριόριστο, είναι "μπουχτιστικά"... Το Maracana Grill είναι ένα μαγαζί που βρίσκεται σε απόσταση βολής από το σπίτι μου και δίπλα στο υπερμάρκετ που κάνω συνήθως τα ψώνια μου. Αλλά επίσκεψη, όσο και αν το λέγαμε ανά διαστήματα, δεν είχαμε τολμήσει... Ίσως έφταιγε και η έλλειψη παρουσίας στο Ask, ίσως ότι η κουζίνα αυτή δεν είναι από τις αγαπημένες μου; Δεν μπορώ να το προσδιορίσω ακριβώς...

Η τελευταία θετική από τον φίλο Vagelis με έκανε να το βάλω στο πρόγραμμα αλλά τελικά η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε μετά από ενάμισι περίπου χρόνο, την τελευταία Παρασκευή του Μάρτη, μετά από μαραθώνια επίσκεψη στα καταστήματα με την κολλητή μου... Αφού προλάβαμε να μπούμε και στο υπερμάρκετ για τα ψώνια λίγο πριν κλείσει, η πείνα μας όταν βγήκαμε "χτυπούσε κόκκινο"... Διάθεση να οδηγήσουμε για οπουδήποτε αλλού δεν υπήρχε και το Maracana Grill ήταν πάντα εκεί... Και όχι μόνο αυτό αλλά είχε και πολύ κόσμο. Οπότε η απόφαση ήταν μονόδρομος, μπαίνουμε ρωτάμε αν υπάρχει τραπέζι για δύο άτομα και ξεκινάει η γευστική μας εμπειρία από τον "τρέχω σαν το Βέγγο" σερβιτόρο, ο οποίος ήταν όλα τα λεφτά, εξηγούσε με σαφήνεια τις επιλογές σε μενού, εξηγούσε το κάθε πιάτο και τον τρόπο που τρώγεται, έφερνε σούβλες, μοίραζε, έφερνε ποτά, γλυκά, λογαριασμούς και έκανε και πλάκα... Πραγματικά, one man show!

Ο χώρος απλός, με τραπέζια φαγητού σκούρου χρώματος σε καλές αποστάσεις το ένα από το άλλο (αν και με όχι και τόσο καλή διάταξη), άνετες καρέκλες και πολλές φανέλες βραζιλιάνων ποδοσφαιριστών να κρέμονται από πάνω μας.

H επιλογή μας ήταν ανάμεσα στο μενού των 17 ευρώ, το οποίο περιείχε ένα πιάτο σαλάτας από το salad bar, κάποια πιάτα της βραζιλιάνικης κουζίνας και 5 σούβλες κρεατικών + γλυκό + καφέ ή των 22 ευρώ με όλα τα υπόλοιπα ίδια μόνο που οι σούβλες κρεατικών γίνονται 10 + 1 επιλογής μας σε επανάληψη. Και τα δύο μπορούν να τα μοιραστούν δύο άτομα. Τελικά, επιλέξαμε αυτό των 22 ευρώ για πιο πλήρη εκβάθυνση στην κουζίνα της Βραζιλίας.

θα ξεκινήσω λέγοντας ότι καθίσαμε και ήρθε αμέσως το εμφιαλωμένο νερό, το οποίο δεν κρατήσαμε αλλά αλλάχτηκε με χαμόγελο με δροσερό νερό βρύσης. Το πιάτο με τις σαλάτες από το salad bar που επιλέξαμε περιείχε τονοσαλάτα που πάντα μου αρέσει (ήταν και εδώ πολύ επιτυχημένη), διάφορες άλλες που δεν θυμάμαι ονομασίες και συστατικά αλλά ήταν νόστιμες και δροσερές. Δεν πήραμε τίποτα που να έχει σχέση με χωριάτικη, ρόκα, φέτα κλπ που υπάρχουν. Μόνο λίγο σκέτο καπνιστό τυρί. Στην συνέχεια ήρθαν τρία μπολάκια, το ένα για το ρύζι με τα φασόλια που θα μας έφερναν και τα άλλα δύο για τα κρεατικά. Μετά ήρθε το ρύζι, τα μαύρα φασόλια με λουκάνικο (τα δύο αυτά συνδυάζονταν με το ένα μείγμα από τα μπολάκια και ήταν πολύ νόστιμα αλλά λόγω φασολιών βαρύ), πατάτες τηγανιτές που ήταν οκ, κάποιες κροκέτες με ρύζι (αρκετά καλές).

