28 Αυγ 2016

"Πάμε για πεινιρλί στη Δροσιά;" ήταν η ατάκα που μόλις ακούστηκε ένα βράδυ, 2-3 μέρες μετά το Δεκαπενταύγουστο, με έκανε να τηλεμεταφερθώ στην παιδική μου ηλικία, όταν οι γονείς μου μαζί με θείους, κουμπάρους, μπατζανάκηδες, ξαδέρφια και λοιπούς συγγενείς ανηφορίζαμε στη Δροσιά για.... δροσιά, και φυσικά για πεινιρλί, όπου τις ένδοξες εκείνες εποχές τρώγαμε μέχρι λιποθυμίας και πληρώναμε περί τις 10.000 δραχμές ανά οικογένεια, αν η μνήμη μου δεν με ξεγελά.

Από τότε άλλαξαν πάρα πολλά, έφυγε η εποχή της αθωότητας, έφυγαν συγγενείς, ήρθαν μνημόνια, ήρθε κι ο κύριος ΕΝΦΙΑ και μας κατσικώθηκε, γενικώς ήρθαν πολλά.

Η άδεια Αθήνα τον Αύγουστο μου αρέσει, το έχω ξαναπεί, επειδή ως άνθρωπος απολαμβάνω αυτή την ησυχία και τη ραστώνη. Αυτό που κάπως με ξεβολεύει είναι η απέλπιδα αναζήτηση ανοιχτού εστιατορίου, για την έξοδο με την παρέα μου, καθώς τα περισσότερα κλείνουν για ξεκούραση, ανασυγκρότηση και ανανέωση, κάτι που είναι απολύτως θεμιτό και αναγκαίο.

Κάπως έτσι ήρθε και η σειρά του Ελευθεριάδη, που πολύ τον παίνευε ένας φίλος μου εδώ και καιρό και που τυγχάνει τακτικός του θαμώνας. Κι αφού μου έφαγε το κεφάλι μαζί και τα αυτιά, και τσεκάραμε κι ότι είναι ανοιχτά, βάλαμε τα 2 gps μας και ξεκινήσαμε.

Θυμόμουν στο περίπου πού βρίσκεται, αλλά άφησα τα gps να ( μην ) κάνουν τη δουλειά τους, και πραγματικά έπεσε το γέλιο της αρκούδας, όταν λίγο πριν στρίψουμε στο σωστό φανάρι, το ένα δήλωσε "στρίψτε δεξιά" και το άλλο "στρίψτε αριστερά".

Τελικώς εμπιστεύτηκα τη μύτη μου, που δεν με προδίδει ποτέ (!! ) και φτάσαμε χωρίς τη βοήθεια της τεχνολογίας. Άνετο παρκάρισμα ακριβώς απέξω, αλλά διαθέτει και δικό του parking, που όμως ήταν ψιλογεμάτο. Λίγο πιο πάνω βρίσκεται και ο ανταγωνιστής Τεχλικίδης.

Ο χώρος έχει περιγραφεί αναλυτικά από τους φίλους εδώ, διαθέτει μια τεράστια αλλά φουλαρισμένη αυλή με χαλικάκι και ψηλά δέντρα για άφθονη δροσιά, οπότε εμείς διαλέξαμε ένα τραπέζι στο πλαινό εξωτερικό κομμάτι όπου είχαμε δροσιά, αλλά χωρίς τα δέντρα από πάνω μας.

Για τον μέσα χώρο δεν έκανα αυτοψία, αλλά βάσει μιας αμυδρής εικόνας που είχα από το τζάμι, το σκηνικό είναι όντως αφημένο έτσι από άλλη εποχή, 80's κατάσταση, κάτι που δεν με ξετρελαίνει αλλά ούτε και με ενοχλεί γιατί το έχω βιώσει.

Το σέρβις είναι κι εδώ 2 ταχυτήτων. Ενώ τα παιδιά τρέχουν πρόθυμα να εξυπηρετήσουν, δεν έχουν μεταξύ τους συντονισμό. Π. χ. ήμασταν 4 άτομα, καθήσαμε. Για τα επόμενα 20 λεπτά, δεν είχαμε νερό ή καταλόγους, αλλά είχαμε 3 διαφορετικούς σερβιτόρους που μας ρώτησαν 3 φορές αν ήμαστε 4 άτομα. Ε ναι, είμαστε εμείς και οι ghostbusters!!!

