01 Απρ 2019

Εδώ και πολύ καιρό ήθελα να βρεθώ στο '' Ψάριστον " στο Ηράκλειο, εκεί όπου λειτουργεί από το 2001 με Σεφ και διευθυντή τον Βασίλη Ακριβό. Η ευκαιρία δόθηκε το Σάββατο 30.03, βράδυ. Βέβαια, το σχετικά πρόσφατο αδερφάκι του, το "ΑΙΟΛΟΥ 68 " το είχα επισκεφθεί στο παρελθόν και ήδη έχω γράψει για αυτό. Σε γενικές γραμμές, τα 7/10 πιάτα που δοκιμάσαμε ήταν εξαίρετα. Παρόλα αυτά, οι τιμές σε κάποια από αυτά είναι σχεδόν υπερβολικές, τόσο όσον αφορά τις πραγματικές αγοραίες τιμές όσο και ανάλογες τιμές συναφών χώρων ψαροφαγίας. Αφήστε δε που όσοι έχετε επισκεφθεί περιοχές όπως πολλές από εκείνες της Ιβηρικής χερσονήσου (βλ. Μάλαγα) θα εκπλαγείτε!!! Για να μην μεμψιμοιρούμε όμως, περάσαμε μια ευχάριστη βραδιά με γαστρονομικές εκπλήξεις, καλή ελληνική μουσική και θετική αύρα.
Βασικά, όταν έφθασα στην συγκεκριμένη ψαροταβέρνα και είδα το οίκημα που στεγάζεται πραγματικά διερωτήθηκα για τη φήμη του εστιατορίου αλλά, ευτυχώς, αυτό ήταν μόνο η πρώτη εντύπωση....
Εισερχόμενη στο "Ψάριστον" από την μικρή μπλε πορτούλα και κατόπιν από μια παλιά αρχοντική πόρτα αντίκρισα φρέσκα ψάρια στον πάγο και ένα κοινότυπο ψυγείο αναψυκτικών. Μας ενημέρωσαν ότι υπήρχαν συναγρίδες, σφυρίδες, μπαρμπούνια και φαγκριά στα ΕΥΡΩ 75,00 το κιλό. Η φέτα το ψάρι στα 80,00. Ακόμη, υπήρχαν φρεσκότατες, όπως μας είπαν, καραβίδες προς ΕΥΡΩ 80,00 το κιλό!
Ο χώρος χωρίζεται σε δύο τμήματα των καπνιστών και μη καπνιστών καθώς και ένα νοσταλγικό χαγιάτι στον δεύτερο χώρο. Και οι δύο χώροι ( ο ένας σκεπαστός ) θυμίζουν παραδοσιακές ψαροταβέρνες άλλων εποχών. Το πρώτο που παρατηρείς είναι η μεγάλη ποσότητα διακοσμητικών αντικειμένων σχετικών με το αντικείμενο όπως ψάρια, καραβάκια καφάσια και χαρτιά που τυλίγουν τα ψάρια, πυροφάνια, καδράκια με θαλασσινά τοπία, μπλούζες με ανάλογα συνθήματα και αναμνηστικά από την ναυτική μας παράδοση. Στον χώρο των μη καπνιστών πρωτοστατεί η τεράστια ζωγραφιά μιας γοργόνας και ενός μεγάλου ψαριού. Από κάποιο σημείο του ίδιου χώρου φαίνεται και μέρος της κουζίνας με το προσωπικό εν δράσει. Δεν λείπουν βέβαια και άλλες φιγούρες όπως εκείνη του Καραγκιόζη ή οι κρεμασμένες σκελίδες σκόρδου. Υπό άλλες συνθήκες, θα νόμιζε κανείς ότι μπαίνει σε κάποιο ναυτικό παλαιοπωλείο στο παζάρι του Πειραιά!!
Τα γαλάζια τραπέζια καλύπτονται σχεδόν ολόκληρα με πολύ γουστόζικη μπεζ λαδόκολλα με φιγούρες ψαριών και ψαροκόκαλων. Είναι εξοπλισμένα με λάδι από την Κρήτη, χοντρό αλάτι, πιπέρι-μύλο και ένα μαύρο κατσαρολάκι με τα αρωματικά μαντηλάκια. Σε κάθε τραπέζι βρίσκουμε μια ξύλινη πλακέτα με χιουμοριστικούς γρίφους από την μια πλευρά και το μενού από την άλλη πλευρά.
Προς τιμήν τους, χωρίς φόβο και πάθος, το μενού υπάρχει και στην ιστοσελίδα τους!!
Το αδύνατο σημείο του χώρου είναι οι τουαλέτες που, αν και καθαρές, η γυναικεία είναι κάπως στενή.
Το προσωπικό, με τις περιποιημένες στολές του, είναι γρήγορο και ευγενέστατο σε όλα τα επίπεδα!

