Ευρεία γκάμα κρεατικών με στάνταρ αλλά και εναλλακτικό μενού. Κυριακή ανοιχτά και μεσημέρι. Δευτέρα κλειστά.

Τρίτη έως Σάββατο από 18.00 έως 00.30. Κυριακή από 13.00 έως 0030. Δευτέρα κλειστά.

Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

19 Απρ 2018

Το Maracana Grill είναι ένα εστιατόριο που υπάρχει στην περιοχή των Τζιτζιφιών για περισσότερα από 20 χρόνια.. Είναι ένα εστιατόριο που το επισκέφθηκα όταν είχε πρωτοανοίξει, δηλαδή πάνω από 20 χρόνια... Τότε αν και δεν θυμάμαι πόσο κόστιζε το μενού σε χιλιάδες ανά άτομο, θυμάμαι ότι ήταν ατομικό και απεριόριστο... Δηλαδή, ήταν λίγο ακριβό μιας και αν και νόστιμα τα πιάτα, ήταν από αυτά που δυσκολεύεσαι να εκμεταλλευτείς το απεριόριστο, είναι "μπουχτιστικά"... Το Maracana Grill είναι ένα μαγαζί που βρίσκεται σε απόσταση βολής από το σπίτι μου και δίπλα στο υπερμάρκετ που κάνω συνήθως τα ψώνια μου. Αλλά επίσκεψη, όσο και αν το λέγαμε ανά διαστήματα, δεν είχαμε τολμήσει... Ίσως έφταιγε και η έλλειψη παρουσίας στο Ask, ίσως ότι η κουζίνα αυτή δεν είναι από τις αγαπημένες μου; Δεν μπορώ να το προσδιορίσω ακριβώς...

Η τελευταία θετική από τον φίλο Vagelis με έκανε να το βάλω στο πρόγραμμα αλλά τελικά η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε μετά από ενάμισι περίπου χρόνο, την τελευταία Παρασκευή του Μάρτη, μετά από μαραθώνια επίσκεψη στα καταστήματα με την κολλητή μου... Αφού προλάβαμε να μπούμε και στο υπερμάρκετ για τα ψώνια λίγο πριν κλείσει, η πείνα μας όταν βγήκαμε "χτυπούσε κόκκινο"... Διάθεση να οδηγήσουμε για οπουδήποτε αλλού δεν υπήρχε και το Maracana Grill ήταν πάντα εκεί... Και όχι μόνο αυτό αλλά είχε και πολύ κόσμο. Οπότε η απόφαση ήταν μονόδρομος, μπαίνουμε ρωτάμε αν υπάρχει τραπέζι για δύο άτομα και ξεκινάει η γευστική μας εμπειρία από τον "τρέχω σαν το Βέγγο" σερβιτόρο, ο οποίος ήταν όλα τα λεφτά, εξηγούσε με σαφήνεια τις επιλογές σε μενού, εξηγούσε το κάθε πιάτο και τον τρόπο που τρώγεται, έφερνε σούβλες, μοίραζε, έφερνε ποτά, γλυκά, λογαριασμούς και έκανε και πλάκα... Πραγματικά, one man show!

Ο χώρος απλός, με τραπέζια φαγητού σκούρου χρώματος σε καλές αποστάσεις το ένα από το άλλο (αν και με όχι και τόσο καλή διάταξη), άνετες καρέκλες και πολλές φανέλες βραζιλιάνων ποδοσφαιριστών να κρέμονται από πάνω μας.

H επιλογή μας ήταν ανάμεσα στο μενού των 17 ευρώ, το οποίο περιείχε ένα πιάτο σαλάτας από το salad bar, κάποια πιάτα της βραζιλιάνικης κουζίνας και 5 σούβλες κρεατικών + γλυκό + καφέ ή των 22 ευρώ με όλα τα υπόλοιπα ίδια μόνο που οι σούβλες κρεατικών γίνονται 10 + 1 επιλογής μας σε επανάληψη. Και τα δύο μπορούν να τα μοιραστούν δύο άτομα. Τελικά, επιλέξαμε αυτό των 22 ευρώ για πιο πλήρη εκβάθυνση στην κουζίνα της Βραζιλίας.