Από την άλλη δεν μπορώ να παραλείψω ότι μας έφεραν 3 κανάτες παγωμένο νερό όλο το βράδυ και χωρίς καν να το ζητήσουμε και ότι είναι γενικώς ευγενικοί μέσα στο τρέξιμό τους.

Στο προκείμενο λοιπόν, που είναι και το ζητούμενο. Ναι, το πεινιρλί του είναι ακριβό (από 8 ευρώ το πιο φθηνό, μόνο με βούτυρο και τυρί, μέχρι 12 ευρώ το σπέσιαλ με φουλ έξτρα). Στα συνοδευτικά τους, που είναι σε μεγάλη ποικιλία, οι τιμές πιο νορμάλ, αλλά οι μερίδες λίγο τσουρούτικες.

Υπάρχουν και κάποιες πίτσες, σαγανάκια και αρνίσια παιδάκια ( αυτά άκυρα κατά την γνώμη μου) αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει καμία επιλογή σε μακαρονάδα. Στενάχωρο, καθώς ο ένας μας ήθελε μόνο μακαρονάδα, και γι αυτό ήρθε κιόλας, και απογοητεύτηκε γι αυτή την έλλειψη, ψάχνοντας τελικά να δει τί θα φάει.

Ένα άλλο λάθος στον κατάλογο είναι που έχει μαζί με όλα τα υπόλοιπα και τους γίγαντες και τα καλαμαράκια τηγανιτά, και όταν τα ζητήσαμε, η απάντηση όλο στόμφο ήταν πως δεν υπάρχουν Σαρακοστιανά το καλοκαίρι (!!! )

Με τούτα και με κείνα η βραδιά κυλούσε ευχάριστα, αυτό το ράθυμο αυγουστιάτικο βράδυ.

Η παραγγελία μας λοιπόν διαμορφώθηκε ως εξής:

- σαλάτα πράσινη ανάμεικτη, για 4 άτομα αναγράφεται, και πραγματικά έτσι ήταν. Θηριώδης γαβάθα. Μαρούλι, κόκκινη λόλα, ρόκα, κρεμμυδάκι φρέσκο, άνηθο, κάππαρη, ντομάτα, όλα φρέσκα και καλής ποιότητας. Δεν φαγώθηκε όλη γιατί ήταν πάααρα πολλή. (6 ευρώ)

- σαλάτα απλή, ήτοι ντομάτα, αγγούρι, κρεμμύδι, πιπεριά. Καλή, φρεσκοκομμένη, σε καλή ποσότητα. (4,20 ευρώ) Χρειάστηκε να ζητήσω 2 φορές το λαδόξυδο για τις σαλάτες.

- πατάτες τηγανιτές, φρέσκες, ωραίες, ζεστές αλλά λίγες στη μερίδα. (3,50 ευρώ)

- τζατζίκι, πολύ πολύ καλό, με ωραίο γιαούρτι και μέτρια δυνατό, όπως μου αρέσει, λίγο τσιγκούνικη μερίδα ωστόσο. (3,50 ευρώ)

-κολοκυθάκια τηγανητά, θεωρείται σπεσιαλιτέ του μαγαζιού και είναι πολυδιαφημισμένα. Άδικα κατά την γνώμη μου. Δεν είναι κολοκυθάκια τηγανητά αλλά τσιπς κολοκυθιού deep fry, σαν να τρως πατατάκια με γεύση κολοκύθι ένα πράγμα. Φαγώθηκαν όλα ( κυρίως από τον πολυδιαφημιστή τους... ) αλλά εμένα με άφησαν αδιάφορη (4,20).

- ειδική εύφημος μνεία στο ψωμί τους, που, αν εξέλιπε το πεινιρλί, ήμουν ικανή να τρώω όλο το βράδυ μόνο αυτό με τζατζίκι και τίποτε άλλο. Στην πραγματικότητα δεν είναι ακριβώς ψωμί, αλλά κάτι που μοιάζει με τσιαπάτα, δηλαδή ζυμωτό, χωρίς διογκωτικές ουσίες, σαν χωριάτικη μικρή λαγάνα... τελωσπάντων καταλάβατε τί εννοώ. Μας έφεραν 2 τέτοια ψωμιά, χρεώθηκαν 1 ευρώ το καθένα. Μου άρεσε πάρα πολύ.