Στην συνέχεια αρχίζει η παρέλαση των κρεάτων με πρώτες τις καρδιές κοτόπουλου (οκ), λουκάνικο μοσχαρίσιο (οκ), κοτόπουλο φιλέτο με μπέικον (μια χαρά), λουκάνικο χωριάτικο (λίγο άσχετο θεωρώ με το concept), πανσέτα χοιρινή (νόστιμη και ζουμερή) και μπουτάκια κοτόπουλο με μια κρούστα που ήταν νόστιμα. Ένα μικρό διάλειμμα που περιλαμβάνει τηγανιτή μπανάνα και συνεχίζουμε με μοσχάρι: Αλκάντρα που ήταν πολύ νόστιμο, πικάνια που ήταν λίγο σκληρό αλλά νόστιμο, ένα άλλο που το βουτούσαν σε μια σως, είχε κόκκαλο και αρκετό λίπος (δεν μας ενθουσίασε) και τέλος το χοιρινό με παρμεζάνα και ανανά που ήταν νοστιμότατο (σε αυτό θέλαμε να πάμε σε επανάληψη αλλά είχαμε σκάσει και δεν το κάναμε). Συνοδεύσαμε το γεύμα μας με χύμα ροζέ κρασί καλής ποιότητας για χύμα.

Τέλος, επιλέγεις ένα από τα τέσσερα γλυκά τους: Μια παραλλαγή του Dulce leche, μια παραλλαγή του σοκολατένιου κορμού με καρύδα, νομίζω κάποιο ακόμα με καρύδα και αυτό που επιλέξαμε εμείς και έμοιαζε με κρέμα καραμελέ αλλά πιο σφιχτή (νόστιμο) και δυνατός βραζιλιάνικος καφές.

Η εμπειρία μου, λοιπόν, στο Maracana Grill ήταν μια χαρά και σίγουρα value for money αφού με 26 ευρώ είχαμε μια διαφορετική γευστική εμπειρία. Δεν είναι βέβαια μια κουζίνα που θέλω να την γεύομαι συχνά αλλά ελπίζω να μην κάνω πάλι να το επισκεπτώ μια εικοσαετία...

27 Δεκ 2016

Γιορτινές μέρες έρχονται... Υπάρχουν αγαπημένα πρόσωπα που μας λείπουν, όμως τι να κάνουμε! Κάποιοι είναι αδύνατον να γυρίσουν πίσω σε εμάς, η επιστήμη δεν έχει προχωρήσει τόσο, ενώ άλλοι κάνουν άλλες επιλογές... προσωπικές ή επαγγελματικές.... Εδώ, σε αυτή την κριτική θα αναφερθώ σε έναν φίλο που έχει fan club στο παρεάκι φίλων του ASK... Φίλε Μπαλτάση ήσουν η αφορμή να κάνουμε την επίσκεψη μας στο βραζιλιάνικο εστιατόριο!

Αφού λοιπόν ήταν Σαββατόβραδο και μας "μάγεψε" με την απόδοση του στα νταμάρια της Ηλιούπολης, είπαμε με τον έφορο της δικής μας ομάδας να πάμε να φάμε κάτι. Βόλευ επιπέδου Βραζιλίας δεν είδαμε ποτέ, άλλωστε ούτε η δική μας ομάδα παίζει, τουλάχιστον ας δοκιμάσουμε την κουζίνα της. Δεν θα αναφερθώ στην επίσκεψη που κάναμε στις αρχές του Δεκέμβρη αλλά σε αυτή που πήγα με 2 φίλους συνάδελφους μετά από 10 μέρες, ημέρα Τρίτη 13/12 και ώρα 22.00! Απλώς η μία επίσκεψη έφερε την άλλη!

Το Μαρακανά Γκριλ το ακούμε πολλά χρόνια, το θυμάμαι τουλάχιστον 10 από την εποχή που διαφημιζόταν στον Σπορ Fm. Και τότε υπήρχαν μενού με 18 ευρώ, οι εποχές όμως άλλαξαν και θα σας πω παρακάτω! Αρχικά θα σας μιλήσω γρήγορα για τον χώρο.

Υπάρχουν 12-15 τραπέζια σε καλούτσικη απόσταση μεταξύ τους. Υπήρξε όμως και κρύο εκείνη τη βραδιά! Το μαγαζί βρίσκεται πολύ κοντά στη Θησέως κατεβαίνοντας την για Πειραιά, να έχετε στο μυαλό τον Σκλαβενίτη. Εύκολα θα βρείτε να παρκάρετε! Ξύλινα τραπέζια, καθαρά αλλά οι καρέκλες είναι δεκαετίας του 1990! Μεγάλο salad bar που λογικά θα σας φανεί αρκετά χρήσιμο! Από ντεκόρ τίποτα μα τίποτα που να σας κεντρίσει το ενδιαφέρον! Μόνο κάτι φανέλες κρεμασμένες στο ταβάνι από ποδοσφαιριστές βραζιλιάνους που κατά καιρούς έχουν περάσει από τη χώρα μας.

