Ευρεία γκάμα κρεατικών με στάνταρ αλλά και εναλλακτικό μενού. Κυριακή ανοιχτά και μεσημέρι. Δευτέρα κλειστά.

Τρίτη έως Σάββατο από 18.00 έως 00.30. Κυριακή από 13.00 έως 0030. Δευτέρα κλειστά.

Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

27 Δεκ 2016

Γιορτινές μέρες έρχονται... Υπάρχουν αγαπημένα πρόσωπα που μας λείπουν, όμως τι να κάνουμε! Κάποιοι είναι αδύνατον να γυρίσουν πίσω σε εμάς, η επιστήμη δεν έχει προχωρήσει τόσο, ενώ άλλοι κάνουν άλλες επιλογές... προσωπικές ή επαγγελματικές.... Εδώ, σε αυτή την κριτική θα αναφερθώ σε έναν φίλο που έχει fan club στο παρεάκι φίλων του ASK... Φίλε Μπαλτάση ήσουν η αφορμή να κάνουμε την επίσκεψη μας στο βραζιλιάνικο εστιατόριο!

Αφού λοιπόν ήταν Σαββατόβραδο και μας "μάγεψε" με την απόδοση του στα νταμάρια της Ηλιούπολης, είπαμε με τον έφορο της δικής μας ομάδας να πάμε να φάμε κάτι. Βόλευ επιπέδου Βραζιλίας δεν είδαμε ποτέ, άλλωστε ούτε η δική μας ομάδα παίζει, τουλάχιστον ας δοκιμάσουμε την κουζίνα της. Δεν θα αναφερθώ στην επίσκεψη που κάναμε στις αρχές του Δεκέμβρη αλλά σε αυτή που πήγα με 2 φίλους συνάδελφους μετά από 10 μέρες, ημέρα Τρίτη 13/12 και ώρα 22.00! Απλώς η μία επίσκεψη έφερε την άλλη!

Το Μαρακανά Γκριλ το ακούμε πολλά χρόνια, το θυμάμαι τουλάχιστον 10 από την εποχή που διαφημιζόταν στον Σπορ Fm. Και τότε υπήρχαν μενού με 18 ευρώ, οι εποχές όμως άλλαξαν και θα σας πω παρακάτω! Αρχικά θα σας μιλήσω γρήγορα για τον χώρο.

Υπάρχουν 12-15 τραπέζια σε καλούτσικη απόσταση μεταξύ τους. Υπήρξε όμως και κρύο εκείνη τη βραδιά! Το μαγαζί βρίσκεται πολύ κοντά στη Θησέως κατεβαίνοντας την για Πειραιά, να έχετε στο μυαλό τον Σκλαβενίτη. Εύκολα θα βρείτε να παρκάρετε! Ξύλινα τραπέζια, καθαρά αλλά οι καρέκλες είναι δεκαετίας του 1990! Μεγάλο salad bar που λογικά θα σας φανεί αρκετά χρήσιμο! Από ντεκόρ τίποτα μα τίποτα που να σας κεντρίσει το ενδιαφέρον! Μόνο κάτι φανέλες κρεμασμένες στο ταβάνι από ποδοσφαιριστές βραζιλιάνους που κατά καιρούς έχουν περάσει από τη χώρα μας.

Πάμε στην εξυπηρέτηση. Ευγενέστατη και υπομονετική, άμεση σε ότι ζητούσαμε και με αρκετές επεξηγήσεις! Το ίδιο και ο μαλλιάς ιδιοκτήτης, ευγενέστατος κύριος και με το χαμόγελο στα χείλη. Φαίνεται πως την πονάει την επιχείρηση του και είναι αρκετά δραστήριος στο Facebook! Ένας λόγος παραπάνω για εμάς είναι πως ασχολείται πολύ και με τα αθλητικά δρώμενα! Για μένα παίρνει άριστα!

Αλλάξαν οι εποχές που λέτε και πλέον το μενού των 19 ευρώ με 10 πιάτα κρεατικών +1 ακόμα της επιλογής σας, μπορούν να το μοιραστούν και 2 άτομα, μη σας πω και 3! Κινήση ματ;Νομίζω ναι... λόγω οικονομικής κρίσης. Έτσι λοιπόν οι 3 φίλοι κάναμε την επιλογή μας...

- 3 βαρελίσιες 500άρες μπύρες προς 3 ευρώ έκαστη!