- 1 πεινιρλί με τυρί και ζαμπόν (9,50 ευρώ), 1 με ζαμπόν και αυγό μάτι (10,60 ευρώ) και 1 σπέσιαλ με την μάνα του και τον πατέρα του, δηλ. με ζαμπόν, μπέικον, κιμά, λουκάνικο, σουτζούκι και αυγό μάτι (11,50 ευρώ). Υποθέτω ότι μαντεύετε ποιό ήταν το δικό μου. Επίσης ήρθαν, εννοείται, καυτά, με άφθονο βούτυρο από πάνω, γιατί εμείς είμεθα της full fat εμπειρίας, ή κάντο σωστά ή μην το κάνεις καθόλου ένα πράγμα. Πάντως αν κάποιος θέλει, μπορεί να το ζητήσει με λίγο ή και με καθόλου βούτυρο, αλλά πιστέψτε με, δεν θα είναι το ίδιο...

Δεν ξέρω αν πιο παλιά ήταν μεγαλύτερο, αλλά το μέγεθος είναι μεγάλο, σε σχήμα γόνδολας, σε γεύση ιδιαίτερο και πολύ χορταστικό και πραγματικά δεν ξέρω για ποιό λόγο κάποιος δεν θα μπορούσε να χορτάσει με αυτό το πεινιρλί. Και αυτό το λέω εγώ, που ζωή να' χω, καλύτερα να με ντύνεις παρά να με ταίζεις, που λέει ο λόγος.

Μου φάνηκε τόσο χορταστικό, όσο να μην το μπουχτίσω. Επίσης, από νοστιμιά σκίζει, πάντα για το δικό μου γούστο, αφράτο αλλά καλοψημένο και κριτσανιστό στις άκρες, βουτυράτο και αρωματικό. Βέβαια δεν έχω κάνει και διατριβή πάνω στο θέμα, όπως ο φίλος kostas9578 που διάβασα το οδοιπορικό του στα πεινιρλί της Αθήνας και εντυπωσιάστηκα. Με λίγα λόγια, μου άρεσε και θα ξαναπάω μόνο για το πεινιρλί, το πεινιρλί και... το πεινιρλί.

Πάμε τώρα στα default.
- η εξυπηρέτηση είναι αργή, πολύ αργή. Αργά θα παραγγείλεις, αργά θα φας. Πώς το έλεγε ο Jack Nicholson στην ταινία Ασκήσεις Ηρεμίας ; Goos fraa baa.... Γι'αυτό θέλει υπομονή. Τον Αύγουστο είναι ευκολότερο να το πετύχεις γιατί όλοι λειτουργούν με αυτούς τους ρυθμούς.

- Το κρασάκι το λευκό, το χύμα, απλά δεν πίνεται. Το αφήσαμε. Ας όψεται που δεν ήθελα να φουσκώσω με μπύρα.

- Πολλή ώρα αφότου φάγαμε, τα άδεια σερβίτσια μας ήταν ακόμα επάνω στο τραπέζι. Αυτό με ξενίζει το ίδιο με το να έρθει ο σερβιτόρος να τα μαζέψει αμέσως μόλις φάω την τελευταία μπουκιά μου.

- Κεράστηκε όλη η αυλή με τις πολλές παρέες, άφθονες πιατέλες με καρπούζι, αλλά σε εμάς το απόλυτο τίποτα. Ένα πελώριο γιατί με απασχόλησε φιλοσοφικά, και λίγο ενοχλήθηκα, αλλά δεν επέμεινα να γκρινιάξω, λόγω παρέας. Να το κοιτάξουν πάντως αυτό με τα επιλεκτικά κεράσματα οι επιχειρηματίες, γιατί τώρα τελευταία μου έχει συμβεί ξανά, και δεν είναι καθόλου ωραίο για τον πελάτη που ακουμπά ποσά καθόλου ευκαταφρόνητα, να νιώθει έτσι δυσάρεστα. Και ξαναλέω, δεν είναι το καρπούζι που μας έλειψε, αλλά η κίνηση και η πρόθεση.