θα ξεκινήσω λέγοντας ότι καθίσαμε και ήρθε αμέσως το εμφιαλωμένο νερό, το οποίο δεν κρατήσαμε αλλά αλλάχτηκε με χαμόγελο με δροσερό νερό βρύσης. Το πιάτο με τις σαλάτες από το salad bar που επιλέξαμε περιείχε τονοσαλάτα που πάντα μου αρέσει (ήταν και εδώ πολύ επιτυχημένη), διάφορες άλλες που δεν θυμάμαι ονομασίες και συστατικά αλλά ήταν νόστιμες και δροσερές. Δεν πήραμε τίποτα που να έχει σχέση με χωριάτικη, ρόκα, φέτα κλπ που υπάρχουν. Μόνο λίγο σκέτο καπνιστό τυρί. Στην συνέχεια ήρθαν τρία μπολάκια, το ένα για το ρύζι με τα φασόλια που θα μας έφερναν και τα άλλα δύο για τα κρεατικά. Μετά ήρθε το ρύζι, τα μαύρα φασόλια με λουκάνικο (τα δύο αυτά συνδυάζονταν με το ένα μείγμα από τα μπολάκια και ήταν πολύ νόστιμα αλλά λόγω φασολιών βαρύ), πατάτες τηγανιτές που ήταν οκ, κάποιες κροκέτες με ρύζι (αρκετά καλές).

Στην συνέχεια αρχίζει η παρέλαση των κρεάτων με πρώτες τις καρδιές κοτόπουλου (οκ), λουκάνικο μοσχαρίσιο (οκ), κοτόπουλο φιλέτο με μπέικον (μια χαρά), λουκάνικο χωριάτικο (λίγο άσχετο θεωρώ με το concept), πανσέτα χοιρινή (νόστιμη και ζουμερή) και μπουτάκια κοτόπουλο με μια κρούστα που ήταν νόστιμα. Ένα μικρό διάλειμμα που περιλαμβάνει τηγανιτή μπανάνα και συνεχίζουμε με μοσχάρι: Αλκάντρα που ήταν πολύ νόστιμο, πικάνια που ήταν λίγο σκληρό αλλά νόστιμο, ένα άλλο που το βουτούσαν σε μια σως, είχε κόκκαλο και αρκετό λίπος (δεν μας ενθουσίασε) και τέλος το χοιρινό με παρμεζάνα και ανανά που ήταν νοστιμότατο (σε αυτό θέλαμε να πάμε σε επανάληψη αλλά είχαμε σκάσει και δεν το κάναμε). Συνοδεύσαμε το γεύμα μας με χύμα ροζέ κρασί καλής ποιότητας για χύμα.

Τέλος, επιλέγεις ένα από τα τέσσερα γλυκά τους: Μια παραλλαγή του Dulce leche, μια παραλλαγή του σοκολατένιου κορμού με καρύδα, νομίζω κάποιο ακόμα με καρύδα και αυτό που επιλέξαμε εμείς και έμοιαζε με κρέμα καραμελέ αλλά πιο σφιχτή (νόστιμο) και δυνατός βραζιλιάνικος καφές.

Η εμπειρία μου, λοιπόν, στο Maracana Grill ήταν μια χαρά και σίγουρα value for money αφού με 26 ευρώ είχαμε μια διαφορετική γευστική εμπειρία. Δεν είναι βέβαια μια κουζίνα που θέλω να την γεύομαι συχνά αλλά ελπίζω να μην κάνω πάλι να το επισκεπτώ μια εικοσαετία...

13 Ιούλ 2018

Το επισκεφτηκα χτες (24/6/2018) με εναν φιλο και πηραμε το μεγαλο μενου των 22€ Δεν αναφερω τι περιεχει γιατι προφανως θα το εχουν ηδη πει πολυ και δεν εχει νοημα.

Μου αρεσε το ρυζι με τα φασολια, μου αρεσαν οι σαλατες και μου αρεσαν και τα κρεατικα, αν και καποια μοσχαρισια ειχαν πολυ αλατι. Το κακο ειναι η πολυ μικρη ποσοτητα στις σουβλες που φερνουν.