- Πικάνια στα 15 ευρώ!3 τρυφερά και ζουμερά φιλέτα, ιδανικά ψημμένα. Άρεσαν αρκετά στους φίλους και τολμώ να πω πως ήταν αρκετά ποιοτικά. Συνοδευόντουσαν από πατάτες τηγανιτές και 2 κομμάτια τομάτας συν αγγουράκι. Καλή επιλογή.

- 1 μενού των 19 ευρώ. Κατ'αρχάς παίρνεις 1 μεγάλο πιάτο και πας στο salad bar να το γεμίσεις με ότι θες αλλά ΜΟΝΟ 1 φορά. Υπάρχει πατατοσαλάτα, υπάρχει σαλάτα με ινδική καρύδα, υπάρχει σαλάτα με αυγό, σαλάτα με ρόκα, υπάρχει αν θυμάμαι καλά χωριάτικη, υπάρχει καλαμπόκι και άλλα. Ένα καλό γέμισμα είναι αρκετό για 2 ή και 3 άτομα.

Έρχονται μπολ με ρύζι, πατάτες τηγανιτές (πολύ καλές), μαύρα φασόλια. Υπάρχουν ήδη 3 πιατάκια πάνω στο τραπέζι με 2 σάλτσες, άλλη για λευκά κρέατα και άλλη για κόκκινα. Η μία είναι σε ροζ χρώμα. Επίσης ένα άλλο μείγμα που μπαίνει στα φασόλια και το ρύζι (φαρόφα). Αρκετά καλό ακόμα και για δύσπιστους, μην το φοβηθείτε! Οι βραζιλιάνικες κροκέτες με λαχανικά είναι απλώς ΟΚ, εδώ τα γούστα παίζουν...

10 κρέατα, όλα τα αφήνουν σε μπολάκι πάνω στο τραπέζι καθώς έρχονται κατευθείαν από την κουζίνα:

- Καρδιές κοτόπουλου. Πολύ μικρά κομματάκια, δεν αρέσουν και ιδιαίτερα αλλά δεν είναι και για πέταμα.

- Μοσχαρίσιο λουκάνικο. Καλής ποιότητας για όσους αρέσει, τίποτα το ιδιαίτερο γενικότερα για να θυμάσαι.

- Κοτόπουλο φιλέτο με μπέικον. Το γνωστό σε όλους μας κοτομπέικον, μια χαρά.

- Μπουτάκια κοτόπουλο. Αν θυμάμαι καλά είχαν μια περίεργη κρούστα που προσωπικά δεν μου άρεσε. Εκτός και αν μπερδεύομαι με άλλο πιάτο.

- Χοιρινά πανσετάκια, μου άρεσαν. Λίγο λιπάκι παραπάνω είχαν αλλά ήταν νόστιμα!

- Λουκάνικο χωριάτικο. Τίποτα ιδιαίτερο, είναι απλώς στον κατάλογο για να βγουν τα 10 κρεατικά.

* Αν θυμάμαι καλά, εδώ έχουμε διάλειμα για τηγανιτή μπανάνα πριν φάμε τα μοσχάρια.

- Αλκάντρα (μοσχάρι με σκόρδο). Νοστιμότατο αλλά αυτό το σκόρδο... Έκανε την πρώτη φορά 2 μέρες να μου φύγει. Τη δεύτερη φορά που είμασταν πιο υποψιασμένοι μας ήρθε πιο ελαφρύ.

- Πικάνια (μοσχάρι στο αλάτι). Νόστιμο σαν το κυρίως πιάτο. Το ξαναπήραμε στο τέλος.

- Μαμίνια (μοσχάρι με μπέικον). Φανταστείτε όπως το κοτομπέικον, ζουμερότατο!

- Λόμπο, δηλαδή το σήμα κατατεθέν τους, χοιρινό με παρμεζάνα και ανανά. Όντως το κρέας ήταν ποτισμένο με παρμεζάνα, ζουμερό αλλά... μου έκανε εντύπωση που οι άλλοι 2 δεν ζήτησαν την επανάληψη του!

Για το τέλος, μας ήρθε αρωματικός και δυνατός βραζιλιάνικος καφές και ένα γλυκάκι που διαλέξαμε από τον κατάλογο με καρύδα και σοκολάτα, μια χαρά για να κλείσουμε τη βραδιά...