- Τέλος να πω, ότι κυκλοφορεί και μια ανεπίσημη φήμη, ότι στο μιλητό γίνεται μια καλή εκπτωσούλα στο τέλος στο λογαριασμό, άνευ αποδείξεως. Σε εμάς ήρθαν από την αρχή όλες οι αποδείξεις στο τραπέζι, οπότε ίσως next time. Δεν πειράζει κιόλας, γιατί το deal αυτό το έχουμε σε άλλο μαγαζί που είμαστε πελάτες!!

Μαζί με ένα ακόμη πεινιρλί που το ζητήσαμε πακέτο ( μια ψυχή στο σπίτι το περίμενε πώς και πώς, οι τιμές μάλιστα είναι γύρω στα 2 ευρώ χαμηλότερες για πακέτο, ιδού το vfm ), ο λογαριασμός έφτασε στα 65 ευρώ, δηλ 15 ευρώ το άτομο. Αλλά ήμασταν 4 και πήραμε πολλά.

Είναι ακριβός; Ναι είναι, όπως κι αν το δεις. Αν όμως ένα ζευγάρι κινηθεί στη λογική πεινιρλί και μπύρα, είναι μια έξοδος προσιτή, δεδομένης και της ποιότητας που έχει. Γι'αυτό κι εγώ θα ξαναπάω. Μόνο για το πεινιρλί του. Μάλιστα αποφάσισα, στο σπίτι εκεί που έχω τον κουμπαρά μου και μαζεύω για τις μικρές απολαύσεις της ζωής, δίπλα θα βάλω άλλον έναν, που θα γράφει "κουμπαράς πεινιρλί Ελευθεριάδη"!!!

Χρόνια άκουγα για τον ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΗ και (υποτίθεται) το καλύτερο πεϊνιρλί της Αθήνας, όμως μόνο χτες μου δόθηκε η ευκαιρία να τον επισκευτώ.
Ο χώρος καλός με μεγάλο πάρκινγκ και αυλή. Είχε αρκετό κόσμο, αλλά αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι οι ηλικίες είμασταν από σαράντα και πάνω και μωρά που τσιρίζαν.
Το μενού, απλό, εκτός από τα πεϊνιρλί με προσθήκες από κάποια ορεκτικά και σαλάτες.
Παραγγείλαμε δύο πεϊνιρλί και μια κολοκυθάκια με τζατζίκι. Τα κολοκυθάκια ήταν καλά -αν και δεν θα έβλαπτε λίγο απορροφητικό χαρτί για το πολύ λάδι- και το τζατζίκι μου φάνηκε αγορασμένο χύμα από σούπερ-μάρκετ.

Αλλά η έντονη απογοήτευση ήταν τα "περίφημα" πεϊνιρλϊ. Κατ´αρχάς αυτό που σερβίρει δεν είναι πεϊνιρλί. Μου φάνηκε περισσότερο σαν κακή πίτσα από το Μπανγκλαντές ή το Τουρκμενιστάν! Ήταν ένα μακρόστενο μικρό πράγμα, όντως στο σχήμα του πεϊνιρλί, σερβιρισμένο σε αντίστοιχα στενάχωρο μεταλλικό πιατάκι ('70 s! ) με ελάχιστα υλικά επάνω -σαν πίτσα σε κυλικείο σχολείου με οικονομικές δυσκολίες- και για το κόψεις ήθελες αλυσοπρίονο.

Πραγματικά δεν έχω φάει χειρότερο στην ζωή μου, θα προτιμούσα να φάω τα πεϊνιρλί που φτιάχνει ο φούρνος στη γειτονιά μου και κοστίζουν μόνο 2,50 €!
Ενώ για τα διάσημα πεϊνιρλί του Ελευθεριάδη πληρώσαμε περίπου 11 € το κομμάτι!!

Συνολικά τα 2 πεϊνιρλί, με μια κολοκυθάκια - τζατζίκι και δυο μπύρες κοστίσανε 37,50 ευρώ.

