Χρόνια άκουγα για τον ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΗ και (υποτίθεται) το καλύτερο πεϊνιρλί της Αθήνας, όμως μόνο χτες μου δόθηκε η ευκαιρία να τον επισκευτώ.
Ο χώρος καλός με μεγάλο πάρκινγκ και αυλή. Είχε αρκετό κόσμο, αλλά αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι οι ηλικίες είμασταν από σαράντα και πάνω και μωρά που τσιρίζαν.
Το μενού, απλό, εκτός από τα πεϊνιρλί με προσθήκες από κάποια ορεκτικά και σαλάτες.
Παραγγείλαμε δύο πεϊνιρλί και μια κολοκυθάκια με τζατζίκι. Τα κολοκυθάκια ήταν καλά -αν και δεν θα έβλαπτε λίγο απορροφητικό χαρτί για το πολύ λάδι- και το τζατζίκι μου φάνηκε αγορασμένο χύμα από σούπερ-μάρκετ.

Αλλά η έντονη απογοήτευση ήταν τα "περίφημα" πεϊνιρλϊ. Κατ´αρχάς αυτό που σερβίρει δεν είναι πεϊνιρλί. Μου φάνηκε περισσότερο σαν κακή πίτσα από το Μπανγκλαντές ή το Τουρκμενιστάν! Ήταν ένα μακρόστενο μικρό πράγμα, όντως στο σχήμα του πεϊνιρλί, σερβιρισμένο σε αντίστοιχα στενάχωρο μεταλλικό πιατάκι ('70 s! ) με ελάχιστα υλικά επάνω -σαν πίτσα σε κυλικείο σχολείου με οικονομικές δυσκολίες- και για το κόψεις ήθελες αλυσοπρίονο.

Πραγματικά δεν έχω φάει χειρότερο στην ζωή μου, θα προτιμούσα να φάω τα πεϊνιρλί που φτιάχνει ο φούρνος στη γειτονιά μου και κοστίζουν μόνο 2,50 €!
Ενώ για τα διάσημα πεϊνιρλί του Ελευθεριάδη πληρώσαμε περίπου 11 € το κομμάτι!!

Συνολικά τα 2 πεϊνιρλί, με μια κολοκυθάκια - τζατζίκι και δυο μπύρες κοστίσανε 37,50 ευρώ.

Αν αυτό ήταν το "καλύτερο" πεϊνιρλί στην Αθήνα, τότε στην Αθήνα δεν υπάρχει πεϊνιρλί..

Το πεϊνιρλί του ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΗ το ξέρουμε τουλάχιστον 40χρόνια. Θυμάμαι Κυριακές από τα παιδικά μου χρόνια να συνδυάζουμε μίνι εκδρομή στη Δροσιά με εξαιρετικό, ζουμερό, βουτυράτο πεϊνιρλί και τα πιο γλυκά τηγανητά κολοκυθάκια.

Την περασμένη Κυριακή όμως όλα ανετράπησαν, γεμίζοντας μας με απογοήτευση, εκνευρισμό και αίσθημα πείνας.

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή:
Καθώς φτάσαμε, είδαμε -ίδιον του ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΗ- ότι το πάρκινγκ μέσα στο χώρο ήταν περιορισμένο. "Ωραία! ", σκεφτήκαμε, "όλα βαίνουν ως συνήθως". Παρκάραμε και κατευθυνθήκαμε προς τα τραπεζάκια στην αυλή. Το ντεκόρ έχει αλλάξει, οι κλασικές καρέκλες εχουν αντικατασταθεί απο μεταλλικές με μαξιλαράκια (οχι σε όλες), τα τραπέζια περισσότερα και σε πιο πυκνή διάταξη. Πολλοί απο τους συνδαιτημόνες τρωνε με τον ήλιο να τους τυφλώνει, μιας και οι ομπρέλες που εχουν, είναι μάλλον λίγες και σίγουρα μη αποτελεσματικές.

Έρχεται σε λογικό χρόνο ο σερβιτόρος και παραγγέλνουμε
- μια σαλάτα "απλή" (ντομάτα, αγγούρι, κρεμμύδι, ελιές, φλούδες πιπεριάς)
- μια κολοκυθάκια τηγανητά
- δυο μερίδες μπιφτέκια
- ένα πεϊνιρλί τυρί-βούτυρο
- ένα πεϊνιρλι τυρί-λουκάνικο
- ένα πεϊνιρλι τυρί-ζαμπόν και
- ένα πεϊνιρλι φέτα-ντομάτα-κρεμμύδι-πιπεριά.
Η ώρα 14:15.

Στις 14:35 έρχονται κολοκυθιά και σαλάτα. Τα κολοκυθάκια ήταν οχι μόνο σε θερμοκρασία δωματίου, αλλά και τόσο ποτισμένα με λάδι που οριακά τα "στραγγίζαμε" στις χαρτοπετσέτες - καμία σχέση με τα καυτά γλυκά κολοκυθάκια που είχαμε συνηθίσει να απολαμβάνουμε στον ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΗ.
Η ντομάτα ήταν σκληρή και με έντονη την παρουσία του άσπρου κότσου μέσα.