Πάμε στην εξυπηρέτηση. Ευγενέστατη και υπομονετική, άμεση σε ότι ζητούσαμε και με αρκετές επεξηγήσεις! Το ίδιο και ο μαλλιάς ιδιοκτήτης, ευγενέστατος κύριος και με το χαμόγελο στα χείλη. Φαίνεται πως την πονάει την επιχείρηση του και είναι αρκετά δραστήριος στο Facebook! Ένας λόγος παραπάνω για εμάς είναι πως ασχολείται πολύ και με τα αθλητικά δρώμενα! Για μένα παίρνει άριστα!

Αλλάξαν οι εποχές που λέτε και πλέον το μενού των 19 ευρώ με 10 πιάτα κρεατικών +1 ακόμα της επιλογής σας, μπορούν να το μοιραστούν και 2 άτομα, μη σας πω και 3! Κινήση ματ;Νομίζω ναι... λόγω οικονομικής κρίσης. Έτσι λοιπόν οι 3 φίλοι κάναμε την επιλογή μας...

- 3 βαρελίσιες 500άρες μπύρες προς 3 ευρώ έκαστη!

- Πικάνια στα 15 ευρώ!3 τρυφερά και ζουμερά φιλέτα, ιδανικά ψημμένα. Άρεσαν αρκετά στους φίλους και τολμώ να πω πως ήταν αρκετά ποιοτικά. Συνοδευόντουσαν από πατάτες τηγανιτές και 2 κομμάτια τομάτας συν αγγουράκι. Καλή επιλογή.

- 1 μενού των 19 ευρώ. Κατ'αρχάς παίρνεις 1 μεγάλο πιάτο και πας στο salad bar να το γεμίσεις με ότι θες αλλά ΜΟΝΟ 1 φορά. Υπάρχει πατατοσαλάτα, υπάρχει σαλάτα με ινδική καρύδα, υπάρχει σαλάτα με αυγό, σαλάτα με ρόκα, υπάρχει αν θυμάμαι καλά χωριάτικη, υπάρχει καλαμπόκι και άλλα. Ένα καλό γέμισμα είναι αρκετό για 2 ή και 3 άτομα.

Έρχονται μπολ με ρύζι, πατάτες τηγανιτές (πολύ καλές), μαύρα φασόλια. Υπάρχουν ήδη 3 πιατάκια πάνω στο τραπέζι με 2 σάλτσες, άλλη για λευκά κρέατα και άλλη για κόκκινα. Η μία είναι σε ροζ χρώμα. Επίσης ένα άλλο μείγμα που μπαίνει στα φασόλια και το ρύζι (φαρόφα). Αρκετά καλό ακόμα και για δύσπιστους, μην το φοβηθείτε! Οι βραζιλιάνικες κροκέτες με λαχανικά είναι απλώς ΟΚ, εδώ τα γούστα παίζουν...

10 κρέατα, όλα τα αφήνουν σε μπολάκι πάνω στο τραπέζι καθώς έρχονται κατευθείαν από την κουζίνα:

- Καρδιές κοτόπουλου. Πολύ μικρά κομματάκια, δεν αρέσουν και ιδιαίτερα αλλά δεν είναι και για πέταμα.

- Μοσχαρίσιο λουκάνικο. Καλής ποιότητας για όσους αρέσει, τίποτα το ιδιαίτερο γενικότερα για να θυμάσαι.

- Κοτόπουλο φιλέτο με μπέικον. Το γνωστό σε όλους μας κοτομπέικον, μια χαρά.

- Μπουτάκια κοτόπουλο. Αν θυμάμαι καλά είχαν μια περίεργη κρούστα που προσωπικά δεν μου άρεσε. Εκτός και αν μπερδεύομαι με άλλο πιάτο.

- Χοιρινά πανσετάκια, μου άρεσαν. Λίγο λιπάκι παραπάνω είχαν αλλά ήταν νόστιμα!

- Λουκάνικο χωριάτικο. Τίποτα ιδιαίτερο, είναι απλώς στον κατάλογο για να βγουν τα 10 κρεατικά.

* Αν θυμάμαι καλά, εδώ έχουμε διάλειμα για τηγανιτή μπανάνα πριν φάμε τα μοσχάρια.