Αν αυτό ήταν το "καλύτερο" πεϊνιρλί στην Αθήνα, τότε στην Αθήνα δεν υπάρχει πεϊνιρλί..

Το πεϊνιρλί του ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΗ το ξέρουμε τουλάχιστον 40χρόνια. Θυμάμαι Κυριακές από τα παιδικά μου χρόνια να συνδυάζουμε μίνι εκδρομή στη Δροσιά με εξαιρετικό, ζουμερό, βουτυράτο πεϊνιρλί και τα πιο γλυκά τηγανητά κολοκυθάκια.

Την περασμένη Κυριακή όμως όλα ανετράπησαν, γεμίζοντας μας με απογοήτευση, εκνευρισμό και αίσθημα πείνας.

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή:
Καθώς φτάσαμε, είδαμε -ίδιον του ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΗ- ότι το πάρκινγκ μέσα στο χώρο ήταν περιορισμένο. "Ωραία! ", σκεφτήκαμε, "όλα βαίνουν ως συνήθως". Παρκάραμε και κατευθυνθήκαμε προς τα τραπεζάκια στην αυλή. Το ντεκόρ έχει αλλάξει, οι κλασικές καρέκλες εχουν αντικατασταθεί απο μεταλλικές με μαξιλαράκια (οχι σε όλες), τα τραπέζια περισσότερα και σε πιο πυκνή διάταξη. Πολλοί απο τους συνδαιτημόνες τρωνε με τον ήλιο να τους τυφλώνει, μιας και οι ομπρέλες που εχουν, είναι μάλλον λίγες και σίγουρα μη αποτελεσματικές.

Έρχεται σε λογικό χρόνο ο σερβιτόρος και παραγγέλνουμε
- μια σαλάτα "απλή" (ντομάτα, αγγούρι, κρεμμύδι, ελιές, φλούδες πιπεριάς)
- μια κολοκυθάκια τηγανητά
- δυο μερίδες μπιφτέκια
- ένα πεϊνιρλί τυρί-βούτυρο
- ένα πεϊνιρλι τυρί-λουκάνικο
- ένα πεϊνιρλι τυρί-ζαμπόν και
- ένα πεϊνιρλι φέτα-ντομάτα-κρεμμύδι-πιπεριά.
Η ώρα 14:15.

Στις 14:35 έρχονται κολοκυθιά και σαλάτα. Τα κολοκυθάκια ήταν οχι μόνο σε θερμοκρασία δωματίου, αλλά και τόσο ποτισμένα με λάδι που οριακά τα "στραγγίζαμε" στις χαρτοπετσέτες - καμία σχέση με τα καυτά γλυκά κολοκυθάκια που είχαμε συνηθίσει να απολαμβάνουμε στον ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΗ.
Η ντομάτα ήταν σκληρή και με έντονη την παρουσία του άσπρου κότσου μέσα.

Η ώρα 14:55. Έρχονται τα μπιφτέκια με συνοδευτικό πατάτες τηγανητές. Και τα δυο σε θερμοκρασία δωματίου. Οι πατάτες για δείγμα. Τα μπιφτέκια νόστιμα.