Η ώρα 14:55. Έρχονται τα μπιφτέκια με συνοδευτικό πατάτες τηγανητές. Και τα δυο σε θερμοκρασία δωματίου. Οι πατάτες για δείγμα. Τα μπιφτέκια νόστιμα.

Κάνουμε πρώτη κρούση για την υπόλοιπη παραγγελία "Θα παω να δω στην κουζίνα " η απάντηση του σερβιτόρου. Τίποτα. Μετά απο ένα τέταρτο ρωτάμε για δεύτερη φορά. Έν τω μεταξύ, γύρω τραπέζια που έχουν έρθει μετά απο εμάς αρχίζουν να σερβίρονται με πεϊνιρλι. "Τι να σας κάνω; Τηρείται σειρά προτεραιότητας ", η απάντηση του αγενούς σερβιτόρου. Τρίτη κρούση και τονίζουμε ότι άλλοι που ήρθαν αργότερα ήδη τρώνε. "Σειρά προτεραιότητας ". Σιγά σιγά τραπέζια αδειάζουν, μιας και οχι μονο έφαγαν, αλλα πέρασε εύλογο χρονικό διάστημα μετά απο αυτο και έφυγαν.
Στις 15:20 ζητάμε να ακυρωθεί η παραγγελία και να μιλήσουμε με υπεύθυνο. Ο υπεύθυνος ειναι τελείως αδιάφορος, μας δίνει την ίδια απάντηση περί προτεραιότητας και αφού τεκμηριώςαμε ότι στα πλαϊνά τραπέζια σερβιρίστηκαν ήδη, ενώ η παραγγελία έγινε μετά από τη δική μας, ξεστόμισε ένα απλό "ίσως έγινε κάποιο λάθος με την παραγγελία", αλλα δεν ζητά ούτε ένα συγγνώμη. Σε δέκα λεπτά έρχεται η παραγγελία ΠΛΗΝ ενός πεϊνιρλι, αυτού με την φέτα και τα λαχανικά. "Αυτο δεν ειναι έτοιμο ακόμα " μας λεει ο αγενής σερβιτόρος.
Όλη αυτή την ώρα ζούσαμε ένα μαρτύριο, αφού όλο νομίζαμε ότι "να, αυτή η παραγγελία θα ειναι για μας! " ή "να, τώρα θα φάμε επιτέλους", με το στομάχι μας να εκκρίνει γαστρικά υγρά, εμείς ομως να μην έχουμε να το ταΐσουμε.
Ακυρώνουμε το πεϊνιρλι που δεν ήρθε και επιστρέφουμε το τυρί-βούτυρο, μιας και πλέον έχουμε κουραστεί απο την όλη ιστορία και μονο να φάμε δεν έχουμε κέφι, γιατι η ώρα έχει πάει 16:00.

Τα πεϊνιρλι σε θερμοκρασία δωματίου, ενώ παλιά Πάθαινες έγκαυμα αν τα έτρωγες αμέσως. Πολύ μικρότερα απο άλλες φορές, πολύ φτωχά σε βούτυρο Και σε τυρί, τόσο σκληρό δε που με δυσκολία κοβόταν με το πριονωτό μαχαίρι που είχαν κάποιοι από μας. Απογοήτευση στην απογοήτευση.

Ζητάμε λογαριασμό. 49,20!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αφήνουμε 50€ στο τραπέζι και σηκωνόμαστε να φύγουμε. Ο υπεύθυνος προσεγγίζει το τραπέζι, ψάχνει να δει τα χρήματα και μας ρωτάει "Τι αφήσατε;"!!!!!! Τι προσβολή!! Δηλαδη θεώρησε ότι θα φεύγαμε δίχως να πληρώσουμε ;; Και μας το δείχνει με αυτόν τον πλέον αδιάκριτο και αγενή τρόπο;; Ας περίμενε να γυρίσουμε το κεφάλι μας και να ήλεγχε μετά αν πληρώσαμε. Δεν ζήτησε ούτε ένα συγγνώμη για την ταλαιπωρία κανεις τους, ούτε το γκαρσόνι "που ειναι μονο Κυριακές", ούτε ο υπεύθυνος του μαγαζιού.

Προφανώς η διεύθυνση έχει αλλάξει, μιας και δεν άλλαξε μονο η εμφάνιση του χώρου, αλλα και η ποιότητα του φαγητού και του σέρβις. Ειναι κρίμα τέτοιες επιχειρήσεις, που εχουν χτίσει με κόπο το όνομα τους, να καταντάνε έτσι.

Προφανώς τα πεϊνιρλι ειναι προκατεψηγμένα ή έστω προψημενα με τυρί και γι αυτο και δεν μπόρεσαν να φτιάξουν εξαρχής το "ειδικής παραγγελίας" πεϊνιρλι με φέτα και λαχανικά. Απαράδεκτο, απο τη στιγμή που πληρώνεις 9,20€ και άνω το τεμάχιο όμως!

Και προφανώς μείναμε πλήρως δυσαρεστημένοι και δεν θα ξαναπάμε τόσο δρόμο για να μείνουμε νηστικοί, ταλαιπωρημένοι, ξεγελασμενοι και προσβεβλημένοι.