- Αλκάντρα (μοσχάρι με σκόρδο). Νοστιμότατο αλλά αυτό το σκόρδο... Έκανε την πρώτη φορά 2 μέρες να μου φύγει. Τη δεύτερη φορά που είμασταν πιο υποψιασμένοι μας ήρθε πιο ελαφρύ.

- Πικάνια (μοσχάρι στο αλάτι). Νόστιμο σαν το κυρίως πιάτο. Το ξαναπήραμε στο τέλος.

- Μαμίνια (μοσχάρι με μπέικον). Φανταστείτε όπως το κοτομπέικον, ζουμερότατο!

- Λόμπο, δηλαδή το σήμα κατατεθέν τους, χοιρινό με παρμεζάνα και ανανά. Όντως το κρέας ήταν ποτισμένο με παρμεζάνα, ζουμερό αλλά... μου έκανε εντύπωση που οι άλλοι 2 δεν ζήτησαν την επανάληψη του!

Για το τέλος, μας ήρθε αρωματικός και δυνατός βραζιλιάνικος καφές και ένα γλυκάκι που διαλέξαμε από τον κατάλογο με καρύδα και σοκολάτα, μια χαρά για να κλείσουμε τη βραδιά...

Σύνολο στα 44 ευρώ για 3 άτομα και με τα ορεκτικά να μην έχουν τελειώσει. Σημειώστε βέβαια πως μπορεί να αναφέρονται 10 κρεατικά αλλά μιλάμε για 1-2 μπουκιές στο κάθε ένα. Και πάλι όμως είναι αρκετές!

Αξίζει μια επίσκεψη στο Μαρακανά;Πλέον ΝΑΙ. Δεν πρόκειται για πανδαισία γεύσεων, δεν είναι όμως και άσχημο. Είναι αρκετά τίμιο σε ότι προσφέρει, με πολύ καλή εξυπηρέτηση αλλά και με μετριότατο περιβάλλον. Για ρομαντικό ραντεβου δεν το προτείνω, προσέξτε και το σκόρδο!

Κατά τα άλλα, δύσκολα να μην συμπαθήσετε τον ιδιοκτήτη που μοιάζει κιόλας με τον Βαμβακούλα. Και παρά το ότι δεν πολυπρόλαβα τον συγκεκριμένο ποδοσφαιριστή, γουστάρω που ήταν και είναι τρολλλ!!! Γιατί τελικά η ζωή θέλει τρέλα και όχι μούτρα... Καλές γιορτές να έχουμε, με υγεία και ΤΡΕΛΑ!

Υ. Γ 1 Μπαλτάσαρε όταν στα έλεγα εγώ όλο το καλοκαίρι ότι θα σου λείψω, εσύ έλεγες τα δικά σου. Τώρα την "πληρώνει" ο Ντάμπο το ελεφαντάκι.... Μας λείπεις ρε μπαγάσα!

Υ. Γ 2 Όσοι έχουν μουράκλες, να μείνουν σπίτια τους. Η παρέα μας χρειάζεται και τα τρολλ!!!

13 Ιούλ 2018

Το επισκεφτηκα χτες (24/6/2018) με εναν φιλο και πηραμε το μεγαλο μενου των 22€ Δεν αναφερω τι περιεχει γιατι προφανως θα το εχουν ηδη πει πολυ και δεν εχει νοημα.

Μου αρεσε το ρυζι με τα φασολια, μου αρεσαν οι σαλατες και μου αρεσαν και τα κρεατικα, αν και καποια μοσχαρισια ειχαν πολυ αλατι. Το κακο ειναι η πολυ μικρη ποσοτητα στις σουβλες που φερνουν.

Κυριολεκτικα καθε σουβλα ειναι ενα κοματακι απο ενα νορμαλ καλαμακι σουβλαντζιδικου, μιλαμε οτι βγαινει μια μπουκια για καθε ατομα. Δεν θελω να πω οτι δεν χορτασαμε γιατι θα ειναι ψεμα, χορτασαμε και με το παραπανω και μαλιστα δεν πηραμε καν την εξτρα σουβλα που μπορουσαμε να ζητησουμε γιατι δεν μπορουσαμε να φαμε αλλο.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ενω υπαρχει μεγαλη ποικιλια στα κρεατικα η ποσοτητα ειναι τοσο μικρη που σχεδον δεν τα καταλαβαινεις και δεν τα θυμασαι μετα απο λιγο. Επισης ενω οπως ειπα ηταν ολα πολυ νοστιμα παρα το τσουχτερο αλατι σε καποια, οστοσο δεν απειχαν ιδιαιτερα απο κρεατικα που μπορεις να βρεις σε καλες (τονιζω το καλες) ταβερνες και ψητοπωλεια.