Παραγγείλαμε ( έξι άτομα ) τα εξής:
Χέλι καπνιστό (2 Χ ΕΥΡΩ 12,00), πραγματική αποκάλυψη! Μακρόστενο κομμάτι που σερβίρεται σε επίσης μακρόστενο σαν γρανίτη σκεύος και συνοδεύεται από μπουκίτσα wasabi!
Ταραμοσαλάτα τηγανητή (7,00), σερβίρεται σε στρογγυλό σχήμα και είναι πολύ μέτριας γεύσης...
Σαλάτα "Ψάριστον" (12,00), με ντομάτα, φέτα, ελίτσες, πιπεριά πράσινη και μικρή κόκκινη τσίλι συν γαύρο που θα μπορούσε να έχει λίγο παραπάνω από αυτό το ψάρι... Κατά τα άλλα, φρεσκότατη...!!
Σαλάτα Κale -Mango (16,00), σαλάτα με ανάμεικτα λαχάνικα, καβούρι και πολύ λίγο μάνγκο. Νόστιμη χωρίς κάτι το διαφορετικό.
Φάβα παντρεμένη (6,50) με κρεμμυδάκι, κάπαρη και ντομάτα. Σαν σπιτική και ωραία γεύση!
Παέγια (ΕΥΡΩ 45,00), με μύδια, λίγη καραβίδα και λίγο στρείδι. Νόστιμο ρύζι με λίγη πιπεριά και ντομάτα συν φέτες λάιμ. Για την τιμή της θα μπορούσε να έχει και κάτι παραπάνω από θαλασσινά.... Παρόλα αυτά ήταν μια κανονική παέγια χωρίς κάτι που προσωπικά να με συγκινήσει γευστικά!
Καραβίδες με μακαρονάδα (42,50/ 500γρ. ), με μπόλικες καραβίδες και πεντανόστιμα μακαρόνια. Ωστόσο, οι καραβίδες είχαν ελάχιστη ψίχα!!
Καρπάτσιο Μαγιάτικο (8,00), αρκετή ποσότητα εκπληκτικού ψαριού απλωμένη σε στενόμακρο πιάτο
Τόνος σασίμι (13.00), εκπληκτική γεύση από επτά τετράγωνα και μικρά κομμάτια τόνου που σερβίρονται με φέτα λάιμ σε κυματιστό πιάτο με wasabi, soy sauce και κάποια άλλη κόκκινη σος!!
Σολομός Σασίμι (11,00), σερβιρισμένος με τον ίδιο τρόπο, το ίδιο ικανοποιητική γεύση (9-10 μακρόστενες φετούλες ).
Scallops με πουρέ σελινόριζας (18,00), έξι νοστιμότατα κοσμοπολίτικα μαλάκια ή χτένια "στρωμένα" πάνω σε εκπληκτικό πουρέ!!
Κυδώνια ψητά (13,00), επτά μεριδούλες καλυμμένες με μουστάρδα. Άλλη μια γευστική έκπληξη!!
To εμφιαλωμένο νερό έρχεται χωρίς ερώτηση (2,20)
Το ψωμί ; Kαι όμως χρεώνεται σε αυτό το μαγαζί προς 1,00 το κεφάλι...
Ήπιαμε τσίπουρο "Βασιλιάς", τα 200ML 10,00.
Η λίστα με τα κρασιά έρχεται σε μικρή ταμπλέτα. Η ποικιλία κρασιών δεν είναι πολύ μεγάλη αλλά σίγουρα θα βρείτε κάποια καλή επιλογή, π. χ ΚΥΡ - ΓΙΑΝΝΗ, Τέσσερις Λίμνες,2011, τα 750ml ΕΥΡΩ 34,00. Μας ενημέρωσαν ότι εμφιαλώνουν και δικό τους Chavignon Blanc από τον Τύρναβο. Υπάρχει και χύμα κρασί Μοσχάτο.
Στο τέλος κέρασαν εκλεκτής γεύσης γλυκίσματα (μωσαϊκό, σιμιγδαλένιο χαλβά και παγωτό μόκα) σε μεγάλο δίσκο!

