13 Ιαν 2018

Ξέρω ότι θα φανεί οξύμωρο αλλά δεν τρώω ψάρια και θαλασσινά!

Ελα όμως που ένας καλός πελάτης ήθελε να με ευχαριστήσει και επέλεξε το Ψάριστον για να μου κάνει το τραπέζι. Φυσικά δεν του είπα τίποτα από ευγένεια και σκέφτηκα ότι, οκ, με σαλάτα και πατατούλες τηγανητές θα τη βγάλω. Όταν καθίσαμε του είπα μεταξύ αστειου και σοβαρού ότι πέτυχε μπίνγκο στο ποια κάλεσε και εκείνος μου είπε "δοκίμασε, σου εγγυώμαι ότι αυτά τα θαλασσινά θα τα φας". Και είχε δίκιο!

Τα περισσότερα πιάτα ήταν καταπληκτικά. Το καλύτερο ήταν τα νουντλς (δεν ξέρω ακριβώς τι είχαν μέσα), οι γαρίδες με τρούφα και ένα ψάρι (δε θυμάμαι τι) μαγειρεμένο και σερβιρισμένο πάνω σε ένα κομμάτι ξύλο. Σαλάτες, πατάτες τηγανητές κλπ αξιοπρεπέστατα.

Ο χώρος δε σε προδιαθέτει τόσο θετικά όταν μπαίνεις μέσα. Θα έλεγα ότι είναι "χύμα" σε σχέση με την ποιότητα των πιάτων.

Αν σας αρέσουν οι λίγο "πειραγμένες" γεύσεις και θέλετε κάτι πέρα από την κλασσική ψαροταβέρνα, να το δοκιμάσετε. Σίγουρα θα το επισκεφθώ ξανά - ακόμα κι εγώ που δεν τρώω θαλασσινά!

27 Μαι 2016

Λογο αγαπης για το ψαρι θεωρησα σωστο να παω να στο εν λογο μαγαζι!!
Κυριακη βραδυ μαζι με την καλη μου μπηκαμε μεσα το μαγαζι δεν μας ειπε σαν χορος κατι. (το οτι εχεις κρεμασμενο απο τους μαραθωνιους που ετρεξε ο γνωστος chef δεν με απασχολει καθολου και δεν μου αρεσε!! )τελος παντον η αισθητικη ειναι στον καθενα!! στο ψητο.

Πηραμε: φαβα φανταστικη
Χορτα οκ(απλα βραστα χορτα)
Γαριδες με λαδι τρουφας πολυ δυνατο πιατο
Χελι πανεξυπνο πιατο και καλα εκτελεσμενο το σερβιρισμα στο κεραμμυδι με ξενερωσε φουλ αλλα οκ εκει μαγειρευετε!!
Αστακομακαροναδα απαραδεκτη

Συνολο:84€ μαζι με ενα μπουκαλι που εμφιαλωνει το μαγαζι πολυ καλο κρασι γευστικα εντονο αρωματικα φρουτοδες με εντονο λεπτεπιλεπτο στομα!!

34€ααστακομακαροναδα με 350γρμ κατεψηγμενο και κακα εκτελεσμενο αστακο ειναι απαραδεκτο!!
Σερβις: καλο ο κυριος που πηρε την παραγγελια βαρις και οταν ρωτηθηκε για το τι αστακος ειναι φρεσκοκατεψηγμενος η κατεψηγμενος σενεγαλης αν η τιμη καταλογου ισχιει για αυτον τον κακο αστακο εκανε μορφασμους και οταν ζητησαμε να δουμε το ζυγι σφηκτικε σθεναρα!!
Το νεαρο πλικαρι ευγενεστατο και γρηγορος!!

Οκ καλες γευσεις δημιουργικες αλλα υπερεκτιμημενο ακριβο χωρις να αγγιζει την λογικη η ποιοτητα με τιμη!!

11 Δεκ 2015

Ηταν το μαγαζί που έψαχνα και χρονια λαχταρούσα...
Το εχω επισκεφτεί πανω απο 7φορες, άλλοτε με μεγάλη παρέα 7+ Και άλλοτε με τη σύζυγο μου. Φυσικά οσο περισσότερα άτομα τόσο πιο οικονομικά μας έβγαινε το άτομο, και όσοι το επισκέφτηκαν και το γνώρισαν απο εμάς, το λάτρεψαν και το εχουν ως σημείο αναφοράς.

Θαλασσινά φρεσκότατατα, γεύσεις που μονο σε καλο ψαγμένο τσιπουράδικο του Βόλου μπορείς να συναντήσεις (βλέπε φούσκες, καλόγνωμες κλπ) και μια μακαρονάδα θαλασσινών που εκτος απο υπέροχη γευστικά, ειναι πραγματικα τεράστια.

Τα ψάρικα του φρεσκότατα, και μου εχει κανει πραγματικα εντύπωση οτι εχω δει αρκετές φορες ως πελάτες του Γιαπωνέζους (που ως γνωστόν εκτιμούν και γνωρίζουν το φρέσκο ψάρι περισσότερο απο ενα μέσο Ελληνα)

Ο χώρος εξωτερικά σε προδιαθέτει λιγο αρνητικά μπαίνοντας, ομως μέσα στο μαγαζί, μια μποέμ και ζέστη ατμόσφαιρα παίρνει ακομα μεγαλύτερη αξία, μόλις ερθει η τσιροσαλατα και κατεβάσεις τις πρώτες γουλιές απο το τσίπουρο με γλυκάνισο.

11 Φεβ 2016

Πολυ ωραίο φαγητο, συνηθιζουμε με την παρεα να τρώμε θαλασσινα.. αν και η λακερδα δεν ηταν πολυ καλή, το καπνιστό Χέλι ηταν κατι που σίγουρα θα ξανα έπαιρνα!!! ο χώρος ηταν όμορφος αλλα λιγο περίεργα δομημένος,. Αξιζει σα μαγαζί αν και οι τιμές ηταν τελικα λιγο τσιμπημένες..

31 Ιαν 2016

Επισκέφτηκαμε το ψαριστον μια πέμπτη βράδυ δύο ατομα. Ο χώρος είναι πολύ απλός κανένα πρόβλημα σε αυτο. Παραγγειλαμε μια σαλάτα με ντομάτα νια και καπαροφυλλα η οποία κόστιζε 10 ευρω. Πάρα πολύ ακριβή και όχι κάτι ιδιαιτερο. Επίσης πήραμε μια μερίδα γαρίδες με λάδι τρούφας ένα χέλι στο κεραμιδι κυδώνια και αχινο. Όλα ήταν πολύ ωραίες γεύσεις αλλά θεωρώ ότι είναι πολύ ακριβα. Δύο άτομα χωρίς ποτά πληρώσαμε 85 ευρώ για όσα σας ανεφερα.

Επίσης θέλω να σταθώ στο service. Το μαγαζί ήταν γεμάτο και είχε δύο σερβιτόρος που προφανώς δεν έφταναν γιατί τους ψαχναμε. Δεν έφταιγαν αυτοί εμφανώς έκαναν ότι καλύτερο γινοταν.

Πάντως όταν στην Ελλάδα του 2016 δίνεις 85 ευρώ για φαγητό χωρίς ποτά έχεις άλλες απαιτήσεις που δεν καλυφθηκαν

Καλαβρύτων 16, Ν. Ηράκλειο