Κυριολεκτικα καθε σουβλα ειναι ενα κοματακι απο ενα νορμαλ καλαμακι σουβλαντζιδικου, μιλαμε οτι βγαινει μια μπουκια για καθε ατομα. Δεν θελω να πω οτι δεν χορτασαμε γιατι θα ειναι ψεμα, χορτασαμε και με το παραπανω και μαλιστα δεν πηραμε καν την εξτρα σουβλα που μπορουσαμε να ζητησουμε γιατι δεν μπορουσαμε να φαμε αλλο.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ενω υπαρχει μεγαλη ποικιλια στα κρεατικα η ποσοτητα ειναι τοσο μικρη που σχεδον δεν τα καταλαβαινεις και δεν τα θυμασαι μετα απο λιγο. Επισης ενω οπως ειπα ηταν ολα πολυ νοστιμα παρα το τσουχτερο αλατι σε καποια, οστοσο δεν απειχαν ιδιαιτερα απο κρεατικα που μπορεις να βρεις σε καλες (τονιζω το καλες) ταβερνες και ψητοπωλεια.

Σιγουρα οι σως που ειχαν φερει διναν εναν διαφορετικο τονο αλλα ως εκει. Απο γλυκα δοκιμασαμε ενα με καρυδα σοκολατα και ενα με ζαχαρουχο γαλα και φρουτα που ηταν πεντανοστιμα, οστοσο θεωρω απαραδεκτο και ανευ λογικης σε μενου δυο ατομων να προσφερεαι ενα γλυκο και μαλιστα αρκετα μικρου μεγεθους και επειδη εχω δει τις απαντησεις του ιδιοκτητη σε αυτο το θεμα, να πω πως μου ειναι παγερα αδιαφορο το ποσο τους κοστιζουν!

Δεν νοειται μενου δυο ατομων με γλυκο και να δινει μια μεριδα γλυκο! Εαν το κοστος ειναι τοσο μεγαλο ας αφαιρεσουν το γλυκο απο το μενου, νομιζω κανεις δεν θα εχει αντιρηση να δινει εναμισι ευρω για να παρει το γλυκο. αλλα να το εχει στο μενου και να δινει μονο ενα ειναι σκετη κοροιδια! Να τονισω ομως οτι ο ιδιοτκτης με τον οποιο ειχαμε πιασει κουβεντα προς τιμη του μας κερασε ενα ακομα γλυκο.

Οστοσο θεωρω οτι αυτο θα επρεπε να ειναι κανονας και οχι εξαιρεση. Τελος ο χωρος φαινεται οτι ειναι πολυ παλιος και χρηζει ανακαινησης μιας και θυμηζει παλιο καφενε σε πρασινο - κιτρινο χρωμα και σημαιες βραζιλιας. Εδω να πω πως θσ επρεπε το tripadvisor να εχει και βαθμολογια περιβαλλοντος.

Η εξυπηρετηση ηταν αψογη για αυτο και το πενταρι, οστοσο να πω οτι εκτος απο εμας ειχαν μολις ενα καομα τραπεζι δυο ατομων, προφανως λογο του παλιοκαιρου που ειχε χτες, οποτε ηταν ευκολη η ζωη των σερβιτορων και δεν εχω πληρη εικονα οπως θα ειχα σε συνθηκες πιεσης αμα ειχαν παραπανω κοσμο.

Συνοψηζοντας πιστευω οτι αν καποιος δεν εχει παει, αξιζει να παει για την ολη φαση και την εμπειρια, αλλα μεχρις εκει. Βγαινοντας απο το εστιατοριο με τον κολητο μου συμγωνησαμε και οι δυο οτι καλο ηταν αλλα δεν μας τραβαει να ξαναπαμε και νομιζω οτι αυτο εγινε γιατι ενω ειναι σε γενικες γραμμες καλο, οστοσο δεν σου δινει το κατι παραπανω, να φυγεις δηλαδη απο εκει και να πεις οτι εφαγες κατι ξεχωριστο.