Εκπληκτική ποικιλία θαλασσινών! Κάνοντας ορισμένες σωστές επιλογές σίγουρα θα μείνετε ικανοποιημένοι, αν και γενικά το vfm χρειάζεται αναθεώρηση, ιδιαίτερα στα ζυμαρικά που συνδυάζονται με ψαρικά, που για να κυριολεκτούμε πρόκειται για ζυμαρικά κατ' ουσίαν....

28 Σεπ 2018

Το Ψάριστον είναι μια ενδιαφέρουσα περίπτωση. Είναι ένα απλό εστιατόριο με ψάρι, αλλά διαφορετικό.
Η διακόσμηση είναι περίεργη, αλλά μας άρεσε.

Το φαγητό: Έχει γίνει μεγάλη προσπάθεια να δημιουργηθούν ενδιαφέροντα πιάτα χρησιμοποιώντας συνηθισμένα συστατικά, και ως επί το πλείστον το πετυχαίνουν. Ωστόσο, αν και τα περισσότερα πιάτα που δοκιμάσαμε ήταν πολύ καλά, μερικά άλλα ήταν βαρετά, αδιάφορα ή ακόμα κακά. Ένα παράξενο μείγμα.

Σίγουρα δοκιμάστε το χέλι, τη σαλάτα του μάνγκο και τα φρέσκα στρείδια.

Αποφύγετε τις γαρίδες, τη σούπα ψαριών και σίγουρα το χταπόδι με κάρδαμο.

Η εξυπηρέτηση: Πολύ ευγενική, αλλά ο σερβιτόρος μας ήταν λίγο υπερβολικός, μας πίεζε συνεχώς για να παραγγείλουμε επιπλέον πιάτα, έτσι καταλήξαμε να παραγγείλουμε περισσότερα από αυτά που πραγματικά θέλαμε. Μερικές από τις επιλογές του ήταν οι χειρότερες που παραγγείλαμε (όπως το χταπόδι).

Value for money: πληρώσαμε 310 ευρώ για 7 άτομα ουσιαστικά χωρίς ποτά. Αν και συνολικά το φαγητό ήταν καλό, το κόστος ήταν πολύ υψηλό. Αν ο σερβιτόρος δεν ήταν τόσο επίμονος, ίσως θα είμασταν πιο ευχαριστημένοι στο τέλος.

Συνολικά, μια ενδιαφέρουσα εμπειρία, αλλά πιθανότατα δεν θα επιστρέψουμε.

13 Ιαν 2018

Ξέρω ότι θα φανεί οξύμωρο αλλά δεν τρώω ψάρια και θαλασσινά!

Ελα όμως που ένας καλός πελάτης ήθελε να με ευχαριστήσει και επέλεξε το Ψάριστον για να μου κάνει το τραπέζι. Φυσικά δεν του είπα τίποτα από ευγένεια και σκέφτηκα ότι, οκ, με σαλάτα και πατατούλες τηγανητές θα τη βγάλω. Όταν καθίσαμε του είπα μεταξύ αστειου και σοβαρού ότι πέτυχε μπίνγκο στο ποια κάλεσε και εκείνος μου είπε "δοκίμασε, σου εγγυώμαι ότι αυτά τα θαλασσινά θα τα φας". Και είχε δίκιο!

Τα περισσότερα πιάτα ήταν καταπληκτικά. Το καλύτερο ήταν τα νουντλς (δεν ξέρω ακριβώς τι είχαν μέσα), οι γαρίδες με τρούφα και ένα ψάρι (δε θυμάμαι τι) μαγειρεμένο και σερβιρισμένο πάνω σε ένα κομμάτι ξύλο. Σαλάτες, πατάτες τηγανητές κλπ αξιοπρεπέστατα.

Ο χώρος δε σε προδιαθέτει τόσο θετικά όταν μπαίνεις μέσα. Θα έλεγα ότι είναι "χύμα" σε σχέση με την ποιότητα των πιάτων.

Αν σας αρέσουν οι λίγο "πειραγμένες" γεύσεις και θέλετε κάτι πέρα από την κλασσική ψαροταβέρνα, να το δοκιμάσετε. Σίγουρα θα το επισκεφθώ ξανά - ακόμα κι εγώ που δεν τρώω θαλασσινά!