Κάνουμε πρώτη κρούση για την υπόλοιπη παραγγελία "Θα παω να δω στην κουζίνα " η απάντηση του σερβιτόρου. Τίποτα. Μετά απο ένα τέταρτο ρωτάμε για δεύτερη φορά. Έν τω μεταξύ, γύρω τραπέζια που έχουν έρθει μετά απο εμάς αρχίζουν να σερβίρονται με πεϊνιρλι. "Τι να σας κάνω; Τηρείται σειρά προτεραιότητας ", η απάντηση του αγενούς σερβιτόρου. Τρίτη κρούση και τονίζουμε ότι άλλοι που ήρθαν αργότερα ήδη τρώνε. "Σειρά προτεραιότητας ". Σιγά σιγά τραπέζια αδειάζουν, μιας και οχι μονο έφαγαν, αλλα πέρασε εύλογο χρονικό διάστημα μετά απο αυτο και έφυγαν.
Στις 15:20 ζητάμε να ακυρωθεί η παραγγελία και να μιλήσουμε με υπεύθυνο. Ο υπεύθυνος ειναι τελείως αδιάφορος, μας δίνει την ίδια απάντηση περί προτεραιότητας και αφού τεκμηριώςαμε ότι στα πλαϊνά τραπέζια σερβιρίστηκαν ήδη, ενώ η παραγγελία έγινε μετά από τη δική μας, ξεστόμισε ένα απλό "ίσως έγινε κάποιο λάθος με την παραγγελία", αλλα δεν ζητά ούτε ένα συγγνώμη. Σε δέκα λεπτά έρχεται η παραγγελία ΠΛΗΝ ενός πεϊνιρλι, αυτού με την φέτα και τα λαχανικά. "Αυτο δεν ειναι έτοιμο ακόμα " μας λεει ο αγενής σερβιτόρος.
Όλη αυτή την ώρα ζούσαμε ένα μαρτύριο, αφού όλο νομίζαμε ότι "να, αυτή η παραγγελία θα ειναι για μας! " ή "να, τώρα θα φάμε επιτέλους", με το στομάχι μας να εκκρίνει γαστρικά υγρά, εμείς ομως να μην έχουμε να το ταΐσουμε.
Ακυρώνουμε το πεϊνιρλι που δεν ήρθε και επιστρέφουμε το τυρί-βούτυρο, μιας και πλέον έχουμε κουραστεί απο την όλη ιστορία και μονο να φάμε δεν έχουμε κέφι, γιατι η ώρα έχει πάει 16:00.

Τα πεϊνιρλι σε θερμοκρασία δωματίου, ενώ παλιά Πάθαινες έγκαυμα αν τα έτρωγες αμέσως. Πολύ μικρότερα απο άλλες φορές, πολύ φτωχά σε βούτυρο Και σε τυρί, τόσο σκληρό δε που με δυσκολία κοβόταν με το πριονωτό μαχαίρι που είχαν κάποιοι από μας. Απογοήτευση στην απογοήτευση.

Ζητάμε λογαριασμό. 49,20!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αφήνουμε 50€ στο τραπέζι και σηκωνόμαστε να φύγουμε. Ο υπεύθυνος προσεγγίζει το τραπέζι, ψάχνει να δει τα χρήματα και μας ρωτάει "Τι αφήσατε;"!!!!!! Τι προσβολή!! Δηλαδη θεώρησε ότι θα φεύγαμε δίχως να πληρώσουμε ;; Και μας το δείχνει με αυτόν τον πλέον αδιάκριτο και αγενή τρόπο;; Ας περίμενε να γυρίσουμε το κεφάλι μας και να ήλεγχε μετά αν πληρώσαμε. Δεν ζήτησε ούτε ένα συγγνώμη για την ταλαιπωρία κανεις τους, ούτε το γκαρσόνι "που ειναι μονο Κυριακές", ούτε ο υπεύθυνος του μαγαζιού.

Προφανώς η διεύθυνση έχει αλλάξει, μιας και δεν άλλαξε μονο η εμφάνιση του χώρου, αλλα και η ποιότητα του φαγητού και του σέρβις. Ειναι κρίμα τέτοιες επιχειρήσεις, που εχουν χτίσει με κόπο το όνομα τους, να καταντάνε έτσι.

Προφανώς τα πεϊνιρλι ειναι προκατεψηγμένα ή έστω προψημενα με τυρί και γι αυτο και δεν μπόρεσαν να φτιάξουν εξαρχής το "ειδικής παραγγελίας" πεϊνιρλι με φέτα και λαχανικά. Απαράδεκτο, απο τη στιγμή που πληρώνεις 9,20€ και άνω το τεμάχιο όμως!

Και προφανώς μείναμε πλήρως δυσαρεστημένοι και δεν θα ξαναπάμε τόσο δρόμο για να μείνουμε νηστικοί, ταλαιπωρημένοι, ξεγελασμενοι και προσβεβλημένοι.

06 Αυγ 2016

Καλο περιβαλλον, πανακριβο 10 ετρω το πεινιρλι!!, κακο σερβις 45 λεπτα να σερβίρουν με λιγο κοσμο, δε δεχονται πισυωτικες. Δεν αξιζει τον κοπο. Απο γευση καλη αλλα τίποτα ιδιαίτερο.