Σύνολο στα 44 ευρώ για 3 άτομα και με τα ορεκτικά να μην έχουν τελειώσει. Σημειώστε βέβαια πως μπορεί να αναφέρονται 10 κρεατικά αλλά μιλάμε για 1-2 μπουκιές στο κάθε ένα. Και πάλι όμως είναι αρκετές!

Αξίζει μια επίσκεψη στο Μαρακανά;Πλέον ΝΑΙ. Δεν πρόκειται για πανδαισία γεύσεων, δεν είναι όμως και άσχημο. Είναι αρκετά τίμιο σε ότι προσφέρει, με πολύ καλή εξυπηρέτηση αλλά και με μετριότατο περιβάλλον. Για ρομαντικό ραντεβου δεν το προτείνω, προσέξτε και το σκόρδο!

Κατά τα άλλα, δύσκολα να μην συμπαθήσετε τον ιδιοκτήτη που μοιάζει κιόλας με τον Βαμβακούλα. Και παρά το ότι δεν πολυπρόλαβα τον συγκεκριμένο ποδοσφαιριστή, γουστάρω που ήταν και είναι τρολλλ!!! Γιατί τελικά η ζωή θέλει τρέλα και όχι μούτρα... Καλές γιορτές να έχουμε, με υγεία και ΤΡΕΛΑ!

Υ. Γ 1 Μπαλτάσαρε όταν στα έλεγα εγώ όλο το καλοκαίρι ότι θα σου λείψω, εσύ έλεγες τα δικά σου. Τώρα την "πληρώνει" ο Ντάμπο το ελεφαντάκι.... Μας λείπεις ρε μπαγάσα!

Υ. Γ 2 Όσοι έχουν μουράκλες, να μείνουν σπίτια τους. Η παρέα μας χρειάζεται και τα τρολλ!!!

13 Οκτ 2016

Πήγαμε παρέα 4 ατόμων για να δοκιμάσουμε την βραζιλιανικη κουζίνα που αναζητουσαμε, κυριακή μεσημέρι όταν πήγαμε ήταν ήρεμα μετά βέβαια γέμισε ολο το μαγαζί.
Εκ πρώτης όψεως δεν σου γεμιζει το μάτι λόγω της διακοσμισης αλλά γενικά σε ταξιδεύει στη Βραζιλια.
Μετά απο σκέψη πήραμε 2 μεγάλα μενου (οι άλλες επιλογες ηταν το μικρό στα 14 εύρω και οι μερίδες) για να τα βάλουμε στη μέση ΠΡΟΣΟΧΗ το μεγάλο μενου "2 ατόμων" με τα 19 όπως και αυτό με τα 14 στην ουσία είναι για 1 άτομο παίρνεις ποσότητα για 1 (1 λουκάνικο 1 πανσετα κλπ και 1 γλυκό στο τέλος) στην ουσία δηλαδή απλα έφυγε το απεριόριστο λόγω του οτι το μοιραζεσαι δεν μπορώ να πω οτι σκάσαμε στο φαγητό αλλά ήταν μια καλή εμπειρία μπορώ να πω.
Με 2 νερά μας πήγε 40 εύρω 10 το άτομο δηλαδή.
Θα το ξαναεπισκεπρομουν ίσως όταν νιώσω νοσταλγία για τη βραζιλια.

20 Δεκ 2015

Πολύ καλησπέρα σας! Ελπίζω να μην διαγράψετε την κριτική μου καθώς απο τις προηγούμενες που διάβασα φαντάζομαι θα είναι η μόνη καλή.

Μα πραγματικά, πήγατε στο ίδιο μαγαζί??!!! Πήγα μία φορά το 2013 στα γενέθλιά μου και ήταν άψογα, φαγητό, εξυπηρέτηση, κόστος. Φέτος έχω ήδη πάει 2 φορές και σκοπεύω να γίνω και θαμώνας. Όχι απλά σκάω απο το φαγητό, δεν με έχει πειράξει και καθόλου φέυγοντας εν αντιθέσει με άλλα εστιατόρια πο επισκέπτομαι. Άν εξαιρέσεις το περισσότερο σκόρδο που κάποια φαγητά έχουν -αλλά και αυτό είναι υποκειμενικό, όλα είναι άψογα!

Δεν ξέρω που αποσκοπεί η αρνητική κριτική αλλά καθώς έχω ραδιοφωνική εκπομπή θα φροντίσω ΠΑΝΤΑ να το αναφέρω και το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Με εκτίμηση,

Amelie