Σιγουρα οι σως που ειχαν φερει διναν εναν διαφορετικο τονο αλλα ως εκει. Απο γλυκα δοκιμασαμε ενα με καρυδα σοκολατα και ενα με ζαχαρουχο γαλα και φρουτα που ηταν πεντανοστιμα, οστοσο θεωρω απαραδεκτο και ανευ λογικης σε μενου δυο ατομων να προσφερεαι ενα γλυκο και μαλιστα αρκετα μικρου μεγεθους και επειδη εχω δει τις απαντησεις του ιδιοκτητη σε αυτο το θεμα, να πω πως μου ειναι παγερα αδιαφορο το ποσο τους κοστιζουν!

Δεν νοειται μενου δυο ατομων με γλυκο και να δινει μια μεριδα γλυκο! Εαν το κοστος ειναι τοσο μεγαλο ας αφαιρεσουν το γλυκο απο το μενου, νομιζω κανεις δεν θα εχει αντιρηση να δινει εναμισι ευρω για να παρει το γλυκο. αλλα να το εχει στο μενου και να δινει μονο ενα ειναι σκετη κοροιδια! Να τονισω ομως οτι ο ιδιοτκτης με τον οποιο ειχαμε πιασει κουβεντα προς τιμη του μας κερασε ενα ακομα γλυκο.

Οστοσο θεωρω οτι αυτο θα επρεπε να ειναι κανονας και οχι εξαιρεση. Τελος ο χωρος φαινεται οτι ειναι πολυ παλιος και χρηζει ανακαινησης μιας και θυμηζει παλιο καφενε σε πρασινο - κιτρινο χρωμα και σημαιες βραζιλιας. Εδω να πω πως θσ επρεπε το tripadvisor να εχει και βαθμολογια περιβαλλοντος.

Η εξυπηρετηση ηταν αψογη για αυτο και το πενταρι, οστοσο να πω οτι εκτος απο εμας ειχαν μολις ενα καομα τραπεζι δυο ατομων, προφανως λογο του παλιοκαιρου που ειχε χτες, οποτε ηταν ευκολη η ζωη των σερβιτορων και δεν εχω πληρη εικονα οπως θα ειχα σε συνθηκες πιεσης αμα ειχαν παραπανω κοσμο.

Συνοψηζοντας πιστευω οτι αν καποιος δεν εχει παει, αξιζει να παει για την ολη φαση και την εμπειρια, αλλα μεχρις εκει. Βγαινοντας απο το εστιατοριο με τον κολητο μου συμγωνησαμε και οι δυο οτι καλο ηταν αλλα δεν μας τραβαει να ξαναπαμε και νομιζω οτι αυτο εγινε γιατι ενω ειναι σε γενικες γραμμες καλο, οστοσο δεν σου δινει το κατι παραπανω, να φυγεις δηλαδη απο εκει και να πεις οτι εφαγες κατι ξεχωριστο.

13 Οκτ 2016

Πήγαμε παρέα 4 ατόμων για να δοκιμάσουμε την βραζιλιανικη κουζίνα που αναζητουσαμε, κυριακή μεσημέρι όταν πήγαμε ήταν ήρεμα μετά βέβαια γέμισε ολο το μαγαζί.
Εκ πρώτης όψεως δεν σου γεμιζει το μάτι λόγω της διακοσμισης αλλά γενικά σε ταξιδεύει στη Βραζιλια.
Μετά απο σκέψη πήραμε 2 μεγάλα μενου (οι άλλες επιλογες ηταν το μικρό στα 14 εύρω και οι μερίδες) για να τα βάλουμε στη μέση ΠΡΟΣΟΧΗ το μεγάλο μενου "2 ατόμων" με τα 19 όπως και αυτό με τα 14 στην ουσία είναι για 1 άτομο παίρνεις ποσότητα για 1 (1 λουκάνικο 1 πανσετα κλπ και 1 γλυκό στο τέλος) στην ουσία δηλαδή απλα έφυγε το απεριόριστο λόγω του οτι το μοιραζεσαι δεν μπορώ να πω οτι σκάσαμε στο φαγητό αλλά ήταν μια καλή εμπειρία μπορώ να πω.
Με 2 νερά μας πήγε 40 εύρω 10 το άτομο δηλαδή.
Θα το ξαναεπισκεπρομουν ίσως όταν νιώσω νοσταλγία για τη βραζιλια.